Contacten in België i i Jan Timman verontwaardigd ONVERWACHTE HULP VAN LOOIER LIGTERINK VOOR MILES Clerc en Wiersma m vierde ronde remise sportpuntiq Lubanski doelwit van aanslag MANSVELD: DRIE DUELS GESCHORST ft De Ford Fiesta als hoofdprijs toto-lotto ÉTDRYrtSI Resultaten 25 19 7 8 DECEMBER SPORT 1 5 VRIJDAG r- 1 enkele Belgische clubs, onder meer met Waterschei. i J t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind” AMSTERDAM. De vierde ronde van de internationale damvier- kamp in Amsterdam heeft geen wijziging in de rangschikking ge bracht. Zowel de partij Wiersma-Tsjegolev als die tussen Gantwarg en Clerc eindigde in remise. Clerc was weliswaar dicht bij de winst, maar had de pech dat de Rus op het laatste moment de remise in het eindspel nog veilig kon stellen. EINDHOVEN. Eind dit seizoen zal Gerrie Deijkers, de laatste jaren na het vertrek van Ralf Edstrom centrumspits bij landskampi oen PSV, de Eindhovense equipe gaan verlaten. Deijkers, die gebruik zal maken van een vrije transfer, is momenteel in onderhandeling met De Ford Fiesta L (met 957 cm3 motor) is één van de hoofdprijzen. Niet alleen in déze aktie, maar ook wanneer het gaat om de keuze van een betrouwbare, zuinige, kompakte gezinsauto. De Fiesta is een auto die veel biedt. O.m. gelaagde voorruit, automatisch oprolbare 3-punts veiligheidsgordels, voorwielaandrijving. 7 [CANADA te Piet Vet verspeelde zijn Gerrie Deijkers kansen in EK 47/2 snel vertrekt bij PSV ir Gerrie Deijkers: vrije transfer. ■ir Piet Vet: weinig vreugde op verjaardag. (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) rERTENTIE) 21.036 In het dossier staat: „Mansveld heeft daarop met een van zijn handen doelman Van Gerwen welbewust met kracht en in elk geval gewelddadig ter hoogte van diens geslachtsdelen of onderlichaam ge raakt, nadat hij die strafschop heeft ge nomen”. Het onderzoek heeft enige tijd in beslag genomen omdat dit voorval niet door scheidsrechter Jan Beck was ge zien. Rapporteurs van de KNVB hebben een en ander gemeld, waarna een onder zoek op gang is gebracht. De straffen betaald zijn: Feyenoord: A. Mansveld, drie wedstrijden onvoorwaar delijk en 300 gulden boete. Ajax: Jan Everse, 250 gulden boete. FC Amster dam: André Kamphues, een wedstrijd voorwaardelijk en 150 gulden boete. FC Vlaardingen: J. Jansen, 75 gulden boete. FC Den Bosch: Chr. van den Dungen, een wedstrijd voorwaardelijk en 150 gul den boete. FC VW: H. Schreurs, een wedstrijd voorwaardelijk en 125 gulden boete. Heracles: R. Poell, 50 gulden boete. De straffen van Tj. Koopmans (FC Amsterdam) en R. Klinkenberg (FC Dor drecht) van een wedstrijd voorwaarde lijk zijn omgezet in een wedstrijd onvoor- waardelijk. Boekingen: Simon Tahama- ta en Hans Erkens (beiden Ajax), R. Hanssen (FC Dordrecht), M. Ruijs (For tuna SC) en P. van Veldhoven (Helmond Sport). Hansi Muller blijft ondanks een gratie-verzoek van VFB Stuttgart voor vier wedstrijden geschorst en zal hierdoor de interlandwedstrijd tegen Nederland in Dusseldorp missen. Bevreesd voor het verhezen van vele supporters heeft het bestuur van Derby County Charlie George naar Southampton laten vertrekken in plaats van naar het meer biedende, doch nabij gesitueerde Nottingham Forest. De op het laatste moment voor