PVDA: Ib Politie arresteert drie Umuidenaren VN: Oost-Timor Amerikaanse Noord-Holland: 124,50 Betere honorering Premie vrijwillig voor Kamerleden verzekerden hoger Smith: Oliebrand Vragen over rol grote ramp Van Agt bij afluisterzaak Droogdok Bretagne Regering is CDA terwille Voor kwartje wereld rond heeft recht op zelfstandigheid helikopters in Rhodesië ■i I Damiate Pers Taakstelling commissie in zaak-Aantjes „PLAN-BROKX MARGINAAL” Vondst verdovende middelen CDA en VVD achter wetsvoorstel IJmuider Courant LJ M DONDERDAG DECEMBER I 4 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND 4 D< V soo een de den bes rek WO! ma] bes leid twe probleem is echter dat het kabinet nog geen mogelijkheid heeft gevonden om het plan Brokx te financieren. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Staatssecretaris Brokx wil dat er volgend jaar duizend woningwetwoningen meer worden gebouwd dan de 26.500, die al op de begroting stonden. Ook voor de jaren 1980 en 1981 wil Brokx het woningwetprogramma telkens met duizend huizen verhogen. Met de huizen extra in de sociale sector komt Brokx enigszins tegemoet aan de wens van een meerderheid van de Tweede Kamer. Het grote Ean woningwetwoningen (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) ir De Commissie van Drie in de zaak-Aantjes bestaat uit: v.l.n.r. prof. Enschede, oud (Van onze redactie binnenland) Nieuw kabinetsvoorstel ƒ147,50 Vóór de stranding slaagden helikopters er in de vier runners en elf Franse mari niers van het dok te halen. De mariniers waren daar eveneens per helikopter op geplaatst om de runners te assisteren bij pogingen de sleepverbinding met de Ty phoon te herstellen. Aanvankelijk leek men daarin te slagen. Op dat moment naderde de Franse kust zo snel en werden de werkzaamheden op het achterdek van het dok zo bemoeilijkt door zware zeeën dat het voortzetten van die poging onver antwoord leek. Het lag aanvankelijk in het voornemen om met dit dok Kaap Hoorn te ronden in de tegengestelde dan gebruikelijke rich ting. Dat wil zeggen in een richting waarbij men de weers- en stroominvloeden het hardst te verduren krijgt. Zo ver is het echter niet gekomen. Tien dagen na aan vang van de reis moest de Typhoon zijn sleep prijs geven. Het bikkelharde gevecht van de daaropvolgende dagen om de sleep terug te winnen en te behouden werd niet beloond. (Vervolg van pag. 1) Terwijl specialisten van Bureau Wijs muller onderweg waren naar het plaatsje St Guenole op de Bretonse kust om te kijken wat er nog te redden viel van het daar woensdag gestrande droogdok Sima, maakte breuk van dat dok vrijwel zeker een einde aan de illusie van een heelhuid- se berging. Het in tweeën gebroken dok moet als verloren en derhalve als schroot worden beschouwd. (Van onze redactie binnenland) ZEIST. De ziekenfondsen zijn als gevolg van kostenstijgingen gedwongen de premie voor de vrijwillige zieken fondsverzekering met ingang van 1 janua ri 1979 te verhogen. De premie varieert, afhankelijk van de woonplaats, van 87 tot 124,50 per maand. De premielasten zijn redelijk over het land verdeeld. De meeste fondsen zijn aangesloten bij de zogenoemde vereveningskassen. Als die niet bestonden, zou de premie tot een maximum van ƒ150 oplopen, bijvoor beeld in Amsterdam en Haarlem. Om tegemoet te komen aan wensen van het CDA zal het kabinet nu met een com- promis-voorstel komen, waarbij de kor ting voor de laagste inkomens 0,3 procent zal bedragen. Voor de hogere inkomens (Van onze redactie buitenland) SALISBURY. Premier Ian Smith van Rhodesië heeft gisteren bij een bezoek aan de grotendeels uitgebrande olieop- slagplaats in Salisbury gezegd, dat