VOLOP PROBLEMEN J Moet scheidsrechter jspeZers bestuderen? lm IS RENNERS GEDUPEERD DOOR SLECHTE SPONSORS ver, b '0 t4l_b '2 1100 iesZ 1750 antie 155 n 1201 L, scooters door Peter Heerkens Geduld opbrengen Enige zekerheid Schandalige zaak ,50 ,95 ,95 ,00 ,00 ,50 ,95 ,95 ,95 ,50 'retti- roor- 'jaar. Het boekjaar 1978 is er voor de Nederlandse wielrennerij En zo gaat de beroepswieler sport alles behalve vrolijk op een nieuw seizoen af. En dat JLq. bondsman van Nederland, ont wierp Karei Jansen een plan dat 1; - gels) kapitaal draait. W 1782 m he rt- Karei Jansen rt- Peter Post wordt door Raas en Knetemann op handen gedragen. rt- Piet Liebregts i. Jken rt- Cees Bal (i luis, STOPPER Het ziet er niet naar uit dat er op korte termijn tenminste één nieuwe sponsor komt, al heeft manager Piet Liebregts een hoopgevend contact. „Het probleem is”, zegt Liebregts, „dat geïnteresseerden hun belang stelling verliezen zo gauw ze horen dat er sociale lasten betaald moeten worden. Ze denken simpel een paar ton uit hun reclamebudget te lichten en dan worden ze ineens met die rompslomp geconfronteerd: sociale lasten van 30 procent, een stuk of 15 profsporters op de loonlijst, een boekhouder die er zijn tijd aan kwijt is en ga zo maar door. Een firma begint daar niet zómaar aan. Wan neer de KNWU op dit punt geen actie onderneemt voorzie ik ver schrikkelijk slechte tijden.” En Peter Post, die de beschikking heeft over een budget dat de twee miljoen gulden benadert: „Sociale voorzieningen vind ik volkomen te recht, maar in deze vorm betekent het het einde van de beroepswieler sport. Dit is op ’n gegeven moment door niemand in zijn bedrijf in te passen. Oók niet door mijn firma. De enige die kan helpen is de over- sen uiteen, kan een profcoureur so ciale bescherming bieden en adspi- rant-sponsors hoeven zich niet te laten afschrikken door de voor een buitenstaander moeilijk schatbare renners tuur wilde de wielerbond niet weten, maar uit een samenraapsel van be langrijke detailpunten die Karei Jansen opvoerde, ontstond tóch iets Het uit de kast trekken van djt rapport uit de jaren ’60 lijkt een onvermijdelijke actie bij de impasse waarin de Nederlandse profwielren- nerij thans terecht is gekomen. Het succes van Raleigh mag dan groot zijn, van de 80 profs zitten er maar een stuk of tien onder contract bij Peter Post. En: er zijn twee ploegen verdwenen werknemerspositie roepswielrenner. Wie is op dat ogenblik gebaat bij een snelle voortgang van het spel? Ajax niet. AZ'67 wel, maar moet die dan. na het maken van een overtreding en na het schenden van de regel dat het muurtje op 9 meter afstand van de bal moet staan, waardoor Ajax wordt be lemmerd in het ordentelijk nemen van die vrije schop, uitgerekend door de gezagsdrager in het veld worden gehol- pei die Ajax tot spoed aanmaant? Er is nog een ander probleem. Als men, zoals de regels voorschrijven, de contracten bij deze sponsor ge controleerd, dan zouden ze nooit rt- Profrenners aan de start: Voor de meesten veel werk voor weinig geld. onderlinge akkoordjes, maar daar was ik al gauw achter. Eind maart wonnen we onze eerste wedstrijd in Galder (Van Gerwen, red.) en de jongens kwamen me de bloemen brengen. Een dubbel leuk cadeau, want ik was die dag jarig. Maar na een uurtje vroegen ze om geld want ze hadden voor die overwinning be taald. Ik heb nog nooit zo’n dure verjaardag gehad. En dan die men sen eromheen. Ik zal het eens heel duidelijk stellen: wanneer Pe ter Post ons wat gegund had, zouden wij er nog