Luchthavenondernemers begrijpen standpunt GS niet KABINET BESLIST VOLGEND JAAR OVER VOORHAVEN Verdeelsleutel blijft onveranderd Beperkt aantal huizen in Alkmaar voor Haarlemmers IR Hasjhond Leo hield man op Schiphol aan met hasj in zolen gevonden voorwerpen V Bouwfonds lil Ondernemers willen groter Schiphol TEKOOP 2 |j| ill ijmondnieuws VrMi Carillonklanken Bijeenkomst vrijdenkers HH N Hwl ZATERDAG 1 6 DECEMBER 19 7 8 IJMOND 6 Z/ 2' J GO J Voor informatie kunt u terecht bij de Bouwfonds-Info centra en uw plaatselijke makelaar. Pas als uw oude huis verkocht is, gaat u voor uw nieuwe betalen. Stel dat u morgen een geweldig huis ont dekt. Precies wat u zoekt. Wat doet u dan? Misschien waagt u ’t erop, koopt meteen, in de hoop uw oude huis snel te kunnen ver kopen. Maar ’t gevolg is dan wel, dat u een tijdje met twee huizen zit, dus ook met twee hypo- theeklasten. En dat kan behoorlijk zenuw slopend zijn. Vandaar dat vele, vele mensen zoiets niet wagen en eerst wachten tot ze een koper hebben voor hun oude huis, voordat ze naar iets nieuws kijken. Zo krijgen we ’t probleem van de kip en het ei: A zet z’n huis te koop, B wil ’t huis van A wel kopen, maar éérst z’n eigen huis verkopen, C wil ’t huis van B wel kopen, maar éérst z’n eigen huis verkopen, D wil ’t huis van C wel kopen, maar éérstEnfin, op ’t laatst zit ieder een op elkaar te wachten, krijgt niemand z’n zin, maakt niemand een goede prijs voor z’n huis. Dan zegt men: ”Tjade huizenmarkt loopt slecht Hoewel wat versimpeld, geeft bovenstaand verhaal toch aan dat wij van het Bouwfonds het probleem niet zozeer zien in de huizenmarkt, als wel in de hypotheek verstrekking. De angst om een tijdlang met twéé hypo theken te zitten, weerhoudt een hoop mensen om een huis te kópen. (Va H en 1 beh por aan D de t bij een onn geei invt ook den ties de diet we vroi „roi was WSWWf U koopt een nieuw huis, maar hoeft er nog niet voor te betalen. Vandaar dat we u vanaf heden aanbieden uw nieuw gekozen huis te financieren, zonder u hiervoor meteen te belasten. Zo komt u nooit in die ongelukkige dwangsituatie. Zolang uw oude huis in de verkoop is betaalt u gewoon uw bestaande hypotheek- lasten bij uw huidige hypotheekverstrekker. Pas na de verkoop schakelt u over op uw nieuwe hypotheeklasten bij het Bouwfonds. Uiteraard bent u Bouwfonds wel rente en aflossing verschuldigd over de periode tussen aankoop van uw nieuwe huis en verkoop van uw oude, maar deze lasten stellen we uit, om ze later in de totale financiering, over de volledige looptijd van zeg 30 jaar te verwerken. Op die manier voelt u er maar weinig van. Waarom - vraagt u zich nu misschien af - doet Bouwfonds dit en anderen niet? Wel, laten we zeggen dat wij ons meer verplicht voelen door datgene wat we altijd zeggen: ’’Bouwfonds-hypotheken helpen mensen in een eigen huis”. In dat helpen, daar zit ’t hem in. - jp (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/ALKMAAR. Zuid-Kennemerland mag in de periode van 1978 tot en met 1980 aanspraak maken op vijftien percent van de voor woningzoekenden beschikbaar komende woningen in Alkmaar. De stuurgroep Noordelijk Deel Randstad heeft deze verdeelsleutel vastgesteld, nadat daarover geruime tijd was gediscussieerd binnen de stuurgroep. Het percentage verschilt niet van dat in de vorige verdeel sleutel, die van toepassing was tot en met 1977. De IJmond krijgt voor zijn woningzoekenden dertig percent van de beschikbaar komende woningen in Alkmaar. DEN HAAG. Minister Tuijn man (Verkeer en Waterstaat) ver wacht in de loop van volgend jaar een