Geen vooruitgang voor regeringspartijen Arabische reacties verdeeld na afstel 14 miljoen Na aanknopen betrekkingen China en VS 4 dl metaalconflict People’s Temple schenkt Moskou Vijftig bommen ontploft in Athene Weer impasse in Westduits Ethiopië zou in Somalië stad bombarderen M Elf gewonden bij bomaanslagen in Engelse steden ■I 6 tó* le: Van Grunsven Egypte blijft in akkoord geloven 20 per dag Records Parelhoen Actie Sartre succesvol 'S 4 IJ H 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND DECEMBER 19 7 8 MAANDAG 1 8 door Nico Scheepmaker ratie 7 V 1 actie iging vaar idheid er een >pwek- geving kemie West- ntrust. esprek rel een ar een >en in ;ot nog agne ndheid e door 'eroor- nening en be korden Hij zei ig. De ar met lenteel agelijk d jaar iding 'racht- i in het onder- 'trans- al kre- ropese ;eft de ervoer 'heid A Iding stads- n ver- oordat ginnen immel- enood- uimen. e voor- A Wife (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De Vlaamse libe ralen (PW) zijn de grote win naars geworden van de Belgische verkiezingen. De liberalen, die campagne voerden voor belas tingverlaging, waren in de opposi tie tegen de regering-Tindemans, die begin november ten val kwam. De Vlaamse Volksunie moest haar deelname aan de regering zwaar bezuren: de partij verloor bijna een derde van haar aan hang. Op grond van voorlopige cijfers bleken de Vlaamse libera len 5 zetels te hebben gewonnen TAALGEBIEDEN IN BELGIË Oostende Antwerpen 56,7; 'NEDERLANDS Aarlen» Nijvel La Louvière e .Namen Bergen -x Charleroi Luik ggÊupen Vervier?T( r COTS ^^70,6/ FRANS tweetalig/ 32 7 tl I tnjFel Vlaamse liberalen grote winnaars Taiwan voelt zich verraden ■i de Naties meegedeeld. terdag im en- an de ;ndom esting nhuis- 3or dit i in de evert. 21 jaar ffen in Kraai- jxyde- t goed olgens rou- aak- elijk eeds nder gens over door ven. (Van onze redactie buitenland) BEIROET. In de Arabische wereld wordt nogal uiteenlopend gereageerd op het feitelijk opschorten van de Egyptisch- Israelische vredesonderhandelingen. Gis teren, 17 december, had volgens het tijd schema van de Camp David-akkoorden het Egyptisch-Israelisch vredesakkoord getekend moeten worden. Om drie uur Nederlandse tijd in de nacht van vrijdag op zaterdag maakte de Amerikaanse president Carter in een in derhaast gearrangeerde tv-toespraak be kend dat de Verenigde Staten en de Chine se Volksrepubliek per 1 januari diploma- tieke betrekkingen zullen aanknopen en per 1 maart ambassadeurs zullen uitwisse len. De normalisering van de betrekkingen met Communistisch China betekent onder meer dat het wederzijdse defensieverdrag tussen de VS en Taiwan wordt opgezegd en dat de 2000 man Amerikaanse troepen zullen worden teruggetrokken. weerd, dat de VS, Japan en China hun onderlinge relaties „voor eigen doelein den” willen gebruiken, waarbij „sommige kringen” in de VS China zouden willen „misbruiken voor het uitoefenen van druk op de Sovjet-Unie”. Dit commentaar was waarschijnlijk al geschreven vóórdat Car ter zijn opzienbarende tv-rede uitsprak. Tijdens de inmiddels beëindigde conferen tie van communistische partijen in de Bul gaarse hoofdstad Sofia, verklaarde de lei der van de Russische delegatie, Ponomar- jov, dat westerse wapenleveranties aan China „tot een nieuwe wereldoorlog kun nen leiden”. De Amerikaanse conservatieve republi kein Ronald Reagan heeft president Car ter zaterdag beschuldigd van verraad aan het volk van Taiwan. Reagan zei dat Car ter, door te bezwijken voor oude eisen van Peking, een hechte vriend en bondgenoot van Amerika had verraden en dat hij dit alles niet kon aanmerken als een diploma tieke overwinning voor de VS. Een andere Amerikaanse conservatief, senator Barry Goldwater, meent dat Carter buiten zijn boekje is gegaan door het defensieverdrag met Taiwan zonder fiat van de