Maandag openbare oprichtingsbijeenkomst in Heemstede Spannende en dramatische productie van Martin Rose filmhuizen Tarkovski’s jeugd in De Spiegel Maatstaf voor maatwerk. hcicirlem I Diabolo Menthe aardig en sympathiek debuut amsterdcim I HSI 7» B Een of twee actes Diane Kurys observeert scholieren scherp e.- 3l Mercedes-Benz ■ii ■4 ft a 17 VRIJDAG FILM 1 5 DECEMBER 19 7 8 6 □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□O r Si B.V. AUTOMOBIELBEDRIJF VAN WIJK Haarlem, Amsterdamsevaart 114, tel. 023-317710 - Overveen, Bloemendaalseweg 329, tel. 023-326230. Maandagavond heeft om 20 uur in het raadhuis van Heemstede de openbare oprichtingsbijeenkomst plaats van het Dick Laan Film fonds. Die avond worden enige films vertoond van de man wiens naam aan het fonds verbonden is en aan wiens leven en werk een bescheiden expositie ter plaatse gewijd is. Enige aanwezigen die Dick Laan goed gekend hebben, zullen herinneringen aan hem op halen en uit de daaruit voortvloei ende samenspraak zullen de aan wezigen zich, naar mag worden aangenomen, een beeld kunnen vormen van de veelzijdige figuur die in het raadhuis van Heemste de die avond op even bescheiden als sympathieke wijze posthuum gehuldigd zal worden. 11 9 i - i MB-280 E Fonds voor behoud werk Dick Laan Waterschapsheuvel: wreed sprookje (ADVERTENTIE) •van de eigenaar zijn aangegeven. vermogen: 130 k W/177 DIN-pk bij 6000 tpm. Wie is nu eigenlijk Dick Laan? Volwas senen zullen de naam minder kennen dan de jeugd die niet is opgehouden met het lezen van Pinkeltje. Maar vorig jaar stond Dick Laan opeens centraal in de belang stelling van filmliefhebbend Nederland toen Harrie Geelen enige van de Pinkeltje- boeken verfilmde onder de gezamenlijke titel „Pinkeltje”, een opvallende trucfilm waarin Bob de Lange de auteur speelde. Van het ogenblik dat Pan Films en Cine- centrum zich rhet de kinderboeken van Dick Laan zijn gaan bemoeien, is de naam teruggekeerd in de publiciteit waarin hij met tussenpozen van het begin der jaren dertig af is verschenen. Velen zullen er niet van op de hoogte zijn dat de filmer Laan een bekende en erken de figuur was in de korte periode van een Nederlandse avant-garde waarirv hij, vol gens Henrik Scholte in zijn monografie over Nederlandse Filmkunst (1933) een verrassing betekende, tussen het fabrieks werk en de detail-documentaire waarmee wij op een gegeven ogenblik overvoerd werden”. Met name noemt Scholte in dit verband de kleine Voetbal-film van Dick Laan waarvan hij constateert: „deze film is een unicum gebleven om haar humor, Elke Mercedes is al tijdens de produktie voorzien van een uniek nummerplaatje, waarop in code alle eisen en wensen In steeds betere technische omstandig heden filmde Dick Laan van 1916 tot 1951. In die tijd kwamen 24 speelfilms op 35 mm (omdat de kleinere formaten nog niet be stonden) tot stand, korte speelfilms van In Het Melkwoud, Zijlstraat 63, Haar lem draait dit weekeinde nog Un Réve plus long que la Nuit, van beeldhouwster Niki de St. Phalle. Een met symbolen volgestopte lange droom, pretentieus en gemaakt diepzinnig, die soms toch weer door originele invallen en grappige vond sten weet te amuseren. Volgende week vertoont het filmhuis Haarlem De Spiegel van de Russische ci neast Andrej Tarkovski, die in ons land bekendheid heeft gekregen dank zij uit- Hoewel deel twee van Jaws in Lido ongetwijfeld de meeste belangstelling zal trekken is de aardigste en sympathiekste film van deze week te vinden op maandag avond en in de nachtvoorstellingen van Studio. Dan wordt het debuut van een vrouwelijke Franse regisseur, Diana Ku rys, vertoond dat zij Diabolo Menthe noemde en waarmee ze al dadelijk de Prix Louis Delluc won. En dan zijn er nog 16 mm documentai res, waarvan verschillende uit de laatste oorlog dateren, als „De Wagnerkade in Oorlogstijd”, „De Bevrijding van Haar lem”, „Droppings Aerdenhout” en „Het kan verkeren”. In deze categorie valt het filmpje „Opdracht” op dat Laan samen met Mannus Franken in Zuoz maakte. Daarmee wordt al aangegeven dat Dick Laan ingevoerd was bij de Nederlandse avant-garde van de dertiger jaren. Zo ken de hij, behalve Franken