er NETO NA BEZOEK SENATOR MCGOVERN Einde vervolging bende van vier Weer moorden in Baskenland ot Pokken komen in de wereld en e achtergrond Honderden doden Orkaan geselt Europa. Staking in Isfahan i bijna niet meer voor GEEN VERTROUWEN, DAN NIEUWE VERKIEZINGEN i VERSCHILLENDE SCHEPEN IN NOOD Populier Hekel De tuinman I A. •r r o* f i BINNEN- EN BUITENLAND 1978 1 4 DECEMBER DONDERDAG 2 door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) 11 r - LONDEN. Na gisteravond binnen twintig minuten twee ne derlagen in het Britse Lagerhuis te hebben geleden, heeft premier James Callaghan aangekondigd dat hij vanavond in het Lagerhuis de vertrouwenskwestie zal stellen. e Pis idjarig aamde ir een iplaats liertoe asloten ar voor zond n tot takel )g 21 Van olger ier, dr. Vonde- Natio- Tbod 3 alkar f 4 - M In parlementaire kringen wordt het echter onwaarschijnlijk ge acht dat de regering ten val ge bracht wordt en algemene verkie zingen moeten worden uitge schreven. trijfël S A Angola wil relatie met (Van onze redactie buitenland) Washington verbeteren (Van onze redactie buitenland) Lusteloos België zondag naar stembus (Door Jan Gerritsen) ir wer- Kleis- iU’ers er ds. eeftijd 1 Frits richter r hulp 1 gear- LONDEN. Grote delen van West- Europa werden gisteren gegeseld door zware stormen die hier en daar orkaan- kracht bereikten. In het Kanaal is ver moedelijk de Franse trailer „Alcyon” met een tienkoppige bemanning vergaan. Na dat het schip een noodsein had uitgezon den, schoten tien schepen te hulp en wer den vanuit Engeland een reddingboot, een helikopter en een verkenningsvliegtuig gezonden om aan het opsporingswerk deel te nemen. Vermoed wordt dat de aanslagen zijn gepleegd door de Baskische afscheidings beweging ETA. De ETA heeft sinds 1 oktober de verantwoordelijkheid voor 31 moorden op zich genomen. Wie moedige mannen wil zien die ver trouwen inboezemen, die moet dezer da gen naar Brussel komen. Van talloze aanplakbiljetten op de talloze kale mu ren die de Belgische hoofdstad kent, sta ren montere politici naar de passerende kiezers. De begeleidende leuzen spreken zonder uitzonder van moed, durf, ver trouwen. Zondag mogen de Belgen weer eens stemmen en volgens de politieke partijen kunnen ze best een hart onder de riem gebruiken. „Op ons kunt ge vertrouwen», is de boodschap van het duo Tindemans en Martens, resp. stemmentrekker en voor zitter van de Vlaamse christen-democra- ten (CVP). „De moed om de feiten onder ogen te zien” kenmerkt blijkbaar pre mier Paul Vanden Boeynants, de Brus selse christen-democraat (PSC), die sinds de val van het tweede kabinet-Tinde- mans, begin november, met krachtige hand een overgangskabinet heeft geleid. De beeltenis van Henri Simonet, de soci alistische minister van buitenlandse za ken, gaat van steeds andere parolen ver gezeld. Eén daarvan is „Man van alle seizoenen”. De Brusselaars, net als de Vlaamse en de Waalse Belgen, worden er warm noch HONG KONG. De vervolging van de aanhangers van de zogenaamde bende van vier, voormalige politieke topfigu ren, onder wie de echtgenote van Mao, eindigt aan het eind van dit jaar. Het besluit is, volgens het Japanse dag blad Mainitsji, genomen door het militair comité van de Chinese communistische partij. De Japanse krant meldt verder dat het Chinese volk is aangespoord om zich geheel te wijden aan het moderniserings programma van premier Hwa Kwo-feng en vice-premier Teng Hsiao-ping. ve over dit onderwerp. Voorgesteld word; zelfs de systematische inenting geheel op te heffen. De meeste kans op besmetting bestaat in laboratoria