Na debacle van fusie en schaalvergroting politienieuws] op ni souiiAiiiimn Scherven brengen ziekenomroep geluk OPRUIMING Grappige kameropera „Pepito in een Nederlandse bewerking kerk kort ijmondnieuws VERBOÜWINGS MSTENHOUEN Van Ostadestraat 2 Haarlem - Kleverpark „DE HOEVE” Bestuurssamenstelling D’66 IJmond-noord Enthousiast publiek bij koffieconcert in De Jansheeren Kerstfeestviering Leger des Heils Invullen Werkgebied x. 7 19 7 8 BEVERWIJK-HEEMSKERK DECEMBER MAA N D A G 1 1 i ...wil weten wat Solidaridad doet in Latijns Amerika (en Nederland), kijkt vanavond naar Ned. I, 22.40 uur. ‘Solidaridad, aktie met Latijns Amerika’ (Socutera) i MET KORTINGEN VAN MAAR LIEFST 10-50% OOK Cl BENT WELKOM... (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. De tijd begon te dringen, maar nu is er dan toch een als i nieuwe „Stichting Algemeen Maatschappelijk Werk IJmond” in op- igneur, 1» richting als opvolger van de Stichting voor Maatschappelijke Dienst- ■effeT1'1 ver^en^nS Midden-Kennemerland, die de laatste jaren zodanig in gespannè moeilijkheden raakte, dat dit voorjaar de opheffing per 1 januari 1979 aknietkï werd aangekondigd en het personeel ontslag werd aangezegd. - Aanzet tot nieuwe stichting algemeen maatschappelijk werk (ADVERTENTIES) en” Voor zover thans bekend staan de vol de college van B. en W. in de vijf IJmond- 'J BAAR! De doelstelling van de nieuwe stichting d capelU iUidf; „Gezameiüijk met personen, gezin- 00-9.30 u 19.30 uu )0 en 21.1 expositi □ra nd weer ma. 19 en 3C. werken □randweer JAN BAART. Het solistentrio Mieneke Richter, so praan, Ton Kluizenaar, tenor en Frits van Ervan Dorens, bariton, was te karakterise ren als Jicht”, maar méér werd ook met i Messiaa gende personen kandidaat voor een be ds de twe stuursfunktie. Als vertegenwoordiger van Caritas’ er was di gemeenten de heer C. C. Verhoog, wethou- i fuga in der van sociale zaken in Heemskerk; de Nacht is heer N. F. H. Bolte, oud-bestuurslid, als ikkehjkii voortkomend uit de Nederlandse Vereni- oncertva ging voor Maatschappelijke Dienstverle- voor mateurba sd seizoa estconcetvan Dijk, maatschappelijk werkster te n, afd. V( naar Beet i 10.00 uu aat, maa Vrouwe ning en Samenlevingsopbouw „Humani- allitas”, afdeling IJmond; als vertegenwoordi ging van de werknemers mr. B. C. Romijn uit Santpoort-Noord en mevrouw H. C. J. ’s Morgens was er een open huis, waar velen gebruik van maakten en een kijkje kwamen nemen, ’s Middags had de officië- Voorts het signaleren van structuren, die groepen belemmeren zinvol in de samenle ving te funktioneren en het geven van aanzetten tot het wegnemen van die be lemmeringen en voorts al hetgeen met het vorenstaande in de meest ruime zin van het woord samenhangt”. Het werkgebied van de stichting omvat de gemeenten Velsen, Beverwijk, Heems kerk, Uitgeest en Castricum. Er zijn een aantal uitgangspunten vastgesteld, daar aan ontlenen we dat men lokaalgericht (wijk, buurt) wil gaan werken, alsmede deelnemersgericht (dienstverlening aan andere kaders zoals ziekenhuizen, scho len, etc.) en probleemgericht (oriëntering op probleemgroepen). De nieuwe stichting erkent de taak en verantwoordelijkheid van de gemeentelij- le ingebruikneming plaats waarvoor de oud-adjunktdirectrice, zuster Anthonia- Maria, speciaal even uit Brussel was over gekomen om met een hamer een paar oude grammofoonplaten stuk te slaan en hier mede een nieuw tijdperk voor de zieken omroep in te luiden. Dit gebeurde in tegenwoordigheid