s DAK VAN HOTEL PALACE AFGEBRAND HOLLAND PARADE BEDRIJFSLEVEN ZIEN m. 1 „De oorlog blijft me pijn doen” HI Toonaangevend Handelscentrum Voorlopig 2 jaar fLWU 9 19 7 8 MAANDAG DECEMBER IJMOND 1 1 Door Weert Schenk RL Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii d) ir m BE. iii4 commissie-Versteeg over de Velser-affaire doen zijn gedachten terug keren naar die „wereld van moord en verraad”. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Onder de naam 1 Holland Parade zal in het stati- J onsgebouw van de Nederlandse Spoorwegen op Schiphol een per manente expositie van het Neder landse bedrijfsleven worden inge richt. Daarbij komt een informa tie- en vergadercentrum voor za kenlieden. De spoorwegen willen met deze activiteit de gigantische ronde stationshal rendabel ma ken, in elk geval zolang de Schip- holspoorlijn niet verder gaat dan Amsterdam-Zuid en het aantal reizigers beperkt zal zijn. HOOFDDORP. Het doet burgemeester C. van Stam van Haarlem mermeer pijn om over de oorlog te praten. Hij kan niet op één plaats blijven zitten; loopt veel te ijsberen. Van Stam zegt zijn oorlogsperiode verwerkt te hebben, min of meer. Het liefst zou hij er niet meer aan gj| terugdenken. Dat is onmogelijk, zijn leven is er voor een groot deel door bepaald. Eerst de zaak-Menten en nu weer het rapport van de 50,5 - - - - -- - KB 1 V an Stam wil V eiser-Af faire vergeten t. fondse enoteer Het NS-stationsgebouw op de luchthaven Schiphol dat 20 december in gebruik wordt genomen, (onder) claim, iten. 3,00b 1,20 5,50 OJ 4071 Over het plan is aanvankelijk verschil van mening geweest tussen de NS en de NV Lichthaven Schiphol, op wier grond het station is gelegen. Schiphol voelde er weinig voor, nog een publiektrekkende manifestatie op het toch al drukke luch thaventerrein te hebben. „Toen zou het een soort Madurodam worden”, zegt een woordvoerder, „een toeristische trekpleis ter waar meer dan honderdduizend bezoe kers per jaar moesten komen. Dat wilden we niet. Nu gaat het echter om een meer beperkte opzet, alleen bestemd voor za kenmensen. Met dat plan kunnen we wel instemmen”. In opdracht van de Nederlandse Spoor- i wegen is de Hagenaar Hoyte Goudsmit j van het bureau Holland Design bezig met i het opzetten van Holland Parade. Hij be- aamt de aanvankelijke negatieve opstel- ling van Schiphol. „Maar minister Tuyn- Ij man (verkeer en waterstaat) was het met Ij die houding helemaal niet eens. Die stond achter ons idee, net als staatssecretaris Beyen van economische zaken. Nu Schip- 1 hol begrepen heeft dat het ons niet om een I toeristische trekpleiser te doen is, is de verhouding echter heel plezierig. Ik geloof niet dat er nu nog weerstand is”, zegt 1 Hoyte Goudsmit. Holland Parade richt zich, aldus de orga nisator, op de buitenlandse zakenreiziger die via Schiphol ons land binnenkomt. „Het bedrijfsleven en de overheid zullen zich er kunnen presenteren. En dan gaat het vooral om die terreinen van het be drijfsleven waarop Nederland een toon aangevende rol speelt. Denk maar aan waterstaatswerken, off-shore zee-sleep- vaart, de Shell, de chemie. Dat soort zaken. Ook een aantal overheidsinstanties doet mee, evenals het Nederlands Centrum voor Handelsbevordering”. De tentoonstelling, die volgens Hoyte Goudsmit een dynamisch karakter krijgt, zal niet een soort jaarbeurs zijn waarop Producten aan de consument worden ge toond. „Het gaat er meer om te laten zien waartoe het Nederlandse Bedrijfsleven in staat is, met het oog op de exportbevorde ring” Polizisten niet. Benadrukt zich moeilijk te kunnen inleven in de feitelijke gevarensi tuatie in Haarlemmermeer in de tweede helft van april ’45. Het is, zo verzekert de organisator, niet de bedoeling dat het Business Centre zal uitgroeien tot een soort