IN BELEIDSADVIES AAN STAATSSECRETARIS examens in IJmond ior d g I nt PARKER K Lichte daling werkeloosheid burgerlijke stand Mr. Opticien J.Grit imli Regionalisatie gezondheidszorg IJmond opnieuw opgeschort „GOOV-rapport onjuist en niet volledig" MagGrit ueven zijn cadeautje omschrijven? ENWB SCHRIJFT MINISTER TUIJNMAN KOSTENVERDELING LAATSTE STRUIKELBLOK Combinatie Wereldwinkel vraagt steun voor strijd in Nicaragua ■S BEVERWIJK Bond voor Ouderen krijgt vaste ruimte 5 4 VELSEN-IJMUIDEN DECEMBER 19 7 8 DONDERDAG 1 4 I Umuiden-Pleinl945-52 BROJVMhF EEN BRIL. VAN GRIT ME STAAT. DIE ZIT!’! (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Velsense inzichten over de kostenverdeling blijken in de allerlaatste fase een struikel blok voor de totstandkoming van een regionale gezondheidsdienst voor het gebied IJmond. Tussen de gemeenten Velsen, Heems kerk, Beverwijk, Uitgeest en Cas- tricum is al enkele jaren overleg gaande over de vorming van een districtsgeneeskundige dienst (DGD). V (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De stuurgroep huisvesting alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens is gisteravond in grote lijnen akkoord gegaan met een beleidsadvies waarin een aantal aanbevelingen wordt gedaan om de woningnood onder deze categorieën woningzoekenden te bestrij den. De aanbevelingen bestaan onder meer uit de voorstellen om flats beschikbaar te stellen aan meerdere alleenstaanden, bij nieuwbouw rekening te houden met deze groepen door de bouw van kleine woningen, de verbouwing van bestaande panden om ze geschikt te maken voor één- en tweepersoons huishoudens en het splitsen van bestaande flats. Ook dringt de stuurgroep erop aan het toewijzingsbe leid zodanig te wijzigen, dat bij de woonruimteverdeling de één en tweepersoonshuishoudens beter aan hun trekken komen. Brit "tnn”, Kennemerlaan 92, |Ont I IJmuiden. Telefoon: 02550-15072 Stuurgroep doet aanbevelingen huisvesting alleenstaanden ra aan- d) (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) ,50 Het afdelingsbestuur had al eerder ver- jur ur lieuwe te vier vraagd r te be- ionesië Naties in land den te- chtauto tamme et toch nwet. de bouw van enkele rolstoelwoningen aan de Mercuriusstraat te IJmuiden met daarboven 5 tweekamerwoningen; de bouw van een woon- en kantoorflat en showroom aan de Kromhoutstraat te Bij de aanbevelingen die in het rapport werden gedaan, worden ook een aantal projecten als concrete mogelijkheden op gevoerd. Bij de aanbevelingen lijkt de nieuwbouw de meeste soelaas te bidden, de concrete plannen die daarin genoemd worden zijn: aantal alleenstaanden en tweepersoons huishoudens (13.250) in de gemeente Vel- sen. Uit dit onderzoek is onder meer geble ken dat op korte termijn (binnen twee jaar) voor circa 1580 woningzoekenden uit deze categorieën woonruimte beschik baar moet komen. de bouw van bedrijfsruimten aan het Plein 1945 te IJmuiden met daarboven 5 lagen van acht woningen bestemd voor de huisvesting van alleenstaanden en twee persoons huishoudens; de bouw van 66 tweekamerwoningen (waarvan 7 op de begane grond) met een oppervlakte van 70 m2, bestemd voor tweepersoonshuishoudens en 15 wonin gen voor alleenstaanden met een opper vlakte van 35 m2, op de hoek van de Zeeweg en de Willemsbeekweg te IJmui den. De stuurgroep ziet ook wel heil in het splitsen van bestaande flats, al zal de prak tijk daar veel moeilijker liggen dan het lijkt. De woningen die daarvoor het meest in aanmerking komen zijn nog bewoond, en het vrijmaken van deze woningen door de huidige bewoners elders te herhuisves ten kan grote problemen opleveren. Als mogelijke woningcomplexen voor split sing geeft de stuurgroep aan: 56 maisonet te woningen aan de Gildenlaan in Velsen- Noord, 138 maisonettes in de Bellatrix- straat te IJmuiden, de bestaande duplex- woningen, 