kabinetsbeslissing over de aanleg van een Voorhaven bij IJmuiden. Hij zei dat vrijdagmid dag op een bijeenkomst van de commissie zeehavenoverleg in Den Haag. (ADVERTENTIE) Bouwfonds geeft u uitstel van hypothecklasten op uw nieuwe huis, totdat uw oude verkocht is U Vrouwengilde. Het Katholiek Vrou wengilde, afdeling Beverwijk, gaat dins dag 19 december vanaf 10 uur in de St. Jozefzaal aan de Arendsweg, kerststukjes maken. De dames gelieven een rijksdaal- der en een scherp mesje mee te nemen. havenwet. Daarbij wordt de instelling ge regeld van een nationale havenraad. Die moet het beheer van de verschillende ha vens in Nederland coördineren. Tuijnman zei dat hij wel wat voelt voor het idee om een voorlopige havenraad in te stellen voor een periode van ongeveer vijf jaar. In die tijd kan de havenwet tot stand komen. rol „de bereikbaarheid van de bedrijven - ook met de auto- en de bouw- en milieu voorschriften”. (Zoals bekend, is het terug dringen van de voor de nauwe binnenstad Daarbij moet bovendien worden ver meld dat in 1975 en 1976 de woningproduk- tie in de groeikernen, te weten totaal 7528 woningen achterbleef bij de geraamde produktie van 9258. De stuurgroep heeft berekend dat in de periode 1978 tot en met 1980 van de 3960 nieuw te bouwen wonin gen in Alkmaar er 542 voor de woningzoe kenden van Zuid-Kennemerland beschik baar moeten komen, een even groot aantal voor die van Amsterdam en 1084 voor de IJmond. Bij voorkeur zal 50 tot 65 percent van de nieuwe woningen moeten bestaan uit wo ningwetwoningen en koopwoningen in dé beschutte sfeer, tot 10 percent uit premie- veel te grootschalige en ruimtevretende auto één van de moeilijkste opgaven voor de overheid. Een opgave die ook het pro vinciaal bestuur zich heeft gesteld). Adventsdienst. Vrijdagavond 22 de cember is er in de r.k.-parochiekerk aan de Wijkerstraatweg te Velsen-Noord een oe cumenische adventsdienst die om 19 uur begint. Voorgangers zijn pastoor Goudt van de r.k.-parochie en dominee van Wijn huurwoningen, tussen de 30 en 40 percent uit premiekoopwoningén en 5 percent uit ongesubsidieerde bouw. Van de woningen bestemd voor de overlopers zal dertig per cent moeten bestaan uit kleine woningen. Twintig percent van de nieuwbouw zal moeten bestaan uit gestapelde bouw; er zal geen of zeer weinig hoogbouw komen. Leo had even tevoren in de begagekel- ders koffers op verdovende middelen be snuffeld. Normaal gesproken is Leo nooit „in functie” tussen de reizigers. Uitslui tend de bagagekelders vormen het werk terrein voor de hasjhond. Toen hij echter in de buurt kwam van de Fransman die bij de transportbanden op zijn koffers stond te wachten, begon Leo luid te blaffen en maakte aanstalten de man te pakken. De Fransman, die uit New Delhi op Schiphol was aangekomen, werd gevisiteerd, waar bij de douane 720 gram hasj in de steunzo len van de man aantrof. De Fransman is inmiddels overgedragen aan de vreemde lingendienst van de gemeentepolitie te Hoofddorp. Hij zal ons land worden uitge zet. HEEMSKERK. In de periode van 1 november tot 30 november 1978 werden onderstaande voorwerpen als gevonden aan het bureau van gemeentepolitie te Heemskerk aangegeven. Legitimatiekaart voor zaalvoetbal, tam me kraai, hond, kanarie, poes, papagaai, stripboeken, aansteker, rijzweepje, geld, handschoenen, herenhorloge, muts, arm band, kinderschoentje, klompen, sleutels, voetbal, verz. plaatje, zakmes. Bovenstaande voorwerpen zijn aan het bureau te bevragen en wel van maandag tot en met vrijdag van 9.00 uur tot 17.00 uur. i) cial naa sch een De wen dus moe Hi