Koninklijke onderscheiding voor directeur Del Vries n OORT Ongekend grote animo voor baan bij plantsoenendienst Velsen deVildex* edelsmeden) r KENNEMERLAAN LOTERIJ „Velserduin” zoekt contact met omwonenden door kerstinstuif IS iur VERVANGING PERSONEEL HEIDE MIJ GEEN PROBLEEM int Autodiefstal aan Snelliusstraat Leraren Vrije School voeren kerstspel op Kerstviering voor NVV-vrouwen i 1 VIDEORECORDERS mode horlogesva65,- ingoud&zilver va.195,- eksklusief ivoorva.15,- Onderscheiding Eenheid Zeestraat 60 VELE PRIJZEN, o.a. KLEUREN T.V. EN WAARDEBONNEN tw.v, 100,- Bemoedering Initiatief ontspanningscommissie Aat Stance Beverwijk 02510 -23560 sieraden uit eigen atelier in zilver& goudv.a.25- g* briljant kreatiesv.a.250- x$6jJnde maand December bij f450,— aankoop uw kinder schoentje gratis verzilverd 5 4 VELSEN-UMUIDEN 19 7 8 VRIJDAG DECEMBER 1 5 GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? Grundig super video Sony Betamax Philips V.C.R. Video Home System ./S Nbl Bij elke 5,- die u besteedt bij de deelnemende zaken ontvangt u een gratis lot. De aktie eindigt op 23 decem ber. (Van een medewerker) IJMUIDEN. In een tot de laatste plaats toe gevulde feest tent, geplaatst midden op het ter rein van MEKOG, is gisteren op officiële wijze het 50-jarig bestaan van dit bedrijf herdacht. Een drumband maakte een rondgang over het fabrieksterrein terwijl genodigden, medewerkers en oud-gedienden in de feesttent werden ontvangen waar de Hoog ovens Harmonie voor een passen de muzikale omlijsting zorgde. Onder de genodigden bevonden zich onder meer burgemeester P. J. Molendijk van Velsen, en diens ambtsgenoten A. J. Hubers van Beverwijk en J. Kok van Heems kerk. BETER DRUKWERK BESTELLEN? VAN RI^EL wÏBISk zo n dru^er (ADVERTENTIE) Jubilerende MEKOG bloeiende vanmoeder” Hoogovens in deze id 17,50 geparkeerd staan gemeenteraad is goedgekeurd. Alle demonstratieklaar en uit voorraad leverbaar Duur i uur uden e nieuw iet eerst „conflic andig ei in perio s stand Die be onderne ronen colleges rd, geza ir het ge s-model j de ver- ok mede >r het be tuur van met eer de nota iet licht afbakej :opstruc waarbij ling vai i moetei nota, di >raad a itter va mst nie het geve sstuur e jn. Me ssen vei vervol- betreft, ergelijk oorbaat im taken nag niet ioor mi- aan. pag. 2) De heer Woutersloot belichtte vervol gens de groei en bloei van het bedrijf waar in 1930 75 personeelsleden hun brood ver dienden. Dat waren er in 1939 circa 289 en in 1963 precies 1215. Momenteel werken bij MEKOG 850 mensen. Directeur van het jubilerende bedrijf, de heer G. W. de Vries, sprak er zijn vreugde over uit dat hij onder de aanwezigen onder meer de heren Spies en Schoenmaker mocht begroeten die, naar zijn zeggen, aan de wieg van MEKOG hadden gestaan. Laatstgenoemde bleek een belangrijk aan deel te hebben gehad in de overgang van kooks op aardgas; een, proces dat zich in de vijftiger jaren voltrok. Spreker herinnerde in vogelvlucht aan een aantal gebeurtenissen binnen het be drijf die betrekking hadden op het fabri- kageproces en de wisseling van het aande lenpakket dat tussen 1971 en 1973 voor 60 percent in handen kwam van DSM, voor 16 percent van AKZO voor een gelijk percentage van BPM en voor 8 percent in handen van KNHS. ir Burgemeester P. J. Molendijk (geheel boven) speldt directeur G. W. de Vries de versierselen op behorende bij de konin klijke onderscheiding Ridder in de orde van Oranje Nassau. kwijt. Van de tien mensen die de