Senaat op te zeggen, omdat dit verdrag in 1954 ook door de Senaat is goedgekeurd. Maar in eigen partij ondervond Carter veel bijval. te geen verdere concessies meer kan doen en dat Washington dit standpunt „rede lijk” vindt. De Cairose pers in het algemeen be schuldigt de Israëlische premier Begin van onbuigzaamheid en van het moedwillig ondergraven van de geest van vertrouwen waarin de Camp David-akkoorden drie maanden geleden afgesloten werden, na melijk de politieke wil dat er een relatie bestaat tussen een Egyptisch-Israelisch vredesverdrag en een algehele vredesrege ling in het Midden-Oosten. De Egyptische plaatsvervangende minister van Buiten landse Zaken ad interim, Khali, zei in dat verband: „De huidige moeilijkheden zijn terug te voeren op het Israëlische onver mogen om de Egyptische verplichtingen tegenover de Arabische wereld te begrij pen en de basiseisen van de Palestijnen te accepteren. Een vredesverdrag is evenwel nog steeds mogelijk. De onderhandelingen zijn dus niet afgebroken en niet opge schort”, aldus Khali. Premier Moestafa Khalil liet zich in ge lijke bewoordingen uit. Tegenover de voorzitter van het Europese parlement Co lombo die op dit moment in Cairo op bezoek isonderstreepte Khalil dat Egyp te bereid is de onderhandelingen met Is rael voort te zetten. Ook president Sadat zelf sprak de overtuiging uit dat vrede met Israel uiteindelijk getekend zou worden. Op de vraag op welke termijn, antwoordde de Egyptische leider: „Dat weet ik niet. Alles hangt af van de houding van Begin.” De reacties uit de rest van de Arabische wereld zijn gemengd. De pers in Jordanië en Saoedi-Arabië reageert in termen van „zie je nou wel, de Egyptenaren bieden Israel vrede op een presenteerblaadje aan de Camp David-formule is sterk in het voordeel van Israel en nog weigert Jeru zalem, en toont Begin een tactloze ombuig- zaamheid, die zelfs de Amerikanen woe dend maakt”, aldus perscommentaren in Amman en Riad. De Nederlandse regering heeft laten we ten zeer te spreken te zijn over de toenade ring tussen de VS en China. Deze vormt een bijdrage tot de stabiliteit van de inter nationale betrekkingen, aldus een rege ringswoordvoerder. Is die feestelijke prijsuitreiking van de Van Grunsvenprijs op de vastgestelde vrij dagavond dan toch doorgegaan, zult u (van de ene verbazing in de andere tuime lend) misschien vragen, want u herinnert zich natuurlijk nog dat het gemeentebes tuur van Heerlen, meteen nadat premier Van Agt op aandringen van CHU-Eerste- Kamerlid Van Hulst op aandringen van De Telegraaf had aangekondigd dat de moge lijkheid van een strafvervolging wegens majesteitsschennis tegen Jan Eter zou worden onderzocht, de winnaar van de Van Grunsvensprijs had bericht dat in ieders belang van een feestelijke uitrei king zou worden afgezien. Hugo Brandt Corstius zag weliswaar niet in hoe het in zijn belang kon zijn dat een hem toegeken de literaire prijs hem in het geniep zou worden toegezonden, terwijl zijn verweer tegen de beschuldiging van majesteits schennis juist is dat uit een literair kunst werk, zijnde een column in Vrij Nederland (en voor die columns heeft hij tenslotte de Van Grunsvenprijs gehad, hem toegekend door drie literatoren van naam: Rudy Kousbroek, Maarten ’t Hart en Therèse Comips, dus literatuur is het, het is nu zelfs GEDIPLOMEERDE literatuur), niet ongestraft enkele zinnen kunnen worden geïsoleerd. Maar daar was in Heerlen na tuurlijk geen rekening mee gehouden. Om toch van zijn affectie voor de Van Gruns venprijs en de familie Van Grunsven blijk te kunnen geven, heeft Hugo Brandt Cor stius nu aan zijn uitgever voorgesteld al zijn boeken van een banderol ter grootte van die boeken te voorzien met de werven de tekst: „Door Jan Eter, winnaar van de Van Grunsvenprijs”. Haag iffeurs (zelfde eigen jrnstig Bij de