zijn geweest als sponsor.” Het verband valt niet moeilijk te leggen. Op de criteria behaalde de ploeg van Gans slechts 7 overwin ningen (de équipe van Muis bracht het tot twee) waartegenover Post een veelvoud kon tellen. „Hij had me echt geen cadeautjes hoeven te doen”, aldus De Gans, „maar hij liet ons niet eens een kans om te win nen.” Criterium-specialist Jan Raas uit de ploeg van Post: „Wij gaan ervan uit dat het publiek een goede koers moet zien. Dat is de opdracht van Post, daar zijn we het allemaal mee eens en daar houden we ons aan. Maak er wat van, zegt Post altijd, en zorg dat er geen krabbers winnen. Dat kun je tegenover het publiek niet maken. Ik vind dat-ie daar groot gelijk in heeft. Wanneer een ploeg geen goede renners heeft, dan kan er ook niet gewonnen wor den. Simpel, maar het ligt niet an ders.” goedgekeurd zijn. Voor een paar rotcenten zaten die coureurs vast aan een zootje verplichtingen waar ik niet goed van werd toen ik ze las. En rechten vielen nergens te beken nen. In de eerste helft van het sei zoen werden Johan van der Meer en Mathieu Dohmen ontslagen zonder dat ze ook maar één gulden ontvin gen. Een schandalige zaak.” Dat laatste vindt de gewraakte sponsor Joop de Gans óók, maar dan waar het de huishouding van „het wielerwereldje in het alge meen” betreft. De Gans: „Ik zet geen stap meer op een wielerparcours. Het is een bende. Toen ik eraan begon, dacht ik dat er heus wel eerlijk gekoerst kon worden, zonder >SAT LS, I i. '78. kn II risk verz all. En Peter Post: „De hele kwestie met beginnende, kleinere, sponsors is dat ze met minimale middelen meteen een maximaal rendement willen. Jij hebt makkelijk praten, zeggen ze als het daarover gaat, maar ze vergeten dat ik nét zo klein begonnen ben. In het eerste jaar had ik een bescheiden ploeg met een budget van drie ton. Dat bouwde ik uit tot wat het nu is. Daar gaat het om: met goed management het ge duld opbrengen om te bouwen. Maar als je daar over begint.Be halve dat de werkgelegenheid van de renners is aangetast door het verdwijnen van de ploegen die De Gans en Muis erop nahielden, krijgt ook de criteriumbezetting eronder te lijden. „Met voornamelijk die ren ners van Post is dat een film waar de mensen gauw op zijn uitgekeken", redeneert Piet Liebregts. „Het pu bliek eist competitie.” Peter Post: „Dat probleem zie ik niet. Wanneer Kuiper met een paar man van zijn Franse ploeg komt, Zoetemelk met wat jongens plus een stel goede Bel gen dan is er best een leuk deelne mersveld. Wat hebben de ploegen van De Gans en Muis nou afgelopen seizoen klaargemaakt, dat ze nu praten over een verlies voor de crite riums? Een verlies vind ik dat er met die twee ploegen mogelijkheden wegvallen om te bouwen aan de toekomst. Er zit talent genoeg in Nederland. Er is beslist plaats voor een goede ploeg naast de onze.” idio, pr. n Spelers, 1623. techn. 100 02507-34 A I Ik vind dat men een beroepscoureur behoorlijke zekerheid moet geven en die ontbreekt." Ruud Krol een vrije schop neemt, plaatst hij hem meestal gecamoufleerd opzij, waarna Lerby of een andere Ajax-vrijwilliger op het doel knalt. Dat gebeurt bij AZ ook wel: Van Hane gem achter de bal, links en rechts van hem twee afstandskanonniers te weten Nygaard en Kist, zal hij de bal naar rechts of naar links schuiven, je weet het maar nooit. In die gevallen is een te dichtbij staand muurtje ook knap hin derlijk, omdat de snel toeschietende '72 771 5d, zeer j echn. 19 315629 mooi 02507-34 verdedigers de bal al kunnen blokke