I 111 HIDA SCHUTTE LEERT BEWEGEN 9 1 I i P" door Hans Invernizzi i Het inhalen De conclusie De therapie Het oog Het broertje Het begin II 22 *4 4 Ze zit geen moment stil. Om de haverklap staat ze op om een boek te halen of om met haar lichaam te tonen waarmee ze bezig is. En dat is heel logisch, want het leven van Mida Schutte bestaat uit bewegen. Me vertellen wat er in haar International Movement Center gebeurt valt haar zwaar. Ze kan het wel laten zien, maar daar koop ik niet zoveel voor Toch lukt het. Langzamerhand komt er tekening in het beeld Van de hak op de tak springend en op mijn verzoek veel voorbeelden uit de praktijk gevend formuleert ze in voor een leek begrijpelijke zinnen hoe haar levensfilosofie er uit ziet. Wat een mens met zijn lichaam vermag. En waarom zij van mensen die door de heren medici als hopeloze gevallen worden beschouwd vaak weer gezonde men sen kan maken. Een markante vrouw, die Mida Schutte Bart-Jan is nu zeven jaar oud. Er is in zijn jonge leven heel wat met hem getobd. Hij zit nu in de eerste klas van een school voor moeilijk lerende kinderen De verwachting is dat Bart-Jan zich zal ontwikkelen tot wat we in de wandeling een normaal kind noemen. Bart-Jan werd geboren met een slecht oog, waardoor hij amper kon zien. Hij was niet in staat zijn fijne motoriek behoorlijk te ontwikkelen. De stoornis remde zijn totale ontwikkeling af Hij werd onhandelbaar voor zijn ouders, kon op school niet meekomen, liep een groot minderwaardigheidscomplex op. Dat het nu goed gaat is volgens de ouders van Bart-Jan niet te danken aan de officiële medische wetenschap. Zij zijn wild- enthousiast over Mida Schutte. Zonder haar zou Bart-Jan ,,een heel zielig jongetje zijn geworden”, zegt zijn moeder, Aline. We laten haar en haar man Hugo nu verder aan het woord. We houden daarbij een chronologische volgorde aan. - kozen het als voorbeeld. Hugo en Aline willen graag met andere ouders over hun ervaringen praten. Op hun verzoek houden we hen op deze pagina anoniem. Wie contact met het echtpaar wil zoeken kan dat doen door een brief te schrijven naar Haarlems Dagblad, Oudeweg 14, ter attentie van Hans Invernizzi, Haarlem. Zet op de envelop „Bart-Jan”. De brieven zullen ongeopend worden doorgezonden. Mida Schutte Is een wonderbaarlijke Lrouw. Zij doet aan bewegingsleer [volgens de methode van Von Laban. 'Waar dat toe leidt leest u In bijgaand artikel. Hans Invernizzi schreef het. Hij interviewde tevens Hugo en Aline uit Heemstede, een echtpaar dat jaren sukkelde met Bart-Jan, hun zoon. Dankzij Mida, zeggen Hugo en Aline, gaat het nu goed met Bart-Jan. Hun verhaal Is er een uit een hele reeks. Wij - leste zelf op vallen van de ene eau poot op de andere eleid. aveling jgeiijk- Toen ze als 25-jarige naar Enge- door Mida is hij nu kind s- o J tegen de ramen. Dan zei je: Bart-Jan, je moet netjes voetballen en hup, daar gin gen de bloemen van de buurvrouw weer plat. We dachten toen: wat hebben wij voor een sukkel van een kind gekregen” Aline: „Andere dingen deed hij wel goed, dat was het nare. Van die stapelbe- kertjes zette hij keurig in elkaar. Ik denk dat hij dat aan de hand van de kleurtjes deed De vormpjes zag hij niet goed. Met fietsen ging het ook mis. Hij kon het binnen vijf minuten. Hij was toen pas vier, dus dat was vrij vroeg. Hij kon dus uitstekend fietsen, maar hij knalde zo tegen een geparkeerde fiets aan. Ik dacht: je ziet hem toch. Later denk je dan: hij zag hem niet” van ik hoef niet, hoor. Ze was heel schuchter. Daardoor ging ze haar hoofd schuin houden en dat leverde die kalkafzettmg, dat defect op. Door haar houding