Zwartkruis voegde Tscheu la Ling toe AZ-fan gaf zich bloot Spectaculaire partij tussen Haarlem en AZ Schorsingen Feyenoord gaat in beroep Dordrecht in tegenaanval ITIE Nog bonter Oppermachtig „Vlam in de pan” 12 13 MAANDAG 1 8 DECEMBER 19 7 8 aart. ant. uilende woning /Veet u amen’ 'dente- lil ROB DE KIP i* SPORIEF ENERGIE WON VAN TECHNIEK (Van onze sportredactie) ■MB I ningen Ires in GOVERT WISSE Jan Klijnjan: inzet van tegenstand. Ajax mocht” profiteren a kant Ie te Pen (Van onze sportredactie) HAARLEM. De 12.000 toeschouwers bij Haarletn-AZ’67 werden vlak voor het begin van de wedstrijd danig verrast door een jongeman die plotseling het veld op kwam en zonder blikken of blozen zijn boven- en onderbroek naar beneden trok. Minutenlang toonde hij het publiek en aanstormende fotografen zijn geslachts delen. Toen hij enkele politiemannen aan zag komen, verdween de AZ-supporter weer over de afrastering. De streaker is tijdens de wedstrijd aan gehouden. Na verhoor heeft de politie hem weer vrijgelaten. Zeven andere AZ-sup- porters, variërend in de leeftijd van 14 tot 24 jaar, werden eveneens opgepakt vanwe ge verstoring van de openbare orde. Zij richtten enige vernielingen aan aan bus hokjes, een treincoupé e.d. Ook zij moch ten na verhoor weer gaan. In Velsen ontstonden er eveneens pro blemen met AZ-supporters die op weg naar huis ruiten stuk gooiden van het station Santpoort-zuid. Op het Schoter- kerkpad werden zes lantaarnpalen omver geworpen en een aantal betonnen paaltjes over het pad gesmeten. Vorige week nog was Barry Hughes be hoorlijk aangeslagen door de 3-1-neder laag bij FC Den Haag. Na afloop spoedde hij zich snel naar de gereedstaande bus, op die manier moeilijke vragen van de pers ontlopend. De Hughes van gisteren had niets weg van de man die vorige week stilletjes wegsloop. Tijdens de wedstrijd balde hij meermalen zijn vuist naar het 12.000-koppige publiek, dat zich prompt liet meeslepen. Hij is een meester in het bespelen van het publiek. Zijn nieuwste act vormde een kermistoetertje, waarmee toen weg te pesten. Op alle mogelijke ma nieren zat hij me dwars. Hij heeft toen dingen uitgehaald met me, die me diep in mijn hart hebben geraakt. Sinds die tijd ben ik er op uit om hem terug te pakken. Ik vind hem een zeurpiet, die zichzelf niet is en aan dat soort mensen heb ik een hekel”, aldus Hughes. De trainer van Haarlem was zo gebrand op revanche op Kessler, dat hij zijn spelers in de afgelopen dagen veel harder aanpak te op de trainingen dan normaal en op alle mogelijke manieren probeerde AZ zand in de ogen te strooien. Zo gaf hij Rob de Kip de opdracht om tijdens de warming-up een praatje te maken met AZ’s libero Johnny Metgod. De Kip: „Ik moest tegen Metgod zeggen, dat ik Hughes maar een stomme vent vond, die zoals te doen gebruikelijk in de laatste weken, weer zeer behoudend zou spelen. Metgod geloofde het geloof ik ook nog, want hij ging meteen naar de kleedkamer”. In tegenstelling tot wat De Kip aan Met god had gezegd, had Hughes een zeer aanvallende tactiek uitgedokterd. Door „Ik wilde in deze derby iets doen om de vlam in de pan te laten slaan. Het is geen opschepperij, maar ik weet dat het pu bliek reageert op mijn grappen. Vandaar die toeter. De meeste clubs kopen spelers om tot betere prestaties te komen, ik koop toeters. Ik moet buiten het voetbal dingen bedenken