Zege Mesman 3 /paarbank uMd damiate ^1 KERSTREIS LONDEN 1978 Tweede plaats Muys lï een bank van deze tijd Bij Bouwens sturen! Loop even bij ons binnen vooreen advies of snuffel eens in die gratis verkrijgbare NECKERMANN vakantiegidsen. Doe het nu! Het zou niet onverstandig zijn nu al een goed verzorgde ZOMERREIS te boeken bi j de Nutsspaarbank West Nederland. Er zijn nog volop mogelijkheden. Scheef Kessler Tien jaar geleden N VN Souwens Autoverhuur EEN GOLF HUREN? i 31 SPORT 19 7 8 DECEMBER WOENSDAG 1 3 F Geopend van 13.00 uur tot 17.00 uur. NECKERMANN onder redactie van Jan van der Nat Inlichtingen en boekingen voor deze reis uitsluitend bij: Reis- en Passagebureau Hoyman Schuurman Gedempte Oudegracht 82 (in stadskantoor Haarlems Dagblad), Haarlem. Tel. 023-313150. f 27,50 per dag, inkl. 100 km en verzekering Excl. BTW en benzine Langere huurtijd op aanvraag Kampervest 23, Haarlem, tel. 312638 Bouwjaar (Al 1978 ,v •«jf A Bijzonderheden: Vertrekdatum: 22 DECEMBER 1978 - 18.30 uur Reïsduur: 5 dagen Reissom taq Inbegrepen: f (ADVERTENTIES) Bart van der Pol: „groot avontuur” (ADVERTENTIE) buitenspel (j VOLO tijdens NK op tweede plaats Spelers Stormvogels full-prof in Amerika In samenwerking met reis- en passagebureau Hoyman Schuurman organiseren wij speciaal voor onze lezers een eigen gekleurde pijl. Aan de ingang van het sportcentrum is aangegeven welke kleur bij welk gebouw hoort. te kleine „home” onmogelijk was, waar op „Herr” Kessler geagiteerd reageerde. VOLO neemt regelmatig deel aan de nationale kampioenschappen. Niet alleen in de afdeling topsport, maar ook in de categorie wedstrijdsport, waarin enkele weken geleden eveneens een tweede plaats werd behaald tijdens de kampioenschap pen in Delfzijl. Trainer van deze succesvol le vereniging is Peter Burghout, zelf af komstig van de club uit Haarlem-Noord. Had Burghout deze prestatie verwacht? „Er waren drie ploegen, die aan elkaar gewaagd waren, zodat we er vanuit gingen één van de ereplaatsen te kunnen bemach- ten. Voor een vrij kleine vereniging als de onze (350 leden) is het evenwel een uitste kende prestatie”. „De ploeg die we nu hebben is vrijwel geheel van jongs af bij VOLO geweest. Daardoor is het een homogene groep waarin de leden veel voor elkaar over hebben. Van het vijftal is alleen Alex Knip uit Hoorn afkomstig; de overige vier ko men uit Haarlem. Er wordt door de jon gens zes uur in de week getraind, wat niet inhoudt dat er dan specifieke uren voor hen beschikbaar zijn. Verschillende groe pen maken dan gebruik van de zaal in de Ir. van der Leyschool, die goede mogelijk heden biedt, maar niet optimaal genoemd mag worden voor topsport. Zeker niet als je dat vergelijkt met de mogelijkheden van kampioen Pro Patria uit Zoetermeer, die dagelijks een sporthal beschikbaar heeft. Als je dan achter zo’n club met dergelijke mogelijkheden tweede wordt dan lever je wel een prestatie”, meent Burghout. Als reden voor het niet meer beschik baar zijn voor de nationale ploeg, noemt Butter „in hoofdzaak tijdgebrek, maar ook het gegeven dat er geen echte nationa le ploeg meer op de been gebracht kan worden heeft hij daarbij een rol ge speeld”. Voor VOLO blijft hij echter wel beschikbaar. IJMUIDEN. Op een door regenval erg moeilijk begaanbaar strand hebben ruim driehonderd atleten deelgenomen aan een door de atletiekvereniging SUOMI geor ganiseerde strandloop. Edwin Fey uit Krommenie werd eerste op de vier kilo