Noorwegen niet in EMS Voorstel tegen Bedrijfstak moet inspraak criminaliteit hebben bij automatisering horecawezen West-Duitsland Venezuela Door loonsubsidie 25.000 mensen In de Kerstlotto. wenst hogere olieprijzen sluit grens voor gastarbeiders Veiligheidsmaatregelen F meer aan de slag 4 Duizenden extra prijzen V Vandaag uit „slang” Bouw- en Houtbonden FNV: Amsterdam wil invoering van reclamebelasting Franse staalindustrie RAPPORT TELDERSSTICHTING: Dienstenbond Mercurius: Massaal ontslag in Volgens „Die Welt” W- pAOurrs PHILIPS J! üii ‘I 13 ECONOMIE DINSDAG 19 7 8 DECEMBER 1 2 bel. en prijs illec- t (Van onze redactie economie) UTRECHT. De Bouw- en Houtbonden en de Voedingsbon den van de FNV willen in de ko mende cao-onderhandelingen een bepaling opnemen, waarin wordt vastgelegd, dat zij met een looneis zullen komen die de uitwerking van Bestek ’81, het ombuigings- plan van de regering, op de koop kracht teniet zal doen. A *- I "2 a" ii III llll ia as b;i>imb ihi IS Stel koopkracht veilig door bepaling in cao □end (ADVERTENTIE) '1 B 4 II iet kar.) id iz. hartje >5 kar. id ibi- BONN (AFP). West-Duitsland zou van plan zijn de grenzen voor gastarbei ders te sluiten uit vrees voor sociale pro blemen. Dit schrijft het Westduitse dag blad „Die Welt”. Het blad verwijst daar bij naar inlichtingen uit regeringskrin gen. Van bepaalde kant wordt volgens de vice-voorzitter van Mercurius steeds ge zegd, dat het bedrijfsleven de kurk is waarop de welvaart drijft. „Maar dan moeten wij die kurk wel snel vastleggen, anders drijft hij naar Amerika. Juist be drijven die fikse winsten maken investe- „Diverse buitenlandse rapporten tonen aan, dat zo’n 30 tot 40 procent van al het bureauwerk te automatiseren valt. De re kenaars onder ons zullen snel kunnen vaststellen wat dit kan betekenen,” aldus Kruizinga. Ook de industriebonden NW en NKV denken aan zo’n clausule. De Hout- en Bouwbonden van het CNV hebben gezegd, dat ze niet met een looneis zullen komen, ook niet verpakt in een clausule. De Ver- voersfederatie FNV en de Dienstenbonden FNV hebben nog geen precieze plannen ten aanzien van een looneis-clausule. Bondskanselier Helmut Schmidt vreest volgens Die Welt dat de uitbreiding van de Europese Gemeenschap met Spanje, Por tugal en Griekenland een verhoging van het aantal buitenlandse arbeiders in West- Duitsland met zich meebrengt met ernsti ge gevolgen op economisch en sociaal ge bied. De Westduitse regering zou gebruik wil len maken van een artikel van het Verdrag van Rome (oprichtingsverdrag van de EG) dat dergelijke beperkende maatregelen mogelijk maakt op grond van de openbare orde, de veiligheid en gezondheid. West-Duitsland heeft bijna twee miljoen gastarbeiders. Als hun familieleden die bij hen wonen worden meegeteld zijn er in totaal vier miljoen buitenlanders in de Bondsrepubliek. Hoeveel procent de bonden die wèl een looneis-clausule gaan hanteren erbij wil len hebben is nog niet bekend, maar vol gens een woordvoerder van de Bouw- en Houtbonden FNV zal het wel meer dan één procent zijn. Volgens voorzitter Cees Schelling van de Voedingsbonden FNV zal de hoogte van de looneis tussen de één en drie procent komen te liggen, afhankelijk van het precieze effect van Bestek ’81 op de koopkracht. Joop Bos, de vice-voorzitter van de in dustriebond NKV heeft gezegd, dat zijn bond afhankelijk van wat er precies van Bestek ’81 terecht komt, aanvullende looneisen zal stellen. „Daarbij willen we onze eisen voor de cao’s voor 1979 zo formuleren, dat we gedurende het hele jaar tot eventuele bijstelling van de lonen ten gevolge van de bezuinigingen