Heide Maatschappij in Velsen aan het werk had kozen er vijf voor een vaste aanstelling bij die gemeente. ■ir Ir. F. E. Mathijsen Gerst (foto onder): kruisbestuiving Hoogovens menige kruisbestuiving tot ge volg heeft gehad. „Grote mannen van ME KOG werden grote mannen van Hoog ovens.” Hij memoreerde de namen van Van Delden, Bakker en Schoenmaker. De heer Mathijsen Gerst sprak de wens uit dat binnen de sociale verbondenheid in IJmuiden de creativiteit zich zal ont wikkelen die noodzakelijk is om samenle vingsvraagstukken op de goede manier te lijf te gaan. Hij noemde in dat verband de problemen op de arbeidsmarkt. „Wij zul len de moed moeten hebben om jongeren, die nu een opleiding volgen, uitzicht te bieden op een reële functie in een indu strieel bedrijf, waarbij wij ook de vrou wen niet mogen vergeten. Deze aspecten van de sociale eenheid zullen wij graag met MEKOG ter hand nemen.” Als passend geschenk overhandigde de heer Mathijsen Gerst duizend vierkante meter plantsoen. De symbolische vorm van deze gave had men gevonden in een driewieler beplant met een groot aantal heesters. Burgemeester P. J. Molendijk liet zijn felicitaties vergezeld gaan van de wens dat IJMUIDEN. Aan de Snelliusstraat te IJmuiden is woensdagnacht een personen auto gestolen. De eigenares, een 45-jarige IJmuidense, had het voertuig (kenteken Velserdulnweg 173 - IJmuiden Tel. 12346 De directie van het tehuis heeft met de kerstinstuif in die richting gewerkt door de organisatie van een „open dag”. Driehuis kreeg toen* al vrij entree in het verpleegtehuis waar de be woners nog ontbraken. Met 180 bewonwers is „Velser- duin” inmiddels bijna vol ledig bezet. Jannie Heere, Truus Seldenrijk en Joke Burgman van de afdeling bezigheidstherapie in „Vel- serduin” trekken op 25 de cember een paar uurtjes uit om tijdens de instuifu- ren als gastvrouw te funge ren. De organisatie, die in eerste intantie niet verder gaat dan het serveren van koffie en frisdrank, is in handen van de ontspan- ningscommisie van het te huis. Ir. F. E. Mathijsen Gerst betoogde in zijn functie van voorzitter van de directie van Hoogovens IJmuiden, dat de aanwezig heid van MEKOG in de nabijheid van de continuïteit van de relatie met het be drijf behouden mocht blijven. Hij plaatste de schijnwerpers der waardering op direc teur De Vries die sinds 1949 aan het bedrijf verbonden is. Als burgemeester van Vel sen achtte hij het een eer deze man, die door zijn stuwende werkkracht zo’n be langrijk aandeel had gehad in de groei van MEKOG, te kunnen mededelen dat het koningin Juliana had behaagd de heer De Vries te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Het officiële deel van de herdenkingsbij eenkomst werd afgesloten met een prome nadeconcert en een maaltijd waarbij als hoofdgerechten werden geserveerd; ha ring en wittebrood dat kon worden weg gespoeld met een slok alcoholvrije pils. 4,80 12,60 >6,50 17,70 10,50 0,70 ir Muzikale omlijsting van de Hoogovens Harmonie bij het gouden feest van ME KOG 4. f wisker marktplein 18 - ijmuiden telefoon 02550 -1 73 50 van de n taken, ranaten andere 1. De voorstelling begint om acht uur. De toegang is gratis. Bij de ingang wordt echter wel een vrijwillige bijdrage ge vraagd ter bestrijding van de onkosten. Het evenement staat onder auspiciën van „De Vrije School Kennemerland in oprich ting” een werkgroep die voor het gebied direct rond Haarlem de stichting van een nieuwe Vrije School nastreeft. Dat het bedrijf