18 pensionwoningen aan het Maasplantsoen en 348 woningen aan het Moerbergplantsoen VELSEN-NOORD. De afdeling Vel- sen-Noord van de Algemene Bond voor Ouderen kan binnenkort voor de vaste activiteiten verhuizen van „De Schouw” aan de Bleyenhoevelaan naar de voorma lige kleuterschool „De Bijenkorf” aan de Geelvinckstraat. Met goedvinden van de twee nu nog resterende stafleden van het buurthuis De Mei kan de ANBO hier met ingang van 1 januari 1979 zijn intrek ne men. Volgens deze normen moeten de wonin gen zelfstandig bewoond kunnen worden en dat was met de 31 kamers niet het geval. Na wat heen en weer gepraat besloot de stuurgroep de architect de opdracht te geven het plan zodanig te wijzigen zodat het wel voldoet aan de nota Van Dam, opdat het project voor subsidiëring door het Rijk in aanmerking zou komen. Een aparte werkgroep uit de stuurgroep zou dan bekijken of voor huisvesting van leer lingen van de visserijschool geen andere oplossing gevonden kan worden. Bij nader inzien bleek huisvesting van leerlingen van deze school in deze woningen toch minder geschikt, temeer daar het in deze gevallen om tijdelijke huisvesting gaat. De school heeft vooral ruimte nodig voor de leerlingen die uit andere delen van het land komen en slechts voor enkele maan den onderdak in of om IJmuiden nodig hebben. Wethouder J. W. Meijer van volksge zondheid deelde dit woensdagavond mee in de commissie voor de volksgezondheid. Oorzaak van het nieuwe oponthoud, eer der werd 1 januari 1978 al als streefdatum genoemd, is de inpassing van de Velsense Geneeskundige en Gezjndheidsdienst in *de nieuwe regionale opzet. Velsen wilde de plaatselijke tandheelkundige zorg en an dere specifieke Velsense voorzieningen in het kostenaandeel voor de andere IJmond- gemeenten doorberekend. Door de ge- gens de vertegenwoordiger van de directie voor de volkshuisvesting Noord-Holland, de heer Van den Berge, voldeed dit plan niet aan de normen van de nota Van Dam. van de wethouders van volksgezondheid én van financiën van de betrokken IJ- mondgemeenten. Wethouder J. W. Meijer sprak woensdag van een „allerlaatste hin- Over de tekst van een gemeenschappe lijke regeling, de juridische onderhouw daarvan, bestaat op ambtelijk niveau en bij de betrokken wethouders in de IJ mond overeenstemming. Laatste struikel blok is de kostenopzet waardoor 1 januari 1979, tot voor kort genoemd als definitie ve startdatum, onmogelijk kan worden gehaald. ir Het W.F. Visserhuis in IJmuiden dat verbouwd gaat worden voor onder meer de huisvesting van alleenstaan den en tweepersoonshuishoudens. Er wordt ook een medisch centrum in gehuisvest. Het aanvankelijke plan om ook een aantal leerlingen van de visse rijschool in het pand onder te brengen komt waarschijnlijk te vervallen; een dergelijke opzet valt niet binnen de normen van de nota Van Dam volgens welke het rijk subsidieert. Binnenkort komt er een gesprek tussen de school en de gemeente om te kijken of er een andere oplossing is voor de huisves tingsproblemen van de leerlingen van de school. dernis”. De Velsense gemeenteraad kan op z’n vroegst in januari een voorstel ver wachten over een districtsgeneeskundige dienst voor het gebied IJmond. Met de instelling van een DGD voor deze regio wordt voortgeborduurd op aanbevelingen van de Minister van Volksgezondheid vast gelegd in de Structuurnota Gezondheids zorg die al in 1974 werd uitgebracht. IJMOND. Gedurende de maand no vember is in de IJmond het aantal werk loze mannen met 45 gedaald tot 778. Deze gunstige ontwikkeling vertoont een dui delijke relatie met de toegenomen vraag van 81 tot 627. weer, met gebruik van de hier beschikbare meldtafel, „huisvesting bij de plaatselijke ambulancevervoerder of bij de GGD wer den hierbij als mogelijkheden genoemd. GGD-directeur D. Huyser van Reenen wees de combinatie