in TOT OP ZEKERE HOOGTE” MISLUKT EXPERIMENT MET PUBLICATIEBORDEN n TE GERINGIN GETAB EN TE VER UIT ELKAAR Vier bezwaarschriften PPR Massale kerstbomenaanvoer haven- berichten S! tegen ontwerp-streekplan „Wijkeroog” kerststemming s I I I gestolen boot Politie betrapt drie mannen met I I kort ijmonclnieuws I n wr i Pennypacker g Straight Bourbon Whiskey te uit de USA. I I Jl ligS Redenen Effect Oneigenlijk Strandloop van start bij Zuidpier Aanvraag vergunningen voor vuurwerkverkoop i ^teitetetetete 5 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 DECEMBER 1 2 DINSDAG 4 -- -> VELSEN. De zeven publica- tieborden, die in mei van dit jaar op diverse plaatsen in de gemeen te zijn geplaatst, lijken toch min der in een behoefte te voldoen dan door de gemeenteraad werd aan genomen toen zij voor de plaat sing van de borden een krediet van ruim tienduizend gulden be schikbaar stelde. De filosofie ach ter deze borden was dat iedereen, die meende het volk iets te vertel len te hebben, dat middels dit ka naal kon doen mits het niet com mercieel was en de publicaties waren voorzien van naam, plaats en tijd. .tteteteteteteteïteteSSteteteiteS;;:: VELSEN. De afdeling Velsen van de PPR heeft bij Gedeputeerde Staten van Noord Holland vier bezwaarschriften ingediend tegen het ontwerp-streekplan Amsterdam-Noordzeekanaalgebied (ANZKG). De vier bezwaarschriften zijn geformuleerd en goedgekeurd tijdens de vergadering van het PPR-aktiecentrum Velsen van 29 november jongstleden. F OH te DEicnvE Boihbia lExklusief voor Deleave! -- - 1 w - orden voldoen (Van een onzer verslaggevers) L. rijk De aan gers Het ge- i de der- Het idee voor de publicatieborden komt van een aantal aktiegroepen in de gemeen- te, die samenwerken in de Vergadering van Alle Velsense Aktiegroepen (VAVA). drie de IJmondgemeenten betrokken wor den. De drie andere bezwaarschriften heb ben vooral betrekking op de vervoersvoor zieningen, zoals die in het ontwerp-streek- plan gepland zijn. De PPR maakt daarbij vooral bezwaar tegen het grote aantal au towegen dat aangelegd moet worden en de bouw van een nieuwe spoorweg- en auto- tunnel. De aanleg van de eerste tunnel wordt overbodig geacht omdat de bestaan de spoortunnel nog niet optimaal gebruikt wordt. De aanleg van een tweede autotun- nel noemt de PPR het verschuiven van het knelpunt bij de Velsertunnel, de partij ziet meer heil in betere faciliteiten van het openbaar vervoer, met name van het trein verkeer. Tenslotte wordt er op aangedron gen dat in het ontwerp-streekplan de spoorlijn Haarlem-IJmuiden wordt door getrokken tot Zeewijk VELSEN. De Scoutinggroep De IJ- mondtrekkers houdt zondag op het IJmui- dense strand een strandloop over de af standen 5,10 en 15 kilometer. Inschrijving is vanaf 's ochtends half tien mogelijk bij het Paviljoen Zuidpier waar om elf uur het startsein wordt gegeven. Degenen die de gekozen afstand uitlo pen kunnen na afloop een herinnerings- vaantje mee naar huis nemen. Voor de twintig eerstaankomenden in de kopgroep zijn extra prijzen beschikbaar. De Scoutinggroep De IJmondtrekkers heeft voor begin volgend jaar strandlopen op het programma staan op 21 januari, 11 februari en 4 maart. Op de twee eerstge noemde data kan voor 5,10 en 15 kilometer maar ook voor de afstand 21 kilometer worden, ingeschreven. helft van het aanplakbiljet wordt dan ook in beslag genomen door een afbeelding van de merknaam, omlijst door een aantal loze reklamekreten. Het publikatiebord op het Zeewijk- plein: de mensen lopen er aan voorbij zonder de aangeplakte mededelingen een blik waardig te keuren, (rechts) Door de opstelling van deze oliebol- lenkraam op het Marktplein is de bereikbaarheid en de toegankelijk heid van het publikatiebord niet be paald vergroot, (links) Een van de richtlijnen voor het ge bruik is dat de publikaties niet com mercieel gericht mogen zijn. De le vensgrote advertentie voor een merk sigarettenpapier op een van de aan kondigingen is daarmee lijnrecht in tegenspraak, (midden) Velsen hebben met enige regelmaat pam fletten