Alle belastingvoorstellen aangenomen Bij boerderijbran 19 pinken omgekomen Hoogste aantal Groter prijsverschil met Orion verkeersdoden in Portugal Wijkbewoners roepen eigen staat uit 5 Kunstschilder Molukkers door Jan Mammen reisbureau gedupeerd Oostenrijk voor Kaoenda blijft aan de macht Buren klagen over Koekoek Griepexplosie op scholen Inbeslag genomen erst was voor Vragen over kernwapens in Rotterdam overleden Damiate Pers Na uitlekken Labour-programma IJmuider Courant <1 Verkiezingen Zambia: an 1 Ir H WOENSDAG 1 3 DECEMBER 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND .C W 4 (V (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De kleinere zelfstandigen zijn door de Tweede Kamer enigszins gecompenseerd voor de afschaffing van de algemene winstaftrek voor het volgend jaar. Bij de behandeling van het belastingplan 1979 van het kabinet-Van Agt stemde de Kamer gisteravond met algemene stemmen in met een CDA-voorstel voor de verhoging van de zelfstandigenaftrek. Gelijktijdig besloot de Kamer de bijzondere win staftrek in de vennootschapsbelasting te verlagen om de extramiddelen voor de zelfstandigenaftrek te verkrijgen. ƒ300 miljoen zoals tot nog toe werd aangenomen, maar 419 miljoen. C I bol vlo Ee vol wii die Ur aai ter gai hel rei mc de vo< si n< di ni di ci E< sr in til ai vc ae to cc (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Het prijsver schil tussen de Franse Atlantic en de goedkopere Amerikaanse Ori on verkenningsvliegtuigen is geen Ol Atlantic is 419 miljoen duurder 1 Premier Callaghan 1 in lastige positie 147,50 Kamer voor verhoging zelfstandigenaftrek Het Haagse reisbureau Affro heeft de passagekosten niet afgedragen en daarom weigert de luchtvaartmaatschappij Garoe- da de groep naar Jakarta te vervoeren. DEN HAAG. Een groep van 70 Mo lukkers is vandaag niet naar Ambon ver trokken ais gevolg van een faillissement van het reisbureau waar de Molukkers hun vakantie hadden geboekt. Naast de prijsverschillen heeft ook de tijdnood een rol gespeeld bij de beslissing van de regering. Het kabinet wilde voor januari beslissen, omdat een verder uitstel in verband met de ouderdom van de Nep tunes niet verantwoord zou zijn. Uit de gisteren gepubliceerde brief blijkt dat de betrokken ministers bovendien niet het nut van verdere onderhandelingen inza gen, omdat de Fransen geen stap voor waarts meer wilden doen. En voordeel van de Orion is, dat dit toestel op vrij korte termijn leverbaar is, terwijl de nieuwe Atlantic pas in 1985 afgebouwd zou kun nen worden. Volgende week dinsdag debatteert de Kamer over deze kwestie. De Industrie bonden NW/NKV hebben een onderhoud aangevraagd met de ministers Van Aar- denne en Scholten over de positie van Fokker. Uit de brief van de regering blijkt dat de assemblage van de 13 Orions doot Fokker de fabriek 300 miljoen gulden zou gaan kosten. Fokker zou daarvoor eer nieuwe productielijn op moeten zetten Weliswaar stonden daar veel compensa- tieorders van de Fransen tegenover, maar dat rechtvaardigde nog geen keuze vóór de Atlantic. Dat schrijft de regering in een brief, waarin nadere uitleg wordt gegeven over de aankoop van de Orion. Ze vinden dat de regering langer had moe ten onderhandelen om Frankrijk over te halen tot deelname aan de ontwikkeling van de F 28 Super, zonder dat dat toestel in het Airbusprogramma zou worden on dergebracht. De vakbonden en de Partij van de Ar beid zijn het niet met die beslissing eens. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De burgemeester van Rotterdam, André van der Louw, wil we ten of de berichten dat de Maasstad ge bruikt wordt als centrum voor aan-en af voer van Amerikaanse kernwapens, juist zijn. Van der Louw heeft minister van Defensie, Scholten, hieromtrent schrifte lijke vragen gesteld. Wanneer deze geruchten waar zijn wil Van der Louw weten welke Nederlandse autoriteit verantwoordelijk is voor de ver scheping en wie de veiligheidseisen en voorschriften bij de afhandeling van de schepen behandelt. In hetzelfde kiesdistrict kreeg Kaoenda bij de verkiezingen van 1973 negenentach tig procent der geldig uitgebrachte stem men, bij een opkomst van 51,5 procent (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Negen bewoners van Bennekom hebben