waar met het virus wordt ge werkt en die niet voldoen aan de veilig heidsvoorschriften, aldus de deskundigen. koud van. De verkiezingsstrijd was zo lusteloos en vlak als in geen jaren het geval is geweest. Als om het provincialis me van het politieke bedrijf, zeker ook in Brussel zelf, nog eens te illustreren, be klaagt het bestuur van de Brusselse taal- partij FDF zich begin deze week over het optreden van „militanten” van de PSC van Vanden Boeynants. Die maakt ge bruik van een „wagen met zaag die ver- kiezingspanelen te lijf gaat”, mopperde mevrouw Spaak, voorzitster. België is een van de weinige Westeuro- pese landen waar nog opkomstplicht be staat. Ware dat niet het geval dan zou 46 percent van de stemgerechtigden zondag thuisblijven, zo is onlangs gebleken uit een opinie-onderzoek. De Belgen zijn het gekonkel van de partijen moe. De regio nalisering de opdeling van het land in drie min of meer zelfstandige gewesten (Vlaanderen, Wallonië en Brussel) is voorlopig weer eens stukgelopen, de eco nomische crisis en de werkloosheid du ren voort en de belastingen worden ho ger, zo is ongeveer de balans van de gemiddelde kiezer. Het mooie van verkiezingen in België is wel dat in de weken voorafgaand aan de grote dag, cadeautjes worden uitgedeeld en schandalen aan het licht komen. De staal-, textiel-, en scheepsbouwindustrie Met 285 stemmen tegen 279 werd een voorstel verworpen tot het instellen van economische sancties tegen bedrijven die hun werknemers meer dén vijf percent loonsverhoging willen geven. Het verschil van zes stemmen was voldoende om de doeltreffendheid van het gezag van de minderheidsregering van Callaghan in twijfel te trekken. De nederlaag betekent dat het loonbeleid van de regering op losse schroeven staat. De stemmingen werden gehouden over een amendement van de conservatieven waarin opgeroepen werd om geep steun te verlenen aan het „willekeurige economi sche sanctiebeleid van de regering tegen bedrijven en werknemers die onderling overeenstemming hebben bereikt over lo nen die hoger liggen dan de strakke limiet LOEANDA. De president van Ango la, Neto, heeft gisteren gezegd dat zijn land bereid is en wel onmiddellijk, diplo matieke betrekkingen met de Verenigde Staten aan te knopen. Neto zei dat tegen verslaggevers in de Angolese hoofdstad Loeanda. Hij voede daaraan toe tot dit besluit te zijn gekomen na een gesprek van een uur met de Ameri kaanse Senator George McGovern. McGovern reist al enige tijd door Afrika en heeft tot nu toe acht landen bezocht. Na Angola keert de Senator vandaag terug naar de Verenigde Staten. McGovern kwam overigens twintig mi nuten te laat bij Neto doordat hij onver kregen kredieten van vele honderden en zelfs miljarden guldens, nodig om de werkgelegenheid in deze bedreigde be drijfstakken althans voorlopig overeind te houden. Pensioenen werden op de valreep door de regering verhoogd en een deel van de kinderbijslag, dat in september wegens gebrek aan fondsen niet kon worden uitbetaald, zal alsnog worden uitgekeerd. De kranten, die in België sterk partij gebonden zijn, ontdekten in deze weken schandalen die politiek in het nadeel van bepaalde tegenstanders uitpakten. Zo ra kelde een PSC-gezind blad de onver kwikkelijke verwikkelingen bij de Belgi sche PTT op, om de reputatie van de verantwoordelijke minister Defosset, te vens FDF-lijsttrekker, van vraagtekens te voorzien. PSC en FDF zijn eikaars belangrijkste concurrenten in Brussel. Het failliet van de socialistische „Volks- waaraan het parlement geen goedkeuring heeft gehecht”. De tweede stemming, die