om het publiek te vermaken. Bovendien is Kessler geen vriend van me. Je mag best weten dat het me goed doet als hij te kijk wordt gezet”, aldus de Haarlemse oefenmeester. Ajax-trainer Cor Brom deelde die visie. Terwijl zijn collega Spitz Kohn de kater van die volstrekt onverwachte nederlaag verwerkte in de beslotenheid van de Twentse kleedkamer, legde Brom de feilen van FC Twente nadruk kelijk bloot: „De overwinning mag dan misschien niet verdiend zijn, wanneer een ploeg verzuimt de zaak af te maken, moet je met zoiets rekening houden. FC Twente heeft vanmiddag een levensgrote kans gemist en daar hebben wij van geprofiteerd”. Tussen Tscheu la Ling en Jaap Bos, beiden louter speelde slechts één gedachte: revanche op Georg Kessler. Barry Hughes beschouwde Haarlem-AZ’67 vooral als een privé-oorlog- je tussen Kessler en zichzelf, dat hij hoe dan ook moest winnen. Hughes kreeg zijn revanche, hoewel de spectaculaire wedstrijd Op een psychologisch belangrijk mo ment (vlak voor het rustsignaal) kwam Haarlem verdiend op 1-0. Frans Reuser liet een corner scherp indraaien naar de eerste paal, alwaar Ricky Meskovic aan toonde in de Alkmaarse malaise te willen delen door volledig mis te tasten. De Kip gaf de bal een laatste trap om er van overtuigd te zijn dat het speeltuig de doel lijn was gepasseerd. De tweede helft zou een heel ander beeld te zien geven. Haarlem moest zich, of het wilde of niet, door de pressie die AZ na rust ontwikkelde, beperken tot het afstop- pen van Alkmaars aanvallen. Moeilijke tijden leken aan te breken voor Haarlem, doch dat pakte in eerste instantie heel anders uit. In de 63e minuut omzeilde Frank van Leen handig de buitenspelval en scoorde beheerst: 2-0. Dertien minuten later was de verrassing compleet, toen Joop Böckling - na rust als eenling in de voorhoede toch erg lastig voor AZ’67 - na knap aangeven van Martin Haar voor 3-0 zorgde. AZ’67 had op dat moment nog 14 minu ten om verandering in de stand te brengen. Hugo Hovenkamp maakte het in de 39e minuut nog iets bonter dan Kist. Het werd hem even rood voor de ogen toen hij grof onderuit werd gehaald door Frans Reuser. Achter de rug van scheidsrechter Jonker diende Hovenkamp zijn Mokumse opponent een kopstootje toe. De Alkmaar se linksback kwam er met een gele kaart vanaf, doordat zowel scheids- als grens rechter niet getuige waren geweest van de wandaad van Hovenkamp. „Ik heb de gele kaart gegeven, omdat de grensrechter heeft gezien dat Hovenkamp een bewe ging maakte die de intentie had zijn te genstander een kopstoot toe te dienen. Hij heeft echter niet gezien dat beide spelers elkaar geraakt hebben”, aldus Jonker. Alle factoren waren aanwezig geweest om Ajax voor het eerst sinds vele jaren weer een nederlaag toe te brengen. Daar was allereerst het vroege openingsdoel punt van Frans Thijssen, die reeds in de tweede minuut een voorzet van Heini Otto doeltreffend verlengde. De Twentenaren waren vanaf dat moment ook oppermach tig, hielden Ajax toen ook met vaak voortreffelijk voet bal voortdurend onder druk. In die periode onderscheid de zich vooral Hallvar Thoresen, die Kees Zwamborn herhaaldelijk in grote verlegenheid bracht. Op het middenveld was de Twentse formatie goeddeels aangewezen op de voortreffelijk spelende Theo Pahlplatz en Frans Thijssen, die echter evenmin konden verhinde ren dat de angst in de