te verbeteren genas ze zichzelf en was ze ook dat gevoel van schuchterheid kwijt”. „Ik kreeg hier een meisje van 18 jaar. Ze zat op het atheneum en deed niets anders dan leren, haar verstand gebruiken. Gevoel had ze niet meer. Haar lichaam kende ze niet. Ze was bij een maatschappelijk werkster geweest, omdat ze niet meer wist hoe ze in de wereld moest staan. Ze wist zich geen raad met haar figuur. Door te bewegen heeft ze geleerd haar eigen lijf te voelen”. Een psychologe, die altijd met draad. Je merkte helemaal niet, dat je enig contact met hem had. Ik vond dat raar, maar ik dacht: dat komt omdat hij nog niet kan praten. Toen de baby er was werd hij onuitstaanbaar. Lief tegen zijn broertje, maar tegen ons.... Op zuigelin genzorg erover gepraat. Daar deden ze ideetjes aan dè hand Van; mevrouw als u de baby gaat doen dan zegt u van te voren: „Ik ga nu de baby doen, als ik klaar ben ga ik met jou een boekje lezen of een eindje wandelen”. Het hielp alle maal niks”. Hij ging met Johan-Pieter spelen. Wij wisten niet wat een weelde het was: twee broertjes die samen spelen. Voordien was het alleen ruzie maken, alles afpak ken. Men zocht het in de sfeer van rela- tiestoornissen. We wisten toen nog niets van die motorische storingen”. zit iets anders fout. Ze wilden hem tester! Nou, dat werd pure puinhoop. Hij wou niet. Hij had zo weinig zelfrespect, dat ging ’ie compenseren met schreeuwen en gillen en de agressieveling uithangen hem gaan rijden op de Randweg. Het was een hel voor die jongen. Wat bleek nu: hij zat niet goed. Hij hing scheef in die wagen en dat leidde tot psychische problemen en lichame lijke klachten. Hij had een buik: één bel gas. Ik heb hem ook leren ade men”. Bart-Jan was gewoon achter en als dat oog maar goed stond kwam alles goed. De operatie was voor Bart-Jan iets vrese lijks Hij dacht dat ’ie dood ging, echt. Maar hij kon wel iets beter zien”. doen. Je moet je gewicht op je voor voet plaatsen. Kijk maar eens naar poezen, hoe die lopen”. Mida Schutte leert mensen bewe gen. Ze doet dat met tomeloze inzet en voor weinig geld. Ze „verstouwt” driehonderd klanten in een week. Rijk worden doet ze niet. Hoe komt een vrouw van 51 jaar er toe zich, zoals te het zelf noemt, „een slag in de rondte te werken?” Het antwoord is, dat Mida aan den lijve ondervon den heeft hoe goed de resultaten van de methode Von Laban zijn. advies zijn Mida en wij oefeningen gaan doen”. Aline: „Ik vertelde dat Bart-Jan niet kon voetballen. Dat kan hij nu als de beste, dankzij Mida. Hij gedraagt zich nu socialer, hij heeft zoveel ingehaald. Maar hij is nog niet zover, dat hij naar een gewone lagere school kan. Hij zit nu op een school voor moeilijk lerende kinde ren. En misschien kan hij een stapje hoger, naar de LOM-school. Later kan hij dan gewoon onderwijs gaan volgen, want Bart-Jan is erg intelligent” Hugo: „Sociaal gezien zou het volgens mij beter zijn als Bart-Jan op de MLK- school bleef. Men begrijpt de kinderen daar beter, er zijn kleinere groepen. Met een MLK-school kun je ook ver komen. Op zo’n school zitten geen debiele kinde ren, wat men altijd denkt. De kinderen voelen zich er gelukkig en daar gaat het toch om, om het geluk van je kind. Je kunt niet trots zijn, vindt men, op een kind dat geen hoge cijfers haalt Nou, ik ben trots op mijn kind als het zegt: pap, ik heb een reep chocolade. Wil jij de helft. Want dat kind is sociaal”. ukt. 18 tot walser, lent Hugo: „Inmiddels was hij op een peu- tergroep en daar bleek, dat Bart-Jan het liefste in zijn uppie in een hoekje zat te spelen. En hij bleef maar tegen stoelen opbotsen, terwijl