Sjah heeft vertrouwen van VS Olievoorraad Rhodesië in 3 lichterlaaie Portugees kabinet Socialisten overleeft motie in Genève Doodvonnissen gestolen es SALT-gesprek 21 december België vraagt Argentine 125 gevangenen bang voor verkiezingen Loon personeel ambassade Actie tegen schip met kernafval Geen afdoende hulp VN voor vluchtelingen “[Hoge officier in Nicaragua gedood in Angola Geneefse conferentie over Indo-China geëindigd China bestelt drank Greenpeace wil blokkade Onder controle Goed idee Te weinig 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 DECEMBER WOENSDAG 1 3 ■d bij h« riem stekend, zei Carter: „De sjah een. ;re- bieden door Nico Scheepmaker^ (Van onze redactie buitenland) TEHERAN-WASHINGTON. President Jimmy Carter heeft gis- lo van i teren verklaard te verwachten dat de bea (je sjah van Iran aan de macht zal i miijoa blijven. Hij betreurde verklarin gen van andere landen waardoor naar zijn mening het geweld in de Iraanse steden verergert. De •dTg door Iraanse leider een hart onder de heeft onze steun en zeker ook ons vertrouwen”. itbioot I 9 9 (Van onze redactie buitenland) SJAH CARTER LKOOH de aankomst, over enige dagen, van het Amerikaanse vrachtschip Pacific Fisher voor begin» 1 e sluiten1 terug te keren en zullen we hem in radio- van Onderweg van bank naar ambassade werd de jas van de kassier, de 57-jarige 'Constantine Svolos met verf besmeerd. 'Svolos, die geen bewaker bij zich had, zette de tas met geld neer toen hij de verf op zijn kleren zag. De dieven maakten zich toen snel met de buit uit de voeten. (Van onze redactie buitenland) ATHENE. Het kerstsalaris van het personeel van de Amerikaanse ambassa de in Athene is gisteren gestolen. De die ven zijn er met 120.000 gulden vandoor. De gevangenen zijn Argentijnen, Urugu- ayanen en Chilenen, tegenstanders van de militaire dictatuur in Argentinië. Het is de eerste keer dat België deze methode toepast. i in Iran en de bloedige botsingen van giste ren in de stad Isfahan, merkte Carter op: Jk denk dat de situatie in Iran met succes zijn verergerd door verklaringen van bui-' en (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. België heeft een diplo maat naar Argentinië gestuurd die de Argentijnse autoriteiten moet overhalen 125 politieke gevangenen vrij te laten. Het gaat in deze zaak om mensen die al een visum voor België hebben gekregen maar daarvan geen gebruik kunnen maken om dat zij in de gevangenis zitten. MOSKOU (Reuter, AFP). Volgens het Russische persbureau Tass zullen de ministers Gromiko en Vance elkaar op 21 en 22 december in Genève ontmoeten met de bedoeling een nieuw Salt-akkoord te sluiten. GENÈVE (UPI, Reuter, AP). Tijdens de gisteren besloten eerste conferentie over het oplossen van het vluchtelingenpro bleem in Indochina heeft de hoge commis saris van de VN voor vluchtelingenzaken Poul Hartling gezegd dat er op dit mo ment 160.000 Cambodjaanse vluchtelin gen in Vietnam zijn, 130.000 Cambodjanen en Laotianen in Thailand en 40.000 Viet namese „bootmensen” in Maleisië. weinig kunnen ondernemen tegen de geza menlijke oppositie van socialisten, com munisten en links-radicalen. Het is zelfs mogelijk dat deze partijen vanuit het par lement met een reeks eigen initiatiefwet- ten de regering te lijf zullen gaan. Mota Pinto heeft echter al gewaarschuwd dat hij in dat geval de vertrouwenskwestie zal stellen. Ten slotte kan ook president Eanes ingrijpen, wanneer de regering over onvol doende parlementaire basis beschikt. Ver vroegde verkiezingen zijn dan toch weer onvermijdelijk. tisch was gesloten, kwam gisteren weer in bedrijf en de regering