WALLIS DE VRIES: treffers en missers Sanchez Torres Vierkamp spannend Kunststofbanen schieten als Telstar-Haarlem tototips Sovjet-Unie oppermachtig een gifkikkertje begonnen Regel uw bankzaken tijdig vóór de kerst. paddestoelen uit de grond ï- FLAME Miljanic opnieuw coach Joegoslavië Spaanse" Twentenaar mist nog kracht fta aal rk? dinsdag De gezamelijke banken en spaarbanken. De laatste dagen van het jaar zijn razend drukke dagen voor uw bank. Daarom een vriendelijk verzoek: regel uw bankzaken die u vóór de jaar wisseling afgewerkt wilt hebben nog deze week. 1 2 DECEMBER 17 19 7 8 SPORT 16 i el WERELDBEKER TURNEN: iagd joden eren Hoewel het erg moeilijk is om zich een positie in de voetbalge- meenschap te verwerven, lukt het een gering aantal jonge spelers toch elk jaar weer om zich met succes tussen de oudere gesettelde voetballers te dringen. Zo’n „indringer” is dit seizoen Manuel Sanchez Torres, rechterspits van het door Spitz Kohn geleide FC Twente. DEN HAAG. Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM hand haaft zijn besluit om de gelden, die door de rijksoverheid beschikbaar zijn gesteld teneinde de sanering van het betaald voetbal te bewerk stelligen, te blokkeren. Van een opheffing van die blokkade is voorlopig geen sprake, ondanks de beslissing van de bondsvergade ring van de KNVB om het besluit tot invoering van shirtreclame te vernietigen. Subsidiekraan t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind” Janusz Kowalik: produktief Plotseling dus een bijzonder stormachti- (ADVERTENTIE) X tip 3-1 5-2 1-0 1-2 Een geschenk van Molentechniek B.V., Westzaan. Aero Flame Senior Hobby Brander met electronische ontsteking. Eén druk op de knop en t apparaat brandt. Voor solderen, verfafbranden emailleren en 1001 andere karweitjes. Pouw. de. ngroep nruimte ceuken, Brieven (Van onze sportredactie) VELSEN. Gedurende de winterstop- periode (23-12 t/m 6-1) werkt de eerste- divisionist Telstar twee vriendschappe lijke duels af. Zaterdag 23 december komt de Velsense formatie in Volendam in ac tie tegen de gelijknamige eredivisieploeg, terwijl voor zaterdag 6 januari een wed strijd op het sportpark Schoonenberg op het programma staat tegen Haarlem. Bei de ontmoetingen beginnen om 14.30 uur. Het overleg maakte niet duidelijk of het betaald voetbal al dan niet definitief tot invoering van shirtreclame had besloten. Op grond van die onduidelijkheid schortte de staatssecretaris de subsidie op. Een logisch gevolg van het besluit van de bondsvergadering zou zijn, dat de blokka de van de subsidiegelden zou worden op geheven. Daar wil de staatssecretaris ech ter nog niet aan beginnen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van CRM is de onduidelijkheid omtrent de shirtre clame nog niet verdwenen, ondanks het feit dat het besluit tot invoering ervan door de bondsvergadering is vernietigd. De clubs in het betaald voetbal hebben namelijk aangekondigd op korte termijn een buitengewone vergadering te beleggen om opnieuw tot shirtreclame te besluiten. SAO PAOLO. Turners en turnsters uit de Sovjet-Unie zijn gisteravond in Sao Paolo het succesvolst geweest in de toestel- finales van de strijd om de wereldbeker. Bij de heren veroverde Alexander Ditiatin vier medailles: goud op het onderdeel rin gen, zilver bij het paardvoltige en bronzen plakken bij zowel de vrije oefening als de rekstok. Zijn landgenote Natalia Sjaposj- nikova won bij de dames de paardsprong en pakte de zilveren medaille op de even- wichtsbalk en de vrije oefening. Dat besluit zal dan echter wel gekoppeld worden aan een overleg met de overheid. De staatssecretaris wacht de ontwikkelin gen omtrent shirtreclame