Wereldhandelscen trum. „De bedrijven zullen hier geen eigen mensen stationeren. Niet dat we het ze verbieden, maar dan wordt het veel te duur. Het lijkt me ook nauwelijks nodig, omdat het Nederlands Centrum voor Han delsbevordering hier komt te zitten”. klaagden afkomstig zijn en de echtheid niet is bewezen. Van Stam, op dicteersnelheid: „Ik moet een weerstand overwinnen om over die tijd te praten. Niet omdat wat in de oorlog gebeurd is, verborgen moet blijven. Maar, het was een andere wereld dan die van vandaag. Een wereld van het ongezochte gevecht tegen de Duitsers. Een wereld, waarin tientallen van mijn beste vrienden zijn gefusilleerd of omgebracht.” „Er bestaat bij mij weerstand om het weer te vertellen. Vandaag heeft men geen goed beeld van de toestand toen. Je ver trouwde niemand.” Het dictaat stagneert. Het lukt hem niet kort en zakelijk te reage ren a la prof. mr. A. D. Belinfante, hoogle raar in het staats- en administratief recht, in Het Parool van afgelopen donderdag. Deze zei over het uit 1952 daterend rapport van de commissie Versteeg: „Is daar nou 25 jaar lang deining over geweest? Dat is eigenlijk om woedend over te worden. Er zijn mensen doodgeschoten. Ja, menselijk gesproken niet kinderachtig, maar het was wel oorlog. Er moest wel afgewogen wor- „We zouden in de toekomst misschien wel een soort voorportaal kunnen worden van het Wereldhandelscentrum dat in Am sterdam moet komen. Het NS-station Am- sterdam-Zuid zal van dat complex deel uitmaken, zodat het met de trein slechts enkele minuten hiervandaan is. Ik geloof wel dat wij elkaar dan aardig aan kunnen vullen. Daarover heb ik al een gesprek gehad met de voorzitter van de Kamer van Koophandel in Amsterdam. Hij was erg enthousiast over ons plan. Maar ja, dat (Van onze correspondent) NOORDWIJK. Hotel Palace aan de Wilhelminaboulevard in Noordwijk is zondagmorgen vroeg voor een groot deel uitgebrand. De politie vermoedt dat de hevige uitslaande brand door kortslui ting is ontstaan. De schade loopt volgens de politie in Noordwijk zeker in de miljoenen. Eigenaar H. C. van Hese is verzekerd. De brand ontstond even voor drie uur op de zolderetage of de eronder gelegen vierde verdieping van het hotel. Er sliepen 14 gasten in het hotel, maar niet op een van de twee bovenste etages die voor een deel zijn uitgebrand. De gasten werden in hun slaap verrast, maar hadden redelijk de tijd om zich aan te kleden en het hotel te verlaten. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Op het moment dat de brand uitbrak vertoefden er zo’n 200 bezoekers in de dancing van het hotel. De bezoekers wilden aanvan kelijk niet geloven dat er brand was. Zonder haast of paniek verlieten zij het etablissement om de grote schare toeschouwers uit te breiden. Het enige pand van voor de Tweede Wereldoorlog dat nog aan de Wilhelminaboulevard staat, liep vooral grote waterschade op. Het hevige vuur werd bestreden door de brandweerkorpsen uit Noord wijk, Leiden, Katwijk, Noordwijkerhout, Rijnsburg en Voorhout. Er waren tien tot vijftien bluseenheden bij dit werk aanwezig. De brandweer was na ongeveer twee en een half uur de brand meester. Tijdens het blussen dreigde de brand door de sterke zuidenwind over te slaan naar belendende percelen. Dat gevaar wist de brand weer echter te keren. Vervolgt bedachtzaam: „Er bestaat ver schil van mening over het al dan niet geven van het erewoord door Krijger. Hij zegt dat hij het gaf. Anderen zeggen van niet. Dat doet er ook niet toe. Krijger was den, het belang van het ene slachtoffer tegen het risico dat een hele verzetsgroep gegrepen en gefusilleerd werd. En als je dan nu leest dat de opdrachten voor die liquidatie pas gegeven zijn na uitvoerig, zelfs schriftelijk overleg. Dan zeg ik, dat is nou niet om zo