VAN VLIEGTUIGFABRIEK McDONELL-DOUGLAS VS en China wisselen ambassadeurs uit HOOP SCHROOT IV 3ó Koninklijk Huis gratis met KLM rl A. het woord is aan... vandaag: Taiwan in de kou het weer Van Agt: Ik wist niets van afluisteren advocaat Menten I Bijltjesdag agenda pagirra 1 Moore - Aan onze abonnees En verder Spoedcursus vliegen Kouder Vragen over vrede Roger MB. p:: ,1 ZATERDAG 16 DECEMBER 1978 (ADVERTENTIE) Pierre Keverdy: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 38 .2,3 I O, 11 O» i Boekt uw reis bij Reisbureau „SUCCES Wie niet werken mag zal ook niet eten naar school gaan Latijns Amerika heeft miljoenen werklozen Solidaridad vraagt Werk en gerechtigheid voor iedereen beter worden vrijer worden wijzer worden mens zijn^Bj Generaal Cronjéstraat 27 Haarlem - Tel. 023-258661 XT t E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.g- tel. 322031 5* pagina's O»! Maar met alleen voor sparen kan ik bij de Nutsspaarbank West Nederland terecht. Ook voor bankgiro, lenen en reizen. Kortom, voor al die geldzaken waar ik thuis geen antwoord op kan vinden. Mida Schutte leert bewegen Paniek bij profwielrennen Ballet van Pina Bausch tOilSlli 13 11 15 16,17 4 9 9 Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, 7, 8, 9 Kunst Radio en telvisie/Strips Economie Sport Kerkdiensten, Modejournaal Weg en wiel Makelaarskantoor Parklaun la. fe, Haarlem (Van onze redacteur in Washington, Henk Kolb) WASHINGTON De Amerikaanse vliegtuigfabriek McDonell- Douglas heeft aan een KLM-functionaris twee jaar lang 25.000 dollar per kwartaal betaald (in totaal dus 200.000 dollar - bij de toenmalige gemiddelde dollarkoers van ƒ3,62 is dat 724.000 gulden) op een Zwitserse privé-bankrekening. - 1 i j" sj IJmuider Courant ud -directeur KLM ntvangt ongeveer 700 duizend gulden lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IR F BESANQON 1 (A D VER TENTJES) V ijua/t nadarlondwHB een bank o deze tijd Kamer botsing blijven. dat moet lei- van per maand 14.80 per kwartaal 42,60 per half jaar 85,20 per jaar 167,70 De losse nummerprijs wordt 0,75. Voor onze postabonnees gelden de vol gende tarieven: De mens is een wild dier dat zichzelf gedresseerd heeft. der aangekondigd dat zodra enige zeker heid zou bestaan pver de identiteit van de betrokken Nederlander, een diepgaand onderzoek zal worden ingesteld. De staats secretaris kon gisteravond geen nader commentaar geven Van Agt deelde vender mee, dat een interdepartementale commissie zal uit zoeken hoe het gat van 60 miljoen, dat is ontstaan door de nieuwe „verschui vende” korting op dé sociale uitkerin gen. kan worden gedicht. De ministerraad zal volgende week vrijdag een beslissing nemen over de gaswinning van de Nederlandse Aardo lie Maatschappij (NAM) op Ameland. per kwartaal voor Nederland en België 56,50 per jaar, idem 220,50 per kwartaal voor Europa (excl. België) 147,50 per kwartaal als luchtpost buiten Europa 530,- per kwartaal als zeepost buiten Europa 147,50. Onze abonnementenadministratie kan u inzake alle overige abonnementsprijzen volledig inlichten Van de abonnees, die ons een machti ging hebben verstrekt tot automatische periodieke afschrijving van het abonne mentsgeld van hun bank- of giroreke ning, zullen wij aannemen, dat zij er mee akkoord gaan, dat bij de eerstvol gende afschrijving de nieuwe abonnè- mentsprijs wordt aangehouden DIRECTIE DAMIATE PERS b.v. Puin- en vuilafvoer per container Veel bewolking met plaatselijk regen of sneeuw Matige, af en toe krachtige noordoostelijke wind, later ook in het