Soefi: één god, één waarheid, één godsdienst Theun de Vries: en zijn vogels om het erf" BOEKMOZAÏEK ’rivé DE PUN VAN HET VOLWASSEN WORDEN rivé kte en? <ken Iders o sen f ten In een spiegel Gelovige vrouw Mannenkerk Stemmen van vroeger Faraomieren o. Fok )UW fel DECEMBER 19 7 8 MAANDAG 1 1 IS ^„4® J. Koec^ I* Een vrouw gelooft dat het echt anders kan nhou- drijf, Er bestaat een tijdschrift dat Soefi-Ge- raak T grafi- artge- groep Krips rijven sproten aan de vroegste roerselen van de Islam” en tot bloei kwam in het middel eeuwse Iran. De administratie van het blad, Acacialaan 28 in Bloemendaal, helpt geïnteresseerden graag verder op weg. Deze rubriek dient bij deze dan als Kerk en Wereld (postbus 19/3970 AA Driebergen Rijsenburg) heeft een brochu re uitgegeven die Op de tocht heet. De brochure kost 3,95 en bevat gespreksma teriaal voor een serie bijeenkomsten over de missionaire gemeente. De gemeente die verder kijkt dan haar eigen grenzen dus. Het boekje is een gezamenlijke uitgave van de landelijke evangelisatie- en toerus- Om de een of andere reden komt Theun de Vries er in de literaire kritiek de laatste jaren wat bekaaid van af. Misschien omdat ook hier het jonge en het nieuwe de meeste aandacht opeisen en vaak ook krijgen. Geves tigde namen die niet meer zo nodig hoeven, lijken het daardoor wat moei- lijker te krijgen. Of als gevolg daarvan hun werk ook minder gelezen wordt, kan ik niet beoordelen. Wel zou ik dat ten aanzien van Theun de Vries jam merlijk vinden want ook zijn jongste verhalenbundel is weer voortreffelijk. „Een goede roman gaat eigenlijk maar over kleine ervaringen; alleen slechte ro mans gaan over de heel grote ervarin gen”, zegt Harry Mulisch in de Lezers krant van augustus. Deze uitspraak geldt zeker voor De vogels om het erf, een verhalenbundel die zich echter uitste kend als een roman lezen laat. Want alles bij elkaar zijn het toch maar kleine ge beurtenissen die de voor trouwe lezers van De Vries bekende Wilt Tjaarda in zijn Fries dorpje meemaakt. Een bijeen komst van het heilsleger wordt door fa natieke andersdenkenden verstoord, een piloot verongelukt tijdens een vliegfeest, varkens worden geslacht, er wordt ge spijbeld en de eerste erotische ervarin gen worden opgedaan. Het bijzondere van deze kleine gebeurtenissen is even wel dat je je na lezing van het geheel realiseert een boeiende en psychologisch verantwoorde ontwikkelingsgang gele zen te hebben van een jongeman tussen zeg maar 1900 en 1930. Volgens de flaptekst zou het hier gaan om een nostalgisch terugkijken van de schrijver naar zijn Friese jeugd. Hoewel de bundel qua sfeer zeker uiting geeft aan heimweegevoelens naar het rustige platteland uit het begin van deze eeuw, vind ik toch nostalgie een veel te beperkt etiket. Het hoofdthema van De Vries is niet de luister en de vreedzaamheid van het boerenland, maar veel meer het ont luisteren daarvan. Natuurlijk groeit Wilt Tjaarda op in een idyllische wereld: de werel van het kind namelijk waarin veiligheid en ver trouwdheid voor de meesten van ons weggelegd zijn. Die jeugd valt samen met de beginjaren van deze eeuw die in ieder geval tot 1918 heeft getracht negentien de eeuw te blijven. Erg veel aandacht voor „grote problemen” mag je bij de Friese jeugd dan ook niet verwachten. Als de Eerste Wereldoorlog in volle gang is, noteert De Vries: „De verschrikkelijke strijd om Verdun, het zoveelste Russi sche offensief dat in elkaar zakte, de schermutselingen van Oostenrijkers en Italianen aan de Isonzo het gleed alle maal langs ons heen. We hadden de stoomtram”! De grote wereld krijgt bij stukjes en beetjes gestalte door middel van gebeur- Deze gezichten zijn eikaars spiegelbeeld Staar naar de neus Welk gezicht