LOONMATIGING NODIG Zweden niet in EMS FNV: Meer banen bij NS nodig Shell helpt,deel 10 Volgens vakbonden dienstensector: Goedkoper aardgas voor grote bedrijven nodig tegen werkloosheid Grote besparing op aardgas door isolatie I i Den Uyl: Actie van EG CBS verwacht j daling van investeringen i Waaromh mistachterlamp ook gevaarlijk kan zijn! Miljoenen banen in Europa bedreigd door automatisering D Meer PTT-kantoren in stedelijke gebieden Verlichting vanwege concurrentienadeel rJ 23 ECONOMIE 19 7 8 DECEMBER VRIJDAG 1 5 Een mistachterlamp is alleen toegestaan wanneer het zicht minder is dan van rijden tertio 1W0: Harpy 'MM Mli Nog geen boekje ontvangen? Vraag er even naar op een Shell verkooppunt. Hoe slechter het weer, hoe belang- rijker goede verlichting wordt. Wat dat betreft kan bij dichte mist een mistachterlamp u dan ook een goede ienst bewijzen. Bij beter zicht is het echter verboden die lamp te laten branden. Meer hierover en over de andere onbekende gevaren van rijden bij slecht weer leest u in „Shell helpt” deel 10. 50 m. In alle andere gevallen - dus ook bij regen - is het verboden en bovendien gevaarlijk. De felheid ervan doet dan namelijk de auto achter u in het niets 1 verdwijnen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De werkgevers in de bouw, verenigd in het Alge meen Verbond Bouw Bedrijf (AVBB) wijzen de eis van de vak bonden om via arbeidstijdverkor ting meer werkgelegenheid in de bouw te scheppen af. Alleen loon matiging biedt volgens de werkge vers kans op terugdringing van de werkloosheid. Bovendien vinden zij, dat een snelle stijging van het minimumloon moet worden afge remd en dat er een herwaardering moet komen van de beloning tus sen actieven en niet-actieven. F//CANAD $'dry (ADVERTENTIE) Bouw werkgevers wijzen arbeidstijdverkorting af fondsen ïnoteerd (Van onze redactie economie) 4600- Wat omvang betreft zouden dit jaar WIM KOK (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het aantal bijpostkan- (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Volgend jaar zal het aardgas voor zogenoemde grootverbruikers in het bedrijfsleven iets goedkoper worden als verlichting vanwege het concurrentiena deel dat vooral de industrie ondervindt. Verwacht wordt dat minister Van Aardenne van Economische Zaken daartoe de vaste toeslag van 1,7 cent per kubieke meter tijdelijk zal opschorten. De bewindsman heeft beloofd voor het einde van dit jaar concessies te doen. UTRECHT (ANP). De Vervoersbon- den FNV willen meer arbeidsplaatsen bij de Nederlandse Spoorwegen. Uitbreiding is volgens de bonden een belangrijke mo gelijkheid om de werksituatie, met name voor oudere werknemers, weer gezond te maken. Behalve in de uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen zien de Vervoers- bonden onder meer ook mogelijkheden in, aangepaste dienstroosters en meer vrije tijd. Dit staat in Onderweg, het blad van de Vervoersbonden FNV. De bonden willen dat er een einde komt aan de „lapmidde len”, die de NS nu volgens hen gebruiken om uit de problemen te komen. „We zullen dat duidelijk stellen bij de onderhandelin- gen over de CAO voor 1979”, aldus de bonden. Volgens de Vervoersbonden wordt het behalen van de pensioengerechtigde leef tijd bij de NS een steeds moeizamer aange-_ legenheid. „Steeds meer werknemers, het rijdend personeel voorop, kunnen de jach tigheid en zwaarte van het werk niet meer aan en worden uiteindelijk op medische gronden afgekeurd”. In het blad wordt voorts kritiek geleverd op het beleid dat de overheid voert met betrekking tot de veiligheid in de binnen scheepvaart. De Vervoersbonden FNV vinden dat er snel een wettelijke regeling moet komen voor