Pieter Menten in telefoongesprek: Als weddeverlaging doorgaat Stakingsacties voorlopig opgeschort Van Thijn geen voorzitter PvdA en dan dit nog Protest tegen afluisteren van telefoon Den Uyl wil publikatie notulen I Als uecht feestelijk u/ilt.eten,moetu kalkoen nemen. Campina akkoord met vakbonden ü- Van advocaat Menten y* Over koopsompolissen u r (Van onze redactie binnenland) o l i DEN HAAG. Niet Donker maar zijn voor ganger als minister van Justitie, mr. H. Mulde- rije, heeft aan Pieter Menten in 1952 toegezegd dat hij voor zijn gedragingen in de oorlog niet zou worden vervolgd. Menten heeft dat gister middag in een telefoongesprek laten weten. UTRECHT. Tijdens een massale landelijke soldatendemonstratie in Utrecht tegen de voorgenomen weddeverlagingen heeft de Vereni ging Van Dienstplichtige Militairen (WDM) gedreigd met hardere acties. Voorzitter Eric Kohier voorspelde dat de soldaten ook op de kazernes in verzet zouden komen, wanneer het plan van staatssecreta ris Van Lent om de wedde te verminderen niet snel van de baan zou zijn. „Dat zullen hardere acties zijn dan de demonstratie van vandaag”, aldus Kohier. Z Inter-rail Bomaanslagen Spoedcursus kapitein Jongerenwerk Bibliothecarissen Verkeerde keelgat 1 c 1 1 1 Geslaagd kernongeluk Surinaamse wegenwacht Gehoorschade 5 F Ia rechtszaak geseponeerd 1 1 1 Ambtenaren en minister het \xzeer] Wiegel praten verder WEERRAPPORTEN c (ADVERTENTIE) 21 kalkoen VVDM dreigt met hardere acties „Eind augustus 1952 heeft Mulderije contact gehad met de procureur-generaal in Amsterdam en hem gevraagd of hij ermee akkoord ging dat Mulderije mij buiten vervol ging stelde. De procureur-generaal heeft dat bevestigd. Mulderije heeft toen in augustus tegen mij gezegd: ik heb de zaak bekeken en ik heb geen enkele reden u te vervolgen. U wordt buiten vervolging gesteld”. Mulderij- e’s opvolger op Justitie, mr. L. A. Donker, heeft volgens Menten een kant-en-klare zaak overgedragen gekregen die nog slechts een formele afwikkeling behoefde. De commissie-Schöffer, die in opdracht van het ministe rie van Justitie de gang van zaken rond Men ten onder zoekt, blijft ondertussen bij haar standpunt dat stukken die Mentens lezing zouden kunnen staven, niet zijn gevon den. Voor Menten zelf is het wel duidelijk waar dat door komt: „Natuurlijk zijn die stukken zoekgeraakt. Ze zijn door die commissie-Schöffer vernietigd. Daarvan ben ik helemaal overtuigd. Alle documenten waren aanwezig. Door de beslissing van de Hoge Raad echter, hadden ze buiten de waard gerekend en moesten die stukken ver- ■c~ dj 19 10 15 11 12 12 11 13 10 11 12 10 15 10 16 5 17 12 12 0 0 32 0.2 14 2 0 0 0 2 8 2 0.3 8 0.1 0.1 0 0 0.3 0.1, 0 1 0 0.2 5 0.3 5 0.5 1 0 0 0 0 0 0 0 o VEGHEL (ANP). De coöperatieve zuivelvereniging Campina en de vakbon den hebben gisteravond overeenstemming bereikt over de reorganisatie van het be drijf. Campina heeft toegezegd dat drie van de vier bedrijven in midden-Limburg open blijven. Alleen het bedrijf in Roer mond gaat dicht. Eerder had de directie aangekondigd dat alle vestigingen zouden moeten sluiten. De vakbonden hadden laten weten niet met de reorganisatie akkoord te zullen gaan. Volgens de directie van Campina is het open houden van de vestigingen in mid den-Limburg sterk verliesgevend, maar is in het belang van de werkgelegenheid toch voor die oplossing gekozen. De noodzake lijke inkrimping van het personeelsbe stand gebeurt nu door het niet opvangen van het natuurlijk verloop. Ongeveer 1200 dienstplichtigen waren gisteravond naar Utrecht gereisd. Zij hiel den een fakkeloptocht door de stad vanaf het Domplein naar de Veemarkthal. Daar werd het programma opgeluisterd door de popgroep „Tot wederzijds genoegen” en de Achterhoekse rockgroep „Normaal”. Cees Commandeur noemde namens het FNV de maatregel „botte bajonettenpoli- tiek”. Hij riep op tot steun aan de WDm tegen „deze