de regering met twee stemmen verloor, vond volgens de procedures van het La gerhuis plaats over hetzelfde onderwerp. De nederlaag betekent dat de regering zal moeten afzien van de voorgestelde re- pressaillemaatregelen tegen bedrijven als Ford en British Oxygen, die hun em ployés een hogere loonsverhoging hebben toegekend dan de door de regering vast gestelde limiet van vijf percent. Het argu ment van de regering is, dat overschrij ding van die limiet de inflatie in de hand werkt. De sancties zijn vrijwel het enige wapen dat de regering heeft om naleving af te dwingen. Het is nu dan ook de vraag in hoeverre andere bedrijven zich vrijer voe- wacht toestemming kreeg drie Amerika nen die in Loeanda gevangen zitten, te bezoeken. De Senator reist in gezelschap van enige Amerikaanse journalisten. Het is voor het eerst sinds 1976 dat verslagge vers uit de VS welkom zijn in Angola. Op vragen van de journalisten aan Neto waarom hij de vorige week premier Lopo do Nascimento heeft af gezet en twee da gen later nog een zestal leden van zijn kabinet, antwoordde de president, dat „net zoals een jong mens zich moet voegen naar abrupte veranderingen in zijn organisme, dit ook geldt voor een jonge regering”. Volgens waarnemers heeft falen de be trokken kabinetsleden hun functie gekost. Zo zou Do Nascimento Neto onvoldoen de op de hoogte hebben gehouden van bestuurlijke problemen. Minister van Bin- gazet” in Antwerpen kreeg een slepend gevolg compleet met bedrijfsbezetting omdat de tegenstanders van de socialis ten in de regering niet wilden meewerken aan een hulpactie. In opmerkelijke eendracht zworen alle Vlaamse partijen vervolgens haastig het Egmond-akkoord af de blauwdruk voor de definitieve regionalisering van de Belgische staat, waarover maanden lang hard door de coalitiepartijen was onderhandeld. De Franstalige partijen Waalse en het Brusselse FDF ant woordden met de vorming van een ge- Afgezien van de vertrouwenskwestie werd in parlementaire kringen al gesugge reerd dat premier Callaghan deze kwestie zou kunnen aangrijpen als een centraal thema voor vervroegd uitschrijven van algemene verkiezingen. Dat lijkt echter onwaarschijnlijk, omdat ook de meeste en belangrijkste vakbonden vinden dat ze nu al lang genoeg hun medewerking hebben verleend aan het loonbeleid van de rege ring en terug willen keren naar de vrije onderhandelingen met hun werkgevers. nenlandse Handel Pinto Joao zou naar huis zijn gestuurd omdat hij geen greep kreeg op de voedseldistributie en ook mi nister van Huizenbouw, Manuel Resende Olieveira, zou zijn werk niet naar voldoe ning hebben gedaan. Over zijn gesprek met de Angolese presi dent zei McGovern later op de dag, dat Neto had verzekerd, dat als Angola de garantie had, dat de Zuidafrikaanse troe pen niet langer meer een bedreiging zou den vormen voor zijn land, de Cubaanse troepen uit Angola zouden vertrekken. „Dit is een correcte diagnose en ik heb geen reden er aan te twijfelen”, zo zei McGovern tot de pers. De Senator is gisteravond vertrokken em vliegt vandaag vanuit Londen terug naar Washington. Terwijl de omhakkers met elektrische zaag, bijl en touw bezig waren, kwam een buurtgenoot langs, die kwaad opmerkte dat het een schande was om zo’n prachti ge, gezonde populier om te hakken. „Hebt u er dan verstand van?”, vroegen de omhakkers. „Ja”, zei de boze meneer. „Het is geen populier maar een esdoorn”, zeiden de omhakkers. Ik had, met mijn bomenkennis, die boze meneer kunnen zijn, maar ik was het niet. Ik had, volgens Georg Kessler, ook mijn overbuurman kunnen zijn, want die had