d in algemene stemmen aanvaard n CURSUSSEN LASSEN EN LOODGIETER ZEER GEWILD Spaanse vakdiploma’s voor buitenlandse cursisten Nog volop werk op terrein van de volksgezondheid Enkele moties door raad met 4 4 Die J V geeftgratis A kaarsen i I weg! burgerlijke stand veilingen beverwijk PvdA geeft college „herkansing” voor de I Modieuze kleding feestdagen Oprichting Promotie Club Zeestraat vertraagd Steek uw licht op bij de Chevrondealer. voor veranderingen Wethouder Verhoog wel Samenwerking Rolstoelroute Onroerend goed Bejaardenzorg Oppositie Opnamebeleid Intergemeentelijk Stemmenoogst van driedaagse praatmarathon „in LI V 6 ZATERDAG BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 8 1 6 DECEMBER I Wij hebben voor u een uitgebreide sortering damesmede PLANETENWEG 26 28 IJMUIDEN TEL. 11888 eino b.u. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Op de derde en laatste dag van de begrotings behandeling kwam de financiële portefeuille van wethouder P. Vos aan de orde. De PvdA-fraktie stelde bij mon de van de heer J. Verhoeven, dat bij de hele begrotingsbehandeling een politieke discussie, eigenlijk onmogelijk is geweest omdat er geen meerjarenplanning en geen investeringsnota is, waardoor er ook geen prioriteiten kunnen wor den bepaald. Ook de consequen ties van Bestek 81 zijn nog niet in de begroting voor het komende dienstjaar verwerkt. „Waar zijn we dan eigenlijk mee bezig”, vroeg Verhoeven zich af. De term „rommelen in de kleine marge”, was al eerder gevallen. 7 f.i DVERTENTIE) 9 9 Pin op neus voor meerjarenplanning ren kan bezig houden. (ADVERTENTIE) Tl (ADVERTENTIE) Chevron ;lt voor ad in te eer vijf it stand ling ge- ad. Die nde ha- beiaar- niddag arrillon uidt als e van 1 werden vonden >litie te ■t werk- j echter n die bij 's stond iffen en ken. De ■chiphol 1, waar- steunzo- sman is ■eemde- ilitie te n uitge- De heer Verhoeven had geen vertrou wen in „een vette worst” uit Den Haag en dus zou men zelf alle zaken op een rijtje moeten zetten. Hij wilde het college „een herkansing” geven door te eisen dat die meerjarenplan ning uiterlijk in juni van het komende jaar wel rond en bespreekbaar is, zodat daar mee dan tenminste een betere basis is gelegd voor de volgende begrotingsbehan deling. Alleen onder die voorwaarde zou zijn fraktie akkoord kunnen gaan met de begroting voor 1979, waar nu toch niet veel meer aan te veranderen valt. De heer Dudink (CDA) hechtte ook zeei aan een meerjarenplanning, waarvoor hij een fraaie procedure had uitgedacht, maai die volgens de PvdA wel veel verder in de tijd kan worden afgerond en dus te laat. Wethouder Vos zegde toe, dat er nu eens ernstig aan die meerjarenplanning ge werkt gaat worden, maar hij wenste zich vooralsnog niet vast te leggen op juni 1979. Wel op „zo spoedig als mogelijk is”, waar bij hij juni als „streven" wilde aanhouden. Een uitvoerige discussie werd er ook dit jaar weer gevoerd over de onroerendgoed- belasting. De heer Nijssen (D'66), die in de vorige raadsperiode niet in de raad zat, betreurde het, dat de gemeenteraad heeft gekozen voor de grondslag van de opper vlakte en niet voor de economische waar de, die voor de burger veel duidelijker zou zijn. Maar die oppervlaktegrondslag is er nu eenmaal en de discussie gaat altijd over de differentiatie in de liggingsfactoren, die toch weer enige subjectieve beoordeling mogelijk maken. De discussie spitste zich dit jaar toe op de patiobungalows, die in de wet niet duidelijk naar hun aard zijn on derscheiden. Deze kwestie is inmiddels aan de belastingrechter voorgelegd. De heer Verhoeven (PvdA) bracht dit punt nadrukkelijk in de discussie en het resultaat was na een lang debat, dat de gehele raad, inclusief wethouder Vos, zich wel kon verenigen met het voorstel van het college, waarin de voorgestelde verhoging wordt geregeld, maar dat voorlopig nog geen aanslag wordt gestuurd aan de eige naren of bewoners van de patiobungalows omdat er wat betreft die huizen nog een wijziging in de berekeningsfactoren kan komen. De heer Verhoeven stelde nog voor, dan een voorlopige aanslag op basis van het laagste tarief voor die patio’s te zenden, opdat