dienst- en rusttijden in de binnenvaart. Bovendien signaleren de bonden, dat er vaak te lang wordt doorge varen met schepen die onderbemand zijn. Voorts pleit men voor betere veiligheids maatregelen op schepen die gevaarlijke stoffen vervoeren. sroor- i te ers, e kant het elkaar zoor voor de ik. Dit schrijft het AVBB aan de bouwbon den in een nota over het arbeidsvoorwaar- In een bekendmaking van de bank staat dat er voor Zweden goede redenen zijn om positief te staan tegenover het EMS. Ver wacht mag worden dat het systeem be langrijk zal bijdragen tot de stabilisering van de wisselkoersen in Europa, die de afgelopen jaren aanzienlijke schommelin gen hebben vertoond ten nadele van het economische klimaat. De bank is er ook van overtuigd dat het EMS beter zal wer ken naarmate er meer landen aan deelne men. Dat zij toch van deelneming heeft afge zien heeft onder meer te maken met het feit dat Noorwegen ook niet meedoet. Zwe- denbeleid. Deze nota vormt voor de werk gevers het uitgangspunt voor de CAO- onderhandelingen in de bouw, die begin volgend jaar worden gestart. De werkgevers wijzen erop, dat loonma tiging noodzakelijk is om te komen tot herstel van een gezond economisch kli maat en terugdringing van de werkloos heid tot 150.000 in 1981. Arbeidstijdver korting in de bouw is naar hun mening geen haalbare kaart omdat er nu al een groot tekort is aan vaklieden. De invoering van arbeidstijdverkorting zou alleen maar leiden tot vermindering van de produktie en een onaanvaardbare stijging van de bouwkosten, aldus het AVBB Het experiment vervroegde uittreding voor oudere werknemers in de bouw wordt na afloop van de huidige CAO beëindigd. Wanneer bij de komende on- derhandelingen een nieuwe regeling aan de orde komt, zal volgens de werkgevers gesproken moeten worden met de werkne mers over een bijdrage in de financiering. Ook van de overheid, die de bouw als eerste verplichtte het experiment ver vroegde uittreding te ondernemen, mag volgens de werkgevers een forse bijdrage worden verwacht. Ook vindt het AVBB dat de overheid meer moet doen aan het arbeidsmarktbe leid. Het enorme verschil tussen vraag en aanbod van arbeidskrachten in de bouw moet worden verminderd door een actie vere inzet van de overheid tot „schoning” van het werklozenbestand. Er moet voorts een ruimere uitleg komen van het begrip passende arbeid. In hun nota laten de bouwwerkgevers verder weten, dat bepaalde vormen van bijscholing verplicht gesteld moeten wor- seringsgolf die mensen „wegrationali seert” moeten worden ingedamd, vindt hij. „De technologie en de gevolgen daar van voor de werkgelegenheid moeten so ciaal worden begeleid, worden gepro grammeerd”. Kok voelt veel voor de ook door de dienstenbonden geopperde suggestie om te komen tot een automatiseringshef- fing. Via zo’n heffing zouden banken en andere ondernemingen die dankzij de automatisering grote winsten boeken, wettelijk kunnen worden verplicht een deel van hun winst af te staan. Van die winst zouden dan in andere bedrijfstak ken en bijvoorbeeld ook in de collectieve sector nieuwe arbeidsplaatsen kunnen worden gefinancierd. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Als op vijf procent van het huidige woningbestand in ons land isolatie van muren, dak en vloer zou worden toegepast, dan levert dat een besparing op van 57 miljard kubieke meter aardgas, dat is meer dan het bin nenlands verbruik in één jaar. Hierbij is een verwachte levensduur van 50 jaar voor een huis met isolatie aangenomen. Aldus een conclusie van een onderzoek dat bij het Centrum voor Energievraag stukken van TNO werd uitgevoerd naar Vanuit de industriële werkgeversorgani saties wordt al jarenlang geklaagd over het feit dat buitenlandse concurrenten een voorsprong hebben op grond van lagere gasprijzen. Na onderzoek is het ministerie van Economische Zaken gebleken dat dit verschil niet bijster groot is. Meer verschil Jaim. ten. labiele kt jschikt sver- Ivan- ten- atte- tpost ermo- corder 15 lische ten rsen. ir dit n euvel aan. den, zodat de werkgevers gemakkelijker kunnen werven op de arbeidsmarkt. „Er zullen ook sancties moeten worden gesteld op het opschroeven van het ver diende loon bij te verwachten werkloos heid. De bestrijding van malafide onder aanneming zal hoge prioriteit moeten blij ven houden. Niet alleen de werkgever zal aansprakelijk dienen te worden gesteld. De verantwoordelijkheid voor deze be strijding zal ook dienen te worden gedra gen door zowel werknemers als overheid”, aldus de AVBB-nota. Tenslotte wordt in de nota gesteld, dat werkgevers en werknemers vaker en met meer kracht bij de overheid moeten plei ten voor een gelijkmatiger verlopende en in volume toenemende bouwproduktie. Continuïteit en werkgelegenheid zullen daarbij als uitgangspunten moeten wor den gehanteerd, aldus de werkgevers. UTRECHT (ANP). Door de automa- tiseringsgolf dreigen er bij de banken en het verzekeringsbedrijf in West-Europa 2,5 miljoen (circa 30 percent) van de acht miljoen arbeidsplaatsen te verdwijnen. De vakbeweging zal alle zeilen bij moe ten zetten om er voor te zorgen dat het zo ver niet komt. Dat zei secretaris-gene- raal H. Maier van de Fiet van de Inter nationale Federatie van Vakbonden in de Dienstensector, gisteren in Utrecht op het federatiecongres van de diensten bonden van NVV en NKV. blijkt er te schuilen in de elektriciteitsprij zen en dit maakt de zaak wat ingewikkel der, omdat die tarieven op basis van aard olie- en aardgasprijzen tot stand komen In ieder geval kunnen de zogenoemde „giganten”, bedrijven die meer dan 50 mil-" joen kubieke meter per jaar gebruiken, enige verlichting tegemoetzien. Dat zal.*»' echter een tijdelijke maatregel zijn, want, uiteraard hoopt de minister dat het con currentienadeel zal verdwijnen. Hoe het volgend jaar staat met de prijs per kubieke meter (nu 16 cent) voor deze bedrijven is- nog niet bekend. Kok zei dat hij overigens bijster weinig hoop heeft dat het huidige CDA-VVD- kabinet er iets voor voelt een wetsont werp in te dienen dat een automatise- ringsheffing mogelijk maakt. Het kabi- net-Van Agt heeft er tot nu toe niets voor steeds minder nodig zijn. Er zullen nieu we beroepen komen maar dat die beroe pen kunnen worden uitgeoefend door dezelfde mensen die door de technologi sche ontwikkeling uit het arbeidsproces zullen worden gestoten, is niet te ver wachten. Daartoe zullen begeleidende maatregelen moeten worden getroffen. Van der Werff voorspelde dat door deze ontwikkeling de eis tot eerlijk delen van de beschikbare arbeid ongetwijfeld steeds luider zal gaan klinken. Als men niet bereid is de gevolgen van de automa tisering voor de werkgelegenheid in de hand te houden, dan zullen grote sociale conflicten onvermijdelijk zijn, aldus de Federatievoorzitter. AMSTERDAM (ANP). Het werkgele genheidsprobleem van de landen van de Europese gemeenschap kan alleen opge lost worden door een gecoördineerde ac tie, gericht op een betere beheersing en sturing van investeringen, het scheppen van werk in de niet-commerciële dien stensector, het ontwikkelen van instru menten om de beschikbare arbeid beter te verdelen en het stimuleren van economi sche groei op wereldschaal. mogelijkheden voor energiebesparingen in huizen. Per jaar wordt nu in ons land ruim 45 miljard kubieke meter verbruikt, waarvan ongeveer 22 miljard door klein