Kabinet nog stand ks van Callaghan houdt Ernstige incidenten in Iraanse stad Krappe meerderheid Bondsdag beslist Kenneth Kaoenda opnieuw beëdigd Regionaal fonds flink verhoogd Nieuwe Portugese kieswet onwettig verklaard 1 Rosalynn Carter: Jimmy blijft lang president „Krachtige onderdrukkingsmaatregelen’ „Uitstel executie” Amandelsmaak Soepkop Befaamd verhaal 18 cent 3 BINNEN- EN BUITENLAND DECEMBER 19 7 8 VRIJDAG 1 5 Brand Jrenco am bei sr oeding eld Wel- i het mi- aloosstel- start- en m gebied s dan 35 ssecreta- gisteren loop van il-majoor ie in Oir- (Door onze redacteur in West-Duitsland,Hans Amesz) BONN. Het derde deel van de bouwvergunning voor de snelle kweekreactor in Kalkar wordt bin nenkort afgegeven. Na een bijna zes uur durend debat nam de Bondsdag (het Westduitse parlement) gisteren met 230 tegen 225 stemmen en zes onthou dingen eenmotie aan, waarin de deelstaatregering van Noordrijnland-Westfalen wordt verzocht de buw van het project te voltooien. Minister-president Jannes Rau (SPD) van Noordrijnland-Westfalen ver klaarde dat dit ook zal gebeuren. enking Ikop, door Nico Scheepmaker (Door onze redacteur in België Jan Gerritsen) LUXEMBURG. Het Europese parlement stuurt aan op een krachtmeting met de regeringen van de Europese Negen. Het houdt vast aan een fikse verhoging van het Europese regionale fonds voor volgend jaar, waarmee de Negen evenwel niet akkoord kunnen gaan. Het parlement aanvaardde gisteren de begroting voor 1979 voor de Europese instellingen inclusief de verhoging van het regionale fonds, zodat de Negen voor een voldongen feit zijn gezet. (Van onze redactie buitenland) ISFAHAN. Gisteren hebben zich in de stad Najafabad nabij Isfahan in Iran ernstige incidenten voorgedaan, waarbij talrijke doden en gewonden zijn gevallen. Dinsdag al zouden botsingen zijn ontstaan tussen het leger en burgers, toen soldaten een aanval deden op een moskee. - Kweekreactor Kalkar (Van onze redactie buitenland) kan worden voltooid (Van onze redactie buitenland) EG-parlement stuurt aan op 4 krachtmeting de ie moge- ikingsfa- itse Gro- bestaan, ring alle len voor- itgespro- nerleder horst in ters Vai n en Val iken. het Kur rochtend uur ont Jiting, in zegsman t gebouw gevolgen i volgend i een ge ms geen cht”, zo id) van het olin zijn et Zwit- leenhall ring va» ie Chap- r Ganev ■lijk. HÜ and van ist werd 1 groep •middag »n links- erd. Het organi- ngeveer dens de eiden de 1 buiten >s staat. De oppositie stemde tegen omdat zij een eigen motie had ingediend met de strekking het aan Noordrijnland-Westfalen over te laten de snelle kweekreactor te voltooien. Het feit dat Kalkar nu wordt voltooid, betekent niet dat de snelle kweekreactor (waar aan ook Nederland financieel bijdraagt) automatisch in gebruik wordt genomen. Er komt een door alle partijen gewenste enquête commissie, die nog eens precies de voor- en nadelen van de snelle kweektechnologie moet nagaan. Pas als de resultaten van dat onderzoek bekend zijn, wordt besloten of Kalkar gaat draaien. Op zijn vroegst zal dat overigens pas in 1984 kunnen gebeuren. De zes afgevaardigden die zich van stemming hebben onthou den, behoren allen tot de liberale FDP. Hun woordvoerder, Klaus Gartner, zei dat de zes aanvankelijk tegen hadden willen stem- Bij Ford werd onlangs 17 procent loonsverhoging overeengekomen na een kwetsbare en kostbare staking van negen weken. Politieke commentatoren in Lon den echter beschouwen het slechts als uitstel van executie. President Carter samen met zijn dochter Amy, nadat