)r OVER IJMUIDEN GESPROKEN Stuurgroep komt examens a met beleidsplan voor huisvesting burgerlijke 5tond wat vertel je me nou haven- berichten x. J Dagelijkse dienst Amsterdam-IJmuiden met oude radarboot Twee lichtgewonden en zware schade Buit zes gulden bij bij aanrijding twee inbraken Man rijdt slagboom Hoogovens kapot onder invloed van alcohol Kerstbomen i' Man gewond bij ongeluk op Hoogovensterrein TEGEN HOOGOVENS, VOORHAVEN EN WIJKERTUNNEL Mooi verhaal VELSEN I HEEMSKERK 7 IJMOND 19 7 8 DECEMBER WOENSDAG I 3 6 r 7 D 0 1 a - J 32 straten en stegen dan Bernard, Bergen op Zoom. veld, Bernard Milieudefensie acht streekplan met j centrale doelstellingen in strijd M (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. De Kerngroep IJtnond van de Vereniging Milieudefensie is van me ning, dat een aantal plannen, waarvoor GS in het streekplan voor het Amster- dam-Noordzeekanaalgebied ruimte laten, in strijd is met de centrale doelstellingen van dit streekplan. De Kerngroep noemt de toestemming voor Hoogovens om uit te breiden, een eventuele voorhaven aan de Noordpier, de aanleg van de Wijkertunnel en de Hoogovenspoorweg voor de duinen tussen Hoogovens en Uitgeest. ng aan or een er 5180 n Actie nruim- len van [aerten VELSEN. Dinsdagmiddag om half vier zijn bij een aanrijding bij de brand weerkazerne, op de kruising van de Am- sterdamseweg en de Rijksweg Santpoort- Velsen, twee mensen licht gewond geraakt en twee auto’s zwaar beschadigd. Het on geluk werd veroorzaakt door een 38-jari- ge inwoner van Zeevang, die komend van uit Santpoort, geen voorrang verleende aan een 56-jarige automobilist uit IJmui- den die op de Amsterdamse weg reed. De automobilist uit IJmuiden en zijn medepassagiers werden met lichte ver wondingen voor behandeling naar het Zeeweg Ziekenhuis gebracht, de man uit Zeevang mankeerde niets. Feestavond. In het Soligebouw aan de Hagelingerweg in Santpoort begint zater dagavond om acht uur een feestavond voor de leden van de muziekvereniging Soli. Dansen en kienen zijn de belangrijk ste attracties. NICO VAN KAAM: „Van mijn ouder lijk huis aan de Stationsweg uit kwamen wij door een poort op het Hanenland. Ik Toen Is die man zelf ook maar gaan kijken; stel je voor, dacht hij, dat er echt een walvis is aangespoeld. Nou, wat hij net als al die anderen zag was alleen maar water en zand. Ik zou wel eens willen weten of dat allemaal echt In het oude IJmuiden is ge in strijd met de doelstelling van een veilig en gezond leefmilieu zijn volgens de Kerngroep de toestemming voor Hoogo vens om uit te breiden (uitbreiding van de luchtvervuiling) mogelijke toestemming tot de aanleg van een Voorhaven aan de noordkant van de monding van het Noordzeekanaal (stof- overlast en verkeer in de IJmond nemen toe); Verdere concentratie van werkgelegen heid in de IJmond (hoogovens, voorhaven) zal de druk op de woningmarkt vergroten. Dit is volgens de Kerngroep Milieudefen sie in strijd met de centrale doelstelling: voorzien in de woningbehoefte. herinner mij de zes noodwoningen daar heel goed. Er woonden o.a. de families Bakker, Zonneveld en Wagemans. Via het Hanenland, over de Koekoek, gingen wij naar de kerk aan de Willemsbeek- weg. We passeerden dan het huis van Pirovano. Dat was de omroeper van de gemeente Velsen. Ik hoor hem nog in de Eerste Wereldoorlog roepen: „Hoort, burgerij, hoort”. Voor hij dan aan zijn aankondiging van vette kluiven of iets van dien aard kon beginnen hadden wij als kwajongens al geroepen: „Pirovano wordt vermoord”. Aan de