verschrikkelijk zenuwach tig van te worden.” Die mededeling van de NS-woordvoer- der klinkt stellig, maar wordt op losse schroeven gezet door organisator Hoyte Goudsmit. „Voorlopig zal Holland Parade Onrustig, een kaars aanstekend: „We konden het er niet bij laten. Er bestond gevaar voor het in het ziekenhuis werkza me personeel en voor de verpleegde pilo ten en burgers. De Duitsers waren in pa niek, schoten op alles. We konden geen risico nemen dat er nog meer mensen omkwamen. Ik was altijd, ook als districts commandant van Haarlemmermeer, erg terughoudend met liquidaties. Was er hui verig voor. Het was zonder meer noodzaak deze twee te liquideren.” Hij is er van overtuigd op dat moment een goede beslissing genomen te hebben. Achteraf is dat moeilijker te beoordelen. Van Stam weet niet meer hoe het precies gegaan is met die brieven. „Dat interes seert me verder ook niet. Zonder die brie ven zou ik ook opdracht hebben gegeven. Ik heb zolang mogelijk getracht die liqui datie tegen te houden. Dat verklaart ook de tien dagen tussen arrestatie van de GP’ers en hun liquidatie. Er was geen andere uitweg.” Van de enorme stationshal is maar een fractie nodig voor de kaartjesverkoop. De rest is beschikbaar voor de bedrijvententoonstelling en het International Business Centre. (links) onbevoegd om een erewoord te geven. In oorlogstijd kunnen alleen generaals dat doen. Al had ik zelf het erewoord gegeven, had ik toch, indien noodzakelijk, gezegd: het spijt me.” Naar Prins Bernhard? Van Stam: ..Kan best. Waarom niet? Wat voor rol heeft hij nou in het geheel gespeeld? Wie was Bern- hard voor een Eisenhower. Een man toch aan wie hij alleen een hand moest geven! Ik kan me best voorstellen dat Bernhard na de bevrijding een brief over de vrijla ting van Menten heeft geschreven. Ik ben ook zo vaak voor dat soort dingen bena derd. Maar weet Bernhard veel voor wie hij zich inzet. Dikwijls krijg ik een brief van de Koningin over de huisvesting van mensen die zich tot haar gewend hebben. Je begrijpt toch dat de Konmgin niet weet wat voor mensen dat precies zijn?” Over de recente vrijlating van Menten, zegt Van Stam: „Ik heb gevochten voor een onafhankelijke rechtspraak. Als die onafhankelijk rechter Menten vrijspreekt, respecteer ik dat, zonder dat ik daarbij zeg dat ik het Menten gun dat hij vrij is. Sommige mensen vinden dat hij doodge schoten moet worden. Ik vind dat niet. Ik gun Menten dat hij honderd jaar wordt en iedere nacht wakker ligt en dan met zijn doden geconfronteerd wordt. Je moet hem in leven houden. Hij zou zelf misschien wel graag dood willen zijn.” Hij besluit: „Ja, ik blijf aan de opper vlakte. De dingen zijn vergroeid.” aantal overheidsinstellingen en grote Ne derlandse bedrijven, is Hoyte Goudsmit nu in het stadium aangeland dat het pro ject geconcretiseerd moet worden. Vol gens de planning gaat Holland Parade op 1 juni van het komende jaar open. Belang stelling van de kant van het bedrijfsleven is er volgens hem voldoende. „Geen won der, want in deze opzet kost het de deelne mers helemaal niet veel geld. Wanneer er tien tot vijftien bedrijven meedoen, en elk betaalt zo’n vijftigduizend gulden, dan is het project al rendabel. Voor een groot bedrijf is dat een bedrag van niks. We kunnen het zo goedkoop houden omdat we hier geen kosten hebben van grond en gebouwen. Daardoor hoeft het geen mil joenenproject te worden, zoals Joop Gees- ink indertijd wilde opzetten. Om dat lo nend te maken zou er een compleet Dis- ney-land bij moeten komen om mensen te trekken. Dat hebben we hier niet nodig. Op Schiphol komen toch al veertien mil joen mensen per jaar. En bovendien gaat het ons alleen om de zakenreiziger. Wij zijn niet ge3teresseerd in dagjesmensen”. Naast de expositie zal er een informatie- en