liet bekendmaken dat alle scholen vandaag heropend zouden worden. De procureur-generaal van Tehe ran heeft gisteren een verbod uitgevaar digd om het land te verlaten voor personen die geld naar het buitenland hebben over gemaakt. In de olie-industrie breidden de stakin gen zich gisteren uit tot alle vier belangrij ke olievelden. Dit had tot gevolg dat de produktie terugliep tot 1,25 miljoen vaten per dag. De normale produktie is ongeveer 6 miljoen. De regering is op zoek gegaan naar landen die haar olie kunnen leveren. In Londen verklaarde premier Callag han gisteren dat hij koningin Elisabeth zal adviseren haar voorgenomen bezoek aan Iran, dat in februari zou plaatsvinden, uit te stellen als de situatie in dat land dan nog niet verbeterd is. Het aanblijven van de regering-Mota Pinto is een regelrechte uitdaging aan de communistische partij. Al tijdens de parle mentaire debatten bleek dat Mota Pinto het allesbehalve op de communisten be grepen heeft. Hij weigert hen zelfs in te delen bij wat hij de „democratische partij en” noemt. Het ziet er dan ook niet naar uit dat deze regering veel gedaan zal kunnen krijgen bij de vakbonden en andere poli tieke basisorganen. Daar zijn de communisten sterk en de conservatieve instelling van de nieuwe re gering levert hun een vrijbrief om vanuit die basis een radicale buitenparlementaire oppositie te voeren. Dat zal dan voor de sociaal-democraten en christen-democra- ten aan de rechterzijde een welkome aan leiding zijn voor een verdergaande polari- sering in de Portugese politiek. Een polari- sering, waarvan de socialisten het eerste slachtoffer zijn. De tanks, die de belangrijkste olie- en benzinevoorraden van het land bevatten, werden maandagavond rond negen uur door guerillastrijders met raketten of ma chinegeweren in brand geschoten. Verantwoordelijkheid voor de aanslag wordt opgeëist door het Revolutionaire Volksleger van Zimbabwe (ZIPRA). Ver schillende mensen zouden bij de brand om het leven zijn gekomen. De Rhodesiërs houden vol dat slechts enkele brandweer lieden gewond zijn geraakt. De autoriteiten van Macao hebben giste ren voor het eerst geweigerd twee groepen Vietnamese bootmensen toe te laten. Ma cao heeft tot nu toe 1279 vluchtelingen opgenomen. Voor de kust van Thailand zouden de afgelopen dagen 110 vluchtelin gen zijn verdronken, toen hun schepen vergingen. iden vai iet Euro uni 1979 'ertegen- CRMui i op he spade it de Aln» ebben dt nerdebat (Van onze redactie buitenland) LISSABON. De nieuwe Portugese regering van Mota Pinto zag gisteren haar programma door de sociaal- en christen democraten goedgekeurd. Een communis tische motie van afkeuring, werd met ruime meerderheid verworpen. De socia listen onthielden zich van stemming. Toch is de overwinning van premier Mota Pinto niet geheel overtuigend. De nieuwe Portugese regering ziet zich nu tegenover een parlement geplaatst dat bijna geheel op de christen-democraten na in de oppositie is. De grootste partij, de socialisten, wilde de regering echter niet naar huis sturen uit angst voor ver vroegde verkiezingen die dan onvermijde lijk zouden volgen. De op een na grootste partij, de sociaal democraten, wilde de regering niet steu nen om juist vervroegde verkiezingen mo gelijk te maken. Beide partijen zeiden daarmee natuurlijk in het nationaal be lang te handelen. De socialisten kunnen er op rekenen dat zij bij vervroegde verkie zingen een gevoelige nederlaag zullen lij den waar dan vooral de sociaal-democra ten en de communisten van zullen profite ren. De socialisten willen daarom tijd win nen om vanuit de oppositie de