er in was geslaagd tot grote bloei te komen schreef de heer De Vries toe aan de grote inzet van de werkne mers, maar evenzeer aan de steun van plaatselijke en provinciale overheden. „Men is altijd open blijven staan voor onze problemen als er nog iets viel te verbete ren, te vereenvoudigen of overzichtelijker kon worden gemaakt. Daarom beschikken wij nu over moderne installaties die met zorg en deskundigheid worden bediend en onderhouden.” In dat licht zag directeur De Vries nog een goede toekomst voor een lange reeks van jaren. een tweeledig doel voor ogen. Bezoek vanuit het dorp Driehuis betekent een verzetje voor die bejaarden die tijdens de kerst om wel ke reden dan ook aan het tehuis gebonden zijn. „Vel- serduin” wordt bovendien door het directe contact naar het dorp toe meer dan tot dusver een verlengstuk van de buurt en daar is de directie veel aan gelegen. De heer J. H. Woutersloot, sectorsecreta- ris van de raad van overleg belichtte de MEKOG als belangrijke werkbron in de IJmond. Terugblikkend naar de beginja ren schetste hij de BPM waaruit ME KOG voor honderd percent als dochteron derneming is voortgekomen als de moe der en Hoogovens als de min die beschikte over het voor MEKOG noodzakelijke kooksovengas. „Inmiddels is Hoogovens een droge min geworden,” zo vervolgde hij, „maar de bemoedering is nog steeds aanwezig in de vorm van gezamenlijke normen met betrekking tot CAO, pen sioenfonds en winstuitkering.” DRIEHUIS. Familie leden van de bewoners, oud-bewoners maar ook Driehuizenaren zonder di recte band met dit tehuis zijn in de midddag van 25 december welkom tijdens een kerstinstuif in het ver- pleegtehuis „Velserduin” aan de Nic. Beetslaan te Driehuis. Tussen twee en vijf uur 's middags wordt in het trefcentrum van dit in oktober geopende tehuis gelegenheid geboden voor een ongedwongen ontmoe ting met de bewoners die hier tijdens de kerstdagen aanwezig zijn. SANTPOORT-ZUID. In de aula van de Da Costa-Academie aan de Bloemen- daalsestraatweg te Santpoort-Zuid wordt dinsdagavond een middeleeuws kerstspel opgevoerd door leerkrachten van de Haarlemse Rudolf Steinerschool (Vrije School). Deze opvoeringen worden elk jaar in een andere gemeente gegeven bin nen het gebied Kennemerland en zijn voor de school een traditie. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De afdeling Groenvoorzie ningen, in Velsen onderdeel van de Dienst Openbare Werken, zit met ingang van 1 januari 1979 met 5 vacatures. Het ministe rie van Sociale Zaken betrekt de Konin klijke Nederlandse Heidemaatschappij bij landelijk ondernomen pogingen om het zwartwerken, ondermeer door tussen komst van koppelbazen, te beteugelen. Hiervoor staat een wetsontwerp op sta pel. Vooruitlopend op een Wet op de Kop pelbazen moet de Heide Mij zijn „uitleen- krachten” terugtrekken bij de Nederland se gemeenten. Velsen raakt hierdoor vijf man bij de Dienst Groenvoorzieningen Voor de aanleg en het onderhoud van de Velsense plantsoenen werd in 1962 een vaste verbintenis aangegaan met de Heide Maatschappij. De gemeente Velsen kreeg hierdoor personeel beschikbaar dat op de krappe arbeidsmarkt van die tijd niet te krijgen was. Ook niet na herhaald adverte ren. Het aantrekken van nieuwe mankracht voor de vrijkomende plaatsen levert bij Groenvoorzieningen geen enkel probleem op. Bij elkaar 24 hoveniers hebben tot nu toe gereageerd op de wervingsadverten- ties van de Velsense plantsoenendienst in de vakbladen. De