geve ning wel mee gelei delir zijn begr mee De aan een die 5 tijd W< erns werl voot Wel bij h I) ver dez (hei E VOO fen heii E de 1 dpi; ver var E ge cor noj L. 1 en eer Ee jaar bela vori betr gekt vlak de, zijn. M eem diffi toch mog dit j wet ders aan D pun resi gehi wel coll, wor geei nar, ome wijs kon voo van zem „op gen blee schi nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten VAN ZANT MAKflJWR 010-46381 (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De vrijdenkersvereni ging De Vrije Gedachte heeft voor van middag een bijeenkomst in hotel Lion d’Or aan de Kruisweg 34 georganiseerd. Het thema van deze middag is „Zonnewende, het heidense kerstfeest”. Spreker is Char les van Oostrom. De bijeenkomst begint om twee uur. VELSEN. De Velsense stadsbeiaar dier Hein de Ligt bespeelt zaterdagmiddag van vier tot vijf uur het stadhuiscarrillon op het Plein 1945. Het programma luidt als volgt: 1. Rondeau - M. van den Gheijn; 2. Het komt een schip geladen, Manen, sterren, nachtplaneten, In dulci jubilo; 3. Thema met 13 variaties - W. Vogel; 4. Improvisatie - H. de Ligt; 5. Andante - B. Galuppi; 6. Hirtenruf - V. Rathgeber; 7. La Bergeri - F. Couperin; 8. Lied, variaties, fugato en koraal - W Vogel. Het Amsterdamse bedrijfsleven dringt al jaren aan op de bouw van deze haven die de regio een economische prikkel moet geven. Tuijnman gaf toe dat de beslissing van de regering lang op zich laat wachten. Dat komt, zei hij, onder meer doordat de gevolgen van de oliecrisis veel langer heb ben doorgewerkt op de overslagresultaten in de Nederlandse havens, dan eerst ver wacht werd. Wat ook nog wel tijd zal vergen, zei Tuijnman, is de voorbereiding van een -.. ..- -.-..-.y. Schiphol, voor de ondernemers niet groot genoeg. stedelijke zuiden van Noord-Holland kwam in de groeikernen in het noorden in de jaren 1975 en 1976 beschikbaar: in Alk maar 51,5 percent, in Hoorn 59 percent, in Purmerend 55 percent en in Lelystad 62 percent. SCHIPHOL. Schiphols hasjhond Leo heeft vrijdagmorgen het verblijf in ons land voor een Fransman een bijzonder onaangename wending gegeven. Leo greep de 23-jarige man bijna in de benen toen hij samen met zijn baas in de aan komsthal liep op weg naar de douanekan toren. Vogel vreugd. De Volièrevereniging „Vogelvreugd” houdt op 21 december een y kienavond in café Sport. Aanvang 8 uur. Op zaterdag 23 december is er weer een Vogelbeurs in het gebouw aan de Heems- kerkerweg 189. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De ondernemers op de luchthaven Schiphol en in de Amsterdam se haven trekken in hun reacties op het ontwerp-streekplan voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied één lijn. De Scheepvaart Vereniging Noord vult haar pleidooi voor meer mogelijkheden voor de Amsterdamse haven aan met kritiek op het standpunt van GS, dat Schiphol niet mag uitgroeien boven een capaciteit van 18 a 20 miljoen passagiersbewegin- gen per jaar. En de Nederlandse Vereni ging voor Luchttransport maakt niet al leen bezwaar tegen de beperkingen, die de luchthaven worden opgelegd, maar sluit zich aan bij de havenondernemers, dat eigenlijk de Voorhaven zou moeten wor den aangelegd. De luchthaven- en havenondernemers zijn van mening dat de economische belan gen in het streekplan-ontwerp te weinig aan bod zijn gekomen. „Op de luchthaven worden meer invoerrechten en accijnzen geheven, dan in het Nieuwe Waterwegge bied, inclusief de olie. Dat is te verklaren uit het hoogwaardig karakter van de lucht vracht. De luchthaven is in deze regio de voornaamste economische