Brezjnjev versterkt v positie verder P( Damiate Pers r fa 3 IJmuider Courant NOTITIES OVER' De Sov*et'Unie door Koen Corver Sjah Mohammed Rezah Poahlevi doof Ton Nillissen 19 7 8 DECEMBER MAANDAG 1 1 M t I - Terwijl de poten onder de Pauwetroon van sjah Moham med Rezah Pahlevi kraken, maken conservatieve Arabische staten zich op om de sjah van Iran naast morele ook praktische en materiële hulp te bieden. Zo zou koning Hoessein van Jordanië bereid zijn te bemid delen tussen de sjah en zijn belangrijkste tegenstander, de in ballingschap levende leider van de mohammedaanse sji’iti- sche beweging Khomeini. De ayatollah, zoals zijn titel luidt, leeft in Parijs van waaruit hij het religieuze verzet tegen de sjah leidt. BH V leei eigi doe zon ruil Vei afd ver eer sch All hoe pla V eer het „D< Sta ma de i nin eer ii! V 1 El Salvador door Francoise Ledeboer I mhmI LT 5 De sjah van Perziê voor s Konstantin Tsjerjenko in d Leonid Brezjnjev Hiervoor heeft men dan het bui- Frits Schuitema 147,50 men dit jaar zelfs nog meer kunnen ?1- Jr De militaire machthebbers in de Midden-Amerikaanse staat El Sal vador worden herhaaldelijk gecon fronteerd met ontvoeringen van en moordaanslagen op politici, be drijfsdirecteuren en hooggeplaatste militairen. Deze zijn het werk van de vele guerrillagroeperingen in het land, die zich op deze wijze willen verzetten tegen de armoede en on derdrukking in het land. Ook de ontvoering van Philips- directeur Schuitema moet tegen de ze achtergrond worden gezien. Het is zeer waarschijnlijk dat de FARN (Gewapende Krachten van Natio naal Verzet), hiervoor verantwoor delijk is. De organisatie stelde als eis voor vrijlating, dat Philips in 39 kranten in 32 landen een advertentie plaatste waarin de onderdrukking door het regime aan de kaak werd gesteld. Deze bevatte duidelijke taal. De militaire machthebbers, die al 46 jaar stand houden, werden o.m. be schuldigd van het plegen van massa moorden op de bevolking. Duizen den mensen zouden het slachtoffer zijn geworden. De FARN stelde ver der dat buitenlandse grootmachten zich verrijken ten koste van de be volking van Zuid-Amerika. Schuite ma werd ontvoerd omdat hij verte genwoordiger is van een bedrijf „dat de werkende klasse van de we reld onderdrukt”, aldus de adver tentie. Ook Amnesty International, de or ganisatie die zich inzet voor politie ke gevangenen over ter wereld, heeft onlangs gewezen op de in El Salvador heersende wantoestanden. Door middel van een publiciteits campagne werd in oktober de syste matische onderdrukking van vooral kleine boeren en geestelijken aan de kaak gesteld. Van de landbouwbedrijven neemt ongeveer tien procent zo’n 75 pro cent van de totale landbouwgrond in beslag. De resterende boerenbedrij ven hebben vaak niet meer dan een hectare per bedrijf tot hun beschik- blijven regeren als „enige waarborg voor de instandhouding van de tra ditionele islamitische levenswijze in het Midden-Oosten. Een wat merk- waarig pleidooi van Al Sijassah, omdat hetgeen de mohammedaanse De achtergrond van de Saoediara- bische steun aan Iran is realisti scher. D,e Saoedi’s zijn bijzonder be zorgd over uitbreiding van de com munistische invloed in hun gebied. Steeds weer wordt in Riad gewezen op de toenemende uitbreiding van de communistische invloedssfeer via bijvoorbeeld Afghanistan, Zuid- Jemen en de Hoorn van Afrika. Sa- oedi-Arabië vreest nu, dat indien de sjah zou vallen, dit in Iran de weg zou openen naar een linkse machts overname. En die val is zeker niet denkbeel dig. De vorige week verschenen er berichten in de kranten, dat Ameri kaanse inlichtingendiensten de poli tieke overlevingskansen van de sjah op niet meer dan 50 procent schat ten en president Carter van de Vere nigde Staten kon vorige week don derdag sprekend over de toestand in Iran niet meer opbrengen dan „ik weet niet of de sjah stand zal kun nen houden maar ik hoop het wel.” Met het negeren van de islamiti sche waarden en normen, door een politiek van onderdrukking en mar teling en door het bevoorrechten van een kleine elite, zaaide de sjah de afgelopen 37 jaar van zijn bewind de kiemen voor het ontstaan van een massieve oppositie waartegen hij zich nu te verweren heeft. Demonstranten worden door politieagen ten verdreven bij de universiteit van Te heran (rechts) Khomeini tijdens het leiden van een reli gieuze bijeenkomst voor Iraanse studen ten in Parijs (links) Toen een twee jaar geleden ook de enorme olie-opbrengsten begonnen te dalen, het duidelijk werd dat de vaak orthodoxe bevolking de techni sche vooruitgang niet kon of wilde bijhouden, de prijzen, vooral in de grote steden, omhoog