burgerlijke stand ton tenbEBhwnittitru VOOR EEN WAARXCHTIG PERZISCH TAPIJT MOETEN U EN WIJ WÈL EEN REISJE MAKEN U NAAR SIOUTENBEEK WIJ NAAR SHIRAZ Gaat om een reputatie &l1llhkillWltvlltll€ic> Stagnatie van woningbouwplannen Zeker van uw zaak met het certificaat van echtheid HM DINSDAG 19 7 8 1 2 DECEMBER 6 D 1 1 Eén van onze Perzen inkopers Frans Boot (zie pijl) reist persoonlijk naar Perzië voor de inkoop van de echte, authentieke tapijten. Met gevoelige ogen en vingertoppen keurt hij ter plaatse kleuren, knopen, dessins en kwaliteit. Hij trekt van Shiraz naarTahriz en van Isfahan naar Bidjar. Omdat hij échtheid eist. Dat authentieke van onze Oosterse tapijten krijgt u gegarandeerd in naam, nummer en omschrijving op Stoutenbeek’s Certificaat van Echtheid. Uw reis vooreen origineel, handgeknoopt Oosters tapijt is echtereen stuk geringer: in Beverwijk ligt üw Mekka der Perzische tapijten. Als u tenminste echtheid eist. Korter gezegd: vooreen Oosters tapijt moet u gewoon even naar het Westen: Stoutenheek, Beverwijk. E ner de nie B. pol hoi v poh baa een hou alle ce-z pol: bur J. v de i Ve Parallelweg - Beverwijk, tel. (02510) 29033 (8 lijnen). Stoutenheek heeft zich bij kenners en liefhebbers van het Oosterse tapijt een gezaghebbende naam verworven. Die stellen wij niet in de waagschaal door inferieur semispul te gaan verkopen. Alleen een aanbod van volstrekte topkwaliteit, onverdachte echtheid en gegarandeerde afkomst kan onze betrouwbaarheid op dit vaak ongrijpbare gebied versterken. Daarom die persoonlijke inkoop ter plekke. Daarom dat Certificaat van Echtheid. Daarom ook die grote, kleurige en verfijnde keus uit honderden authentieke, handgeknoopte tapijten uit Perzië, zoals Bidjar,Tabriz, Naïn, Isphahan, Guaschgai, Kurdistan. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Regering, ge meenten en provincies spelen al maandenlang een interessant spelletje Zwarte Pieten. Inzet is de vraag wie verantwoordelijk is voor de stagnerende woning bouwproductie. Vooral in de wo ningwetsector worden er aanmer kelijk minder huizen gebouwd dan was gepland. De regering, in de persoon van staatssecretaris Brokx liet deze zomer al eens we ten, dat die tegenvaller vooral te wijten is aan het uitblijven van voldoende bouwplannen. VELSEN 7 Regering neemt geen verantwoordelijkheid THEO KLEIN toegekend. Bffii Gemeentebesturen en woningbouwver enigingen zouden er volgens de bewinds man te weinig aan doen om ook financieel aanvaardbare plannen in de gesubsidieer de sector aan te bieden. Het geld ligt vol gens Brokx klaar in Den Haag, maar hij weet niet hoe hij het uit moet geven. Er werden in de eerste zes maanden slechts 13.000 van de geplande 15.500 vergunnin gen voor woningwetwoningen uitgegeven. De premiekoopsector bleef 6000 huizen achter, maar in de vrije sector werd het geplande aantal ruimschoots gehaald. Naar verwachting zullen er dit jaar 10.000 woningen te weinig worden ge bouwd. Gemeenten en provincies heten de beschuldigingen van Den Haag niet op zich zitten. Noord-Holland hield een en quête onder 41 gemeenten, waaruit bleek dat de bouw van ruim 5000 huizen in de provincie vooral achterbleef door finan ciële problemen bij de koop van de grond of hoge bouwkosten. Dat wreekt zich met name in de woningwetsector, omdat daar voor strenge toetsingsprijzen gelden. Het Voor de bouw van zwaar gesubsidieerde huizen is echter een hoop geld nodig en die is moeilijk te krijgen in deze door Bestek ’81 beheerste tijden. Daarom voert het kabinet gemakshalve een struisvogelpoli tiek. In de Tweede Nota Bouwbeleid heeft de regering vastgelegd dat ze alleen garan ties kan geven voor het halen van de bouwprognoses bij projecten waarvoor de rijksoverheid zelf de opdrachten geeft. In 1976 was dat ongeveer 5 percent van de totale woningbouw en openbare gebou wen en 22 percent van de grond-, weg- en waterbouw. In alle overige gevallen, dus vrijwel de hele woningbouwproductie zegt de