van wethouder C. Verhoog, burgemeester De De stichting respecteert daarbij uitdruk kelijk als uitgangspunt de verscheiden heid van de bevolking naar onder meer levensovertuiging, burgerlijke staat en be roep en voert dienovereenkomstig een be leid dat zoveel mogelijk aansluit of tege moetkomt aan de bijzondere behoeften welke hieruit voortvloeien. nen en groepen die belemmeringen erva ren in hun sociaal funktioneren reke ning houdend met hun leefsituatie, levens beschouwing en mogelijkheden te zoe ken naar zodanige mogelijkheden, dat enerzijds de belemmeringen worden weg genomen en anderzijds de hulpvragers be ter tot hun recht kunnen komen en zich beter kunnen ontplooien. ke overheden in de vorm van participatie van de overheden in het algemeen bestuur van de stichting. De stichting in oprichting kiest bewust voor samenwerking met an dere welzijnsvoorzieningen zodanig dat ook de preventie (onder andere het vrijwil ligerswerk) een belangrijke plaats in neemt. Op basis van die uitgangspunten is een begin gemaakt met het ontwerpen van een organisatiestructuur en na ampele discus sie over drie modellen is tenslotte gekozen voor het model dat was opgesteld door de maatschappelijk werkers. Een nadere uit werking van dit model wordt als taakop dracht aan het nieuwe bestuur overgela ten. Het jaar 1979 wordt daarbij als experi- mentenjaar beschouwd. Aanneming van deze organisatiestruc tuur houdt in, dat alle bij de maatschap pelijke dienstverlening belanghebbende en betrokken groeperingen kunnen deel nemen aan de algemene beleidsvorming in het algemeen bestuur via plaatselijke commissies. De leden van het dagelijks bestuur vor men hierop een uitzondering. Zij worden aangewezen op grond van bestuurlijke deskundigheid en/of ervaring op bestuur lijk terrein of op het terrein van de maat schappelijke dienstverlening. Op het eerste niveau geschiedt de directe uitvoering van het eigenlijke werk vanuit de verschillende bureaus in overleg met de plaatselijke commissies en de leidingge vende maatschappelijk werker. Dit niveau draagt relevante gegevens aan voor het te voeren beleid. Op het tweede niveau zit het team van maatschappelijk werkers en leidinggeven de kracht en dat team is verantwoordelijk voor de uitvoerings- en beleidscoördinatie. Op het derde niveau (algemeen bestuur/ beleidsvergadering) wordt het instellings- A De oud-adjunctdirectrice zuster An- thonia-Maria slaat een paar oude gram mofoonplaten stuk en luidt daarmee een nieuw tijdperk voor de ziekenomroep in. Binnen de organisatiestructuur worden drie geledingen of niveaus onderscheiden. ■A De studio met de fraaie nieuwe omroep- cel en één van de presentatrices. Nijs van Uitgeest en vele genodigden. Een verheugde voorzitter A. Marcus dankte allen die financiële steun aan het studio-project hadden gegeven De heer Liefting sprak namens het zie kenhuis en bood een video-recorder aan zodat men ook wat aan de tv-uitzendingen kan gaan doen. De heer Rozemeijer sprak namens het Verpleeghuis. Hij gaf een enveloppe met inhoud en bood een tegel tableau aan. Mevrouw Brugman vertegenwoordigde het personeel en Sophia Verbaan voerde het woord namens de medewerkers(ster) waarbij aan mevrouw Marcus een gouden broche werd aangeboden. Op papier ziet het er allemaal prachtig uit. Concreet moet dit model dus nog door het nieuwe bestuur worden ingevuld en uitgewerkt. Dan pas zal bereikt zijn, waar men zo’n acht jaren geleden aan begon, althans aan had moeten