dit „een van onze grootste tegenslagen sinds het begin van de terroristenoorlog is. Het zou dwaas zijn iets anders te beweren. Het is een grote ramp”. worden betaald, is verhoogd en door trendmatige loonaanpassing. De premie voor de vrijwillige verzeke ring moet in het algemeen worden vastge steld zonder rekening te houden met de inkomenspositie van de verzekerden. Om gekeerd is de hoogte van de premie wel van invloed op de inkomenssituatie van de individuele vrijwilligen verzekerde. In verband daarmee heeft de Vereniging Nederlandse Ziekenfondsen er bij de rege ring op aangedrongen haast te maken met het, door de Ziekenfondsraad geadviseer de, stelsel van premieheffing naar draag kracht, zoals in de verplichte verzekering. Hierdoor zouden de zwaksten uit de sa menleving een premie betalen, die zelf standig kan worden opgebracht. Dit blijkt uit de taakomschrijving, zoals die gistermiddag tijdens een bijeenkomst van de commissie werd vastgesteld. De Commissie van Drie bestaat uit de Hij hoopt dan aan te geven op welke wijze hij de woningwetbouw weer van de grond denkt te krijgen. Met name het laatste jaar is een giganti sche stagnatie in de bouw van deze huizen opgetreden. Aannemers en bouwers zeg gen niet meer volgens de financiële richt lijnen van het ministerie een goedkope woningwetwoning neer te kunnen zetten. Als gevolg van het zich terugtrekken van aannemers uit deze sector in de bouw konden de voor dit jaar geplande 31.000 bij lange na niet worden gehaald. Binnen twee weken komt Brokx overi gens met een verslag van de trip langs zestig gemeenten, die hij onlangs maakte om knelpunten in de bouw op te sporen. woningen zitten zouden dan naar een koopwoning doorstromen. De meeste frac ties in de Kamer zien echter niet dat die doorstroming op zeer korte termijn de enorme behoefte aan woningen in de soci ale sector kan opvangen. Het kabinet-Van Agt had voor 1979 het aantal te bouwen woningwetwoningen te ruggebracht van 31.000 (1978) naar 26.500. zelfde lijn kwamen te zitten, zodat het regeringsakkoord vanavond bepalend zal zijn voor de uiteindelijke beslissing. De WD houdt in ieder geval vast aan haar eis dat een eventueel wijzigingsvoor stel voorzien moet zijn van voldoende com penserende maatregelen in dezelfde sec tor, de sociale verzekeringen. Op een ver schil van enkele guldens per maand per uitkeringstrekker willen de liberalen ech ter ook geen crisis forceren. Voor het geval dat noch het CDA noch de regering met voldoende compensatie aankomt, heeft de WD zelf nog enkele voorstellen achter de hand. Welke deze zijn wilde De Korte gisteravond niet mee delen. WASHINGTON. Elf helikopters van Amerikaanse makelij bevinden zich op dit moment in Rhodesië. Dit is in strijd met het handeisembargo tegen dit land. De Kamerleden Roethof en Kosto (bei den PvdA) en Nypels en Cappeijne van de Copello (beiden VVD) vinden dat elke bur ger in volledig vertrouwen met zijn advo caat telefonisch moet kunnen spreken. Zij wijzen ook op het verschoningsrecht van de advocaat, wat betekent dat mededelin gen aan een advocaat vertrouwelijk zijn en deze niet gedwongen kan worden daar over uitspraken te doen. De afluisterzaak werd eerder deze week bekend gemaakt door de Orde van Advo caten, nadat Mentens huidige advocaat, mr. L. van Heijningen, stukken had aange troffen waaruit het afluisteren bleek. Die stukken gingen over gesprekken die de betrokken advocaat, mr. H. Hoorneman uit Amsterdam, in december 1976 heeft gevoerd. (Van onze parlementesredactie) DEN HAAG. Minister Wiegel (Bin nenlandse Zaken) is in principe bereid de inkomenspositie van de Kamerleden te verbeteren. In een