ren op het moment dat hij door de tweede man op het doel wordt gescho ten, maar onoverkomelijk is die te na bije muur die uiteenspat niet. Maar Wim van Hanegem heeft er ook wel eens schik in de bal over het muur tje heen te laten draaien in de verste hoek, en daarvoor behoort het muurtje in ieder geval verder weg te staan dan de gebruikelijke 5 meter, omdat de bal eerst eroverheen getild moet worden, en dan weer bijtijds moet dalen om onder de lat te passen. In de wedstrijd tegen Ajax protesteerde Van Hanegem tegen het muurtje dat op zijn lip stond toen hij een vrije trap moest nemen. In feite verried hij daardoor al zijn verlangen om de bal rechtstreeks in het doel te draaien. En het is toch een beetje gek dat de scheidsrechter, door de regels niet strikt toe te passen, op die manier de overtredende partij be voordeelt, en de partij die de boete door middel van een vrije schop komt innen, tegenwerkt bij het nemen van die vrije schop. Profwielrennerij schijn bedriegt schieten, niet al te hard, om mijn te genstander geen pijn te doen, maar toch hard genoeg om de scheidsrechter te noodzaken de muur alsnog een vier tal meters naar achter te plaatsen, ten zij een van de tegenstanders natuurlijk zo slim zou zijn om óver de bal heen te springen, waardoor deze niet door het muurtje werd gehinderd en de vrije schop dus ook niet overgenomen hoef de te worden, terwijl de keeper het zachte rollertje makkelijk kon opra pen. Er kleven echter een paar bezwaren aan die instructie. Bijvoorbeeld: waar om zou de scheidsrechter het tempo, de voortgang van een wedstrijd moeten bevorderen via „oneigenlijke” midde len? Stel, Ajax staat met 1-2 voor tegen AZ, geen denkbeeldige situatie, laten we eerlijk zijn. Ajax mag een vrije schop nemen. Het AZ-muurtje stelt zich op 5 meter afstand van de bal op. Ruud Krol protesteert daartegen, maar de scheidsrechter gebaart dat hij op moet schieten en de vrije schop moet nemen. de enig ©verblijvende jn Nederland plaatsvinden. De zorgelijke situatie heeft wel tekenend voor de situatie dat C équipe die van Peter Post niet op Nederlands (maar En- aanleiding gegeven tot beraad - - op hoog niveau. Op 28 decem ber gaat de profsectie van de KNWU aan tafel met de SBB De enige zekerheid is de onzeker heid omtrent de manier waarop nieuwe sponsors zaken doen. Die ervaringen zijn vaak bijzonder te leurstellend. „Dikwijls het dubbel- tje-eerste-rang-werk”, zegt Karei Jansen. Een schrijnend voorbeeld van waaraan werkers in deze be drijfstak kunnen zijn overgeleverd, speelt zich af rond de ploeg van Bode, gesponsord door oud betaald voetbalscheidsrechter Teus Muis. Gesteund door de WBW die zich beraadt op juridische stappen, voe ren renners actie voor achterstallig loon. Een van de gedupeerden, kopman Cees Bal: „In juni staakten de’beta- lingen”, aldus Bal. „Nadat we indivi dueel tevergeefs probeerden de zaak te regelen, belegde de mede- sponsor vorige maand een vergade ring in Bunnik. Toen we alles opge teld hadden, bleek dat we samen een bedrag van rond de 100.000,- te goed hadden. Daarop is de WBW in contact getreden met Muis die be loofde binnen tien dagen te zullen betalen, maar ik moet mijn eerste cent nog zien.” Piet van der Touw, voorzitter van de WBW, waarvan Cees Bal be stuurslid is, spreekt grote schande van de wijze waarop er renners ge dupeerd zijn. Hij steekt daarbij be schuldigend de vinger in de richting van de KNWU. „De bond”, zegt Piet van de Touw, „is in gebreke geble ven. Volgens de internationale regle menten