voorlopig af. Na de buitengewone vergadering van het be taald voetbal zal hij de KNVB opnieuw uitnodigen voor een gesprek. Daar komt nog bij, dat binnen de KNVB nog steeds geen overeenstemming is be reikt over het afsluiten van een collectie ve arbeidsovereenkomst voor profvoet ballers. Eén van de voorwaarden om het betaald voetbal subsidie te verlenen is, dat op 1 januari 1979 een collectieve ar beidsovereenkomst is gesloten. Het ziet er voorlopig niet naar uit, dat die cao er op 1 januari is. Een reden te meer voor staats- secretaros Wallis de Vries om de subsidie gelden voorlopig nog te blokkeren. Op wat afgelaste wedstrijden na, die in het weekeinde van 23-24 december ingehaald worden, staan op toto 50 de laatste wedstrijden van de eerste com- petitie-helft en voor de winterpauze. Hij is nog maar achttien, op 1 januari wordt hij negentien, en voor het tweede seizoen is hij actief bij de Twentse formatie. Wie en wat is Manuel Sanchez Torres nu eigenlijk? Hij zegt: „Ik ben geboren in Spanje, in Parrasa, een op 15 km afstand van Barcelona gelegen plaatsje. Op mijn zevende jaar ben ik met de familie naar Almelo geëmi greerd, waar wij nu nog steeds wonen. Ik ben nog steeds Spanjaard. Door een schoolvriend ben ik op tienjarige leef tijd bij het plaatselijke P.H. gaan voet ballen. In 1975 al had FC Twente inte resse, maar de overgang is niet eerder dan na het seizoen 1976-1977 tot stand gekomen”. In zijn spel lijkt Manuel over enkele typische Spaanse voetbalmanieren te beschikken. Klein en licht van stuk, 1.69 meter lang en 60 kilo zwaar, oogt hij driftig, demarreert snel en heeft vele bewegingen die de Spaanse voet ballers sieren. Een erg goede techniek, waaronder een serie schijnbewegingen onderstrepen zijn afkomst. Manuel Sanchez verder: „De start in de eredivisie was nogal moeilijk. De overgang van het C- naar het A-elftal vond ik erg groot. Ik moest erg wennen aan het tempo en de felheid waarmee er gespeeld wordt. Nu heb ik mij gro tendeels aangepast. Ik bereid me an ders voor op de wedstrijden en ook tijdens het spel pas ik mij nu beter aan dan in het begin van het seizoen. Trai ner Kohn pleegt geen roofbouw op mij, want als hij ziet dat ik te moe ben om de 1-0 3-0 3-0 1- 0 0-4 2- 1 1-2 3-2 3-1 2- 2 3- 1 0-4 1-1 0-1 wedstrijd vol te maken, dan wisselt hij mij. Ik heb aanvallend alle vrijheid. Alleen verdedigend heb ik enkele in- strukties van de trainer meegekregen. Mijn lichaamsbouw speelt mij geen parten. Mijn voordelen zijn de snelheid van handelen en de wendbaarheid en het grote nadeel, gemis aan power, wordt iedere maandag in het kracht- sportcentrum aangepakt. Onder lei ding van een gediplomeerde Italiaanse body-builder worden de spelers van FC Twente ook op dit onderdeel aange pakt.” Het bevalt Manuel uitstekend bij FC Twente. Ongeveer twee maanden gele den werd hem voorgesteld zich ook 's ochtends met voetbal te gaan bezighou den Op die manier kreeg hij een volle dige dagtaak aan zijn sport. De vooruit gang is dan ook merkbaar. Van het onbekende spelertje is hij momenteel ook bij de tegenstander een speler ge worden, die betrokken wordt in de tak- tische besprekingen. Manuel Sanchez Torres: ,4e kan aan de tegenstanders merken dat ze je le ren kennen. In het begin van het sei zoen had ik het door mijn onbekend heid gemakkelijker, ik word nu harder aangepakt. Vooral Jan Poortvliet en Romeo Zondervan hebben op mij een grote indruk gemaakt. De aanvallende en eerlijke manier van voetballen van hun stelde mij voor te grote proble men, maar in die situaties leer je het snelst”. 