Lubbers: Ik wist N dat het fout zat Verkeer in weekeinde maakt 14 slachtoffers va Bondsrepubliek en dan dit nog sp 16 na mijnsluiting |sti RAF-Iid krijgt alleen raadsman „BIJ JOODSE VRIENDEN” BLIJ MET HOUDING D’66 Van der Klaauw Ni MILJONAIR ONDERGEDOKEN Di Drie kinderen bij brand omgekomen 1. Einde bezetting Maagdenhuis „welkome vriend” in Syrië Bi M 1 E K Abortus 19 7 8 DECEMBER MAANDAG 1 i 2 BINNEN- EN BUITENLAND M (Van onze redactie binnenland) APELDOORN. CDA-fractievoorzitter Lubbers heeft zaterdag in zijn eerste rede na zijn verkiezing tot politiek leider van zijn partij duidelijk afstand genomen van de PvdA. Tegelijkertijd probeerde hij de „parlementaire gespreksbasis” van het kabinet te verbreden door een opening te maken naar D’66. Lubbers legde voorts de basis voor een hernieuwd conflict met het kabinet door aan te kondigen dat de fractie vast blijft houden aan haar voorstellen op het gebied van de sociale zekerheid. Lieftincl Ziekenfonds Beroving Illegale Chinezen (Va OS T J-Nob< "in O mier blijv verd ger spra naar dat, liet een 1 kelij inch trok] Voedselvergiftiging. Fluoride ;UJfc te Sé Forelvissen O gg 1 I Lubbers neemt afstand van PvdA d- Na de rede van voorzitter Vergeer (l.) op de KVP-partijraad in Apeldoorn complimenteert Lubbers hem. (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie binnenland) i het \xzeer] Menten vanuit schuilplaats WEERRAPPORTEN (Van onze redactie binnenland) 23 0 Vooruitzichten voor woensdag, opgesteld door het KNMI: Wisselvallig met veel wind en weinig verandering In temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Neder land aantal uren zon 0 tot 3; minimum temperatuur omstreeks 6 graden; maximum temperatuur, omstreeks 9 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur; 60 percent, kans op een geheel droog etmaal 30 percent. HARDENBERG. Bij een brand op een woonboot in bet Overijssels kanaal in de gemeente Hardenberg zijn de drie kin deren van de bewoners om het leven geko men. 19 21 10 11 10 8 12 9 11 13 7 6 3 5 9 0 0.1 0 3 3 0 0 0.2 0 23 0 22 2 0 0 06 0 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0 0 1 1 0.2 2 3 2 2 De auto, waarin zij meereed slipte bij een inhaalmanoeuvre, vermoedelijk als gevolg van gladheid. Twee andere inzitten den raakten zwaargewond een vierde licht. Bij een verkeersongeval in de Gelderse gemeente Ruurlo kwamen in de nacht van vrijdag op zaterdag twee inwoners om het leven, de 17-jarige W. Ribbers en haar 19- jarige vriend S. Hoekstra. Op de fiets werden zij geschept door een achterop komende auto. Ook twee doden vielen bij een ongeval in de Zeeuwsvlaamse gemeente Sluiskil in de nacht van zaterdag op zondag. De 52- jarige J. van M. uit Sluiskil en de 59-jarige mevrouw C. M. uit Terneuzen zaten in een auto, die in een slip raakte, daarna een boom ramde en vervolgens over de kop in een vier meter lager gelegen sloot terecht kwam. Beiden zijn verdronken. De 41-jarige mevrouw J. van der Moot uit Amsterdam verongelukte in de nacht van zaterdag op zondag in de hoofdstad doordat haar auto in een slip raakte. WEHL. Het verkeer heeft in het afge lopen weekeinde veertien slachtoffers ge maakt. De 13-jarige Carla Welling uit Wehl overleed vrijdagavond in een zie kenhuis in Doetinchem aan de verwon dingen die zij korte tijd eerder had opge lopen bij een auto-ongeluk in haar woon plaats. Bij een frontale botsing tussen twee au to’s bij Heerlen kwam gistermiddag de 56- jarige K. Theuerzeit uit Kerkrade om het leven. Vijf mensen raakten bij deze bot sing, waarvan de oorzaak onbekend isy zwaar gewond. De 16-jarige bromfietser