andere kant van de spoordijk woonde Jaap Nol. Deze was tuinder en boer. Hij kocht van ons voor een paar centen de eikels en kastanjes die wij in de nazomer in de bossen zochten. Die ge bruikte hij voor zijn varkens. HERINNERINGEN aan de schooltijd: „Na de bewaarschool ging ik naar de St. Antoniusschool die „gerund” werd door VELSEN. In de nacht van maan dag op dinsdag is in twee scholen in de gemeente ingebroken, waarbij in totaal zes gulden is buitgemaatk. Bij een kleu terschool in de Casembroodstraat werd toegang geforceerd door een ruit aan de achterkant van de school in te slaan, waarna de afgesloten kasten in de per- soneelskamer opengebroken en door zocht werden. In deze school werd niets vermist. In een school in de Kerkstraat in Oud-IJmuiden werd een toiletraam aan de achterkant van het gebouw ge forceerd, waarna de inbrekers de bu reau’s van alle leraren doorzochten. In deze school werd een bedrag van zes gulden meegenomen. Het vermoeden bestaat dat de inbrekers alleen op geld uit waren, omdat zij anders niets heb ben meegenomen. De vijfde klas van de St. Fran- ciscusschool in Velseroord op de kiek in het jaar 1922. De heerN. A. van Kaam te Bergen op Zoom die ons deze foto ter beschikking stelde herinnert zich dat ook jon gere broers van leerlingen van de vijfde klas op de plaat moch ten. Daardoor werd het de ou ders mogelijk ge maakt een opna me te kopen waarop meer dan één zoon te bewonderen was. Zo’n foto kostte immers een kwartje en een kwartje was véél in die tijd. Links op de kiek de on derwijzer Grim bergen, rechts zijn collega Al- kemade. Vande33jon- gei s die zich voor de foto graaf opstelden ven aan de druk van de groei-economie, met als gevolg een toename in het verbruik van energie en grondstoffen, een grotere lucht vervuiling en een verder interen op de nog resterende groenzónes. zusters, al was het een school voor jon gens en meisjes. Het hoofd was zuster Anna Carolina. Een heel bekende, lang niet gemakkelijke zuster was zuster Mar griet. Een schooljaar liep toen van Pasen tot Pasen. In 1919, toen ik naar de derde klas ging, kwam er een splitsing in het onderwijs voor jongens en meisjes. De meisjesschool hield de naam St. Antoni- us, de jongensschool kreeg de naam van St. Franciscus. De eerste onderwijzers van de jongensschool waren Grimbergen en Alkemade. Nadien kwamen nog in mijn tijd de onderwijzers v.d. Laan en v.d. Zee die ik al eerder heb genoemd. De scholen bleven aanvankelijk in hetzelfde gebouw gehuisvest. Pas in 1924 kreeg de jongensschool een afzonderlijk gebouw. Verder staan nog op de agenda een be spreking van de in 1979 concreet te berei ken doeleinden en de verbouwing van het W. F. Visserhuis, dat zal worden ingericht voor de huisvesting van alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens. Inbraak - Dinsdagavond om kwart voor twaalf werd een inbraak ontdekt in een woning aan de Jean Monnetstraat in Heemskerk. Men kwam binnen via verbre king van een ruit in de keukendeur. Eieren uit de ijskast werden tegen de wanden gesmeten. Vermist worden een filmcame ra, een antieke sabel, een gouden dasspeld en gouden manchetknopen. Wanneer men naast de namen van St. Antonius en St.'Franciscus ook nog de naam van het Patronaatsgebouw, St. Fi delis, legt dan kan men begrijpen dat deze afkomstig zijn van de orde van de Capucijnen die haar klooster zoals ge zegd aan de Willemsbeekweg had. Gauwdief je - Een dertienjarige Heems kerker is dinsdag aangehouden, verdacht van diefstal. Hij bekende meerdere win