bij de vaste Tweede-Kamer-Commissie voor cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk, een klacht ingediend over het Tweede-Kamerlid Koekoek (Boeren partij) wegens dierenmishandeling. Het verkiezingsmanifest werd opgesteld door het bestuur van de Labourpartij, dat onder leiding van de minister voor Ener gie, de voormalige Lord Anthony Wedg wood Benn, gedomineerd wordt door de extreem-linkse vleugel van Labour. Tony Benn, die afstand deed van zijn titel, wordt als de grootste dwarsligger in de partij beschouwd en tegelijkertijd als een ambi tieuze politicus die naar het leiderschap van Labour streeft. De voorstellen in het verkiezingspro gramma zijn in wezen weinig nieuws. Al bij vorige gelegenheden zijn ze geformu leerd en in „manifesten” opgenomen. De regels van de Labourpartij stellen echter dat het uiteindelijke programma waarmee Labour te velde zal trekken in nationale verkiezingen, de goedkeuring moet heb ben van het kabinet. Het uitgelekte manifest houdt ook de clausule in dat Britse afgevaardigden naar het Europees parlement verantwoording schuldig dienen te zijn aan het Lagerhuis, dat het recht moet behouden zijn goed- of afkeuring te hechten aan de EG-wetge- ving. Verder wordt gesteld, dat wanneer de EG-partners niet overtuigd kunnen worden door het Britse standpunt, het Verenigd Koninkrijk het recht moet heb ben zich over zijn lidmaatschap van de EG te bezinnen. De conservatieven hebben de gelegen heid niet voorbij laten gaan om premier Callaghan naar aanleiding van dit uitge- Gisteren arriveerde in Artis na een reis van 24 uur vanuit Tokio, de vijf jaar oude Indische of Pantsemeushoom Saltaro. Het dier heeft in Artis gezelschap van het 28- jaar oude neushoomwijfje Mohinl. V.l.n.r.: het uitladen van Saltaro. De kist met neushoorn woog drie ton. Mohinl keek toe. Saltaro wordt uit zijn kist bevrijd en lest eindelijk zijn dorst. Affro (Association for Family en Friens Relations Oversea) blijkt door slecht fi nancieel beheer in moeilijkheden te zijn geraakt. De organisator van Affro heeft de Haagse politie op de hoogte gebracht van zijn financiële moeilijkheden. De politie neemt vooralsnog niet aan dat een straf rechtelijk onderzoek nodig is. Aangeno men wordt dat nog meer Molukkers die een reis naar Indonesië hebben geboekt, zijn gedupeerd. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. In Portugal en Luxemburg gebeuren jaarlijks de meeste dodelijke verkeersongelukken. Statistische gege vens die gisteravond na afloop van de conferentie van de Europese ministers van Verkeer in Parijs werden bekendge maakt, wijzen dit uit. Jan Mammen werd in Leeuwarden ge boren waar zijn vader decoratieschilder en kunstschilder was. Hij studeerde in de jaren twintig aan de Rijksacademie in Amsterdam bij Jurres, Derkinderen en Richard Roland Holst. In die tijd werd hij rooms katholiek en voelde zich aangetrok ken tot visionaire figuren. Bij zijn werk liet hij zich ook leiden door onder meer de bijbel en schrifturen van St. Jan van het Kruis en Theresia van Avilla. Als monumentaal kunstenaar werkte hij ook op het atelier van glazenier Joep Nico- laas. Naast meer dan veertig jaar leraar schap vervulde hij vele opdrachten voor verfraaiing van kerken en andere openba re gebouwen, onder meer in Zaandijk, Nijverdal, Heel, Kerkrade en Heerlen. In Amsterdam nam hij in 1941 en 1952 deel aan tentoonstellingen, respectievelijk „Pro Arte katholieke werkgemeenschap in Mu seum Fodor. In 1970 was nog werk van hem te zien in galerie Mierendorf in West- Berlijn. Het gemiddelde ziekteverzuim onder de scholieren ligt op dit moment tussen de 10 en 20 procent met als uitschieter het Pius- X-college te Almelo, waar op dit moment 400 van de 1500 leerlingen ziek zijn. Hoe het beeld in het bedrijfsleven is, was vanmorgen moeilijk na te trekken. Het probleem is dat de cijfers pas veel later nauwkeurig bekend zijn. Het Gemeen schappelijk Administratiekantoor in Arn hem, dat o.a. verantwoordelijk is voor de Achterhoek, sprak van een lichte stijging. Het GAK in Hengelo had de indruk dat het aantal ziekmeldingen op dit moment niet abnormaal hoog is. Vrijwel steeds is de griep van korte duur. Dat zijn ook de ervaringen op de scholen met veel zieken. Daar komen de meeste