I Heemskerks college wacht op beleid van anderen Ontevredenheid over Gereformeerden Voor fantasieloze waterpartijen formeren twee kleine kerken Motie over Lichtboei Sport en recreatie politienieuws onderwijsbegeleiding Grote mode voor kleine prijzen. IK WEL I Afscheidsreceptie Bram Hijmans 19 7 8 14 DECEMBER DONDERDAG INFORMATIEMARKT SCHOOL- EN BEROEPSKEUZE Moties Kunst Welzijn „Geen roomlaag 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK L n (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Een te passie ve houding van B. en W. ten op zichte van veel zaken was eigen lijk de grote klacht op de tweede dag van de begrotingsbehande ling in Heemskerk. Er kwam woensdag zo’n veel heid van onderwerpen ter sprake die door tijdgebrek zo weinig kon den worden uitgediept, dat de dis cussie steeds net ophield als het een beetje interessant begon te worden. Het resultaat is dan wat dooddoeners van „heeft de aan dacht”, „praten we verder over in een commissie”, „er komt een rap port over”, enzovoort. Een kleur loze vertoning en de publieke tri bune bleef dan ook nagenoeg leeg. s n Meer dan 50 vestigingen. natuurlijk beter! FRANK NentmeNe Raad moetporren’ voor kunst, cultuur en welzijn (ADVERTENTIE) Wethouder P. Vos krijgt album met voorbeelden (Van een onzer verslaggeefsters) Wethouder P. Vos (ADVERTENTIE) ft Wethouder A. F. M. van Herpen Van B. Hellebrand (PvdA) krijgt hij een foto-album met plaatjes hoe men in ande re gemeenten wel kans ziet om water- en vijverpartijen en de aangrenzende gras stroken wat beter „aan te kleden”. Klachten over „die kale boel” worden steeds gehoord tijdens de wijkcontactbij- eenkomsten. Wethouder Vos komt dan steeds aan met het verhaal, dat er niets mag van de waterschappen vanwege de doorstroming en ook nu wilde hij wat die aankleding betreft advies gaan vragen aan die waterschapsbesturen. Hollebrand wist dan het antwoord al. Hij had meer de indruk dat het de wethouder en zijn dienst aan fantasie ontbreekt om die waterpartij en nu eens wat leuker te maken. Vandaar dat foto-album met voorbeelden. ting ook in de richting van woonerf of speelstraat kan werken. Over de vernielingen van plantsoenen en zo kon wethouder Vos een positief geluid laten horen. Het vandalisme wordt iets minder, heeft men de indruk De WD-er Van der Kolk diende een motie in, waarin wordt aangedrongen op meer invloed van de gemeenten en de lokale teams, die wel de instemming van de wethouder kreeg. Er wordt op het ogen blik gewerkt aan een statutenwijziging, waarop men mogelijk nog invloed kan hebben. Over de terugloop van het leerlingen aantal hadden ook alle frakties hun zorg. PvdA en VVD pleitten voor een gezamen lijke aanpak van de scholenplanning door openbaar en bijzonder onderwijs en D’66- er J. Nijssen betuigde adhesie. Het CDA onthield zich vooralsnog van een uit spraak daarover, maar wethouder Van Herpen zei alles voor één scholenplan te voelen als het bijzonder onderwijs dat ook zou willen. Op het verzoek van CDA-er Th. W R. v.d. Heide om meer te doen aan de voor lichting over school- en beroepskeuze haakte wethouder Van Herpen in met de reaktie dat hij het liefst in samenwerking met alle scholen voor voortgezet onderwijs in het voorjaar een soort informatiemarkt zou willen houden. Van der Heide wilde ook meer coördina tie tussen onder meer schoolartsendienst, logopedie, onderwijsbegeleiding, maat schappelijk werk en andere vormen van „leerlingenzorg”. Evenals de heer Mandos vroeg hij aandacht voor het onderwijs aan buitenlandse kinderen. Volgens wethou der Van Herpen houdt de onderwijsbege leidingsdienst zich daarmee bezig. jrbete- ladsle- smees- en van de we al had tie zou HEEMSKERK. Het gemeentebestuur biedt Bram Hijmans, directeur van de muziekschool, op woensdagmiddag 20 de cember een afscheidsreceptie aan. De re ceptie begint om