Bezit klassieke Jonge dansers zorgen voor verrassende soli platen bevordert concertbezoek 8 7 6 41% 7 /paarbank ik van deze tijd Rechters bij grove fouten beboeten een1 ’t Is een Clementine als er Maine op staat. 10o/oGROEISPAARBEW,JZEN’ Fout met berechting oorlogsmisdadigers 81°/ 81°/ 9% PROFESSOR ALGRA: I i chd donderdag GESLAAGDE CHOREOGRAFIEAVOND VAN DANSCONTACT Q O Q HYPOTHEKEN* uuo/t nedeclond SELEKT REKENING DE ZILVERVLOOT* SELEKT EXTRA REKENING* iren SPAARBILJETTEN AAN TOONDER (m.i.v. 19-12-78) PERFEKTREKENING* f TERMIJNREKENINGEN* SPAARDEPOSITO’S (m.i.v. 12-12-78) 23 BINNEN- EN BUITENLAND" KUNST DECEMBER 19 7 8 iagd x. door r fen van de verjaring van Nederlanders gepleegde oorlogs misdaden. 2] Er loopt, ergens in Nederland, midden in de oorlog, een verzets man met een wapen in de hand. Er naderen twee mensen in uni form, een Duitse SS’er en een Nederlandse NSB’er. Ze schieten de verzetsman dood. Er zijn nu twee mogelijkheden: als de Duitser het deed, die in oorlog met Nederland was, en in diensttijd een „vijand” dood schoot, dan kan die man, als hij vandaag wordt opgespoord, in Nederland worden berecht we gens oorlogsmisdaden. Hij zal zeer waarschijnlijk een aanzien lijke gevangenisstraf krijgen. Als echter de NSB’er het dode lijk schot heeft gegeven, ligt de zaak anders. Hoewel het hier om een landverrader gaat, die een „goede” landgenoot van het leven beroofde, kan hij door de Neder landse rechter niet worden ver- r volgd. In 1969 verjaarde dit soort misdaden, in 1971 werd de verja ring door een speciale wet welis waar opgeheven, maar dat gold in feite alleen voor Duitsers. Het •parlement nam toen met grote eenstemmigheid een wet aan die de verjaring van oorlogsmisda den, door vijanden gepleegd, op- I hief, maar die niet voorzag in het met terugwerkende kracht ophef- O®?? Parlement moet wet op verjaring openbreken Kan Menten nog worden uitgeleverd? (ADVERTENTIE) efX' SV. CONRAD VAN DE WEETERING (ADVERTENTIE) NIEUWE RENTETARIEVEN ongewijzigd i ’n Gewone mandarijn is nog geen Clementi In zijn onlangs verschenen boekje „Enkele juridische aspecten van de zaak-Menten” pleit prof. dr. N. E. Algra ervoor datg’echters die bij hun beslis singen „grove fouten” maken voor de gevolgen van die fouten ook financieel aangesproken kunnen worden. Algra hangt dit pleidooi op aan de uitspraak van de president van de Am sterdamse rechtbank Borgerhoff Mul der in het kort geding dat Menten in maart 1977 tegen Hans Knoop aanspan de naar aanleiding van diens publica ties over de Blaricummer. De uitspraak van Borgerhoff Mulder hield in dat van Louisa van de Leest, pril en wat onbe holpen; een namaak Indiase dans van El len Kool, lief ornament; en een groepsdans van Ton Lutgering, uitgevoerd door de Noord Nederlandse Dansgroep, spelen met veel kleine witte zandzakjes. Dit tara- ge geval, dat hoofdzakelijk bestaat uit vierkantjes lopen en bedenken wat je alle maal met die zakjes kunt doen (het heet dan ook „Zakkenlopers”) vond ik stomver velend, maar het kreeg in Rotterdam wel het meeste applaus. Knoops publikaties best door de beugel konden, omdat het beeld van Menten in de publieke opinie toch al niet best was en door dit soort artikelen nauwelijks meer ongunstiger kon worden. de volksvertegenwoordiging een dergelij ke regeling ook voor Nederlanders had willen treffen, dan had de verjaring „open gebroken” moeten worden. Maar dat wil den we niet. Er is een beginsel van rechts zekerheid: wat vandaag verjaard is kan morgen niet opeens strafbaar worden. Of zoals prof. dr. I. A. Diepenhorst destijd in de Tweede Kamer zei: „Een wederom tor nen aan dit voor de rechtszekerheid en ook voor de rechtszuiverheid zo kostbare be ginsel ware verkeerd”. De zaak-Menten. Na de golf van publika ties en de spectaculaire vlucht van Menten, waardoor de Nederlandse justitie voor jo ker kwam te staan, vond de minister van Justitie Van Agt een eensgezind parlement tegenover