BROEDER EN ZUSTER HONGERBRON BLIEZEN NIEUW LEVEN IN DE KOLENKIT 8,- 8,- Even niet denken aan de parkeerproblemen 8,- 4 12 13 DONDERDAG DECEMBER 19 7 8 AMSTERDAM I 4 onder redactie van Theo van der Kaaij VN in het klein is. $80 „Wij gaan uit van het woord van God. Wij geven geen ande re uitleg aan de bijbel. Wat wij doen gaat alleen veel dieper.” Voor het evangelisten-echt- paar Hongerbron en hun stich ting „Hulp in nood” heeft het wonder zich voltrokken in Am sterdam-West. Zij hebben de befaamde Opstandingskerk, in de volksmond de Kolenkit, op het Bos- en Lommerplein kun nen kopen en opknappen. Bij na een miljoen gulden hebben de driehonderd gemeenteleden van de stichting in een half jaar bij elkaar gekregen. Drie ton van dat bedrag werd in een klap geschonken door een sym pathiserende Amsterdamse za kenman, die niet nader bekend wenst te worden. Vijf gulden AMSTERDAM. „Deze kerk heeft bloed gekost, maar alles is nu in kannen en krui ken. Prijs de naam van Jezus dat het zo gegaan is.” Arend Dam Een stem Verspreid over het hele land heeft „Hulp in nood” duizend volgelingen, maar met zijn evangelie wist de uit Suriname afkomstige Hongerbron vele anderen bereid te krijgen de portemonnee te openen. Wat is de kracht van zijn woord? Is er sprake yan een ander geloof, een nieuwe sekte? Het evange- listen-echtpaar vindt van niet: S MÉM '4/ 1 dit nooit kunnen opbrengen we D cm beeld „Met toilet staat er toch in de folder?’ i televisie beeldbuis afstands persoon irheid en iing vooi Hongerbron: „Het was nooit in mij opgekomen om met de bijbel de straat op te gaan, maar alles veranderde toen een collega zei eens te gaan kijken naar een dienst van de evangelist Johan Maasbach in Den Haag. Deze zou mijn kind kunnen genezen. Ben je gek, zei ik, alleen God kan hem genezen. Ik zag toen helemaal over het hoofd, dat God ook mensen kan gebruiken. Toch ben ik naar Maasbach gegaan en wat ik zag was handgeklap en ik hoorde zingen „prijs den Heer”. Dit is des duivels, dacht ik, mij niet gezien. De week daarop ben ik toch weer gegaan en schoof wat dichter naar het podium. Mijn kind is overleden, maar ik heb toen definitief voor Jezus gekozen. Ik nam zomaar ontslag bij de rechtbank en kwam als instructeur-tolk bij een j4- Een trekker met oplegger. Binnen was geen plaats voor dit exces op kampeer- gebied. De combinatie was voorzien van een Belgisch nummerbord. Broeder Hongerbron: „Ik beefde als een blad. Tien dagen na deze laatste profetie zag ik op de fabriek een man met hele dikke brilleglazen. Hij had staar en was al twintig jaar blind aan een oog. Ik vroeg hem of hij in gebeds genezing geloofde. We praatten wat en daarna ging ik verder. Maar op tien meter afstand bleef ik stokstijf staan want ik hoorde een stem die zei: „Keert weder, want aan deze wil ik mij open baren.” Ik ben teruggegaan naar de blinde man en zei: Zet je bril af en ga bidden. Ik legde hem mijn handen op en de man was genezen.” Het leven van het Surinaamse echt paar kreeg vanaf die dag een nieuwe wending. Zij werden broeder en zuster Hongerbron, gingen voor in kerkdien sten, kregen volgelingen en gaven hun baan eraan om full-time evangelist te worden. door ijverige- politiemannen in de takels te worden gehesen. Ter informatie: ze worden gesleept naar terrei nen ten noorden van de begraafplaats Buitenveldert, achter de Amstelveenseweg 806 t/m 878 en aan de Boelelaan ten oosten van het sportpark Buitenveldert. Op deze terreinen komen ook de auto’s terecht die weggesleept worden tijdens voetbalwedstrijden in het Olympisch Stadion. In de binnenstad foutief geparkeer de voertuigen worden gesleept naar het terrein aan de Oostelijke Handelskade 7 bij de Passagiers Terminal en straks naar een terrein aan de Haarlemmerweg. De