Twentse ploeg zich reeds kort vóór de rust aandiende. Scoringskansen voor Tscheu la Ling en Frank Arnesen waren daarvan ook indirect het gevolg. toevallig rechtervleugelspits, lag ook het kardinale ver schil in deze hoogst aantrekkelijke en kwalitatief uitste kende ontmoeting. Dat verschil in individuele klasse was uiteindelijk bepalend voor het resultaat. Waar aanvallers als Ab Gritter, kort voor de rust als vervanger van de geblesseerde Hallvar Thoresen in het veld gekomen, en Jaap Bos op beslissende momenten faalden juist op die momenten sloeg Tscheu la Ling toe. Het voerde het tempo zienderogen op. In het strafschopgebied van Haarlem speel den zich dan ook chaotische tonelen af. In de 78e minuut knalde Kist op de lat, waarna Welzl - ingevallen voor de tegen vallende Ursem - op het moment dat hij wilde schieten, neer werd gelegd door Ver kalk. Kist had geen moeite met de penalty: 3-1. Conditioneel was Haarlem aan het einde van zijn latijn. Kristen Nygaard, die in de 84e minuut speler aan zijn selectie moeten toevoegen, omdat Jan Petters zaterdag vanwege een griepaanval moest afzeggen. „Daarmee wacht ik tot na de wedstrijd van het B- elftal tegen Duitsland-B in Bochum”, al dus Zwartkruis, die liet doorschemeren dat hij een aanvaller op het oog heeft. Voor de B-interland heeft Zondervan (FC Den Haag) moeten afzeggen. In zijn plaats speelt Bert Jansen (Sparta). daarvoor opnieuw geen beter tijdstip kon wensen. Twee minuten na de rust stuurde Kick van der Vall de snelle Piet Wildschut de diepte in, waarop Hans Erkens hem bruusk een halt toeriep. Vanaf 11 meter stuude Kick van der Vall doelman Piet Schrijvers vervolgens naar de verkeerde hoek: 2-0. Voor Ajax bleef er toen weinig anders over dan resoluut te kiezen voor de aanval. Cor Brom naderhand: „Het is bekend dat FC Twente verdedigend kwetsbaar is. Het was voor ons daarom allereerst zaak agressief op de aanval te spelen en ons zodoende kansen te creëren. Maar Ajax dankte het allereerst aan een onfortuinlijke manoeuvre van Heini Otto, die een voorzet van Frank Arnesen in eigen doel schoot, dat de Amsterdammers alsnog uitzicht kregen op een remise. Nog zou er niets aan de hand zijn geweest wanneer FC Twente wat doelmatiger te werk zou zijn gegaan en Jaap Bos niet alleen voor Schrijvers had gefaald. Daaruit putte Ajax de moed voor een fel slotoffensief, waarbij de wissel Erkens-Meijer en de tijdelijke spitspositie van Kees Zwamborn hun vruchten zouden afwerpen. Twee minuten voor afloop bereikte het duel ten slotte het voor FC Twente dramatische hoogtepunt. Eerst gleed doelman André van Gerven uit bij een hoge voorzet van Tahamata, waarna Tscheu la Ling verwoestend uithaalde, nog geen twee minuten later verlengde de grillige spits een voorzet van Meijer schitterend met het hoofd en was hij daarmee in zijn eentje verantwoordelijk voor de verrassende wending van deze1 in alle opzichten geslaagde eredivisietopper. „De techniek heeft verloren van de ener gie”. Ton Zwikstra, de afgetreden financiële expoert van het betaalde voetbal, schat dat de spelers die alle veertien vriendschappe lijke wedstrijden en ontmoetingen in Ar- De KNVB zal, zo heeft de FIFA aan de voetbalbond meegedeeld, voor zijn deelne ming aan de eindronden van het toernooi om het elfde wereldkampioenschap een bedrag van 3,6 miljoen gulden ontvangen. wedstrijd voor de