zich. Het volk en de Kamer eisten berechting. Volgens prof. Algra had Van Agt toen „nee” moeten zeggen. Algra: „Hij heeft de politieke moed niet gehad om te zeggen: Nederland kan Menten niet ver volgen, want het parlement heeft een wet aangenomen op grond waarvan de verja ring niet is opgeheven. Van Agt had moe ten zeggen: we zijn dom geweest, we zullen de vorige wet moeten intrekken en een nieuwe wet maken op grond waarvan de verjaring wordt opengebroken. Dat is mis schien wel in strijd met de rechtszekerheid van de betrokken mensen, maar het is van groot belang voor de rechtvaardigheid, want later bleek wel dat Menten van alles had uitgespookt, wat niet deugde”. Algra is voorstander van deze methode en hij gelooft dat het parlement daar nog altijd voor kan kiezen. Dat betekent dat er een speciaal debat aan de zaak zou moeten worden gewijd, dat zou moeten uitmonden in een wet die de verjaring van bepaalde in de oorlog door Nederlanders gepleegde delicten opheft. AMSTERDAM (ANP). De vrees dat de klassieke grammofoonplaat de con certzaal concurrentie aandoet is onge grond. Veeleer blijkt er sprake te zijn van een wederzijdse stimulans: hoe groter het platenbezit, hoe meer concertbezoek. voor w BANK sh eetka pleet) toi 3-3133® U ontvangt 6% over de bedragen die op de rekening blijven staan: U betaalt 1 van de bedragen die U opneemt. Jeugdspaarregeling. Extra: n vrije premie van 10%. U ontvangt 7% over de bedragen die op de rekening blijven staan; U betaalt 2% van de bedragen die U opneemt. s-in-lood- 316568 Tel. (gemiddeld 7 per jaar). Voordeel: zonder opzeg- I termijn blijft uw geld op ieder moment beschikbaar Blijft de vraag waarom de rechtbank het bewezen heeft geacht dat de toenmali ge minister Donker de zaak-Menten heeft geseponeerd op grond van verklaringen van mensen die het „van horen zeggen hebben”. Algra: „Zo ligt het niet. Het doet er naar mijn oordeel niet toe of Donker of een andere minister van Justitie, formeel heeft besloten dat er niet vervolgd zou worden. Het gaat erom dat de vervolging, die in de jaren 1950-1952 was begonnen, langzamer hand is gestopt. De zaak is niet doorgezet, dat is toch gewoon gebleken. En waar het dan om gaat is: wist Menten dat? Kon hij ervan uitgaan dat de vervolging was gestopt? Dan zeg ik: ja, Menten wist dat, daar kon hij vanuit gaan. En dan is het geen fair play als er alsnog wordt ver volgd. Hoewel de lager opgeleiden in de con certzaal nog steeds sterk ondervertegen woordigd zijn valt ook hier een stijgende lijn te bespeuren, aldus het NOS-rapport. Van alle bezoekers bleek in 1977 47 pro cent een opleiding op mulo-niveau of min der te hebben. In 1971 was dat 33 procent. 4. FLAT, leen trim] 3evr. ar ig, flatq richtlij Centruirl Menten won het kort geding in hoger beroep: het Hof liet van de uitspraak van de president niets meer heel. Algra vindt nu dat de kosten die Menten heeft gemaakt in hoger beroep eigenlijk be taald zouden moeten worden door de rechter die een dergelijke uitspraak heeft gedaan. Volgens Algra is wel als excuus aan te voeren dat er onder grote snelheid moet worden gewerkt bij een kort geding, maar hij vindt dat er in dit soort gevallen moegelijkheden moeten zijn de rechter aansprakelijk te stellen. „Daar kunnen ze zich dan tegen verze keren, net als artsen bijvoorbeeld”, al dus Algra. T HUIS] earners, andvoor nderhou iet 4 kd et groo 750 m2 mgevinj Dit blijkt uit een landelijke enquête die de NOS-afdeling kijk- en luisteronderzoek heeft ingesteld onder 9050 Nederlanders van 12 jaar en ouder. Dat gebeurde in opdracht van het CNO (Contactorgaan van Nederlandse Orkesten) en de Boek- manstichting. Uit het onderzoek kwam verder naar voren dat zich een verjonging van het concertpubliek aan het voltrekken is: was de gemiddelde leeftijd van de regelmatige concertganger in 1971 nog 50 jaar, in 1977 kwam een gemiddelde leeftijd van 42 uit de bus. Deze choreografieavond wordt van