diefstal van de wedde”. Ook Het CNV en vrijwel alle politieke jongere norganisaties betuigen adhesie aan de ac tie van de WDM. De WDM-voorzitter keerde zich scherp tegen betaling van de soldaat naar leeftijd, zoals de overige militaire belangenorgani saties voorlopig hebben aanvaard. Hij zei onverminderd vast te houden aan de eis de wedde op te trekken naar het niveau van de beroepsmilitair. Voorts eist de WDM op zeer korte termijn invoering van een bonnensysteem, waardoor de soldaten al leen betalen voor de maaltijden die zij op de kazerne werkelijk gebruiken. Volgens Kohier bezuinigt Van Lent ongeveer 50 miljoen gulden op de soldatenlonen. Daar door gaat vanaf 1 januari een 18-jarige dienstplichtige militair 130 gulden minder verdienen dan nu en een 19-jarige 60 gul den. dere bewindslieden in, onverkort heeft vastgehouden aan de terugwerkende kracht voor koopsompolissen”. Den Uyl schrijft: „Ik meen dat deze constatering op niet toelaatbare wijze twijfel wekt ten aanzien van de hou ding van alle andere bewindslieden”. Daarom wil Den Uyl „thans onver wijld” de desbetreffende relevante mi- nisterraadnotulen ter kennis van de Kamer gebracht hebben. dwijnen. Want die stukken waren in strijd met wat zij wilden”. De commissie-Schöffer heeft gisteren haar vierde tus sentijdse rapport gepubliceerd. Met enige nadruk wordt daarin vastgesteld dat de bijzondere strafkamer van de Haagse rechtbank, die Menten vorige week in vrijheid stelde, is afgeweken van de bevindingen van de commissie dat geen stukken te vinden waren waaruit kon blijken dat Menten inderdaad in de jaren vijftig de toezegging zou hebben gekregen dat hij verder vrijuit zou gaan. De rechtbank nam in zijn vonnis onder meer in overwe ging de verklaring van de weduwe van Mentens toenmali ge advocaat mr. Kortenhorst, die zich zei te herinneren dat haar man indertijd van minister van Justitie Donker had gehoord dat Menten niet meer zou worden vervolgd. Een soortgelijke verklaring werd afgelegd door de journa list Lunshof, die indertijd veel bemoeienis had met de affaire-Menten. De commissie-Schöffer kondigt aan dat zij op deze zaak in haar eindrapport nog uitgebreid terug zal komen. Zij zal dan gedetailleerd ingaan op de verschillen tusseb haar bevindingen en de vaststellingen in het vonnis. De commissie laat al weten dat zij met haar werk lang niet binnen de haar toegemeten tijd gereed komt. Het rapport mag niet eerder dan in de nazomer van volgend jaar worden verwacht. Zij wadrschuwt alvast dat zij dan van nu af aan niet meer gestoord mag worden. De commissie-Schöffer steekt trouwens nog meer onte vredenheid niet onder stoelen of banken. Zij schrijft „zeer ernstige bezwaren (te hebben) tegen afzonderlijke publi- „Afhankelijk van dat overleg zullen onze acties worden opgeschort. Dat wil niet zeggen dat ze zijn ingetrokken”, aldus voorzitter Jan Dutman van de ABVA, de grootste ambtenarenbond. De afspraak tot verder overleg werd gisteravond gemaakt in een gesprek waarvoor minister Wiegel de centrales vrijdag had uitgenodigd. Bij dit overleg zei de minister, dat zowel de regeringsplannen rond Bestek ’81, als de doorwerking van de bouw-cao, als het rapport van de werkgroep-Kloosterman „bespreekbaar” zijn. Daar voegde de mi nister aan toe dat er rekening mee moet worden gehouden dat „de marges smaller dan smal” zijn. Dit wil zeggen dat kan worden gepraat over de zes keer 0,5 percent korting op de ambtenarensalarissen, zoals die in de be zuinigingsplannen van de regering voor komen, en de alternatieven daarvoor, die het rapport-Kloosterman geeft. Bovendien kan worden overlegd over de fel omstreden doorwerking van de in de bouw-CAO opgenomen toeslagen op de salarisschalen van de ambtenaren. Op dit laatste punt met name liep het loonge- sprek tussen Wiegel en ambtenarenbon den van 30 november vast. Dat was het startsein voor de stakingsacties. De