ook L. J. Jordaan, de filmcriticus, Jan Hin, Eduard Verschu ren, Jo de Haas en Paul Schuitema, terwijl hij later bevriend raakte met Herman van der Horst. Er is dus alle reden om het gevarieerde werk van deze beminnelijke filmer van de ondergang te redden en uit de vergetelheid te halen. Daarvoor is het Dick Laan Filmfonds opgericht, want het conserveren van films is een dure aangele genheid. In het IJmond-filmcircuit rouleert Stros- zek van Werner Herzog, in zekere zin een vervolg op Jeder für sich omdat Bruno S. opnieuw de buitenstaander speelt die, uit de gevangenis ontslagen, met een dwaze buurman en een hoerig vriendinnetje naar Amerika emigreert waar hij in een dolge draaid pretpark zijn einde vindt. Een bi zarre film die een magische invloed uitoe fent. Dinsdag en woensdag in filmhuis Velsen, Kanaalstraat 257, IJmuiden (20.30 uur) en vrijdag in filmhuis Heemskerk, Handelstraat 93 (21 uur). Vanavond in filmhuis Heemskerk nog The Maltese Fal con, het filmdebuut van John Huston uit 1941 met onder meer Humphrey Bogart als „private eye” Sam Spade en Sidney Greenstreet, naar een detectiveroman van Dashiell Hammett. In de nachtvoorstellingen van Roxy is ditmaal gekozen voor een vijf jaar oude film van Fons Rademakers die op een „policier” van Nicolas Freeling zijn film Because of the Cats heeft gebouwd. Met Hugo Claus schreef hij het scenario en verplaatste de handeling naar Amsterdam en Bloemendaaal. De handeling draait om een zestal jongelui die Amsterdam en om geving onveilig maakt door inbraken en verkrachtingen. Het spoor voert naar een stelletje rijkeluiszoontjes dat zich de Ra ven noemt en naar evenveel dochters die als clubnaam de Katten hebben gekozen. Het is een beetje Clockwork Orange maar dan een paar trapjes lager en zonder enige opgaaf van redenen waarom dit thriller- werkje verfilmd moest worden. Voor de jeugd vertoont Studio Twee Jongens en een oude Auto en Cinema Palace Het Beste van Laurel en Hardy. De debutante heeft het zich in zoverre niet zo moeilijk gemaakt dat ze als zoveel tilmers van de laatste tijd een terugblik werpt op de jaren rond 1960 toen zijzelf ongeveer de leeftijd had van de meisjes die in haar film toon en richting bepalen. Er zitten dus zeker autobiografische elemen ten in Diabolo Menthe (de naam van een „gedurfd” damesdrankje uit die tijd) waarin over de kleine en grote belevenis sen van een paar meisjeslyeeïsten in de pubertijd verteld wordt. Men kan wel ra den welke problemen aan de orde komen: de bekende conflicten met de volwassen wereld, ontwakende erotische gevoelens, onderlinge ruzies, afgewisseld met dolle pret, onderlinge genegenheden, het hele gamma van emoties wordt afgewerkt. Dat klinkt weinig origineel maar de ma nier waarop Diane Kurys dit alles in beeld brengt getuigt van een scherpe observatie en een liefdevolle aandacht die het geheel toch nieuwe dimensies geeft. De regie van het jeugdige spelersmateriaal is opmerke lijk subtiel en de wijze waarop zij zelfs de politiek binnen het kringetje vriendinnen weet te halen zonder dat dit geforceerd aandoet, bewijst dat de prix Louis Delluc niet ten onrechte aan de nu dertigjarige Diane Kurys is uitgereikt. Wat te zeggen van „Jaws 2”? In de vier jaar tussen de eerste aflevering is er wei nig veranderd in het badplaatsje Amity, althans in zijn materiële houding. Amity heeft te lijden gehad van het bloedige bezoek van de grote witte haai, de vakan- een of twee actes. Alleen „Twee Kwajon gens en hun Uitvinding” liep uit tot zes actes. Naar de titels beoordeeld voorname lijk jeugdfilms zoals „De Wraak van de Zwarte Pijl”, „Droom van een Kennemer Padvindertje, De Kampioenwedstrijd”, „Droom van een H.F.C.