Adriaan van Limpt definitief doorgebroken in opera Norma Boek van de Maand door Haitink geeft nuances in Mulisch gekritiseerd Brahms optimaal weer ts KLOKKEN r Michiel Rieu: onderhoudend schilder n. N I Auteur/diplomaat De Mariaga overleden I Dennenaaiden e prikken de vuistjes. VAN NIEL n, Merlijn brengt schimmenspelen uit jaren dertig Herboren Sutherland zingt grandioos i J w Zeer doorleefde zang sopraan Janowitz Nel Brakel deel 18 19 KUNST 19 7 8 VRIJDAG 1 5 DECEMBER II GEZOND HEIDS ONDERGOED. Tijd om de boom te versieren. Voorzichtig met de slingers. Denk om de piek. En denk om de kaas-uit-het-vuistje. Dat hebben die bezige handen best verdiend. AMSTERDAM. Norma van Vincenzo Bellini, gisteravond in de Amsterdamse schouwburg in première bij de Nederlandse Ope ra Stichting. In de titelrol Joan Sutherland en voor haar prestatie is maar één woord: grandioos! Haar vocale prestaties en trou wens de hele voorstelling, die door Sutherlands vuur en vak manschap aangestoken leek, be wogen zich op een niveau, zoals men dat zelden in ons land te zien, maar vooral te horen krijgt. FRANK SCHOONHOVEN In de andere rollen was er een betrouw- (foto Jaap Pieper) s (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) zouden maken om te worden gehoord. (Van onze kunstredactie) I GEMMA COEBERGH CEES STRAUS 4 I I inkoop jopprijs (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Het Haarlemse poppen theater Merlijn brengt zaterdagavond voor het eerst in zijn bestaan een pro gramma dat geënt is op de techniek van het schimmenspel uit de jaren dertig. Het door Rien Baartmans geregisseerde pro gramma voor volwassenen is geïnspi reerd op de door Frans ter Gast, vpor de Tweede Wereldoorlog ontwikkelde pro- jectieschimmentechniek. De voorstelling die om 20.30 uur begint, wordt op vrijdag 29 en zaterdag 30 december en op elke laatste zaterdag van de maand gedurende de rest van het seizoen herhaald. t Joan Sutherland (links), Adriaan van Limpt en Huguette Tourangeau in een scène uit Bellini’s opera Norma. HAARLEM. In de Haarlemse kunst wereld dient zich de laatste tijd onmis kenbaar een jonge garde aan van kunste naars wier werk je met enig goed begrip onder de noemer „nieuwe figuratie” kunt plaatsen. Het is een van die hoopvolle ontwikkelingen die aan het kunstklimaat aldaar een alleszins zelfstandig karakter geeft: een onafhankelijke „beweging” (voor zover er sprake is van enige samen hang) die losstaat van wat er op hoofdste delijk niveau gebeurt. Al kan dan ook direct gezegd worden dat er vanuit de opleidingen aan de Gerrit Rietveldacade mie aldaar natuurlijk wel enige invloed bespeurbaar is. In weerwil van het gebrek aan voldoende expositiemogelijkheden is het werk van deze garde toch in redelijke mate te zien, soms zelfs zo zeer dat je de vorderingen van sommigen praktisch op de voet kan blijven volgen. Het werk van bijvoorbeeld een Margot Bouwman, een Ite Siegers of Ronald Ruseler komt vrij regelmatig in het openbaar en maakt dan steeds een goede indruk. Dit gold ook voor het Deutsches Re quiem, al werden de dimensies daar van zelfsprekend groter en de accenten dus feller. Maar dat resulteerde dan in een mooist denkbaar pianissimo in het ope- ningskoor en stralende maar nooit te ko lossale fortissimi in de koorfuga’s. Goed afgewogen en bijna overal glaszuivere zang van het Omroepkoor stond steeds in hechte samenwerking met een glanzend gave orkestklank. voor een belangrijk deel „nieuw-figura- tief” wordt toegepast. Hij lost dat pro bleem op door in zijn voorstellingen grote vlakken te verwerken die niet veel meer dan een monochrome tint laten zien. De voorstellingen worden daardoor tamelijk statisch, bevroren zou je ook kunnen zeg gen omdat de eigenlijke handeling (vaak het musiceren van enkele mensen) aan de beschouwer wordt onthouden. Rieus nieuwste werk moet het van de kleur hebben en het is vooral daarin dat hij tot een eigen signatuur is gekomen. Het zijn