Eddy Habbema regisseert serie cartoons van Jules Feiffer Het lachen moet je een beetje vergaan Tweede Kamer behandelt kunstuitleen in 1979 Michel van Overbeeke exposeert kleuretsen bij de SBK te: K JONGE JjiK# IfEen IF»* goed idee, dat smaakt! Uit Leef 2 gegrepen: L Niet te versmaden. Schilderij van Hieronymus Bosch gestolen door Peter Huysman I Bezwaren tegen eenmalige uitkering vervallen Lies Bossinade I Waarde toehoorders, eet u smakelijk. Als u begrijpt waar ik heen wil. Wisselstation JONGE f ’n Nieuw blad voor mensen die actief, bewust,ontspannen en gezond willen leven. 21 DONDERDAG DECEMBER KUNST 1 4 19 7 8 Voor 12.95 haalt u ’m bij tenminste 1000 zelfstandige slijters. I I w i DEN HAAG. Veel mensen kennen hem van zijn strips op de achterpagina van Vrij Nederland: de joods-Amerikaanse cartoonist Jules Feiffer, die in zijn werk blijk geeft van een vaak zeer cynische kijk op de wereld, echter nooit geheel zonder optimisme, zonder hoop op betere tijden. Speciaal voor het toneel stelde hij een collage van cartoons samen, die hij Hold Me noemde. Het stuk werd onder meer in New York en San Francisco met veel succes opgevoerd. Bij een van die voorstellingen zat Karei van Muyden, de dramaturg van de Haagse Comedie, die zó enthousiast was, dat hij het meenam naar Nederland, waar het afgelopen zondagavond door het overlijden van Pim Dikkers, echtgenoot van een van de speelsters Lies Franken, een week later dan gepland door de HC in het HOT-theater in Den Haag in première werd gebracht. Een zeer succesvolle première. Doe meer met vis, omdat’t zo lekker is.^ Produktschap voor Vis en Visprodukten. 's-Gravenhage k T Eddy Habbema: bezeten van toneel. (ADVERTENTIE) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 35 Boek Esther respectabel verbeeld n Overal verknjgbaar^ voor i 4,95 (ADVERTENTIE) je tikt zijn irdc in deze stoelen „Feiffer heeft het bijna steeds over de mens, de mens en zijn omgeving en de mens en de ander. Er zijn veel huwelijks- scènes bij, het gaat vaak over verliefdheid, over ziekte, dood en hoop. De danseres de kenners van de Feiffer-strips ken nen haar wel loopt als een rode draad door de collage’s heen”. Habbema voegt daaraan toe dat de lengte van de scènes varieert van 15 seconden tot ongeveer 1 minuut. Er komen stukjes voor, waarin „Hou me vast!” luidt de letterlijke verta ling van de titel van de aaneengesloten serie korte schetsen, 66 in totaal, die gere gisseerd is door de 31-jarige Eddy Habbe ma en gespeeld wordt door Bas ten Baten burg, Francine Dreessen, Lies Franken, Pieter Lutz en Maria Stiegelis. Habbema vertelt dat de mensen tijdens een voorstel ling een plezierige avond leken te hebben gehad. „Er werd veel gelachen, maar het was wel vaak een wrange lach. Dat is precies waarna gestreefd moet worden: er moet wel gelachen worden, maar tegelij kertijd moet het lachen je ook een beetje vergaan”. De serie gespeelde cartoons heeft Hab bema, samen met Van Muyden en vertaal ster Else Hoog, op sommige punten aange past en bewerkt voor de Nederlandse si tuatie. Een aantal typische Amerikaanse scènes is er uit geschrapt en daarvoor in de plaats zijn er enkele strips uit Vrij Neder land, die goede theatrale mogelijkheden boden, ingebracht. Eerder was er bij minister Gardeniers op aangedrongen opnieuw met de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) te overleggen. Deze wilde liever een rijks- bijdrage of doeluitkering voor aankopen voor kunstuitleen. De minister blijft er na dit overleg nog bij, dat de centrale over heid ook een rechtstreekse medeverant woordelijkheid moet dragen voor de kwa liteit van het instrument kunstuitleen. La ter kan worden bekeken of de rijkstaak maar één acteur of actrice speelt; in ande re fragmenten zijn alle vijf medewerken den van de partij. Habbema zegt: „Ik geloof dat je aan het volgende voorbeeld heel duidelijk kunt laten zien wie en wat Feiffer is. Een echt paar zit aan een tafeltje te eten. De man zegt: „Geloof jij in ’n leven na de dood?”