kunnen overgaan. We willen ons niet voor één gat laten vangen,” aldus Bos. Een en ander staat in een voorstel van het Amsterdamse college aan de raad. De belasting moet worden geheven van degene voor wie reclame wordt gemaakt. Vrijgesteld zijn openbare diensten en or ganen, aldus het voorstel. Reclame in sportcomplexen (waar meer dan 25.000 mensen in kunnen) en tentoon stellingsgebouwen kan volgens het voor stel worden belast. Dat geldt niet voor aankondigingen van exposities of mani festaties in deze gebouwen. Het is de bedoeling van B. en W„ dat de nieuwe belasting volgend jaar wordt inge voerd. Het gaat hierbij om werknemers van de concerns Usinor-Neuves-Maison en Saci- lor, die enige maanden geleden werden genationaliseerd. Dit heeft de Franse rege ring maandag meegedeeld. De massale ontslagen zijn noodzakelijk om de Franse staalindustrie in staat te stellen om internationaal te concurreren. AMSTERDAM (ANP). B. en W. van Amsterdam willen een belasting invoeren op reclame op gebouwen in de hoofdstad. verdiende lonen. Vandaar dat deze bonden aandringen op het onderbrengen van de variabele lonen in de vaste lonen. Voorts vinden de bouwbonden van het FNV dat de uitstoot van arbeid in de bouwsector een onrustbarende omvang aanneemt. De afneming van de sociale woningbouw roept om een snel en progres sief beleid, „maar de regering laat het afweten”. De houtbond van het CNV wil voor de bouw in ieder geval een volledige prijs compensatie, geen arbeidstijdverkorting en een uitbreiding van de vakantie met één dag. De bouw- en houtbonden van de FNV hebben zich gisteren uitgesproken tegen het inleveren van een stukje prijscompen satie ten behoeve van arbeidstijdverkor ting. Dit heeft de Venezolaanse minister van Energie en Mijnbouw, Valentin Hernan dez, gisteren gezegd. Volgens goed ingelichte kringen in Saoe- di-Arabië zullen de prijzen van olie vol gend jaar met niet meer dan vijf procent omhoog gaan. Over een dergelijke matige prijsverhoging zouden de OPEC-leden het bijna allen eens zijn. Dit meldde het Saoe- dische dagblad „Al Bilad” gisteren. (Van onze redactie economie) dat de Noorse kroon zal worden gedevalueerd. door arbeidstijdverkorting verloren ar beidsuren worden opgevuld door het aannemen van nieuwe werknemers als daardoor zijn loonkosten niet worden verhoogd. Die tewerkstelling maakt dan geen nieuwe kapitaalsinvesteringen no dig. Er moeten dan wel voldoende ge schikte kandidaten voor de uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen zijn te vinden. De Teldersstichting zegt in haar rap port dat arbeidstijdverkorting ook min der gunstige gevolgen heeft. Maar die zullen op een andere manier moeten wor den opgelost dan „door het tegenhouden van een logische, economisch nodige en verantwoorde verdere aanpassing van de arbeidstijd”. Algemene verkorting wordt echter ongewenst geacht, maar ook een selectieve als in dit plan zou een bijdrage ter bestrijding van de werkloos heid zijn, aldus de Teldersstichting. De bestaande bevoegdheden zijn meer bedoeld voor incidentele moeilijkheden. Waar de gemeente behoefte aan heeft is een regeling voor die gevallen, „waarin duidelijk sprake is van een magneetwer king ten aanzien van criminele activitei ten”, schrijft het college. Als een horecabedrijf gesloten wordt, kunnen eigenaars voordat de drie maan den zijn verstreken, de burgemeester vra gen hun zaak weer te mogen openen. De exploitant zal dan „voldoende waarbor gen” moeten geven, dat zijn zaak niet langer gevaar zal opleveren voor de open bare orde. Tegen een eventuele afwijzing van zijn verzoek, kan hij in beroep