een zieke Gerulaitis ingevallen Ameri kaan Peter Fleming heeft tijdens het toernooi om de WCT cup op Jamaica Dick Stockton verslagen: 3-6 6-4 6-4. Een „rest van de wereld” tenniste am met onder andere Vilas en Fibak won met 3-2 van Australië dat Roche en Newcombe in de gelederen had. Ingmar Stenmark revancheerde zich in Madonna di Campiglio voor zijn eerste nederlaag. Tijdens de pa rallelslalom was hij al zijn concurren ten om de wereldbeker duidelijk de baas. Het bokstoemooi op de Aziatische spelen in Bangkok is voor onbepaalde tijd van het programma geschrapt, nadat supporters de ring bestormden. Onduidelijk is of het boksen helemaal van de spelen zal verdwijnen. Na de negende ronde van het schaakkampioenschap van de Sovjet unie leidt ex-wereldkampioen Tal met zes punten voor grootmeester Be- liavski die een half punt minder heeft. Een Nederlands tiental zal eind de cember deelnemen aan een damtoer- nooi in Israel. Oud-wereldkampioen Ton Sij brands zal deel uit maken van de ploeg. Nederland B speelt tegen Frankrijk. Nu Deijkers definitief vertrekt bij PSV, circuleren er ook weer namen van buiten landse spitssterspelers met wie het mana gement van de Einhovenaren in onderhan- deling zou zijn. Onder meer zou PSV op dit moment al vrijwel rond zijn met Domini que Rocheteau, de rechterspits van het Franse St. Etienne. PSV-manager Van Gelder: „Er is op dit moment geen enkel contact met welke speler dan ook. Ook dus niet met Roche teau. Het wordt zo langzamerhand wel vervelend dat steeds opnieuw buitenland se spelers met ons in verband worden gebracht, maar dat kan ik ook niet helpen. Ik wil nogmaals herhalen: wij blijven ui teraard alert, maar als er een speler de groep gaat verlaten zullen we heus niet meteen in paniek raken”. Ook het feit dat er gesproken zou zijn met Nico Jongen, de huidige manager van MW, als opvolger van Ben van Gelder wordt door de PSV-manager als niet se rieuze berichtgeving gekwalificeerd. Ben van Gelder: „Het enige wat momen teel vrijwel rond is, is de contractverlen- ZEIST. De tuchtcommissie van de sectie betaald voetbal van de KNVB heeft Feyenoordspeler Aad Mansveld voor drie wedstrijden geschorst en bo vendien een boete gegeven van 300 gul den. Deze straf is Mansveld opgelegd naar aanleiding van zijn optreden in de wedstrijd FC Twente-Feyenoord op 26 november. Mansveld mocht toen een strafschop nemen, maar miste. Twente- doelman Van Gerwen kwam daarop zijn doel uit en trad een beetje uitdagend op. ging met Willy van der Kuylen met twee jaar. De overige aflopende contracten zul len eerst in maart of april van het volgend jaar worden bekeken”. Willy van der Kuy len, die een Amerikaans aanbod van Was hington had gekregen, zal na zijn tweeja rig contract in dienst blijven bij de Eindho- vense eredivisieclub. De mogelijkheid zal dan worden onderzocht of Van der Kuylen in te passen zal zijn als jeugdscout. Dat er voorts op PSV enige aandrang uitgeoefend zou zijn op de spelers, zich wat meer behoudend op te stellen tegenover het selecteren voor het Oranje-elftal nu de KNVB niet bereid is de dit weekeinde afgelaste wedstrijd tegen NEC naar een latere datum te verschuiven in plaats van zondag 24 december, noemt Van Gelder onjuist. De PSV-manager: „Nu Jan Huij- bregts