geplakt. de komende kerstdagen de Velsense huiskamers zullen opsieren werden uitgezocht op een speciale kwekerij waar ze toen nog keurig in het gelid in de grond stonden. Zijn kerstbomenvoor- raad is al begin deze maand gelost op een terrein van het bloembollenbedrijf Nijssen langs de Rijksweg in Santpoort- Noord. Een indrukwekkende bomenberg. Sparretjes in de leng ten 1.30 tot 2.20 meter waarvan de prijs tussen f 20 en f 30 ligt. De kwaliteit wordt uitstekend genoemd door een voor de groei gunstig najaar. Het echte kerstgroen ondervindt de laatste jaren meer en meer concurrentie van de kunstboom. Voor het gemak nemen vooral veel ouderen met zo’n namaakboom genoegeiEen echt gevaar voor zijn eigen handel ziet Kramer daar niet in. „Echt wint het altijd van nep” zegt hij over zijn groene handel. Vorig jaar was hij al een paar dagen voor kerst totaal uitver kocht. Dit jaar verwacht hij hetzelfde. veel meer gebruik moeten maken van de borden. Maar voor hen geldt hetzelfde bezwaar als voor ons: de borden staan veel te ver uit elkaar waardoor het plakken een onrendabele zaak wordt. Bovendien ziet het publiek de borden niet, het zijn er te weinig en ze staan verkeerd opgesteld. Alleen het bord op de Zeeweg voldoet, dat staat opvallend opgesteld op een plaats waar veel mensen komen. Dat bord wordt dan ook verreweg het meest frequent ge bruikt”, aldus Brouwer. „De borden hebben al bewezen in een behoefte te voldoen omdat er toch nog regelmatig gebruik van is gemaakt on danks de ongunstige condities. Behalve de regelmatig terugkerende aankondigin gen van bepaalde groepen zijn er ook regelmatig publicaties aangeplakt van ad-hoc acties, zoals bijvoorbeeld met de Marokkanen die in een kerk een actie voerden tegen hun uitwijzing en de aan kondigingen van diverse landelijke de monstraties tegen de kernbewapening. Wij zijn er dan ook van overtuigd dat dit experiment zeker zal slagen als het aantal borden sterk wordt uitgebreid”. Jaarvergadering. De afdeling Sant- poort-Noord van de Algemene Nederland se Bond van Ouderen houdt vrijdagmid dag half twee haar jaarvergadering in het gebouw De Haven aan de Schipbroeken- weg. Een bestuursverkiezing vormt het belangrijkste punt van de agenda. Kienen. In het buurthuis De Brulboei aan de IJmuidense Kanaalstraat begint donderdagavond een kienavond voor be woners van de omliggende wijk. Hiervoor! zijn aantrekkelijke prijzen beschikbaar. Aanvang half acht. Slechts twee mededelingen doen kond van activiteiten in de nabije toekomst; op het publicatiebord in Santpoort-Zuid bangen een uitnodiging tot het bijwonen van een kerstviering en de oproep van een anomieme activist om op oudejaarsavond te „komen knokken tegen de smeris” broe derlijk naast elkaar. dag .Wij wijl van t de als: ;uur on- gen jor- iha- )uis Ihe- kel- :eer nar- Phi- be- s de ika gen t de ver- ips- :pu- d oer lijst ijke ge- ting fing ïrin aag □nt- i de iets ’he- ïn”. met :he- !ing eren n de het aat- it. Sinterklaas heeft zijn hielen nog niet gelicht of vrachtauto’s beladen met kerstbomen denderen ons land binnen om de vaste verkopers te bevoorraden met dit traditionele kerstgroen. In de gemeente Velsen is het in hoofdzaak de straathandel die zich op deze seizoengebonden negotie toelegt. De IJmuidenaar Nico Kramer neemt met een vaste jaaromzet van 1500 bomen een opvallende plaats in onder de tien handelaren die zich in Velsen in de kerstbomenverkoop specialiseren. Zijn vaste verkooppunt is het trottoir voor Vroom en Dreesmann op de hoek Lange Nieuwstraat/Engelmundusweg. Chrysanten en andere snijbloe men moeten daar tijdelijk het veld ruimen voor kerststukjes, los sparregroen en complete sparreboompjes. Zijn omzet ligt al een paar jaar op 1500 stuks. Zijn bomen komen uit het Duitse Sauerland waar ze in de loop van november „geoogst” zijn. Hij deed daar zijn bestelling al in augustus. De sparretjes die tijdens Het effect van de publicatieborden zou een jaar bekeken worden, daarna volgt een evoluerend gesprek van de actiegroe pen met de gemeente. Dan zal ook bekeken