verloren aanhang weer terug te halen. De politieke crisis is nauwelijks tot een oplossing gekomen. De regering van Mota Pinto is uitgesproken conservatief en zal ingswij- ■t min si e meat dat eau die het jen, ook toen Ik heb gal reis jediek t me een 1 bleke g te zijn akt dient de CDA Corns minister Vlilieuhy O-onder lakt door 1 i ekendge- ig van di 5 de wet olsbrink, De politie deelde mee dat vier onbeken den het speelhuis binnenvielen en onmid dellijk het vuur op de ongeveer twintig ^aanwezigen openden. Albe* minister amer et KLM bij luchtre- lezingen ad toe in ndaag. herinne- ijnopge- over del len door gistere» c niet m and ligt, rn reisje laakte» m Gene kwestie hoogte (Van onze redactie buitenland) PEKING. De Chinese Volksrepu bliek heeft grote hoeveelheden alcohol houdende dranken in het Westen besteld. De drank is alleen voor buitenlanders bestemd die de drank goedkoper kunnen krijgen dan in Hong Kong, waar zij het gewoonlijk halen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De organisatie Greenpeace is van plan hinderlijk aanwezig te zijn bij trijfel Enige tijd geleden hadden werknemers van de centrale bank het initiatief geno men een lijst op te stellen van 180 mensen, onder wie leden van de koninklijke familie en ministers, die hun kapitaal op een bui tenlandse rekening hadden gezet. tact met de bemanning te komen. Het gaat ons om voortdurende confrontatie”. het geweld hebben aangemoedigd. Dit is werkelijk ontoelaatbaar". Waarnemers op de persconferentie in het Witte Huis hadden de indruk dat Car ter, zonder deze met name te. noemen, vooral doelde op de in Frankrijk verblij vende verbannen leider van de religieuze oppositie, Khomeini, die zijn landgenoten voortdurend oproept tot verzet tegen het bewind van de sjah. In Isfahan en Harok, waar zich gisteren bloedige incidenten voordeden, is later op de dag de rust weergekeerd. Volgens ra- dio-Teheran hadden militairen moeten in grijpen in gevechten tussen aanhangers en tegenstanders van het bewind. Volgens diplomatieke bronnen hebben militairen vanuit helikopters geschoten op anti-sjahdemonstranten, die aanvallen de den op het stadhuis, bankgebouwen, res taurants en hotels. Een Iraanse regerings woordvoerder ontkende overigens dat de menigte vanuit hefschroefvliegtuigen was bestookt. Over het aantal slachtoffers van gisteren bestaan geen betrouwbare gege vens. Officieel werd een aantal van, 9 doden Volgens Greenpeace is de gang van za ken in strijd met het door de Amerikaanse president Carter in 1976 vastgelegde nu cleaire beleid. „Frankrijk heeft onder meer met Japan een contract afgesloten om Japans kernafval te herverwerken tot verse brandstaven voor kernreactoren. Bovendien zal Frankrijk tot 1988 nog eens 9300 ton radioactief afval verwerken, dat behalve uit Franse kerncentrales af komstig is uit Westduitse, Japanse, Zweed se, Spaanse en Italiaanse reactoren", aldus een verklaring van Greenpeace. „Dit transport maakt duidelijk”, zo con stateert Greenpeace verder, dat de autori teiten het niet zo nauw nemen met de grote gevaren, die verbonden zijn aan dit soort operaties. In geval van schipbreuk zou het buitengewoon moeilijk zijn de bescher mende containers, die elk honderd ton wegen, veilig aan boord van een ander schip te krijgen. Komen de containers op de zeebodem terecht, dan zou dat uiteinde lijk zeer ernstige gevolgen hebben voor mens en milieu”. nog meer vluchtelingen op te nemen en meer geld bij te dragen, mits andere lan den dat ook doen. Het Maleisische voorstel om een speciaal eiland in te richten als tijdelijk opvangcentrum voor de vluchte lingen ontlokte de conferentie weinig en thousiasme. 