meter in een tijd van 16 minuten en 35 seconden. de enige vereniging zonder puntverlies. Stand: Het Oosten 2 6 match-1672 bordpun- ten; De Vennep 2 6-1572; SVS 2 4-14; Heem stede 2 3-13; Aalsmeer 2 2-11HWP2-11; De Uil 2 l-S'A; VHS 6 O-6V2. Het succesvolle team van VOLO. Van links naar rechts op de brug, begeleider Peter Toch werd Gerrit Butter tijdens de laat ste kampioenschappen de beste van Ne derland aan de ringen, hetgeen hij zelf overigens niet als een hoogtepunt be schouwt. „Voor mij is turnen altijd een teamsport geweest, dat heeft in het verle den wel eens problemen opgeleverd. Ik ga er echter vanuit dat je zonder steun van anderen niet kunt oefenen, omdat juist zij stimulerend werken”. „In het verleden gaven Sint Mauritius (Volendam) en PSV de toon aan, maar deze teams zijn helemaal weggevallen. Iets wat iedere club kan gebeuren, wat VOLO betreft is er op dit moment voldoende talent voorradig om ons op z’n minst te kunnen handhaven. Het kan echter ook snel veranderen”, besluit de enthousiaste begeleider. Tijdens de wedstrijden werd door het KNGV afscheid genomen van Gerrit But ter, de leraar lichamelijke oefening aan de Gerrit Bargerschool in Heemstede. Bonds- Terugval De Uil na nederlaag voorzitter Tielroy roemde hem on zijn sportiviteit en inzet voor de ploeg. Dit laatste is kenmerkend voor Butter, die overigens tijdens de team-wedstrijden tot een tweede plaats kwam in het persoonlijk klassement. „Als ik voor het nationale team turnde, dan deed ik dat echt voor de ploeg. Dat was de reden om een zo goed mogelijk persoonlijke prestatie te leve-, ren”. Dat het geschenk van het ministerie pas vier jaar na het behalen van de zilveren medaille op het sportcentrum is geplaatst, is een gevolg van de langduri ge voorbereidingen die aan de totstand koming van de pijlen vooraf ging. Diver se kunstenaars maakten ontwerpen, voordat het definitieve ontwerp werd Het plan om in de „States” te gaan voetballen is opgevat in juli van dit jaar. Bart van der Pol daarover: „In een arti kel in een voetbalweekblad werden ama teurs voor Amerika en profs voor Mexico gevraagd. Daar hebben we toen direct op gereageerd, waarop we een gesprek heb ben gehad met Aad Kos, een makelaar die spelers ronselt voor die landen. Kos heeft zich eerst over onze kwaliteiten De affaire rond basketballer Emill Ha gens (zie deze krant van gisteren en van daag) toont opnieuw aan, dat er binnen het Nederlandse basketbal fundamen teel iets scheef zit. Al jarenlang wordt er gemanipuleerd met spelers. Vooral met Amerikanen. Basketbal in Nederland is door de komst van sponsors een keihar de business geworden, waarin kennelijk geen plaats meer is voor menselijke ge voelens. Spelers worden verhandeld als vee. Amerikanen worden teruggestuurd naar hun vaderland zonder dat de clubs zich bekommeren over hun toekomst. Dat kan allemaal binnen de reglemen ten van de NBB, die ondermeer toestaan, dat een club zijn twee Amerikanen tij dens het seizoen vervangt. Daarom kan een tegenvallende speler zonder pardon goedgekeurd, worden weggestuurd. Natuurlijk be staan er contracten met zowel Amerika nen als Nederlanders. Die echter hebben juridisch geen enkele waarde, omdat basketbal nog altijd te boek staat als een amateursport en er „dus” niet wordt be taald. Je reinste hypocrisie, want het is een publiek geheim, dat sommige clubs vorstelijke salarissen betalen aan hun sterspelers. In feite zijn de spelers