heeft de droevigste uitdrukking? Voor het antwoord wordt verwezen naar het boek: Stemmen van vroeger Waarmee ik dus niet heb ontkend dat Nederlandse christenen zwarte vlekken vertonen in hun gedrag. Het kan derhalve geen kwaad even in die spiegel te kijken. Hiermee is dan een einde gekomen aan de zoveelste idylle van een jeugd: een idylle die echter stelselmatig ondermijnd werd door ervaringen die er geen twjfel plooi en bracht ze aan mijn hospita. Ik liep door naar mijn koude kamer, zelf koud van binnen. Niet om het nieuws van Annie Wesselius’ dood, maar omdat ik niet werkelijk geschokt was door de ramp die haar had getroffen, zelfs niet verbaasd vooral niet verbaasd." Een van de tekeningen van Arend van Dam uit .Op de tocht' Ik denk niet dat er in de Nederlandse letterkunde ooit zoveel verhalen zijn ge schreven als in de laatste jaren. Het zou te ver voeren om daar nu oorzaken voor aan te wijzen, wel kan geconstateerd worden dat nogal wat verhalenschrijvers zich te vreden stellen met een doorgaans goed vertelde anekdote. Zij zouden ech- tingsorganen van de gereformeerde ker ken en de Nederlandse Hervormde kerk. Het materiaal is ontworpen ten dienste van de bewustwording en activering van gemeenteleden met het oog op hun missio naire opdracht in eigen omgeving. Op de tocht mag worden gezien als cursusmate riaal. Het voert de lezers tot de vraag wat ons geloof vandaag betekent. Het voor woord verklaart heel realistisch dat kerk en christen tegenwoordig op de tocht staan. De cursus wil een handreiking bie den om „onze tocht als navolgers van Christus in onze situatie zo verantwoord mogelijk te volgen”. Er worden boeiende vragen gesteld. Waarom verlaten mensen de kerk? Waarom blijven wij in de kerk? Wat betekent geloven voor ons in deze wereld” Er zijn niet alleen vragen, want de brochure eindigt met een concrete op dracht: aan het werk in de eigen gemeente. We hebben hier heel geschikt materiaal om in kleine groepen te bespreken. En als we deze paragraaf goed hebben gelezen, ontdekken we meteen dat een missionaire gemeente in dit geval niet verder kijkt dan haar eigen grenzen, omdat daar binnen zo onmetelijk veel blijkt te doen. De gemeen teleden kunnen moeilijk de blijde bood schap gaan prediken in Togo, Nice of Peking, als ze deze niet eerst vlees en bloed maken op eigen erf met de mensen met wie zij dagelijks omgaan. Het koninkrijk van de vrede begint in ons eigen huis, nog dieper eigenlijk, in ons eigen hart. antvangi sfeer, <x 3-83802 iesstr Een tweede uitgave van Kerk en Wereld heet Als in een spiegel. In deze gezamenlij ke uitgave van het Evangelisatiecentrum (gereformeerd), Kerk en Wereld (her vormd) en de Sint Willibrordvereniging (rooms-katholiek) wordt kerkelijk Neder land een spiegel voorgehouden door negen buitenlanders die het kerkelijk bedrijf in En nu het boek van de vrouw dat ik even in de inleiding heb geplaatst. Dan staat het niet zover af van de kop boven dit verhaal. Het betreft de predikantsvrouw Christina Smalbrugge-Hack die een boek heeft ge schreven onder de titel Geloven dat het anders kan. Haar boek wordt gepresen teerd als een geloofsoriëntatie Uitgever is Ten Have uit Baarn en de prijs bedraagt 12,50. We horen hier een echt vrouwelijk geluid in de volle goede betekenis van het woord. Voor de schrijfster is geloven een boeiende zaak, beter gezegd: een boeiende manier van leven. Zij noemt geloven geen eenmalige daad of een eenmalig bezit, maar een strijd om een zeer actief woord. Geloven is een constant gesprek (zowel met God als met mensen), soms een con stant gevecht. Het is gaan met vallen en opstaan. Christina Hack wil in haar boek proberen het geloof te laten spreken van uit de Bijbel. Daarin is zij zonder