half zes en duurt tot ongeveer half zeven. Hijmans legt de func tie van directeur na ruim tien jaar neer wegens zijn vertrek naar elders. „Hoe zit het met de aanschaf van kunst werken voor De Maer en De Die”, wilde de heer Dudink weten, die blij was met nu voor het eerst 2000 op de begroting voor de aankoop van kunstwerken. (Met zo’n bedrag(je) wordt het wel Bestek 2000 voor dat er in Heemskerk iets aangekocht is van enige kunstwaarde, dachten we toen, maar de raad had het er verder niet over. Omdat we het dus niemand kunnen laten zeggen doen we dat maar zelf). Hoe zit het met die commissie kunstaan- kopen? Vroeg D’66-er Nijssen. Die com missie zal ook niet omrollen van het be drag, maar komt in januari toch met een rapport, zo deelde Van Herpen mee. Persoonlijk zag hij de kunstuitleen (SBK) in de IJmond niet zitten („de kunst komt via die weg bij de mensen die toch wel kunst kopen”), maar het college heeft nog geen beslissing genomen, zo werd aan de heer Nijssen (D’66) meegedeeld. heer Dudink vond ook, dat de raad te weinig gelegenheid krijgt om mee te den ken en te weinig betrokken wordt bij de procedures. Beide raadsleden wilden meer weten over de rol van het Cultureel Be raad en het regionaal overleg. Het antwoord van Van Herpen kwam neer op „alles is in beweging en in bewer king en het komt allemaal best goed”. Met de motie over wat we maar even de tweede Lichtboei noemen kreeg men de kat wel in de gordijnen. Oud- voorzitter van „De Lichtboei” Jaap Nijssen (d’66) was het helemaal niet met de motie eens. Tot de PvdA: „Jul lie willen het bestuur nu al bij voor baat onder curatele stellen." Wethou der Van Herpen komt er vrijdag, op de derde dag van de begrotingsbehande ling, uitvoerig op terug. De WD-fraktie stelde de volwassenen- dukatie aan de orde. Daarover heeft we thouder Van Herpen contact gehad met de buurthuizen. Hij vond zelf het aanbod wel wat schraal. „Wat doet de gemeente aan de voorberei ding van de Europese verkiezingen? was een vraag van de heer Dudink (CDA) en de burgemeester antwoordde dat de afdeling voorlichting daar iets aan gaat doen en er komt in februari een informatiebus. Op een vraag over de accommodatie in „De Jansheeren” kreeg mevrouw De Rid der (PvdA) ten antwoord, dat er overleg is geweest met het Assumburgtheater en an dere groepen en dat alle ingebrachte wen sen zijn gehonoreerd met ad-hoc oplossin gen. „Wat zijn de beleidsvoornemens met betrekking tot de vrouwenemancipatie?” wilde Martin de Groot weten, onder meer in het kader van personeelsbeleid en zo. Wethouder Van Herpen verzocht hem concreter te worden en ging er verder niet op in. Met de heer Bestebreur (PvdA) was wet houder Vos het eens, dat de gemeente meer moet doen om de huurders te aktive- ren. Deze PvdA-er had gevraagd om het stimuleren van huurdersverenigingen of flatcommissies. De wethouder dacht aan een centraal contactadres van het woning bedrijf. In Nauerna zijn er klachten over over last van de vuilniswagens die naar de Met de heer Dijkstra (CDA) had hij veel waardering voor het vrijwilligerswerk in de sport. De heer Dijkstra opperde ook het idee voor meer administratieve ruimten voor de sportverenigingen, in een leegko mend schoolgebouw of in het oude St. Jozefziekenhuis. Hij constateerde dat en kele schoolhoofden nog hun medewerking aan de schoolsport onthouden. De uren, bestemd voor het recreatief zwemmen in het instruktiebad van „De Waterakkers” zou hij beter willen benutten. Er komen nu op die uren weinig mensen. and de bijzon en zei: Hen ze broek 1, trap- reg dat Hemen roken. Wethouder A. F. M. van Herpen (CDA) moest deze dag zijn welzijnsbeleid verde digen en dat is toch al op dit moment zo’n ondoorzichtige zaak met die nieuwe rijks- regelingen (decentralisatie). Maar er is in Heemskerk een „aanzetgroep", die vol gens wethouder Van Herpen