je dacht: die zie je toch staan, jongen. Het contact van mij met hem bleef ondertussen slecht. En dat terwijl ik veel met hem deed. Ik bracht hem naar bed. Maar je kon hem geen paardje laten rijden of vanaf de eerste tree van de trap naar beneden laten springen, ga maar lekker door zo, het komt wel goed. Hij is alleen jaloers op zijn broertje”. Aline: „Alleen, omdat je het niet zag dat er iets aan dat oog haperde en omdat Bart-Jan dat gebrek ging camoufleren - hij deed dingen vanuit zijn geheugen - hebben we alles zo laat ontdekt. Volgens de optoloog was die oogcorrectie ook helemaal niet nodig geweest Op zijn d. nde Aline: „Op de kleuterschool kon Bart- Jan zo onbeheerst uitvallen, raar doen, vervelend. Hij had een enorm leuke juf frouw, die een cursus kinderpsychologie volgde en die zei: zal ik de schooladvies dienst eens bellen. Dolgraag, zei ik, want ik weet het ook niet meer. Hij wil niet luisteren, hij wil niks. Bij de adviesdienst zeiden ze: u doet er thuis van alles aan. Er Aline: „Ik had me geabonneerd op het blad Wij en onze kinderen. Daar stond een ogentestje in. Ik dacht weet je wat, dat laat ik Bart-Jan doen. Eerst met beide ogen. Toen zei ik: doe eens één oog Aline: „Ik was in verwachting van Jo han-Pieter en je probeerde Bart-Jan voor te lichten. Zo van: een babietje in mam ma’s buik, leuk hè. Maar hij gaf geen on). van sn om te oegen- egen- ■netsel- Ml, Aline: „Als we in handen waren geble ven van de officiële medische weten schap was er van Bart-Jan niets terecht gekomen. Hij was een wezen zonder per soonlijkheid Nu is hij een kind”. Toen zijn we bij een kinderpsychothera- peute beland. Zij constateerde ook, dat Bart-Jan een ontzettend minderwaardig heidscomplex had. Hij dacht van alles: dat kan ik toch niet. Hij zat vol angst en onzekerheid. Ze ging pannekoekjes bak ken met Bart-Jan, op zo’n speelgoedfor- nuisje. Eerst durfde hij er amper in de buurt te komen, naderhand stak hij zelf het vuurtje aan. Dat gaf hem zelfvertrou wen en toen waren we een heel eind verder” Hugo: „Ze wees ons ook de weg, hoe we Bart-Jan aan moesten pakken. Je moest helemaal van voren af aan beginnen, heel voorzichtig, alsof hij nog een baby was Op school bleeft Bart-Jan stierlijk vervelend, maar thuis was hij handel baarder Ook wat zijn broertje betrof Telkens duiken ze weer op; de drie componenten lichaam gewicht), gevoel ruimte) en verstand tijd). Door voortdurend voor ogen te houden dat ze elkaar in evenwicht houden en dat een stoornis in een component verstoringen in de ande re componenten teweeg brengt vindt Mida Schutte de oplossing voor de problemen waarmee haar cliënten worstelen. Maar ze is geen wonderdokter. En het is ook niet zo, dat zij de genezing tot stand brengt. De cliënt geneest zichzelf, dankzij de lessen van Mida. Ze heeft geen to verstafje. Elk mens is anders en met een vast patroon toe te passen op iedere cliënt zou Mida de mist in gaan. Toch zijn er enkele basis-in- grepen die in haar werk telkens te rugkeren. Uit ervaring weet ze, dat wij mensen dikwijls slecht staan en lopen. We gebruiken onze voeten verkeerd en het is net als bij een auto: als de schokbrekers rot zijn blijft er na verloop van tijd van het automobiel niet veel over. Het men selijk lichaam is een bouwwerk, zei Von Laban tegen Mida en als het fundament slecht is lijdt de rest daar onder. Von Laban was niet voor niets architect. Tot slot nog een praktijkvoor beeld. dat mogelijkerwijs artsen en specialisten aan het denken zet en alles zegt over de opmerkingsgave van Mida zelf Bart-Jan was een wezen; laar Jl. liden i nader Mida: „Als iemand doorgezakte