meer geslaagd. Haar verhaal is een van de vele voorbeelden van een Exodus-theologie, die wil beschrijven hoe geloven kan worden geleerd in het navertellen van Israels tocht .door een deel van de geschiedenis. De schrijfster vraagt ook nadrukkelijk naar de mogelijkheid van geloofsbeleving en naar de plaats die de beleving van het geloof inneemt. Ik weet helemaal niet wat op theologisch of ander terrein kan worden gezien als mannelijke denk- en spreekkaders of als vrouwelijk spreken en taalgebruik. Ik weet wel dat Christina Hack duidelijk en goed schrijft en dat zij vrouw noch man tegen zich in het harnas jaagt. Verder prijs ik in haar dat zij het geloven met hart en ziel, met huid en haar benadert als iets dat je voelt, beleeft, doet en heel soms begrijpt. Geloven dat het anders kan is het boek van een gelovige vrouw die in de weg vanuit God naar ons in de persoon van Jezus de Christus onze enige vaste grond ziet. Christina Hack is ook een vredelievende en verstandige vrouw. Laten dan Bijbel, kerk en theologie tot dusverre een sterk mannelijk karakter hebben gedragen, Christina laat het verleden rusten. In deze, belangrijke periode van de geschiedenis Stemmen van vroeger, een boek van Pieter Vroon, handelt volgens de onderti tel over het ontstaan en de ontwikkeling van het zelfbewustzijn. Het is een uitgave van Ambo te Baarn en de prijs bedraagt 19,50. In zijn inleiding stelt Vroon al de Nu dan, in de twintigste eeuw, ervaren we onszelf als initiatief nemende wezens. Anderzijds wordt ook de moderne mens overvallen door verschijnselen waarop hij geen vat heeft. Los daarvan is er nog steeds een enorme behoefte aan autoriteit, aan een middel, een geloof of een leer waarmee persoonlijke verantwoordelijk heid kan worden ingeruild. Ik citeer hier achter elkaar Pieter Vroon die zich dan de vraag stelt of de individualisering zich voortzet of wordt deze juist minder? Zijn we weer op weg naar het verleden of zal het individuele verantwoordelijkheidsbe sef en denkvermogen worden opgelost in een naamloos collectief van velen, op de zelfde manier als insekten schijnen te le ven? Daagt een samenleving van menselij ke faraomieren met de technologie als dictator? Al zou het boek van Vroon niet meer doen dan deze vragen stellen, dan is het in deze allesverzorgende welvaarts staat al meer dan waard grondig te wor den gelezen. Ik heb alleen het angstige vermoeden dat enige psychologische ba siskennis nodig is om dit boek met vrucht te kunnen lezen. tot vrijda 's avond omfietse oorten e =1IA. leer. -oom- 023 issage-i' apend vi ;ur. I 25. Tl tenissen die op zichzelf gering zijn maar die bij elkaar, zeker achteraf, een leven ingrijpend gevormd blijken te hebben. Door die confrontaties met de grote we reld, die bijna allemaal iets te maken hebben met dood, erotiek en artistieke uitingen, ontgroeit Tjaarda de idylle die ook zijn jeugd geweest is. Ook voor hem wordt het vertrouwde voortdurend ver stoord doop het geheimzinnige, en dat is vaak de dood. Als zesjarig jongetje hoort hij voor het eerst van zijn leven pianomuziek. Een logeetje van de dokter speelt bijna dage lijks met de serredeuren, zoals het hoort in warme zomers, wijd open. Het spel van Annie Wessels werkt op hem als een beheksing, hij vergeet de tijd en zit uren lang onopgemerkt te luisteren. Voor het eerst wordt hij gegrepen door een artis tieke expressie waarvan hij later zal be grijpen dat die niet aan tijd gebonden is. In het laatste verhaal De winter van dertig zien we Annie Wessels terug. Zij noemt zich nu Wesselius en is een be roemd concertpianiste geworden. Wilt Tjaarda bezoekt zijn jeugdfascinatie na een voorstelling. Annie doet erg afstan delijk en wil eigenlijk nauwelijks met hem praten. Een