brandweer/CPA van de hand met als motief de noodzakelijke bezetting van de meldkamer door medisch geschoolde mensen. De PvdA’er J. H. Porck zag wél iets in zo’n samenwerking. „De personeelslasten drukken relatief het zwaarst op de kostenbegroting”, bracht Huyser van Reenen daar tegenin. „Een eenmalige uitgave als een eigen meldin- stallatie vakt daar tegenover in het niet. Wij hebben geen boodschap aan een brandweer waarvan de meldapparatuur toevallig niet optimaal benut wordt”. Deze cijfers geven een enigszins afwij kend beeld van de landelijke situatie waar het aanbod van mannen steeg en de vraag een duidelijke teruggang vertoonde. Waterstaat de uitslag gestuurd van de enquête die hij op 4 december heeft ge houden onder het treinreizende publiek op het traject van Santpoort naar IJmui den. Omdat aan de minister door het Geïnsti tutionaliseerd Overleg Openbaar Vervoer (GOOV) is geadviseerd dat traject op te heffen, wijst de ENWB op de uitslag van zijn enquête die in tegenspraak is met de bevindingen van het GOOV. IJMUIDEN. De Eerste Enige Echte Nederlandse Wielrijdersbond (ENWB) hppw mininster Tuijnman van Verkeer en ergade- 't giste- arin de bezette echt op id. GEBOREN: Johannes L. C. z.v. J. L. M. van Etten en C. M. Vessies; Rose Maria A. d.v. H. G. van der Laan en S. B. Kruijthoff; Alexander, z.v. W. de Ruig en M. J. Oudt; Raymond, z.v. W. de Ruig en M. J. Oudt; Hanim, d.v. I. Kilic en R. Yücesan; René, z.v. A. P. van Balen en L. Ramakers; Andrea, d.v. E. Woydich en I. R. Lurz; Suzy, d.v. J. W. Steen en C. C. Rosier; Eric, z.v. C. J. van der Putten en G. M. M. Duin. ONDERTROUWD: M. A. Schuiling en M. M. van Etten; L. C. C. Bosland en M. M. Zwijnenburg; W. Wittendorp en J. M. C. Niesten; H. G. Krijgsman en H. B. J. M. Kuiper. GEHUWD: F. P. R. Kuiper en H. Kolk; D. Pit en E. Buitenkamp OVERLEDEN: J. C. J. Muller, 87 jaar, J. Droog, 92 jaar, J. Klanderman, 59 jaar, K. de Waard w.v. Boeree, 82, jaar, W. Jansen 87 jaar, P. van Dijk, 78 jaar. ,80 ,60 ,50 70 50 70 In de eerste opzet van de heer Schipper was ruimte voor zeven zelfstandige wonin gen voor alleenstaanden, vijf zelfstandige woningen voor tweepersoons huishoudens en 31 kamers met gemeenschappelijke voorzieningen voor de visserijschool. Vol- Ook de verbouwing van het uit 1954 daterende W. F. Visserhuis ten behoeve van de alleenstaanden en de tweeper soonshuishoudens kwam gisteren aan de orde. De oorspronkelijke opzet was dat in dit gebouw behalve woonruimte voor deze woningzoekenden ook een medisch cen trum gesitueerd zou worden en ruimte om leerlingen van de visserijschool in onder te brengen. De ontwerper van het huis, de architect Schipper uit Zaanstad, had van de stuurgroep de opdracht gekregen een plan te maken waarbinnen dit alles gerea liseerd zou worden. AMSTERDAM. Vrije Universiteit. Geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid E. V. Knopper te Haar lem. Voor het doctoraal examen economi sche wetenschappen W. F. Kniese te Haar lem. Voor het docoraal examen psycholo gie T. van Vlis te Haarlem. DELFT. Technische Hogeschool. Ge slaagd voor het doctoraal examen mijnin genieur G. L. Molenkamp te Santpoort. Voor het doctoraal examen scheepsbouw kundig ingenieur L. Goossens te Heemste de. Voor het doctoraal examen natuurkun dig ingenieur G. J. Van der Kolk te Benne- broek. Voor metaalkundig ingenieur E. W Suman te Haarlem. LEIDEN. Rijksuniversiteit. Geslaagd voor het artsexamen nieuwe stijl P. G. R. M. Hamers te Haarlem. Het Velsense gemeentebestuur is voor stander van twee Centrale Posten voor het Ambulancevervoer voor de regio’s IJ mond en Zuid-Kennemerland samen. Wet houder J. W. Meijer van Volksgezondheid gaf dit woensdagavond als duidelijk standpunt in de commissie voor de volks gezondheid. Als vertegenwoordiger voor Velsen in het Regioberaad voor de Volks gezondheid