. De vrouw antwoordt: „Hoe zou je dit dan willen noemen?”. Overigens, dit is dus een voorbeeld van een/mtzettend kort scène tje. In het algemeen komen er zes of acht frases in voor”. Van groot belang is vanzelfsprekend dat er vaart in de serie zit. „Daar hebben we naar toe gewerkt. Zowel Feiffer als wij hebben geprobeerd er zoveel mogelijk een doorlopend geheel van te maken. Is de ene scène afgelopen en klinkt de „pointe”, dan staan de volgende alweer klaar. Een hoog tempo is heel belangrijk. Geluids- en licht effecten spelen daarbij een essentiële rol. De lagere overheden dragen de persone le en materiële kosten van kunstuitleen. Ze zijn voorts verantwoordelijk voor de wijze van functioneren, verwerven, kwaliteitsse- lectie, beschikbaarstelling, voorlichting en educatieve begeleiding. Ook de uitbrei ding van het bereik van de kunstuitleen en de samenhang met andere voorzieningen behoort tot de taak van gemeenten en provincies. Hoe ze willen werven wordt niet voorge schreven: huren en aankopen zijn moge lijk. Het rijksaanbod kost de lagere over heden geen cent, deze kunstwerken mogen niet worden verkocht. De dienst Versprei de Rijkscollecties treedt als wisselstation op en kan dat doen voor het overige ge meenschappelijk kunstbezit. gehouden en zoveel mogelijk is die won derlijke motoriek, de wijze van bewegen van Feiffers stripfiguren overgenomen. Je weet wel: die figuren vallen om, kruipen over de grond, nemen de waanzinnigste houdingen aan en verdwijnen soms zelfs de lucht in (wat in onze voorstelling ook gebeurt)”. Eddy Habbema, net als zijn zuster Cox („Oost-Duitsland, waar zij vaak verblijft, is geen opwekkend land, maar er gebeurt wel erg veel op toneelgebied”) bezeten van toneel en als acteur eigenlijk alleen in films te zien, benadrukt dat „Hou me vast!” met heel eenvoudige middelen vol strekt Nederlands kon worden gemaakt. De wijzigingen hebben zich beperkt tot de metamorfose van een Amerikaanse whis- Het rijk doet er volgens de nota „kunst uitleen" goed aan voor zijn aanbod de kunstwerken te kopen. Dat wordt ook van grote sociaal-economische betekenis ge acht voor de beroepsgroep van beeldende kunstenaars. Dat uit het rijksaanbod niet kan worden verkocht, dient volgens de nota ook te gelden voor werk dat gemeenschappelijk kunstbezit is geworden krachtens de zoge naamde contraprestatieregeling of BKR. Onder dit werk bevinden zich, aldus de nota, kunstwerken van een aanvaardbaar en soms hoog artistiek niveau. Het is even wel niet geselecteerd voor kunstuitleen en dat zal alsnog moeten gebeuren. Boven dien moet daarbij rekening worden gehou den met de voorwaarden die de minister van Sociale Zaken stelt voor uitvoering van de BKR, aldus de nota. Alle werken voor kunstuitleen' moeten zijn gekozen op voldoende artistieke kwa liteit. Wat het rijk aanbiedt heeft de ge meente of de provincie niet nog eens te selecteren. In de adviescommissies zullen naast kunstenaars ook de gebruikers en de verantwoordelijke beleidsinstanties zitten, aldus de nota. De wijze van inrichting van het kunstuit- HAARLEM. Het gebeurt nog maar weinig dat de bijbel als inspiratiebron voor de kunstenaar kan fungeren. Anders dan in de Angelsaksische landen waar bekende popmusici als Cliff Richard, Pat Boone, Barry McGuire en Wanda Jackson zich tot een religieuze beweging bekeer den, is in onze contreien de breuk met de religie welhaast definitief geworden. Op zich mag het worden betreurd dat de kunst geen aansluiting meer heeft met bijbelse thema’s die immers, ontdaan van religieus-historische lading, best wel aan leiding kunnen geven voor een cultureel- maatschappelijk engagement zonder dat er nu meteen sprake is van een vals soort zweverigheid waaraan zovele secten lij den. Over de „plaats” van Feiffer vergeleken met Nederlandse striptekenaars zegt Hab bema: „Feiffer zit ergens tussen Peter van Straten met zijn Vader-en-Zoon-cartoons in Het Parool en Stefan Verwey in de