Spaanse competitie, moest Neeskens met een ernstige enkel blessure van het veld worden gedragen. oorko- \IISCH v iarlem ADRES Barry Hughes hoeft in zijn eerste KRO- quiz, die over vijf weken wordt opgeno men, niet te rekenen op de medewerking van AZ’67. De Alkmaarse ploeg heeft de trainer van Haarlem laten weten geen be langstelling te hebben voor zijn program ma, nu de nieuwe quizmaster Georg Kess ler zo te kijk heeft gezet. Hughes maakte de AZ-coach gisteren tijdens de wedstrijd Haarlem-AZ belachelijk door een paar keer met een „kermisfluitje” in zijn rich ting te toeteren. Hughes: „Ik vind het belachelijk, dat AZ niet in mijn quiz wil. Het is gewoon erg zielig van die mensen. Dat toont volgens mij alleen maar aan, dat het geen echte kerels zijn. Maar voor AZ zo een ander. Desnoods haal ik Manchester United of Liverpool”. Haarlem heeft door de 3-2-zege op AZ’67 „Plan 17” van de Alkmaarse ploeg wreed verstoord. De spelers zouden bij een zege op Haarlem op een totaal van 22 punten zijn gekomen, waarmee zij volgens „Plan 17” cadeaus hadden mogen uitzoe ken in de winkel van de gebroeders Mole naar. iw krant 'ras. ór uw BELGRADO. Twee Joegoslavische voetballers zijn door hun bond voor het leven geschorst wegens hun aandeel in een omkopingsaffaire. Hetzelfde lot trof de vice-voorzitter van de tweede-divisieclub Radnicki, Joavan Simonovic. Lasko Demovski, speler van Tikves, liet zich door het bestuurslid van Radnicki zo’n 8000 gulden betalen om de wedstrijd tussen de twee clubs te beïnvloe den. Hij werd uit het veld gestuurd en Radnicki won met 1-0. De tweede speler, Djordje Nikolovski van Lirija, had geld geboden aan tegenstanders. de kruising van paal en lat had geraakt, bracht de spanning nog wel terug met een droog tikje (3-2), maar vlak na het doel punt floot Jonker af. Precies op tijd voor Haarlem, dat werkelijk geen pap meer kon zeggen. Barry Hughes omschreef het resultaat nog het beste met de woorden: hij Georg Kessler meermalen belachelijk maakte. De coach van AZ’67 bleef er ogen schijnlijk stoïcijns koud onder, doch na afloop liet hij weten zulke grappen mis plaatst te vinden. Dat het „uitrolfluitje” van Hughes en zijn laatdunkende uitlatingen in een dag blad aan het adres van Kessler ook de AZ- bestuurderen in het verkeerde keelgat was geschoten, bleek wel tijdens de rust. Voor zitter Ligthart vroeg zijn collega van Haar lem, Henk Hut toen of Hughes getikt was geworden. constant pressie uit te oefenen op het doel van Meskovic hoopte Haarlem, dat de laat ste linie van AZ - normaal gesproken het zwakste deel van de ploeg - fouten zou gaan maken. AZ -zonder de grieperige Jan Peters- was inderdaad danig verrast door het agressieve en offensieve spel van Haar lem. De Alkmaarse ploeg kwam geen mo ment in haar ritme en raakte met de mi nui'* geïrriteerder, toen ze zag dat Haar lem de touwtjes in handen had en ook niet van plan was die uit handen te geven. Kees Kist probeerde gebrek aan combinatiever mogen en inzet aan AZ-zijde te compense ren door er extra fel tegenaan te gaan. Hij ging echter een keer te ver, toen hij als een kamikazepiloot met beide benen de lucht in ging. Toen hij bemerkte dat zijn vaste bewaker Chris Verkaik zich niet aan de kant liet zetten, begon hij scheidsrechter Jonker te bewerken. De arbiter trapte in het toneelspel van Kist, waardoor Verkaik, die in de 