3 3 2 3 :inswo- josrijke ts der- st. Tel. Omdat aan de onduidelijkheid geen ein de kon worden gemaakt, vernietigde de bondsvergadering van de KNVB afgelo pen zaterdag het besluit van de algemene vergadering betaald voetbal om met in gang van 1 juli 1979 shirtreclame in te voeren. Het betaald voetbal werd ge vraagd zich opnieuw op de shirtreclame te bezinnen en het eventuele besluit tot invoering ervan te koppelen aan een over leg met de overheid. Bij onoverkomelijke bezwaren van de kant van de overheid zou dan alsnog van invoering van shirtre clame kunnen worden afgezien. ’75-’76 2-1 1- 0 2- 0 1-1 ’76-’77 0-3 3-2 1-0 1-1 HUUR- rlem of zitk., id, w.c. 7-6826, TE om- halve >nk. m. k., luxe enheid, 600,- arname Tel. AZ’67 FC Den Haag Sparta —NEC MW —FC Utrecht PEC (Z) NAC Ajax Excelsior FC Groningen —FC Vlaardingen Eindhoven Eind juni ging de Twee Kamer akkoord met het voorstel van de staatssecretaris voor het seizoen 1978-1979 een bedrag van 14,1 miljoen gulden aan de KNVB beschik baar te stellen om een begin te maken met de sanering van het betaald voetbal. Die subsidie was echter gebonden aan een aantal voorwaarden. Eén van die voor waarden was dat de KNVB bij invoering van shirtreclame, waardoor het betaald voetbal over extra inkomsten zou komen te beschikken, eerst in overleg met de overheid zou treden. De KNVB hifeld zich echter niet aan die afspraak. Op 18 november besloot de algemene vergadering betaald voetbal tot invoering van shirtreclame. Overleg met de staatssecretaris had toen nog niet plaatsgevonden. Wallis de Vries riep daar op de voetbalbond ter verantwoording. ^ADVERTENTIE) ge ontwikkeling, waarvan men in atletiek- kringen drie jaar geleden nog niet kon dromen. In dat jaar verscheen er welis waar van KNAU-zijde een beleidsplan waarin het streven naar vijf kunststofba nen in drie jaar werd aangekondigd. maar velen hadden hun twijfels. Een utopisch plan vonden velen. De pessimisten kregen ongelijk. De sporttotalisator sprong bij en Sittard, Haarlem en Groningen konden aan het werk. In Sittard werd het zelfs een 8- baans baan zodat grote internationale ont moetingen naar Nederland gehaald kon den worden. Het hek was van de dam. Nijmegen, Den Haag en Roosendaal volgden, zonder daar bij uit de toto- en lottopot te putten. Steeds meer gemeenten volgden het voorbeeld. T voor arief en n goed West- Tel. ’77-’78 Haarlem GA Eagles PSV FC VW Vitesse Feyenoord Roda JC Volendam FC Twente De Graafschap SW Veendam Willem H vraagt /IJmui- *GERS uis ver- ie druk- nteres- 4. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. In de eerste ronde van de damvierkamp in Amsterdam kwa men zowel Clerc en Wiersma als de Rus sen Sjtsjegoljev en Gantwarg remise overeen. Het werden echter geen saaie remises. De vier grootmeesters waren er van doordrongen, dat zij het publiek voor hun hoge prijzen en startgelden wat moes ten bieden. De belangenvereniging voor betaalde dammers (VEBEDA) heeft hun dat ook duidelijk gemaakt door groot- meester-remises eenvoudigweg te verbie den. Men heeft aan de wedstrijdvoor- waarden toegevoegd dat er pas na de tijdcontrole, dus na de 50e zet, remise mag worden aangeboden. Dat remisepartijen ook de moeite waard kunnen zijn liet oud-wereldkampioen Ton Sijbrands tijdens zijn demonstraties over duidelijk blijken. De partij Sjtsjegoljev-Gantwarg beloof de al onmiddellijk veel goeds. Gahtwarg liet zich aan zijn korte vleugel opsluiten en aanvaardde, daarmee nogal wat risico’s. Sjtsjegoljev vond het best en trok geleide lijk aan het initiatief volledig naar zich toe. Het begon er steeds somberder voor Gant warg uit te zien. En toen de Witrus in hevige tijdnood een schijf achter kwam, moet hij bij zichzelf gedacht hebben dat zijn avontuur wel eens fout zou