Dag in, Dag uit-rubriek van De Volkskrant in. ky in een Hollands pilsje. Veel ingrijpen der is het niet geweest. Lies Franken en Pieter Lutz spelen voor namelijk het pudere paar, Bas ten Baten burg en Francine Dreessen vormen het jongere koppel, dat nog veel verwachtin gen van de toekomst heeft, de Grote Liefde „bedrijft” en de Grote Carrière in het vooruitzicht heeft. Habbema waarschuwt dat er niet naturalistisch gespeeld wordt; dat het veel meer typeringen dan karak ters zijn die op het toneel worden neerge zet. Gepoogd is het cartoonachtige van de strips te versterken. Verwey, die zonder tekst werkt, is van de drie het hardst. In de filmwereld zou je Feiffer kunnen vergelijken met de humor van Woody Allen. In Amerika neemt Feif fer een heel eigen positie in. Hij is duidelijk opgekomen in de jaren ’60, toen politieke cartoonisten steeds scherper het beeld van de Amerikaanse samenleving tekenden. Eddy Habbema komt, zoals Bram en Freek, Krijn ter Braak, Lodewijk de Boer en Leonard Frank, voort uit het studenten toneel van de jaren zestig. Zonder vakop leiding groeide hij geleidelijk tot regisseur uit. Hij regisseerde veel musicals, waaron der „De kannibaal als jij en ik” van Bram en Freek (de VARA zendt deze op 12 mei 1979 op televisie uit), het televisiestuk van Koos Postema „Kindervriend”, een viertal barokopera’s in het kader van het Holland Festival en vooral ook bij toneelgroep Centrum (bijvoorbeeld twee éénakters van Barrie Keefe „En nou ik”; de VARA over weegt uitzending). I leencentrum moet goed beheer van de kunstwerken garanderen. De centra die tot nu toe alleen werkten met huurkoop, moeten ook huren zonder meer mogelijk maken. De kunstwerken uit rijksbezit kun nen voor maximaal een jaar aan een abon nee ter beschikking worden gesteld. Esther, de nieuwe joodse koningin van Ahasverus, vorst van het rijk van Meden en Perzen, wordt er door haar oom Mordechai van op de hoogte gesteld dat de vorst Haman van zins is het joodse volk om te brengen. Ze bedenkt een list om haar gemaal zo ver te krijgen dat haar volk Centraal thema in het boek Esther is dat van de rechtvaardigheid en gerechtigheid. gespaard wordt, waarop het tij zich zelfs tegen Haman keert en deze door de koning terecht wordt gesteld. Esther laat in wezen zien dat er moed voor nodig is om in een netelige situatie de juiste weg te blijven volgen. Michel van Overbeeke heeft verschillen de fasen in dit verhaal op een duidelijk herkenbare manier uitgebeeld. Hij kiest daar enerzijds een soort primitief figuur voor uit dat sterk verwijst naar de kinder tekening en als zodanig ook erg spontaan overkomt. Zo’n figuur wordt in een nogal mythologisch bepaalde wereld gezet die door de onderkleuren een ongelooflijk mooie toon krijgt. Bij Van Overbeeke is trouwens in al zijn etsen de kleur bepalend voor de stemming die hij aan zijn werk meegeeft. Is Van Overbeeke in zijn schilderwerk nogal eclectisch bezig, dat wil zeggen dat hij stijlmotieven uit verschillende perio den samen voegt, in de etsen is dat zeer afgezwakt en is er alleen een verwijzing naar primitieve stijlmiddelen die contras teren met moderne symbolen. Veel persoonlijker problematiek gaat een rol spelen in de etsen die buiten de cyclus vallen. De stijlmiddelen zijn hier ongeveer gelijkgebleven, maar de aard er van krijgt toch een heel andere lading mee. In thematiek staat hier een al dan niet verbroken relatie centraal waaruit wel haast iedere keer een schreeuw om liefde klinkt. In een weerbarstig neergeschreven taal uit de kunstenaar een soort van uni verseel onvermogen tot nader contact dat bijna als pijnlijk kan worden ervaren. Het Een van de twee daders stelde met be hulp van een traangaspistool drie perso neelsleden van het museum buiten ge vecht. De overval nam nog geen minuut in beslag. Gezien de bekendheid van het schilderij, dat voor drie miljoen frank (ongeveer 1,5 miljoen gulden) is verzekerd, acht men het uitgesloten dat de daders het van de hand