beginnen, name lijk het vinden van een werkbare structuur in het kader van de schaalvergroting bin nen het algemeen maatschappelijk werk in de IJmond. Die schaalvergroting werd destijds ge zocht in het zonder meer fuseren van vier instellingen op het terrein van het alge meen maatschappelijk werk, namelijk de diakonie der hervormde Gemeente Bever- wijk-Heemskerk; de Nederlandse Vereni ging voor maatschappelijke dienstverle ning „Humanitas”, afdeling IJmond, de diakonieën van de hervormde Gemeenten te Velsen-Zuid, IJmuiden-Oost, IJmuiden- Zuid en Santpoort en het Katholiek Insti tuut voor maatschappelijk werk. Daar voegde zich later bij (per 1 september 1973) als participant de Oud-Katholieke Kerk in Velsen. Buiten die fusie bleef de Gereformeerde Stichting voor Maatschappelijk Werk in de IJmond, die tot nu toe zelfstandig bleef en ook niet in de nieuwe stichting is opgeno men. Na reeksen problemen liep het met die fusie helemaal mis, zodat dit voorjaar tot opheffing van de stichting moest worden besloten. Er is nu een aanzet voor een nieuwe stichting die een betere basis voor de schaalvergroting lijkt te bieden. De stichting heeft per 1 januari negen maat schappelijk werkers in dienst. Voor het kantoor aan de Zeestraat heeft de stichting inmiddels tijdelijk vervangen de ruimte gevonden in het voormalige in ternaat van de Pedagogische Akademie aan de Kees Delftsweg. Het nieuwe stichtingsbestuur hoopt zo snel mogelijk een leidinggevend maat schappelijk werker aan te kunnen trek ken, opdat deze van het begin af bij de nieuwe opbouw kan worden betrokken. beleid gezamenlijk besproken en vastge steld. Het muzikale spel heeft als ondertitel „Het meisje van Elizonda”, naar het dorp je waar Manuelita een herbergje bestiert. Na de ouverture in Spaanse stij, pittig gespeeld door een klein instrumentaal en semble van twee strijkers, twee blazers en de pianist (Bruno de Greeve) die ook de tamboerijn hanteerde en de muzikale lei ding had, begon de voorstelling met een gezongen ontboezeming over de schoon heid van de natuur. Zo’n pastorale ope ning was gebruikelijk bij dit genre „opera comique”. De term „opera comique” wil overigens niet veel meer zeggen dan dat er gezongen aria’s en gespoken dialogen zijn, net als bij de operette. Bij een normale opera zijn ook de dialogen gezongen. De schoonheid van de natuur wordt be zongen door Manuelita. Zij geeft zich in een lieflijke aria over aan de zoete geuren die over de velden drijven en uit zich verheugd over de bloempjes in de wei. De centrale figuur, het aantrekkelijke en on schuldige meisje om wie alles draait, is hiermee geïntroduceerd. Dan is het ogen blik gekomen voor de eerste aanbidder. Vertigo presenteert zich, dit keer als bar bier. Hij blijkt later nog veel meer baantjes te hebben, die hij allemaal even onbehol pen uitoefent. In een komische scène, met onder meer een parafrase op de serenade van Rossini’s Barbier van Sevila, krijgt Vertigo alle kans om de show te stelen en Manuelita zijn attenties te bewijzen. Manuelita, weer alleen, bezingt haar lief de voor Pepito, de huursoldaat. Zij hoopt vurig dat hij weer terug zal komen. Dan verschijnt Pepito’s kameraad Miquel ten tonele. Miquel is de jongen waarmee Ma nuelita vroeger al „vadertje en moedertje” speelde. Miquel’s naam begint bovendien met dezelfde letter als de naam van Manu elita, gezongen door een sopraan. Miquel wordt gezongen door een tenor. Met deze aanwijzingen kan er niets meer misgaan met