kleuren die aan de reclame verwant zijn: schreeuwerig, vaak op het ordinaire af en behoorlijk hard van toon. Dat teza men zou je op een negatieve beoordeling van zijn werk doen uitkomen, maar het merkwaardige is dat dit nu net niet ge beurt. Waarschijnlijk komt het doordat Michiel Rieu de grens tussen smaak en wansmaak voor zichzelf op een aanvaard bare wijze heeft weten te vinden en zo doende in staat is om precies aan de goede kant te blijven. Het blijft wel een balance ren op een dunne draad. Als dan de goede smaak uit het oog wordt verloren, blijft er in het werk veel over waarvan kan worden genoten. Rieu werkt erg „schilderkunstig”, hij laat dui delijk zien wat zijn opvattingen over de behandeling van de verf zijn en schildert kennelijk met veel plezier. V< „ral dat laat- De Jong nv Grote Houtstraat 82 - Haarlem W. Voet Zn. Juweliers Anegang 13-15 - Haarlem Schaap b.v. Haltestraat 10 - Zandvoort t Sierhuis Lamp Barteljorisstraat 18 Haarlem verkrijgbaar bij o.a. Focke Meltzer P.C.Hooftstraat 65 Amsterdam Ferron: „Het is een beetje een vilain trucje. We wilden met dit boek eens laten zien dat het lang niet altijd duidelijk is wat echt Mulisch heeft kennelijk niet begrepen wat het idee achter de bloemlezing was. ste zorgt ervoor dat je zijn werk onderhou dend kan noemen. Michiel Rieu is geen schilder die zijn eigen frustraties of pro blemen al schilderend moet zien kwijt te raken. Hij heeft plezier in het ambacht en wil daar van getuigen. (Tot en met 7 januari 1979, geopend op woensdag tot en met zondag van 14-17 uur). zworen, maar toch manifesteerde zich een andere, rustiger en meer gerijpte Touran geau, die ook duidelijk door haar collega Sutherland in de vaart van grootse presta ties werd meegetrokken. Hun beider duet ten konden gerust de glanspunten van de voorstelling worden genoemd. „Het is een boosaardig geintje, waar ik mezelf ook het slachtoffer van heb laten worden. Van mij is ook een verminkt ver haal opgenomen. Door de verschillen na melijk te laten zien kun je ook de lezer aantonen wat juist wel grote literatuur is. Maar ik blijf erbij dat het niet correct is dat de schrijvers niet ingélicht zijn over de bedoeling van het werk. Je zou toch den ken dat de bevoegde instanties dat hadden gedaan.” MADRID-LOCARNO. De Spaanse schrijver en diplomaat Salvador de Mada riaga is gisteren in de Zwitserse stad Locarno op 92-jarige leeftijd overleden. Dit bericht is in de Spaanse hoofdstad Madrid bekendgemaakt. De Madariaga was in het voorjaar van 1976 na 40 jaar ballingschap voor de eerste keer in Spanje teruggekomen. Een dag voor zijn dood schreef hij voor het Spaan se persbureau EFE zijn laatste publicatie, een artikel over de Spaanse monarchie en de nieuwe grondwet die onlangs door het Spaanse volk werd goedgekeurd. Na een technische studie in Parijs verte genwoordigde de in 1886 in La Coruna geboren Salvador de Madariaga zijn land van 1921 tot 1927 bij de Volkenbond in Genève. Daarna was hij drie jaar hoogle raar in de Spaanse letteren in Oxford. Van 1931 tot 1934 trad hij op als ambassadeur van de tweede Spaanse republiek, achter eenvolgens in Washington en Parijs. De volgende twee jaar was hij minister van onderwijs. Bij het uitbreken van de Burgeroorlog ging hij vrijwillig in ballingschap, met de gelofte dat hij niet naar Spanje zou terug keren zolang Franco daar aan de macht was. Als schrijver is hij vooral bekend gewor den door zijn biografieën over Columbus (1940), Hernan Cortes (1941) en Simon Bo livar (1951). Daarnaast publiceerde hij in 1947 onder de titel „De opkomst en val van het Spaans-Amerikaanse imperium” een overzicht van de geschiedenis van het Spaanse rijk. Latijns-Amerika vormde ook de achtergrond voor zijn romans „Het hart van jade”, „Oorlog in bloed” en „Een druppel tijd”. Wegens zijn streven naar een eenwor ding van Europa ontving hij in 1973 de Karelsprijs van de Westduitse stad Aken. Zes jaar tevoren was hem al de