debat over de nieuwe pensieonregeling voor de Kamerleden zei de bewindsman, dat het het parlement niet lukt om uit alle geledingen uit de maatschappij kandidaten voor het Ka merlidmaatschap te werven. Volgens de minister is de relatief onaantrekkelijke inkomenspositie van Kamerleden een van de oorzaken van die situatie. De oppositiepartijen zijn fel tegen een verhoging van de „schadeloosstelling”, zo als het inkomen van de Kamerleden wordt genoemd. Zo zei Nijhoff (DS’70) dat de Kamerleden een voorbeeld moeten geven in het kader van de algemene matigings- plannen van Bestek ’81 De woordvoerders van de regeringspar- vervolg van pagina 1) De vondst van een partij amfetamine, grondstoffen en hennepprodukten in twee verschillende woningen in IJmuiden zijn voor de politie van Velsen (voorlopig) het sluitstuk van een intensief stuk speur werk dat werd verricht in nauwe samen werking met rijks- en gemeentepolitie van andere plaatsen uit de regio. Aan de Veiligheidsraad wordt gevraagd de zelfstandigheid van Oost-Timor te be vorderen. De afgevaardigde van Indonesië zei de inmenging van de Verenigde Naties in de binnenlandse zaken van zijn land onaanvaardbaar te vinden. NEW YORK. De Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties heeft giste ren een resolutie aangenomen waarin de bevolking van het door Indonesië bezette Oost-Timor het onvervreembaar recht op onafhankelijkheid wordt toegekend. drijven omdat de politie daar extra aan dacht aan besteedt. Voor een nader onderzoek werden te vens een personenauto en een vrachtauto in beslag genomen. Hoewel amfetamine een opwekkend middel is valt het toch onder de bepalingen van de opiumwet. H< van van geh< krij| twe< en i (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het beperken van de stijging in de sociale uitkeringen zal niet helemaal gebeuren volgens de plannen die het kabinet er aanvankelijk voor had ontworpen. Het kabinet was er in zijn bezuinigingsplan Bestek’81 van uitge gaan dat het op 1 januari de uitkeringen met een half procent minder zou laten stijgen dan volgens de bestaande reken methode zou moeten. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De PTT is begonnen openbare telefoons om te bouwen. Het is gebleken dat met een eenvoudig trucje de teller uitgeschakeld kan wor den. Op die manier is de hele wereld telefonisch te bereiken en voor de prijs van slechts één kwartje. Het afluisteren geschiedde immers op eis van de officier van justitie, wiens hoog ste baas het ministerie van Justitie is. De Kamerleden vinden het vreemd indien Van Agt hiervan niet geweten zou hebben. BUREAU. Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. vanderMije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning r goede financiële dekking voor die extra woningwethuizen weet aan te geven, gaan wij akkoord.” P. Cornelissen van het CDA: „Het CDA heeft steeds kenbaar gemaakt grote moei te te hebben met het woningwetprogram- tna van de regering. Het is duidelijk dat men om woningwetwoningen zit te sprin gen in het land”. Aanvankelijk weigerden de bewindslie den op Volkshuisvesting het programma in de woningwetsector te verhogen. Minis ter Beelaerts van Blokland en staatssecre taris Brokx rekenden op een doorstro- mingseffect door de bouw in de premie- koopsfeer en in de vrije sector te stimule ren. Mensen die in goedkope (woningwet-) Niet bekend is hoeveel geld de truc (het aarden van het microfoontje van de hoorn) de PTT heeft gekost. Een woordvoerder van de PTT zei vanmor gen dat rekening wordt gehouden met een schadepost van vele duizenden gul dens. In Limburg, Noord-Brabant, Zeeland, Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, Twente