trend van de ambtenarensalarissen, waarbij de loonontwikkelingen in het be drijfsleven worden gevolgd, wordt bere kend over de periode 1 juli tot 30 juni. Is die periode van een jaar om, dan volgt een nacalculatie. Bij het overleg van 30 november hadden de vijf centrales van overheidspersoneel aan minister Wiegel gevraagd, of hij per 1 januari vast een voorschot van 0,4 percent (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De stakingsacties van de ambtenaren blijven voorlopig opge schort. De vijf centrales van overheids personeel hebben met minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) afgesproken dat verder wordt gepraat. Schöffer laat weten dat zo’n brief niet is aangetroffen. Wel werd een rekest van Menten aan prins Bernhard gevonden. Menten verzocht de prins daarin om steun „zoals er zeer veelvuldig verzoekschriften aan leden van het koninklijk huis werden gericht. Dit verzoekschrift heeft de normale administratieve weg omhoog en omlaag gevolgd. En het heeft geen aanwijsbare gevolgen gehad”. De Israëlische premier Begin heeft gisteren in Oslo gereageerd op de vrijlating van Menten. Begin was in Noorwegen voor het in ontvangst nemen van zijn aandeel in de Nobelprijs voor de Vrede. „Alle joden, christenen en moslims zouden diep verontwaardigd moeten zijn over de vrijlating”, zo zei Begin. „We hebben daar toen om gevraagd bij wijze van testcase. We wilden weten of de minister de intentie had die bouw-CAO bespreekbaar te houden. Die indruk had den we toen niet”, aldus Dutman. Minister Wiegel zei in zijn toelichting dat op de ontwikkelingen in de bouw-CAO wilde geven. Deze antwoordde toen dat hij daartoe niet de bevoegdheid had. Gisteravond zei Wiegel dat de beslissing over het trend- voorschot per 1 januari niet noodzakelij kerwijs voor die datum geregeld hoeft te zijn. „Dat kan ook per 1 maart of 1 april gebeuren”, aldus de minister. Van Thijn concludeerde dat het kabinet- Van Agt-Wiegel een regelrechte confronta- tie-politiek met de samenleving voert. Vol gens hem heeft zelden een kabinet zoveel groepen, die stuk voor stuk bereid zijn tot het brengen van offers ter wille van de werkgelegenheid, tegen zich in het harnas gejaagd. hij de Tweede-Kamermotie Lubbers-De Korte had gevolgd waarin was gevraagd om een uitstel van definitieve beslissingen rond de bouw-CAO. Deze CDA-WD-mo- tie zegt w^l, dat er „aanleiding” is de doorwerking van de bouw-CAO op te schorten tot nader overleg is gepleegd. AMSTERDAM (ANP). Waarnemend PvdA-fractievoorzitter Van Thijn is niet bereid een kandidatuur te aanvaarden voor het voorzitterschap van de PvdA. Hij zei dit desgevraagd als reactie op zijn kandidaatstelling door een Haagse afde ling van de partij. De kamerleden Van der Doef en Meyer en oud-wethouder Van den Bergh van Groningen werden eerder kan didaat gesteld. In april volgend jaar moet de PvdA een nieuwe voorzitter kiezen door het vertrek van mevrouw Van den Heuvel. Als minister Tuijnman van Verkeer er mee akkoord gaat, kunnen 65-plusses van af 1 maart de zogenaamde „inter-rail seni or” kopen, een reductiekaart die het moge lijk maakt in 17 landen voordelig te reizen per trein. Een groot aantal landen wil twee jaar experimenteren met de kaart. Vol gens de NS is men in Nederland ook klaar met de voorbereiding, maar de minister moet nog wel de prijs van de kaart vast stellen. Vier bommen ontploften gisteren in de Noordierse hoofdstad Belfast. De explo- sieven waren bij ingangen van grote ge bouwen geplaatst. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De schade bleef beperkt. Er zijn teveel luitenants en te weinig kapiteins bij de koninklijke landmacht en marechaussee. Staatssecretaris Van Lent van Defensie heeft een voorstel ingediend bij de bijzondere commissie overleg mili tairen landmacht om de bevordering van eerste luitenant tot kapitein met een jaar te versnellen. De versnelling zou in mei 1980 een feit kunnen zijn. In Amsterdam zullen twee jongerenor ganisaties worden gevestigd: Een bureau Internationale Jongeren Kontakten (IJK) en het Nederlands Platform Internatio naal Jongerenwerk (NPIJ). De voorstellen van de werkgroepen die zich hiermee heb ben beziggehouden zijn goedgekeurd door staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters van CRM. De taak van het bureau IJK is begeleiding van jeugduitwisselingen, sta ges en au-pair bemiddeling. Het platform wordt de representatieve vertegenwoordi ging van de Nederlandse jeugd, gespreks partner bij overheid en overlegorgaan bij officiële internationale contacten. Van tweehonderd nieuwe arbeidsplaat sen bij het openbaar bibibliotheekwerk wil staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters van CRM er zestig aan Rotterdam geven. Dertig extra plaatsen zijn bestemd voor de parttime-opleiding voor de cursus ’79-’80, groeigemeenten krijgen er tezamen tien toegewezen en in het bestaande biblio theekwerk worden 54 arbeidskrachten in gezet. Voor nieuw werk blijven er 46 over. Voor deze plaatsen is nog geen concreet plan opgesteld. De preek van een Argentijnse priester waarin hij sommigen van de ontvoerde en vermiste personen uit dit land omschreef als verslaafden aan drugs en guerrillastrij ders, noopten ongeveer 700 verwanten die de mis bijwoonden tot demonstratief op staan. Op het plein bij het presidentiële paleis in Buenos Aires betoogden zij zwij gend tegen het gedrag van de priester. 9 8 -8 5 -2 3 17 5 15 11 13 AMSTERDAM (ANP). De Alge mene Raad van de Nederlandse Orde van Advocaten en de Raad van Toe zicht in Amsterdam hebben in een brief aan de minister van Justitie ge protesteerd tegen het afluisteren van de telefoonaansluitingen van een Am sterdamse advocaat. Een woordvoer der van de Orde wilde gisteren niet zeggen om welke advocaat en welke verdachte het ging. De advocaat van Pieter Menten, mr. L. van Heijningen, deelde gisteravond mee dat het de advocaat betreft die de scheiding tussen tafel en bed van Menten en zijn vrouw behartigde. Hij zei deze zaak onlangs aanhangig ge maakt te hebben bij de Orde. Al tijdens zijn pleidooi voor de bij zondere strafkamer van de rechtbank in Den Haag, op 21 november had Van Heijningen gesuggereerd dat in december 1976, tijdens de behande ling van de zaak-Menten voor de bij zondere strafkamer van de rechtbank in Amsterdam, de minister van Justi tie (Van Agt, red.) om politieke rede nen de rechtercommissaris beval de telefoon te laten afluisteren. De rechter-commissaris, mr. H. J. W. van Duuren, antwoordde gistera vond op de vraag of hij wist dat de afluisterzaak die de Orde nu aanhan gig heeft gemaakt verband hield met de zaak-Menten: „Ja, maar ik zeg er niets over. Ik geef geen informatie daarover, die moet u ergens anders halen”. 1 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis zzw z z zzo zzw z z zzo z zzw ozo w zo zzw zzw zo windst. zzw verand. windst. ozo wzw o z zw zzw windst. o ozo n windst. zzw zzo ozo zzo verand. ozo z n windst. w zzo zw 8 I 7 4 7 7 10 7 8 11 8 12 2 10 11 1 3 -9 -0 -6 2 15 2 10 7 10 12 11 1 11 11 12 5 -2 2 -2 16 3 17 1 15 17 13 5 4 23 9 23 Bij wijze van proef sloten Amerikaanse deskundigen zondag plotseling de koel- vloeistofvoorziening van een kernreactor af. Uit de test bleek dat de veiligheids maatregelen uitstekend werken. Een re- servesysteem nam de koeling van het hart van de reactor onmiddellijk over. De ANWB-wegenwacht heeft twee van haar auto’s naar Suriname verscheept als aanzet voor de verdere groei van de Suri naamse wegenwacht. De Surinaamse zus terorganisatie is nog duidelijk in de op bouwfase, want ze telt niet meer dan hon derd leden. In september is een delegatie van de Surinaamse wegenwacht in Neder land geweest om zich te oriënteren op het gebied van hulpverlening aan automobilis ten en men wil die kennis