struikelblokken van be gin jaren zestig (ontbrekende huisvestings- mogelijkheid en de grote zuigkracht yan Hoogovens) blijken anno 1978 geen rol meer te spelen. Het huizentekort is geble ven maar het aanbod vanuit het gebied IJmond zelf is groot genoeg om dat op te vangen. Verder is Hoogovens weggevallen als grote trekpleister binnen een arbeids markt die in het gebied IJmond en daar buiten niet langer onder spanning staat. In de geplaatste advertenties is gevraagd om mensen met het getuigschrift „aanko mend of vakbekwaam hovenier”. De agra rische scholen binnen de IJmond en direct daarbuiten blijken best in staat om aan de plotseling opkomende vraag daarnaar te voldoen. De Lagere Agrarische Scholen in Castricum, Heemstede en Alkmaar, die voor een deel ook leerlingen uit de IJmond trekken, mogen zich sinds het optrekken van de leerplichtige leeftijd tot 16 jaar (in 1976) in een ongekend groot leèrlingenaan- bod verheugen. Voor directeur Beskers is ook dat een verklaring voor de plotseling grote belangstelling voor een baan als plantsoenwerker in Velsen. Groenvoorzieningen heeft in Velsen de zorg voor 408 hectare openbaar groen. Hiervoor zijn 42 mensen in vaste dienst In Velsen zijn 49 sportvelden waarvan het onderhoud aan de gemeente is toever trouwd. Dit taakonderdeel en routine- werkzaamheden als onkruidbestrijding worden uitbesteed aan hierin gespeciali seerde loonbedrijven. Dit blijft onveran derd. Het zelf ter hand nemen van het veldenonderhoud zou forse investeringen vergen voor aanschaf van apparatuur. Doorgaan op de oude voet is financieel aantrekkelijker. Het wegvallen van de Heide Maatschap pij als leverancier van „uitleenkrachten” en vervanging door vast personeel heeft geen noemenswaardige gevolgen voor be groting 1979 van de afdeling groenvoorzie ningen die vorige maand door de Velsense 94-HL-55) afgesloten tegen de stoeprand Na een gezamenlijke broodmaaltijd wordt aandacht gevraagd voor een tehuis voor gehandicapte kinderen in de Pakis taanse stad Karachi dat onder leiding staat van de Nederlandse zuster Lem- mens. De heer Barneveld houdt hierover een lezing waarbij dia’s als illustratie die nen. De verkoop en verloting van handwer ken, ten bate van dit tehuis, is hier een logische aansluiting op. Na een koffiepau ze staat verder de opvoering van een eigen tijds kerstspel op het programma. Spanning ontstond er in de jaren tussen 1968 en 1970 toen een beslissing moest vallen over de bouw van een nieuwe am- moniakfabriek. Die bouw ging door. On danks de modernisering der machines bleef er toch nog werk voor 850. man en er is nog ruimte voor uitbreiding, aldus de heer Woutersloot wiens optimistische (ADVERTENTIES) wisker een lichtend voorbeeld van gezellig lampen-nieuws „Velserduin” moet een functioneel onderdeel wor den van het gemeenschaps- gebeuren in Driehuis ook al wijkt de woonsituatie op tal van punten af van die van de doorsnee-Driehuize- naar. Voor de officiële ope ning op 28 oktober werd al ir Plantsoenonderhoud.- Gezond werk in de buitenlucht waarvoor in Velsen en omge ving een groeiende belangstelling blijkt te bestaan „min IJMUIDEN. Leden van de NVV- Vrouwenbond afdeling Ijmuiden en De Rooie Vrouwen in de IJmuidense PvdA, zijn dinsdagavond welkom bij een kerst viering die om zes uur begint in het ge bouw „Velserduin”. Oosterduinweg 29 I tel. 14768 IJmulden - overzicht werd onderstreept met een krachtig applaus.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5