1 bleem. Wel zijn enige maatregelen aange- kondigd, die op korte termijn enige ver lichting kunnen brengen. Hartling zei dat Australië, Oostenrijk, Denemarken, Frankrijk, West-Duitsland en Zwitserland 3.850 nieuwe vestigings plaatsen hebben aangeboden. Het totaal aantal dit jaar toegezegde plaatsen is, in clusief die in de VS, nu op 80.000 geko men. Verder is tijdens de vergadering een bedrag van 12 miljoen dollar toegezegd. In kringen rond de conferentie hebben de Westerse landen duidelijk gemaakt dat zij niet bereid zijn in te gaan op verzoeken van Maleisië en Thailand om alle vluchte- (Van onze redactie buitenland) MANAGUA. De bevelhebber van het Nicaraguaanse leger, Juan Ramon Ber- 'urnnt mu<lez> *s vannacht bij een aanslag in een gokhuis te Managus, de hoofdstad van rmiddai Nicaragua, gedood. Twee andere perso nen werden gewond. Carter steekt sjah hart onder riem De ernst van de situatie werd onder streept door een staking van vrijwel alle journalisten op het moment dat de pre mier in het parlement zijn laatste redevoe ring voor de stemming hield. De demon stratieve staking van de journalisten houdt verband met hun CAO die al enkele jaren achter loopt. Maar de acties zijn indirect ook gericht tegen de minister van Voorlichting, die vorige week achtereen volgens de radio en de televisie manipula tie van het nieuws verweet. De directies van de omroeporganen hebben dat als een onterechte en ongeoorloofde inmenging in de persvrijheid opgevat. Misschien had ik bij deze berekeningen nog wat btw moeten aftrekken, plus de honoraria van de samenstellers alsook het feit dat Herman Pieter de Boer, omdat hij een waterdicht contract met United Dutch Dramatists heeft, voor zijn verhaal van vier pagina’s niet 240 incasseerde maar keurig netjes ƒ1800 van de CPNB uitbe taald kreeg. Of misschien had ik er op moeten wijzen dat er wel degelijk zoiets als een fragmenten-bloemlezingen-clausule .bestaat waardoor de CPNB formeel in haar recht staat om een zo laag honorari um uit te betalen, maar zelfs dan is het toch op zijn minst niet erg jofel van de Commissie voor de Collectieve Propagan da voor het Nederlandse Boek, dat zij de schrijvers niet in dat buitenkansje van een grote verkoop heeft laten delen. Als we even heel zuinig stellen dat de schrijvers per bladzijde ƒ300 te weinig kregen uitbetaald (of laat ik het op zijn zachtaardigst zo zeggen dat zij ƒ300 per bladzij minder kregen dan met veel goede wil mogelijk was geweest), dan betekent dit dat de ongeveer honderd schrijvers van de 108 fragmenten van gemiddeld vier bladzijden gemiddeld 1200 te weinig kre gen. Bij elkaar zo’n 120.000. Dat delen we door drieën. De CPNB krijgt daarvan als nog ƒ40.000 omdat ze berouwvol schuld heeft bekend en bovendien voor haar ze genrijke propagandistische arbeid geld nodig heeft. De honderd schrijvers delen de tweede 40.000 en krijgen dus allemaal nog eens, (gemiddeld, begrijp me goed!) ƒ400 nagestuurd. En de laatste ƒ40.000,- wordt gebruikt om acht debuterende au teurs in 1979 te steunen met 5000 ieder, waardoor hun uitgever (ik noem maar een mogelijkheid) kan afzien van de royalties over de eerste 2500 verkochte exemplaren en het boek daardoor iets goedkoper kan maken. Dat bevordert dan weer de ver koop, waarmee gezegd zou kunnen wor den dat de CPNB haar taak: de Collectieve propaganda van het Nederlandse boek, met bewonderenswaardig elan uitvoert. De president voegde hieraan toe dat de 'Verenigde Staten niet van plan zijn zich te ,„>moeien met de interne aangelegenheden van Iran of andere landen dit te laten