keldiefstallen en vernielingen van onder meer auto-antennes. Jaap Jaspers, Bernard Zwa nenburg, Gerrit GEHUWD: Nicolaas Vriendjes en Elisabeth J. G. Las van Bennekom; Willem Pool en Gerar- da B. Pikker; Willem Huisman en Anna M. G. Mes; Jan L. van Bree en Cornelia G. Verhagen. VELSEN. De politie heeft vannacht» een 53-jarige inwoner van Amsterdam aangehouden wegens het rijden onder in vloed. De man was om tien minuten over half drie met zijn auto het Hoogoventer- rein opgereden, maar had daarbij de slag boom volledig over het hoofd gezien. De slagboom werd daarbij volledig vernield, de auto liep schade op. Na verhoor en het af nemen van een bloedproef werd de man naar huis gestuurd. Ook zijn broer Harry die twee jaar gele den is gestorven was in IJmuiden alge- school de dikwijls in deze rubriek ge noemde School Daan de Schoolstraat (sinds 1926 Heidestraat) en de Christelij ke school aan de Stationsweg. Later kwam er School H bij, gelegen aan het Zwarte Pad (wijk aan Zeeërweg). De heer Van Kaam vertelt dat er tussen deze scholen geen sprake van sportuitwisse- ling was: „De krachten werden uitgewis seld door massale vechtpartijen op de vuist en door het gooien met stenen. Er was vooral een grote rivaliteit tussen School D en onze school”. en Joop Engel hart, uiteraard Klaas Kossen, Jo Glas, Henk Kal- denbach, Klaas Koster, Gerard en Nico Olgers enCorZonne- meen bekend, als aannemer en als diri gent van het koor van de St. Petrusparo chie. DANKZIJ VRIENDEN in Bergen op Zoom, het uit de gemeente Velsen afkom stige echtpaar Henk van Leuven-Corrie Post, kreeg Nico van Kaam een artikel in de rubriek „IJmuiden wat vertel je me nou?” onder ogen.Het riep de ene herin nering na de andere bij hem op. „Velser oord”, zo vat hij nog samen, „aan het einde van de Willemsbeekweg, aan de Velserduinweg, woonde burgemeester Ver Loren van Themaat; daarachter was het Schapenland, even verder de voetbal velden van respectievelijk Stormveld, VSV en Stormvogels; bossen waarin werd gespeeld: Beeckestijn, Waterland, Velserbeek, Heerenduinen, Schoonen- berg; boswachters in die tijd: Jansen en Huijboom van de familie Boreel van Ho- gelanden, De Vries sr. en De Vries jr. van de familie Van Tuyll van Serooskerken; de enige politieagent van Velseroor: Haak” Wethouder Van Kaam van Ber gen op Zoom ziet het allemaal nog leven dig voor zich. Inderdaad: „33 jaar beleve nis in een dorpje dat slechts 32 straten en stegen omvatte vergeet je niet gauw”. IJMUIDEN. De salon-radarboot Ka pitein Kok gaat in de zomermaanden twee maal daags een lijndienst onderhou den tussen Amsterdam en IJmuiden. Woensdag vertrokken: Marlin, Husum; Bernd, Rotterdam. Dinsdag vertrokken: Twebro, Exmouth, IJmuiden; Marie Christine, Flensborough; Smit Lloyd 1, Cont. Plat., Velsen; Dalla, Aarhus; Pavo, Rotterdam, Velsen; Palabo- ra, Briemen; Weis, Fredericia; Bomoua, Hamburg; Djatimulia, Antwerpen; For- mo, Middlesborough, Beverwijk; Ned. Lloyd Bangkok, Noordzee, IJmuiden; IJ muiden; Eemsborg, Delfzijl, Zaandam; Noordlan, Leizoes, IJmuiden. Woensdag aangekomen: Hagenow, Ros tock, IJmuiden; Parkesgate, Whitby, IJ muiden. adres is: N. A. van Kaam, Kas- tanjelaan 101, IJMUIDEN. Maandagmiddag is de 63- jarige betonafwerker N. J. Mosch uit Schoorldam gewond geraakt bij werk zaamheden op het Hoogovensterrein. De heer Mosch, die in dienst is bij een bedrijf in Beverwijk, was bezig met betonslijp- werkzaamheden in de kelder van de conti- nu-gietinstallatie in aanbouw, toen hij van een ladder viel. De heer Mosch is met