B. Kreetsen- berg uit Silvolde overleed aan zijn verwon dingen nadat hij geen voorrang verleend had aan een personenauto. In de gemeente Oudewater kwam gister avond de 23-jarige G. Janmaat uit Snel- rewaard om het leven, toen de auto waarin hij zat tegen een boom botste. Twee mensen kwamen gisteravond om het leven bij een botsing tussen twee auto’s nabij Berkel en Roderijs: de 26-jarige A. Roest en de 25-jarige E. Top, beiden uit Rotterdam. In een ziekenhuis in Deventer is van nacht de 45-jarige mevrouw H. Koerhuis uit Raalte overleden aan de gevolgen van de verwoningen die zij enkele uren eerder had opgelopen bij een ongeluk in Diepen veen. De vrouw werd aangereden toen zij de weg wilde oversteken. De 21-jarige José Westheim uit Reuver (gem. Beesel) overleed vannacht, nadat zij gisteravond in haar woonplaats bij het oversteken van de weg was aangereden. Bij een ongeval nabij Deventer is van nacht de 17-jarige M. Tibben uit Raalte om het leven gekomen, doordat haar auto te gen een boom botste. Een tweede inzitten de werd ernstig gewond. Oud-premier Willem Drees heeft gisteren voor de AVRO-microfoon gezegd dat er in de zaak-Menten in de jaren vijftig geen sepot is geweest van de toenmalige minister Donker van Justitie. Volgens Drees was de zaak „al terzijde gelegd” toen Donker minister werd. De voor ganger van Donker, mr. H. Mulderije, moet de zaak- Menten hebben afgedaan, als dat al zo is gebeurd, aldus Drees. In het Haagse Congresgebouw wordt zaterdag een lan delijke manifestatie gehouden tegen de vrijlating van Menten. Aan de bijeenkomst nemen tal van verzets organisaties deel. De manifestatie begint om 14.00 uur waarna een stille tocht wordt gehouden naar het verzets- monument in de Scheveningse bosjes. Minister Khaddam heeft de uitnodiging van zijn Nederlandse collega om ons land te bezoeken, al geaccepteerd. Dit kan wor den gezien als een bewijs van hoe positief het bezoek van minister Van der Klaauw in Syrië gevallen is. Vandaag bezoekt het Nederlandse gezel schap de ruïnes van Palmyra, de Grieks- Romeinse stad midden in de Syrische woestijn. Verder staat een receptie met de Nederlandse kolonie in Damascus op het programma, waarna vanavond minister Van der Klaauw misschien ontvangen zal worden door de Syrische president As- saad. Oud-minister Lieftinck van Financiën ij met ingang van deze maand benoemd te adviseur van de hoofddirectie van de Cen trale Rabobank. Lieftinck was van 1945 to 1952 minister. Ook is hij oud-bewindsvoer der van de Wereldbank en het Internatio nale Monetaire Fonds in Washington. en Milieuhygiëne fluoride-toevoeging bij 6- tot 10-jarigen met ingang van volgend jaar toe te voegen aan het pakket van tandheel kundige hulp van de ziekenfondsverzeke ring. De toevoeging van fluoride is volgens het kabinet een belangrijke maatregel ter verbetering van de gebitstoestand van de Nederlandse jeugd. De ministerraad is akkoord gegaan met toezending naar de Raad van State vat een ontwerp-besluit dat inhoudt dat in hel vervolg personen die vervroegd uit hel arbeidsproces treden als verplicht verze kerden blijven worden aangemerkt. Twee gewapende mannen hebben in het weekeinde een bejaard echtpaar uit Bredi overvallen. De overvallers gingen er van door met 130.000 gulden aan contant geld en 30.000 gulden aan pandbrieven. De ge maskerde mannen zouden het echtpaar hebben bedreigd met een pistool en een ijzeren staaf. Daarna sloten zij de man et de vrouw op in een slaapkamer. beëindigd. Het actiecomité „geen Student de vakgroep uit”, dat de bezetting leidde, Om de aa als ze Amer Zakei tieke lem