deze wedstrijd voor de 24e heeft gepland kan hij daar nu moeilijk meer van afwijken. Wel konden we met NEC in overleg treden om het duel naar begin januari te verschuiven. Het NEC-bestuur heeft daar evenwel afwijzend over be schikt, zodat we nu daags voor Kerstmis in Nijmegen zullen spelen”. strijd met in zijn voordeel beslissen. Gant warg wist door de in de stand aanwezige en niet meer te weerleggen remise dreiging zodoende toch nog een punt in de wacht te slepen. Wiersma sloot zijn partij af met een voordelig eindspel. Tsjegolev hield de we reldkampioen goed in bedwang, wat een vrijwel gelijkopgaande strijd tot gevolg had. Wiersma blijft dankzij dit resultaat twee punten voorsprong houden in het totaalklassement. De stand na vier ronden is: 1. Wiersma 6 punten; 2. Gantwarg 4; 3. Clerc en Tsjego lev 3. In gerechtelijke kringen wordt er ver band gelegd tussen deze aanslag en de in België spelende kwestie van „Steens-Wil- lems”. Een zaak die zich concentreert rond een Vlaamse militantenorde (VMO) waar nog steeds veel Vlamingen met een oor logsverleden onderdak vinden. Het VMO is momenteel in een conflict met Polen verwikkeld. LOKEREN. De Tjechische trainer van de jeugdploegen van SK Lokeren, Vacenowski, is dinsdagavond gewond ge raakt bij een aanslag. Volgens het parket van Dendermonde, dat inmiddels een on derzoek is gestart, waren de vier schoten echter bestemd voor de Poolse Lokeren- speler Lubanski, die tot voor kort op het adres woonde waar de aanslag plaats vond. Wel heeft de weigering van NEC bij de spelers enig kwaad bloed gezet. De PSV’ers vonden namelijk dat de KNVB de Nijmegenaren moest bewegen de wed strijd naar een latere datum te verschui ven, omdat met het spelen op 24 december bij enkele spelers de vakantieplannen in de war werden gestuurd. Toen de KNVB via Jan Huijbregts niet wilde intervenië ren, werd een boycot van het Nederlands elftal overwogen. Omdat de meerderheid van de Oranjegeselecteerden, zowel van het A- als het B-team, niet achter dat dreigement wilde gaan staan, werd het plan snel opgegeven. Schrauwen, die zich door deze zwakke Vet nooit bedreigd voelde, tikte in de vijf de beurt de partij uit. Zoals later op de avond ook de wat traag spelende titelver dediger Connesson deed. Vet was gestart met 99. Te weinig in het voor topspelers gemakkelijke 47/2 om het moreel van de tegenstander te knakken. Connesson kon terugkomen en met een serie van 212 een voorsprong nemen. Vervolgens hanteerde hij deskundig het carrotte. De Nederland se kampioen vocht zich in de derde beurt door de straffe verdediging heen maar nam in de serie-opbouw bij een kopstoot te veel risico en miste. Connesson zou dat niet zijn overkomen. Hij profiteerde er knap van. Schrauwen, die zelden in een toernooi met een overwinning start, kreeg zo’n (Van onze speciale verslaggever) VESOUL. De dertigste verjaardag van Piet Vet werd een zwarte. Op de eerste dag van het 40e toernooi om het Europees kampioenschap ankerkader 47/2 leed de Nederlandse kampioen twee ne derlagen. De Belg Tony Schrauwen (vijf beurten) en de Franse titelverdediger Francis Connesson (drie beurten) waren hem veel te sterk. Vet scoorde in het Franse Vesoul van 800 mogelijke caram boles er slechts 290. Met nul punten uit twee