ALARMERING EN VERBINDINGEN OP DE PROEF GESTELD ant SNEL BLUSSEN ZONDER VEEL WATERSCHADE H< BOUW deVilder rs KEUKENS 023-313645 TIMMERWERK Voordeel Vistip mosselen normaal per 2 kg. 4.50 nu 3.65 (alleen in zakjes van 2 kg) i 1 s Verbindingen Alarm Vlucht int PHILIPS VIDEORECORDER Evacuatie m déviesenzoonbv VELSEN-IJMUIDEN I 3 DECEMBER 19 7 8 WOENSDAG 4 PHILIPS BANDEN PHILIPS VIDEOCAMERA (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een lekkende boltank gevuld met 1500 ton tot vloeistof verdicht ammoniakgas. Een ammoniakwolk die, als ge volg daarvan, op een noordelijke wind zich in de richting van het dichtbevolkte woongedeelte van IJmuiden verplaatst. Een groot aantal doden en gewonden op het terrein van Mekog waar deze gashouder staat opgesteld en het aangrenzende Hoogoventer- rein. De wetenschap dat de am- moniakdampen, afhankelijk van de concentratie schadelijk zijn voor de gezondheid. (Van een onzer verslaggeefsters) SANTPOORT. Een profes sionele brandweerwagen, de zoge naamde tankautospuit-hoge- druk, vormt sinds gisteren de nieuwste aanwinst van de be drijfsbrandweer van het Provin ciaal Ziekenhuis te Santpoort. Een hypermoderne wagen, met snel uitrolbare slangen, een druk- installatie, eenvoudige aanslui ting op de waterpompen en een aparte plek waar de waterslangen voor lage druk op kunnen worden aangesloten. Een wagen ook, die tot nu toe slechts voor beroeps corpsen bestemd was. HALKADE 17 IJMUIDEN TEL. 02550 -30344 iog toe ƒ419 verse vis, zó uit zee héél voor delig bij: turfmarkt 6 haarlem i balken plafonds; verlaagde pla fonds; interieurbetimmeringen; hardhouten kozijnen; keukenver- bouwingen enz. Eigen werk plaats. Korte levertijden Vrijblijvende prijsopgave. JULIANAKADE 4 - IJMUIDEN TEL. 02550-22756 r? w I. brei voordelig tijdelijke prijs per bol meer dan 30 kleuren Gaswolk, slachtoffers en évacués m papieren ramp :ee in dt er s (ADVERTENTIES) d (ADVERTENTIE) 7,50 n de Ar- ing eens, lad moe- t over te dkkeling it toestel rden on- m pense er, maar e vóór de g in een gegeven in Wijde- nken on noest op len afge- rand, die ie, is nog )uur uur ook de eslissing Ide voor er uitstel de Nep- Uit de t dat de niet het en inza- ip voor deel van 'ij korte nieuwe :ou kun- Deze gegevens vormden dinsdagmiddag klokslag kwart voor vijf de ingrediënten voor een alarmoefening van een aantal gemeentediensten. Een oefening waarbij niet directe hulpverlening of bestrijding van het gevaar maar de „verbindingen” centraal stonden. Helemaal overeenkomstig de instructies zoals die ooit zijn vastgelegd in het basis rampenplan van de gemeente Velsen werd burgemeester mr. P. J. Molendijk, op ge noemd tijdstip in de wekelijkse vergade ring met het college, van de noodlotstij- ding in kennis gesteld. En helemaal vol gens diezelfde instructies spoedden hoofd en van diensten zich naar de catacomben van het Stadhuis waar het in allerijl inge richt beleidscentrum, annex verbindings- centrum, operationeel werd. De burgemeester coördineerde de eerste berichten overeenkomstig deskundige ad viezen van de hoogste bonzen van politie, brandweer en GG en GD, te weten com missaris Wijnstroom, commandant De Jong en directeur Huyzer Van Reenen. Drie mobiele eenheden van de politie uit Haarlem leken geen overbodige luxe bij noodzakelijke voorzieningen als verkeers regeling, afzetting van de plaats van de ramp en waarschuwing van de bevolking voor de nadering van de ongezonde gas wolk. Brandweerkorpsen uit Beverwijk en Heemskerk werden gealarmeerd ter on dersteuning van de gepersluchtmaskerde strijd tegen het prikkelende, bijtende, brand- en vrieswonden veroorzakende spul waarvan 200 ton per uur aan de kapotte gastank ontsnapten. Uit de hele provincie werden ambulances opgeroepen naar het rampgebied. Terwijl het verbin- dingscentrum dat hele hulpapparaat op gang poogden te brengen werd ook een begin gemaakt met noodzakelijk geachte maatregelen. De pontdiensten over het Noordzeeka- naal werden gestaakt. Het verkeer over het Sluiseiland werd helemaal afgesloten. Het kon niet uitblijven dat de normale verkeerschaos van het spitsuur volkomen werd ontwricht en muurvast raakte toen zich op tal van plaatsen aanrijdingen voor deden en op de Velser Traverse een ge compliceerde kettingbotsing een complete