NOBELPRIJS VOOR VREDE UITGEREIKT j Zeker 26 doden na Rhodesische aanvallen Pieter Botha t au ;k blijft premier Zuid-Afrika Weer strijd met Koerden in Irak Nyerere: OAE vakbond voor achtergrond Duitse wegen spiegelglad: 16 doden staatshoofden Angola schaft premierschap af Radicalenbesluit teruggedraaid g ■a Boutade Kajkavisch Poppenstront Prachtig i 3 1 1 DECEMBER BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 door Nico Scheepmaker ifonds roving en in hel lit Bredi i er van- ant geld loride nezen ftinc ftiginj ger Sayed Marei die een toe spraak van mede-Nobelprijswin- naar, de Egyptische president Sa dat, voorlas, zei hetzelfde, maar liet opnieuw blijken, dat Egypte t verwer- RRHMHi I 2 MAANDAG (Van onze redactie buitenland) OSLO-CAIRO-JERUZALEM. Tijdens de uitreiking van de •’•Nobelprijs voor de Vrede gisteren “in Oslo heeft de Israëlische pre mier Begin herhaald dat hij wil blijven werken aan een vredes- i? De ge. verdrag. Sadats vertegenwoordi- VISSC1I een vredesverdrag alleen aar maj kelijkt ziet als daarin alle partijen, op fora inclusief de Palestijnen zijn be- iag men trokken. A Impasse Midden-Oosten blijft ook na Oslo Congres SPD wil 35-urige werkweek ir NETO I Karei van het Reve bleek de volgende avond voor het laatste te hebben gekozen. Soetemann zat op de eerste rij, toen Van het Reve vanaf de kansel in de zeer druk bezette Hooglandse Kerk (voor de aan vang stonden, net als bij vroegere Europa- Cupwedstrijden van Ajax, jongelui op de stoep die vroegen of iemand nog een kaart over had) zijn banbliksems over Soete- manns werk de ruimte in slingerde. Soete mann hield zich kranig. Hij lachte harte lijk op de gepaste momenten (en dat waren er vele), en na afloop werd hij bij binnen komst voor het souper ten huize van NRC- hoofdredacteur Spoor door een van zijn aanhangsters begroet met de woorden: „Daar hebben we de held van de avond!” Zijn weerwoord op Van het Reves frontale aanval op de literatuurwetenschap was dat hij het wel vermakelijk had gevonden, maar het er niet mee eens was. Dat klinkt al iets reëler dan de karakterisering die een ihedestander van Soetemann van de rede gaf: „Een aardige boutarde”. echtpaar 1 en eet man et 1 achter iris me- ondheid ng bij fi end jaar indheel /erzeke volgens ■egel ter van de Vreem olitie ii 1 in onj houden □gepakl apierei NYERERE De vredelievende taal tijdens de Nobel- prijsuitreiking kon gisteren niet verhullen, dat de totstandkoming van een vredesak koord tussen Egypte en Israel steeds meer aan een zijden draad komt te hangen. De De sterkste politieke tegenstander van Kaoenda, Simon Kapepwa, is uitgescha keld doordat in de Zambiaanse grondwet de regel is ingevoerd dat alleen leden van de eenheidspartij UNIP presidentskan didaat kunnen zijn, terwijl UNIP zelf heeft bepaald dat alleen mensen die min stens vijf jaar partijlid zijn kandidaat kunnen worden gesteld. Kapepwa beant woordt niet aan die voorwaarden. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. Aan het slot van het tweedaags debat over het onwettig gebruik van staatsgelden in Zuid-Afrika, is een motie van de oppositie om de rege ring van Pieter Botha tot aftreden te dwingen, verworpen met 130 tegen 30 stemmen. Heel de campagne wordt beheerst door Amerikaans-achtige propaganda, tv-fo- rums waarin alle leden in roerende eens gezindheid de voor de tv-kijker onbeken de, afwezige oppositie het bos in sturen, hit-paradeachtige liederen ter verheerlij king van president Kaoenda. Al deze activiteit, waar de Zambiaan in de straat niet erg opgewonden van schijnt te worden, wijst er op dat Kaoen da en zijn medewerkers wel degelijk vre zen voor een „nederlaag”. Al zullen, zoals een tv-spreker gisteravond zei, nee-stem- mers er goed aan doen beter tot hun god te bidden, alvorens hun verwerpelijk kruisje te zetten, „want zij zijn gelijk aan rebellen en oproerkraaiers”. Men kan vóór Kaoenda stemmen, mor gen 12 december, men kan wegblijven en men kan tégen hem stemmen. In dat laatste geval moet