NI Maak zelf een messenrek Theedoekhang er Kloppend boren een kwestie van beitelen’ i 1 t I I Drivé GEMEENTEN BEOORDELEN DE PLANNEN Gutsenset voor houtsnijwerk ming n gas- e k op abc iakenl Ti w Model 2 Model 1 Hoogte subsidie Welke woningen? Aparte voorzieningen Aanvragen I I i I DECEMBER 19 7 8 Model I teert 9d Model II - Enige tijd geleden hebben we gewezen op de mogelijkheid om voor isolatie van uw huis subsidie te krijgen. Ook voor woningverbeteringen op andere gebied geldt echter een subsidieregeling voor alle particuliere woningen, waar ze ook staan en wanneer ze ook gebouwd zijn. Op grond van deze regeling kunnen gemeenten geld van het rijk krijgen, om het verbeteren van woningen door particuliere eigenaren te bevorderen. Een ge meente kan hierin selectief zijn en zal buurten waar woningverbetering hard nodig is voorrang geven. De gemeenten beoordelen de ingediende verbeteringsplannen en zij hanteren daarbij hun eigen regels voor de vernieuwbouw. I1 0 S f - Voor woningverbetering zijn subsidies aan te vragen De gemeente kan subsidies geven voor verbeteringskosten tot 65.000 als het werk door een aannemer wordt uitge voerd. Verbeteringen die duurder zijn dan ƒ65.000 mogen wel worden uitgevoerd, maar voor de kosten, die boven dit bedrag uitgaan, wordt geen subsidie verstrekt. Ook wordt geen subsidie gegeven voor Particuliere woningen kunnen subsidie krijgen als zij bestemd zijn voor perma nente bewoning en in hun geheel be schouwd niet voldoen aan de redelijke eisen die we mogen stellen aan bewoon baarheid. Dit laatste geldt niet voor een aantal aparte voorzieningen, zoals aanleg van douche en toilet; hier komen we nog op terug. Ook kunnen woonschepen voor subsidie in aanmerking komen, wanneer daarvoor althans vergunning is verleend om ze als woning te gebruiken en het schip voor onbepaalde tijd een ligplaats heeft gekre gen volgens de ter plaatse geldende voor schriften. Subsidie wordt niet verstrekt als de volkshuisvesting er niet mee gediend wordt. Daarom wordt er geen subsidie gegeven voor de verbetering aan zomer huizen enz. Evenmin voor verbetering aan op zichzelf goede woningen, die bewoners ter wille van persoonlijke wensen en be hoeften (bijvoorbeeld door een gewijzigde gezinssamenstelling) willen aanbrengen. Onder woningverbetering verstaan we verbetering van de indeling of van het woongerief en/of het opheffen van techni sche gebreken (met name van fundering, muren en dak) Onder verbouwing verstaan we iets an ders dan het splitsen van een woning in twee of meer woningen, of het samen voe gen van een aantal woningen. Hiervoor worden de subsidies van geval tot geval bepaald Buiten de woningverbeteringsubsidie als hiervoor besproken vallen een aantal „aparte voorzieningen”. Hierbij wordt niet de voorwaarde gesteld, dat de te verbete ren woning in haar geheel niet voldoet aan redelijke eisen van bewoonbaarheid. Voor de uitvoering van deze aparte voorzienin gen worden vaste bedragen uitgekeerd. Onder de aparte voorzieningen vallen: het plaatsen van een closet met waterspoe ling; en de allereerste steenboren had den daar nogal wat moeite mee. De spiraalvorm was vrijwel iden tiek aan die van de metaalboor. De Nederlandse borenfabrikant Rex Tools heeft een speciale vier- spiralige boorschacht ontwik keld die dat probleem oplost. On der de naam Rex plus kunt u dat boortype vinden; het „gezicht” van de boor springt er trouwens al meteen uit. Bij dit boortype werd (althans tot de diameter van 14 mm) het hardmetalen snij- plaatje even breed gemaakt als de boorschacht; tot dusver was ’t gebruikelijk dat het snijplank je iets buiten de schacht uitstak. Die gelijke diameter geeft vooral de doe-het-zelver een betere ga rantie voor het goed gecentreerd boren, zonder een ovaal verlo pend gat te produceren. Rond alle scherpe randen zorgvuldig af met