dus AZ heeft een aantal weken geleden een gloednieuw spelers- en pershome in ge bruik genomen. Een fraaie accommoda tie, dat wel, maar erg klein. Zeker wan neer een groot deel van de vaderlandse gewoon werknemers, maar missen alle sportpers aanwezig is, zoals dat bijvoor rechten, die andere werknemers inmid dels al lang hebben. Nadat hij het niet meer zag zitten bij De Volewijckers - ondermeer door one nigheid met trainer Bert Jacobs - besloot doelman Jaap Houtkooper over te stap pen naar Haarlem. Dat gebeurde op 10 december 1968. TOEN: De 29-jarige doelman Houtkoo per zal vanavond een contract tekenen, dat hem aan Haarlem bindt. Met de transfer is een bedrag van 10.000,- ge moeid. Haarlem was door de blessure van Boomgaard gedwongen uit te kijken naar een tweede doelman achter Van Bergen. NU: Jaap Houtkooper heeft zich inmid dels gevestigd in Deventer, waar hij in het dagelijks leven sales-manager is. Hij heeft al enkele jaren geleden een punt achter zijn sportcarrière gezet (of liever gezegd moeten zetten, want hij werd van wege een ernstige knieblessure afge keurd) en is alleen nog maar bij de voet ballerij betrokken in zijn functie van scout bij Ajax. Houtkooper over zijn Haarlem-periode: „Haarlem werd in het eerste jaar dat ik er was, meteen kampi oen. We promoveerden daardoor naar de eredivisie. Door de komst van Paternot- te, zo heet hij toch, kwam ik het seizoen daarop naast het eerste elftal te staan. Toen Hughes na dat seizoen naar Go Ahead Eagles ging, nam hij mij mee naar Deventer. Ik stond af en toe in het doel van het A-team. Toen ik werd afgekeurd heb ik mijn contract bij Go Ahead uitge diend als scout. Dat werk doe ik nu dus voor Ajax”. (Van een medewerker) HAARLEM. De gymnastiekvereniging VOLO uit Haarlem-Noord heeft in Utrecht tijdens de nationale kampioenschappen voor teams in de afdeling topsport een tweede plaats behaald. Naast deze tweede plaats, mocht Gerrit Butter vanwege zijn verdien sten voor het turnen een onderscheiding ontvangen van bondsvoorzitter Tielroy. Butter sloot hiermee zijn internationale carrière af, waarin hij meer dan vijfendertig maal voor de nationale ploeg uitkwam. Burghout, Leon Schelvis, Alex Knip, Gerrit Butter en Hans terMetz. Henny de Jager en Jan Hoogmoed ontbreken op de foto. (Van onze sportredactie) IJMUIDEN. Voor de Stormvogels- spelers Ron Baan en Bart van der Pol, beiden uitkomend in het eerste zater- dagteam van de IJmuidense club, is deze week vroegtijdig een einde gekomen aan het voetbalseizoen. Beide spelers ver trekken namelijk morgenmiddag naar Amerika, waar zij als full-prof zullen gaan spelen voor de zaalvoetbalvereni- ging Cincinnati uit Ohio. Het ligt in de bedoeling dat de IJmuidenaren onge veer vier a vijf maanden in de Verenig de Staten zullen blijven. „Behalve een groot avontuur is het ook financieel nog aantrekkelijk”, aldus Bart van der Pol. le klasse, afd. A: MSC-Schaaklust S'hA'/s; Heerhugowaard-Bergen 2-4 vl.; Afd. B: De Uil- Castricum 2 3-5 (Bakker-Jager 0-1, Havenaar- Swinkels rem., Benard-Van Wonderen 0-1, Huls- man-Uhl 0-1, Vreeburg-Pol 1-0, Van der Ben- Lute rem., Ippel-Kemperink 1-0, Van Rooyen- Pinxteren 0-1). 2e klasse, afd. D: Heemstede 2-Het Oosten 2 3'/2-4‘/2, De Uil 2-Aalsmeer 2 4-4; SVS 2-VHS 6 S*/a- 21/2. 3e klasse, afd. D: Castricum 5-Jac. de Weyze 5- 3; Afd. F: Castricum 7-Pat Mat 4 3-5. 