Goethe- prijs van de Hamburgse universiteit toege kend. Voorts kreeg hij van vele universitei- ten in Europa (Oxford), de Verenigde Sta ten (Princeton) en in Latijns-Amerika een ere-doctoraat. .'4 A HORLOGERIE GR. HOUTSTRAAT 86 - HAARLEM Tel. 312934 Speciaalzaak sinds 1883 Fortgens B.V. Grote Houtstraat 6 Bij de Grote Markt Siebel Juweliers Grote Houtstraat 63 Haarlem Ik ben eigenlijk helemaal niet zo’n fan van deze Australische zangeres. Meestal kan ik haar gebrek aan dictie en haar koude aardappel vocalistiek niet waarde ren, maar gisteravond stond daar een her- HEEMSTEDE. Het raadhuis van Heemstede heeft een expositie ingericht van aquarellen van Nel Brakel-van Apel- HET GEZONDHEIDSHUIS mnTHOTBV ZIJLSTRAAT 69 - HAARLEM TEL. 023-310750 De grootste medische speciaalzaak in Kennemerland De Duitse sopraan Gundula Janowitz, voornamelijk opera- maar ook oratorium- en liederenzangeres en de in Helsinki ge boren bariton Tom Krause die zich op dezelfde werkvlakken een grote naam heeft verworven voegden daar zeer doorleefd gezongen en vooral de sopraan intelligent-genuanceerde solopartijen aan toe. Als je na zo’n avond het Concertge bouw verlaat bekruipt je onwillekeurig een spijtig gevoel dat alles weer zo gauw verklonken is. Maar aangezien de NOS opnamen van dit concert heeft gemaakt die op 17 december worden uitgezonden, heeft de techniek die spijt weer eens over bodig gemaakt. 1 Voorts schreef hij enkele bundels ge dichten en essays op letterkundig gebied, zoals „Shelley en Calderon, en andere as says over Engelse en Spaanse dichtkunst” en „De geest van Spanje”. Veel van zijn Spaanse werken vertaalde hij zelf in het Engels en Frans. Kortom een winkel vol en alleen de 5 ff beste. WIJ leveren direct en adviseren u 1 anag. s literatuur is of triviale literatuur. De ver schillen tussen kwaliteit en iets anders liggen echt niet altijd voor de hand. Zelfs bij erkend grote schrijvers kun je door een selectie samen te stellen laten zien dat ér wel eens wat schort aan de kwaliteit.” (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Nadat de schrijfster Re- nate Rubinstein (Tamar) kritiek heeft la ten horen op de manier waarop uit haar werk geciteerd is in Je weet niet wat je leest”, is nu ook de auteur Harry Mulisch uitgevaren tegen de redactie van het nieu we Boek van de Maand. Zijn klacht is dat buiten zijn medeweten een van de verha len uit de bundel Voer voor psychologen verminkt in'deze, onder eindverantwoor delijkheid van de Commissie voor de Pro paganda van het Nederlandse Boek (CPNB) uitgegeven bloemlezing terecht is gekomen. „Je weet niet wat je leest” is in een oplage van 92.500 exemplaren ver- ,.&enen en werd samengesteld door Jo- jatmeke Claassen, Max van Rooij en Louis rron. Tot deze generatie kan ook de Haarlem mer Michiel Rieu gerekend worden die zijn schilderijen in een relatief kort tijds bestek al laat zien op verschillende exposi ties in Haarlem. Thans exposeert hij in het Cultureel Centrum in Zandvoort (Gasthuisplein 9b) waar een negental schil derijen van recente datum hangt. Rieu heeft zich vrij snel op een positieve wijze weten te ontplooien waarbij hij qua tech niek en behandeling van zijn thematiek een forse groei heeft doorgemaakt. Hij heeft in zijn onderwerpen een zeker even wicht gevonden, maar laat aan de andere kant ook zien dat hij over genoeg ideeën beschikt om voorlopig niet vast te roesten in het bereikte peil. Toch leidt dat er ook toe dat er in zijn stijl van werken nog een zekere dualiteit zit. Het oudste werk, hier in Zandvoort vertegenwoordigd met een aantal doeken die ook al in Haarlem waren te zien, is nog het meest „neo-figuratief”. De vormen zijn allemaal aan de herkenbare werkelijkheid gerelateerd, maar de kunstenaar permit teert zich ook de vrijheid om zijn onder werpen te vervormen waardoor de werke lijkheid plotseling een subjectieve waarde krijgt. In het meest recente werk daarentegen wordt een onomwonden