-ertje”. Waarbij zich dan als laatste speelfilms „Voetbal” en „Boy” voegen. Daarnaast ontstonden documentairesl eveneens op 35 mm met titels als „Hoe de Zaanse molens verdwij nen”, „Skispringen te Chateau d’Oex”, „Davos in de Winter”, „Kindersanatorium Pro Juventute in Davos”, „Lyceum Alpi- num te Zuoz”, waarvan de beide laatste typisch voorbereidende studies zijn voor „Boy”. /'ii aan het Donkere Spaarne in Haarlem. Het ging in die oorlogsjaren slecht met het bedrijfsleven en Dick Laan als zoon uit een fabrikantenfamilie had weinig om handen. Binger gaf hem de gelegenheid in zijn fabriek, die het toen wèl goed deed, te assisteren in technische activiteiten als ontwikkelen, afdrukken, kleuren en opne men. Toen deze eerste samenwerking naar beider tevredenheid verlopen was, werd Laan ingeschakeld bij het maken van een opdrachtsfilm over de Staatsmijnen. Dat was in 1916, Dick Laan was 21 en in zijn instructieve memoires die hij als „herinne ringen en belevenissen van een oud-fil- mer” omschreef, herinnert hij zich hoe er En daar ligt de tweede handicap Water ship Down is geen lieve dierenfilm voor Kerstmis maar een beklemmend en wreed sprookje met verwijzingen naar de men senwereld. De hele film is eigenlijk één lange tocht van welmenende konijnen, die zich bedreigd voelen, naar het beloofde land. tiegangers zijn een tijdlang weggebleven maar door extra strandattracties te bou wen begint de loop er weer wat in te komen. Nu het nieuwe seizoen goed schijnt te worden is er helemaal niemand die luistert als politieman Martin Brody, op nieuw gespeeld door de zorgelijke Roy Scheider, weer met aan wijzigingen komt dat er opnieuw haaiengevaar dreigt. Pogingen om het strand te sluiten falen nu helemaal en er moeten opnieuw talloze schrikwekkende en bloedige confrontaties tussen Jaws en de zwem- en zeilersen- thousiasten plaatshebben voor het domme volk tot inkeer wil komen. Een kopie dus van Jaws I en wie destijds van angst gegild heeft, zal het nu misschien ook doen, al leen een beetje zachter omdat men nu beter voorbereid is. Ook in Amsterdam neemt Jaws 2 een grote plaats in op het wekelijks programma. Liefst drie theaters, Calypso, Cinema du Midi en Cinema International vertonen de film die door de onbekende Jeannot Szwarc is gemaakt, waarschijnlijk met de bijgedachte dat het vervolg op Jaws op eigen reputatie kan zwemmen en geen regisseur met een dure naam nodig heeft. om haar brede inslag en om de durf, waarmee hier het terrein, waarop overi gens geen Nederlander nog eenige erva ring had, namelijk dat van de komische trucfilm, betreden „werd”. Zijn kort daar op verschenen sanatoriumfilm „Boy” bleef echter volgens Scholte steken in goe de intenties en verloor aan oorspronkelijk heid door een overmatige gevoeligheid. Maar vóór die kritieken verschenen was Dick Laan al ongeveer vijftien jaar bezig met de filmerij, eerst als amateur, later als beroepsfilmer. Zijn eerste contact met het medium was tijdens de Eerste Wereldoor log toen hij bij toeval kennis maakte met Maurits H. Binger directeur en regisseur van de befaamde Filmfabriek Hollandia Een interessantere produktie, al was het 9 alleen maar door zijn originaliteit, is de 9 verfilming van Waterschapsheuvel, een 9 weinig aantrekkelijke titel waarachter een 9 diepzinnige dierenfabel schuil gaat die Ri- 9 chard Adams schreef en waarvan hij een 9 bestseller maakte. De laatste vijf jaren zijn 9 er ongeveer dertig miljoen exemplaren 9 van het boek verkocht, voldoende reden S dus om aan verfilming te gaan denken. Het probleem was dat Watership Down voor namelijk gespeeld wordt door konijnen en de enige mogelijkheid was dus er een tekenfilm van te maken. Martin Rosen heeft die uitzonderlijk moeilijke taak op zich genomen en hij had daarbij met twee grote handicaps te maken. Daarom komt Mercedes-Benz bij het bouwen van uw auto graag aan uw wensen tegemoet. Die wensen kunnen betrekking hebben op een stoel naar maat of een tempomaat voor het auto matisch hanteren van een door u te verkiezen kruissnelheid. Toepasbaar in alle typen vanaf 5-cylinder. Ook biedt Mercedes-Benz u geen kleuren combinaties, maar kleuren die u zélf combineert. Zo kan aan een uitgebreide reeks wensen ten aanzien van uitvoering en accessoires worden voldaan. En zo bouwt Mercedes-Benz niet een auto, maar üw auto. Want pas wanneer al uw verlangens bij de fabriek bekend zijn, wordt het produktie- proces van uw auto gestart. Dat kost tijd. Maar daar staat tegenover dat wij, als Mercedes-Benz dealer, u dan ook een individuele auto kunnen leveren, waarin u uw persoonlijke smaak terugvindt. De maatstaf, waarmee