paar dagen later leest de nijvere kantoorklerk, die Tjaarda ge worden is, dat de sneltrein van Amster dam naar Brussel verongelukt is: Annie is één van de slachtoffers. Het verhaal, en daarmee het boek, eindigt dan als volgt: „Ik vouwde de krant weer in de Speciaa n tv. D.d traat9,U 244. Oc WIM VOGEL Theun de Vries; De vogels om het erf. Am sterdam, 1978. Uitgeverij: Querido; prijs: 27.50. belangrijke vraag: Is het bewustzijn als benaming voor de mogelijkheid tot het omgaan met de dingen en hei voeren van gesprekken met zichzelf er altijd en in dezelfde vorm geweest? Met zelfbewustzijn wordt het gegeven aangeduid dat de wereld, het eigen li chaam en de persoon zelf als georganiseer de eenheden verschijnen. Leken zouden zeggen: weten dat je er bent en je plaats kennen in die wereld. Het boek van Vroon maakt dat allemaal wel duidelijk. Hij volgt hierbij niet alleen het verhaal van een individueel mensenleven, maar ook de ont wikkelingsgang van de geschiedenis. Een belangrijk deel van dit verhaal vor men de ontdekking van de persoonlijke verantwoordelijkheid en de smoesjes die elke generatie bedenkt om deze af te schui ven op God en góden, natuur of overheid. Volgens Vroon zijn de kern en het moei- lijkste deel van het boek gelegen in het hoofdstuk waarin hij poogt antwoord te geven op vragen als: Welke psychische reorganisaties gingen samen met het schrijven in abstracte tekens? Waarom trokken de góden zich terug en welke rol speelden engelen, voortekenen in de na tuur en waarzeggerij? Hoe zouden de wil en de moraal zijn ontstaan en wat gebeur de er met bijbelse profeten? De slotsom van dit hoofdstuk van de mens omstreeks het begin van onze jaartelling zijn verge lijkbaar met de situatie van dit ogenblik. Dit verhaal gaat misschien nergens over, omdat het over zoveel dingen tegelijk wil gaan We komen er onder meer een vrouw tegen die een geweldig boek heeft geschreven vanuit haar geloof dat het allemaal anders kan dan nu gebeurt. Dan mag er ook wat aandacht zijn voor de Soefi-’ beweging die al eens eerder in deze kolommen is versche nen. Leer en achtergronden zijn bij die gelegenheid objectief naar voren gebracht. Maar omdat ik, geïnspireerd door de werkelijk mooie idealen van het soefisme, verder op eigen houtje ben gaan filosoferen, zijn sommige lezers op een dwaalspoor geleid. Een mens kan niet duidelijk genoeg zijn, daarom nu opnieuw aandacht voor het soefisme om ieder te geven waarop hij of zij recht heeft 1 Nu weten we nog niet veel. Om meer te weten te komen, is het goed het september nummer te kopen. Daarin staat heel mooi over lieten bestaan dat de dood ons aller noemer is. Aleen de artistieke prestatie is in staat het tijdelijke op te heffen. ter bij De Vries kunnen leren dat een gebeurtenis best aanleiding mag zijn maar nooit doel. Zijn verhalen bevatten altijd een katharsis, en alle verhalen bij elkaar dragen bij tot het hierboven gefor muleerde thema. Kortom: De vogels om het erf is een voorbeeldige verhalenbun del >IGE lei aft teve or uw or exmass wegwijzer. te aangs per met> in omst reren va erkledW muari ke vo® ooit g* Tel.: 023 538 l vrijblijvei huisbed' rré Haarle hebben we grotere zaken aan ons hoofd. De interpretatie (verklaring) van het verle den zal wel moeten leiden tot een uitwisse ling en integratie van mannelijk en vrou welijk beleven, maar niet tot het afvoeren van schuldigen. De vrouw is er tenslotte zelf drieduizend jaar bij geweest, denk ik dan maar. We hebben hier een fijn leesbaar verhaal dat geschikt is voor een vrij breed publiek, weloverwogen geschreven en zeer bijbels, stevig geconstrueerd, getuigend van een gezond evenwicht tussen verstand en ge voel. Ik zie Christina al blozen, maar ik meen het