de betaling zich niet kan „ophopen'’ voor de betrokkenen en de gemeente geen renteverlies lijdt. Maar dit bleek te veel praktische problemen te scheppen. De CDA-fraktie, met als financieel spe cialist de heer Dudink, was nieuwsgierig naar het Heemskerkse aandeel in de schuld van het CAIJ. Hij wilde wel eens een evaluatierapport zien met betrekking De Spaanse cursisten van de Vakoplei ding i.o. maakten erin de Nieuwe Slof een gezellige middag van. Terwijl de direc- teur-generaal van het Spaanse ministerie van Arbeid zich onderhield met de Spaan se ambassadeur en de heer Wilmink van de directie Hoogovens (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In de Nieuwe Slof reikte vrijdagmiddag de directeur-gene- raal van het Spaanse ministerie van Ar beid, Don Manuel Sevilla Corella, aan tachtig landgenoten het officiële Spaanse diploma uit van de eerste serie vakoplei dingen loodgieten en lassen. De PvdA-motie om het college te vragen een verkeerscirculatieplan en een fietspa denplan op te stellen, haalde het met een kleine door wethouder Ten Haken (VVD) voorgestelde en door de PvdA geaccep teerde wijziging, wel. Die werd met alge mene stemmen aangenomen en dat gold ook voor de CDA-motie over het fietspad langs de Tolweg, ter kennis te brengen van Provinciale Staten. Tegen de PvdA-motie om uiterlijk mei 1979 een ontwerp-meerjarenplanning aan de raad voor te leggen stemden alleen de heren Dudink en Dijkstra van het CDA. Hun fraktieleider Verduin sprak er alleen zijn twijfel over uit of die datum gehaald kan worden. Een aspekt daarvan is de kostenconse quenties. Met als voorbeeld de districtsge- zondheidsdienst wees hij op het feit, dat bijvoorbeeld die dienst in Velsen andere funkties zal hebben dan in Heemskerk en aan een kostenverdeling zitten dan haken en ogen. Na deze hele afwikkeling van zaken rest te voorzitter burgemeester J. H. Kok alleen nog de taak afscheid te nemen van me vrouw C. B. M. de Ridder als raadslid voor de PvdA. De voorzitter wees op het vele werk dat zij in talrijke cómmissies heeft verzet. Namens de raad bood hij een ets van het raadhuis aan. Martin de Groot bedankte haar namens de gehele raad, wijzend op haar grote inzet en haar collegi aliteit. Aan de rolstoelroute door het winkelcen trum wordt al gewerkt. Voor de toeganke lijkheid van het postkantoor voor invali den zal nu snel een provisorische oplossing Het zo lang mogelijk zelfstandig blijven van de bejaarden blijft uitgangspunt voor het bejaardenbeleid in Heemskerk. Wat de toewijzing van bejaardenwonin gen betreft was de heer Verhoog het wel met de Partij van de Arbeid eens, dat de verantwoordelijkheid daarvoor primair moet liggen bij het gemeentelijk bureau huisvesting. Maar in Heemskerk is naar zijn mening sprake van een gegroeide situatie die nog goed voldoet. Daarin wil de hij op dit moment geen verandering brengen, maar op de duur zou men wel naar een andere opzet toe moeten. geweest dat de PTT geen duidelijke plan nen heeft voor uitbreiding of verplaatsing. In het kader van de voorlichting over de volksgezondheid kondigde de wethouder een nieuw projekt aan voor de scholen. De kwestie van de indicatiecommissie die adviseert bij de opname in bejaar denoorden heeft enige haken en ogen, ook al vanuit een gegroeide situatie. Daarover was de wethouder het eveneens eens met de PvdA-fraktie, maar omdat al die zaken ook personen raken, wilde hij daarover liever verder praten in de commissie, waar dan ook de regionalisatie van die commis sie bespreekbaar kan worden gemaakt. slechts acht leden zich als lid aangemeld. Het bestuur van de ZPC i.o. wil iets aan die afwachtende houding van de Zeestraat- winkeliers gaan doen door op dinsdag avond 19 december een gezellige bijeen komst te houden in de bovenzaal van de Wijcker Herberg. Men begint om 21.30 uur aan het aandag at 17.00 De PvdA kon wel akkoord gaan met een verhoging van de reinigingsrechten, mits deze beperkt zou blijven tot vijf gulden (het voorstel was en bleef tien gulden). Een voorstel van de PvdA was ook om voor 1980 de hondenbelasting af te schaf fen, maar ook dat haalde geen meerder heid in de raad. De