kon hij uit de eerste hand informatie verstrekken over het lopend^ overleg hierover tussen de vijf IJmondge- meenten Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Uitgeest en Castricum. Het provinciebe stuur wees Velsen al in 1974 als vestigings plaats aan voor een CPA (Centrale Post voor het Ambulancevervoer) voor het ge bied IJmond met als naaste buur Haarlem waar voor Zuid-Kennemerland al zo’n goed geoutilleerde voorziening operatio neel is. Het Ziekenfonds Spaarneland sprak zijn voorkeur uit voor een CPA (de Haarlemse) voor de regio’s Zuid-Kenne merland én IJmond samen in een vorige maand verschenen nota. Velsen houdt vast aan de eerdere richtlijnen voor het ambu lancevervoer van de provincie wat neer komt op handhaving van de bestaande voorziening in Velsen (bedrijf Klooster- huis) op iets verkleinde schaal. Over de keus één of twee CPA’s in het gebied tussen Castricurtï en Bennebroek bestaat tussen de IJmondgemeenten echter nog geen overeenstemming. „Ook de situering De minister wordt er nog even aan herin nerd dat bij de opstelling van het GOOV- rapport volkomen voorbij is gegaan aan een mogelijke vergroting van het passa- giersaanbod door middel van onder meer doortrekken van de lijn naar de nieuw bouwwijken van IJmuiden en naar het strand. Door de opheffing zullen nog meer men sen tegen hun wil geen gebruik meer ma ken van het openbaar vervoer conclude ren de ENWB-ers, die de aandacht vesti gen op de gedachte van het opnieuw instel len van een treinverbinding met Amster dam, een betere coördinatie tussen trein en busverbindingen en de mogelijkheid van uitbreiding van veilige overdekte fiet senstallingen bij de stations langs het tra ject. De activiteiten van de IJmuidense We reldwinkel stonden de afgelopen maanden op een laag pitje door vertrek van veel meenten die deze voorzieningen nog niet w„rH Hit oio i iL «rvarpr. T~lo VELSEN. De Wereldwinkel Velsen stelt de situatie in Nicaragua aan de orde tijdens de vergadering die vrijdagavond om acht uur wordt gehouden in het eigen gebouw op de hoek Bloemstraat/De La Reystraat in Oud IJmuiden. Een lid van het landelijke Nicaragua Komitee is uit genodigd voor een uiteenzetting over de situatie in dit Middenamerikaanse land en de beste vorm van steunverlening aan de strijd van de FSLN die hier met grote hevigheid gevoerd wordt. IJmuiden. In dit gebouw zullen 53 drieka merwoningen en 7 tweekamerwoningen kunnen worden tot stand gebracht; actieve leden naar andere aktiegroepen en ook politieke partijen in de gemeente Vel sen. Na gerichte propaganda, door affiche- akties en verspreiding van stencils, is het nu gelukt weer een vaste groep van dertien mensen te vormen. Hieruit zijn vijf leden met het Project Nicaragua bezig. Op dit punt bestaat samenwerking met de Aktie- groep Velsen voor de Derde Wereld. Op de vergadering van vrijdag wordt ook aan dacht besteed aan het tweede lustrum van de landelijke Vereniging van Wereldwin kels dat begin 1979 gevierd wordt en de activiteiten naar aanleiding daarvan in Velsen. Veijers logisch laar de in ver re poli- aatsse- luders, an. ale Ka len per o’s, het g in de i Zeijers: ie zelf- e scha- ijn, zo i VVD- extra an Ka- dat de n door orden. lerheid tel. De J** 14 4- 4 I er snel rieden, an op- I t voor ars en irocent iet een ij king, et kent iet een Bij de vrouwen in hetzelfde gebied, dat de. gemeenten Beverwijk, Castricum, Heemskerk, Uitgeest en Velsen omvat, daalde het aanbod van werkloze vrouwen met 26 tot 610 terwijl de vraag een licht stijgende tendens vertoonde met 4 tot 48. V De commissie volksgezondheid krijgt het punt in de eerstvolgende vergadering terug op de agenda in de vorm van een coll standpunt hierover. Voor het in dienen van gemeenschappelijke regelin gen hiervoor bij het provinciebestuur wordt 1 januari 1979 als uiterste datum