vergadercentrum voor de zakenman komen. Hoyte Goudsmit noemt het een „International Business Centre”. In dat centrum, eveneens ondergebracht in het stationsgebouw van de NS, zullen een paar conferentiekamers komen waar zakenlie den elkaar kunnen spreken. Voorts komt er een filmzaaltje en zal er een kantoor van het Nederlands Centrum voor Handelsbe vordering te vinden zijn. „We kunnen daar ook secretarial service bieden”, aldus Hoyte Goudsmit. „Wanneer men hier zijn buitenlandse zakenrelaties wil spreken, kunnen wij voor een notuliste zorgen. Ook is het mogelijk dat wij buiten landers, die hier op Schiphol arriveren, naar de Nederlandse bedrijven brengen waar ze moeten zijn. Dan hoeft zo’n bedrijf niet speciaal iemand hierheen te sturen, die daarmee al gauw een halve dag kwijt is. En zakenmensen die elkaar onderweg in het vliegtuig ontmoeten, die kunnen hier terecht om een en ander nog eens door te spreken en eventueel op papier vast te leggen”. Van Stam start dan toch maar het ver haal over de Grüne Polizisten. Vertelt hoe de sabotagegroep van de later omstreden Gommert Krijger (Zwarte Kees) op weg is naar Hillegom om de spoorlijn aldaar op te blazen en op de Spieringweg drie Polizis ten ontmoet. Er ontstaat een vuurgevecht. „Onze jongens komen als overwinnaar uit de bus. Er is één dode en één zwaar gewon de bij de Grüne Polizei en één licht gewon de bij ons. De overige twee GP’ers geven zich over. Gommert Krijger brengt ze naar Hoofddorp, naar het illegale ziekenhuis, waar ze gevangen worden gezet.” De jonge Van Stam zit met de twee GP’ers in zijn maag. Als ze vluchten, bete kent dat levensgevaar voor de Meerse ille galiteit. ,Het was in eerste instantie de bedoeling de twee gevangen te houden tot na de bevrijding. Maar op een gegeven moment kwamen grote groepen zich te rugtrekkende Duitsers door de Haarlem mermeer, op weg naar Duitsland. Ze leger den zich in een school, vlakbij het zieken huis. Eén van die twee GP’ers probeerde papiertjes naar buiten te gooien om die Duitsers te waarschuwen.” twee jaar duren, totdat de tweede fase van de spoorlijn in gebruik wordt genomen. Op dat moment zullen we opnieuw met de NS om de tafel gaan zitten. Ze hebben trouwens al gezegd dat in elk geval een gedeelte van de expositie altijd kan blij ven, er moet alleen worden besproken op welke plaats. Daarom ga ik met belang stellende bedrijven nu alleen contracten aan voor twee jaar, want ik kan ze niet garanderen dat ze op dezelfde plek langer kunnen blijven staan”. „Het International Business Centre zal zo goed als zeker ook kunnen blijven be staan na twee jaar”, zegt de organisator. „Als dat een duidelijke functie blijkt te hebben, zullen de NS zeker bereid zijn het intact te laten. De ruimten waarin het centrum wordt gevestigd zijn voor de spoorwegen toch geen dringende nood zaak. Het hele stationsgebouw is vierdui zend vierkante meter groot, veel te veel voor alleen maar het verkopen van kaart jes”. Na een „oriënterende” ronde langs een ui, 42,1 149,4 1,1 149,0 lische iten ïrsen. »r dit :n euvel 5 aan. 1,00 3,10 1,50 1,12 1,00 1,50 >.80 >.00 1,20 ,00a ,50 1,00 1,20 1,50 1,00 1,00 1,20 1,00 1.60 1,00 1,80 >,20 1,40 1,00 De huidige burgemeester van Haarlem mermeer wil niet ingaan op het rapport van de commissie-Versteeg. „Ik heb het slechts oppervlakkig bekeken. Ik heb er geen zin in. Juist vanwege die grote weer stand om er opnieuw op terug te komen. Ik kan het niet uitleggen. De mensen begrij pen het toch niet.” Plotseling: „Ik was 24 jaar. Tegen wil en dank werd ik in het gewapend verzet ge praat. Omdat veel kameraden omgebracht werden, kwam ik op de post van districts commandant. Verantwoordelijk voor 3600 onderduikers in de polder. Daarna werd ik zelfs Gewestelijk Commandant Strijdend