PPR/PSP-fraktie informeerde naai de extra winst die mogelijk uit het gasbe drijf komt en die nog niet in de begroting is verwerkt. Wethouder Vos zei de groptte van dit bedrag ook nog niet te kennen. De WD-fraktie drong aan op een stren ge kostenbewaking. De premie voor de controleur die een hondje vindt waarvoor nog geen belasting is betaald, vond de heer L. W. M. v. d. Kolk maar een vreemde zaak en dat was wethouder Vos wel met hem eens (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. In de vragen die in de sector volksgezondheid, bejaardenzorg en maatschappelijk werk waren gesteld zijn door de raadsfrakties een groot aantal vraagtekens gezet bij de regionalisering. Wethouder C. C. Verhoog (CDA) wees in zijn beantwoording op de van overheids wege opgelegde regionalisering waar men niet omheen kan en die samenwerking noodzakelijk maakt. BEVERWIJK. De aanvoer naar de bloemenveiling wordt wat groter. Naast de narcissen en de hyacinten valt er nu ook een ruimer aanbod te noteren van de tulpen. De handel kende een vlot verloop en over alle linies werden goede prijzen betaald. De prijzen van de narcissen kwamen door de massale aanvoer onder druk te staan: voor de Yellow Sun en de Carlton ptijzen van 14 tot 20 cent per stuk. Bij de tulpen betaalde men voor de Apeldoorn, Paul Richter en Christmas Marvel tussen de 30 en 50 cent per stuk. Hyacinten liepen in prijs op en kwamen tot 90 cent per stuk. Er werden ook beste prijzen gemaakt voor fresia’s: tot 35 cent per stuk. Anjers kwa men niet verder dan tussen de 12 en 57 cent per stuk en de rozen staan op een prijs van 12 tot 80 cent per stuk. Er is veel belang stelling voor de trosanjers die tot 350 cent per bos kwamen. Ook de kleine aanvoeren van nerinen met prijzen van 30 tot 85 cent per stuk was opvallend. Bij de potplanten blijven de cyclamens het goed doen en brachten tot tien gulden per stuk op. De kerstartikelen, zoals hulst met bes gingen tegen hoge prijzen van de hand. 2. Het terren, Thema ivisatie ippi; 6. Jeri - F. ato en al, tam- pagaai, e, geld, s, arm- ileutels. GEBOREN: Anika Hartman, Ronald Johannes Ma thilda Beentjes. Janneke Vos, Erik Arnol- dus Daniel van der Eng, Maria di Mattia. ONDERTROUWD: Ponimin Moesa en Kartijem Mertoka- rijo, Franciscus J. G. Bekker en Bernardi- na I. M. van der Lem. GEHUWD: A. L. C. van Roon en C. A. M. de Wit, L. J. Zonneveld en M. C. M. van Son, R. M. van Batum en J. M. G. Schoorl, B. Veenstra en A. E. Reerds. OVERLEDEN: Mario di Mattia, geb. 7 juni 1951, overle den te Amsterdam; Mattheus Kwaak, geb. 27 juni 1896, overleden te Beverwijk; Lute Hulshof, geb. 9 april 1920; Margaretha Alwine van den Abeele-Bausch, geb. 1 mei 1893; Cornelis Kuil, geb. 29 jan. 1900; Keetje Grapendaal-van Ham, geb. 17 dec. 1909; Rinske Brouwer-Jasper, geb. 13 febr. 1902. met name voor de initiatiefnemers van de Spaanse Kommissie betekent dit een be kroning van een aantal jaren hard werken aan de belangenbehartiging van de Span jaarden in dit gebied. Het betekent echter geen afsluiting. Inmiddels is met de parti cipanten in de werkgroep vakscholing- spanj aarden en met het Ministerie van Sociale Zaken, en met het Spaanse Minis terie van Arbeid alweer overeenstemming bereikt over enkele nieuwe cursussen. Op nieuw zullen er cursussen lassen en lood gieten worden gegeven aan een 40-tal cur sisten per cursus. Daarnaast krijgen diege nen die geslaagd zijn voor loodgieten de mogelijkheid om een aanvullend diploma verwarmingsmonteur te behalen. Alhoewel Hoogovens volledig bereid blijft om haar medewerking aan deze vorm van vakscholing van buitenlandse werknemers te geven, is men in de werk groep toch tot het besluit gekomen om ook de uitvoering en bewaking van dit project verder zelf ter hand te nemen. Daartoe bestaat inmiddels de Stichting Vakscho ling Spanjaarden i.o., waarin dezelfde in stanties, die ook reeds in de werkgroep Het resultaat was als volgt. De WD had een motie ingediend over spreektijdbekor- ting tot twintig minuten per fraktie. Het CDA wilde daar eerst toch nog wel even over praten en de PvdA wilde dat ook. aankondigend dat men dan toch de grootte van de fraktie in het geding wilde brengen. Mevrouw Van der Ploeg schortte haar motie op tot na die bespreking. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Gedurende de drie dagen van begrotingsbehandeling waren er heel wat moties op de tafel voor de burgemeester beland, die aan het einde van de praatmarathon nog in stemming moesten worden gebracht. toegezegd met een voorstel in de raad te komen op basis van het programma waar aan een werkgroep nu werkt. Bezuiniging lag niet in zijn voornemen. Een andere PvdA-motie betrof het vast stellen van uitgangspunten voor de toewij zing van bouwgronden voor woningwet woningen en premiekoopwoningen (grote re bouwcontingenten om de tóegestane maximale prijs te halen). Inhoudelijk was de raad het wel met deze motie eens, maar het „dwingende karakter” ervan en terwille van een goede verstandhouding met de woningbouwcor poraties, bleek de meerderheid er niet zo'n behoefte aan te hebben op dit tijdstip De motie kreeg alleen de steun van PvdA. PPR/PSP en D’66. waren vertegenwoordigd zitting zullen ne men. De voorbereiding van statuten, huis houdelijk reglement en dergelijke meer, zijn in een vergevorderd stadium en op korte termijn zal een en ander effectief worden. Aan de voorbereiding van de nieuwe cursussen (lassen, loodgieten en verwar mingsmonteur) wordt de laatste hand ge legd- Ook voor de cursus verwarmings monteur heeft Hoogovens weer gezorgd voor een cursuslokaal. Begin november is door het Nederlandse Ministerie van Soci ale Zaken de begroting voor de nieuwe cursussen goedgekeurd tot een totaal be drag van ruim 250.000 gulden. De Spaanse autoriteiten hebben weer hun medewer king toegezegd door de docenten te leve ren voor de komende anderhalf jaar. Uit het grote aantal aanmeldingen dat ook voor deze cursussen weer werd gedaan, blijkt dat het initiatief dat indertijd door de kommissie van het Centro Espanol werd genomen, en dat nu door de Stichting Vakscholing Spanjaarden i.o. wordt ge dragen, in een duidelijke behoefte voor ziet. Dan moesten er nog enkele amendemen ten (wijzigingen in de begroting) behan deld worden van de heer Mandos (PPR/PSP). Van geen van de frakties kreeg hij steun in zijn voorstel om het Noordhollands Philharmonisch Orkest niet meer te subsidiëren. De PvdA steunde BEVERWIJK. De oprichting van de Zeestraat Promotie Club heeft nogal wat voeten in aarde. Tijdens de ledenvergade ring in januari van dit jaar namen de leden voorstel aan een nieuwe contributierege- ling uit te werken in verband met die zelfstandigheid van de Promotie Club. Om de club te kunnen oprichten is ook een ledenlijst noodzakelijk. Tot nu toe hebben worden gezocht. De moeilijkheid is steeds De cursussen, begin 1977 begonnen, zijn tot stand gekomen door intensieve samen werking tussen het Centro Espanól IJ- mond, de Spaanse autoriteiten, het Neder landse Ministerie van Sociale Zaken, Hoogovens en de Peregrinus Stichting. De Stichting Vakscholing Spanjaarden i.o. wil met de opleidingen voor Spanjaar den hun wederinpassing in de arbeids- marktsituatie in Spanje, in geval van te rugkeer, verbeteren. Vele Spanjaarden hebben immers voorafgaand aan hun emi gratie naar Nederland nimmer de moge lijkheid gehad om een afgeronde vakoplei ding te verkrijgen. Het merendeel van de cursisten slaagde er in het diploma te behalen. Voor de werkgroep Vakscholing Spanjaarden, en hem wel in het voorstel om het bedrag voor culturele vorming van de school gaande jeugd niet te verlagen, ook al ligt er nog geen programma op tafel. De rest van de raad had geen behoefte aah dit amende ment, nadat wethouder Van Herpen had j De heer De Groot (PvdA) wees op de „vergrijzing” van Heemskerk waardoor de druk op de toewijzende instantie bij een schaarste aan bejaardenwoningen zal toe nemen. Hij vond het ook discrimerend, dat de jongeren zich moeten wenden tot het gemeentelijk huisvestingsbureau en dat de ouderen worden doorverwezen naar een particuliere instelling. Inzake de toewij zing van bejaarden woningen diende de heer De Groot een motie in. Hij stelde de zaak daarmee principieel (toewijzing door de gemeente), want op zich zei hij op dit