voorkeur voor het fotorealisme uitgesproken, zij het dat de onderwerpbehandeling door Rieu nog jt Harry Mulisch vertelde vanmorgen in ef>n radio-interview dat hem weliswaar om toestemming voor het afdrukken van het verhaal gevraagd was, maar dat hij niet op de hoogte was gebracht van het feit dat er in „gesneden zou worden”. Mulisch: „Je verwacht zoiets niet. Je geeft iemand je jas te leen en dan krijg je hem na verloop van tijd zonder knopen en zonder kraag terug. Dat kan natuurlijk niet.” De schrijver is overigens niet van plan op juridische wijze genoegdoening te zoeken, maar „het intern uit te vechten.” Daarom was er heel wat te beleven, iWH^Ewoensdagavond in het Amsterdams Con- ^^■certgebouw, waar het Concertgebouwor- ■kest onder leiding van Bernard Haitink ■een hele avond Brahms op het programma ■had, te weten de Tweede serenade voor ■orkest en Ein Deutsches Requiem. Aan dit ■laatste werd medewerking verleend door ■sopraan Gundula Janowitz, bariton Tom ■Krause en het Groot Omroepkoor van de ■NOS. De serenades voor orkest kunnen wor den beschouwd als studieschetsen voor de symfonische muziek, de materie waar Brahms zeer beducht voor was (zijn eerste symfonie bijvoorbeeld heeft een wordings geschiedenis van zeventien jaar!). De woensdagavond gespeelde tweede serena de bezit een bijzonder intieme klankkleur, mede veroorzaakt door de „donkere” in strumentatie: houtblazers, hoorns, altvio len, celli en contrabas. En als de timbres van genoemde instrumenten zo gaaf in ‘.elkaar overvloeien als op dit B-concert het geval was blijft het een schaduwrijk ge heel, maar mild en zoetvloeiend als ho- ning. Prachtig verwezenlijkt door Bernard ^Haitink die geen nuance uit de weg ging, falie motivische, melodische en ritmische verrassingen optimaal wist weer te geven. Telefonisch reserveren op nummer (023) 31.69.61 wordt met het oog op de beperkte I hoeveelheid zitruimte aanbevolen. Een van de hoogtepunten uit het oeuvre van Ter Gast, De slimheidskampioen, is een spel uit 1939 en vormt de hoofdmoot .van het programma. Regisseur Baartmans wist in 1968 de hand te leggen op de oorpsronkelijke schimmenpoppen van Ter Gast, maar het duurde om organisatie- redenen tot vorig jaar voordat de schim men konden worden gerestaureerd, pro- «jectiekasten konden worden ontworpen en gemaakt en de uiteindeljke speelgroep kon worden geformeerd. Naast Baartmans .zelf, die de drijvende kracht achter pop- J pentheater Merlijn is, verleent een zestal l studerende jongeren zijn medewerking ,aan deze schimmenspelavonden. Louis Ferron, een van de samenstellers van het Boek van de Maand, vertelde van morgen desgevraagd „het een hele verve lende zaak te vinden. Wij zijn er vanuit gegaan dat de CPNB alle schrijvers om toestemming zou vragen. Zoiets is toch vanzelfsprekend, niet? Zelf heb ik Mulisch om toestemming gevraagd om problemen te vermijden.” doorn uit Spaarndam. Ze is een schilderes die zich als een zuivere amateur presen teert en wellicht ook geen grotere pretentie heeft. Dat blijkt ook uit haar werk dat technisch vrij goed in elkaar zit, maar in de allermeeste gevallen niet verder reikt dan een naturalistische uitbeelding van het onderwerp. Dat is dan vaak een stille ven, een vaas met bloemen een tableau met potten en vazen, een detail van een tak met bloesem of, een heel enkele keer, een landschap. De meeste van deze aquarellen werken erg behagend, de schilderes getuigt van haar liefde voor het onderwerp, legt daar bij het accent in een effectmatige behande ling van de materie en weet aldus een „lekkere” plaat te maken. Verder gaan is voor haar geen behoefte, maar voor de beschouwer lijkt me dat niet voldoende. Daarvoor gebeurt er te weinig in deze aquarellen. De keuze voor het naturalisme komt hier als uiterst veilig over. Er kan bij het weer geven in exacte zin van de werkelijkheid, de natuur in dit geval, niet veel verkeerd gaan als je je onderwerpen maar goed bestudeert. Planten