in het voor jaar met een nota komt. De raad wilde wel eens weten wat die groep doet. De heer Dudink (CDA) en mevrouw Van der Ploeg (VVD) vroegen zich af, of het particulier initiatief wel voldoende inbreng krijgt. De begroting, had Henk Mandos (PPR/PSP) gezien en ook mevrouw De Ridder (PvdA). Een werkgroep is bezig plannen te beden ken en daar wacht de wethouder op. „Kijk eens naar Castricum; daar gebeurt op dat punt iets”, was het advies van mevrouw De Ridder. Het standpunt van wethouder Van Herpen blijkt te zijn „dat hij geen cultuur als een roomlaag over de scholen wil uit strooien, maar dat die culturele vorming gericht moet zijn op de creativiteitsbevor- dering van het kind”. Voor de culturele vorming van de schooljeugd staat er 2000 minder op de Mevrouw De Ridder (PvdA) hield een pleidooi voor aansluitende schooltijden (continurooster), inhakend op allerlei maatschappelijke ontwikkelingen. Over dit onderwerp bestaat nog veel misver stand en onbegrip. Wethouder Van Herpen had ook veel weerstand opgemerkt bij onderwijsgevenden. Mevrouw De Ridder vond, dat het gemeentebestuur op dit punt zelf meer zou moeten doen aan voorlich ting en het opheffen van die weerstanden, maar wethouder Van Herpen maakte niet de indruk daarvoor in de startblokken te staan. Mevrouw De Ridder verzocht dit onderwerp nader te bespreken in de on derwijscommissie. (Van Oen onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Algemeen was woensdag bij de behandeling van de onderwijspor- tefeuille de klacht over het niet naar tevredenheid funktioneren van de Regionale Onderwijsbegeleidingsdienst en wethouder A. F. M. van Herpen noemde dit „een oude wonde”. Hij was het met de raadsleden eens, dat de structuur niet goed is en dat er duidelijker gekozen moet worden tussen het accent op de regionale of op de plaatselij ke autonomie. Men zou nu op twee benen hinken. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Toen het ministe rie plotseling 700.000,- beschikbaar stelde voor het nieuwe buurthuis „De Lichtboei” (inmiddels in aanbouw) en aan de gemeente Heemskerk een bij drage werd gevraagd voor deze Bever- wijkse accommodatie, is in Heems kerk min of meer de discussie gestaakt over kleinschaligheid en grootschalig heid van zo’n buurtcentrum. Wethouder Van Herpen stapte ten behoeve van een snelle bouw van zijn persoonlijk standpunt af, dat één cen trale voorziening mogelijk niet de beste oplossing zou zijn voor het bedienen van vier wijken. Na vier jaren gebruik zou uit een onderzoek dan maar moe ten blijken of vanuit de nieuwe Licht boei ook de Heemskerkse wijken goed kunnen worden „bediend”. De raad ging daarmee accoord. De PvdA-fraktie sprak nu bij de be grotingsbehandeling al over decentrali satie van het welzijnsbeleid en in dit verband werd gesteld, dat de nieuwe Lichtboei niet centraal genoeg ligt voor de Heemskerkse wijken Zuid broek en Oosterwijk. Een jaar nadat die nieuwe Lichtboei er staat wil men een onafhan kelijk onderzoek om de behoefte te peilen aan mogelijk een tweede voor ziening ten behoeve van de Heemskerk se bewoners. Men diende daarvoor een motie in. Wethouder A. F. M. van Herpen (CDA) vond de vraag of „De Licht boei”, die de vier wijken tot werkgebied heeft, kan bedienen in de eerste plaats een zaak voor het bestuur van het buurtcentrum, dat na vier jaren ook zelf zou onderzoeken of het centrum funktioneert voor alle wijken. „Als we een onderzoek laten instellen door een onafhankelijk bureau gebeurt er toch niks als het bestuur dat niet wil.” verbrandingsoven in Zaanstad rijden. Dat vond de wethouder in de eerste plaats een zaak voor Zaanstad zelf, maar hij wilde er contact over opnemen met zijn Zaanse collega. Bij geruchte had hij vernomen dat er een nieuwe weg wordt aangelegd van Wormerveer rechtstreeks naar de ver brandingsoven. BEVERWIJK/HEEMSKERK. De