kosten die aan het wegslepen zijn verbonden bedragen 67,50 per keer, vermeerderd met een bedrag van 16,50 per kwartier sleeptijd en een bedrag van Zuster Lygia en broe der Henk Hongerbron: „Wat wij doen gaat veel dieper”. f 2,50 per kilometer. We zijn er nog niet: de kosten voor bewaring zijn 6,05 per twaalf uur en elk gedeelte van de volgende twaalf uur kost ook nog eens 6,05. Als gronden voor het wegslepen van een auto noemt de politie het in gevaar brengen van de veiligheid op de weg en het belemmeren van de doorstroming van het verkeer. Pal naast het RAI-gebouw wordt nog hard gewerkt aan een ondergrondse parkeergarage, waar de tentoon stellingsbezoeker straks tegen betaling zijn auto kwijt kan. Het is de bedoeling dat deze garage klaar is op het moment dat de Personenwagen-RAI in februari van start gaat. Bijgaande foto’s zijn bedoeld ter afleiding van al deze parkeerperikelen. „Wij kwamen dit te weten door een profetie van God aan een van onze gemeenteleden. Zij is thuis gaan vasten en bidden om te horen te krijgen of het goed was waar wij mee bezig waren. En ze kreeg de openbaring. Ze sloeg de bijbel zomaar open bij 2 Kronieken 24 en las de tekst die voor haar lag: Trekt uit naar de steden van Juda en verza melt uit geheel Israel geld om het huis van uw God te herstellen. Zet spoed achter deze zaak. Nu, dat was voor ons het moment om folders te gaan ver spreiden door het hele land waarin wij geld vroegen om de kerk te kunnen kopen.” Op zaterdag 16 december is het zover. De Kolenkit wordt om 11 uur feestelijk geopend. Iedereen is welkom. Er zijn drie diensten met verschillende voor gangers en gospelgroepen als „Are Minstrels”, „Children of the Truth” en „The Light Bearers” staan garant voor een verantwoorde viering. Vanaf die dag kunnen de erediensten, de opvang, het sociaal werk en de hulpverlening, van EHBO tot onderwijs, van start. op hun huizen te nemen. Het brede gebaar van de gelovige Amsterdamse zakenman werd al eerder genoemd. De broeders en zusters kregen ook teleur stellingen te verwerken. Een zendings reis per bus naar Urk leverde slechts vijf hele guldens op. ir Dinsdag is de toren van de Opstan dingskerk verrijkt met een lichtend kruis. glasfabriek in Schiedam, waar veel buitenlanders werkten die hulp nodig hadden.” Boze tongen hebben beweerd dat de Hervormde Gemeeente niet op kon te gen de kracht van het geloof van Hon gerbron en de zijnen. Het zou gebeurd zijn dat de gelovigen 's nachts biddend rond de leegstaande Kolenkit zijn ge trokken. Werden volgens de bijbel op die wijze immers ook niet de hoge mu ren rond Jericho met de grond gelijk gemaakt? Voor alle zekerheid heeft Henk Hongerbron in een later stadium nog een openbaring van God gevraagd. Hij wilde toch wel graag weten of zijn stichting de kerk kon krijgen en of alle moeite niet vergeefs was. Die openba ring volgde. Henk zegt op een avond in de zomer duidelijk gehoord te hebben: „Wees moedig en sterk.” Om de benodigde tonnen in te zame len zette „Hulp in nood” akties op touw in binnen- en buitenland. Via rommel markten en inzameling van oud papier druppelde het geld binnen. De grote klappers werden gemaakt toen ge meenteleden bereid bleken hypotheken cm Hi-Bri sen. Een- AMSTERDAM. De contrasten vieren deze week hoogtij in de hoofdstad. Maandag is de nieuwe regeling ingegaan waarbij de politie verregaande machtiging heeft gekregen om fout geparkeerd staande auto’s weg te slepen. De bestuurder van een dergelijke auto krijgt na deze operatie een boete gepresenteerd die kan oplo pen tot boven de tweehonderd gulden. De politie was prompt met kraanwagens present bij het RAI-gebouw in Amsterdam-Zuid, waar op dit mo ment de jaarlijkse caravan-tentoonstelling hoogtij viert. Het publiek staart zich