zuiden van het land Temperaturen da lend tot omstreeks 2 graden (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De meeste leden van de Koninklijke Familie hebben onbeperkt vrij vervoer met de KLM. De faciliteit geldt Voor de koningin, prins Bernard, hun vier dochters, prins Claus en de heer Van VollenhoVen. Dit blijkt uit antwoorden die staatssecre taris Smit-Kroes gegeven heeft op de vra gen die het Tweede-Kamerlid Rienks (PvdA) enige tijd geleden had gesteld over allerlei KLM-zaken. naar aanleiding van het rapport dat zij over de KLM-affaire aan de Kamer had uitgebracht In totaal zou de KLM over de jaren 1965 tot en met eind maart dit jaar 1632 gratis tickets hebben verstrekt aan politici, amb tenaren, journalisten en anderen. Deze tic kets worden, aldus de staatssecretaris, niet als belastbaar inkomen aangemerkt, on danks regelmatige contacten hierover met de fiscale autoriteiten. Mevrouw Smit-Kroes ontkent dat om wille van het verstrekken van gratis tic kets in de VS mensen op de loonlijst van de KLM zijn gezet. „Dit heeft niet plaatsge vonden", antwoordt zij en weerspreekt daarmee de bewering van de ontslagen accountant De Wit, die dit had gezegd Zij acht het laakbaar dat De Wit allerlei documenten over de KLM en over de prak tijken van KLM'ers in de openbaarheid heeft gebracht Op grond van de sterk gestegen kosten, heeft de minister van Economische Za ken de Nederlandse dagbladen toe stemming verleend, hun abonnements prijzen per 1 januari 1979 nader aan te passen. Met ingang van deze datum zijn onze abonnementsprijzen als volgt vastgesteld: Geld sparen Roger Moore haalt momenteel weer de sterkste staaltjes uit als James Bond. Hij werkt in Parijs aan de nieuwe film Moonraker Wouter Hendrikse zocht hem daar op Roger bleek af en toe nogal verstorend op te treden tijdens opnamen van collega's. Zijn regisseur Lewis Gilbert nam het allemaal lakoniek op Carter verklaarde ook met nadruk dat de VS de regering van de Chinese Volksre publiek als de enige wettige regering van China erkennen. De diplomatieke betrek kingen met Taiwan worden per 1 januari dan ook gewijzigd in ondermeer culturele en handelsbetrekkingen, aldus een com munique. Ook het wederzijds defensiever- drag tussen VS en Taiwan wordt beëin digd. Vannacht onthield de regering van Taiwan zich nog van commentaar, maar premier Tsjiang Tsjing-kwo heeft voor spoedberaad de belangrijkste leiders van het land vannacht nog bijeen geroepen (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Premier Van Agt heeft gisteravond, op zijn wekelijkse x persconferentie, na afloop van de mi nisterraad gezegd, dat hij twee jaar geleden als minister van Justitie niet op de hoogte is geweest van het afluisteren van de telefoon van mr. H. C M Hoor- neman, de toenmalige advocaat van Pieter Menten. „Ik kan me niet voor stellen, dat ik er enige bemoeienis mee had”, aldus Van Agt, die zei zich niets van deze opdracht tot afluisteren te kunnen herinneren. De premier wilde zich niet uitlaten over de vraag of het afluisteren van een advocaat geoorloofd is. Gezien het feit, dat er Kamervragen over dit onder werp zijn gesteld, ligt de beoordeling daarvan bij de huidige minister van Justitie, aldus Van Agt. De ministerraad heeft gisteren over eenkomstig het advies van de SociaaL Economische Raad (SER) de WAO-pre- mie vastgesteld op ruim 12,7 procent van het loon. De werkgever neemt hier van 6,9 procent voor zijn rekening, de werknemer 5,85 procent. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/PEKING/TAIPEH. De Verenigde Staten van Amerika en China gaan met ingang van het nieuwe jaar diplomatieke betrekkingen onderhouden. Per 1 maart worden ook ambassadeurs uitgewisseld. Dit werd vannacht door president Jimmy Carter in Washington bekend gemaakt. Vandaag publiceren wij een zeer be- inopte samenvatting van 600 bladzijden idekdruk, die het oeuvre van prof. Belip- fante vormen dat onder de titel „Inplaats ran Bijltjesdag" dezer dagen is versche len De hoop dat dit boek nu eens volledig litsluitsel zou geven over allerlei enge er varingen en boze vermoedens ten aanzien van de Bijzondere Rechtspleging na 1945 s ijdel gebleken. Zonder ook maar enigs- lins tekort te willen doen aan de goede ledoelingen en de eerlijkheid van de pro fessor moet men toch tot de conclusie romen, dat het analytisch vermogen van Ie schrijver gering gebleken is en dat hel litdiepen, verklaren en verhelderen van' ?en zo ingewikkeld geworden proces van rechtstoepassing tussen 1945 en nu zijn krachten te boven is gegaan Het is trou wens de vraag of iemand zoiets zou kun nen, zelfs al zou tevoren absoluut vast staan dat de creator van zo'n werk van elke politieke of partijdige vooringeno menheid vrij zou zijn En dat laatste is op zichzelf al een onmenselijke en onmogelij ke veronderstelling. Ook al heeft hij er 600 bladzijden aan besteed, toch is de schrijver niet verder gekomen dan het afscheppen van een op pervlakkig laagje van een onpeilbaar die pe poel Dat in louter theoretische zin een stevig georganiseerde echte Bijltjesdag in 1945 de beste oplossing zóu zijn geweest om de Bijzondere Rechtspleging kort en goed tot uitvoering te brengen, laat de professor min of meer doorschemeren als hij vaststelt dat de gebleken praktijk toch de best haalbare was wanneer men zo’n massamoord door het volksgericht in ie der geval wilde voorkomen. Maar hij heeft het voortdurend over de doelstellingen en resultaten van de Bijzon dere Rechtspleging, niet over de doelstel lingen en praktijken van mensen die er direct of indirect bij betrokken werden of haar moesten realiseren. De professor heeft een verschijnsel geprobeerd te ver helderen en ook te verdedigen, maar hij "heeft vergeten dat hij het eigenlijk zou moeten hebben over ménsen Vooral over mensen die al dadelijk na de bevrijding van het zuiden des lands hun best deden om ook de Bijzondere Rechtspleging han dig in te passen in hun persoonlijke belan gen, voorkeuren, vriendschappen, maat- schappelijke kansen en grof gewin aan invloed of macht. Alleen een mens die de hele oorlog en de hele nageschiedenis heeft meegemaakt en tot in details gevolgd, kan enigszins weten wat in de zwartste tijden van verdrukking het begrip „Bijltjesdag" betekende en wel ke onmenselijke teleurstellingen al dade lijk na de bevrijding over de idealisten heenvielen. Niet omdat er geen bloed vloei de, maar omdat er van een enigszins aan vaardbare rechtspleging én herstel van onrecht geen spaan terecht kwam. Het is blijkbaar prof Belinfante ook voorbijge gaan dat al dadelijk na 1945 de koude oorlog werd ingeleid en de gevoelens van vijandschap tegenover de Duitsers en NSB-ers slim werden omgebogen in de richting van communisten en de Sovjet unie, ofschoon dezen als mede-verzets- strijders en als geallieerde natie tijdens de oorlog zeer welkom waren. Dat inplaats van Bijljesdag een mislukte en halverwege gestopte rechtspleging op had, mag achteraf dan nog als een troost worden opgevat omdat het massale uit- moorden in ieder geval werd voorkomen. Maar dat de idealen