avond herhaald in Arnhem en gaat vrijdagavond in Amsterdam in het cultu rele centrum De Meervaart. Het nummer Zakkenlopers wordt daar vervangen door werk van Josette Baron van de Rotter damse Dansacademie. Voor de vier ver rassende solo’s, die ik hier iets uitgebrei- der heb behandeld wil ik deze avond sterk aanbevelen. ROTTERDAM. Tweemaal per jaar verzorgt de Stichting Danscontact een t choreografieavond, een gelegenheid voor jonge choreografen om hun experimenten I aan het publiek te tonen. Meestal is dat I knutselwerk vol moeilijke bedoelingen, uitgevoerd door onervaren dansers, maar bij het werk dat woensdagavond in De Lantaren werd vertoond, zaten een aantal opvallende uitzonderingen op die regel. 5 jaar vast 8’/2% (rente op rente) 2 jaar vast 71/z% (rente op rente) Per biljet stort u f 665,- resp. f 865,- na afloop van de termijn ontvangt u f 1.000.- Karin Chen danst een soli in Introvert, een van de onderdelen van de choreogra- fie-manifestatie voor jonge dansers die dezer dagen in verschillende plaatsen wordt gegeven. Dit simpele voorbeeld toont aan dat het met de berechting van oorlogsmisdaden in Nederland fout zit. Deze week bleek dat bij de beslissing van de bijzondere strafka mer van de Haagse rechtbank om Menten buiten vervolging te stellen. Het voorbeeld is afkomstig van prof. dr. N. E. Algra, hoogleraar in de rechtswetenschappen in Utrecht. Hij heeft de zaak-Menten diep gaand bestudeerd en hij schreef onlangs een boekje erover. In dat boekje wees hij al een beetje de weg die de Haagse recht bank nu heeft gevolgd; Menden kon in Nederland niet meer worden vervolgd. Momenteel is Algra bezig aan de flessen wijn, die hij heeft gewonnen bij wedden schappen die hij op de uitspraak van de Haagse rechtbank had afgesloten. „De uit spraak is voor mij bepaald geen verras improvisatie van Beppie Blankert bij mu ziek van Harry de Wit (piano) en Wolter Wierbos (trombone) leidde dit tot een aan dacht spelen met spanningen waarbij om beurten de armen, ogen, handen en het hoofd van de danseres in het centrum van de belangstelling komen te staan. Ook al is de techniek van deze danseres uiterst be perkt, toch weet het drietal dankzij hun innige samenwerking voortdurend te boei en. Het tweede nummer werd meteen het hoogtepunt van de avond. De solo van en door Karin Chen op teksten en muziek onder de titel „Introvert” had niet alleen de kwaliteiten van het vorige werkstuk, maar werd ook uitgevoerd met een schitte rende techniek, die leidde tot een perfecte lichaamsbeheersing. Het resultaat hiervan is, dat een enkele beweging uitsluitend voor de sier gemaakt schijnt maar als geheel is dit stuk toch zeer overtuigend en zo boeiend, dat ik zelfs niet naar de teksten heb geluisterd, behalve dan de eerste vijf woorden: „verward en uit mijn evenwicht”. Karin Chen is opge leid aan het Conservatorium in Den Haag en danste drie jaar bij Scapino, ze vormt nu samen met Cees Brandt de groep „Be- weging-Dans”. Haar techniek is hoofdza kelijk klassiek gericht, maar wel verrijkt met de mogelijkheden van de moderne dans. Geheel uitgaande van die moderne dans is het zesde nummer, „Achter de deur” van Anne-Louise Beenen, uïtgevoerd door Jo nah Schuuring op muziek van Anton We bern. Jonah Schuuring is duidelijk vol wassener dan Karin Chen en kon daar door nog een andere dimensie aan deze dans toevoegen, maar verder getuigde de ze solo ervan, dat het uiteindelijk absoluut niets uitmaakt van welke techniek je je bedient, als je die techniek maar zo volle dig beheerst als hier het geval is en als je die techniek niet als doel, maar als middel beschouwt, een middel om er een dans- dichtwerk mee te schrijven. En hiermee zijn alle verrassingen nog niet eens uitgeput. „Bas de deux” een improvisatie van Caroline Dokter (van de Rotterdamse Dansacademie) op contra- basmuziek van Ed Vos, heeft nog een andere kwaliteit, hij is geestig. Haar poeze- gezicht, haar beurtelings kleine en dan weer vinnig uitschietende bewegingen en (ook hier) haar innige aandacht voor de groei van de muziek (en de aandacht van de muzikant voor haar) maakten deze bij drage tot een uitstekende afsluiting van het programma. Tussen de genoemde nummers door was er nog een solo van Cees Brandt, kleine bewegingen maar toch opvallend; een im provisatie van Ton Lutgering, dor mecha nisch denkwerk: een duet zonder muziek f 2500.