schuurpapier om beschadiging Op de hier afgebeelde tekeningen staan twee messenrekken afge- beeld, die u makkelijk en snel zelf kunt maken. Een aardig cadeautje voor in de keu ken is de hierbij afgebeelde theedoek- hanger. Hij is eenvoudig en snel te maken, en is een zelfgemaakt geschenk niet het leukst, zowel voor de ontvanger als voor de gever? Bij het messenrek (mo del 1) hangen de messen in een gleuf tussen twee horizontale latten. Neem voor de latten bijvoor beeld 6 mm dik berken multiplex. De lengte be paalt u zelf aan de hand van het aantal messen dat u op wilt hangen. Neem als breedte 40 mm. Tussen voor- en achterlat komen twee blokjes van 40 bij 40 bij 6 mm. Lijm de vier houten delen in elkaar en schuur het ge heel netjes af. Boor aan Bij het messenrek mo del 2 worden de messen tussen driehoekige blok jes gehangen. De blokjes De lengte hangt af van het aantal messen en kan als volgt worden bere kend: 35 mm voor elk stel blokjes (waartussen één mes) plus 3 mm tussen elk stel en dan nog twee maal 35 mm aan beide uiteinden. Ieder stel drie hoekige blokjes wordt gezaagd uit een vierkant stuk beukehout van 22 mm. Maak de messen houders 40 mm lang. Schilder de brede vlak ken van de blokjes en lijm ze daarna op het wandplankje. (Zie teke ning). Hou een tussen ruimte aan van 3 mm; meet deze telkens af met een 3 mm latje. Wanneer de lijm hard is geworden kunt u de blokjes vanaf de achterzijde vast spij keren. Schilder het mes senrek en bevestig het te gen de muur met schroe ven in kraalringen. Een speels ogend, maar han dig messenrek is het re sultaat. worden vastgelijmd op een achterplankje van 6 mm dik multiplex met een breedte van 50 mm. Tel. 02 kun je heel grappige dingen maken: een brood- of vleessnijplank, rekjes voor specerijenpotjes, hand- en theed oekenrekjes, klein speelgoed (hand- vormfiguren), slabestekken, handvat ten voor messen e.d. Enfin, aan de mogelijkheden is nauwelijks een grens. De set kost 66,25. Daarvoor krijgt u dan zes beiteltjes van goede kwaliteit en het shjpsteentje. Neem voor de theedoekhanger een plankje van een paar centimeter dik en 4 a 5 cm breed. De lengte kunt u zelf kiezen aan de hand van het aantal theedoeken dat u wilt ophangen. Boor gaten in het plankje met een doorsnede van 17 a 18 cm. Maak vervolgens twee zaagsneden naar ieder boorgat, zodat in ieder gat een sleuf ontstaat van onge veer 8 mm breed. tere fabricageprecisie (onder an dere wat het insolderen van die hardmetalen snijplaat betreft) maar ook van slijpmethode. verbeteringskosten die minder dan 1.500 bedragen. Als een eigenaar de woningverbetering zelf uitvoert kan hij van de gemeente al leen een bijdrage krijgen, in de materiaal kosten en de eventuele extra kosten (zoals bijvoorbeeld leges), tot een bedrag 26.000. Hier geldt dat geen subsidie wordt verleend indien de materiaalkosten lager zijn dan 600. De subsidie bedraagt in beide gevallen 40 procent van de verbe teringskosten. Afhankelijk van de hoogte van de kos ten, worden bijdragen ineens of in aflo pende jaarlijkse bedragen gegeven; en wel als volgt: bij verbeteringskosten, waarbij met een aannemer wordt gewerkt: tussen de 1500 en 15.000 gulden wordt 40 procent van het bedrag ineens uitgekeerd. Bij verbeterin gen tussen de 15.000 en 65.000 wordt de subsidie in jaarlijkse bedragen uitgekeerd, over 10 jaar aflopend van 10 procent naar 4 procent; bij verbeteringskosten, zonder dat met een aannemer wordt gewerkt: tussen de 600 en 6000 wordt 40 procent van de materi aalkosten ineens uitgekeerd. Tussen de ƒ6000 en ƒ26.000 wordt in jaarlijkse be dragen uitgekeerd, eveneens over tien jaar aflopend van 10 procent naar 4 procent. Ook bestaat de mogelijkheid dat de eige naar zelf een deel van het werk verricht en het grotere werk aan een aannemer over laat. De gezamenlijk te subsidiëren kosten mogen ook hier weer