19e minuut een uitstekende kans onbenut had gelaten, het geel kreeg. HAARLEM. De spelers van Haarlem hebben dit seizoen nog niet zo hard moeten zwoegen en zweten als juist in de afgelopen week. Afgebeuld werden ze door Barry Hughes. De trainer van Haarlem heeft nog niet eerder zo de zweep erover heen laten gaan als in de dagen voor het treffen tegen AZ’67. In zijn hoofd niet veel langer had moeten duren voor zijn uitgebluste spelers, die bij een 3-2-voorsprong op het punt stonden om alsnog te zwichten voor een in de slotfase ontketend AZ’67. Hughes’ haatgevoelens ten opzichte van Kessler dateren al van een tiental jaren geleden. Kessler had indertijd als bonds coach de leiding van de trainerscursus voor het A-diploma, waar Barry Hughes en Kurt Linder als eerste buitenlanders aan deelnamen. „Kessler probeerde me (Van onze sportredactie) ENSCHEDE. Onfortuin, een gemis aan pure indivi duele klasse en een overdreven ontzag voor de tegenstan der, dat waren de drie belangrijkste factoren die gister middag ten grondslag lagen aan het verlies (2-3) van FC Twente tegen Ajax. Maar bovenal was het een jammerlij ke nederlaag, niet alleen omdat FC Twente tot drie minuten vóór afloop nog de weelde van een voorsprong (2-1) kende, maar vooral vanwege de totaalindruk die de balans duidelijk deed overslaan in het voordeel van de Twentenaren. Tot dat moment had Ajax zich ook nauwelijks een uitgespeelde scoringskans kunnen verschaffen, maar dank zij twee sublieme goals van fragmentenvoetballer Tscheu la Ling, die daarmee zijn faam van impulsen individualist weer eens alle eer aandeed, grepen de Am sterdammers als nog de onverdiende overwinning. Iemand die aan alle veertien wedstrijden heeft meegedaan heeft dan nog eens veer tien maal 2000 gulden ontvangen, 28.000 gulden dus. En dan is er nog de pot van Inter Football. Zeg maar dat daar een kleine 800.000 gulden in zit. Als je die onder de 22 spelers verdeelt kom je aan zo’n 35.000 gulden de man. Wanneer je dat optelt zit je in de orde van grootte van 88.000 a 90.000 gulden”. De wedstrijd Nederland-Zwitserland voor de voorronden van het EK wordt op 28 maart ’79 in het PSV-stadion gehou den. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Feyenoord gaat in beroep tegen de straf, die de tuchtcom- missie van de KNVB aan Aad Mansveld heeft opgelegd. De laatste man van de Rotterdammers werd afgelopen donder dag voor drie weken geschorst, omdat hij in het duel bij FC Twente doelman Van Gerven zou hebben geslagen. Een zaak waarop de tuchtcommissie attent was ge maakt door een rapporteur. „Door waarnemer Odenthal”, wist Feyenoord-directeur Stephan. „Die heeft de zaak aangekaart. Manager Ton van Dalen heeft daarna in samenspraak met Van Gerven een verklaring opgesteld, die mede was ondertekend door Van der Vall. Die verklaring was vernietigend voor Mansveld. Maar de tenlastelegging is perti nent onjuist en bovendien zijn niet alle zaken voorgelegd, vandaar dat we vrijdag per telex een beroep tegen die straf heb ben ingediend. Daarbij hebben we om opschorting van de zaak gevraagd. Dat werd niet geaccepteerd, maar er komt wel een mondeling onderzoek. Alleen is nog niet bekend wanneer”. Volgens directeur Stephan heeft Feyen oord een uitnodiging ontvangen om een vriendschappelijke wedstrijd bij Bar celona te komen spelen op 22 december. Of daaraan gehoor kan