kunnen uitpakken. Achteraf bezien viel het echter mee, om dat de stand hem compensatie bood en daardoor een benauwde remise. In de andere partij tussen Clerc en Wiers- J-13XX) ma. de twee sterkste Nederlandse dam mers van dit moment, kwam een onregel matige opening op het bord. Tot de 25e zet stond Clerc wat gemakkelijker, maar door subtiel spel van de wereldkampioen wer den de bakens verzet. De stelling van Clerc kwam onder druk te staan, maar toch kon Wiersma Clerc ondanks een riskante voortzetting in het late middenspel niet tot capituleren dwingen. Hij kwam niet ver der dan een voordelig eindspel, omdat de Amsterdamse grootmeester ten koste van een schijf moest doorbreken naar de pro- motielijn. Tot en met zaterdag wordt er iedere dag gespeeld. De grootmeesters spelen hun partijen in een suite waar het publiek geen toegang heeft. VEBEDA heeft ge meend dat het met „aapjes kijken” maar eens afgelopen moet zijn. Men heeft een veel betere oplossing bedacht door de spelers te vragen onmiddellijk na afloop van hun partij naar de demonstratieruim te te komen om met Ton Sijbrands na te praten over de partijen. kamer 1 jan. trt. met ot huis, Dichtbij n. Tel. bellen tie van it, Viva, ik, VT- indere. ieel als ig. Het lerhou- rijen en werken adver- ivo/ha- ng van rvaring langrijk in deze V, afd. kelcen- itenvel- Op 13 en 14 januari zal de competitie van het betaald voetbal aan zijn tweede ronde beginnen. Interessant zal het daarom zijn hoe de eindstand van dit eerste gedeelte zal worden. Roda JC zal door winst op eigen terrein tegen PEC (Z) wel aan de leiding blijven, hetgeen van medekoploper Ajax niet gezegd kan worden. De Amsterdammers, uit geschakeld voor Europees voetbal voor dit seizoen, moeten naar FC Twente, dat bij winst op vier punten van de Ajacieden komt. Van de andere top pers ontvangt PSV zaterdagavond op eigen terrein Sparta, dat zich de laatste weken vooral defensief goed manifes- teerd. SRUIM- bega- Ider, 30 Brieven C. m. in, 350 slaapk., enheid, nooi en antrum, Over- >1. 023- Dat gesprek zal vermoedelijk niet plaatsvinden vóór 30 januari van het vol gend jaar, de datum waarop de Tweede Kamer begint met de behandeling van de begroting van het ministerie van CRM. Op die datum zal de Kamer zich ongetwijfeld uitspreken over de invoering van shirtre clame. De bewindsman zal de reacties in de Tweede Kamer willen afwachten, alvo rens akkoord te gaan met een besluit van het betaald voetbal om shirtreclame in te voeren. D te ar gele- t cv, 3 n. was- oilet en ■kamer, reuken, tor- en Vr.pr 02207- annelijk tbrieks- dienst tken tot oegen- 50 jaar. en. Sa- afhan- oegen- 40 tot ar) bru- >etaling Jelden: Hoogo- i 202, ter van k). Elke )-16.00 gavond jr. Tel. BELGRADO. De vroegere trainer van Real Madrid, Miljan Miljanic (47), die in onderhandeling was met Chelsea, is be noemd tot bondscoach van Joegoslavië. Hij was dat reeds eerder: in 1974, toen Joegoslavië deelnam aan de eindronden van het wereldkampioenschap in West- Duitsland. Nadat Miljanic naar Spanje vertrok, werd hij in Joegoslavië opgevolgd door Ante Mladinic. AZ ’67 krijgt te maken met een Noordhollandse derby en de niet zo eenvoudige wedstrijd in en tegen Haar lem. Ondanks de povere prestaties van Volendam en FC VW zijn de Haarlem mers nog volop in de race om de onder ste plaatsen betrokken. Feyenoord kan door winst op FC Utrecht, voor de bezoekers geen winst in 22 wedstrijden in de Kuip, en zijn inhaalwedstrijd te gen PEC dicht bij de kopgroep komen en dat zal gezien de verjonging door menigeen niet verwacht zijn. De beide laatstgeplaatsten krijgen op eigen veld de kans de eerste helft toch nog positief af te sluiten. doelpunten