oprecht. Ik ben niet zo gek op gebedenboeken voor bepaalde categorieën uit de gelovige bevolking. En dan maakt het niet uit of het gaat om bejaarden, kinderen, zieken of vrouwen. Toch worden ze gemaakt. Ze zullen wel in een behoefte voorzien en het is weinigen gegeven steeds uit het hoofd en uit het hart te bidden. Vandaar dan derge lijke boeken. In dit geval betreft het Ik ben u niet maar ik ervaar u, gedachten en gebeden voor vrouwen met als voornaam ste samenstelsters Eleonore Beek en Ga briele Miller. Uitgever Gottmer te Haarlem heeft er technisch en esthetisch gezien een fraai boekje van gemaakt van fijn dun papier en met een mooie en duidelijke letter. Het boekje ligt ook nog prettig in de hand. Het kost 24.50. De inhoud is zeer gevarieerd en bevat naast traditionele en bijbelse ge beden ook korte verhalende gedeelten die stof geven tot peinzen, overdenken of me diteren. Het gebedenboek is een uitnodi ging tot bidden voor de vrouw van nu, jong of oud. Dat gebeurt nu eens heel poëtisch, dan zeer prozaïsch. De meeste vrouwen zullen er voldoende hun eigen situatie in herkennen. Zij kunnen het gebedenboek gewoon kopen of ten geschenke geven, want het lijkt me een fijn cadeau voor een goede kennis of familielid. Ik sluit me graag aan bij de laatste zin op de flaptekst: „Het doet er niet toe welke vorm je gebed heeft of wat de inhoud is. Wezenlijk is alleen: als je bidt, ga je ervan uit dat er iemand is”. het klassieke soefisme als onderwerp, ter wijl het voorgaande nummer was gewijd aan psychiatrie en mystiek, hetgeen wijst op de veelzijdigheid van deze uitgave. Voor lezers die het misschien zijn verge ten, herinner ik eraan dat het soefisme de boodschap van de geestelijke vrijheid ver kondigt. Het soefisme erkent één God, één waarheid, en één godsdienst. Uit het tijd schrift leren we ook dat Inayat Khan (1882-1927) in 1910 zijn geboorteplaats Baroda in het tegenwoordige India verliet. Hij maakte een wereldreis en verspreidde J de soefi-boodschap, de religieuze wijsbe geerte van liefde, harmonie en schoonheid in Amerika en Europa. Deze Inayat gaf aan het soefisme een universele vorm. Zodoende, zo lees ik verder, gaf hij een 7 lichaam aan die wijsheid die sinds eeuwen -rive was geworteld in de cultus van de oude soefi's. de lage landen van dichtbij hebben waar genomen. De folder kost f 1,25 bij minima le afname van tien exemplaren en kan worden besteld via giro-overschrijving op rekening no. 513.153 van het Dienstencen trum, Postbus 202 Leusden C. De negen buitenlanders hadden kennelijk een don kere bril op bij hun bezoek, want zij zagen een kerk waarin christenen onderling steeds meer van elkaar vervreemden en zij zeggen dat christenen in Nederland voor de boodschap van het Evangelie niet veel gehoor mogen verwachten, zolang ze zo slecht naar elkaar luisteren. De bezoekers komen uit Argentinië, Porto Rico, Indone sië, Cuba. Costa Rica, Botswana, Uruguay, Singapore en Zwitserland. Zo horen we het ook eens van een ander. De vraag is alleen: hoe zijn die Argentijnen, Costarica- nen en Zwitsers daar zo gauw achter geko men? In Cuba en Indonesië is het ook allemaal niet zo gezellig. De pot zal de ketel wel weer verwijten dat hij zwart ziet. Comph ga kort! sorterin romf mi jen ders, Rt I, Portret van Jafel-ed Dm Roem/ (1207-1273). een vertegenwoordiger van het klassieke soefisme Foto uit Soefi-gedachte van september 1978 ope lingondi beschreven hoe de soefi-gedachte is „ont- □I. offer alvinstra aard. T xauwinga verk (op schurei 1 haardei an badki as aanw dachte heet. Het septembernummer heeft lig© SChr fopf klassieke soefisme als onderwern ter- Tel. 02 OO 1O84S Hercules k verkod raten f T f.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23