4e klasse, afd. A: Magnus 3-En Passant 2 l'/2- 6V2; Afd. E: ZSC/Saende 5-Zaanstreek 3 7-1, Purmerend 4-Aris de Heer 2 l'^-ÖVz, De Pion 3- Witte Paard 6 5-3; Afd. F: Zandvoort 2-Heemste- de 4 6-2; Afd. G: Heemstede 5-Zandvoort 3 3’/2-4'/2 is gewijzigd in 372-272 definitief (wegens onge rechtigde spelers van Zandvoort). laten informeren en heeft ons vervolgens een paar maal in de zaal zien spelen. Afgelopen zaterdag ontvingen we eigen lijk geheel onverwacht bericht, dat we woensdag (vandaag-red.) konden ver trekken. Op ons verzoek is dat een dag uitgesteld, omdat er nog van alles gere geld moest worden.” Zoals onder meer het treffen van een regeling met de werk gever. Voor Ron Baan was dat overigens een groter probleem dan voor Bart van der Pol, die werkloos is. Aanvankelijk zouden ook John Peters (Stormvogels-zondag) en Quirinus van Leeuwen (ADO’20) de Amerika-gangers vergezellen. Echter, John Peters heeft pas een meniscus-operatie ondergaan, maar zal als hij tijdig is hersteld alsnog zijn clubgenoten achterna reizen. Quiri nus van Leeuwen heeft daarentegen moeten afhaken vanwege zijn militaire dienstplicht. Het zaalvoetbal verkeert in Amerika volgens Bart van der Pol nog in een experimenteel stadium. „Dit jaar wordt er pas voor het eerst met zaalvoet bal begonnen. Het niveau is ongeveer vergelijkbaar met de hoofdklasse in Ne derland. De spelregels wijken, zo ver we Zomerreizen'79 „U de mogelijkheid bieden om de Kerstdagen eens anders dan anders door te brengen", dat is de gedachte achter deze KERSTREIS NAAR LONDEN. Denkt U zich eens in deze metropool aan de Theems te ervaren met de schitterende Kerstverlichting en de bijzondere steer die daar vanuit straalt. De Big Ben, de parlementsgebouwen, Westminster Abbey, de etalages van de bekende winkels, zoals Harrod s, Liberty's, Marks en Spencer, Seltridges, alles is aangepast aan deze speciale gelegenheid. Na de oversteek per nachtboot van Vlissingen naar Sheerness en een rondrit door Londen, rijdt U naar het Tower Hotel, aan de rivier gelegen, waar U 3 nachten zult verblijven. Die zeltde avond scheept U zich in aan boord van het schip de „Silver Baracuda' voor een „Special Thames River Cruise". Aan het begin van de rondvaart over de rivier de Theems ontvangen wij U met champagne, terwijl een Engels koor Kerstliederen ten gehore brengt. Ook aan boord krijgt U een souper, inklusief een karaf wijn en een 3-persoons band verzorgt de dansmuziek. U bezoekt Windsor met het beroemde Windsor Castle en geniet van een gala-diner in het „Beefeater '-restaurant met amusement, gratis wijn en bier, en gelegenheid tot dansen. Een excursie door de Kerstverlichte straten, een Kerstlunch met minstreels en een Kerstdiner in het Tower Hotel maken ook deze dag onvergetelijk. Op de vijfde en laatste dag reist U terug via Dover en Oostende en in Antwerpen volgt het afscheidsdiner in Kerststijl. (Van onze schaaktnedewerker) HAARLEM/IJMOND. De Hillegomse schaakvereniging De Uil is er niet in geslaagd de achterstand van 3-1 tegen Castricum 2 ongedaan te maken. De wed strijd, die van belang was voor het compe- titieverloop in de eerste klasse B werd afgerond op 5-3 in het voordeel van Cas tricum. De nederlaag van De Uil was het gevolg van het falen van de eerstebordspelers, die vier man sterk, slechts tot een half punt in staat bleken. Dit eerste verlies van de schakers uit de Bollenstreek betekende voorlopig een terugval in de rangschik king, die er nu als volgt uitziet: Kijk Uit 2 2 gespeeld, 4 match-, 11 