partijen kan hij in dit toernooi als kansloos voor de titel worden beschouwd. Geen redén dus om feest te vieren. De uitslagen van de 14e ronde zijn: Miles (Eng)-Ligterink (Ned) 1-0; Bellon (Spa)-Stean (Eng) 0-1; Langeweg (Ned)-Keogh (Ier) afgebr.; Meulders (Bel)-Roos (Spa) 0-1; Morrison (Scho)-rivas (Spa) 0-1; Timman (Ned)-Sosonko (Ned) 'h-'/r, Speelman (Eng)- Feller (Lux) 1-0; Sanz was vrij. De stand na 14 ronden is: 1. Timman en Miles 107a; 3. Sosonko en Stean 10; 5. Speelman 8'A; 6. Sanz 7; 7. Langeweg 6'/i 1 afgebr.; 8. Ligterink en Bellon 6; 10. Rivas 5; 11. Roos 4'/i; 12. Meulders 4; 13. Keogh 3*/2 1 afgebr.; 14. Morrison 37z; 15. Feller l‘/s. mentale opkikker dat hij in de tweede ronde de Westduitse debutant Wolfgang Zenkner in twee beurten met een serie van 349 een lesje gaf. Hij nestelde zich gelijk aan de leiding. Vanuit die positie kan zijn technisch vermogen hem nog ver brengen. Na de eerste dag is de stand: 1. Schrau wen 4 pnt., 349 h.s., 114.28 alg. gem.; 2. Connesson 4, 261, 100.00; 3. Dielis 4, 296, 61.53; 4. Hose 4, 162, 61.53; 5. Vet 0, 99, 36.25; 6. Couespel 0, 161, 26.94; 7. Zenkner 0, 66, 25.71; 8. Mastny 0, 25, 8.22. AMSTERDAM (ANP). „Hoe kun je in die stelling opgeven?” Jan Timman was nog net niet boos, maar de verwijtende blik in de richting van Gert Ligterink sprak boekdelen. De Groninger had lange tijd een volkomen gelijk waardige stelling gehad tegen de Engelsman Anthony Miles, in het zoneschaaktoernooi in Amsterdam een van de grootste concurrenten van Timman en Sosonko. Lijnbaansgracht 187 A'dam Open: s zaterdags van 9-17 uur Door een minder nauwkeurige voortzetting van Ligterink kon Miles in het toreneindspel een pion winnen. Het was echter nog geenszins duidelijk hoe Miles dit voordeel in een overwinning kon omzetten. Timman, Donner en Sosonko waren juist tot de slotsom gekomen dat zwart nog een aardig robbertje kon tegenstribbelen toen Ligterink zijn handtekening op het wedstrijdformulier plaat ste, de klok stilzette en Miles feliciteerde. Uit de reacties van de kenners sprak verbijstering. „Niet te geloven” mompelde Soson ko en zijn humeur daalde zienderogen. „Misdadig”, meende Donner een eindje verderop. Zelfs Miles gaf toe dat hij in een dergelijke situatie nog niet zou hebben opgegeven. „Al staat wit op den duur wel gewonnen”, voegde hij er opgeruimd aan toe. Alleen Ligterink bleef van mening dat verder knokken nutteloos zou zijn geweest. „Ik had geen enkel tegenspel”, zei hij. „Wat heeft het dan voor zin nog door te gaan?”. Timman, die zijn 27e verjaardag vierde, had toen al met zijn vriendin verontwaardigd het strijdtoneel verlaten. Voor Timman zelf zijn de kansen op plaatsing voor het interzo nale toernooi zeer goed te noemen. Hij deelt nu de eerste plaats met Miles. Beide spelers hebben 10,5 punten uit 13 partijen. In de zaterdag te spelen laatste ronde hebben Timman en Miles zwart Het was een sterke partij van de Amster dammer, die door een goed toegepaste omsingelingsstrategie zijn tegenstander net een lastig te hanteren positie aan diens rechtervleugel liet zitten. De aanval op de verzwakte lange vleugel van Gantwarg sloeg door en Clerc kreeg doortocht naar de damlijn. Ten koste van een kwetsbare eindpositie lukte het de Rus eveneens de