echt een hekel aan die esdoorn gekregen, maar ik was het niet. Kessler had ongelijk, ik heb geen hekel aan de boom die hij aanwees, ik heb zelfs geen hekel aan AZ’67. (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI. In het noordoosten van India zijn de afgelopen dagen zeker 250 mensen gestorven na het drinken van klandestien gestookte drank. Meer dan 500 mensen liggen in ziekenhuizen. Na onder zoek bleek, dat de zelfgestookte drank giftige stoffen bevatte. eggen >nder- s Am- si hij, rzoek omen leidde lamse (Van onze redactie buitenland) MADRID. In Spaans Baskenland zijn gisteren weer twee mensen om het leven gebracht. Een van hen is een gemeentelij ke hoofdcommissaris van politie. Isfahan behoort tot de meest oproerige steden in het verzet tegen de sjah. Er zijn bij de recente onlusten enige tientallen doden gevallen. Aanleiding voor de provocerende op roep van de religieuze leider is de golf van terreur en intimidatie, die door aanhan gers van de sjah in het hele land is ontke tend. Deze aanhangers waren van plan vandaag twee nieuwe standbeelden van de sjah en zijn vader te onthullen. Er zijn dreigementen geuit voor het geval de bevolking deze „plechtigheden” negeert. De onder staatstoezicht staande Iraanse radio heeft gisteren melding emaakt van „omvangrijke betogingen” ten gunste van de sjah in Teheran en acht andere steden in de provincie. Een woordvoerder van het oppositievoerende „Nationale Front” ver klaarde in een commentaar op dit bericht dat de deelnemers aan die betogingen agenten waren van de geheime dienst, SAVAK. Ik sta niet op zo vertrouwelijke voet met bomen dat ik een hekel aan ze kan krijgen. Ik heb er mijn eigen vier dichtbundels op nagevlooid, in de laatste twee komt geen boom meer ter sprake, in de eerste komt „bomen” drie keer voor en „boom” één keer, in de tweede is zes keer sprake van „bomen”, vier keer van „boom” en één keer van „kerstboom”. Het gebrek aan specificatie (iep, beuk, spar, kastanje, Tan nenbaum O, eik, vlier, den, esdoorn) be wijst toch wel dat bomen emotioneel ver van me af staan. Bij de overburen is vorige week een hele hoge boom gekapt die in hun tuin stond. Staatsbosbeheer had het vellen van deze boom door twee gediplomeerde omhak kers („Er is een boom geveld met lange, groene lokken. Hij zuchtte ruischend als een kind terwijl hij viel, nog vol van zomer wind. Ik heb de kar gezien, die hem heeft weggetrokken” Vasalis) goed gevonden wegens inwendige verrotting. Buren al lang blij. Want hij stond midden in het tegelterrasje, ’s zomers scheten de vogels op de zomerjurkjes en in de theekopjes, in het najaar dreven de witte pluizen in de theekopjes en verspreidden zich via de open balkondeuren door het hele huis. 1. Von ns zijn parle- comité tsvoor- i. Lam- ünister ilieuhy- voor- 1 spuit- uorme- angrijk Staten t, is er atregel e laten 1 (Van onze redactie buitenland) eester afwij- i onaf- erzoe- itie bij us Po- heden 'ergen l”. er tij- ■an de n. Het an het teund ’66 en ■i geen roeks- >rd op or het en de (Van onze redactie buitenland ISFAHAN. De hoogste religieuze lei der in de Iraanse stad Isfahan, Hossein Hademi, heeft alle volgelingen in de stad verzocht vandaag thuis te blijven, hun zaken te sluiten en geen inkopen te doen. Dit komt neer op een algemene staking, die in strijd is met de geldende staat van beleg. Inmiddels zijn heel wat Belgen alweer vergeten waarom al die moedige politici hen naar de stembus laten gaan. Want de sociaal-economische problemen komen deze weken meer aan bod dan de eeuwi ge strijd tussen Vlamingen en Fransspre- kenden, die