beiden gisteravond de lichtjes van een grote kerstboom hadden ontstoken. LOESAKA. Vandaag is dr. Ken neth Kaoenda voor het hooggerechts hof opnieuw plechtig beëdigd als pre sident van Zambia, nadat bij de ver kiezingen om een vierde ambtstermijn van Kaoenda gisteren was gebleken, dat hij 80 procent van de stemmen had weten te vergaren. Amerikaanse president nog weigert te vertellen of hij zich in 1980 herkies baar stelt, voorziet zijn vrouw Rosa- lynn een lange ambtstermijn voor haar man. Tijdens een persconferentie zei Car ter overigens onlangs, dat hij erop ver trouwde Edward Kennedy te kunnen verslaan als deze hem voor de verkie zingen van 1980 wil uitdagen. Kennedy is op dit moment erg populair in de VS. Binnen twee weken moet president Ea- nes van Portugal besluiten of hij wel of geen veto uitspreekt over de nieuwe wet. Wanneer ook hij het ontwerp afkeurt, gaat dit terug naar het parlement waar een tweederde meerderheid nodig is om de kieswet alsnog goed te keuren. Die meer derheid zit er niet in, volgens waarnemers. gekozen aar een- j achten het volk te „red- ederland kingsbij- iische sy- ter bewe- verleden w Golds /erd een e ambas- Dat honger rauwe bonen zoet doet sma ken, hoefde in die dagen niet eens te wor den bewezen met de „cakesmaak” van het Zweedse wittebrood, zoals moge blijken uit deze passage uit „Moeders Dagboek” op dinsdag 20 februari 1945: „Koos bakte als nieuw nummer op het menu een tul pentaart met amandelsmaak; het is voed zamer, maar minder lekker dan de suiker bietentaart die naar appeltaart smaakt”. i binnen- rabonne- p de lijn ng die de rlies dat joed. Dit per jaar trijfël :ondigde aeleid is 'ekomer van het einig re g van de tie voor s balans enbeleid )e bezui- ieve en de hulp, van Straatsburg” klein wil houden, zal groot kabaal maken als het parlement alsnog zijn zin zou krijgen en dus een be sluit van de regeringsleiders en van het Franse staatshoofd ongedaan zou maken. Voorlopig betekent het besluit van het Europese parlement het regionale fonds toch te verhogen voer voor de Europese juristen. De Negen vinden dat voor de verhoging geen juridische basis is, het parlement is uiteraard een tegenoverges telde mening teogedaan. De Europese commissie is als uitvoerend orgaan voorlo pig het meest getroffen door het parle mentsbesluit: zij moet immers beslissen of ze de begroting wel of niet zo uitvoeren. In Luxemburg wordt de kans groot ge acht dat de Europese commissie het advies zal vragen van het Europese hof van justi tie. Het meningsverschil tussen parlement en Negen over de rechtsgeldigheid van het besluit het regionale fonds te verhogen, vloeit namelijk voort uit de ingewikkelde procedure om de Europese begroting met inspraak van het parlement vast te stellen. Gistermorgen verklaarden inwoners te lefonisch tegen journalisten: „Sinds twee dagen gebeuren hier afschuwelijke din gen”. Volgens ooggetuigen ging het om „zeer krachtige onderdrukkingsmaatrege- len”, van de zijde van het leger. Najafabad, een stad met 60.000 inwoners, wordt be schouwd als een bolwerk in de oppositie tegen de sjah. In de in het zuidoosten van Iran gelegen stad Chiraz zijn woesndagavond achttien mensen door militairen doodgeschoten, zo is gisterenin de hoofdstad Teheran verno men. Ook daar waren de ongeregeldheden dinsdag begonnen. Volgens diverse getui gen waren vijf militarien een ziekenhuis binnengedrongen, waar zij de patiënten en het personeel dwongen „Leve de sjah” te roepen. Inmiddels heeft de Iraanse regering in Teheran de