de eenvoudige Zambi aan wel sterk in zijn schoenen staan. Ten De verklaring over de geleidelijke invoe ring van de 35-urige werkweek, op dit moment van belang omdat de Bondsrepu bliek al bijna twee weken te maken heeft met een staking in de ijzer- en staalindu strie. Inzet hiervan is juist de stapsgewijze invoering van de 35-urige werkweek. De vakbond heeft geëist dat de ondernemers in principe toezeggen dat er eens een 35- urige werkweek moet komen. De werkge vers hebben dat tot nu toe echter catego rische geweigerd. „Uitsluiting is een stap terug naar de klassenstrijd van de vorige eeuw”, zei vice- voorzitter Hans Koschmiek zaterdag. Het is overigens de vraag of deze congresuit spraak wel in overeenstemming met de grondwet is, want tot nu toe hebben alle rechters beslist dat uitsluiting een wettig middel is. Het congres is akkoord gegaan met de Het partijcongres heeft ook een uit spraak gedaan over de uitsluiting. De meerderheid van het SPD-congres wil dat uitsluiting wettelijk wordt verboden, om dat deze de ongelijkheid tussen werkge vers en werknemers zou bevorderen ten gunste van de eersten. Tal van behuizingen en produktiecentra werden vernield bij de aanvallen op Chi- cualacuala en Mapai, op ongeveer 300 kilo meter ten noordwesten van Mapoeto en op Tete en Dondo, op 1100 kilomter ten noorden van de hoofdstad. De aanvallen werden volgens het communiqué uitge voerd op 29 november en op 4, 8 en 9 december. Er werden twee Rhodesische jachtbom menwerpers neergeschoten. Mozambique, dat guerrillastrijders van het Patriottisch Front herbergt, is in de afgelopen maan den het doelwit geweest van veel Rhodedi- sche aanvallen. MAPOETO (AFP). Zeker 26 mensen zijn gedood en 73 zijn gewond bij nieuwe Rhodesische aanvallen in de afgelopen dagen op Mozambique. Dit is gisteren in een officieel communiqué in Mapoeto, de hoofdstad van Mozambique bekendge maakt. Volgens de Unie van Koerden zijn Iraak- se parachutisten geland op Iraans gebied om vandaaruit deel te nemen aan de om singeling van de Koerden. De Koerdische rebellie in Noord-Irak werd vroeger door Iran gesteund, maar die steun is eind 1974 gestaakt op grond van een Iraans-Iraakse overeenkomst. Het militaire verzet van de Koerden is sindsdien ineengestort, maar de Nationale Unie van Koerden heeft vorig jaar aangekondigd dat ze de strijd voor de onafhankelijkheid wil voortzetten. In de Iraakse provincie Suleimanieh zouden Koerdische partisanen 200 Iraakse soldaten hebben gedood, en meer dan 300 verwond. BEIROET (DPA). In Irak is opnieuw strijd uitgebroken tussen het Iraakse le ger en Koerdische rebellen, zo meldt de „Nationale Unie van Koerden” in Beiroet. SPD-voorzitter Willy Brandt is met alge mene stemmen gekozen tot lijsttrekker van zijn partij voor de directe Europese verkiezingen. Brandt ligt nog in het zieken huis, waar hij herstelt van een hartinfarct. Het zal nog minstens tot het voorjaar du ren voordat Brandt zich weer volop aan de SPD kan wijden. Op de Europese lijst van de SPD staan relatief veel vakbondsfunc- tionarissen (Heinz Oskar Vetter, Engen Loderer) en veel vrouwen. Het lidmaatschap van een „grondwet- vijandige” partij (communistische partij en zoals DKP en KPB) mag niet meer uitsluitend reden zijn om iemand te weren of te ontslaan uit overheidsdienst. Het „ge drag” van de sollicitant dient bepalend te zijn. Iemand die „aantoonbaar tegen de vrije-democratische rechtsstaat strijdt” kan niet in overheidsdienst komen, zo vindt de SPD. Ja, er gaat heel wat om in de weten schappelijke wereld, want vorige week donderdag moest ik in een klein, slavis- tisch gezelschap, weer mijn onvermogen erkennen tot het doorgronden van de le zing die Willem Vermeer, medewerker van de Leidse Universiteit over de ontwikke ling van verschillende klinkers in het kaj kavisch gaf. Hoe in bepaalde gebieden in Kroatië de u in de oe veranderde en weer terugveranderde in de u. De problemen die Vermeer, in een klein dorpje op het kleine eilandje Krk probeert op te