deze twee, die absoluut een paar wor den. Zo golden vroeger de wetten in het theater, die in deze parodie door Offen bach op de hak genomen worden. Niemand krijgt Pepito te zien. Vertigo brengt als postbesteller een expresbrief voor Miquel waarin staat dat Pepito’s doodsbericht is, maar het valt mee, want HEEMSKERK. De Franse componist Jacques Offenbach schreef in de negen tiende eeuw talloze komische werken. Het moeten er meer dan honderd zijn geweest. Toen Offenbach eenmaal populair was, beleefden de meeste van die werken hun succes in het theater Bouffes Parisiens. Pepito was één van zijn eerste werken voor het toneel en stamt nog van vóór die tijd. Het was bedoeld als kleine dramati sche scène, voor één van de „concerts dramatiques” die Offenbach gaf in de Parijse salons om zijn brood te verdienen als beginnend componist. Zondagmorgen werd Pepito als „koffieconcert” in De Jansheeren uitgevoerd. Onder invloed. De Beverwijkse poli tie heeft in het weekend weer verschillen de automobilisten aangehouden wegens het rijden onder invloed. Een rijverbod werd opgelegd aan een 22-jarige inwoner van Velsen, een 49-jarige Beverwijker, een 31-jarige inwoner van Heemskerk, een 25- jarige Haarlemmer en een 17-jarige brom fietser uit Velsen-Noord. Inbraak. In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in een bovenwoning aan de Beverwijkse Begijnenstraat. Ver mist wordt een bedrag van ƒ2700 aan cheques en geld. Sportongeval. Een 16-jarige turnster uit Heemstede brak zondagmiddag in de sporthal aan de Van Loenenlaan een arm toen zij van een brug met ongelijke leggers sprong. Vernielingen. In de nacht van zater dag op zondag is er weer een spoor van vernielingen door Beverwijk getrokken. Antennes en ruitewissers van auto’s moes ten het ontgelden, een ruit van het bejaar denpaviljoen Westerhout en bij het Euro- paplein werd een auto opgetild en tegen een andere auto aangezet met grote mate riële schade voor beide eigenaren. Men ging even over het dak van de auto’s lopen en vernielde antennes en dergelijke. Dronken rijders. Ook de Heemskerkse politie had dit weekeinde te maken met dronken automobilisten. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd op de Rijks- straatweg een 39-jarige Limmenaar aange houden, die te veel alcohol had gedronken. Op het Europaplein liep een 23-jarige Be verwijker tegen de lamp. Diefstal. Een Heemskerkse winkelier kwam zondag bij de politie aangifte doen van diefstal van 150,- uit zijn benzineau- tomaat op de Deutzstraat. Portefeuille. Uit de kleedruimte van de sporthal aan de Kerkweg te Heemskerk is zaterdag een portefeuille gestolen. De inhoud bedroeg 32,- en privépapieren. aan Manuelita vertelt hij dat hij Pepito inmiddels getrouwd is. Niets staat nu meer een huwelijk van Manuelita en Miquel in de weg Vertigo mag tijdens de huwelijks mis een solo brengen. Hij is immers ook nog dorpsmuzikant. PORTRETTEKENEN. Op de weke lijkse buurtavond in buurtcentrum De Schuilhoek voor personen van 18 jaar en ouder, bestaat er op donderdagavond 14 december de mogelijkheid om de techniek van het protrettekenen te leren. Donder dagavond 22 december kunnen er kerst stukjes gemaakt worden. De buurtavond begint om 19.30 uur. IJMOND. Op een onlangs gehouden ledenvergadering hebben de leden van D’66 IJmond-noord een nieuw bestuur ge kozen dat als volgt is samengesteld: Niek Scholten uit Heemskerk, voorzitter; Henk Broekhuis uit Beverwijk, secretaris-pen- ningmeester; Wim van