BEGROTING HEEMSKERK Soepele opstelling van VVD-er Ten Haken Eiff (VVD) bang voor extra- geld atletiekbaan Toeslag Debet rente „Het lijken soms wel toevalstreffers J SKI PERFECTIE r 1 kort ijmondni&jW5 gen 1 F/ WE LA DIFFERENCE Al of niet autovrij en fietsen van trottoir Komplan Bank Mees Hope nv r Experimenteel Fleurop voor... Uitgangspunten wie op ”Kerst”tijd wil zijn (volgende remden woens dag 19.30uuren vrijdag 9 uur) 9 19 7 8 DECEMBER WOENSDAG I 3 IJMOND 8 1 'ld 1 HIP Amsterdam, Alkmaar, Haarlem, Rotterdam, Utrecht en Den Haag a Met ingang van 13 dec. 1978 zal de extra toeslag voor debel- standen in rekening-courant, waarvoor de rente op het proniessedisconto is gebaseerd, als gevolg van de ontwikkeling van de rentetarieven op de geldmarkt, lol nader order worden bepaald op 3% (was 2%). Nu: een opwindende wintersport- collectie bij Claudia Strater. Even avontuurlijk als Ski zelf. En typisch Claudia Strater. Perfect gestyled dus en in kleuren, materialen en modellen harmonisch „opgebouwd’.’ Waardoor vrijwel eindeloze kies- en combineer-kansen werden gecreëerd. Broeken (salopettes en stretch): vanaf 119,-. Jacks {gedessineerd en uni): vanaf 159,-; mouwloos vanaf 99,-. Pulls: vanaf 45,-. Ski Boots: vanaf89,75. Nu! 'W7 9 9 Cultuurwandeling college bevalt CDA-fractie niet C. RUURDA-DEKKFR(CDA) Nieuwe wethouder niet beducht voor experimentele woningbouw ■A WETHOUDER TEN HAKEN(VVD) Winkelen in Heemskerk moet aantrekkelijker worden Winkelen wordt steeds meer als een re- (ADVERTENTIE) CN cd i De gemeentelijke cultuurnota, die orde op zaken zou moeten stellen en duidelijk heid zou moeten scheppen over het ge meentelijk aandeel in het cultuurbeleid, ligt alsmaar ouder te worden. Volgens mevrouw Ruurda is het louter een kwestie van geduld en kan het boekwerk in de rekken van de Kennemer Oudheidkamer worden bijgezet. Ondanks het feit dat die cultuurnota in een la in het Stadskantoor is verdwenen en het regionaal theater- en muziekbeleid is vastgelopen, onderneemt de gemeente wat losse pasjes op het cultu rele pad. „Soms lijken ze op toevalstref fers”, aldus mevrouw Ruurda, die zich hogelijk had verbaasd over college-idee de grote zaal in Huize Scheybeeck aan de Kennemer Oudheidkamer te geven die de ruimte als permanente expositie wil in richten. Dat gaat volgens de prioriteiten lijst dertig mille kosten. „Wij gaan nu een unieke zaalruimte opofferen en daarvoor zal niet of nauwelijks vervanging te vinden zijn.” Die Kennemer Oudheidkamer kreeg van het CDA-raadslid nog een flinke tik. Het college is van plan 20 duizend gulden extra aan die Oudheidkamer te geven om het educatieve werk aan te pakken. „Ik ben niet zo gerust hierover. Tot nu toe heeft de Oudheidkamer weinig initiatie- (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De CDA-fractie is ui terst bezorgd over het Beverwijkse cultu rele wereldje waarin het volgens mevrouw C. Ruurda-Dekker „flink rommelt”. In de afgelopen jaren zijn in Beverwijk de basis voorzieningen op het gebied van cultuur tot grote bloei gekomen: muziekschool, bibliotheek, de Nieuwe Slof. Voorzienin gen die in een grote behoefte voorzien. Een aantal incidenten in de Beverwijkse cul tuurwereld leert de burgerij dat echter niet alles pais en vree is. De raad werd het er over eens, dat de inspraak niet vertragend heeft gewerkt op de realisering van het plan-Meerestein. Dat het even mis ging, werd vooral gewe ten aan het feit, dat drie bouwers (twee woningbouwverenigingen en de Stichting Eigen Woningbezit) op een te klein opper vlak elk te kleine contingenten woningen ven getoond. Waar blijft de presentatie naar buiten toe?” zo vroeg mevrouw Ruur da zich af die het Prentenkabinet van de heer Van der Linden uit Wijk aan Zee ten voorbeeld