niet de grens van 65.000 overschrijden. Daar dit de grens betreft die feitelijk gesteld is voor volledig aangenomen werk, wordt er een correctie aangebracht t.a.v. de materiaalkostensub sidie die bij eigen arbeid van toepassing is. Wil men de woning in gedeelten verbete ren dan staat de regeling dit ook toe. Bijvoorbeeld eerst de gevels en het dak verbeteren en daarna verbeteringen bin nen de woning aanbrengen. De kosten van elk gedeelte kunnen dan als een op zichzelf staande investering worden beschouwd en als dusdanig afzonderlijk worden gesubsi dieerd. In zo’n geval moet men er echter rekening mee houden dat; Houtsnijden is een erg plezierige hob- by-bezigheid, die weer meer in de be langstelling komt. Daarvoor is nogal specialistisch gereedschap nodig; met een zakmesje kom je niet ver. Een erg fraaie „beeldhouwgutsenset” zagen we in het Stanley-assortiment. De naam ervan kan wellicht wat misleidend zijn: „gutsen” zijn hol- of bolgeslepen bei teltjes. De set bevat echter ook vlakken (rechte en schuine) beiteltjes, met rech te of gebogen bladen. De originele Amerikaanse naam „carving set” komt er beter bij als je „carving” vertaalt als „kerven”. Je kunt er heel wat mee afkerven, zowel in- als uitwendige profielen, de set bevat een handig shjpsteentje waar mee je de beiteltjes even vlijmscherp kunt houden als u ze geleverd krijgt. Het is, behalve een leuk Sinterklaas- of kerstcadeau, ook een prima investering in een heleboel winterse creativiteitsac- tiviteiten. Kleine stukjes hardhout (afval) zijn redelijk goed verkrijgbaar, en daarvan Een boor waarmee vaak wordt geklopt, dient een „taaie” schacht te hebben, om de via de boorpunt opgevangen krachten te kunnen verwerken. Aan de schacht moeten nog andere eisen worden gesteld: het boormeel uit het gat moet worden afgevoerd. de te subsidiëren kosten te zamen niet meer mogen bedragen dan 65.000; in de eerste plaats de bouwtechnische ge breken worden verholpen; het totale plan binnen 2 a 3 jaar voltooid moet zijn. Wat betekent dat nu in de prak tijk? Wanneer uw huis betonnen muren heeft, waarin u zo af en toe eens een gat moet boren, koop dan liever de duurdere be tonboor. Daarmee is niet gezegd dat de steenboor niet zou kunnen kloppen; de moderne steenbooi heeft ook een negatief geslepen vrijloophoek die op kloppend bo ren is ingesteld. Het is een kwes tie van hoe je het wilt bekijken: een speciale betonboor voor kloppend boren is duurder maar gaat langer mee; een goedkopere boor moet je wat vaker vervan gen door een nieuwe. Een paar steenboortips tot slot: wanneer u gaten van vrij grote diameter in hard materiaal moet boren, maak dan eerst een gat van geringer diameter („voorbo ren”). Bijvoorbeeld: 6-mm-boor, daarna opnieuw boren met de vereiste 10-mm-boor. Dat spaart boren en levert een beter gat op. Geef bij kloppend boren stevig druk op de boormachine. Hoe harder het materiaal, hoe groter de druk moet zijn. De boor „snijdt” immers niet, maar „bei telt” en hij vreet zich dus niet vanzelf in het materiaal, zoals bijvoorbeeld een metaalboor of een houtboor doet. Bij geen of te weinig druk gaat de boorpunt „poetsen" over de bodem van het gat en dan is uw betonboor veel sneller bot. De zogenaamde vrijloophoek van de speciaal op kloppen of hameren ingestelde betonboor is anders dan die van de „gewone” steenboor. Die vrijloophoek moet het de boor mogelijk ma ken zich goed in het harde mate riaal „in te vreten”, zodat de har de korrels (grind) uit hun binding (cement) worden losgeschraapt of geklopt. Bij het kloppend bo ren is niet zo zeer de scherpte van de boorpunt van belang, maar vooral het effect van de „beite lende” werking. „Goed gereedschap is het halve werk” is een bekend spreekwoord, dat iedere doe-het-zelver zal onderschrijven. Het gaat ook op in de keuken, waar we dan ook vaak een uitgebreid arsenaal