provinciale gouverneurs en de veiligheidsstrijdkrachten opdracht gege ven alle domonstraties, die de rust en de orde in gevaar kunnen brengen, te beëindi gen. Verder moeten alle ministeries en officiële instellingen iedereen die zijn werk niet doet ontslaan. Al geruimte tijd staken ambtenaren van ministeries en openbare diensten en werknemers in de industrie tegen het bewind van de sjah. Als gevolg van de staking in de olie-industrie wordt het rijke olieland nu gedwongen voor eigen behoefte olieproduktën in te voeren. De New York Times meldde gisteren dat de Verenigde Staten hun ambassadeperso neel in Teheran hebben uitgebreid met functionarissen van de geheime dienst (CIA) en anderen, om de steun aan de sjah te verhogen. In Washington wilde het mi nisterie van Buitenlandse Zaken geen commentaar geven op dit bericht. Achttien cent levensmiddelen per per soon per week! Maar misschien was de cent wel heel veel waard, in 1945? Maar in januari 1945 werd proces-verbaal opge maakt tegen een timmerman die een mud aardappelen voor 350 gulden had ver kocht, en uit een ander bericht uit Raatge- vers boek blijkt dat prijsopdrijvers ge straft werden voor het verkopen van brood voor 25 gulden per stuk, 250 kg hout voor 200 gulden, kapucijners voor 25 gul den per kilo. In „Moeders Dagboek” van dr. Chr. Kroes-Lichtenberg wordt gespro ken van 400 gulden voor een mud aardap pels, 65 gulden voor een konijn, 175 gulden voor een gans, en 105 gulden voor een pond boter, „maar er zijn er die veel meer betalen”. Houdt u deze prijzen even tegen het licht van die 9 cent voor een officieel half regeringsbrood op de bon, en die 9 cent voor dat kilo aardappelen op de bon, dan begrijpt u beter hoe hoog die zwarte handelsprijzen in feite lagen. In „Moeders Dagboek” wordt nog gemeld dat Vader vandaag les heeft gegeven voor een brood- bon A, en in „Van Dollen Dinsdag tot de Bevrijding”, dat ik van een vriendelijke lezer zolang te leen heb gekregen, staat een advertentie afgedrukt van het PASSAGE THEATER, dat een groot VARIÉTÉPRO GRAMMA bracht met als extra attractie: BRUINE BOONENSOEP. „Zolang de voorraad strekt ontvangt iedere bezoeker prima Bruine Boonensoep a 30 cent per kop. Kop meebrengen. Dagelijks plaatsbe- spreken van 12 uur af”. Het beleid van de Labour-regering is de werkgevers verantwoordelijk te stellen en niet de vakbonden, die bo ven het loonplafond van vijf procent uitgaan. In het geval van Ford kwa men de sancties neer op het besluit alle regerings-aankopen van Ford- voertuigen stop te zetten. Dit zou de maatschappij een schadepost van 40 miljoen gulden hebben opgeleverd. men. Dat, zou hebben betekend dat de motie van de regeringscoa litie niet was aangenomen. De zes zijn „omgegaan” toen gisteren in de middagpazue vier FDP-minister (Genscher, Baum, Lambs- dorff en Ertl) en de FDP-fractievoorzitter Mischnick bekend maakten, dat zij af zouden treden als de „dissidenten” op hun standpunt bleven staan. Klaus Gartner zei met zoveel woorden dat dit politieke chantage was. Hij vroeg zich af waarom er éénstemmig een besluit moet worden genomen door volksverte genwoordigers van de socialistische SPD en door de FDP, als duidelijk is dat er „buiten het parlement” zeer veel mensen zijn die vinden dat er voorlopig een bouwstop voor de snelle kweekre actor moet komen. Volgens de zes hadden namelijk eerst de resultaten van de enquêe-commissie moeten worden afgewacht, voordat toestem ming werd verleend voor het derde deel van de bouwvergunning. „Als de reactor er over