zullen doen. Daarom houdt men rekening met de mogelijkheid, dat zij een losgeld zullen eisen. In de kelder van de SBK exposeert Lies Bossinade, eveneens uit Haarlem, een col lectie nieuw keramiek. Het is een her nieuwde kennismaking met een vertrouw de kunstenares die al eerder op verschil lende plaatsen in onze omgeving was te zien. In de keramiek van Lies Bossinade treft iedere keer weer de enorme liefde voor het vak, de grenzeloze fantasie waar mee steeds de wonderlijkste figuurtjes tot leven worden gewekt en de sterke hang., naar een hoge mate van perfectie. Elk beeldje van Lies Bossinade heeft zijn eigen sfeer, bepaald door vorm en kleur. Ze schept haar eigen sprookjeswereld die-, weliswaar door de kunstenares sterk be-' paald wordt, maar waarin voor,de be schouwer toch optimaal de vrijheid om zelf te interpreteren bestaat. Opvallend is dat bij deze keramiek niets aan het toeval wordt overgelaten. De kleu ren en glazuren worden met grote zorg voor het detail aangebracht, de vormen blijven, hoe fantastisch ook, steeds verant woord anatomisch. is deze persoonlijke stellingname die het werk van Michel van Overbeeke zo eerlijk en oprecht doet overkomen. (Beide exposities lopen tot de Kerst. De SBK is op dinsdag tot en met vrijdag van 13-17 uur geopend, op zaterdag vanaf 11 uur en op donderdagavond van 19-21 uur. Tussen Kerst en Nieuwjaar gesloten). CEES STRAUS Jurriaan Andriessen heeft veelvuldig van slapstickgeluiden zo van „Bóóóóóiiii- ingüü” als in een stomme film een man een klap tegen zijn hoofd krijgt gebruik gemaakt. Het decor waarop en waartegen gespeeld wordt, is een sterk vergrote kran- tepagina met een weerkaart en contactad vertenties, de alledaagse dingen, waar de mensen in geïnteresseerd zijn. Het decor- idee is van ons zelf en niet uit Amerika overgenomen. De grimage is in zwart-wit verdergaand kan worden overgedragen aan lagere overheden. Kunstuitleen is een instrument om te bereiken, dat kunst toegankelijk voor het publiek wordt gemaakt. Daarbij is ook het verband tussen kunstbeleid en kunste naarsbeleid aan de orde. Het rijksbeleid op het gebied van kunstuitleen zal in de toekomst verder worden toegespitst op het bevorderen van de kwaliteiten van de kunstuitleen, aldus de minister. Het rijk heeft tot nu toe geen verant woordelijkheid gedragen voor oprichting of exploitatie van kunstuitleencentra. Wel gaf het aan een deel van de centra subsi dies in de kosten van de huurvergoeding aan beeldende kunstenaars. Het rijk hield zich zo op min of meer neutrale wijze bezig met de ondersteuning van de verwerking van kunstwerken voor de kunstuitleen. De nota hierover zal 22 januari in een openba re vergadering van de Kamercommissie worden besproken. Volgens de nota van minister Garde niers zal de verantwoordelijkheid voor op richting en exploitatie van centra bij de lagere overheden blijven. De rijksoverheid houdt de artistieke kwaliteit van het aan bod in de gaten. Ze wil garanderen dat werk van hoge kwaliteit in voldoende mate voor uitleen beschikbaar komt. Voor de tot heden verstrekte huurvergoedingsubsidie moet geleidelijk, in tien jaar, een beter systeem in de plaats komen, vindt zij. In de nota wordt voorgesteld dat in de toekomst de provinciale of gemeentelijke overheden de eerste verantwoordelijkheid dragen voor de verwerving van de kunst werken. Kunstwerken uit het gemeen schappelijk kunstbezit komen eveneens beschikbaar voor uitleen. Zo zal ook het rijk een deel van het nodige bestand voor zijn rekening nemen. De dienst Verspreide Rijkscollecties zal voor het'rijk de distributie en uitwisseling van kunstwerken verzorgen. Hij zet ook een bijscholingsprogramma op voor het personeel dat in de kunstuitleen werkt. Later kunnen dan deskundigheidseisen gaan gelden als voorwaarde om te kunnen subsidiëren, aldus de nota. VERSAILLES (AFP). Twee jonge mannen van ongeveer 25 jaar hebben woensdag het schilderij „De goochelaar” van de Nederlandse meester Hieronymus Bosch (1450-1516) uit het museum van Saint-Germain-en-Laye, in de omgeving van Parijs, gestolen. andere len van ltl4TS, rugleu- idheid nden Hij heeft duideijk een heel eigen opvatting over die samenleving, vooral zoals die beïnvloed is door Vietnam en verschillen de presidenten, die hij dan ook dikwijls aan het woord laat”. Hoe zeer dat kans van slagen heeft be wijst Michel van Overbeeke uit Haarlem die momenteel bij de Stichting Beeldende Kunst aan de Gedempte Oude Gracht in Haarlem een expositie van kleuretsen heeft. Van Overbeeke koos het boek Es ther voor een cyclus van negen voorstellin gen die hij op een respectabele en bijzon der fraaie wijze in eigentijdse beelden heeft neergezet. Van Overbeeke bewijst er mee dat de bijbelse thematiek een alge- meen-aanvaard gegeven kan zijn, mits het maar vrij wordt gehouden van een reli gieuze interpretatie. Op dat punt aangeko men verwijst hij namelijk of naar een eigen problematiek of naar een maat schappelijk engagement, daarmee de weg openleggend voor een algemene kunstbe schouwing van zijn werk. In de nota „kunstuitleen” zet minister Gardeniers nog uiteen, dat met ingang van 1979 elk jaar tien procent van de bestaan de huurvergoedingssubsidie wordt inge houden. Daar staat tegenover dat het rijk dan aangekochte kunstwerken ter be schikking stelt aan de uitleencentra. Voor 1979 is voor kunstuitleen 3.450.000 beschikbaar. In dit bedrag zijn de gelden opgenomen die vrijkomen door afschaffing van de aankoop subsidierege ling kunstwerken. Van het totaalbedrag zal 1.770.000,- worden gebruikt voor ver dere uitbouw van de kunstuitleen, aldus de nota. Het rijk wil het zeker de eerste jaren een deel van de sterke groei van uitleencentra tot zijn verantwoordelijkheid rekenen. Na twee jaren zullen de lagere overheden een groter deel van de groei voor hun rekening moeten nemen, aldus de nota „kunstuit leen". artist terurt favad' 3K8MM8 I lunr([ DEN HAAG (ANP). De nota „Kunstuitleen” van minister Gardeniers van CRM wordt niet bij de begroting van dit departement behandeld. De betreffende Kamercom missie heeft gisteren besloten er een afzonderlijke openbare vergadering aan te wijden. Intussen mag de bewindsvrouwe wel de 1,9 miljoen gulden voor dit jaar uitkeren aan gemeenten en provincies voor het verwerven van kunst die kan worden uitgeleend. De Kamerleden lieten hun bezwaren tegen deze eenmalige uitkering woensdag varen. Fijne schotel gebakken vis met gember^H Snijd 700 g gefileerde vis in stukjes, zout ze en bak ze in weinig olie. Fruit in aparte pan I 1 gesnipperde ui, 1 teentje knoflook, 1 tomaat. 1 appel en 3 gembernootjes. Bestrooi dit vervolgens met wat kerrie, 1 flinke lepel bloem en voeg al roerend zoveel water toe tot een gebonden massa Ontstaat. Giet deze over de vis en laat het geheel enkele minuten zachtjes stoven. Garneren met sla en schijven sinaasappel. Zachte jonge jenever van De Stoocker.is jenever van n puike kwaliteit. Dubbel gestookt en gebotteld in een karakteristieke literfles. Vol en zacht van smaak. Is koel het lekkerst. ..Mordechai voor de poort”, een van de negen kleuretsen uit de cyclus die Michel van Overbeeke maakte naar aanleiding van het boek Esther uit het Oude Testa ment. De complete cyclus is deze maand bij de SBK Kennemerland te zien. Het tweede nummer van Leef, het nieuwe tijdschrift uit het huis van Margriet, ligt nu op u te wachten. Het heeft u en uw gezin weer heel wat te bie den. Zoals: Als je echt geen kinderen meer wilt. Een zeer uitvoerig artikel over sterilisatie. Ken je lijf. Wie gezond wil leven, zal z’n eigen lichaam moeten kennen. Slanke gids voor een vette maand, n Wegwijzer bij het kopen van de minst ongezonde olieën en vetten. Moord op zee. De zwarte feiten over de jacht op de walvis. Verder: wegwezen in de winter, verse groente in de vensterbank, plus een cadeau tje: het Speelse Binnenhoekje. Vol spelletjes, treiterproblemen en puzzeltjes.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21