verbruikers (huishoudens). Naast goede isolatiemethoden kunnen met andere technieken aanzienlijke be sparingen worden bereikt. Zo kunnen bijvoorbeeld verwarmingsketels worden voorzien van èen zgn. „economizer”, waarbij verbrandingsgassen voordat zij door de schoorsteen worden afgevoerd nog een deel van hun warmte afstaan aan het voor de cv bestaande water. Er zijn al cv-ketels in de handel die met een dergelijke voorziening zijn uitgerust. Met deze methode kan nog eens vijf miljard kubieke meter aardgas worden bespaard. Betere isolatie voor koelkas ten en diepvriezers zou ook moeten wor den doorgevoerd, zo meent men bij TNO. Aanzienlijk dikkere wanden zouden 25 procent op het energieverbruik van die apparaten kunnen besparen. waarde (prijsstijgingen inbegrepen) van de totale investeringen. De cijfers uit de steekproef van het CBS hebben wel betrekking op waar de (in guldens dus) van de investerin gen. Het CBS ziet een daling in de chemische industrie, de delfstoffen winning (aardgas) en de bouwnijver heid. Slechts bij voedings- en genot middelen zou sprake zijn van aan- wakkerende investeringsneiging. f... FNV-voorzitter Wim Kok zei op het congres dat het uiterst winstgevend bank- en verzekeringsbedrijf er een schrijnend voorbeeld van is, dat de stel ling „winst betekent werk”, waar volgens Kok het kabinet-Van Agt van uitgaat, niet opgaat. „Je kan de technologie niet overboord zetten. Dat is onmogelijk en ook onge wenst. Dat ziet de vakbeweging ook wel in”, aldus Kok. Maar wel zal de automati- 00 50 60 10 —-r 00b 78,50 50 OOd •00 111,51 1 41,20 147,00 1,01 145,50 41,50 6,80 85.00 18.00 •00e 50,00 110,80 33,21 52,31 48,50 66,71 27.50 52,00 127,50 101,81 85,51 29,51 97,10 65,8) 118,00 zet in plattelandspostagentschappen dan aanvankelijk de bedoeling was. 50,00 34.00 31,60 60,10 ::„o 39.50 30.00 OOd 575,00 46.40 56,30 44,60 40,90 43,30 131,50 34,00 37,80 121,50 51.5) 33.6) 5.0)1 53,50 143,00 60,50 97,50 ,00d 180,0) 52,70 49.2! 122.00 46.01 21.lt .80d 66.4C .50b 54.50; 87.5) 48.01 32,00 116.0) 84.00 53,70 50,00' 165,50 31.60 75.21 110.50 48,00 47,50 36.10 38.50 toren in de stedelijke gebieden zal worden uitgebreid. Op het platteland zullen 110 minder hulppostkantoren worden omge- >.50 416,00 1,51 4,60 1,10 10 l,00e 402.0! (ADVERTENTIE) den geeft er evenals Noorwegen voorlopig de voorkeur aan met een zogenoemd „mandje” van valuta’s te werken om de koers van de Zweedse kroon in overeen stemming te houden met de economische ontwikkelingen. Het voornaamste kenmerk van het EMS is dat daarin onderlinge koersverhoudin- gen van de betrokken valuta’s worden vastgesteld en dat afwijkingen van die zogeheten spilkoersen van meer dan 2,25 procent naar onder of boven taboe zijn. Zweden en Noorwegen geloven evenals Engeland dat dit teveel economische pro blemen zal scheppen. ,oo .00 ,50 ,00 ,00 ,60 .10 1,50 ,60 i,20 ,00 i,10 1,70 1,50 1,40 i.OO 275,9) :,00 582,00 >,00 163,00 1.00 130.00 >.00 300.00 gevoeld een deel van de winsten die be drijven maken, te besteden aan de finan ciering van meer arbeidsplaatsen, aldus Kok. Ook de Federatie Druk en Papier (waarin de grafische bonden van NVV en NKV gaan samenwerken) vreest dat de verdergaande automatisering (minicom puters) de werkgelegenheid van veel werknemers in gevaar zal brengen. „Het is onaanvaardbaar dat alleen voor het gewin van enkelen, honderddui zenden mensen slachtoffer worden van dat automatiseringspakket”, aldus voor zitter H. J. van der Werff van de Federa tie Druk en Papier vandaag op het op- richtingscongres van de federatie in Utrecht. Van der Werff meent dat de verfijning van de elektronica aan de ene kant zal leiden tot een spectaculaire