voeten heeft, zakt zijn hele huis in elkaar. Rugklachten, migraine, ast matische aanvallen kunnen het ge volg zijn. Ik kijk daarom altijd naar de afdruk die de voet op de grond maakt. Waar sta je op, wil ik weten. Lopen is het grootste probleem van de mensheid. De meeste mensen vallen van de ene poot op de andere. Ze staan op hun hielen. Het lichaam raakt uit balans en de wervelkolom vangt de schokken op, terwijl de lang ging leed ze aan astmatische knieën en dijbenen het horen te bronchitis, had ze een holle rug en dicht. Ja. zegt hij, dat moet je niet doen, dan zie ik niks. Dus toen heb ik heel zachtjes gevloekt. De oogarts zei: wel godverdomme, werkelijk waar. Het bleek een lichte afwijking te zijn, die je niet ziet, maar waarvan je wel de gevol gen ondervindt. Het oog moest worden rechtgezet, vond de oogarts en dat is ook gebeurd. Ik vroeg: al die klachten, komt dat nu van dat oog. Nee, dat was niet zo. Hugo; „Via de kinderpsychotherapeu- te kwamen we bij Mida Schutte. Die liet Bart-Jan eerst uitrazen, maar ze voelde nattigheid. Via Mida kwamen we in con tact met een optoloog, dat is iemand die de visuele ontwikkeling van een kind bekijkt. Mida was de eerste die zag, dat die hele motorische ontwikkeling niet klopte. Mida bekeek Bart-Jan als totaal wezen. En ze had gelijk. Die optoloog constateerde, dat Bart-Jan zich nooit ruimtelijk had leren oriënteren, dat hij geen afstanden kon schatten. En dat had verstrekkende gevolgen gehad voor zijn visuele en motorische ontwikkeling”. een paar platvoeten van heb ik jou daar. Toen ze na de driejarige oplei ding aan de Art of Movement Studio van Von Laban in Manchester naar Nederland terugkeerde, was ze on herkenbaar veranderd. Ze liep recht als een kaars, had geen last meer van astma en dankzij het oefenen van haar voetspieren kon ze haar schoenen maat 41 in een vuilnisbak gooien Ze draagt nu maat 37,5. Von Laban heeft Mida Schutte een onuitputtelijke bron van inspi ratie en veerkracht meegegeven. Het zit haar dan ook behoorlijk dwars, dat Von Laban in ons land niet erkend wordt. In Nederland is Mida de enige die aan de hand van Von Labans richtlijnen werkte. Het ziekenfonds vergoedt aan de cliën ten geen cent. Van het ministerie van Volksgezondheid hoort of ziet ze nooit iets. De enige mogelijkheid zou zijn ondef een valse vlag te gaan varen. Een ander etiket op het Inter national Movement Center plakken, maar daar voelt Mida Schutte niets voor. Ze weigert Von Laban te ver loochenen. Wie bij Mida Schutte les neemt moet alles zelf betalen. Om die reden zijn de lesgelden laag ge houden. Maar toch is de cliënt de dupe en dat betreurt Mida Schutte in hoge mate. „Een specialist stuurde een ast- mapatiënt naar me toe. Hij kon maar niet vinden wat er scheef zat. Het ging om een oudere heer, ge trouwd, geen kinderen. Ik liet hem bewegingen maken, die een astma- aanval zouden moeten veroorzaken Naarmate ik langer naar hem keek zag ik, dat er psychische problemen moesten zijn. De man was homofiel, maar wist dat van zichzelf niet. Ik zag dat aan zijn bewegingsspel. Een man beweegt doelbewust. Een vrouw impulsief. Zo van ik zie wel waar ik terecht kom. Hij had een vrouwelijk impulsritme”. Het International Movement Center van Mida Schutte is ge vestigd aan bet Kerkplein 12 in Bloemendaal. Een groot pand met' diverse zalen. Mida geeft er de hele week lessen aan cliënten, die in leeftijd varië ren van 3 tot 87 jaar. Ze werkt hoofdzakelijk met groepen, maar desgewenst krijgt men privéles. Mida Schutte leidt ook op voor het werken met de door haar gekozen methode- Von Laban. De lessen zijn voor