leerlinen na drie of vier dagen weer terug, maar het aantal afmeldingen blijft nog steeds erg hoog. ENSCHEDE. Sinds het begin van deze week is er in Twente en de Achter hoek sprake van een griepexplosie die vooral de scholen en dan in het bijzonder het voortgezet onderwijs lijkt te treffen. LOESAKA (Reuter). Uit de eerste uitslagen van de gisteren gehouden presi dents- en Kamerverkiezingen in Zambia valt op te maken dat president Kenneth Kaoenda met een iets teruggelopen meer derheid aan de macht blijft na massale opkomst van de kiezers. Volgens het negental, dat nabij het bosperceel van Koekoek woont, staan op dat perceel sinds juni drie jonge pony’s aan de ketting. Een dringend beroep op politie en dierenbescher ming bleef zonder resultaat. Toen de dieren eind november door een dieren arts werden onderzocht, bleek een er van stervend en de andere twee zwaar ondervoed. Hetzelfde lot, zware ondervoeding, trof een in totale eenzaamheid gelaten hond. Ook dit dier zat met een ketting vastgeklonken aan zijn hok, en bleef buiten, ook toen de vorst inviel. Het beroep op de commissie moet voorkomen dat Koekoek „zijn treurige praktijken” hervat, wanneer deze affai re in de vergetelheid is geraakt, aldus het negental. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De zesduizend ton chroomerts die vermoedelijk uit Zuid- Rhodesië komt en vrijdagnacht in beslag werd genomen door de Nederlandse doua ne was zo goed als zeker bestemd voor Oostenrijk. Momenteel ligt het schip aan de ketting in de Rotterdamse haven. Binnen enkele dagen is het rapport van de Economische Controledienst klaar. De dienst onderzoekt of er een vervolging kan worden ingesteld. Dit kan op grond van de door de VN uitgeroepen sancties tegen Zuid-Rhodesië. D klo VOO gen nie var een bl ov tei rii Ie' he di dr dt or br AMSTERDAM (ANP). De kunstschil der en glazenier Jan Mammen is in zijn woonplaats Amsterdam op 79-jarige leef tijd overleden. De begrafenis heeft vrij dag in Naarden plaats, na een dienst in de St. Agneskerk in Amsterdam-Zuid, waar van hij jarenlang kerkmeester was. Mam men was ridder in de orde van St. Grego rius de Grote. B zoa ran bur noe rinj din ger en var ricl een r ber vie: bra mis Jor Dri Ha not reg rar vot wo He der stri brt spi ka] prt na: din gai be( ma I na: hei He vei we zie de< coi afs tot op GRONINGEN (ANP). Vanmorgen kort na acht uur zijn ongeveer veertig „grensposten” rond de Groninger wijk „De Oosterpoort ingericht. Verkeer dat de wijk in wil wordt tegengehouden en de mensen mogen pas dan de wijk binnen, wanneer zij kermis genomen hebben van de sloopplannen die een deel van deze oude Groninger wijk bedreigen. Om acht uur werd door de wijkbewoners bij procla matie de onafhankelijke staat Oosterpoort uitgeroepen. Met het zingen van het eigen volkslied en het hijsen van de eigen vlag werd „onafhankelijkheidsdag” ingeluid. Een half uur daarvoor waren alle wijkbe woners het bed uitgetrommeld door een groep fakkeldragers en muziek. De wijkbewoners zijn tweeëneenhalve maand geleden zeer verontrust door het bekend worden van de provinciale advie zen naar de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. De provincie Groningen stond sloop voor van ongeveer 700 woningen in een gedeelte van de wijk, terwijl de gemeente Groningen samen met de bewoners al enkele jaren bezig is plan nen voor te bereiden om zoveel mogelijk huizen te laten staan en op te knappen. De wijkbewoners van de onafhankelijke staat Oosterpoort hebben bij proclamatie het gebruik van sloophamers verboden. De grens zal gesloten worden voor sloop- grage Nederlandse autoriteiten. En tevens zal de onafhankelijke staat onderdak ver lenen aan alle buitenlanders die zich daad werkelijk hebben ingezet voor het behoud van De Oosterpoort en daardoor in het buitenland tot ongewenst persoon zijn ver klaard. lekte rapport te hekelen. De eerste minis ter heeft in ieder geval besloten zelf de discussie niet bij te wonen die volgende week woensdag in de partij boezem over het verkiezingsprogramma wordt gehou den. Het is duidelijk dat Callaghan naar een programma streeft dat minder radi caal en aantrekkelijker is voor een grotere laag van de bevolking. Het kabinet had voorgesteld de algemene winstaftrek af