schoten en on danks een ambitieus landbouwher- vormingsprogramma de agrarische produktie bleef dalen, kwam ook het verzet tegen de sjah boven gronds en werd zijn bewind openlij ker getart. Deze dagen worden als doorslag gevend beschouwd voor de voorzet ting van het regeringsschap van de sjah. Zou hij vallen dan heeft de geschiedenis opnieuw haar ironi sche januskop laten zien door een man van zijn troon te laten stoten die hij dankzij een bloedige coup van zijn vader bezat. Het harde en bloedige optreden van de Iraanse geheime politie, SA- VAK, resulteerde alleen maar in meer verbittering en haat tegen het Pahlevi-bewind. weest. Ondanks de goede oogsten De Russische partij leider en presi dent Leonid Brezjnjev heeft z’n po sitie in de Kremlin-top nog verder weten te versterken door de benoe ming van drie medestanders en de verwijdering van een lid van het Politburo. Dit werd bekendgemaakt tijdens een bijeenkomst van het Centrale Comité van de Communis tische Partij, anderhalve week gele den, waar Brezjnjev tijdens een re devoering tevens een record graan oogst voor dit jaar van 235 miljoen ton aankondigde, hetgeen ruim tien miljoen ton meer is dan de record- oogst van twee jaar geleden. De 64-jarige Kiril Mazoerov ver dwijnt uit het Politburo, dat als het hoogste politieke college van de communistische partij, beschouwd kan worden als de werkelijke rege ring van de Sovjet-Unie. Mazoerov is lange tijd beschouwd als de moge lijke opvolger van de Russische pre mier Aleksei Kosigin, van wie hij tot 1976 de eerste plaatsvervanger was. Twee jaar geleden werd de 72-jarige Nikolai Tikhonov naast hem be noemd en deze is nu gestegen tot de rang van kandidaat-lid van het Po litburo. De plaats van Mazoerov in het Politburo wordt sinds kort ingeno men door de 67-jarige Konstantin Tsjerjenko, die geldt als een van de trouwste medewerkers van Brezjn jev. Het vertrek van Mazoerov heeft volgens de officiële bekendmaking plaatsgevonden „op eigen verzoek” en wel om „gezondheidsredenen”. Mazoerov werd nooit beschouwd als een groot Brezjnjev-bewonderaar en hij schijnt de laatste jaren diver se meningsverschillen met de Russi sche partijleider gehad te hebben. Mazoerov komt uit Wit-Rusland, waar hij tijdens de oorlog als parti- sanenleider tegen de Duitsers vocht. DIRECTIE: Damiate Pers b.v Mr H C. van der Mije V< mas Ken Uit ven ruill veel gen mer posi de c zog< vooi keu mui Con en 1 ach die tijd’ sich aan dor. juist het tegendeel is van wat het Koeweitse dagblad in hem prijst. Het verwaarlozen van islamitische principes en een geforceerde moder nisering van het land, zijn voor een belangrijk deel oorzaak van de na righeid waarin deze „koning der ko- ningen” zich bevindt. HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning In volc ond het besl zekt N; tuur bur( echter betaald moeten worden met harde westerse valuta die de Russi sche economie dringend nodig heeft voor andere aankopen. Na de cata strofale oogst van 1975 sloot Moskou een graanovereenkomst met Was hington waarin werd bepaald, dat de Sovjet-Unie jaarlijks 6 tot 8 mil joen ton graan zou kopen en eventu eel meer na goedkeuring van de Amerikaanse regering. Na de oogst van 195,7 miljoen ton in 1977 kocht Moskou nog 14,8 miljoen ton graan extra in de Verenigde Staten. Pahlevi? Regiem sluit vreedzaam verzet uit tenland nodig, waar graanaankopen jjjj legg gew Ock vori, „I bep; rece I min bijg' met I Veis I gen< I tewi I maa I gelu I kon j D< I staa I Proj I bad schc dire offic van de laatste drie jaar, blijft de Russische landbouw erg afhanke lijk van het weer zonder dat er vol doende voorraden zijn om slechte oogsten te kunnen opvangen. Hoessein voerde de afgelopen maand drie dagen lang besprekin gen met de Iraanse vorst en zou, zo werd in de Jordaanse hoofdstad ver wacht, deze week in Parijs praten met Khomeini. Koning Hoessein ge niet veel prestige bij de mohamme- oppositie in Iran de sjah verwijt, nu daanse geestelijke leiders omdat hij wordt beschouwd als een recht streeks afstammeling van de profeet Mohammed. Ook het machtige Saoedi-Arabië heeft zich in het openbaar uitgespro ken voor steun aan de sjah en diens politiek geprezen. Samen met Koeweit wil Saoedi- Arabië dat het op het Westen geo riënteerde en fel anticommunisti sche regiem van de sjah aan het bewind blijft. Zo schreef het in Koe weit verschijnende dagblad Al Sij assah vorige week, dat de sjah moet BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Rezah Pahlevi heeft vaker met binnenlands politek verzet te maken gehad. Hij overleefde een aanslag en twee moordaanslagen, maar nu dreigt hij toch slachtoffer te worden van de gevolgen van een in onge kend tempo opgezet modernise ringsprogramma. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Verder is Michael Gorbatsjev be noemd tot secretaris van het Centra le Comité van de communistische partij. Gorbatsjev is partijleider in Stavropol, een belangrijk land bouwgebied dat door Brezjnjev spe ciaal geprezen werd tijdens zijn rede voor het 280 man tellende Centrale Comité. Men neemt aan dat de nieu we secretaris zich in het Centrale Comité zal gaan bezighouden met de landbouw, aangezien het landbouw- secretariaat onbemand is sinds de dood van Fj odor Koelakov, afgelo pen zomer. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,70 verdediging van de openbare orde” aangenomen. Het regime stelde dat deze wet een antwoord was op „ter roristisch gedrag en uitlokking van internationale subversieve activitei ten”. Dit was een reden, aldus bron nen uit de rooms-katholieke kerk, voor 76 arrestaties tot juli van dit jaar. Amnesty International maakte in februari melding van 62 gevallen van arrestatie gevolgd door „ver dwijning” en 30 gevallen van moord tijdens gevangenschap. Het rapport hierover werd toegestuurd aan de regering, die het echter niet noodza kelijk vond hierop te reageren. Op hardhandige wijze wordt dus iedere poging van politieke partijen en vakbonden om te komen tot een grotere welvaart voor de bevolking met een beroep op de bovenstaande wet onderdrukt. De Nationale Gar de en politie, maar vooral de OR DEN (Organizacion Democratica Nacionalista) spelen hierbij een rol. De ORDEN telt tussen de 50.000 en 100.000 leden. Zij krijgen hun oplei ding voor hun hardhandige taak bij de Nationale Garde. De enige methode om president Romero duidelijk te maken dat er een einde komt aan het geduld van de bevolking in El Salvador, waar veertien families het grootste deel van de welvaart en de macht in handen hebben, is helaas weer ge bruik van geweld gebleken. Er zul len dan ook zeker meer ontvoerin gen zoals die van de Philips-direc- teur volgen. Deze ontvoeringen veranderen voorlopig echter niets aan de situa tie in het land. Het ontbreekt organi saties als de FARN aan middelen voor grotere en beter gecoördineer de acties. Hoe lang nog is een open vraag. Het te hulp roepen van finan ciële en/of militaire assistentie van buitenlandse mogendheden, is im mers een voor de hand liggende han delwijze voor wanhopige guerrilla groeperingen, waar ook ter wereld. king en kunnen niet voorzien in de eigen behoeften van de boeren. Me chanisering in de landbouw en de groei van de bevolking van 3,4 pro cent per jaar, zorgen er bovendien voor dat werkloze „kleine” boeren ook lang niet allemaal werk kunnen vinden op de grote landbouwbedrij ven. Gevolg: verpaupering en een groeiend gevoel van onbehagen on der de boeren. Zij hebben hun ver zet gebundeld in twee organisaties: de UTC (Unie van Plattelandsarbei- ders) en de FECCAS (Christelijke Boerenfederatie). Sinds de verkiezingen van februa ri 1977, toen de huidige president Carlos Humberto Romero gekozen werd, bestaat er een oppositie-coali- tie, het Volks Revolutionaire Blok. De boerenorganisaties hebben zich hierbij aangesloten. Het Volks Revolutionaire Blok heeft echter geen kans om op vreed zame wijze veranderingen in de po sitie van de boeren en rest van de bevolking aan te brengen. In novem ber 1977 werd namelijk een „wet ter Naast de aflossing van Mazoerov door Tsjerjenko en de promotie van I Tikhonov die ook als trouw aanhan- ger van Brezjnjev geldt, heeft de I president en partijleider verder Eduard Sjeverdnadze tot kandi- I daat-lid van het Politburo weten te i laten benoemen. Sieverdnadze was de man die tijdens het laatste partij congres (1976) de meest lovende Brezjnjev-redevoering hield van alle afgevaardigden. Eduard Sjeverd nadze is partijchef in Georgië, waar hij onlangs geconfronteerd werd met protestdemonstraties, o.a. in verband met plannen die een einde dreigden te maken aan het recht om de eigen taal te mogen blijven ge bruiken. De landbouw blijft overigens een van de belangrijkste zorgen voor de Kremlin-leiding, die zich, zoals ge zegd, dit jaar in een nieuw oogstre- cord kan verheugen. De door Brezjnjev aangekondigde 235 mil joen ton is ruim tien ton meer dan de 223,8 miljoen ton, die twee jaar ge leden een Russisch record beteken de. Volgens sommige berichten had men dit jaar zelfs nog meer kunnen i oogsten, indien er betere en meer Een jongen besmeurt een portret van generaal Carlos Humberto in de straten van San opslagmogelijkheden waren ge- Salvador Komt hulp op tijd s 7

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4