o Var aan I had g rend i bewir goed, weest bijwo Golds De pHjst dat d koorc aan e Volgens de politie van Hardenberg lagen de drie kinderen, de 4-jarige Hendrik-Jan van Veenen, de 8-jarige Egbert van Veen en en de 13-jarige Hendrik van Veenen in een vertrek te slapen waar vermoedelijk een elektrische straalkachel aanstond. Het beddegoed of kleding heeft waarschijnlijk vlam gevat, waarna de kinderen vermoe delijk door verstikking om het leven zijn gekomen. De ouders van de kinderen waren op bezoek bij een daarnaast gelegen woon boot. Toen zij naar hun boot terugkeerden zagen zij de brand. Zij waren niet meer in staat hun kinderen te redden. regen regen regen geh. bew. regen regen regen geh. bew. zw. bew. regen onbew onbew. mist geh. bew. h. bew. onbew. mist 1. bew. 1. bew. zw. bew. mist onweer h bew onbew. zw. bew. h. bew. 1. bew. zw. bew. geh. bew. geh bew. 1. bew. zw. bew. h bew. geh bew. zw. bew. 1. bew. 1. bew. mist onbew. onbew. zw. bew. onbew. z zo zo ozo zo zzo zo zo zzo zzw zzw nno windst. o ozo z zo windst. windst. windst. windst. wnw o ozo zzo zzo windst. ozo n nno zo o windst nw verand. nnw zzo n windst. wnw zo zo 8 8 8 7 9 7 10 8 8 8 8 7 10 5 9 10 2 -2 -20 -3 Nederlands Persbureau (ANP) in Den Haag. Hij zei te zijn ondergedoken „bij joodse vrienden”. Vanwege hun veilig heid wil hij zijn schuilplaats niet openbaar maken. De kunstverzamelaar zei in ons land te willen blijven omdat hij nog „veel te veel zaken moet regelen”. Hij zei misschien later naar het buitenland te willen gaan maar eerst het cassatieberoep van zijn zaak voor de Hoge Raad af te wachten. Menten heeft ook tegen het ANP gezegd dat hij direct na het einde van de oorlog een brief heeft geschreven aan prins Bernhard, waarin hij vroeg of de prins zich met zijn vrijlating zou kunnen bemoeien. Menten zat in voorarrest in het Huis van Bewaring in Haarlem. Kort nadat de brief was geschreven kwam Menten naar zijn zeggen vrij. Hij zegt te vermoeden dat dit door invloed van prins Bernhard is gebeurd. Tegenover het ANP verklaarde Menten dat hij verder niets meer van de prins had vernomen. In 1936 hadden de prins en Menten elkaar tijdens een diner in Polen ont moet. Menten zegt nooit te hebben vernomen dat hij de gevangenis mocht verlaten door tussenkomst van de prins. „Ik heb de prins geen bedankbriefje geschreven en ik heb ook later niet onderzocht of het werkelijk de invloed van de prins is geweest”, aldus de Blaricummer. Over het vonnis van de Bijzondere Strafkamer ver klaarde Menten dat hij „eindelijk volkomen gelijk heeft APELDOORN. Bij het sluiten van de laatste Limburgse mijn in het begin van de jaren zeventig wist de toenmalige mi nister van Economische Zaken, Lubbers, al dat er weinig kans was op vervangende werkgelegenheid. Lubbers onthulde dat zaterdag in Apeldoorn op de KVP-partij- raad. „In de jaren zestig hebben we onszelf nog wat wijsgemaakt, maar aan het begin van de jaren zeventig wisten we al an ders”, zo zei Lubbers. Hij ging hiermee in op een vrijdag door de Limburgse KVP-Jongeren aanvaarde motie, waarin aangedrongen werd op vol ledige invoering van de toezeggingen met betrekking tot de werkgelegenheid in Lim- Bij een routinecontrole door de Vreem. delingendienst van de gemeentepolitie ii Den Bosch zijn twee vier illegaal in on. land verblijvende Chinezen aangehouden. Ook werden twee Marokkanen opgepak die niet over de vereiste verblijfspapieret. beschikten Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanbul Las Palmas New York Tel Aviv Tunis 11 12 9 12 19 9 19 13 8 14 -2 3 -3 18 9 14 8 18 16 8 16 -9 15 15 14 -4 11 8 