doen. In een commentaar op de massale „Je weet niet wat je leest’1 is een bloemle zing van prozafragmenten van werk van voornamelijk Nederlandse, maar ook ver taalde buitenlandse schrijvers. Het boek kost 18.50 en is een uitgave van de Commissie voor de Collectieve Propagan da van het Nederlandse boek. Aardig boek, daar helpt geen moedertjelief aan. Goedkoop ook. Niet alleen voor de koper maar ook voor de uitgever, de CPNB. De auteurs krijgen namelijk 60 per bladzij. Als het minimale honorarium van 10 pro cent royalty was uitbetaald, zouden de schrijvers, bij een eerste verkochte oplage van 92.500 exemplaren a 18.50 is 1.711.250 dus met hen allen 171.125 heb ben kunnen beuren. Dat is per bladzijde 394, want het boek telt 434 bladzijden aan prozafragmenten. In werkelijkheid werd dus 60,- per bladzijde betaald, dat is 334 per bladzijde minder. Daar staat voor de auteur natuurlijk veel tegenover. Het prozafragment van zijn hand werd door de redactie eigenhan dig van een titel voorzien, en als het al een titel had, dan kreeg het een andere titel. Omdat de contracten via de uitgevers wer den gesloten, die in veel gevallen blijkbaar hun schrijvers verzuimden in te lichten, konden de schrijvers geen bezwaar maken tegen de keuze van het fragment, bijvoor beeld omdat het een achterhaald werkje was dat zij niet graag als voorbeeld van hun kunnen aan het hedendaagse grote publiek wilden laten zien. Daar staat ge lukkig tegenover dat dit grote publiek (en reken maar dat 92.500 lezers in de Neder landse literaire wereld een heel groot pu bliek is) in de meeste gevallen het speur werk naar de auteur van het zojuist gele zen stuk zal nalaten, in zijn begeerte om gauw-gauw het volgende prachtige frag ment te lezen. SALISBURY. Op drie kilomter van de Rhodesische hoofdstad Salisbury woedde vanaf maandagnacht in benzine- en oliedepot een vernietigende brand, die pas vanmorgen is bedwongen. genoemd, maar in oppositiekringen spreekt men van 35 doden en 600 gewon den in Isfahan. In Arak, in het centrum van het land, zouden bij gevechten met de politie 8 demonstranten zijn gedood. de Franse kust. Het schip, dat is geladen met 69 tot kernafval, is op weg van Japan naar de Franse havenstad Cherbourg. Greenpeace overweegt met het eigen vaartuig „Rainbow Warrior” de haven van Cherbourg te blokkeren. it oezoei 9 iken Va| Qreenpeace deed van zich spreken met acties tegen de uitroeiing van walvissen en wist nog onlangs met succes een slachting Over de situatie in Isfahan is van diplo matieke zijde vernomen, dat de strijd krachten de situatie tegen het eind van de middag stevig onder controle hadden. Mi litairen sloegen de ruiten in van winkels, die in hun etalage foto’s hadden geplaatst van de aartsvijand van de sjah, Khomeini. Zij zouden verder willekeurig mensen op straat hebben aangehouden en ze heb ben gedwongen „Leve de sjah" te roepen. Degenen die weigerden werden mishan deld. De oppositie beticht het leger er tevens van aanhangers van de sjah van het platteland met vrachtwagens vol naar de steden te brengen om ze met tegenstanders van de sjah te laten vechten. In Teheran zelf was het gisteren rustig. Het vliegveld, dat sinds zaterdag herme- Het speurwerk naar de schrijver of schrijfster is namelijk expres moeilijk ge maakt vanwege het spelelement waardoor de directe propagandistische waarde voor de auteur wat verloren gaat. Maar je moet natuurlijk iets over hebben voor 60 per bladzijde, zoals de mededeling achteraf, dat het boek in zijn geheel wordt overgehe veld naar de Bezige Bij als de CPNB- oplage is uitverkocht. Niet iedere auteur zal van