schaafwonden, een rechter-elleboogbreuk, een hoofdwond en een hersenschudding opgenomen in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk. „Oud-IJmuidenaar”, Haarlem: „De IJmui- denaren hadden er goed slag vaneen „bak” uit te halen. Een van de mooiste verhalen die Ik ooit gehoord heb was dat van de walvis. Iemand strooide toen op het Willem- spleln het praatje rond dat er op het strand een (levende) walvis was aangespoeld. In een ommezien wist heel IJmuiden het. Het stroomde mensen In de richting van de Noorderpler. De man die het praatje had rondgestrooid vroeg zich na een paar uur af wat er toch allemaal aan de hand was. „Een walvis aangespoeld!”, zeiden de mensen. „OOK HET BOSPAADJE van het Ha- neland naar de spoorhuisjes kan ik me nog goed voor de geest halen. Het waren dubbele huisjes want er woonden ook nog Goedhart en Nottelman. Langs de spoordijk waren sloten, de zogenoemde spoorsloten geschikt voor pootjes ba den in de zomer en schaatsen of sleeën in beurd of dat het verhaal alleen maar een „verhaal” is.” (Het verhaal dateert uit de tijd voor de Eerste Wereldoorlog. In de versie die wij hebben gehoord werd de grap op een stra lende zondagmiddag bedacht door een wel bekende fotograaf die zijn zaak aan het Wlllemsplein had. Toen drommen mensen zich naar het strand spoedden ging hij er voor alle zekerheid ook maar heem om als het tóch waar was een aantal foto’s te maken; voor dergelijke actuele opnamen was altijd een goede afzet verzekerd. Of het allemaal echt gebeurd Is? Het eigenaardige is dat zo’n gebeurtenis zich ook in andere kustplaatsen zou hebben afgespeeld, om streeks dezelfde tijd. Vandaar onze vraag: is er onder de oudste lezers van deze rubriek iemand die Inderdaad een vergeefse tocht naar het strand heeft gemaakt om de walvis te zien? Reacties gaarne schriftelijk aan dit blad met vermelding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601. VELSEROORD HAD behalve de St. Antoniusschool en de St. Franciscus- Dinsdag aangekomen: Formo, Rotter dam; Beverwijk; Lana, Gdansk; Maas- borg, Mantyluoto, Zaandam; Tatiana, Rot terdam; Krutynia, Stettin, IJmuiden; Tor Scandinavia, Gothenborg; Smit Lloyd 1, Cont Plat, Velsen; Titan Service, Cont. Plat., IJmuiden; Ned Lloyd Bangkok, Rot terdam, IJmuiden; Castor, Hamina; Nova Shore, Cont. Plat., Vel. en. „DRIEËNDERTIG JAAR belevenis in een dorpje dat slechts tweeëndertig stra ten en stegen omvatte vergeet je niet gauw”. Aan het woord is N. A. van Kaam, wethouder van Bergen op Zoom. Zijn ouders vestigden zich in 1915 te Velseroord, in een van de huizen nabij het viaduct die elk met een afzonderlijk trapje van de straat af waren te bereiken, Stationsweg nummer 90. Nico van Kaam was toen vier. Twee jaar lang bezocht hij de bewaarschool die in het oude patro naat op de hoek van de Willemsbeekweg en de Zeeweg was gevestigd, een gebouw dat omstreeks 1920 onder slopershanden zou vallen om ruimte te maken voor een nieuw pand. Van de bewaarschool kent hij nog de namen van de zusters Gazella en Edmunda. In onze berichtgeving van dinsdag over het begin van de verkoop van kerstbomen is een storend foutje geslopen. De indruk zou gewekt kunnen worden dat de prijs van de sparretjes dit jaar varieert tussen 20 en 30 gulden. Niets is echter minder waar. Reeds voor een paar knaken kan men bij de kerstboomverkoper Nico Kra mer terecht. OVERLEDEN: J. Pluimert, 54 jr.l echtgenoot van J. Koopman, Driehuis; W. F. C. Booij, 76 jr., echtgenoot van P. K. van Es, IJmuiden; E. Schenk, 82 jr., weduwe van