26 .EE gi I BO! gevol; bliek sen oi burg. Lubbers gaf toe dat de regering in de jaren zestig eigenlijk een arbeidsplaatsen overeenkomst met Limburg had afgeslo ten. 13 -3 9 4 10 10 3 8 -15 10 10 2 -5 2 -2 13 0 14 Het Kamerlid Schakel, na het vertrek van Aantjes tijdelijk de eerste AR-man in de CDA-fractie, zei in zijn toespraak het „onzin” te vinden dat het CDA wel eens een vergrote KVP wordt genoemd, vooral nu de KVP’er Lubbers tot fractievoorzitter is gekozen. Hij noemde Lubbers het proto type van een CDA’er. „Ik vrees dat we hier niet onderuit kun nen. We zullen de afspraak op hedendaag se wijze moeten invullen”. KVP-voorzitter Vergeer, die weinig kri tiek uitte op het kabinet, deed een beroep op alle KVP’ers in de komende maanden bereid te zijn over het abortusvoorstel van het kabinet te discussiëren en niet op voor hand het „onaanvaardbaar” uit te spre ken. Applaus kreeg Vergeer voor de kri tiek die hij had op de ARP-loyalisten, die het vertrek van Boersma aangrepen om hun bezwaren tegen de politieke koers van het CDA in het openbaar te uiten. Duide lijk minder instemming kreeg hij voor de woorden van waardering die hij aan de afgetreden fractievoorzitter Aantjes wijd de. Toppolitici van zowel KVP als CHU heb ben overigens zaterdag geïrriteerd gerea geerd op de bezwaren die in AR-kringen zijn gerezen tegen het ondertekenen van de bestuursresolutie over de grondslag van het CDA. Oud-CHU-voorzitter baron Van Verschuer (tevens voorzitter van de grondslagcommissie) zei zaterdag in een radio-interview dat het CDA ondanks het verzet niet meer tegen te houden is. De irritatie richtte zich niet zozeer tegen het feit dat ongeveer eenderde van de AR- partijraad op de bijeenkomst in Rotter dam tegen de resolutie stemde, als wel tegen de groep van 35 verontrusten, die de partijraad wilde bewegen de resolutie niet te aanvaarden. De kritiek van de tegenstanders kwam erop neer dat het CDA nu ook toeganke lijk wordt voor niet-christenen, aangezien de CDA-leden niet meer persoonlijk op de bijbelse grondslag van de partij kunnen worden aangesproken. Men zei te vrezen dat het woord christelijk in het CDA een loze kreet wordt en dat de partij ongehin derd kan afglijden naar een grijze midden koers. Van Verschuer sloot niet uit dat een dergelijke groep na 1980 als splinterpartij naast het CDA zal voortbestaan. graaf-hoofdredacteur Lunshof zei Langemeyer dat bei den mogelijkerwijs niet de waarheid hebben verteld, „misschien te goeder trouw”. Mr. N. E. Algra, hoogleraar in de inleiding tot de rechtswetenschappen, is van mening dat er „geen enkele belemmering” is om Menten alsnog aan een ander land uit te leveren. In een publikatie in het Utrechtse universiteits blad zegt Algra dat de Sovjet-Unie het meest voor uitleve ring in aanmerking komt aangezien Podhorodce, waar de Blaricummer zijn misdaden pleegde, tegenwoordig op Russisch grondgebied ligt. De Israëlische procureur-generaal Gabriel Bach heeft gezegd er op te vertrouwen dat Israels verzoek om Menten uit te leveren grondig door de Nederlandse regering zal worden bestudeerd. Bach zei dit nadat hij aan minister De Ruiter van Justitie officieel het uitleveringsverzoek had gedaan. Deskundigen op het gebied van internationaal recht achten de kans klein dat Menten inderdaad aan Israel wordt uitgeleverd. Een meisje van anderhalf jaar is in Nij. M J megen door voedselvergiftiging overleden Samen met vier familieleden was de peu ter in het ziekenhuis opgenomen. De aani van de vergiftiging is nog niet vastgesteld Een tweede kind is er ernstig aan toe. waren de Democraten in hun