- per kalendermaand vrij. Geheel vrij voor aankoop van een eigen huis, voor aankoop van effekten via de spaarbank, voor betaling van rente en aflossing op een hypotheek van de spaarbank en voor betaling van belasting. sing. Iedereen geeft nu af op de rechtbank en er wordt zelfs al van klassejustitie ge sproken. Maar de rechtbank heeft het eni ge gedaan wat mogelijk was: de wet toe passen. En daarbij ligt nu de schuld weer waar die hoort te liggen: bij het parlement dat in 1971 een wet heeft aangenomen die het onmogelijk maakte Nederlandse oor logsmisdadigers hier te berechten”. Waarom heeft het parlement dat ge daan? Wat was dat voor een wet die minis ter Polak, een man toch die men aller minst van kwade bedoelingen kan verden ken, er gemakkelijk doorkreeg? Wel, het hele parlement was er in 1971 van overtuigd dat oorlogsmisdaden die de Duitsers hadden gepleegd gestraft moes ten kunnen worden, tot in lengte van jaren. Zou Nederland immers een dergelijke wet niet aannemen, dan was het heel wel mo gelijk dat beruchte Duitse oorlogsmisdadi gers in Nederland zouden komen wonen, in plaats van, pakweg. Zuid-Amerika. Als O 24 maanden opzegtermijn 7% 12 maanden opzegging 53/«% 6 maanden opzegging 5’/«% Vrij voor aankoop van een eigen huis. Merkwaardig daarbij is het grote aantal solo’s. Zes van de negen nummers werden door de maker gedanst. Nog merkwaardi ger is het feit, dat er dit jaar niet minder dan drie improvisaties vertoond werden en dan bedoel ik improvisaties zowel van muziek als van dans, terwijl dit element in |g vorige jaren nooit voorkwam. Bij dansen op muziek is het gebruik van je oren noodzakelijk. Bij improviseren I geldt dit nog veel sterker. In het eerste nummer van het programma, „Trio” een Algra: „Dat is een ingewikkelde zaak. Je moet twee dingen uit elkaar houden. Een uitlevering is een hele procedure, langs diplomatieke weg, waar adviezen van rechtbanken aan te pas komen en zo meer. Maar je hebt ook de mogelijkheid van een zogenaamde transfer. Daarover is een ver drag gesloten en het komt erop neer dat landen die dat verdrag hebben onderte kend mensen, die van iets ergs worden verdacht, bij elkaar over de grens zetten. Dat gebeurde kort na de oorlog veel, om lange procedures te voorkomen”. „Uitlevering van Menten is niet moge lijk, want Menten is Nederlander, zo heeft de Hoge Raad uitgemaakt en Nederland levert zijn eigen onderdanen onder geen voorwaarde uit. Transfer zou wel mogelijk zijn. Maar dan komen de problemen. Transfer naar Israel kan niet want Israel heeft het desbetreffende verdrag, het ver- - drag van Sint James Palace, niet onderte kend. Transfer naar Polen kan ook niet meer, want Nederland heeft twee van der gelijke verzoeken zo rond 1950 afgewezen. En dan geldt het principe dat je daar niet meer op kunt terugkomen”. „Blijft over: uitwijzen naar Rusland. Wel, af gezien van het ethische probleem (is daar een eerlijk proces te verwachten?) stuit je op het punt dat Podhorodce in het gebied ligt dat in 1939 door Rusland van Polen was af genomen. Daarmee zou je dus de Russische annexatie van dat gebied erkennen en dat zal Nederland niet gauw doen, lijkt me”. „Menten doet er overigens verstandig aan om in Nederland te blijven”, vindt Algra, „want in alle andere landen loopt hij wel het risico naar Israel te worden uitgeleverd”. O 5 jaar vast 83M% 3 jaar vast 81/4% 4 jaar vast 8’/z% 2 jaar vast 73/«% Vrij voor aankoop van een eigen huis.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23