en Nijmegen en omstreken wordt de pre mie 124,50. In de noordelijke provincies (Friesland, Groningen, Drenthe en een deel van Overijssel en Gelderland) gaat men 106 betalen. Het ziekenfonds Pur- merend en omstreken gaat 122,61 bere kenen; op Texel moet 87 worden betaald en het ziekenfonds ZW-Hollandse Eilan den (Brielle) komt met 99,60 uit de bus. Inmiddels zijn de verwachte premies ter goedkeuring voorgelegd aan de voorzitter van de Ziekenfondsraad. De ziekenfond sen stellen dat de premies kostendekkend moeten zijn en dat in tegenstelling tot de verplichte verzekering niet kan worden „ingeteerd” op de financiële reserves om verhoging te voorkomen. Bovendien wordt bij de verplichte verze kering in 1979 toch meer premie ontvan gen dan in 1978, onder andere doordat het maximum dagloon, waarover premie moet Ongeveer de helft van het gigantische complex is verwoest, nadat guerrillastij- ders het oliedepot maandagavond in brand schoten. Volgens deskundigen is ongeveer 78 miljoen liter brandstof verlo ren gegaan ter waarde van ongeveer 18 j miljoen dollar. Het is de ernstigste slag die guerrilla strijders aan de Rhodesische economie hebben toegebracht. Er zijn 22 opslag tanks van 3,5 miljoen liter in vlammen op gegaan. Pas over acht of negen maanden verwacht men de schade hersteld te heb ben. In een aan| verg teer de c huis hebl tuee ook vies stuu van moe terii de Ver van nem in ja tuss bij BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal heren prof. Ch. Enschedé, mr. P. Boukema en drs. J. Bank. De taakomschrijving vermeldt verder een onderzoek van de gegevens van de Politieke Recherchedienst, die geleid heb ben tot het sepot van het dossier-Aantjes door het Openbaar Ministerie op 19 augus tus 1949, een onderzoek naar de gang van zaken bij toelating van Aantjes door de Studentenzuiveringscommissie van de Rijksuniversiteit van Utrecht en een on derzoek naar de toedracht bij het ontslag uit en de zuivering door de PTT. 14,80 42,60 56,50 ƒ167,70 220,50 0,70 In hun vragen wijzen de vier Kamerle den bovendien op een artikel uit het Wet boek van Strafverordering, waarin staat dat processen-verbaal van op last van de rechter-commissaris afgeluisterde ge sprekken zo spoedig mogeijk in bijzijn van die opdrachtgever moeten worden vernie- tigd. In dit geval is dat niet gebeurd. Drieduizend woningwetwoningen meer betekenen tot en met 1981 een extra finan ciële last voor het rijk van pakweg 200 miljoen gulden. Minister Andriessen van Financiën heeft geen idee waar hij dat geld vandaan moet halen. De PvdA heeft in een alternatief bouw programma om 5500 extra woningwetwo ningen voor 1979 gevraagd en heeft al laten weten daarom die duizend „een erg marginaal getal” te vinden. De WD-specialist-volkshuisvesting Pol de Beer laat weten dat de liberalen hele maal niet om meer woningwetwoningen hebben gevraagd. „Wij hebben gevraagd 6000 premiekoopwoningen extra te bou wen in 1979. Maar als het kabinet een tijen CDA en VVD (respectievelijk Weijers en Evenhuis) vonden het evenwel logisch dat een'onderzoek wordt ingesteld naar de financiële positie van Kamerleden, in ver gelijking tot de inkomens van andere poli tieke ambtsdragers (ministers, staatsse cretarissen, burgemeesters, wethouders, gedeputeerden) en hoge ambtenaren. Volgens Weijers verdient het modale Ka merlid gecorrigeerd 77.400 gulden per jaar. Mede gezien de politieke risico’s, het ontbreken van een tegemoetkoming in de 1 kosten van sociale zekerheid (Weijers: „Een Kamerlid is in feite een kleine zelf standige”) zou een verhoging van de scha deloosstelling gerechtvaardigd zijn, zo bleek