kritiek „overwegend zakelijk” geweest. Ook lieten ze duidelijk weten een aantal CDA-voor- stellen en -opvattingen te kunnen steunen, aldus fractievoorzitter Lubbers, die zei daar blij mee te zijn. In zijn politiek overzicht besteedde Lub bers weinig aandacht aan coalitiegenoot WD, waarmee volgens hem een „ver standshuwelijk” is gesloten. De problemen op sociaal-economisch terrein zijn volgens de CDA-fractievoorzitter voor het grootste deel te wijten aan de PvdA. „Het tegen woordige kabinet moet de nog onbetaalde rekening van het vorig kabinet voldoen”, aldus Lubbers. In c zich I nen v bocht op ee: In h de w« den z kilom DAMASCUS. Het bezoek van minis ter Van der Klaauw aan Syrië het eerste dat een Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken aan Damascus brengt wordt tot nu toe door beide partijen als een redelijk succes gezien. Het kabinet heeft zich geschaard achter het voorstel van de staatssecretaris me DEN HAAG/HILVERSUM. De Blaricumse miljo nair Pieter Menten heeft vanuit zijn schuilplaats gezegd dat hij niet van plan is Nederland te verlaten. „Ik vraag niet eens een nieuw paspoort aan. Dan zeggen ze dat ik de benen wil nemen. Ik denk er niet aan”. Menten sprak zaterdag telefonisch met het Algemeen - spreken, gezien ook het feit dat de officier in cassatie is gegaan”. In het telefoongesprek met het ANP verklaarde de kunstverzamelaar het liefst zelf naar Israel te willen gaan om „de zaak op te helderen en een ommekeer in de publieke opinie in dat land teweeg te brengen. Maar dan moet ik wel een vrijgeleide hebben, dat mij in dat land niets overkomt”. het College van Bestuur van de uni- versiteit uiteindelijk een heeft weten te vinden naar een moge lijkheid de bestaande bestuurlijke si tuatie aan de universiteit te handha ven. Hiermee doelt het actiecomité op de brieven die het college heeft gestuurd aan de voorzitter van de Tweede Ka mer en de universiteitsraad over de afwijzing van de vijf experimenteer- aanvragen van subfaculteiten door minister Pais van Onderwijs. Als de bewindsman deze aanvragen had goedgekeurd, zouden de betrokken vakgroepsbesturen kunnen voortbe staan in hun huidige samenstelling, waarbij studenten, technisch en ad ministratief personeel en weten schappelijk personeel in tijdelijke dienst de meerderheid vormen, hoe wel dat volgens de wet niet mogeliujk is. de universiteit van Amsterdam, is gistermiddag na bijna drie weken Beg tier n vrouw Veder-Smit van Volksgezondheid werd< kendf AMSTERDAM (ANP). De bezet- ting van het Maagdenhuis, het admi nistratief en bestuurlijk centrum van Weer in binnen- en buitenland O. -gs AMSTERDAM (ANP). Het RAF4id Gert Schneider, op 13 oktober door Neder land aan West-Duitsland uitgeleverd, krijgt bij zijn berechting in de Duitse Bondsrepubliek naast een gekozen West- duitse niet ook een gekozen Nederlandse raadsman. Als zodanig zou de Amster damse advocaat mr. W. J. van Bennekom optreden. Zaterdagavond al stelde Van der Klaauws gastheer, de Syrische minister van Buitenlandse Zaken Abdel Halim Khaddam, de zaak haarscherp door tij dens een diner te betogen dat Van der Klaauw als een welkome vriend naar Syrië was gekomen, maar dat er bij de Syriërs geen twijfel over bestond dat men het over een aantal punten oneens zou zijn en blij ven. De oud-procureur-generaal bij de Hoge Raad, professor mr. G. E. Langemeyer, meent dat de officier van justitie een goede kans heeft met succes in cassatie te gaan in de zaak-Menten. Hij zei dit zaterdag in het VARA-radiopro- gramma Dingen van de Dag. Enkele dagen eerder heeft Langemeyer voor de IKON-microfoon