bron. De mo derniseringen in de luchthaven gaan zo snel, dat zelfs de modernste luchthaven, wanneer niet een alert beleid wordt ge voerd, op korte termijn verouderd kan zijn ten opzichte van andere luchthavens”, zo stelt de Vereniging voor Luchttransport. De luchthavenondernemers vinden het onbegrijpelijk dat GS in principe elke ca paciteitsuitbreiding van de luchthaven af wijzen op grond van planologische en mi lieutechnische overwegingen. Zij vinden de komst van een tweede stationsgebouw onontkoombaar en een tweede vrachtare- aal en vijfde baan noodzakelijk. In de direkte omgeving van Schiphol zouden mogelijkheden moeten komen voor de ves tiging van luchthavengebonden industri eën, ter versteviging van de luchtvrachte- conomie, vinden de luchtvracht-onderne- - mers. (Zoals bekend is dat een eis, die dwars tegen de grondgedachte van het streekplan, afremming van de druk op de woningmarkt in het zuiden van de provin cie en daarmee op het Groene Hart van de Randstad, in gaat). De luchtvrachtondernemers wijzen op het belang dat Schiphol moet kunnen blij ven concurreren tegen andere luchthaVens in de buurt. Ook de Scheepvaartvereni- ging Noord vindt dat de provincie „het zich niet kan en mag permitteren aan onze zee- en luchthaven belemmeringen op te leggen, waardoor groeimogelijkheden voor de toekomst worden gekapt”. De Noordhollandse kamers van Koophandel wijzen in hun bezwaarschrift tegen het streekplan eveneens op de „steeds scher pere concurrentie met andere havens op de kuststrook tussen Le Havre en Ham burg. De Scheepvaartvereniging is ontevreden over het feit, dat de Voorhaven is afgewe zen, maar stelt zich te moeten neerleggen bij deze beslissing. Vol verwachting wordt nu uitgezien naar de mogelijkheden die het Open Beraad over de havenontwikke ling bij IJmuiden nog zal bieden. Men vindt dat Provincie en Rijk de Amster damse haven tekort hebben gedaan. Er is wel een periode van ruim tien jaar studie geweest en daarin is niets positiefs ge beurd, aldus de Scheepvaartvereniging. De Noordhollandse kamers van Koop handel wijzen niet alleen op de belangen van de Amsterdamse haven en de luchtha ven Schiphol. Bezorgdheid wordt uitge sproken over de teruggang van de hoog waardige werkgelegenheid in de Amster damse binnenstad. Die teruggang moet een halt worden toegeroepen. Veel zal af hangen van de vestigingsvoorwaarden, waaronder het bedrijfsleven zal moeten werken. In het bijzonder spelen een grote gaarden van de Ned. Hervormde Gemeen te. De heer Tabak, praeses van de Gerefor meerde Gemeente, zal de bijbellezing ver zorgen. Voor Amsterdam schiet er dan nog vijf tien percent over, want Alkmaar zelf eist veertig percent voor zich op. Amsterdam krijgt een vepl grotere portie in de groei kernen Hoorn, Purmerend en Lelystad: zeventig percent, de rest is voor de woning zoekenden van de groeikernen zelf. Van het in Almere beschikbaar komende wo ningbestand eist Amsterdam minimaal vierenzestig percent voor zijn woningzoe kenden op; de Gooi en Vechtstreek krijgen van de stuurgroep maximaal zestien per cent van de nieuwe woningen in Almere. Met deze verdeling wordt de lijn voortge zet, die in de afgelopen jaren is gevolgd. Daarbij moet wel worden gezegd, dat de percentages in de praktijk niet werden gehaald, omdat onder andere' de groeiker nen een gedeelte van de nieuwbouw moes ten benutten voor de huisvesting van per soneel van bedrijven die zich in de groei kernen vestigden en voor huisvesting van nieuw gemeentelijk personeel. Voor het

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 6