lossen door elke ochtend een inwoonster uit te horen die het plaatselijk dialect nog zuiver spreekt, zullen ongetwijfeld wel tot de aan vaarding van een proefschrift, maar niet tot de oplossing van het wereldvraagstuk leiden. Het laatste woord in de voorgaande zin: „leiden”, brengt mij als vanzelf op de der de gelegenheid, de Huizingalezing van prof. dr. Karei van het Reve, afgelopen vrijdagavond in Leiden, waar hij in een donderspeech van ruim een uur de litera tuurwetenschap tot fijne poppenstront vermaalde. De avond tevoren had hij, tij dens de lezing van Willem Vermeer, na afloop van het officiële gedeelte van de bijeenkomst de vraag opgeworpen hoe men diende te handelen in de precaire situatie waarin hij de volgende avond ver zeild zou raken. Voordat hij zijn Huizinga lezing (de belangrijkste lezing die ieder jaar in Nederland georganiseerd wordt) om kwart over acht zou uitspreken, was hij namelijk door de organisatoren uitge nodigd een lichte maaltijd te gebruiken. De voorzitter van een der organiserende organen, de Maatschappij van Letterkun de, prof. dr. A. L. Soetemann, zou daar ongetwijfeld bij aanzitten. En het geval wilde dat de beoefenaar van de literatuur wetenschap die hij in zijn rede het hevigst zou aanvallen juist deze Soetemann was! Was het in beschaafde kringen nu de ge woonte dat men in zo’n geval het zich nog van geen kwaad bewuste slachtoffer tij dens een lichte maaltijd terloops inlichtte over wat hem te wachten stond, zodat hij zich daar geestelijk en-of fysiek tegen wa penen kon, of was het eleganter hem in ieder geval nog onbezorgd van zijn galge maal te laten genieten, en hem de kans te bieden pas tijdens het uitbreken van het noodweer over zijn hoofd zijn houding te bepalen en voorgoed onsterfelijk te wor den: onsterfelijk belachelijk, of onsterfe lijk tout court ie sped- >lex om ■aart- en daarin vestelijk het ka wateren Binnen een week werd ik bij drie gele genheden in de gelegenheid gesteld mijn eigen domheid af te meten aan die van anderen. Ik bezocht de promotie van drs. Eldert Willems tot doctor honoris causa, een omstreden aangelegenheid, omdat een aantal geleerden van mening was dat het proefschrift van Willems, hoe wijsgerig en esthetisch het ook mocht lijken, voorna melijk uit een ondoorzichtige geheimtaal was opgebouwd die in vakkringen ook wel wartaal wordt genoemd. Voor de ingang was een klein tegenbetoginkje georgani seerd, maar tijdens de plechtigheid bleef alles onverwacht rustig, behalve toen een vrouwelijke professor in haar als referaat vermomde pleitrede die uiteindelijk toch nog uitmondde in een soort vraag, Eldert Willems, die toen nog net even doctoran dus was, alleen maar zei te kunnen verge lijken met Socrates (die het, zoals bekend, zelfs nooit tot doctorandus heeft gebracht) toen klonk toch wel even gelach op. Op het onbegrijpelijke relaas van de professor antwoordde Willems, ter verdediging van zijn proefschrift, in even onbegrijpelijke orakeltaal, die door mevrouw de professor in dank aanvaard werd met de curieuze verzuchting: „Een prachtig antwoord!” aan met :ate van at in het uit het it verze- kt. nciën emd to de Cen 1945 tol dsvoer srnatio ton. AF-lid Neder- leverdt Duitse i West- •iandse unster- inekom op de uurd b Ka- »r de iteer- door Is de had kken rtbe- lling, i ad- eten- ilijke hoe- •liujk is in Nij verleden de peu De aart tgestelc n toe. behoeve van de analfabeten, ongeveer de helft van de bevolking, heeft men op de stembiljetten naast Yes (voor Kaoenda) het symbool van de adelaar gezet, naast No staat een konijn, een algemeen ver acht dier in deze streek. Aanvankelijk had Kaoenda’s UNIP naast No een venijnige cobra willen af beelden, maar dat werd toch te hard bevonden door de kiesraad. In een urenlange toespraak voor enke le honderden partij militanten in Loesaka spoorde Kaoenda gisteren de Zambianen aan de komende vijf jaar harder te wer ken. „Wie niet werkt, zal niet eten. Men moet werken, omdat men het graag doet, niet omdat men bang