gaan volgens de wet Administratieve Recht spraak Overheidsbeslissingen. Momenteel kan de gemeente drank- en andere vergunningen van een etablisse ment intrekken, maar deze bevoegdheden zijn niet toereikend gebleken om voldoen de invloed te krijgen op de gang van zaken in een aantal inrichtingen, aldus B en W. PARIJS. De komende twee jaar zul len ruim 20.000 werknemers in de Franse staalindustrie worden ontslagen of ver vroegd gepensioneerd. (Van onze redactie economie) CARACAS/BEIROET. Venezuela zal de Organisatie van Olie-Exporterende landen (OPEC) voorstellen de olieprijzen met tien procent te verhogen. Eind deze week zal dit voorstel worden ingediend, op de OPEC-conferentie die in Aboe Dha bi wordt gehouden. 20000 prijzen per week g en sren n 30,-. jd >25,- in- aakt ch AMSTERDAM (ANP). B en W van Amsterdam willen de bevoegdheid krij gen horecabedrijven, die een „gevaar op leveren voor de openbare orde”, voor maximaal drie maanden te sluiten. Dit staat in een ontwerp-voordracht van het college aan de Amsterdamse gemeente raad. Kijk op 20 december naar „Studio Sport Nederland II Voorzitter A. Buis van de Bouw- en Houtbonden FNV verwacht, dat het hante ren van een looneis-clausule bij de cao- onderhandelingen zal leiden tot moeilijk heden met de werkgevers. Volgens hem zullen de werkgevers moeilijkheden ma ken over alle eisen die de prijscompensatie te boven gaan. De Bouwbonden FNV willen ook een verhoging van de vorstverletuitkering met tien procent, een algemene verbodsbepa ling van overwerken, en het terugbrengen van de dagelijkse reis- en arbeidstijd met één uur tot tien en een half uur. De bouwbonden FNV vinden verder, dat er aan de inkomenszekerheid van de bouwvakarbeider nog veel verbeterd moet worden. Het inkomen van de bouwvakker is volgens hen onderhevig aan sterke schommelingen. Er is sprake van een gat tussen de cao-basislonen en de werkelijk Lever deze week uw De nieuwe reclamebelasting moet wor den geheven naast het bestaande precariorecht, een belasting op reclame boven of op de openbare weg. o **^f* (Van onze redactie economie) UTRECHT. Elke bedrijfstak moet inspraak hebben bij besluiten over invoering van automatisering. Op het niveau van de bedrijfstakken moeten concrete afspraken worden gemaakt over de mate van automatisering en de gevolgen daarvan. Dat zei vice-voorzitter A. Kruizinga van de NVV Dienstenbond Mercurius vandaag aan het begin van het driedaags congres van de bond in Utrecht. Er zou naar zijn mening vandaag nog een gesprek met de ondernemers moeten plaatsvinden over de vraag hoe de huidige ongeremde en ongestuurde ontwikkeling van de automatisering kan worden omgezet in een planmatige ontwikkeling. als het EMS een waarde volle bijdrage blijkt te le veren aan de stabilise ring van de Europese va luta’s, aldus de premier. In Brussel toonde men zich niet verrast over het Noorse besluit niet mee te doen aan het EMS. De Deense regering heeft „met diepe spijt” kennis genomen van de Noorse stap. De Italiaanse premier, Giulio Andreotti, heeft gisteren vergaderd met financiële en economi sche deskundigen over de vraag of Italië mee moet doen met het EMS. Deze vraag zal vandaag ook in het Italiaanse par lement aan de orde ko men. i Het plan, dat overigens niet op alle bedrijven toegepast zou mogen worden, is gebaseerd op vrijwillige overeenstem ming tussen de sociale partners, de werk gevers- en werknemerscentrales. Op de ze basis zou de overheid dan ook bereid moeten zijn tot aflopende loonsubsidies. Gedacht wordt aan een arbeidstijdver korting met 5 procent. In de bedrijven waar deze maatregel