andere auto 's worden vergeleken. toen opnamen gemaakt werden. De came ra stond op een panoramakop vast gemon teerd op een driepoot. Met je rechterhand draaide je die slinger van de camera, met de linkerhand bediende je een slinger die de panoramakop naar links en rechts draaide, en een tweede slinger, die opna men naar beneden en naar boven mogelijk maakte. eenlopende produkties als Andrej Rublov (1966) over een middeleeuwse ikonenschil- der, het science fiction verhaal Solaris (1971) en natuurlijk De Spiegel (1977). Een wonderlijk mooie, maar uiterst cryptische film waarin jeugdherinneringen van de maker op literaire wijze in beeld worden gebracht. Woensdag in het DAC, Ripper- dastraat 13a (20 uur), donderdag in ’t Plein, tegenover de Spaarnehal in Schalkwijk (21 uur) en vrijdag, zaterdag en zondag in Het Melkwoud (21 uur). Het wordt een zwerftocht vol angstige en bloedige avonturen en van „last minute- rescues” waardoor de film niet geschikt verklaard is voor al te jeugdige kijkers. Een echte spannende en dramatische te kenfilm is geen alledaags verschijnsel en het valt in Martin Rosen te prijzen dat hij geen concessies gedaan heeft om ook de kleine kinderen onder zijn publiek te van gen. De dieren-tekenfilm is nu eenmaal het terrein van Walt Disney en niemand die zich op dat terrein begeeft kan zich aan de invloeden van de grote meester onttrek ken. Martin Rosen met geringe tekenfilm ervaring is zijn hele debuut lang duidelijk bezig met zich te verzetten tegen de opko mende krachten van imitatie, maar hij weet in ieder geval de zoetelijkheid van zijn voorganger grotendeels te vermijden, ook al doordat het verhaal tot weinig zoe telijkheid aanleiding geeft. Toch zijn er bezwaren aan te voeren tegen de opvattingen van de filmer en van zijn „director of animation” met betrek king tot de tekenfilm. De diverse karakters uit het boek zijn te weinig visuele persoon lijkheden geworden om zich als handelen de figuren van elkaar te laten onderschei den, waardoor het verhaal onduidelijke plekken krijgt en aan eentonigheid gaat lijden. Bovendien is de tekenstijl van het trio Martin Rosen, Tony Gun en Philip Duncan niet constant. Er wordt in diverse stijlen en kleurgamma’s gewerkt, waar door geen eenheid is ontstaan. Niettemin blijft Waterschapsheuvel interessant als Poging om met tekenfilm iets anders te Proberen en er zelfs opwindende en tragi sche effecten mee te bereiken. Als zodanig ‘s de film bijzonder bezienswaardig. (Al- «Mmtaaj Roxyen rWyju Meneer Dick Laan (Bob de Lange) krijgt op zijn wastafel bezoek van Pinkeltje (Aart Staartjes) en Pinkelotje (Wiete- ke van Dort), uiterst links. Auteur-filmer Dick Laan (links). In het Comité van Aanbeveling hebben vooraanstaande mensen uit het bedrijfsle ven (M. J. van Buren, vice-voorzitter van het departement Haarlem van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, mr. N. C. de Groot van Embden, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken) zitting genomen alsook vertegenwoordi gers van de sportwereld en uiteraard uit de kringen van de film. We zien in het comité de namen van Joris Ivens, van de voorzitter van de Leidse en ook die van de Haarlemse Smalfilm Liga, van de direc teur van de Stichting Film en Wetenschap en van Jan de Vaal, directeur van het Nederlands Filmmuseum, terwijl in het bestuur onder meer initiatiefnemer P. Hans Frankfurther en Henk de Smidt, technisch medewerker van het Filmmu seum zitting hebben. Zodat zowel de finan ciële als de technische aspecten van de zaak goede vertegenwoordigers gevonden hebben, die het voortbestaan van Dick Laans levenswerk op filmgebied (we heb ben het nu niet gehad over de 28 Pinkel- tje-boeken die hij na 1939 schreef en die het in tien landen tot een verkoopcijfer van 5 miljoen brachten) ongetwijfeld mo gelijk zullen maken. In een automobiel is comfort geen luxe, maar een bijdrage tot ontspannen en veilig autorijden. Comfort is echter óók een individuele zaak. Het wrede die rensprookje Wa terschapsheuvel, met verwijzin gen naar de men senwereld. (Al hambra, Roxy en City, Amster dam).

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17