A. den Heijer, Driehuis; J. Engel, 58 jr., echtgenote van C. P. van Toor, IJmuiden; W. Koppelman, 78 jr., weduwe van J. Eggermont, IJmui den. GEBOREN: G. M. G. M. Heeremans-De Vries, d., IJmuiden; F. Idrissi-El Badaoue, z., IJmui den. V. M. van Vliet-Bol, z., IJmuiden; G. Hovenkamp-Dekker, d., IJmuiden; A. G. Kaale-van Zonderen, z., IJmuiden; M. Hoek-Bakker, d., IJmuiden. OVERLEDEN: Jansje Kuil-Kemps, 74 jaar; Maria van Dorp-Oldenbroek, 82 jaar; Wilhelmina Catharina Hoogewerf-Koek, 87 jaar. GEBOREN: Cynthia Johanna Kloes; Irene Agnes Barsingerhom; Charlene Toyin Burgos; Pauline Heus; Ineke Schram; Giso Gijs- bertus Beemer; Mildred Francisca Tromp. ONDERTROUWD: Jacob Brink en Marion C. Gerritsen; Cees Krab en Karin Schoonhoven. „EEN HONDERD METER verder in de richting van de spoorwegovergang aan de Zeeweg was nog een ander venne tje. Dat noemden wij het Goudvissen kommetje”, aldus de heer Van Kaam. „Er was geen goudvisje te bekennen. Wel was er een weelde aan lelietjes van dalen. LEIDEN Rijksuniversiteit. Geslaagd voor het apothekersexamen G. Dannen- berg te IJmuiden. aanleg van de Wijkertunnel en de reser vering van het tracé voor de Noordelijke Randweg Beverwijk (sprongsgewijze toe name van het autoverkeer en dus een grotere luchtvervuiling). de winter. Daar lag ook het voetbalter- rein van RCH, de nog steeds bestaande Racing Club Haarlem. Hier werden de eerste triomfen van deze club gevierd. Een zeer populaire voetballer was Nek- kie de Koning. Even verder, ter hoogte van de huidige Lijsterlaan, was een ven netje, juist op de plaats waar nu dat kleine ronde plantsoen is. Wij noemden dat „het kommetje van Aris”. Arisz was een tuinder daar in de onmiddellijke omgeving die in het vennetje zijn gier- bakken schoonmaakte. De indiening moet nog deze maand ge schieden, voorwaarde voor het verkrijgen van een subsidie voor de stuurgroep voor het volgend jaar is immers dat vóór 31 december van dit jaar een beleidsplan op het ministerie ligt. In de stuurgroep heb ben onder meer vertegenwoordigers zit ting van jongerenorganisaties, woning bouwverenigingen, het onderwijs, buiten landse werknemers vrouwenorganisaties, zwakzinnigenzorg en de vakbeweging. In strijd met de doelstelling energiebe sparing zijn de plannen voor uitbreiding van Hoogovens, waardoor het energiever bruik van dit bedrijf vijf percent van het totale Nederlandse verbruik in de toe komst zou verdubbelen, zo meent milieu defensie. De aanleg van de Wijkertunnel en de noordelijke Randweg Beverwijk roe pen meer autoverkeer op dan er toch al is, waardoor het energieverbruik verder blijft stijgen. De aanleg van deze voorzie ningen voor het autoverkeer zijn boven dien in strijd met de doelstelling van een beperking van het autoverkeer. De Kerngroep IJmond acht voorts voor haven, hoogovenuitbreiding, Wijkertunnel en Randweg in strijd met een verantwoord gebruik van de schaarse ruimte. Milieudefensie maakt er ernstig bezwaar tegen, dat het provinciebestuur doet voor komen alsof haar plannen werkelijk geba seerd zijn op de door haar geformuleerde doelstellingen. Bij veel burgers zal dit de valse geruststelling teweeg brengen, dat het provinciebestuur waakt over hun be langen op lange termijn, terwijl dit in werkelijkheid niet het geval is, aldus de kerngroep in haar bezwaarschrift aan de Staten. Milieudefensie vindt dat het pro vinciebestuur niets anders doet, dan toege- Kaam er nog 28 bij naam en voor- Bernard War- naam: Jan en menhoven, Dick VELSEN. Vanavond wordt in het stadhuis een openbare