stelde. Zij meende, dat de ge meenteraad voor dit soort zaken alle vrij heid moet houden om „neen" tegen de uitgaven te zeggen. Een volgende onduidelijkheid in het gemeentelijk cultuurbeleid vond zij de gang van zaken rond de Stichting Beel dende Kunst in Beverwijk. „In verschil lende plaatsen in ons land is de kunstuit leen een succes. Nu moet dat voor de IJmond nog eens onderzocht worden, ter wijl de minister van CRM in haar beleid juist de voorkeur geeft aan kunstuitleen boven subsidies bij kunstaankoop." Me vrouw Ruurda zou graag zien dat al dit soort zaken in de commissie voor culture le zaken aan de orde kon komen om een afweging te maken tussen de gelden voor de Oudheidkamer en het geld voor de kunstuitleen. Haar fractiegenoot A. Hoogeboom som de een aantal aandachtspunten op die het gebied van sport- en jeugdzaken raakten en hamerde op overleg tussen de gemeente en het particulier initiatief om „gezamen lijk een spoor uit te kunnen zetten.” Bij monde van mr. L. Schram drong de CDA-fractie er bij het college op aan vol doende aandacht te besteden of bij in spraakprocedures de optredende actie groepen ook werkelijk een relatief groot aantal van de direct belanghebbenden ver tegenwoordigen. Het CDA wenst de uit tocht van Beverwijkers en de woningnood in de stad tot een minuimum te beperken. ..Wij willen dat de open gaten in snel tempo worden volgebouwd", zo riep hij uit, hoewel mr. Schram er direct aan toe voegde dat die snelle bouw zeker niet mag leiden tot ondoelmatige verkaveling, tot moesten bouwen en dat die versnippering zodanig kostenverhogend werkte, dat de maximaal toegestane huurprijs niet haal baar bleek. Door de welwillendheid van de vereni ging „IJmond", die het eigen contingent afstond aan „Ons Huis”, kan er eerstdaags toch toestemming voor de bouw worden verwacht, waarschijnlijk deze week nog. De algemene conclusie was, dat woning wetwoningen alleen nog in grote contin genten haalbaar zijn. Dat gaat meespelen bij de opzet van Waterakkers/Comman- deurs en volgende plannen. De CDA-frak- tie verzocht meerdere bestemmingsplan nen tegelijk aan te pakken en als dat de capaciteit van de gemeentelijke diensten te boven gaat, dan eventueel een extern bureau in te schakelen. De heer Petersen (CDA) wilde ook er kenning van de IJmond als groeikern met dus extra faciliteiten van de ministeries. Dat zou wethouder Ten Haken ook zeer gelegen komen, maar hij achtte de kans op aanwijzing ais zodanig nagenoeg nihil, „Kerst-play in”. In de kerk De Hoek steen te Santpoort-Zuid wordt zondag 17 december van twee toe vier uur ’s middags een. „Kerst-play in” gehouden onder lei ding van de cantor-organist Han Siertse- ma. Alle belangstellenden die een of ander instrument bespelen kunnen deelnemen, ook beginners. Gespeeld wordt Kerstmu- ziek 1978 van het Nederlandse Lied. Open Venster. Het Open Venster van Santpoort-Noord houdt maandag 18 de cember zijn kerstviering in het Wijkcen trum aan de Burgemeester Enschedélaan. Het programma vermeldt een kerstspel en een gezamenlijke maaltijd. De bijeen komst begint ’s middags vier uur en duurt tot omstreeks acht uur. een bebouwing met een gering aantal wo ningen terwijl wellicht een jaar later een groter aantal had kunnen worden ge bouwd. De CDA wilde van het college weten binnen welke termijn de heren bereid waren een en ander te verwezenlijken en wenste tevens een tijdschema in handen te krijgen. Mevrouw J. Vos-Muller lanceerde het plan de dienst Openbare Werken en de Brandweer in één goed geoutilleerd ge bouw onder te brengen, hetgeen voor OW omdat men het bij een groeikern mini maal heeft over zesduizend woningen. Er zou ook .extra geld in Den Haag beschikbaar zijn voor woonerven. Wet houder Ten Haken heeft