binnen blind op voertuigen die na aanschaf de grootste problemen zullen opleveren bij het zoeken naar parkeer- of vaste staanplaatsen, terwijl de buiten foutief geparkeerde automobiel de kans loopt In Rotterdam ging het werk van een leien dakje, maar spoedig was er sterke behoefte aan een onderkomen in Am sterdam, omdat de hoofdstad en omge ving veel volgelingen telden van het „evangelie volgens Hongerbron”. Er kwam ruimte in een pastorie in Noord, maar deze was al spoedig te klein. Plot seling werd bekend dat de Hervormde Gemeente de Kolenkit te koop had aan geboden. „Hulp in nood” bleek niet de enige gegadigde. De zakenman Arend Dam had grootse plannen met het ge bouw. Hij kwam weliswaar pas kijken toen de stichting van Hongerbron al een optie op de kerk had, maar vond ruimschoots medewerking van de Her- Henk was nog onwetend van het feit, dat „De Here hem wilde gebruiken”. Dat zou spoedig blijken. Een Ameri kaanse geloofsgenote keek de Surina mer op een keer na een kerkdienst diep in de ogen en zei: „You must do some thing for Jesus”. Kort daarna hep hij een ander tegen het lijf die stellig be weerde: „You will be a preacher.” Voorlopig moet „Hulp in nood” in de benedenruimte van de Kolenkit de aan wezigheid van het buurtcentrum voor Bos en Lommer dulden. De wijk kreeg daar tijdens de twee jaar leegstand van de kerk een tijdelijk onderkomen. Het is de bedoeling dat Bos en Lommer elders een wijkcentrum krijgt. Voor E. E. H. (Henk) Hongerbron (42) begon het allemaal zo’n zes jaar gele den in Rotterdam. Als jonge knaap was hij uit Suriname vertrokken om in Nederland talen te studeren. Net als zijn ouders was hij protestant van ge loof en als ambtenaar op de rechtbank in Rotterdam kabbelde zijn leven voort. Uit het huwelijk met zijn vrouw Lygia, een onderwijzeres, werden vier kinderen geboren, een daarvan had een ongeneeslijke hartziekte. „Als gewone protestanten hadden Om misverstanden te voorkomen, „Hulp in nood” is er voor zwart én blank. Zuster Hongerbron: „We zijn een VN in het klein. We kennen geen verschil in kleur, ras of stand. Het is geweldig om te zien hoe iedereen zich thuis voelt binnen onze gemeente. We verwachten na zaterdag een grote toe loop, want er is een grote geestelijke .nood. Alleen moet het natuurlijk wel bekendheid krijgen wat we doen.” vormde Gemeente. Dam bleek achteraf een charlatan en zijn plotselinge dood gooide roet in het eten van het kerkbe stuur. „Hulp in nood” mocht de Kolen kit kopen voor acht ton, hetzelfde be drag dat Dam zou betalen. In eerste instantie had het kerkbestuur ander half miljoen gulden van de gelovigen gevraagd. Duidelijk was, dat de her vormden neerzagen op de nieuwe evan gelisten, die er wel in slaagden volle kerken te trekken. Die achthonderd duizend gulden (vijf ton voor de kerk en drie ton voor de pastorie) zouden wel heel snel op tafel moeten komen. „De Hervormde Gemeente heeft ons schofterig behandeld”, zegt zuster Ly gia Hongerbron met een glimlach, „we zijn alleen maar tegengewerkt. We moesten vier ton aanbetalen en als de rest niet zou volgen, waren wé dat be drag kwijt. Op het moment dat wij officieel bekend maakten de kerk te zullen kopen, hoorden wij dat het con tract met Dam gesloten was. Maar toen wisten Wij eigenlijk al dat dit een zaak was van hogere hand. Al zouden tien Dams de Kolenkit kopen, wij zouden hem toch krijgen. j4- Jan-met-de-pet komt niet verder dan de drempel van dit „Dormobile Deauvil le” van tegen de f 100.000 (all in). De bouwer van dit chalet met zolderverdieping won een prijs. Het geheel staat op wielen. ü- Deze doe-het-zelver zag zijn buiten- nissig produkt beloond met een octrooi en een plaats op de RAI. X ✓f F’ W >.i s 1:

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13