genoemd. Op 1 juli volgend jaar moeten de bepalingen van de nieuwe Wet op het Ambulancevervoer overal in de provincie zijn doorgevoerd. geefs getracht een lokaal beschikbaar te krijgen van de voormalige kleuterschool die al in augustus van dit jaar leeg kwam. De 65-plussers uit Velsen-Noord die als lid staan ingeschreven kwamen tot augustus vorig jaar voor de wekelijkse soos en de klaverjasmiddagen bijeen in gebouw „De Meerpaal" aan de Banjaertstraat. De be- jaarden werden naar „De Schouw” verwe zen toen het dorpshuis „De Meerpaal" door verkoop een zakelijke bestemming kreeg. Aan de Bleyehoevelaan werd de bejaarden geen gelegenheid geboden zelf voor koffie en frisdranken te zorgen De kosten van de vaste activiteiten rezen de pan uit omdat de consumpties via de bar, tegen horecatarief, moesten worden be trokken. Het biljart en het andere meubi lair van de ANBO-afdeling wordt nog voor de jaarwisseling naar de Geelvinckstraat overgebracht hebben werd dit als onredelijk ervaren. De ambtelijke werkgroep uit de IJmondge meenten, (lie zich speciaal met de financië le consequenties van de regiosamenwer- king bezighoudt, heeft de financiële rege ling op dit punt inmiddels drastisch bijge schaafd. Een gewijzigde versie komt maandag in discussie binnen het overleg van een CPA voor de IJmond, daar in de -m-1-.._n-ii—u toekomst nog plaats voor zou zijn, is daar nog onderwerp van discussie”, zo deelde de heer Meijer woensdagavond mee. Een combinatie met de Velsense brand- Het rapport is gebaseerd op gegevens van het bureau Intromart, dat in opdracht politie- I van de stuurgroep een onderzoek heeft gehouden met het doel een inzicht te ver krijgen iri de aantallen alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens en hun huidige en gewenste woonsituatie. In het kader uit stekend verzorgd KERSTMENU 65 A-J En onze A LA CARTE-SPECIALITEITEN in intieme sfeer bij kaarslicht serveren wij op de 1e en 2e kerstdag tot mid dernacht. Tijdig reserveren. Restaurant ïtlnllr ftabbc Alle dagen geopend v.a. 17.00 uur. FRANKESTRAAT 27 HAARLEM Reservering 023-312273 In het concept-beleidsadvies wordt nog van dit onderzoek zijn 897 mensen onder een aantal marginale wijzigingen vraagd, dat is ongeveer 7 percent van het aangebracht, die gisteravond tijdens de vergadering zijn voorgesteld en geaccep teerd. De leden van de stuurgroep krijgen de definitieve tekst van 20 december in huis, waarna zij tot 27 december de tijd hebben om nogmaals te reageren en even tueel verbeteringen aan te brengen. Als ook deze op- en aanmerkingen in het ad vies verwerkt zijn, wordt het rapport ge stuurd aan staatssecretaris G. Ph. Brokx van Volkshuisvesting. Het beleidsadvies moet uiterlijk 31 december op het minis terie zijn, omdat anders de subsidie voor de stuurgroep voor 1979 gevaar loopt. Verwacht mag worden dat het college van B. en W. het beleidsadvies over zal nemen, deze beslissing wordt echter pas in januari genomen aangezien het college tussen kerst en oud- en nieuw niet meer bij elkaar komt. In de decembermaand worden er heel wat cadeautjes weg gegeven. Grit Optiek doet daar graag aan mee. Er is ook alle reden voor: op 15 december opent Grit Optiek de i vernieuwde optiek-speciaalzaak in de Passage 8 I te Zwijndrecht. Misschien niet bij u in de buurt, maar dan is er wel een andere Grit-vestiging, waar u dit feest met ons mee kunt vieren (Gouda, Zwijndrecht, Nieuwerkerk a/d IJssel IJmuiden en Waddinxveenj.Van 15 december tot 1 januari geeft Grit u bij aankoop van een bril of contactlenzen een fraaie pen naar keuze cadeau: een driezijdige VIP-pen (26 cm. lang met drie vullingen) of een echte Parker. i Een bijzonder geschenk, want ons modebrillen- en contactlenzenassortiment in zoveel zaken valt met geen enkele pen te beschrijven. "O

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5