gezegd te twijfelen aan de mogelijkheid succesvol in cassatie te gaan. „De kans zou hierin bestaan dat volgens de Hoge Raad hele bijzondere omstandigheden reden konden zijn waar om vervolging toch toelaatbaar was. Zoals ik het uit de krant begrijp heeft de Bijzondere Strafkamer met de mogelijkheid van die bijzondere omstandigheden hele maal geen rekening gehouden”, aldus Langemeyer. De bijzondere omstandigheden bestaan volgens hem uit de „ongewoon ernstige feiten waarvan Menten werd ver dacht”. Over de getuigen mevrouw Kortenhorst en oud-Tele- DA1 j Tanza Orgai (OAE verklaarde dat dit is gebeurd omdat J van P I staats opening Hij I van d van J land a i hand' i boven Nye Buitei f an Re de Ai i treurt OAE gingei J aan jTanza Duide Nyere se fas Eve begra een t< Tanza de a wraal gezon gens i presid dese i Van Bennekom heeft van de rechter commissaris bij het Bundesgerichtshof in Karlsruhe, die alle terroristenzaken be handelt, bericht gekregen dat het verzoek is afgewezen. De overweging was dat ik in deze concrete strafzaak niet als terzake kundig kan worden aangemerkt, aldus Van Bennekom. Voorts was deze rechter commissaris niet gebleken dat de advo caat in Nederland al voor Schneider was opgetreden. Met ingang van 1 juni volgend jaar mag in het Brielse-Méercomplex ook op forel worden gevist. Vanaf die datum mag met daar ook vissen met de zogenoemde speci ale hengel. Het Brielse-Meercomplex om vat het Brielse Meer, het Scheepvaart- et Voedingskanaal westelijk van de daarin gelegen sluis, het Hartelkanaal, westelijk van de daarin gelegen sluizen en het ka naai door Voorne met de aan die wateren gelegen havens en inhammen. De partijraden van KVP, ARP en CHU hebben zich zaterdag in afzonderlijke ver gaderingen akkoord verklaard met het zo genaamde grondslag-rapport van de com- missie-Van Verschuer. Dit betekent dat de discussie over de grondslag van het CDA, die zich in 1975 ontspon, voorbij is en dat deze kwestie geen belemmering meer kan zijn voor het tot stand komen van de CDA- partij in 1980. De leiders van de drie christen-democra- tische partijen hebben de bijeenkomsten - in Apeldoorn, Rotterdam en Utrecht - aan gegrepen om zich politiek te manifesteren. In zijn toespraak tot de KVP-partijraad in Apeldoorn zei Lubbers dat de verhou dingen in het parlement grimmiger zijn geworden. Hiervoor legde hij de schuld bij de PvdA, die hij verweet alleen nog maar „nee” te kunnen zeggen. Ook wijst hij de houding van de socialisten af, die volgens hem alle wijsheid claimen en de anderen hiervan uitsluiten. Waarnemend fractievoorzitter Van Thijn van de PvdA (Den Uyl is met een aantal partijgenoten in Israel) vindt dat Lubbers met deze uitlatingen een brevet van anti-socialisme heeft gehaald. „Dat heb je nodig om in het CDA een grote bink te worden”, aldus Van Thijn in een reactie. Tegenover deze houding van de PvdA stelde Lubbers de „opmerkelijke” rol van D’66. Tijdens het debat van vorige week Ik blijf voorlopig hier gekregen”. „Hulde aan de rechtspraak die werkelijk recht heeft gedaan”. Het beroep van de officier van justitie is volgens Menten alleen maar „een manoeuvre voor de publieke opinie”. Op de vraag of hij van de Nederlandse staat een schadevergoeding zal eisen antwoordde Menten dat „hij het nog te vroeg vindt om daar enig oordeel over uit te ,.E S DINSDAG 12 DECEMBER Zon- en maanstanden Zon op 08.39 uur onder 16.29 uur Maan op 15 44 uur onder 06.01 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 10.11 uur en 22.21 uur Hoogwater 02.04 uur en 14.22 uur

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2