wordt toegepast, dienen de werknemers in te stemmen met een evenredige verlaging van hun inkomen op voorwaarde dat de netto- uitbetalingen in guldens niet worden ver minderd. In de eerstkomende vijf jaar moeten de lonen niet meer stijgen dan 2 procent per jaar, prijscompensaties en incidenteel loon (toeslagen, promoties, overwerk e.d.) inbegrepen. Het rapport gaat ervan uit dat de pro- duktie in de onderneming gelijk blijft en dat de werkgever er mee instemt, dat de (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Er zouden 25.000 men sen meer aan werk kunnen worden ge holpen door een systeem waarbij loon subsidie wordt betaald aan bedrijven die langdurig werklozen in dienst ne men. Dit staat te lezen in het rapport Arbeidstijdverkorting op afbetaling van de Teldersstichting, het weten schappelijk bureau van de VVD. Door plaatsing van langdurig werklozen (mensen die langer dan een jaar zonder werk zijn) kan de gemeenschap per be trokkene een „winst” van ruim 35.000 maken, aldus de Teldersstichting. Er hoeft dan immers geen uitkering meer te worden betaald en er worden meer loonbelasting en sociale premies ontvangen. Bovendien gaan de geplaat ste werknemers er in koopkracht op vooruit, aldus het rapport. Volgens premier Nord- li kan Noorwegen op een later tijdstip alsnog be sluiten om deel te nemen aan de nieuwe vorm van monetaire samenwer king in West-Europa, het EMS. Dat zal gebeuren De waarde van de Noorse kroon zal worden vastgesteld aan de hand van een „mand” valuta’s die voor de Noorse han del van bijzonder belang zijn. Zweden, dat zich eerder dit jaar uit de slang terugtrok, bere kent de waarde van zijn kroon eveneens naar het gemiddelde van een aan tal valuta’s. Wat rijmt op geef? (ADVERTENTIE) OSLO. De Noorse regering heeft besloten niet deel te nemen aan het Europees Monetair Stelsel (EMS) dat op 1 januari in de Europese Gemeenschap in wer king treedt. Premier Nordli heeft dit gisteren in Oslo meegedeeld na kabinetsberaad. Noor wegen treedt vandaag uit de „slang”, het huidi ge systeem van monetai re samenwerking in Eu ropa. Volgens de plaats vervangend president- directeur van de Noorse centrale bank, Hermod Skaanland, betekent het Noorse besluit om uit de „slang” te stappen niet Bij de opening van een nieuw postkantoor in Pa rijs werden een aantal veiligheids maatregelen ge toond om betere bescherming te bieden aan goede ren en employés bij de posterijen. Op de foto staat een loket met ko gelvrij glas en een „passe-paquet” om direkt kontakt tussen klant en employé te vermij den. 1 i ren in dat land. Is het dan zo dwaas, dat wij een groter deel van die winst bestemd willen zien voor investeringen in ons land,” zo vroeg Kruizinga zich af. Met steun van de werknemers in de bedrijven moeten, nationaal en internatio naal, werkgelegenheidsovereenkomsten worden afgesloten. Lukt dat niet goed schiks, dan zal het kwaadschiks moeten, aldus Kruizinga. Hij vindt verder, dat er model-cao’s moe ten komen voor de recreatieve sector en voor de groothandel. Woensdag 20 december a.s.: twee trekkingen. De eerste is de normale trekking - met kans op de hoofdprijs van een half miljoen gulden. Direct daarna zullen - met het speciale trekkingsapparaat 4 cijfercombinaties worden getrokken. Zijn die nummers gelijk aan het laatste deel van uw Kerstlotto- formuliernummer, dan wint u bijgetal van 5 cijfers goed - f 5.000.- getal van 4 cijfers goed - f 500,- getal van 3 cijfers goed - f 25,- getal van 2 cijfers goed - f I (),- Kerstlotto-formulier in bij club of winkelier. -

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13