damlijn te bereiken. Clerc kon de wed- (Van onze sportredactie) In de piepkleine zaal, die hem bij zijn binnenkomst al niet aanstond, de koude tafel (met gaatjes in het nieuwe laken) waarop hij niet uit de voeten kon en in een omgeving waarin de Franse taal hem als koeterwaals in de oren klonk, ging Piet Vet kansloos onderuit. De nuchtere Berkhou- ter, zes weken geleden de voornaamste pijler van de winnende Nederlandse ploeg in het Europees landenkampioenschap vijfkamp, kreeg niettemin enkele kansen op betere resultaten. Met name in de ope- ningspartij tegen Schrauwen. De leer meester van de Nederlandse jeugd kon namelijk voor de zoveelste keer zijn tech nische perfectie niet paren aan bedwon gen zenuwen. Hij liet vier keer een fraaie aanvangsstoot voor Vet achter, die er al leen in de vierde beurt met een serie van 112 van profiteerde. Voor de rest was de oogst zeer schamel. Vet werd ook nog geholpen door de slechte scheidsrechter, die in de vijfde beurt na elf caramboles gewoon doortelde na een misser. Vet dacht echter dat het „douze” van de arbiter „zit ten” betekende in plaats van „twaalf”. Vet zei later: „Als ik dat geweten had, was ik wel doorgegaan, maar eer ik dat besefte was ik al bij mijn stoel”. De Ford Fiesta: altijd een geweldige hoofdprijs tegen respectievelijk de Spanjaarden Rivas en Sanz, bepaald geen onoverkomelijke hindernissen. Sosonko en de Engelsman Michael Stean delen de derde plaats en zijn afhankelijk van de resultaten van Timman en Miles. Sosonko vindt zaterdag met wit in Speelman (Eng) een lastige tegenstander aan de andere kant van het bord. Stean, die steeds meer op de ridder van de droevige figuur begint te lijken, moet met wit de in dit toernooi weinig strijdlustige Langeweg bekampen. Het begint er op te lijken dat de gok van Sosonko tegen Timman met remise genoegen te nemen verkeerd zal uitvallen. In een Engelse partij kwam Tim man evenwel iets beter te staan en Sosonko durfde toen geen risico meer te nemen. Stean moest zeer op zijn tellen passen tegen Bellon, die eerder Timman een nederlaag bezorgde. De Spanj aard gooide in een Siciliaan alles op de aanval. Zoals echter zo vaak bleek de zwarte verdediging overal tegen bestand. Stean won enkele pionnetjes en profiteerde bekwaam van de tochtige koningsstelling van Bellon. DEN HAAG (ANP). De resultaten van lotto en toto 49 zijn: Lotto 49. In deze lotto vielen 21.036 prijzen. Inleg: 3.491.847,-. Prijzenbedrag: 1.658.627,33. Ie prijs: Geen winnaar; van het bedrag van de eerste prijs gaat 'A deel naar de jackpot van lotto 50 van zondag a.s., Het overige 4A deel wordt in gelijke delen ver deeld over de 2e t/m de 5e prijs. 2e prijs: 10 winnaars, die elk bruto ƒ28.196,60 ont vangen. 3e prijs: 159 winnaars, die elk bruto 2.294,90 ontvangen. 4e prijs: 7.649 winnaars, die elk ƒ58,50 ontvangen. 5e Prijs: 13.218 winnaars, die elk bruto ƒ33,80 ontvangen. Jackpot voor lotto 50 voor zondag 17 december a.s. 116.103,93. Toto 49. In deze toto vielen 9.283 prijzen. Inleg: 688.844,-. Prijzenbedrag: 1327.200,90. Ie prijs: 34 winnaars die elk bruto ƒ3.849,40 ontvangen. 2e prijs: 872 winnaars, die elk 93,80 ontvangen. 3e Prijs: 8.377 winnaars, die elk bruto 13,60 ontvangen.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25