kan er een bankgarantie ge vraagd worden van het totaal van drie maandsalarissen en dat is niet gebeurd. Onbegrijpelijk.” KNWU’s voorzitter van de beroepssectie Hans de Moor: „Wij vinden het een afschuwelijk beroerde zaak voor die jongens, maar we staan machteloos. Als bond kun je stomweg niet ingrij pen en dat is een triest feit.” Blijft het systeem van de bankga rantie. De Moor: „Dat is in mijn „Ook hier faalde de KNWU. Had ogen een onhebbelijke zaak. Je kunt zoiets toch niet aan de directeur van een bedrijf gaan vragen. Dat in e mtafel 'l boeken» 9 plai Discome ƒ75; B 200 cm Deurrt f 20; 20 I tochtstrip jhone cu I >0; Judo 15; Autori 26Ó”na 8 1 op de weg, een geweest van heid. Er moet subsidie komen.” Dat vindt Karei Jansen, in de lijn van zijn beleidsplan voor een wielerbu- reau, ook. „Hier ligt een taak voor de overheid die veel bezig is met de beroepssport, behalve met de wiel renners. Ik ben nauw betrokken ge weest bij onderhandelingen met de Sociale Verzekerings Raad en het ministerie, maar we zijn er nooit uitgekomen. Voor de belasting dienst is een profwielrenner werk nemer, maar voor sociale zaken niet. vind ik nogal slecht overkomen. Je mag al blij zijn als iemand een ploegje begint. Omdat de naar een trui, broek, wat materiaal, liefst enig maand loon hunkerende en tegen zichzelf onvoldoende in bescherming geno men profwielrenners er nét zo over denken, kon het gebeuren dat VVBW-voorzitter Piet van der Touw een naar zijn zeggen „afschuwelijke situatie” aantrof bij de gestopte ploeg Jet Stars. Van der Touw: -o 573 i.z.g.st. v. metaalbla V, Pijlslaan I 143298 benzine, 1971 Prj 023-321 atstr 94 l.st. /4.S I782 met 61 imontabei Ford Ti Zou je nu van de scheidsrechters kunnen verlangen dat zij de gewoon ten en kwaliteiten van de spelers be studeren zodat zij tevoren weten welke spelers een vrije schop rechtstreeks over het muurtje prefereren boven het tikje opzij naar een buurman? Gaat zo’n speler een vrije schop nemen, dan zou hij het muurtje altijd op negen meter afstand moeten dirigeren; is de vrije-schopnemer een tikkie-opzijspe- ler, dan kan hij zich die moeite bespa ren. Waarom zou je zoiets niet van de scheidsrechter kunnen verlangen, ter wijl keepers notities maken van de voorkeurshoeken van strafschopne- mers. en trainers de zwakke en sterke punten van de tegenpartij door een waarnemer laten bestuderen? Als een scheidsrechter zijn vak goed wil uitoe fenen, moet hij niet tegen het extra werk opzien dat zijn „buddies” in het voetbalspel (de spelers en de trainers) ook verrichten. Ook al verdienen ze dan minder dan die „buddies” 71prima billijke p 281. Bij 'de KNWU is indertijd zwaar aangehikt tegen de revolutionaire plannen van Karei Jansen die als uitgangspunt een stelling nam waar de wielren-unie nooit aandurfde: een bureau voor beroepswielren ners. In zijn theorie moest er een stichting komen die als werkgeef ster zou fungeren en waar alle ar- Met de directe vrije schop (en trou wens ook met de indirecte) blijft het nog steeds sukkelen. De negen meter afstand die de verdedigers (het muur tje) tot de bal in acht moeten nemen, is min of meer ondergraven door de nieu we instructie aan de scheidsrechters, dat zij terwille van het tempo in het spel de vrije schop maar zo snel moge lijk moeten laten nemen, ook als het 1 muurtje niet op de vereiste afstand staat. Mocht de bal dan in het muurtje smoren, of tegen het muurtje afketsen, I dan mag (of moet?) de scheidsrechter i de vrije schop alsnog over laten nemen, waarbij