regering niet verantwoordelijk te kun nen worden gesteld wanneer de plannen niet worden uitgevoerd. Minister Beelaerts van Blokland beweert niet de middelen te hebben om provincies en gemeenten te dwingen hun streefcijfers ook werkelijk te halen. Met andere woorden zegt de regering: de verantwoordelijkheid ligt niet bij ons, als de productie niet gehaald wordt dan moet de oorzaak elders (gemeenten, provincies, woningbouwverenigingen) gezocht wor den. Dat standpunt heeft al felle reacties uit de bouwwereld (zowel werkgevers als werknemers) uitgelokt en gisteren bleek de Tweede Kamer daar niet voor onder te doen. Minister Beelaerts van Blokland en zijn collega Albeda van Sociale Zaken (voor het werkgelegenheidsaspect) kregen daar de wind van voren bij de behandeling van de Tweede Nota Bouwbeleid. Zowel de Partij van de Arbeid als de regeringspartijen WD en in mindere ma te het CDA zijn van oordeel dat het kabi net zich er niet op deze manier vanaf kan maken. Hoe was het mogelijk dat in de eerste Bouwnota de regering de taak op zich nam om naast de rechtstreekse op drachten ook de werken waarvoor finan ciële middelen, leningen en subsidies (wo ningwet en premiescetor) werden verleend te realiseren, terwijl men nu alleen verant woordelijkheid voor de rechtstreekse op drachten aanvaardt, zo vroegen de spre kers zich af. Pol de Beer (WD) zei het ’t duidelijkst: „Voor onsjs die koerswijzi ging moeilijk aanvaardbaar, neem bij voorbeeld de woningwetwoningen. Vol gens de nieuwe opvattingen zouden die niet onder het taakstellende deel vallen. voor ze zelf geen opdracht kan geven, te weinig invloed heeft om de verantwoorde lijkheid te accepteren voor de realisatie van de plannen. Hij wees de motie Kom brink dan ook resoluut van de hand. Beelaerts van Blokland: „Die motie is onjuist. Ik heb er geen enkele behoefte aan onze taakstelling te verbreden tot de secto ren waarop we slechts indirecte invloed op hebben. Dat wil echter niet zeggen dat ik de realisatie van die plannen wil laten schieten. Maar we moeten ons reëel opstel len en dan komen we tot de conclusie dat we de teugels niet in handen hebben. Dat is in het verleden wel gebleken”. De minister zou er eventueel wel voor voelen in de toekomst meer verantwoordelijkheid op zijn schouders te nemen, maar dan moeten eerst zijn mogelijkheden om invloed uit te oefenen op de gang van zaken worden uitgebreid. Bovendien zouden ook de ge meenten en provincies dan tot een taak stelling moeten komen. Van Dijk (CDA), die aanvankelijk ook forse kritiek had laten horen, krabbelde Wij van Stoutenheek garanderen dat het tapijt volgens onderstaande specificatie een origineel handgeknoopt Oosters tapijt is, door ons geïmporteerd. Het is duidelijk dat men vanuit Den Haag voorlopig nog met het bestraffende vingertje naar de gemeenten en provincies zal blijven wijzen wanneer de woning- bouwcijfers niet worden gehaald. De rege ring hanteert het afschuifsysteem. De la gere overheden krijgen een zware last op hun nek geschoven, zonder dat daar een betere (financiële) hulp of voldoende vrij heid van handelen tegenover staat. GEBOREN: M. J. van Eck-Smeding, d., IJmuiden. B. S. Noordzij-Van Gelder, z., IJmuiden. GEHUWD: L. B. J. de Wilde-A. J. Bottelier, Sant poort. G. A. Maaskant-C. van Eek, Alphen aan de Rijn. W. Jansen-H. J. Schoon, IJ muiden. T. Meinema-H. J. Schoon, IJmui den. J. H. C. van Schooten-J. M. Spliet, IJmuiden. H. van der Molen-A. E. Klinken bijl, IJmuiden. OVERLEDEN: J. Waaleboer, 70 jr., weduwe van W. N Kraaijenbosch, IJmuiden. J. Bonnema, 71 jr., echtgenoot van F. Vlottes Visser, Sant poort. J. Neve, 84 jr., weduwnaar van J. van Putten, Driehuis. J. Twisk. 