geprobeerd een extrasubsidie te verwerven voor de woon erfwijk Meerestein, maar tot nu toe zonder resultaat. We herinneren ons. dat zijn voorganger wethouder Roozen wel eens heeft gezegd, dat ze in Den Haag wel leuke ballonnetjes oplaten, maar dat je ze nooit kunt grijpen Hij had het toen overigens over de vorige regering Zangavond. Woensdag 20 december organiseert de UW een kerstzangavond in het gebouw Velserhooft, waaraan be halve de bewoners van dit centrum ook hun leeftijdgenoten in Santpoort-Noord kunnen deelnemen. Medewerking verleent onder andere het zangkoor van Velser hooft. De avond begint om acht uur. Bijeenkomst huisvrouwen. De afde ling Santpoort van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen houdt dinsdag 19 december een kerstavond in het gebouw Zomerlust aan de Hoofdstraat in Sant poort-Noord, aanvang acht uur. Aan het programma wordt meegewerkt door de toneelclub en het zangkoor van de afde ling. De financiële specialist van de CDA- fractie, KI. Reimes, maakte het college in een lang betoog duidelijk dat men, on danks de uitvoerige meerjarenplanning, een korte-termijnpolitiek hanteert. Vol gens hem was het noodzakelijk uit de overzichten tot en met 1983 een keuze te doen, want het percentage van voor reali sering in aanmerking komende objecten en activiteiten is rigoreus gedaald. Rei mes wilde een puntensysteem invoeren voor die objecten die men in de eerstko mende vijf jaren wil verwezenlijken. Met deze gerichte lange-termijnpolitiek vindt er tevens een „schoning" plaats van zaken waarvoor het krediet jaren geleden ge raamd is en waarvoor de werkzaamheden niet of slechts gedeeltelijk zijn uitge voerd. Stadsvernieuwing, tweede sport hal, regionale brandweer en vele andere zaken kunnen dan zeker aangepakt wor den, zo verklaarde hij. De CDA-fraktie drong erop aan op korte termijn de pacht op te zeggen met betrek king tot de boerderij op de hoek van de Gerrit van Assendelftweg en de Jan van Kuikweg en de bouwvallen af te breken. Maar dat wordt nog een dure zaak en de gemeente heeft geen geld, was het com mentaar van wethouder Ten Haken. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Tijdens de begro tingsbehandeling in Heemskerk is het winkelcentrum in Heemskerk een belang rijk onderwerp van gesprek geweest. AI eerder waren voorstellen gedaan om het winkelcentrum, dat wil zeggen het win kelgedeelte van Deutzstraat, Van Cou- venhovenstraat en de Kerkweg, autovrij te maken. Het CDA stelde een proef voor op de vrijdagen en zaterdagen. Onveilig wordt dit centrum ook ge maakt door de fietsers, voornamelijk om dat deze over de trottoirs rijden, maar ook hun fietsen op de meeste onmogelijke plaatsen neer zetten op de trottoirs, het geen de vrije doorgang voor de voetgan gers op de trottoirs belemmert en het voor moeders met kinderwagens, invaliden en dergelijke al helemaal onplezierig winke len maakt. Mevrouw A. Salverda had zo haar zor gen over het ontbreken van mogelijkheden creatieve bezigheid beschouwt, maar dan moet men dat ook in alle rust kunnen doen. Ter discussie komt dan het zoge noemde winkelerf. D'66 stelde in het algemeen de zorg voor de „zwakkere weggebruikers” (voetgan gers, fietsers, bromfietsers) aan de orde. om de jongerengroep Zwaansmeer aan een eigen onderdak te helpen. Volgens haar is er een leemte in het jeugd- en jongerenwerk in de gemeente. Raadsnestor A. Klomp vergeleek de al gemene beschouwing met de bruiloft van Kloris en Roosje. „Wanneer je eenmaal in de college-keuken het werk hebt gedaan kan je gerust die 20 cm. van het podium afzakken om in de beschutte sfeer van mevrouw Vos je werk af te maken want de raad is toch het hoogste gezag”. Het leek hem nief juist aan de voet van die aloude Wijkertoren