is voor anderen”. Vooral aan de landbouw zal, zo zei Ka oenda, harder moeten worden gewerkt. Grootste probleem, naast de algemene Afrikaanse moeilijkheden met de ont wikkeling, is voor Zambia uiteraard de oorlog in Rhodesië. Zeker is dat de oor log en de VN-boycot tegen Rhodesië Zambia zwaar treffen. Kaoenda heeft kort geleden de zwaaromstreden beslis sing moeten nemen de spoorwegverbin ding via Rhodesië te heropenen, omdat anders hongersnood in het land dreigde. Maar de normale economische relaties met deze historische handelspartner zijn uiteraard verbroken, het koper kan nog steeds niet behoorlijk het land uit wor den gebracht en, vooral, Zambia heeft te kampen met de nood van tienduizenden Rhodesische vluchtelingen. Kaoenda kondigde gisteren aan, dat de komende vijf jaar een begin zal worden gemaakt met de bewapening van de Zambiaanse bevolking. „In elke stad, elk dorp, elke fabriek zullen de mannen in staat moeten zijn zichzelf te verdedigen, te verdedigen tegen aanvallen van bui ten, in afwachting van de komst van het Zambiaanse leger”, aldus de president. Op korte termijn zullen aan de bevolking wapens worden uitgereikt, zei hij. De Zuidafrikaanse radio die dit meldde, liet weten dat Neto sprak op een bijeen komst ter herdenking van het feit dat de in Angola aan het bewind zijnde MPLA, de volksbeweging voor de bevrijding van An gola, 22 jaar geleden werd opgericht. Neto verklaarde dat de twee functies door hem zijn opgeheven „opdat het staatshoofd op elk tijdstip rechtstreeks contact kan onderhouden met de ministers zonder voor dit contact tussenpersonen te moeten inschakelen”. Het Angolese persbureau (ANGOP) had zaterdag gemeld, dat premier Lopo do Nacimento en minister van Economische Zaken Carlos Rochadilowa ontslagen zijn en ook uit hun functies in het politbureau zijn gestoten. Neto zei verder voorstander te zijn van een zekere mate van particulier initiatief, hetgeen volgens hem niet in strijd is met de socialistische politiek van de MPLA. tnjfel Collectief weigerden premier Botha en kabinetsleden de verantwoordelijkheid voor het schandaal op zich te nemen. Evenmin ging Botha in op de oppositie- eisen dat oud-premier John Vorster zijn functie van staatshoofd opgeeft omdat hij de knoeierijen zou hebben toegestaan. echter- shof in :en be- 'erzoek at ik in terzake aldus echter- advo- ler was tien punten die het partijbestuur al eerder had geformuleerd over het terugdraaien van het radicalenbesluit van 1972 (Berufs- verbote). De staat dient er van uit te gaan dat een sollicitant naar een overheidsfunc tie te goeder trouw is. Een routinecontrole van de binnenlandse veiligheidsdienst mag niet meer plaatsvinden, vindt de SPD. Vance die gisteren na een 24-uurs bezoek aan Londen weer terugkeerde in Cairo, had gistermiddag een anderhalf uur du rend gesprek met Sadat. Na afloop zei de bewindsman dat dit onderhoud „zeer goed, volledig en opbouwend” was ge weest. Vance zal de begrafenis morgen bijwonen van de Israëlische ex-premier Golda Meir, maar daarna weer onmiddel- ;lijk terugkeren naar Cairo. Begin sprak gisteren in Oslo een kwar tier met Sayed Marei. Over dit gesprek ■werden achteraf geen bijzonderheden be- kendgemaatk. •''Sx (Van onze redactie buitenland) KEULEN. De Westduitse sociaal-democraten vinden dat er een 35-urige werkweek moet komen. Wanneer dat doel bereikt moet zijn en hoe, is echter op het buitengewone partijcongres van de SPD, dat zaterdag en gisteren in Keulen werd gehouden, niet vastgelegd. De partij wil dat overlaten aan de tariefpartners, de werkgevers en werknemers. lezet- idmi- ii van tn, is ■eken ot de id de, mdat uni- sning noge- ke si- idha- JOHANNESBURG (UPI/Reuter). President Agostinho Neto van Angola heeft gisteren op een politieke bijeen komst in de hoofdstad Loeanda bekendge maakt, dat hij de functie van premier en vice-premier heeft afgeschaft om de om slachtig werkende bureaucratie te stroomlijnen en verdeeldheid tegen te gaan. Hij spitste zijn kritiek toe op de