Gedeelte. Tegen mijn zin, want ik was liever in de Haarlemmermeer gebleven. Wie nu 24, 25 jaar is, moet voor zich zelf nagaan wat dat betekent.” Dat de liquidatie van de Polizisten zo’n zwaar accent krijgt in het rapport van Wel zet Versteeg vraagtekens bij de ma nier waarop de besluitvorming rond de liquidatie plaats vond. Met name begrijpt men de briefwisseling niet tussen Van Stam en het bureau van commandant Koot van de Binnenlandse Strijdkrachten over het „geruisloos en spoorloos oprui men” van de twee collaborateurs. Het rap port bevat de briefwisseling, maar meent hieraan geen bewijskracht te kunnen toe kennen, aangezien deze van de aange- -- Versteeg, komt volgens Van Stam door de machtsstrijd tussen de Haarlemse substi- tuut-officier van justitie en topman in het Kennemer verzet, mr. N. Sikkel, en procu- reur-generaal mr. J. A. van Thiel te Am sterdam. Van Thiel won weliswaar deze strijd, maar probeerde na de oorlog Sikkel toch nog een hak te zetten, aldus Van Stam. Zo stuitte men op de zaak van de GP’ers. Sikkel was, zegt Versteeg in zijn rapport, van mening dat de twee collabo rateurs onverwijld dood geschoten moes ten worden. „Ondanks dat hij daar op dat moment helemaal niets meer mee te ma ken had.” Van Stam, een vriend van Sik kel, zegt hier alleen over: „Hij bemoeide zich overal mee, gevraagd en onge vraagd.” Voegt er aan toe: „Maar er heb ben natuurlijk tientallen van dit soort exe cuties plaats gevonden.” Hoewel Van Stam het naar vindt dat zijn naam wel voluit genoemd is in Versteegs rapport, acht hij de openbaarmaking er van op zich zelf een goede zaak. „Ik heb altijd gezegd: er bestaat geen Velser-affai- re. Het rapport bewijst dat. Men is dit snel vergeten.” Wat dit rapport vooral zou bewijzen, is het ontbreken van een verband tussen de zaak-Menten en de Velser-affaire. Toch blijven allerlei andere zogenaamde onthul- lingen komen over de oorlog. Van Stam heeft geen idee waar die alle naar toe leiden. 20,1 40|i 69,0 27,4 54,S 128,51 102JI 88,S 32, 101, 042 116, S 3,00 3,00 2,20 1,00 7,00 1,90 3,50 4,00 3,60 3,00 3,00 2,00 3,70 5,00 5,00 7,70 6,50 4,20 5,00 5,50 7,10 7,50 2,40 9,50 2,00 181,04 5,20 1,30 slöö 8,50 9,00 5,50 8,80 0,50 2,00 1,00 HM 3,50 4,80a 53,31 1.50 2.50 169, 2,50 6,00 3,00 113,00 9,00 1,00 6,50 9,00 5,00 275,04 0,00 4,00 165,00 4,00 134,00 0,00 303,04 12,50 424,0 4,85 4,1 verantwoordelijk voor de liquidatie van twee „Grüne Polizisten”, vlak voor de be- iS vrijding. De commissie veroordeelt het doodschieten van de twee Nederlandse 51,üt’’ Het kost dan ook moeite om Van Stam bereid te vinden te reageren op het rapport Zakencentrum in NS-station Schiphol Wereldhandelscentrum in de hoofdstad bestaat nog alleen maar op papier”. Reden voor de Nederlandse Spoorwegen om het zaken-project in de stationshal op poten te laten zetten, is de enorme overca paciteit van het gebouw. Zeker zolang de Schipholspoorlijn niet meer is dan het korte lijntje naar Amsterdam-Zuid (dat deze maand zal worden opengesteld), is slechts een fractie van de hal nodig voor het afhandelen van treinreizigers. Maar, zo verklaart een woordvoerder van de NS, wanneer over twee jaar de spoorlijn aan sluiting krijgt in de richting Leiden en Den Haag, zal Holland Parade moeten verdwij nen”. De hal zal dan volledig worden benut voor NS-gebonden activiteiten”. 35, 322 “’J van Versteeg, waarin zijn naam uitgebreid 4o|s Egan de orde komt. Als Gewestelijk Com- 52 - mandant Strijdend Gedeelte van Haarlem 48JIwas de toen 24-jarige Cornells van Stam sela - •>- 44,64 46,6 4 13650 342 37,71 125,00 54,01 35,01 551 5650 147,00 60,50 96,71 54,00 51,00 3,00 122,04 27,84 68,00 55,50 87.90 50,04 32,00 83,00 50,14 32,04 76,04 48,84 51,04 36,10 38.44

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9