woningen te gaan bouwen „want dat zet toch geen zoden aan de dijk”. Volgens Klomp moet het college stappen ondernemen om in IJmondverband en met behulp van de rijksoverheid het slachthuis IJmond te behouden. Hij wenste iedereen die bij het jaarlijks terugkerende begro- tingsspektakel betrokken is, alvast pretti ge feestdagen en sterkte voor het komende parlementaire jaar waarin opnieuw moei lijke vraagstukken moeten worden opge lost. meende beduchtheid te hebben gesigna leerd, dat men in de toekomst toch meer buiten Heemskerk zal gaan winkelen. In het algemeen was dus de vraag hoe het winkelcentrum aantrekkelijk kan wor den gemaakt. Wethouder B. ten Haken (VVD) gaf met betrekking tot allerlei suggesties als zijn mening dat eerst de middenstand zich uit Zal moeten spreken. Dat betekent, dat men keuze zal moeten doen (autovrij of niet, een oplossing voor de fietsers, „aankle ding”, enzovoort). Als de middenstand „op één lijn zit” (en dat huiswerk zal nog moeilijk genoeg zijn) stelt hij zich voor bij de inspraak andere groepen te betrekken, zoals de consumenten en de Gemeen schapsraad. Daarna kan de gemeenteraad een beslissing nemen. Bij het komplan gaat het hoofdzakelijk om het invullen van de ruimte achter het raadhuis en langs de Maerelaan. Er be staat nog geen afgerond plan. Wethouder Ten Haken vindt dat het er in de eerste plaats om gaat, dat degenen (onderne mers) die daar geld moeten investeren in winkels of bedrijven de plannen als finan cieel haalbaar moeten kunnen aanvaar den. Dan kan ook daarover de inspraak worden gestart. In zijn visie heeft het geen zin om leuke plannen te bedenken als de investeerders er geen brood in zien en de plannen om die reden niet kunnen worden uitgevoerd. Ben Hollebrand vroeg te zijner tijd een ad hoc-commissie in te stellen en eventueel een projektgroep. Kerstmis nadert Snel Bestel uw Kerst- bloemengroet op tijd Uw Fleurop- bloemist is ook maar een mens Fleurop Intertlora staat ervoor in Koninginnegracht BS, 's-Gravenhage (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De VVD-fractie is be vreesd voor kredietoverschrijding bij de renovatie van de atletiekbaan op het sportpark Adrichem. De kosten van de opknapbeurt bedragen één miljoen gul den. VVD-woordvoerder drs. A. Eiff voor ziet echter overschrijding van dit bedrag en vroeg het college welke verschuivin gen in de prioriteitenlijst zijn te verwach ten om het te verwachte tekort op te vangen. Voor experimentele woningbouw, ge noemd door de heer Petersen van de CDA- fraktie en mevrouw Van der Ploeg (VVD), bleek wethouder Ten Haken zeker binnen Heemskerk ruimte aanwezig. „Kijk eens naar Spaarndam of Dordrecht”, had Pe tersen gezegd en Ten Haken nodigde prompt de commissie ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting uit om eens mee op excursie te gaan langs een aantal pro- jekten die voor Heemskerk interessant zouden kunnen zijn. fa» OW taande Velse» ;n uitge- titrumis »p oude- opend. I is het ichtends r ’s mid- de stich- iedachte ziek. Op i om ze- nieuw- ren tot muziek isen die eren ge- n. Door ngsprij- sgen tot Volkskerstzang. Donderdag 21 de cember bestaat voor alle belangstellenden gelegenheid tot „Volkskerstzang" in de r.k. kerk aan de Frans Netscherlaan in Sant poort-Noord. Er wordt meegewerkt door kinderen van de plaatselijke scholen, drie zangkoren en het fanfarekorps Wilhelm)- j ha. De avond begint om half acht. i (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De gemeenteraad bleek bij de begrotingsbehandeling best enige clementie te willen hebben met de nieuwe VVD-wethouder B. ten Haken, die de zeer ervaren CD A-er H. J. M. Roozen in september opvolgde en de „zware porte feuille” kreeg met ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, milieu