een paar jaar staat, kan er niet meer vrij over worden gepraat of hij ook moet gaan werken. Dan is er teveel geld geïnvesteerd”, aldus Gartner. „Een votum tegen kernenergie is toch geen sabotage”, zo riep hij uit. De ministers Hauff (SPD, Technologie) en Lambsdorff (FDP, Ecnomische Zaken) hadden eerder gezegd dat er wel verder moet worden gebouwd. Anders zou de Bondsrepubliek de internationa le aansluiting bij de snelle kweektechnologie verliezen,! wat gevol gen voor de export en de werkgelegenheid zou kunnen hebben. „De keuzemogelijkheid moet worden opgengelaten”, aldus Vol ker Hauff. Hij verklaarde met nadruk dat het voltooien van Kalkar niet inhoudt dat West-Duitsland op weg is naar een „plutonium-economie”. „Toen wij in oorlog waren hebt gij met uw brood vele levens nog vlak vóór de hongerdood gered”, zei koningin Juliana op 26 april 1955 bij het bezoek van Gustaaf VI Adolf, koning der Zweden, aan Neder land. Op 21 mei 1957 bracht zij een tegen bezoek aan Zweden en zei toen: „Gij hebt ons door onze donkerste dagen van hon gersnood en van watersnood heen gehol pen en toen zo vele levens in ons land gered. Deze dingen blijven in ons hart gegrift”. Een toen koning Karei en konin gin Silvia op 5 oktober 1976 in Nederland waren, zei koningin Juliana: „Uw prachti ge hulp in oorlogstijd zal in de geschiede nis voortleven als het befaamde verhaal van „het Zweedse wittebrood”. LISSABON. De militaire Revolutio naire Raad in Portugal heeft woensdag avond de nieuwe kieswet, die dankzij een socialistisch-eommunistische meerder heid is ontstaan, verworpen. De kieswet is, volgens de raad, in strijd met de grond wet. De kans op spoedige algemene ver kiezingen lijkt hierdoor voorbij. Twintig van de meest afgelegen van de 125 kiesdistricten moeten nog met hun uitslagen komen. De opkomst werd op bijna 70 procent geschat. De uitslag wordt in Loesaka gezien als een waardevol vertrouwensvotum voor de 54-jarige president. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Ofschoon LONDEN. De onder grote druk staande Britse Labour-premier Ja mes Callaghan en zijn minderheids regering hebben een nieuwe parle mentaire krachtmeting overleefd. Van vele kanten wordt voorspeld dat gezamenlijke druk van de conser vatieve oppositie, de vakbonden en het bedrijfsleven, de regering tot af treden kan brengen en Callaghan kan dwingen zijn geluk te beproeven in algemene verkiezingen rond februari volgend jaar. Callaghan ging tijdens het debat over het vertrouwensvotum echter onverwacht een toontje lager zingen met de aankondiging dat de regering de sanctieregeling annuleert. Maar hij zei wel dat ze vastbesloten is de strijd tegen de inflatie voort te zetten, uit gaande van een loonplafond van vijf procent, en dat ze van plan is een nieuwe gespreksronde te beleggen met de vakbonden en de werkgevers om alsnog te pogen overeenstemming te bereiken over beperking van de loonsverhogingen. „De regering is niet bereid de strijd tegen de inflatie nu op te geven”, aldus een weinig boetvaardige Callag han in een montere toespraak. „We staan voor ons beleid en we zijn be reid het te verdedigen”. Het leven van de regering werd ge red - althans voorlopig - toen vijf linkse Labour-leden, die zich woens dag van stemming onthielden, giste ravond hun steun voor de premier uitspraken. Het gaat om een politiek gevoelige zaak. Het Europese parlement wil niet laten tor nen aan zijn bevoegdheid een van dè weinige die het heeft zelf een (klein) deel van de Europese begroting vast te stellen. Dit