houding j van de OAE tegenover president Idi Amin van Oeganda en zei: „Amin kan in zijn I land zoveel mensen doden als hij wil. Het j handvest van de OAE zal hem de hand i boven het hoofd houden”. Nyerere sprak tot zijn gast, minister van Buitenlandse Zaken van Maleisië, Christi- J an Remi Richard. Als mede-oprichter van de Afrikaanse organisatie, in 1963, be- treurt Nyerere het dat het handvest van de OAE Amin beschermt en dat er geen po- gingen worden ondernomen de spanning J aan de gemeenschappelijke grens van Tanzania en Oeganda te verminderen. Duidelijk doelend op president Amin zei J Nyerere dat „de OAE nooit een Afrikaan- se fascist aan de kaak kan stellen”. Eveneens gisteren hield Idi Amin bij de begrafenis van een officier van zijn leger een toespraak, waarbij hij het buurland Tanzania beschuldigde van „voortduren de agressie”. Hij waarschuwde voor wraak. Amins toespraak, via de radio uit gezonden, werd in Kenia ontvangen. Vol gens Amin zijn er voldoende bewijzen dat presidnet Nyerere zijn pogingen de Oegan- dese regering omver te werpen doorzet. (Van onze redactie buitenland) BONN. Bij verkeersongelukken als gevolg van ijzel, zijn in de Bondsrepu bliek dit weekend minstens zestien men sen om het leven gekomen. Om uit de impasse te komen, welke door de aan het overleg deelnemende partijen als zeer ernstig wordt ervaren, heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Vance, aangeboden een diploma tieke pendeldienst tussen Cairo, en Jeruza lem op te zetten. In de zuidelijke deelstaat Beieren, deed zich het eerste ongeluk voor. Vier perso nen verongelukten toen de wagen in een bocht begon te glijden en frontaal botste op een tegenligger. In heel West-Duitsland is de toestand op de wegen zeer ernstig geweest. Er vorm den zich zaterdag files van soms vijftig kilometer. (Van onze redactie buitenland) -. DAR ES SALAAM. De president van Tanzania, Jules Nyerere, heeft gisteren de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid r (OAE) aangevallen. De OAE is in de ogen J van Nyerere slechts „een vakbond voor staatshoofden”. ir Noorse politie-agenten verwijderen enkele pro-Palestijnse jon- Palestijnen voerden hun aktie voor de ingang van het Akershus- geren die met kettingen aan elkaar gebonden, gisteren demon- Kasteel in Oslo waar de officiële handeling gebeurde. Premier streerden tegen het uitreiken van de Nobelprijs voor de vrede aan Begin was persoonlijk aanwezig, Sadat stuurde een vertegen premier Begin van Israel en president Sadat van Egypte. De woordiger. Israëlische minister van Defensie Weiz- man, acht de kans op een dergelijk ver daag 50 procent en Weizman geldt als een optimist. Zoals bekend wil Israel niet verder meer onderhandelen maar het verdrag tekenen zoals het nu is, terwijl Egypte een tijdsche ma voor Palestijnse onafhankelijkheid op de Westelijke Jordaanoever en in de strook van Gaza wil opgenomen zien en tevens wijziging van de tekst ten aanzien van de Egyptische verplichtingen met be trekking tot andere Arabische landen. Vol gens het Camp Davidakkoord moet het vredesakkoord voor 17 december rond zijn. Toch spannende verkiezing in Zambia (Van onze redactie buitenland) Een presidentsverkiezing met slechts één kandidaat, één partij en een massaal propaganda-offensief waarin de officieel niet bestaande oppositie niet wordt gehoord. Alle factoren lijken morgen aanwezig voor een slaapverwekkende saaie herverkiezing van Zambia’s president dr. Kenneth Kaoenda. Toch heerst er wel degelijk spanning in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka. Net als bij de verder nauwelijks vergelijk bare verkiezingen in Namibië van de vorige week draait het ook in Zambia, het vroegere Noord-Rhodesië, om de op komst. Een lage opkomst, zoals de slechts 40 procent van vijf jaar geleden (van wie bovendien een zesde deel tegen Kaoenda stemde) zal de positie van de veelgeplaagde Zambiaanse president ernstig doen verzwakken. ‘i

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3