uit de betogen van CDA en VVD- zijde. Evenhuis vond een van de extra overwegingen om de inkomens van Ka merleden in studie te nemen het feit, dat de pensioenregeling voor Kamerleden door de wetswijziging ongunstiger zal worden. De Kamer zal met ruime meerderheid akkoord gaan met dat wetsvoorstel. De opbouw van de pensioenen van de politie ke ambtsdragers zal nu veel minder snel gaan. Tot nu toe geldt voor Kamerleden, gedeputeerden en wethouders een op- bouwpercentage van 3,5 procent voor maximaal 20 jaar. Voor ministers en staatssecretarissen was het zelfs 5 procent van de laatstelijk genoten wedde, met een maximum van 8 jaren. Ter vergelijking: de algemene burgerlijke pensioenwet kent een opbouw van 1,75 pct per jaar, met een maximum van 40 jaar. Het opbouwpercentage zal in de nieuwe wet 3,5 pet bedragen voor de eerste vier jaar; daarna 1,75 pet per jaar. hoogleraar in de strafwetenschappen en oud raadsheer in de Hoge Raad; dr. Bank, wetenschappelijk hoofdmedewerker van de Utrechtse universiteit; en mr. Boukema, oud hoogleraar in het staatsrecht aan de VU te Amsterdam en lid van de Raad van State. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Commissie van Drie in de zaak-Aantjes zal ook een onderzoek instellen naar gedragingen van het voor malige Kamerlid, voor zover die van be lang zijn voor de beoordeling van zijn Nederlandschap. De inbeslagneming volgde op een lang durig en intensief onderzoek. Woensdag avond werd besloten om de zaak af te ronden. In een café in IJmuiden werden een 37-jarige man en diens 35-jarige echt genote aangehouden. Een huiszoeking bij het echtpaar bracht de vondst aan het licht waarvan de waarde in eerste instantie wordt geschat op ruwweg 50.000 gulden. Eveneens werd in het café een 34-jarige man aangehouden in wiens woning zich eveneens een hoeveelheid verdovende middelen en bovendien een hoeveelheid munitie werd aangetroffen. Het drietal werd ingesloten in het hoofdbureau van politie in Velsen. Het is bij de politie bekend dat dealers van verdovende middelen gebruik maken van de IJmond voor in- en uitvoer van hun produkten. De vondst van woensdagnacht wordt voorlopig gezien als gevolg van het feit dat het in de grote steden voor veel dealers te moeilijk wordt om hun zaken te Geen geld voor extra Dit verklaarde een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken gisteravond. Hij voegde hieraan toe dat niet bekend is hoe de toestellen daar zijn gekomen. sociale uitkeringen kan de beperking dan oplopen tot onge veer 0,7 procent. De WD, die steeds aan het halve pro cent heeft willen vasthouden, heeft laten weten dat ze met een dergelijk compromis akkoord kan gaan, als voldoende compen saties worden gevonden. Naar schatting leidt de operatie tot een gat van ongeveer 60 miljoen gulden in het ombuigingspro gramma Bestek’81. Gisteren voerden de fractiewoordvoer ders Weijers (CDA) en De Korte (VVD) nog intensief overleg met de ambtenaren van de betrokken ministeries en de bewindslie den Albeda (Sociale Zaken) en Andriessen (Financiën). Deze gesprekken leidden er echter niet toe dat de beide fracties op de DEN HAAG. Tweede-Kamerleden van PvdA en VVD hebben minister De Ruiter van Justitie opheldering gevraagd over berichten dat twee jaar geleden de telefoon van de advocaat van Pieter Men ten op last van de Amsterdamse rechter commissaris is afgeluisterd. De Kamerle den spreken in schriftelijke vragen hun verontrusting over dit feit uit. Zij willen ook weten of de toenmalige minister van Justitie, mr. Van Agt, de huidige premier, van het bevel tot afluisteren op de hoogte was.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4