nu ook in Surina me toepassen. TNO heeft de overheid geadviseerd vuurwerk dat meer dan 150 decibel aan lawaai produceert te verbieden. Uit een onderzoek van het Instituut voor Zintuig fysiologie van TNO in Soesterberg is ge bleken dat vier van de vijf onderzochte soorten op twee meter afstand tussen de 150 en 160 decibel produceren. In de ar beidsgeneeskunde vindt men 140 decibel vaak het hoogst toelaatbare niveau. Bij zijn onderzoek heeft TNO geconcludeerd dat tien knallen van 155 decibel of honderd knallen van 145 decibel een kans op ge hoorschade van ongeveer vijf procent op leveren. De bonden sloten zich bij deze zienswijze aan. „Belangrijk is, dat de minister nu heeft gezegd dat er over dat voorschot valt te praten. Op 30 november toonde hij die bereidheid nog niet”, zo zei Dutman. Hij bestreed de zienswijze dat de ambte narenbonden op 30 november hadden geëist dat vóór 1 januari het trendvoor- schot op de bouw-CAO geregeld moest zijn. Weer In binnen- en buitenland Vooruitzichten voor donderdag Nu en dan regen. Middagtemperaturen onge veer 9 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Aantal uren zon: 1 tot 4. Minimumtemperatuur omstreeks 6 graden. Maximumtemperatuur om streeks 9 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. catie van verdere stukken buiten de verslaglegging van de commissie om”. Zij meent dat de publicatie van het rapport-Versteeg over de zogenoemde Velser-affaire (cor ruptie rondom de ondergrondse in de Tweede Wereldoor log) ook al achterwege had moeten blijven. Prof. Schöffer en zijn medewerkers vinden dat dit rapport-Versteeg door zijn opzet geen evenwichtig inzicht geeft in de hele Velser-affaire en de eventuele relatie daarvan met de affaire-Menten. De commissie-Schöffer zal de Velser-affaire daarom in haar eindrapport tamelijk uitvoerig behandelen. In zijn vierde tussentijdse rapport gaan Schöffer en de zijnen ook alvast globaal in op berichten over een brief waarin prins Bernhard kort na de oorlog zou hebben gepleit voor vrijlating van Menten. Die brief zou volgens de Haarlemse mevrouw Kong-Stroink in de dossiers moe ten zitten waar de commissie over beschikt. Ed van Thijn, vice-voorzitter van de PvdA-fractie, heeft gisteravond in Vianen gezegd dat minister Wiegel in feite de motie-Van Thijn van vorige week heeft uitgevoerd door het 0,4 percent voorschot op de bouw-CAO toch bespreekbaar te maken. De motie-Van Thijn die wilde dat Wiegel weer ging praten met de ambtena renbonden op basis van hun alternatieve voorstellen, werd verworpen doordat CDA, WD en D’66 tegen stemden. DEN HAAG (ANP). PvdA-fractie- voorzitter Den Uyl heeft kamervoorzit ter Vondeling schriftelijk gevraagd te „bevorderen” dat de regering passages uit de ministerraad over de koopsom- polissen-affaire ter kennis van de Ka mer brengt. De commissie koopsompolissen heeft afgelopen donderdag meegedeeld dat „gebleken is dat staatssecretaris Van Rooyen tegen de bedenkingen van an- Gisteravond werd het vastgelopen overleg over de ambtenarensalarissen hervat. Op de foto een opgewekt kijkende minister Wiegel (links) en een al even opgewekte voorzitter van de ABVA, de heer Dutman (rechts). WOENSDAG 13 DECEMBER Zon- en maanstanden Zon op 08.39 uur onder 16.29 uur Maan op 16.20 uur onder 07.04 uur Waterstanden Umuiden Laagwater 10.55 uur en 23.10 uur Hoogwater 02.49 uur en 15.03 uur WEERRAPPORTEN h. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. 1. bew zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. regenbui regen 1. bew. onbew regen 1. bew. motregen motregen sneeuw geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. regen regenbui geh. bew. geh. bew. h. bew. onbew zw. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. onbew mist onbew. zw. bew. regen zw. bew. „Voorganger Donker heeft U.Ï; d £•5 Et; 5-j> SC SS £2 c*

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2