en bloemen lenen zich daar uitstekend voor. Een onderwerp als het portret leidt al snel tot veel grotere problemen omdat de kunstenaar zich daar niet meer verschuilen kan achter zijn tech nische kennis. Is het ook daarom dat schil ders die in naturalistische stijl werken zo vaak met stillevens komen en zo zelden met een goed portret? (De expositie is verlengd tot de Kerstda gen en is op werkdagen van 9.30-17 uur geopend). boren Sutherland, die haar hebbelijkhe den had afgezworen, beter bij stem was dan ooit tevoren en vocaal en dramatisch een Norma neerzette, die moeiteloos een volle schouwburgzaal tot stormen van en thousiasme bracht. Sutherland zong zo gemakkelijk, dat men gewoon zou verge ten, dat de Norma tot de moeilijkste en uitputtendste vrouwenrollen behoort, die de operaliteratuur heeft voortgebracht. Maar behalve van de on ver getelijke Joan Sutherland viel er nog veel meer te genieten. Zo bezorgde de enige jaren gele den als een komeet omhoog geschoten en daarna even snel weer verguisde Canade se alt Huguette Tourangeau ons in haar rol van Adalgisa een zeer aangename verras sing. Tourangeau’s stem, die reddeloos verloren leek en was ontaard in kelderÜch- tige keelgeluiden, heeft zich hersteld, klinkt hoger en vaster. Ze heeft haar ver velende maniertjes nog niet helemn al afge ts Het programma omvat niet alleen De Slimheidskampioen, maar ook een drietal korte schimmenspelen van Ter Gast uit .1930, dat kon worden gerealiseerd dankzij de helpende hand van poppenspeelster ..Gerda Meilink-Spit. Zij heten Lente, De Wolga Slepers en Madame Butterfly. De ‘.’■schimmenspelers zijn Fred Höppener, Joost Hilterman, Max Verstappen en Mar- ;tin Vink. Het licht wordt bediend door .'.Niek Vink jr. en de piano bespeeld door ‘.‘Rob Broek. Gesproken tekst en regie: Rien K Baartmans. Prachtige staande klokken met west- minster speelwerk. Engelse tafelklokken nagenoeg de complete serie, en wandklokken In ve lerlei uitvoering. AMSTERDAM. Dat er de laatste jaren steeds meer een tendens valt waar te nemen om de orkestrale muziek van Brahms te ontdoen van de tot dan toe gebruikelijke loodzware omlijning levert verrassende perspectieven op. Het blijkt namelijk dat Brahms’ melodieën in dat geval in evenwicht worden gehouden door een andere kracht: het ritme, dat immers door Brahms zeer genuanceerd en verrassend origineel wordt behandeld. Wanneer die golfslag niet meer door een vette, oververzadigde saus J overgoten wordt, komen er veel kleine nuances te voorschijn die anders geen kans bare Clotilda van Urpu Nuottamo en een licht teleurstellende Oroveso van Willard White: een mooie stem, die echter wat onvast en soms zelfs wat onzuiver óver kwam. De tweede sterke troef van deze voor elke operaliefhebber niet te missen Nor ma, was natuurlijk Sutherlands echtge noot, dirigent Richard Bonynge. Hij bracht tempo en vaart en niet te vergeten sfeer in het muziekale gebeuren. Aan het omroeporkest en het Nederlands Opera- koor ontlokte deze doorgewinterde opera- rot ongekend fraaie sonoriteiten. Norma en Sutherland kunnen nog wor den ondergaan in Amsterdam op 17 en 20 december, in Scheveningen op 23 en 26 december, in Rotterdam op 29 december en in Utrecht op Nieuwjaarsdag. ■ir Een schilde rij dat Michiel Rieu in het Zandvoortse cultureel cen trum expo seert: Rhapso dy in blue-Je- roen’s Room 1978 getiteld. En dan was er nog een surprise. De Nederlandse tenor Adriaan van Limpt, die op papier veel te licht en te onervaren leek om zich naast de groten, Sutherland en Tourangeau, te handhaven, hield zich niet alleen staande, maar verleende nog een extradimensie aan de trio’s Norma-Adal- gisa-Pollione. Van Limpt heeft een stem, die zich qua pure schoonheid kan meten met elke beroemde tenor ter wereld. Maar gisteravond ontpopte hij zich ook als een podiumpersoonlijkheid: „Adriaan van Limpt is definitief doorgebroken!

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19