ge meente vergadering van de Gereformeer de Kerk Beverwijk-Heemskerk heeft be sloten de Gereformeerde Kerk te ontwik kelen tot twee zelfstandige kerken. De beweegreden om deze vrij ingrijpen de maatregel te treffen was, tezamen met een aantal alternatieven, door de Kerke- raad Algemene Zaken verwoord in een rapport, dat voor alle leden ter beschik king was gesteld. Nadat de Kerkeraad Algemene Zaken en de afzonderlijke sectie-kerkeraden zich in grote meerderheid achter het voorstel tot het vormen van twee afzonderlijke kerken hadden geschaard, besloot ook nu de gemeentevergadering met zeer grote meerderheid dit voorstel over te nemen. De aard van de Geref. Kerken is veelal een kleinere, zelfstandige groep geloofsge noten, die zich verbonden hebben tot de Geref. Kerken in Nederland. Door terug te keren tot zulke, wat kleine re zelfstandige kerken in Beverwijk en Heemskerk, meent de Kerkeraad Algeme ne Zaken dat de aanspreekbaarheid en de gemeenschapszin der leden wordt bevor derd, daarbij overwegende dat een kerk eerst goed kan functioneren bij een opti male betrokkenheid van haar leden. Verschillende raadsleden drongen er op aan de schaatsplankjes op de openbare weg niet alleen te verbieden, maar er dan ook voorzieningen voor te treffen. Wethou der Vos antwoordde dat men oplossingen zoekt in bij voorbeeld de aanpassing van bestaande rolschaatsbanen. De jeugd blijkt overigens zelf het gemeentebestuur met briefjes „te bewerken” en niet zonder resultaat. Het gemeentebestuur had zo aardig be dacht, dat de handbalvereniging en de chr. korfbalvereniging gezamenlijk gebruik zouden kunnen maken van de kleedka mer- en kantineaccommodatie in het sportpark „Assumburg”. Maar de chr. korfbalvereniging wil met zelfwerkzaam heid een eigen clubaccommodatie. Wethouder Van Herpen noemde dit „een heet hangijzer”, waarover op het ogenblik overleg wordt gevoerd. Dat het provinciale bestuur geen subsi die meer verleent aan het Concertgebouw orkest met als motivering dat dit een natio nale aangelegenheid is, vond Van Herpen geen argument om als gemeente geen sub sidie meer te verlenen aan het Noord- Hollands Philharmonisch Orkest. Henk Mandos (PPR/PSP) vond dat wel een argu ment. Wat het woonwagenbeleid betreft gaf wethouder Van Herpen als zijn mening, dat de provincie meer gemeenten moet verplichten standplaatsen aan te wijzen. Hij constateerde in dit kader dat er meer eenstemmigheid bij het college van Gede puteerde Staten moet komen. De heer Mandos had het huidige centrum in Heemskerk „onbewoonbaar” genoemd. Bij monde van de heer Hollebrand lan ceerde de PvdA-fraktie als algemeen uit gangspunt, dat de gemeente een meer stu rende rol moet spelen en minder over moet laten aan het vrije spel van de maatschap pelijke krachten. Tenslotte deelde wethouder Van Her pen over het afstoten van funkties door de Gemeenschapsraad nog mee, dat dit wel personele consequenties zal hebben. Eén documentatiecentrum voor alle scholen vond de wethouder niet zo’n goed idee van mevrouw Roorda (D’66), omdat zo’n centrum zeer schoolgebonden is. Ook de PvdA-er Verhoeven diende een motie in, namelijk om de sociale dienst, thans zeer slecht gehuisvest aan de Kerk- laan, onder te brengen in het oude St. Jozefziekenhuis, omdat men niet langer kan wachten op het nieuwe raadhuis. Hollebrand had ook nog een documenta tiemap over minicontainers voor de wet houder. In een brochure over huisvuil en vervuiling zag hij niet zoveel heil. „De mensen weten allemaal best wat zij eigen lijk niet moeten doen, zoals hun vuilnis zakken ’s avonds al op straat zetten, maar het gebeurt toch. Op de centrale verzamel plaatsen wordt het een bende. Daarom kunnen we beter aan een ander systeem gaan denken”. „Temporiseren” had de wethouder ook bedacht voor de verdere aanleg van het plan-Tolhek (terrein openbare