des te meer in het licht van de eerste directe verkiezing van het parle ment, die volgend jaar juni in de negen EG-landen zal plaatsvinden. De door het parlement voorgestelde ver hoging van het regionale fonds (van een kleine 1,7 miljard naar 3 miljard gulden) betekent een wijziging van de begroting voor dit fonds, zoals die vorig jaar decem ber door de Europese raad van regerings leiders van de Negen was vastgesteld. Vooral voor de Franse president Giscard is dit een gevoelig punt: gaullisten en com munisten in Frankrijk voeren de laatste tijd heftig campagne tegen het Europese parlement. Op het jongste Europese topberaad, vo rige week in Brussel, veegde Giscard een suggestie om het regionale fonds voor vol gend jaar te verhogen, radicaal van tafel. De Franse oppositie, die de „Assemblee Het aardige van deze drie citaten is, dat de term „Zweeds wittebrood” pas de laat ste keer, ruim 30 jaar na dato, door de koningin gebruikt is, hoewel de verleiding om tegenover een Zweedse vorst een be-, grip te gebruiken met „Zweeds” erin toch heel groot, om niet te zeggen tantaliserend moet zijn geweest. Zou de recente herleef de belangstelling voor het Zweedse witte brood ie danken (of te wijten) zijn aan zoiets als een „wittebroodsyndroom”, dat parallel aan het concentratiekampsyn- droom nu pas aan de oppervlakte is geko men? Ik heb ook gemerkt dat in oude publikaties van in of vlak na de oorlog de term „het Zweedse wittebrood” in feite nog niet voorkomt, althans niet als begrip, of, zoals koningn Juliana het heeft uitge drukt: „als het befaamde verhaal”. Het lijkt me wel nuttig, om nu eerst even aan te geven in welke voedselsituatie het „Zweedse wittebrood” terechtkwam. Er zijn, in die hongerwinter, 15.000 mensen van honger en kou omgekomen. Dat is ongeveer het negenvoudige van het aantal slachtoffers dat de watersnoodramp van 1 februari 1953 heeft geëist om even een idee te geven. Maar er zijn natuurlijk meer manieren om een idee te geven. In het boek „Van Dollen Dinsdag tot de Be vrijding” van J. G. Raatgever Jr. staat het volgende over de laatste fase van de Duitse bezetting: „En de bonnenlijst van 22 tot en met 28 april vertoonde al een heel sober beeld; zij bracht een verdere verlaging van het broodrantsoen tot 400 gram, en een ophef fing van het toch al zeer schamele kaas- rantsoen van één ons in de 14 dagen. Evenals in de zwartste dagen van januari en februari stond dus het weekrantsoen weer op een kilo aardappelen en een half broodje en verder niets. Voor zegge en schrijve achttien cent, negen cent brood en negen cent aardappelen kon men die week op de bónnen besteden... het laagste be drag-van heel de oorlog”. De regering-Callaghan kreeg gister avond respijt via een vertrouwensvo tum (300 tegen 290 stemmen) over haar economisch beleid en vooral over een controversieel plan tot be strijding van de inflatie, dat een pla fond van vijf procent legt op de loons verhogingen in het komende jaar. Callaghan won het vertrouwensvo tum nadat hij nauwelijks 24 uur tevo ren twee vernederende nederlagen had moeten incasseren in het parle ment. Het Lagerhuis verwierp zijn beleid om economische sancties op te leggen aan bedrijven zo als de Britse Ford-vestiging, die de werknemers loonsverhogingen toekent boven de vijf procent. Busladingen vol stokkenzw aaiende Iraanse soldaten in burgerkledij rijden langs tijdens onlusten vernielde auto’s in Isfahan. De verklede soldaten schreeuwden pro-sjah-slogans.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3