moment wel alle vertrouwen te hebben in de mensen die nu de bejaarden woningen toewijzen, ook al is daarop een controle nauwelijks mogelijk. Maar dat juist zou in de toekomst moeten veranderen. De heer Verhoog onderschreef de na druk die verschillende frakties legden op i de plaatselijke bereikbaarheid en herken baarheid. Een volksgezondheidscentrum zag hij als een aantrekkelijk toekomstper- spektief. Continuïteit in het algemeen maat schappelijk werk in de IJmond achtte de wethouder nu verzekerd door de deze week tot stand gekomen nieuwe stichting, waarin de gemeenten vertegenwoordigd zijn, evenals de gemeentelijke sociale diensten. Hij achtte nu een betere contro le mogelijk en ook een betere binding met de gemeentelijke sociale diensten. Alleen de PvdA stemde voor de door deze fraktie ingediende motie om één jaar nadat de nieuwe Lichtboei in gebruik is genomen al een onderzoek in te laten stel len door een onafhankelijk bureau naar de reikwijdte van dit buurthuis ten aanzien van het Heemskerkse deel van Oosterwijk- Zuidbroek”. „Geen wantrouwen vooraf" en „het bestuur niet dan al onder curatele stellen" waren de motieven om tegen te stemmen. Met algemene stemmen aan vaard'werd de PvdA-motie om op korte termijn contact op te nemen met het bestuur van het St. Jozefziekenhuis over een tijdelijke huisvesting van de sociale dienst in het oude ziekenhuis of een ande re oplossing voor herhuisvesting van die dienst. Ook met algemene stemmen haalde de PvdA-motie om de kwaliteit van het on derhoud aan gemeentewoningen te garan deren de eindstreep. De PvdA stemde tegen de motie inzake de regionale onderwijsbegeleidings dienst, ingediend door de WD. Het motief van de PvdA was „te vrijblijvend" en „overbodig". De PvdA-motie om ter kennis van rege ring en Tweede Kamer te brengen, dat de gemeenteraad die maatregelen uit Bestek 81 afwijzen die de gemeente korten en de autonomie aantasten, wilde de CDA-frak tie in die zin gewijzigd zien, dat de Tweede Kamer „bijzondere aandacht" aan die maatregelen zou besteden. Maar de discus sie in de Tweede Kamer over Bestek 81 is al gevoerd en daar zag de PvdA dus weinig heil in. Nijssen (D'66) vond deze motie niet nodig omdat de Vereniging van Neder landse Gemeenten al scherp heeft gerea geerd. De motie kreeg tenslotte alleen de steun van de heer Mandos (PPR/PSP). Op het terrein van de geestelijke volks gezondheid sluiten vooralsnog niet alle in stellingen zich aan bij de gemeenschappe lijke regeling, maar ook bij die instellingen bestaat volgens de wethouder wel de wil tot samenwerking. In z’n algemeenheid stelde de wethouder dat men niet moet gaan samen werken waar dat niet nodig is. In zijn beantwoording legde de wethou der de nadruk op samenwerking in de zogenoemde eerste lijnsvoorzieningen. Hij vond het ook de moeite waard om in de IJmond iemand vrij te maken die zich speciaal met die samenwerkingsstructu- tot het totaal aan gemeenschappelijke re gelingen (intergemeentelijk) en de finan ciële consequenties. Dat vond wethouder Vos een goed idee. „Want we zitten hier soms lang te praten over een paar duizend gulden, terwijl we voor die gemeenschappelijke regelingen tienduizenden guldens moeten neertellen zonder dat we daar veel invloed op kunnen hebben". Dat was voor de wethouder voor al een aanleiding om in de toekomst zeer voorzichtig te zijn met het aangaan van nieuwe regelingen. De heer Vos nam ook enkele financieel- technische suggesties van de heer Verhoe ven (PvdA) over of in overweging. Op verzoek van de heer Dudink wilde hij de precariorechten wel opnieuw in discussie brengen Wat het ambulancevervoer betreft had de wethouder alle waardering voor zoals j het nu gaat. „Maar de centrale meldings -post is ook zo’n zaak die ons van hoger- j hand wordt opgelegd”. Wat het funktione- ren van de sociale dienst betreft kan een I eerste afronding binnenkort worden be- sproken. Voor tapijtreiniging, vaste vloerbedekking losse kleden bankstellen Ook levering nieuwe vloerbedekking en gordijnstoffen Zijlweg 286, Haarlem. Tel.. 023-313289 gratis kaarsen indeaktie nes

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7