nochthans het struikelblok leverde voor het tweede kabinet-Tinde- mans. Na een goede zestien maanden eindigde de grote coalitie tussen Vlaamse en Waalse christen-democraten en socia listen, alsmede de Vlaamse Volksunie en het Brusselse FDF roemloos. De alsmaar aanzwellende kritiek in Vlaanderen op de voorgestelde staatshervorming was voor de CVP reden om het kabinet „op te blazen”. len om het voorbeeld van Ford te volgen. Wanneer dat het geval is, zal er ongetwij feld een conflict komen tussen de regering en de vakbonden die de employés in over heidsdienst vertegenwoordigen als voor hen wél het maximum van vijf percent wordt aangehouden. np een disme. dikant cht hij schap- nen. ie nog nt in 948 tot onesië meenschappelijk front, dat nieuwe en verdergaande eisen aan de Vlamingen stelt. Tegen de kolonisering van Wallonië door de Vlamingen, om met de warm bloedige André Cools, leider van de Waalse Parti Socialiste te spreken. Na de verkiezingen zal opnieuw onder handeld worden over opdeling van het land dat „eenheid maakt macht” als nati onaal devies voert. De opstelling van de Vlaamse vertegenwoordigers zal dan beïnvloed worden door de verkiezings uitslag. Algemeen wordt verwacht dat de Volksunie, gecompromitteerd door de medewerking aan het Egmond-akkoord, achteruit zal gaan ten voordele van het „Vlaamse Blok”, een samenstel van ui terst rechtse partijen die de onafhanke lijke Vlaamse staat prediken. In Wallonië wordt er op dit punt geen grote verschui ving verwacht. Belangrijkste vraag voor Vlaanderen en heel België is of de christen-democra- tie van Tindemans en Martens de absolu te meerderheid in Vlaanderen zal verove ren. Socialisten, liberalen en om nog maar te zwijgen van uiterst links (com munisten en maoïsten) vrezen de CVP- staat, die wordt afgeschilderd als corpo ratistisch, behoudsgezind en intolerant dit laatste dan vooral op cultureel gebied. isteren Bonds- g tegen reacto- sp zegt van de g. De oorstel Noord- Kalkar ïmieti- :ot een si door Na afloop van AZ’67—Ajax maakte AZ- trainer Georg Kessler van zijn hart geen moordkuil. Hij bleek altijd al een hekel aan Ajax te hebben gehad, en die hekel was niet verminderd na de wat mazzelige overwinning van Ajax. Buiten de kleedka mers, toen hij al op weg was naar zijn auto, vroegen enkele journalisten hem waarom hij zo’n hekel aan Ajax had? Georg Kess ler antwoordde: „Waarom ik een hekel heb aan Ajax? Waarom hebt u een hekel aan die boom daar? Zoals u een hekel aan die boom hebt, zo heb ik een hekel aan Ajax. Dat mag toch? Hij wees tijdens het uitspreken van die woorden vagelijk in de richting van enkele bomen die het terrein rond het AZ-stadion omzoomden. Zou ik, vroeg ik mij dromerig af, werkelijk een hekel aan die boom heb ben? En waarom dan wel? En hoe erg is mijn hekel aan die boom? Moet ik hem met verachtelijk opgetrokken wenkbrauwen aankijken (zodat hij ineenkrimpt onder mijn blik), of moet ik hem een schop verkopen, of mijn naam in zijn bast kerven zodat hij kermend in de wind zijn spijt betuigt! Of moet ik hem, onder dekking van het nachtelijk duister, over enkele uren komen omzagen, of met toiletspray ontbladeren c.q. ontozoniseren? En tot wat voor merk behoorde de boom eigenlijk waarvan Georg Kessler wist dat ik er een hekel aan had? De enige bomen die ik goed uit elkaar kan houden, zijn de kastanjeboom in de kastanjetijd en de kerstboom in de kerst tijd, maar omdat die twee tijden nooit samenvallen, haal ik ook deze bomen nog dikwijls door elkaar. Was ik het niet die op de le hbs met 5-jarige cursus b een verne derende 1 voor