vergadering ge houden van de stuurgroep huisvesting alleenstaanden en tweepersoonshuishou dens, waarbij een beleidsadvies wordt uitgebracht aan het gemeentebestuur. Wanneer het college dit advies accepteert, wordt het als beleidsplan ingediend bij staatssecretaris G. Ph. Brokx van Volks huisvesting. DE HEER VAN KAAM, die al deze herinneringen ophaalde, bleef tot 1936 in het ouderlijk huis aan de Stationsweg. Na zijn huwelijk woonde hij in de Kas- tanjestraat no. 14. Op 1 november 1948 verhuisde hij naar Amsterdam waar hij tot vakbondsbestuurder van de Katholie ke Bouwvakarbeidersbond was be noemd. In 1955 vertrok hij naar Bergen op Zoom om er in dezelfde functie te werken. Daar werd hij in 1962 lid van de gemeenteraad. Sinds 1970 is hij wethou der. Dit jaar werd hij loco-burgmeester. AMSTERDAM Vrije Universiteit. Geslaagd voor het doctoraal examen god geleerdheid J. H. van Dam te Velsen-Noord. „OP DE PLAATS waar nu het Zee- wegziekenhuis staat was vroeger een Rijksopvoedingsgesticht, de Tucht school. Ik kan me de stoet van jeugdige „boefjes” nog voor de geest halen zoals zij 's zondags onder streng geleide moch ten gaan wandelen. Nadien kwam in dit gebouwencomplex de Rijks HBS. Toen deze een nieuwe huisvesting aan de Bri- niostraat kreeg kwam in de oude gebou wen het St. Antoniusziekenhuis; de stich ter ervan was pater Ernestus. Tussen het klooster van de paters Capucijnen aan de Willemsbeekweg en het Rijksopvoe dingsgesticht lag nog een braak stuk land. Dat was het Patersland. Het had deze naam gekregen omdat er tijdelijk de eerste rector van het klooster van de paters begraven is geweest. Op dat Pa tersland werden op initiatief van de on derwijzers v.d Laan en v.d. Zee voetbal wedstrijden georganseerd tussen de laagste klassen van de Rijks HBS en de hoogste klassen van de St. Franciscus- school. Gevoetbald werd er ook op het zandland achter de steenfabriek, het Koeienland. Diverse malen heb ik daar gespeeld tegen de jongens die woonden in de huizen van de Woningbouwvereni ging Velsen. Deze had haar woningen vlak na de Eerste Wereldoorlog gebouwd in de Kortenaerstraat, de De Weerd- straat, de Planciusstraat en de Le Maire- straat”. De boot, die is bemand met een kapitein, een stuurman, een machiniste en een ma troos, vertrekt elke dag (behalve zaterdag) om half tien vanaf de Oostelijke Handels kade in Amsterdam en legt dan om half- twaalf aan bij de Zuidersluis. Om twaalf uur vertrekt de boot dan weer naar Am sterdam, waar hij om twee uur aankomt, ’s Middags wordt het traject opnieuw afge legd, het vertrek uit Amsterdam is om half drie, aankomst IJmuiden half vijf, vertrek vijf uur en aankomst in Amsterdam zeven uur. De dienst begint op 2 juli en eindigt op 19 augustus. Het schip, dat in 1911 werd gebouwd, is eigendom van Wijnand Key. Hij zag het schip toevallig in 1976 in het Duitse Lud wigshafen, waar het op de slopershamer lag te wachten. Na het zien van het schip kocht hij het en liet het restaureren. Het schip is 59 meter lang en 13 meter breed, het heeft drie salons, een overdekte pro menade en een zonnedek en accommoda tie voor 400 personen. ijmuiclGn,„«fi Stottelaar, Jo en veldt. Voor dege- reageren), zijn nen die nog eens contact met hun oud-klasgenoot willen opnemen (deze zal graag van Ombergen, CorenJanvan der Zwet Sloten- Nico van Kaam, kent de heer Van van Amersfoort, maker, Klaas Hein Jansen, van Tiggelen, Jo Wim, Chris en Jacques, Antoon Klaas Zonne- de Weers, Nico

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7