bordpunten; Sant poort 2-3-972; Heemstede 3-4-15; De Uil 3-4- 1372; Castricum 2 3-3-1072; De Venneij 3-2- IIV2; Bloemendaal 2-0-572; VHS 4 2-0-372. Bij de tweedeklassers is het tweede team van Het Oosten na drie ontmoetingen nog Voor de 29-jarige Bart van der Pol is het overigens niet de eerste kennisma king met het Amerikaanse voetbal. Acht jaar geleden speelde hij ook in dit land en wel voor de veldvoetbalvereniging Dal las Tornado samen met Niels Overweg (nu FC Twente-red.). Hoewel Van der Pol een contract had voor twee jaar, verliet hij het land al weer na vier maanden. „Ik was graag gebleven, maar Niels Overweg had heimwee. We zijn toen maar samen teruggegaan, al had ik daar later wel spijt van.” zijn geïnformeerd, niet veel af van de regels, die bij het minizaalvoetbal gelden. De competitie start op 22 december en het is de bedoeling dat we zo’n twee a drie wedstrijden per week gaan spelen”. De verwachting is, dat beide spelers zich moeiteloos zullen kunnen handha ven op het niveau bij hun nieuwe club. Van der Pol speelde in de zaalvoetbal- competitie weliswaar voor de derde klasser Maurits Disco, maar was al eer der op een hoger plan actief. Ron Baan kwam uit voor de hoofdklasser IJ- mond’73. beeld afgelopen zondag tegen Ajax het geval was. Dat leidde na afloop van deze wedstrijd dan ook direct al tot een con frontatie tussen de pers en Georg Kess- Verlaat cadeau Ier, toen de AZ-trainer werd gevraagd of hij wat luider wilde spreken, omdat zijn Ruim vier jaar nadat het Nederlands commentaar voor een aantal journalis- elftal tijdens het toernooi om het wereld- ten moeilijk te verstaan was. De door de kampioenschap voetbal in West-Duits- nederlaag toch al zeer geïrriteerde AZ- land de zilveren medaille veroverde, trainer beet de desbetreffende journalist heeft de KNVB ter gelegenheid van dat toe, dat hij dan maar dichterbij moest feit een geschenk van het ministerie van komen. Deze antwoordde vervolgens dat CRM ontvangen. Op het KNVB-sport- dat én door de grote belangstelling én het centrum in Zeist is een bewegwijzering '~'~i--- - in de vorm van verlichte pijlen in ver schillende kleuren geplaatst. Elk gebouw „Dan moet je hier niet meer komen” en op het sportcentrum, zoals het bondsbu- „rot anders maar op”. Over goede con- reau, het hotel, de filmzaal enz., heeft een tacten tussen club en pers gesproken. per persoon: (toeslag éénpersoonskamer 71 Verblijf in het Tower Hotel op basis van een 2-persoonskamer met bad, toilet, kleurentelevisie en Theemszicht, aan boord op de heenreis accommodatie in stan daardhutten, alle maaltijden en dranken vanaf het ontbijt aan boord op de heenreis tot en met het diner op de terugreis, vervoer Haarlem (Frederikspark)Londen v.v. alle genoemde excursies, Nederlandse begeleiding (bij voldoende deelname) en een bagage- en reisongevallenverzekering. Tweede werd Gerard Muys uit IJmuiden in 16 minuten en 50 seconden. De derde plaats was eveneens voor een atleet uit IJmuiden. Leon van der Leden had voor de vier kilometer 16 minuten en 55 secon den nodig. Het zwaardere werk, de acht kilometer, werd gewonnen door Willem Mesman uit Zwaanshoek in 30 minuten en 20 seconden. Tweede werd P. van der Burg uit Noordwijk in 30 minuten en 28 secon den. De derdè plaats was voor K. Meeuwenoord, eveneens uit Noordwijk, die de acht kilometer in 30 minuten en 32 seconden wist af te leggen.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 31