worden of het experiment voortgezet wordt en op welke manier. Volgens Johan Brouwer zullen de actiegroepen ervoor pleiten het experiment niet alleen voort te zetten, maar het aantal borden ook bedui dend uit te breiden. (ADVERTENTIE) VELSEN. De politie heeft vannacht op Rijksweg 9 ter hoogte van het woonwa genkamp drie mannen aangehouden die een gestolen motorboot vervoerden. De auto met de mannen was aanvankelijk aangehouden voor een routinecontrole, maar toen zij de politie geen papieren konden overleggen kreeg de politie arg waan. Op de vraag van wie de boot was en waar zij met de boot heengingen, ant woordden de mannen dat de boot eigen dom was van een inwoner van Waalwijk en dat zij de boot voor de eigenaar naar Anna Paulowna vervoerden. Toen de poli tie vervolgens contact opnam met de eige naar, bleek dat de boot compleet met trei ter ’s nachts uit zijn tuin was gestolen. De drie mannen, allen inwoners van Waalwijk van respectievelijk 32, 23 en 22 jaar, zijn I ingesloten. De recherche stelt een onder zoek in. Ongeveer twee jaar geleden werd in deze kring gedacht aan een maandelijks ver schijnend informatiebulletin, waarin de aktiegroepen hun informatie kwijt konden en dat huis-aan-huis verspreid moest wor den in de gemeente. Dit idee bleek niet te realiseren, omdat dit project geheel uit de gemeentepot gefinancierd moest worden en de kosten bij een regelmatige verschij ning anderhalf a twee ton per jaar belie pen. Vervolgens borrelde het idee van de publicatieborden op en de gemeenteraad ging daarmee akkoord in maart 1977. De kosten waren aanzienlijk lager (10.500,-) terwijl niet alleen actiegroepen maar ook particulieren van de borden gebruik kon den maken. Nadat de provincie akkoord was gegaan met de begrotingswijziging konden de borden in mei van dit jaar geplaatst worden. Behalve het feit dat weinig gebruik wordt gemaakt van de borden, wordt ge deeltelijk ook nog oneigenlijk gebruik ge maakt van de borden. De bepalingen waaraan de gebruikers van de borden zich moeten houden, het vermelden van naam, plaats en datum en uitsluitend niet-com- merciële publicaties, worden in het alge meen wel opgevolgds Er zijn slechts twee uitzonderingen; de reeds genoemde ano nieme activist en de aankondiging van een gebeurtenis die is gedrukt op pamfletten die zijn geleverd door de fabrikant van een bekend merk sigarettenpapier. Ruim de In het eerste bezwaarschrift wordt met name bezwaar gemaakt tegen de in het streekplan opgenomen mogelijkheid voor ertsop- en overslag, een containerterminal en uitbreiding van Hoogovens, zonder dat in het plan aangegeven wordt hoe deze beslissingen eventueel genomen zullen worden. De PPR vreest in dat verband vooral een eventuele uitwerkingsbevoegd- heid van het college van GS, en dringt er dan ook op aan dat er een normale proce dure voor streekplanherziening wordt in gebouwd. Deze procedure loopt via Pro vinciale Staten en waarborgt een goede inspraakprocedure. Bovendien wil de PPR dat bij een streekplanherziening alle niet helemaal Johan Brouwer, die zich destijds binnen de VAVA heeft beziggehouden met het realiseren van de publicatieborden, is ook- van mening dat het experiment met de borden tot op zekere hoogte mislukt is. „Daar zijn echter wel redenen voor”, aldus Brouwer. „Het aantal borden is veel te gering, slechts zeven stuks verspreid door een zo grote gemeente als Velsen. Het zouden er veel meer moeten zijn, dan wordt het effect veel groter. Er treedt dan een bepaalde mate van herkenning op de bij de mensen en voor actievoerders wordt het rendabel om erop uit te gaan met wat pamfletten, een kwast en een emmer stijf sel. Ik zelf plak ook regelmatig nog affiches aan, maar op een avond kom ik op mijn fiets echt niet verder dan de borden in Oud-IJmuiden, het Zeewijkplein, het Marktplein en de Zeeweg. Daar komt nog bij dat er in Velsen geen actiegroepen zijn die elke twee weken iets mee te delen hebben zoals in Amsterdam of in andere grote (universiteits)steden. De enige groe pen die wel regelmatig iets aan te