iedereen te betalen. Wie geïnte resseerd is, kan een informa- tieboekje aanvragen of eens langs wippen. Het IMC is tele fonisch bereikbaar onder num mer 023-254226. Het Internatio nal Movement Center is er niet alleen voor mensen, die iets mankeren. Ook „gezonde" cliënten kunnen veel plezier aan de lessen bewegingsleer beleven. Zo geeft Mida Schutte ook les aan aanstaande moe ders. Op dit gebied is zij een deskundige. Viermaal per jaar doceert zij in de kliniek van de PTanse gynaecoloog Frederick Leboyer. Speciale kleding is niet vereist bij het IMC. Ook hoeven geen attributen te wor den aangeschaft. Alles is begonnen toen Mida Schutte in aanraking kwam met de ideeën van Rudolf von Laban. Ze ontmoette hem na de oorlog in Enge land. Von Laban, een van oorsprong Tsjechisch-Duitse architect en cho reograaf, leerde Mida dat het leven van ieder mens beheerst wordt door een drietal componenten, die onlos makelijk met elkaar verbonden zijn: tijd, ruimte en gewicht. Mida zelf heeft het over een heilige driehoek. Tijd staat in relatie met ons ver stand, ruimte met ons gevoel en ge wicht met ons lichaam, verduide lijkt Mida, wanneer ik niet-begrij- pend de wenkbrauwen optrek. Met het lichaam kun je gewicht ervaren, met het verstand tijd en met het gevoel ruimte. Is de harmonie in de driehoek verstoord, dan mankeert er wat aan ons funktioneren, legt Mida uit. De grote makke van de officiële wetenschap is, dat men de onderlin ge verbindingen onvoldoende in de gaten houdt. Mida doet dat wel. Zij bezit een opmerkelijke gave: ze ob serveert als geen ander. Waar dat toe leidt valt het best te illustreren met de voorbeelden uit de praktijk. „Er kwam een vrouw bij me, die geopereerd moest worden omdat zich kalk had afgezet tussen de schoudergewrichten. Dat kon je op foto’s zien. Ik heb haar haar schoe nen en kousen laten uittrekken en gezegd: loop eens door de zaal. De Üchaamslijn klopte niet. Als je niet goed staat belast je je lichaam ver keerd. In haar geval zat het hem in het hoofd. Dat stond scheef. Die vrouw had altijd het gevoel gehad gevoelsmatigheden van anderen werkte raakte in de knoop met haar eigen gevoel. Verstandelijk kon ze niet meer beredeneren hoe ze eruit moest komen. Dat had te maken met haar lichaam. Nadat ze ademha lingsoefeningen had gedaan, kon ze letterlijk en figuurlijk uitblazen, kreeg ze weer ruimte om te functio neren, kon ze zich ontspannen. Ge sprekken met een psychiater haal den niets uit, het leren adem halen wel”. „Een garagemonteur had een angstpsychose. Hij durfde niet har der in zijn auto te rijden dan 75 kilometer per uur. Inhalen dorst hij ook niet. Die man had twee jaar bij een psychiater gelopen. Ik ben met Aline: „Bart-Jan was een doodgewone baby. Het enige wat opviel toen hij onge veer een jaar was, was dat hij nooit op de bank kroop. Dat weet ik aan het feit, dat onze bank vrij hoog was. Achteraf een beetje zot. Hij liep al met dertien maan den Het was een ontzettend lief kind Hij blèrde nooit. Alleen praten, daar was hij laat mee. Dat kwam pas toen hij bijna drie was. De huisarts vond dat helemaal geen punt” Hugo: „Op de kleuterschool was hij al, toen we dingen ontdekten die we later pas konden plaatsen, maar die we wel vreemd vonden. Als we de hondjes gin gen uitlaten dan knalde hij steeds met zijn hoofd tegen een erkertje aan. Wam mes, wammes, wammes. Ik zei: Bart-Jan, je moet goed uitkijken. Maar dat hielp niet, hij deed het steeds weer. Maar je zag helemaal niets aan hem. Als hij voetbal de ging de bal telkens de struiken in of Meeste mensen

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23