te schaffen als voorbereiding op de voorstellen van de commissie- Hofstra inzake de verrekening van de inflatie in de belastingen. Dit zou echter betekenen dat vooral de groep zelfstandigen beneden de inkomensgrenzen voor de zelfstandigenaftrek, er flink op achteruit zou gaan. In totaal moet de maatregel zo’n 240 miljoen gulden opleveren. De Kamer heeft nu besloten de bestaande grenzen van de aftrek te verhogen met een bedrag dat even groot is als de geldontwaar ding sinds de laatste aanpassing. De voornaamste grens stijgt hierdoor van 40.000 naar 77.000 gulden. De Tweede Kamer heeft overigens alle belastingvoorstellen Uit de cijfers kwam eveneens naar voren dat in de negentien lidstaten van de Euro pese verkeersconferentie het aantal auto’s in de periode ’70-’76 is gestegen met 43 percent. Het aantal verkeersslachtoffers daalde met vier percent. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Bij een brand in een boerderij in Wijde wormer, zijn gistermiddag 19 pinken om het leven gekomen. Eén koe moest op advies van een dierenarts worden afge- maakt. Over de oorzaak van de brand, die de boerderij volledig in de as legde, is nog nog niets bekend. Op de foto: de laaiende vuurzee in de boerderij. De Zambiaanse radio concludeerde uit deze uitslag dat de president de enige kandidaat in Zambia’s een partijensys teem op weg was naar een „overweldi gende zege”. Het bedrijf heeft al eerder laten weter niets in dat aanbod te zien. De investerin gen zijn te hoog voor een serie van nie meer dan 13 toestellen. Bovendien zou het Amerikaanse compensatiepakket var 125 miljoen vervallen wanneer Fokker de samenvoeging van de toestellen voor zijn rekening neemt. De assemblage zou Fokker wel 1800 manjaren werk opleve- ren. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,70 (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Premier James Callaghan is door de linkervleugel van zijn partij in een ongemakkelijke positie gedwongen door een voortijdige en misschien zelfs voorbarige publikatie van een Labour- verkiezingsprogramma. Dit programma stelt onder meer voor: afschaffing van het Hogerhuis, verlenging van de verkiezingstermijn van een regering van vier tot vijf jaar, oprichting van een „staatsbank” en de nationalisatie van een deel van de olie-industrieën en bouwbe drijven. De eerste uitslag kwam uit het kiesdi strict Masala in de koperprovincie op 320 kilometer ten noorden van Loesaka. Ka oenda, die zich voor de vierde keer kandi daat had gesteld, verkreeg de gunst van 78 procent van de 81 procent kiezers, die was opgekomen. van het kabinet-Van Agt aanvaard. De Kamer brak ook een lans voor de eigenaren van eigen huizen, die door de inflatie dreigen te worden aangeslagen in de vermogensbelasting. Op een VVD- CDA-motie vroeg de Kamer staatssecretaris Nooteboom om een studie te verrichten naar methoden die ertoe moeten leiden dat dergelijke waardestijgingen gecompenseerd worden voor de inflatie. Pas over de dan bepaalde werkelijke waarde van het huis zou vermogensbelasting dienen te worden betaald. De oppositie had, zoals verwacht, weinig succes met haar pogingen het dekkingsplan ingrijpend aan te passen. Kansloos waren PvdA-amendementen, die onder meer beoogden de infla tiecorrectie in de belastingheffing af te toppen. Ook hadden de socialisten Voorgesteld de huurwaardetabel voor de inkomsten belasting door te laten lopen. Tegelijkertijd wilden zij dat de bedragen uit de tabel progressief gingen verlopen, zoals nu al het geval is bij de loon- en inkomstenbelasting. De overdrachtsbelasting zal definitief op 6 procent gesteld worden, zoals het kabinet ook voorgesteld had. D’66 kreeg nauwelijks steun voor het voorstel deze belasting „in de nabije toekomst” terug te brengen tot 4 procent, terwijl de PvdA’er Kombrink alleen de stemmen van links kreeg voor zijn plan deze belasting slechts te verhogen tot 5,5 procent. Nu bedraagt deze belasting 5 procent van de aankoopwaarde van een huis of ander onroerend goed. Met dezelfde stemverhouding wees de Kamer een verder voorstel van Kombrink af, namelijk om de regering te verzoeken vóór half januari met een plan te komen meer sociale woning bouw te plegen. i Wb gl

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4