werken), want er moet toch ergens op bezuinidgd worden. WD-er Van der Kolk vond dat de huidige personeelsruimten aan de Tolweg dermate „armzalig” zijn, dat uitstel eigen lijk niet kan. Wethouder Vos was het daar wel mee eens. Hij hoopt dan ook nog „een gaatje” te vinden. „Kan de straatverlichting niet geregeld worden via een lichtgevoelige cel”, was een andere vq-aag van Van der Kolk en daarover blijkt al overleg gaande met het PEN. Ook een plan voor de herbeplanting van de Marquettelaan (iepziekte) is in aan tocht, kreeg Henk Mandos (PPR) te horen, met wie de wethouder nog een hele discus sie had over spontaan ontstane looppaden als gevolg van het feit dat mensen een korte route kiezen, soms dwars door het gras. „Laat dat dan maar zo”, was tenslot te de conclusie van beiden. De proef met een „hondenveldje” achter „De Werf” schijnt positief uit te vallen, meldde wethouder Vos. De vragen van L. W. van IJsseldijk (CDA) leken wel door de wethouder zelf bedacht te zijn, want die prikten precies in wat wethouder Vos met zijn dienst al aan het doen is. Deze betroffen onder meer de „aankleding” van de oudere wijken en het centrum, het inschakelen van aannemers voor onderhoudswerkzaamheden, de voorlichting over straatverontreiniging, maar ook WD-er Van der Kolk kon een blad vol schrijven met toezeggingen en J. Nijssen (D’66) kreeg ook te horen, dat de gemeente al bezig is aan een inventarisatie van een bestratingsplan, waarbij wordt bekeken of men gelijk met die herbestra- Containerbrand. De brandweer moest gistermiddag uitrukken naar de Pamila aan de Beverwijkse Beverhof, waar een container met afvalpapier in brand stond. Het vuur kon met één straal worden be dwongen. Autodiefstal. Toen een 47-jarige PEN- monteur gisteravond bij een snackbar aan de Beverwijkse Zeestraat even een hapje ging eten, gingen onverlaten er met zijn dienstauto vandoor. Twee uur later werd het vrachtwagentje op de Parallelweg te ruggevonden, met de voorzijde tegen een lichtmast aan. DrugsEen 21-jarige Duitser is gister middag wegens overmatig druggebruik opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk. De man, die verbleef in een woning aan de Warande, verkeert momen teel buiten levensgevaar. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Bij de behandeling van de sportbegroting vroeg WD-er Van der Kolk aandacht voor het recreatieve gedeelte van het park „Assumburg” met speelweiden, picknicktafels, rustige hoekjes voor gezinnen en dergelijke voor zieningen. Tot nu toe is alleen het sportge- deelte aangelegd. Hij wilde ook het bo- demmonument „Oud Haerlem” benut zien, of als monument, maar dan met een funktie, of als ruimte voor bij voorbeeld een trimbaan. Maar de rijksdienst die „Oud Haerlem" tot monument heeft verklaard is een moei lijk te benaderen instantie, zo ondervond de gemeente al eerder. Niettemin wilde wethouder Van Herpen nog wel eens po gingen doen om te bereiken dat men ten minste iets met die ruimte kan doen. HEEMSKERK. Wethouder P. Vos (CDA) van openbare werken kreeg het woensdag nogal aan de stok met de PvdA. Dat leverde hem in de eerste plaats een motie op van D. Bestenbreur om in elk geval het groot onderhoud van de woning wetwoningen op het huidige niveau te handhaven. De wethouder had „een tem por isering” aangekondigd. Haarlem: Gr. Houtstraat 180; Winkelcentrum Schalkwijk, Rlvlèradreef 26; Alkmaar: Laat 161 Beverwijk: Breestraat 71. W W ja Is Winters wollen deux-pièce, I slank belijnd en met n char- mant ceintuurtje. LI kunt kiezen L uit diverse kleuren. H Maten 40 t/m 52. S7” Elegante, wijdvallende angorajapon met heerlijk warme col. Kies uit blauw, bruin, camel en zachtgroen. Maten 381/48. Amsterdam, Van Baerlestraat 84 Haarlem, Barteljorisstraat 5 Hilversum, Winkelcentrum Hilvertshof

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9