Vliet, Uitgeest; Rien Burger, Heemskerk; Niek van der Goes, Beverwijk en Frank Baas, Heems kerk. Het secretariaat is gevestigd aan het Ligusterhof 1 te Beverwijk. KLAVERJASSEN. Vrijdagavond 15 december organiseert klaverjasclub Ons Genoegen een drive in café IJmond aan de Wijkerstraatweg te Velsen-noord. Aan vang 20 uur. gevraagd voor dit werk. De rol van („va dertje”) Vertigo zou echter niet misstaan hebben met een wat oudere zanger. Dit is een partij die eigenlijk door een gerouti neerde „speelbariton” bezet moet worden. De jonge Frits van Erven Dorens was echter wèl een kleurrijke verschijning op het podium, dat met leuke décors tot een geslaagde entourage voor Offenbach’s Pe pito was opgebouwd. ;lde Toce s, zowel i •ompstra 119.00-22. >1. 321159 ild Brauti- ands PMI' icz metals Amsterdam; als voortkomend uit de Inter kerkelijke Stichting voor Gezinsverzor ging in de IJmond de heer J. D. Jonker; als voortkomend uit de Stichting Samenwer kende Kruisverenigingen in de IJmond de heer K. den Hartog, directeur gemeentelij ke sociale dienst Velsen; mr. J. de Kater uit Castricum; de heer H. Braakhekke uit Heemskerk en een nog aan te wijzen be stuurslid, voortkomende uit de Raad van Kerken in de IJmond. Deelnemers aan de nieuwe stichting kunnen zijn één of meerdere vertegen woordigers van de bevolking per gemeen te, per wijk of wijkcommissie uit de be langstellende inwoners voorgedragen; één of meerdere personen, voortkomende uit de kring van de in het gebied gevestigde [instellingen, zoals bij voorbeeld instellin gen voor kruiswerk en maatschappelijke dienstverlening; één of meerdere verte genwoordigers van de deelnemende ge meentebesturen; één of meerdere verte genwoordigers van de werknemers en één of meerdere vertegenwoordigers op per soonlijke titel. Bestel nu uw KERSTARRANGEMENT Tel. 265110 TONEELGEZELSCHAP De kien- avond van het Beverwijks Toneelgezel schap op vrijdag 15 december in het Har- moniegebouw aan de Groenelaan begint om 20 uur. DE SCHANS. Ook in buurtcentrum De Schans aan de Schans wordt er gele genheid geboden kerststukjes te maken en wel op maandagavond 18 december. Te gen betaling van een rijksdaalder krijgt u materialen. 12.00-13. ngd zwe .00 uur i kerkstraat r. Spreek uur, op di ma. vol* ld 14-17.31 (ADVERTENTIE) Ma. alle i u. a. alle leef- 17.30 uw IwasseneE VELSEN-NOORD. Evenals voor gaande jaren organiseert het Leger des Heils een grote openbare kerstfeestviering in De Schouw, op maandag 18 en dinsdag 19 decmeber, aanvang 19 uur. Kaarten kunnen worden besteld bij de familie Staalman, tel. 35667 of bij de familie Van Stigchel, tel. 35687 Wie slecht ter been is en het feest toch wil meevieren, kunnen dit aan de families doorgeven, die de Automo biele Hulpdienst inschakelen. >1. 319188) „Van w» ,1. 3124391 oep Sup®’ el. 3124391 ;roep Cen HEEMSKERK. Onder grote belang stelling is zaterdagmiddag in het St. Jo- zefziekenhuis de nieuwe studio van de ziekenomroep IJmond in gebruik geno men. minerend sen enkel zei genadi v/h De Posthoeve naast het Hrl. stadion. Goed eten voor een redelijke prijs. Ook voor recepties en partijen. a WIE... n 21.15 u >rd op Veerstr „Meisj® 004) 15-30. 731) 19 en ula”, 161 n 21.15 W 19 en 21.39 19 en 21.39 A De centrale figuur in Offenbach’s Pepito is het dorpsmeisje uit Elizonda, Manuelita (Mieneke Richter), die hier met attenties van Vertigo (Frits van Érven Dorens) overladen wordt. F* 1 en neuai g $5

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7