worden gegeven weet Stephan nog niet, omdat het verzoek zo laat kwam en omdat de spelers de 21ste een paar dagen op vakantie gaan”. DORDRECHT (ANP). FC Dordrecht, dat het water aan de lippen staat door gebrek aan financiën, wil een tegenaan val inzetten tegen Wim Verzijl, die de belangen behartigt van Jan Klijnjan. De eerste-divisieclub overweegt een kort ge ding tegen Verzijl, nadat deze beslag heeft laten leggen op de gelden van de club, die daardoor de financiële verplich tingen ten opzichte van de spelers niet kan nakomen. Klijnjan kwam voor het seizoen 1976/1977 naar Dordrecht. De transactie werd mogelijk gemaakt door zes sponsors, die het geld zouden opbrengen om aan trekkelijke voorwaarden (onder andere een sportzaak) voor Klijnjan te scheppen De beloften in Dordrecht zijn echter niet waargemaakt, mede omdat Klijnjan bij en met de club niet bereikte wat verwacht was. Verzijl, die bij de komst van Klijnjan vertelde dat alles in orde was, heeft, nadat het geld niet op tafel kwam, beslag laten leggen op de gelden, die de club van de KNVB tegoed heeft. Dordrecht kan daar door niet aan zijn verplichtingen tegeno ver de spelers voldoen. Als advocaat van FC Dordrecht trad aanvankelijk mr. Eric Vile, de nieuwe voorzitter van de sectie betaald voetbal, op. Het werk van Vile is overgenomen door mr. W. Dommering. Wanneer FC Dordrecht niet snel over geld zal kunnen beschikken, bestaat de mogelijkheid dat het elftal uit de competitie moet worden teruggetrokken. (Van onze sportredactie) ENSCHEDE. Bondscoach Jan Zwart kruis heeft Tscheu la Ling alsnog uitgeno digd voor het Nederlands elftal, dat woensdag in Düsseldorf tegen West- Duitsland speelt. Ling kreeg de invitatie gistermiddag in het Enschedese Diek- man-stadion, nadat hij met twee treffers een groot aandeel had geleverd in de 2-3- zege van de Amsterdammers op de Twentse formatie. Dat Johan Neeskens overigens woens- gentinië hebben meegespeeld kunnen re kenen op zo’n 88.000 gulden. Zwikstra: „Volgens een globale schat ting bedragen de kosten die de bond heeft gemaakt voor het wereldkampioenschap rond de 2,5 miljoen gulden. Dat bedrag is eerder hoger dan lager. Vijftig percent van het batig saldo gaat naar de spelers. Als je de som die overblijft deelt door 22 kom je aan ongeveer 25.000 gulden per speler. ü- Het kopstootincident in beeld. Op de bovenste foto grijpen zowel Frans Reuser (tweede van rechts) als Hugo Hovenkamp de dader naar hun pijnlijke voorhoofd. Vervolgens proberen Martin Haar en Chris Verkaik scheidsrechter Jonker aan zijn verstand te brengen, wat er gebeurd is. Op de onderste foto krabbelt Reuser weer overeind. Hovenkamp (links) lijkt nog niet hersteld. De anderen zijn v.l.n.r.: Kist (9), Van Hanegem, Jonker, Haar (7), Verkaik en Nygaard. „Ik heb vrijdag een gesprek gehad met Cor Brom over de vorm waarin Ling mo menteel verkeert. Van Brom heb ik toen goede berichten gekregen en vandaag heb ik zelf kunnen zien dat hij weer terug is”, zo verklaarde Zwartkruis zijn keuze. „Vorige week tegen Hovenkamp speelde Ling al een knappe partij en vandaag tegen Piet Wildschut was hij opnieuw na drukkelijk aanwezig. Daarom kon ik niet om hem heen dagavond met Oranje meedoet, lijkt bijna Jan Zwartkruis zal overigens nog een uitgesloten. In de derby tegen Espanol, een - rf fl M

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13