incasseren (2-3). De overige ploegen, NEC-Ajax-FC Den Haag- Haarlem en GA Eagles gingen zonder goals af. De doelpuntenmakers: André Oos- trom scoorde zijn eerste goal voor FC VW, en dat in zijn 44e wedstrijd voor de Venlonaren. Zijn laatste eredivisie- doelpunt maakte hij met zijn vorige ploeg FC Utrecht op 7 november 1976 en wel tegen..FC VW. Romeo Zon dervan scoorde zijn eerste voor FC Den Haag en hij had daar 39 wedstrijden voor nodig. Ook Fred Goemans scoor de zijn eerste voor de Hagenaars van dit seizoen. Zijn laatste dateerde van 4 september 1977. <WIJK 'alsweg t.k.a g, We- stimi- winkel- •school 1 Ind.: keuken ge ber- c, mod. ad, wc. Vr.pr.. »vr. bij ertsma, 5-3907 ig mo- beseffend dat het eigenlijk niet meer ver antwoord is in deze tijd nieuwe sintelba- nen neer te leggen. Het steeds langer wor dende rijtje ziet er als volgt uit: Leiden, Beverwijk, Zoetermeer, Lisse, Zevenaar, Zwolle, Hoorn, Velthoven, Vught, Breda, Etten-Leur, Amsterdam en Utrecht. In de helft van deze gemeenten zal de kunststof- baan volgend jaar al gereed zijn voor gebruik. Andere lonken naar 1980. In dit rijtje ook twee gróte steden. Utrecht, dat evenals Sittard een 8-baans baan krijgt en zich daarom ook kandidaat kon stellen voor de organisatie van de Europese jeugdkampioenschappen in 1981. In Amsterdam wordt het een 6- baans baan. Een beslissing waarmee de jarenlang voor kunststof vechtende Am sterdamse clubs best tevreden zijn. (Van onze sportredactie) ARNHEM. Deze maand is het precies vier jaar geleden, dat geëmotioneerde KNAU-bestuurderen tijdens een Unie- raadsvergadering een telegram opstel den, dat richting CRM-minister Van Doorn ging. Het kunststofloze tijdperk had lang genoeg geduurd, er moest en zou verandering in komen, want atletiekend Nederland was met zijn ene trainings- kunststofbaan op Papendal een lachertje in de ogen van alle Europese atletiekna- ties. Nu, in december 1978, liggen er in ons land naast Papendal zes van die kunststofbanen en is het niet denkbeeldig dat dit aantal in 1980, het olympische jaar. richting 15 a 20 gaat. AZ’67-Ajax 1-2: De tweede thuisne derlaag van de Alkmaarders dit sei zoen. Na het verrassende verlies tegen Vitesse (0-2) op 3 september bleek nu Ajax te sterk. Het afgelopen seizoen verloor AZ’67 slechts één keer op eigen terrein en wel tegen Sparta (1-2). De mooie serie, uit de laatste zeven wed strijden goed voor dertien punten en de doelcijfers 29-6, is verstoord. Voor Ajax was deze winst het einde van een slech te serie uitwedstrijden. De laatste vier op vreemd terrein leverden slechts twee goals en drie punten op. Het „gevreesde avondje NAC” is dit seizoen ver te zoeken. Sinds 22 oktober scoorden de Bredanaars niet meer op eigen terrein. Van de acht thuiswed strijden werden er dan ook maar twee gewonnen en eindigden er vier gelijk. Janusz Kowalik (34 jaar) blijft goud waard voor MW. Van de laatste negen Maastrichtse doelpunten maakte hij er vijf. Go Ahead Eagles is duidelijk van slag. Slechts drie punten uit de laatste vijf wedstrijden is veel te weinig voor een sub-topper. FC Utrecht daarentegen pakte uit de laatste vier wedstrijden zeven punten. Volendam speelt goed, maar incas seerde in zijn laatste vijf wedstrijden wel zestien tegendoelpunten, en won voor het laatst op 1 oktober jl. Voor FC Den Haag was de 3-1 winst op Haarlem ook de tweede overwin ning in dertien wedstrijden. De laatste thuisoverwinning dateerde van 30 au gustus j.l. (2-0 zege op Vitesse). Pim Doesburg moest in zijn laatste zes wedstrijden alleen tegen AZ’67 blijft dicht 1. W Rob Clerc: remise ^•versai G; 2 1 1 1

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17