en verkeersaan- gelegenheden. Die clementie bleek niet zo nodig, want Ten Haken blijkt zich snel te hebben ingewerkt en zeer open te staan voor verder overleg in commissies en belan gengroepen. Om even in de woningbouwsfeer te blij ven: Jacq. Aardenburg zou in Wijk aan Zee graag aangepaste woningen voor ou dere mensen willen zien worden gebouwd. „Het is niet goed te praten als jonge men sen Wijk aan Zee moeten verlaten om elders in de streek te wonen en een gezin te stichten.” Ook vroeg hij aandacht voor de bijzonder slechte behuizing in „Zeevang". De heer G. Petersen stelde namens het CDA opnieuw voor fietsenrekken op de straathoeken te plaatsen. Er is op verschil lende hoeken onbenutte ruimte die daar voor zou kunnen dienen. Na herhaalde waarschuwingen zou men dan maar met een vrachtwagen langs moeten rijden om alle verkeerd „geparkeerde” fietsen op te halen. Deze zou men dan tegen betaling van een boete terug kunnen halen bij het politiebureau. Deze partij wilde ook over leg met de middenstand over de toekomst van het Heemskerkse winkelcentrum. Hij gemeente Heemskerk tot één geheel te maken.” voor zover dat nog mogelijk is". De PvdA drong op spoed aan bij het opstellen van een structuurplan en de CDA-fractie stelde voor daar een werk schema voor vast te stellen. Een wens van de PvdA was nog de vergaderingen van de welstandscommis sie openbaar te maken. Dat is een ambte lijke commissie en wethouder Ten Haken voorzag derhalve enige problemen, maar hij wilde het wel bespreekbaar maken. Over de verhouding koop- en huurwo ningen zijn binnen de gemeenteraad dui delijke afspraken gemaakt en de politieke standpunten zijn wel bekend. Wethouder Ten Haken blijkt nu toch onder 1800 woningzoekenden een enquête te houden naar de wensen in die zin. Hij verzocht na alle discussie daarover bij de begrotings behandeling de uitslag van die enquête even af te wachten. Die uitslag zou niet bepalend zijn, maar wel mee in de afwe ging worden betrokken Zijn fraktiegenoot mevrouw Van der Ploeg had eerder opgemerkt, dat het bepa len van de verhouding niet uitsluitend een politieke beslissing mag zijn, maar dat de wensen van de mensen zelf daarbij ook een rol mogen spelen. PvdA-raadslid Hollebrand was het daar helemaal niet mee eens. De gemeente zou in deze zelf een sturend beleid moeten voeren en hij wilde de uitgangspunten daarvoor vastgelegd zien. Daartoe diende hij een motie in Wethouder Ten Haken meldde, dat de uitgangspunten binnenkort in een commissievergadering worden be sproken. In dezelfde lijn lag de opmerking van mevrouw Van der Ploeg (VVD), dat zij het eens is met het standpunt (van links aange dragen) dat er een inspraakverordening moet komen, maar dat die niet tot verstar ring aanleiding mag geven. Zij vond een structuurplan vooral van belang om de Veel oude discussiepunten werden door de raad aangedragen om de mening van de nieuwe wethouder te toetsen, zoals de ver houding koop- en huurwoningen, de in spraakprocedures, de verkoop van wo ningwetwoningen Nogal wat particuliere huizen komen op de woningmarkt en kan de gemeente nu niet het eerste kooprecht krijgen om op die wijze aan meer huurwoningen te komen, was een suggestie van de PvdA. Wethou der Ten Haken vond dat wel een goed idee, maar de gemeente heeft er geen geld voor. als de Brandweer de oplossing zou beteke nen om uit de nijpende ruimtenood te geraken. H. ter Horst wilde wel eens van het college weten hoe het stond met de zoge noemde Neuwied-commissie die een Neu- wiederweek in Beverwijk zou gaan voor bereiden. Ook richtte hij de aandacht op hotelbouw in de stad. ?rst- zijn de wijzigd, ing zijn middag luari is ven uur ’s mid- (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9