dit idee gecharmeerd zijn, al zal hij zich misschien nog gelukkig prijzen dat hij niet buiten zijn medeweten om is doorver kocht aan.... U mag nu naar eigen keuze iets heel verschrikkelijks in de uitgevers wereld invullen. s gasbel. zijn va minister betogingen van het afgelopen weekeinde e Zaka ijke vra. nevrouw -- o»n zal worden opgelost. De moeilijkheden esbotref“ e Vereni teniandse nat*es dle het bloedvergieten zee. -- Amerikaanse functionarissen meldden gisteren dat de VS en de Russen op een paar punten na alle problemen betreffen de een tweede SALT-akkoord hebben op gelost. Knelpunten binnen het nieuwe ak koord zouden nog de Russis'che backfire- bommenwerper en de Amerikaanse crui- se-raket kunnen zijn. President Carter maakte gisteren mel ding van „goede vorderingen, ofschoon ik niet kan zeggen dat we al een akkoord hebben bereikt”. Als het akkoord is be reikt zal een ontmoeting plaatsvinden tus sen hem en Brezjnjev, ter afronding en om bovendien „andere zaken van wederzijds belang” te bespreken. De brandweer in Salisbury verwachtte pas tegen het einde van de week de brand te kunnen blussen. Vanuit Zuid-Afrika werd blusschuim naar Salisbury gebracht om het vuur onder controle te krijgen. De aanval op het brandstofdepot wordt in Salisbury gezien als het begin van een nieuwe fase in de Rhodesische guerrilla oorlog, die nu al zes jaar duurt. Het is de eerste keer dat guerrillastrijders een stra tegisch doel van een dergelijke grootte hebben aangevallen. (Van onze redactie buitenland) LOEANDA. Beschuldigd van misda den tegen de bevolking zijn zondag in de Angolese stad Hoeambo (het vroegere No va Lisboa) zestien mensen ter dood veroor deeld. De Angolese Nationale Radio meldde de veroordeling gistermiddag. Er werd niet bij verteld of de terdoodveroordeelden be trokken zijn geweest bij aanslagen van twee weken terug. Hierbij kwamen veertig mensen om het leven en werden meer dan honderd personen gewond. lingen een nieuw tehuis te bieden. „Steeds wanneer een belofte wordt gedaan meer vluchtelingen toe te laten ontstaat in feite een nieuwe stroom”, aldus een afgevaar digde. Hartling zei in zijn slottoespraak dat het duidelijk is dat, ondanks alle waardering van de nu gedane toezeggingen, er meer vestigingsplaatsen en financiële bijdragen nodig zijn. Ook zullen multilaterale en bilaterale inspanningen nodig zijn om de economische omstandigheden in Indochi na te verbeteren. Het Amerikaanse Congreslid Elizabeth Holtzman herhaalde dat de VS bereid zijn De „bootmensen” verlaten Vietnam richting Maleisië met een gemiddelde van 1000 per maand. De conferentie heeft geen overeenstemming bereikt over een funda mentele aanpak van het vluchtelingenpro- Premier Pinto van Portugal spreekt de volksvertegenwoordiging toe met het verzoek zijn nieuwe kabinet te steunen. Na zijn toespraak werd een communistische motie waarin over dat kabinet afkeuring werd uitgesproken, verworpen. dvoerd» ndse Za‘ net nam voorkomen onder jonge zeehonden op mdse a (je Schotse Orkney Eilanden. Vincent ’t en in Sj saS) een van de Nederlandse leden van Greenpeace: „We denken er ernstig over ■de haven van Cherbourg te blokkeren, maar in ieder geval zullen we als lastige vliegen de Pacific Fisher hinderen. In eer- BVaUCrste instantie gaan we de kapitein vragen nies va boodschappen wijzen op het gevaar miijoa dergelijke transporten. Als dat niet helpt leid inl< en dat zal wel niet zetten we rubber- otingsti bootjes uit en proberen we in direct con- voor g< verzoi terie t— Centra g wil dat d word jl. beste erie vai-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3