produktivi- teitsverhoging en mogelijk tot een grote re welvaart. Anderzijds zal de factor menselijke arbeid in het produktieproces tien ligt. De serviceverlening wordt dan overgenomen door rijdende postkantoren. Volgens mevrouw Smit-Kroes is de hele operatie gespreid over tien jaar en is er geen sprake van een negatief effect voor de werkgelegenheid. Dit zei staatssecretaris Smit-Kroes van Verkeer gisteren in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden De Hamer en Hartmeyer (beiden PvdA). De staatssecretaris ontkende dat het be- J leid van het kabinet-Van Agt erop gericht zou zijn de PTT-service op het platteland terug te schroeven en daarmee tevens de werkgelegenheid in deze sector aan te tas ten. Zij wees erop, dat de PTT een post kantoor opheft zodra het aantal lokethan- - delingen op zo’n kantoor beneden de zes de investeringen met 6 procent stij- gen, tegen een stijging van 16 procent vorig jaar, een plotselinge uitschieter waaraan inhaaleffecten niet vreemd waren. Gezien de betrekkelijke stag- natie van de economie heeft het CPB voor volgend jaar een voorzichtige j - raming gegeven, zodat het percentage van 3 procent ontstond. Met dit getal wordt echter niets gezegd van de - «k (Van onze redactie economie) STOCKHOLM. Zweden zal niet deelnemen aan het Europese Monetaire Stelsel (EMS) dat op 1 januari in de Europese Gemeenschap in werking treedt en waaraan in principe ook landen buiten de Euromarkt mee mogen werken. De Zweedse centrale bank heeft gisteren meegedeeld dat de Zweedse kroon voorlopig niet in het nieuwe systeem van monetaire samenwerking in Europa zal worden opgenomen. De regering in Stockholm is het daarmee eens. Dit zei Drs. J. M. den Uyl, voorzitter van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer gis teren op het congres over Volledige Werk gelegenheid, dat de Partij van de Arbeid samen met de federatie van socialistische partijen in de EG in Amsterdam houdt. Zo’n gecoördineerde actie, aldus Den Uyl, kan echter alleen worden uitgevoerd als er eerst een maatschappelijk kader wordt geschapen voor een rechtvaardige verdeling van beperkte groei over onder nemingen, particulieren en gemeen schapsvoorzieningen. Den Uyl vindt overigens grootscheepse bevordering van de koopkracht in de ont- wikkelingslanden het meest voor de hand I liggende middel ter bestrijding van de onderbezetting van het produktieapparaat in de industrielanden. Dat zou dan moeten gebeuren door vergroting van de officiële geldelijke hulp en door stabilisering van J de prijzen van de exportprodukten van de ontwikkelingslanden. Socialistische par- tijen en de regeringen dienen zich met alle kracht daarvoor in te zetten. Den Uyl waarschuwde, dat de stabilisering van de prijzen van de exportprodukten van de arme landen een stijging betekent van de invoerprijzen van de industrielanden en daar derhalve tot verlaging van het reëel beschikbare inkomen zal leiden. Zonder een aantal maatregelen ter ver deling van de beschikbare arbeid blijft het oplossen van het werkgelegenheidsvraag- stuk een illusie, aldus Den Uyl. DEN HAAG. Het Centraal Bu- reau voor de Statistiek (CBS) ver- wacht, op grond van een steekproef bij 2500 bedrijven, dat de totale be- drijfsinvesteringen volgend jaar met 3 procent zullen teruglopen. Het Cen- traal Plan Bureau (CPB) daarentegen ■- - meent dat de investeringen in 1979 }_-/ met drie procent, of wellicht zelfs iets meer, zullen stijgen. ,50 ,00 ,10 ,00 ,00 .70 ,70 ,80 ,30 .20 ,20 ,50 ,50 ,50 ,00 ,50 ,20 ,50 .20 ,00 ,00 ,50 ,00 ,00 ,00 ,10 ,60 ,00 ,20 ,80 ,00 ,00e .70 ,20 ,00 ,00 ,00 ,50 ,70 .70 ,00 ,50 .70

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23