kondi gen hebben doen dat ook, zoals het Witte Tejater en het Filmhuis Velsen”. Brouwer vindt ook niet dat oneigenlijk gebruik wordt gemaakt van de borden door verenigingen die aankondigingen van wedstrijden en feestavonden aanplak ken. „Integendeel, de borden zijn niet al leen voor actiegroepen maar voor iede reen, mits niet commercieel en niet ano niem. Eigenlijk zouden de verenigingen Wat wel regelmatig voorkomt is dat er publicaties zijn aangeplakt waarvoor de borden eigenlijk niet bestemd zijn; aan kondigingen van voetbalwedstrijden, dansavondjes van sportverenigingen en meer van dergelijke mededelingen. Inci denteel is wel van de borden gebruik ge maakt van een paar actiegroepen, maar alleen het Witte Tejater en het Filmhuis VELSEN. Vier Velsense onderne mers gaan voor de komende jaarwisseling de vuurwerkverkoop ter hand nemen en hebben hiervoor bij de gemeente een hin derwetvergunning aangevraagd. De aan vragen komen van de winkeliers P. M. Heeremans te Driehuis, Th. Voss te Sant- poort-Noord en de bedrijven Dumpshop Serruys en G. W. Stals, beide te IJmuiden gevestigd. Voor laatstgenoemde heeft de vergun ningaanvraag ook betrekking op de ver koop en opslag van flessen butaan- en propaangas. Op vrijdag 2 december ’s morgens om tien uur wordt in het Velsense stadhuis een hoorzitting gehouden waar bezwaren te gen verstrekking van de hinderwetvergun ning mondeling kunnen worden toege licht. Alleen na het bijwonen van deze hoorzitting bestaat - tot 7 januari 1979 - gelegenheid ook schriftelijk bezwaren in te dienen. Maandag aangekomen: Feistein, Hami- na, Velsen; Boekanier, Gr. Yarmouth; Iris 7 Clausen, Klaipeda; Oude Maas, Wels, IJ- muiden; Pavo, Par, Velsen; Bernd, Stan- bow; Perholm, Bergen; Eduard Kahler, 7 Uk; Likhoslavl, Batumi; Schoönebeek, - Kosko; Wis, Hamburg; Smitlloyd-15, Cont. plat, IJmuiden; Eemsborg, Udensee, Zaan- dam; Merak, Charlestown; Mount Pelion, Monrovia. J Maandag vertrokken: Blakeley; Aloha Bay; Fanti, Ipswich; Smitlloyd-3, Cont. plat, IJmuiden; Marie Lehnmann, Norder- 7 ham; Marjan, Delfzijl, Zaandam; Petra Scheu, Almstad; Prinsenborg, Delfzijl; 7 Riet, Zeebruggen, Beverwijk; Zorinsk, IJ- muiden; Birthe Dancoast, Algiers, Bever wijk. Dinsdag aangekomen: Karl Krushtein, Kalingrad, Velsen; Smitlloyd 3, Cont. plat, IJmuiden; Andries, Homendyke; Bowflo- wer, Rotterdam; Anniuty, Fawley; Paci- - ficshore, Cont. plat, Velsen. Dinsdag vertrokken: Commodity, Gr. Yarmouth; Novashore, Velsen, Cont. plat; Kentshore, IJmuiden, Cont. plat; Birka, Bremen; Wadhurst, Antwerpen; Bavaria, Hamburg; Delfborg, IJmuiden, Savona; Twebro, IJmuiden, Exmouth. VELSEN-NOORD. De aetiviteiten- commissie van de Volkstuindersvereni- ging „Wijkeroog” in Veisen-Noord heeft voor de laatste weken van het oude jaar nog enkele activiteiten ontwikkeld om de band tussen de leden te versterken. Zaterdag 16 december wordt de jaarlijk se boerenkoolmaaltijd gehouden in de kantine ,,’t Praathuis” op het complex van de volkstuinen aan de Wijkermeerweg. De ze maaltijd begint om 18.00 uur. Dinsdag 19 december om 20.00 uur zal mevrouw D. van Ommeren uit Kromme nie in de kantine van „Wijkeroog” de da mes van de leden maar ook de heren voorlichting geven over het maken van kerststukjes. Dit gebeurt ook woensdag middag 20 december om 14.30 uur voor de kinderen van de leden. Het nieuwe jaar wordt door de activitei tencommissie begonnen met een receptie op zaterdagmiddag 6 januari in de kanti ne. *>v I Een korte inspectietocht leert dat maar weinig actiegroepen en particulieren ge bruik maken van deze mogelijkheid; en kele aangeplakte pamfletten hebben be trekking op vrij recente gebeurtenissen van deze of de vorige maand, de rest dateert alweer uit een grijs verleden. -z Uit de US A Zes jaar gerijpt Fruitig en enigszins zoet Met een volkomen jgj eigen karakter Tocht? met duur. te koop bi| 600 S3 DELCAVE slijters; 4® S’ tea en wijnhandelaren, te herkenbaar te aan het vignet op de deur K AT DELCAVE BV Delft t;S - v. 4

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5