hij de meest rechtse man in het I muurtje (degene op wie de andere spe lers het aloude „rechts richten!!!” Het stoppen van de twee sponsors betekende een gevoe- (Stichting Bevordering Be- lige aanslag op de werkgele- roepssport) in welke organisa- genheid want samen hadden tie de verschillende belangen de twee firma’s ruim 20 profs groepen vertegenwoordigd in dienst. Van de 88 licentie- zijn: de Vereniging Van Be houders in 1978 waren er in roeps Wielrenners, de Vereni- totaal 60 verzekerd van een ging Organisatoren Beroeps contract, maar voor 1979 zijn wielerkoersen, de KNWU zelf er dat door de situatie op de en de sponsors. De problema- binnenlandse markt en gemis tiek is groot, de vooruitzich- aan buitenlands aanbod, op ten zijn somber. Onder het Stof van tien jaar Zit beidsrechtelijke zaken samenkwa- Ivt. BTW-j in de wielerarchieven een rapport men. Het bureau, zo zette Karei Jan- I dat Karei Jansen maakte in de tijd lx .dat hij nog geen voorzitter was 1x306 van de vereniging Van Contract maar secretaris-pen- ningmeester van die in zijn huis- vakproblemen, omdat hij kamer geboren organisatie. Als eenvoudigweg huurt. Van die struc- opvallende eerste sport-vak- x J naar zijn mening een grote bijdra- goeds: de stichting Bevordering Be- ge kon leveren aan het bestrijden roepswielersport. Ondanks dat ble- van de sociale panieksituaties ven er zware problemen rond de onder de beroepswielrenners werknemerspositie van een be- welke groep (de WBW) door de VVCS werd opgenomen. Peter Post met zoveel vak- dit moment amper 20. Narig- manschap opgebouwde bol- heid is er bovendien ook op werk van de Raleighploeg, is het vlak van de financiële af- de beroepssector afgebrok- wikkelingen bij Jet Stars en keld tot een hoopje puin. Na- Bode. De Vereniging Van Be- dat eerst directeur Joop de roeps Wielrenners onderzoekt Gans besloot zijn Jet Star- op welke manier achterstallig sploeg (waarin o.a. Jan Kre- salaris van vele renners als- kels en Hans Langerijs) op te nog geïnd kan worden, heffen, volgde onlangs Teus Muis die de Bode-ploeg (kop man: Cees Bal) sponsorde, dat voorbeeld. Ofschoon dat los- staat van de impasse, is het nog wel terwijl volgend jaar de wereldkampioenschappen Knetemann werd wereldkam- pioen; Jan Raas won drie klas siekers; er waren rit-zeges in L de Tour de France die Henk Lubberding bovendien uit reed als winnaar van de witte trui; in de verschillende etap- pe-koersen verzamelden de Nederlanders met verbluffen de regelmaat de dagprijzen. Kortom: een feestelijke aan- blik. Maar achter de muur van applaus en bloementuilen gaat er in de Nederlandse wie- I lersport een hoop ellende I schuil. Terwijl de buitenwe reld zich vergaapt aan het suc ces, is de stemming binnens- I kamers triest. Naast het door Prijs 65 Iers het aloude „rechts richten!!!" beoefenen met een boeking kan be boeten als het muurtje ook de tweede keer de vereiste afstand niet in acht wenst te nemen. Er zit iets aardigs en sympathieks in deze nieuwe instructie, die mij wel l aanspreekt. Als ik de vrije schop moest nemen zou ik hem desondanks altijd 1 met een rollertje tegen de muur aan- tochtstrip 50; Imps j jhone cui >0; Judo i C- A..*I lerfectesli grote successen. De amateurs vierden een schitterend hoog tepunt met de verovering van de gouden medaille op de 100 kilometer ploegachtervolging in het wereldkampioenschap. Vl|t Bij de beroepswielrenners volgde de ene indrukwekken- de zege na de andere: Gerrie

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 33