mijn herbarium kreeg, onder meer omdat ik geen blad van de iep had kunnen vinden waarvan er toch een stelletje voor de school op de Keizers gracht herbariumklaar de eeuwen getrot seerd hadden? Was ik het ook niet die bij het samenstellen van het Jonge Vaders boek steeds op de vlierboom stuitte, wiens takken dienst konden doen om fluitjes te maken, waardoor ik steeds nieuwsgieriger werd naar uiterlijk en voorkomen van de vlierboom, die ik niet van gezicht kende? Na wat heen en weer vragen bleek er een vlierboom in mijn tuintje te staan. r (Van onze redactie buitenland) GENÈVE. Een pokkeninenting is vol gens de Wereldgezondheidsorganisatie WHO niet langer noodzakelijk. De ziekte komt, behalve in de Hoorn van Afrika, nergens op de wereld meer voor. De WHO vergadert momenteel in Genè- Nee, een grote bomenkenner ben ik niet, maar zou die boom waar ik volgens Kess ler een hekel aan had misschien een popu lier zijn? Al bijna dertig jaar draag ik deze onvergetelijke dichtregel met me mee: „De populier is hier niet populair”. Een gedichtje van Henk Byronsard in de Man dril van juni 1949: „Nee, zegt de tuinman en hij kucht (wat griep). Nee, Nederland dat is meest eik en iep. Nee, zegt hij, soms een beuk of een- kastanje. Nee, bosjes dennen en wat treurwilg- franje. Nee, zegt de tuinman met een droevig air, de populier is hier niet populair”. Slechts wat wrakstukken, een redding boei en een reddingvlot van de „Alcyon” waren tot vannacht gevonden. In Zuid-Engeland kwamen gisteravobd acht mensen door de storm om het leven. Hierbij waren twee politiemannen die met hun surveillance-auto in Cornwall door het opgezweepte water in zee werden ge sleurd en verdronken. Veerdiensten over het Kanaal werden gestaakt toen de wind stoten opliepen tot 170 km per uur. Ook uit Duitsland kwamen berichten over zware storm, waardoor veel schade ontstond. In Nedersaksen werden daken van huizen gerukt en veroorzaakte de wind overstromingen. In Beieren werden windsnelheden tot meer dan 200 km per uur gemeten. De Liberiaanse ertstanker „Ore Prince” seinde gisteravond dat de trossen met de sleepboot „Rode Zee” van Smit Internationale uit Rotterdam tijdens de zware storm waren gebroken. De Liberiaan had machineschade en werd door de „Rode Zee” gesleept. Toen de trossen braken, bevond de combinatie zich bij Brest in het Kanaal. In Bretagne en Normandië zijn vijf men sen door het zware weer omgekomen. Het zwaarst getroffen werd de kleine gemeen te Ize in het departement Mayenne, waar een tornado de daken van de meeste hui zen afrukte. Een Westduits vrachtschip, „De Mün chen”, dat net zo lang is als de roemruchte „Titanic”, werd gisteren nog steeds ver mist in huizehoge zeeën op de Atlantische Oceaan, ondanks 48 uur zoeken vanuit de lucht. De sleepboot „Smit Rotterdam”, van Smit Internationale in de Maasstad, meldt inmiddels zwakke noodsignalen opgevan gen te hebben. Deze zouden afkomstig kunnen zijn van een automatische nood- zender op „De München”, welke alleen in ir^zijn werking treedt bij aanraking met water, üs De De „Smit Rotterdam” stoomt op naar het noodgebied. Het schip in nood heeft 28 opvarenden. Britse regering wankelt Een soldaat in de Iraanse stad Isfahan, centrum van geweldadigheden tussen militairen en burgers, maakt geen geheim van zijn loyaliteit met de sjah, door zijn gevechtswagen op te tuigen met diens portret. Wanneer een automobilist weigert een foto van de sjah op zijn voorruit te plakken, ranselen soldaten hem af en slaan de voorruit van de auto in. i f i

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3