afsluiting van deze sleutelwegverbinding tot gevolg had. Schepen buitengaats werd opgedragen te blijven waar ze waren. Ter van een Pools vrachtschip dat in de Mid- densluis werd geschut in paniek de wal opzocht. Bewoners van het sluiseiland en personeel van ter plekke gevestigde dien sten waren de eerste IJmuidenaren die op de vlucht sloegen voor de bijtende gaswolk die langzaam maar zeker zuidwaarts dreef. omhoog trok en het zijn concentratie ver loor naarmate het zich verwijderde van zijn bron, wilde burgemeester Molendijk toch ieder risico van een panieksituatie als gevolg van het signaleren van de penetran te gaslucht in de dichtbevolkte wijk langs Velserduinweg 173 - Umuiden Tel. 12346 Met de wetenschap dat het gas, dat be duidende lichter is dan lucht, langzaam vloeren vloerbedekkingen gramto 4,80 2,60 6,50 7,70 0,50 0,70 teert de idustrie- derhoud ran Aar- iitie van ng blijkt jns door Iden zou roor eer i zetten Aan de demonstratie van de nieuwe blusser ging gistermiddag een officiële overdracht vooraf in het Koetshuis op het terrein van het PZ. Kontaktsleutel en keu ringsrapport gingen van de handen van de leverancier, via die van de directeur van het Ziekenhuis, P. A. Schaafsma, over in die van commandant Schram van de be drijfsbrandweer. Maar ook Schram hield de sleutel niet in eigen beheer. Hij gaf hem onmiddellijk door aan de dienstdoende brandmeester. Een ceremonie die de orga- de IJmuider Straatweg voorhonwa. Hij gaf de politie opdracht on de bewonen n het grensgebied langs het Noordzeekatnaai te laten evacueren. Circa 2000 Umnidena- ren werden er door middel van geluidswa- gens van in kennis gesteld dat zij er beter aan deden te „vluchten”. Wie niet over eigen vervoer beschikte kon gebruik ma ken van één der veertig autobussen die de wijk inreden. Onderdak voor deze ont heemden werd gevonden in de Van Rip- perdakazeme in Haarlem. n weter vesterin van nie i zou hel et van Fokker len voor lage zou opleve- af. Hierin toonden de vrijwilligers zich bekend met de oude wijze van brandblus- sen. Voorgegaan door een rennende man in lange regenjas met klassieke brandbal, trokken drie eveneens in lange jas geklede en met snor getooide blussers een brand- kar, een zogenaamd hydrantenwagentje uit 1920. Inmiddels laaide een flink vuur uit een vuilnisbak op. In looppas rolde het viertal de slangen uit doch een professio nele gooi met de waterslang mislukte. Een gedraaide slang zorgde voor enige opwin ding, maar met een kwieke, draaiende beweging van zijn hand kon de spuitgast verhinderen dat het water alle kanten heenspoot en het vuur was binnen niet al te lange tijd grondig geblust. Sneller ging het met de motorspuit uit 1950. Een nieuwe brand dus en ander materieel. Met een soort douchespuit gin gen ze de brand te lijf. Vlot gedoofd maar toch nog niet zo snel als met de poeder- blussers uit 1977. Brandmeester J. de Jon ge vertelde dat juist het poeder heel ge schikt is om de met benzine aangestoken hoogte van zijkanaal-C werd het kanaal verkeer in de richting van de sluizen afge stopt. Maar de ernst van de situatie drong pas echt tot het beleidscentrum door toen bleek dat een veertigkoppige bemanning branden te blussen. „Het poeder verstikt de brand. Er komt geen zuurstof meer bij.” En dan de lang verwachte hoge-druk- spuiter: blussen anno 1978. Het terrein van het PZ voor het Koetshuis ziet zwart van de dikke, vette berjzinerook. De rond scharrelende kippen zoeken een veilige plek. Loeiende sirenes komen dichterbij. Razendsnel zijn de spuitgasten present, rollen vakkundig de veel dunnere slangen uit en hebben zichtbaar minder moeite met het in bedwang houden ervan. Lichte nevel wordt met forse kracht uit de slan gen geperst Geen keiharde straal en toch is de brand binnen enkele minuten uit. De Jonge: „Vroeger gold nathouden. Verzui pen, zoals wij dat noemen. Tegenwoordig willen we onnodige waterschade voorko men, De hele fijne druppels van de nevel blijken evengoed de warmte en het vuur op te nemen. De vlammen slaan snel neer en we gebruiken minder water.” De professionele uitrusting kan voor het PZ noodzakelijk zijn maar vormt in elk geval, zoals commandant Schram zei „leuk oefenmateriaal”. nisator, van de presentatie, brandmeester J. W. de Jonge, de naam gaf van „sleuteles- tafette”. Het Provinciaal Ziekenhuis is een blus- wagen rijk waarvan alle sprekers zeiden te hopen dat hij niet gebruikt hoefde te wor den. Maar directeur Schaafsma vertelde dat dit jaar toch negenendertig keer brandalarm is geslagen. De alarmbel, die in alle gebouwen aanwezig is, waarschuwt via „piepertjes” de vijfentwintig leden van het vrijwilligerscorps. Acuut leggen zij het werk neer, snellen naar de meld post en zijn, zo is gebleken, binnen drie minuten op de plek des onheils. Tevredenheid hier over heerst bij Schaafsma. Maar ook over de inzet van de spuitgasten. „Acht van hen hebben het diploma hoofdbrandmeester en eveneens acht zijn brandmeester twee de klas. En dan nu dit moderne wagentje, dat is- toch een uitstekende brandbeveili ging” Dat de vrijwillige spuitgasten even en thousiast „fikkie steken” als blussen bleek later. Aan de presentatie van de hoge-druk spuit ging een goed aangeklede show voor- Zoals gezegd lag het accent van deze testcase op het onderdeel „verbinding”. Geheel volgens een van tevoren vastgelegd programma werden alle gemeentelijke contacten telefonisch onderhouden. Voor de buitengemeentelijke verbindingen wer den boodschappen getelext naar het kan toor van het internationale transportbe drijf Overdorp waar een geroutineerde telexiste zorgde voor de eveneens van te voren vastgelegde antwoorden. Daarheen ging de boodschap van burgemeester Mo lendijk aan de Commissaris van de Konin gin, de burgemeesters van omliggende ge meenten, de procureur generaal, de rijks- havenmeester... Van die centrale plek kwamen ook bevestigingen. Noodlotstij- dingen. Hulptoezeggingen en, geheel over eenkomstig het van te voren geprikte tijd stip, de melding; gevaar geweken, evacua tie opgeheven, lek van tank bedwongen. Klokslag half zeven zat „het spel” er op. Brandweercommandant J. de Jong en wethouder Th. C. Witte dankten allen die zich een paar uur hadden ingezet om deze „oefening” mee te spelen. Burgemeester Molendijk: „Hoe vreemd het ook mag klinken, we hopen dat er fouten zijn gemaakt. Dan weten we een volgende keer beter hoe we het moeten doen. Overigens zijn we van plan om in samenwerking met de gemeente Bever wijk en Heemskerk in maart een dergelij ke oefening te houden. Maar dan wel ech ter. Met werkelijk inschakelen van hulp verlenende diensten.” Huyzer Van Reenen: „Ja we zijn nu een paar uur in de weer geweest. Maar ik realiseer me terdege dat in geval een der gelijke catastrofe werkelijk plaatsvindt je in heel andere tijdsverhoudingen moet denken. Wat we nu in een paar uur de revue hebben laten passeren kun je in geval van werkelijkheid wel met „x” maal vier en twintig uur vermenigvuldigen! Een voorbeeld? „Nou ik heb uit heel de provin cie zo’n tweehonderd ambulances gealar meerd. We zijn nu twee uur verder. Hoe veel zouden er onder de toch al overbelaste verkeersomstandigheden en de chaos rond de plaats van de ramp gearriveerd zijn? Misschien vijfentwintig... Nee de wer kelijkheid ligt juist in tijdsverhoudingen duidelijk anders!” Hoewel het Zeeweg Ziekenhuis (te iaat; schoonheidsfoutje!) op de hoogte werd ge bracht van het gebeurde gaf Huyzer Van Reenen er de voorkeur aan dat slachtof fers eerst werden af gevoerd naar het Rode Kruisziekenhuis aan de noordzijde van het kanaal. Het Cultureel Centrum De Schouw werd gevorderd als onderkomen voor slachtoffers, die slechts lichte hinder van het gas hadden ondervonden. Aan de zuidzijde van het kanaal werd een soorte gelijk onderkomen gevorderd in het op veilige afstand gelegen conferentieoord De Spaarnberg in Santpoort. Nieuwe autospuit voor brandweer Provinciaal Ziekenhuis Santpoort ■ir Leden van het bedrijfsbrand- weercorps van het Provinciaal Zie kenhuis Santpoort demonstreerden gisteren de nieuwe tankautospuit ho ge-druk. De brand weerauto bevat bluspoeder, één schuimapparaat, twee hogedruk stralen en drie slangen voor lage druk. Onder het genot van een kop koffie en een bak snert volgden de leden van de commissie Algemene Zaken de ac tiviteiten in het beleidscentrum. Brandweercommandant licht de situatie „van het moment” toe aan - van links naar rechts - burgemeester Molendijk, commissaris Wijnstroom en GG en GD directeur Huizer Van Reenen.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5