65 ji., we duwnaar van T. Veenstra, IJmuiden. M, Schmied, 71 jr., weduwe van A. W. Zwar ter, IJmuiden. ONDERTROUWD. F. L. van Driest, Haarlem en M. B. Graaman, Driehuis. A. Wassenaar en H. M. R. Rijsbergen, beiden te IJmuiden. R. van Dongen, Dantumadeel en I. L. Bakker. IJmuiden. Ci gin| wat spel poli van het zeei wer len wei wijl de een ver: aan aldi hoo ber BIC Ci F se I TE! P M eeu Si IOC R poo 13.C ’t ven DU A diei Sar der A var S tra, dat C lan Ma 221 S dat ll.l str< stoutenbeEh DnoiwEoftraijiii] Maar de hoofdingenieurs-directeur in de provincies (vertegenwoordigers van de mi nister, red.) bemoeien zich in de praktijk wel vaak tot in de details met bouwplan nen, tot de dakkapellen en keukenkastjes toe. Nu is het één van beiden: of de centra le overheid schuift de eerste verantwoor delijkheid van zich af, maar dan dient ze een veel grotere vrijheid te laten aan de lagere overheden (gemeenten en provin cies, red.) of het rijk blijft zich intens met de gesubsidieerde plannen bemoeien, maar dan dient het daar ook de verant woordelijkheid voor te nemen”. De Beer vroeg eveneens aandacht voor de grote verschillen per regio in bouwkos ten, beschikbare grond, arbeidsmarkt en vraag en aanbod van bouwproducten. Daardoor bestaan er aanmerkelijke ver schillen in prijs. „De hele Nederlandse situatie kan niet op één hoop worden ge gooid. Er moet rekening worden gehouden met regionale verschillen”, aldus De Beer. Beelaerts van Blokland zegde toe naar een regionalisatie te zullen streven zodra het onderzoek naar de regionale woningbe hoefte is afgerond. Hans Kombrink (Partij van de Arbeid) diende een motie in waar door de controlemogelijkheden van ge meenteraden, provinciale staten en Twee de Kamer op verschillende woningbouw- cijfers en adviezen worden verstevigd. In een ander voorstel vragen Kombrink en zijn partijgenoot De Hamer de regering ook de verantwoordelijkheid te nemen voor de bouwproductie waarvoor de rijks overheid financieringsmiddelen verstrekt. Het kabinet kan volgens de socialisten niet net doen alsof het weinig macht heeft in deze sectoren. In de Tweede Nota Bouwbe leid wordt die invloed van het Rijk zwaar onderschat, aldus Kombrink. Beelaerts van Blokland bleef gisteren echter onver murwbaar vasthouden aan het uitgangs punt dat de regering op de sectoren waar rijk hanteert die normen om daarmee te voorkomen dat de huurprijzen voor de woningwetwoningen onbetaalbaar wor den. Volgens de provincie en de gemeen ten valt er met de toetsingsprijzen niet meer te werken, omdat ze geen gelijke tred gehouden hebben met de stijging van de grond- en bouwprijzen. Voor Nóord-Hol- land knelt dat des te meer, omdat in de Randstad de prijzen het snelst omhoog schieten. De provincie stelde voorts vast dat de planologische knelpunten doorgaans bij de gemeenten liggen. Die starten volgens Gedeputeerde Staten vaak te laat met pla nologische procedures. Die constatering heeft sommige gemeenten er op hun beurt weer toe gebracht om de vinger naar de provincie uit te steken. Kortom: niemand wil de Zwarte Piet. Ongetwijfeld zullen alle genoemde facto ren hun invloed hebben op de woning bouwproductie. Met name in de woning- wetbouw hangt echter alles af van de prijzen die in Den Haag worden vastge steld. Leningen, subsidies en toetsingsprij zen komen uit de Residentie. Daardoor heeft de regering in feite toch alle touwtjes in handen. Besluit het kabinet dat de toet singsprijzen voor woningwetwoningen laag worden gehouden, dan zal de realise ring van de plannen achterblijven bij de prognoses. Land van herkomst: District: Afmetingen ca.: Op grond van deze specificatie is dit kleed nummer: Dit certificaat is op verstrekt aan: na dit antwoord van de minister een flink eind terug. „We hebben onder de vorige regering kunnen zien wat er gebeurt wan neer de ministers de invloed op de bouw plannen overschatten. In de jaren dat het kabinet Den Uyl aan het bewind was kel derde de woningbouwproductie van 166 naar 110.000 woningen per jaar. Nu zit er tenminste een bewindsman die eerlijk zegt dat hij het niet kan trekken met de instru menten die hij nu heeft. Dat is veel realisti scher”, aldus Van Dijk. ■K'

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 6