en het rechtsgevoel van miljoenen na de oorlog zijn vertrapt onder hernieuwd egoïsme en sluwe politie ke machinaties en dat mede daardoor van een echte ..Bijzondere Rechtspleging" ook internationaal niets terechtkwam dat hadden toch vele tijdgenoten van de professor graag in dit boek bevestigd ge zien Want zó hebben zij het zelf zien gebeuren. Tel. (023) 31 7950 L De gehele dag geopend, ook tijdens de lunch- ll pauze en Ji donderdagsavonds Volgens afspraak hadden Israel en Egypte eigenlijk dit weekeinde de vrede moeten tekenen. Dat is niet gebeurd. Iedereen wacht in spanning af. Onze correspondent in Israël, Jaap van We- sel, sprak met een paar „gewone" bur gers over de vrede. In Amman hoorde hij hoe dat gesprek uitliep op een stevi ge uithaal van een Egyptenaar naar een Palestijnse en omgekeerd. De twee Is raeli's, met wie hij van gedachten wis selde, zien de vrede niet zonder zorgen tegemoét V. ,Z Op het vliegveld Teuge geeft men sinds kort een spoedcursus sportvlie- gen, die gericht is op noodsituaties in de lucht Wanneer men met zijn tweeën in een vliegtuigje zit en de piloot wordt onwel, dan is het wel handig als num mer twee zoveel van het vliegen afweet, dat men weer heelhuids op de grond terecht komt Dit blijkt uit een toelichting die McDo- nell-Douglas heeft moeten geven op onre gelmatigheden die de Amerikaanse beurs commissie bij buitenlandse betalingen had ontdekt. Uit de omschrijving in het docu ment van McDonell-Douglas blijkt dat geen ander dan technisch-directeur van de KLM ir. Frits Besangon de ontvanger van de gelden is geweest Letterlijk luidt de tekst: „In het jaar nadat een Europees consortium (KLM, SAS, Swissair en UTA) McDonell-Doug- las-vliegtuigen selecteerde, begon McDo nell-Douglas met het doen van acht kwar taalbetalingen van 25.000 dollar op een Zwitserse bankrekening vaneen toenmali ge functionaris van een maatschappij uit het consortium dat in Nederland is geves tigd en dat voor 123 miljoen dollar aan toestellen voor de burgerluchtvaart aan schafte" In een eerste commentaar gaf een woordvoerder van de KLM toe dat het hier om niemand anders kon gaan dan ir. Frits Besangon, die namens de KLM als enige zitting had in de evaluatie-commissie. Be sangon, eind 1973 gepensioneerd, heeft ook steekpenningen van Lockheed aange nomen. zoals onlangs nog weer ter sprake is gekomen Ir. Besangon was voor com mentaar niet bereikbaar Staatssecretaris Smit-Kroes had al eer- Beverwijk. nadat ‘hij vrijdagmiddag met hoge snelheid van de Amsterdamse :n de gemeente Velsen was geraakt en een boom ramde. Met been-, polsbreuken en inwendig letsel is de bestuurder naar het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk overgebrachtMaar dat kon pas gebeuren nadat de brandweer de man uit het wrak had bevrijd door het dak van het wrak open te knippen. Over het beleid den tot het terugdringen de kernbewapeningsverschillen oordelen regering en Tweede geheel verschillend. Een kon dan ook niet uit- Zie pagina 2 De betrekkingen tussen Argen tinië en Chili zijn verder ver slechterd. Beide landen hebben hun troepen in staat van pa raatheid gebracht, omdat wordt verwacht, dat Argentinië dit weekeinde zal proberen een of meer Chileense eilanden te be zetten in de uiterste zuidpunt van het Zuidamerikaanse conti nent. Dit zou tot een regel rechte oorlog tussen beide lan den kunnen leiden. Zie pagina 3 /Viel meer daji een hoop schroot bleef over van de auto van een 35-jarige inwoner van weg in

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1