scherpe messen tegenko men om bijvoorbeeld vakkundig vlees te kun nen snijden. Meer nog dan voor de werkplaats van de doe-het-zelver geldt hier dat goed oprui men erg belangrijk is. Want wanneer er kinde ren rond lopen in huis is het echt te gevaarlijk om scherpe messen zomaar in de keukenla te leggen. Het is beter om de mes sen boven het aanrecht op te hangen, handig voor het grijpen als men ze nodig heeft, maar op onbereikbare afstand voor kleine kinderen. Een verzoek om toekenning van subsidie voor woningverbetering moet bij de ge meente worden ingediend. De aanvraag formulieren zijn daar te verkrijgen, alsme de een informatiefolder betreffende de subsidies. U moet met de uitvoering van de werkzaamheden wachten totdat de ge meente de subsidie heeft toegekend en de bouwvergunning heeft verleend. Voor werkzaamheden, die al zijn uitge voerd voordat de subsidie-aanvraag werd ingediend, wordt geen subsidie verleend. Het gereedkomen van het werk dient aan de gemeente te worden gemeld. Daarna wordt de subsidie door de gemeente uitge keerd. Als het om een jaarlijkse bijdrage gaat, wordt de tweede jaarlijkse bijdrage uitgekeerd, een jaar na de datum waarop de verbetering gereed is gekomen, enz. N.B.: voor de inkomstenbelasting hoeft geen aangifte te worden gedaan van een bijdrage ineens in de kosten van woning verbetering en verbouwing. De jaarlijkse bijdragen zijn fiscaal wel belastbaar en moeten daarom worden opgegeven. Officieel ligt er eigenlijk niets vast. Maar er is langzamerhand wel een ietwat gericht onder scheid in die benamingen ont staan De naam „steenboor” Wordt gehanteerd voor de goed kopere spiraalboor met hardme talen snijplaatje, waarmee je zonder probleem draaiend kunt boren in niet te harde materialen. Dus in baksteen, in de specie van de voegen tussen de stenen, in gasbeton, enz. De betonboor, die er op het oog precies eender uit ziet, is kwalitatief beter. Daar mee kun je kloppend boren... een techniek waarmee vele doe-het- zelvers noodgedwongen ver trouwd zijn geraakt. Dat is niet alleen een kwestie van beter (en dus duurder) staal voor de schacht van de boor en van gro- van de theedoeken zoveel mogelijk te voorkomen. Lak tenslotte het geheel in een bij de keuken passende kleur. De gereedschappenwereld lijkt soms een technisch Babylo- nie. De talloze dwars door el kaar gebruikte benamingen doen aan een totale spraakver warring denken, althans, zo zal het dikwijls op de arme doe-het- selver overkomen. Neem nu de steenboor; zo noemt de één hem tenminste. De ander zegt: beton boor. En dan zijn er mensen die Welbewust onderscheid maken tussen steen- en betonboren. Hoe zit dat nu? het bouwen van een keukenruimte en het aanbrengen van een keukeninrichting; het vervangen van een primitieve keuken inrichting door een aangepaste keukenin richting; het bouwen van een bergruimte buiten de woning; uitbreiding en/of vervanging van de elek trische installatie, naar de voorschriften van het elektriciteitsbedrijf. Informatie over de bedragen die hier voor gelden is bij de gemeente verkrijg baar. beide uiteinden gaten voor de bevestigings- schroeven. Neem vervolgens een stuk verend tochtstrip van plastic of nylon, dat past in de gleuf tussen voor- en achterzijde van het messenrek. Snij de strip af op de juiste leng te en bevestig de ene helft met lijm en spijkert jes op de bovenzijde van de achterste lat. Duw de andere helft in de gleuf zodat deze de messen vast klemt. Lak het rekje in de gewenste kleur en schroef het tegen de muur met schroeven in kraalringen. Een variant op model 1 kunt u maken door de breedte van de voorste lat zo groot te nemen, dat het een beschermkap wordt voor het lemmet van de messen. o o o 20 Vriiloophoek van de steenboor. negatief geslepen voor schraper, en kloppen 0S-2mm 1

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25