actie zouden veel slachtoffers zijn gevallen. Volgens Barre heeft Ethiopië troepen samengetrokken aan de grens met Somalië. Cubaanse eenheden en Russi sche adviseurs verlenen steun aan het Ethiopische leger, aldus Barre. prijzen zijn hoger dan W.000 mark. Twaalf percent van de prijzen aijn stipendia lager dan 6000 mark, waarvan de meeste zo rond de 2000 mark. Recordhouders onder de Vrijdagavond hebben mijn vrouw en ik uitstekend getafeld ter gelegenheid van de toekenning van de Van Grunsvenprijs aan dr. Hugo Brandt Corstius, ook wel bekend als Piet Grijs, Battus, Raoul Chapkis, drs. G. van Buren en zelfs berucht als Jan Eter. De maaltijd bestond uit grapefruit (voor af), parelhoen met sla, compote, tamme kastanjes, Preisselbeeren en pommes pari- siennes, en plumpudding toe. De trotse prijswinnaar zelf at overigens niet van de parelhoen, hij is een doorgewinterde vege tariër en behielp zich met een schotel met kaas gegratineerde campignons. liddag •sonen ig ge- er dan toon- reden. t ge- n de agen •stel- iluit vra- ?ant- dere Vorige maand voltrok zich in dit land het drama waarbij vrijwel alle sekteleden zelf moord pleegden of vermoord werden. Drie overlevenden van People’s Temple hadden volgens de politie opdracht gekre gen een koffer af te geven bij de Russische ambassade in Georgetown, de hoofdstad van Guyana. In de koffer zaten brieven, ondertekend door de secretaresse van sek teleider Jim Jones, aan een functionaris van de Russische ambassade. Uit de brie ven blijkt dat de sekte het geld nalaat aan de Russische communistische partij en dat het worden gebruikt om „hulp te bieden aan alle onderdrukten op de wereld of op iedere andere wijze die het besluitvor mingsorgaan geschikt acht”. De koffer be vatte behalve de cheques ter waarde van 14 miljoen gulden ook nog brieven én enkele honderdduizenden guldens. Het Tindemans-effect lijkt vrijwel tot stilstand te zijn gekomen. Weliswaar be haalde de oud-premier in Antwerpen nog 2000 voorkeursstemmen meer dan ander half jaar geleden (toen vestigde hij al een record met 134.000 voorkeursstemmen), maar de CVP ging in de grootste stad in Vlaanderen nauwelijks vooruit. Het was Tindemans die in oktober de politieke cri sis en nieuwe verkiezingen forceerde, maar dus zonder veel dividend voor zijn partij. n alco- n, Rot- e in de ia 8000 21 be- gelegd, es-ver- milage de toe- In Egypte zelf toont men zich nogal optimistisch over de gang van zaken: men voelt zich gesterkt door de Amerikaanse politieke steun aan president Sadats com promisbenadering wat betreft de verwij zing die er in het verdrag zal moeten komen naar een streefdatum voor verkie zingen voor de Palestijnse onafhankelijk heid op de westelijke Jordaanoever en in de Gaza-strook. „Een diplomatieke over winning voor Cairo”, juicht het gezagheb bende Egyptische dagblad Al Ahram. „Het is de eerste keer dat de Verenigde staten voor 100 procent een Egyptisch standpunt onderschrijven tegen Israel.” Egyptische regeringswoordvoerders menen dat Egyp- Intussen was die Van Grunsvenprijs nu al de vierde literaire prijs die Hugo Brandt Corstius zonder feestelijk vertoon werd uitgereikt. De Anne Frankprijs werd hem per post en giro opgestuurd, de Cestoda Prijs eveneens (dat was in beide gevallen het gebruik), een prijs voor het beste korte verhaal van het Nijmeegse Universiteits blad werd wel toegekend maar überhaupt niet gegeven omdat tussen toekenning en uitreiking de dood van paus Pius XH viel, inclusief Hugo B. C.’s commentaar op deze gebeurtenis, en nu dus weer die Van Grunsvenprijs. Op die manier heb je als continue prijswinnaar wel een rustig be staan, want opgemelde maaltijd op de avond van de geplande feestelijkheden in Heerlen was ook uitermate officieus en intiem, met niet meer dan vier personen en een parelhoen. Je kan je trouwens toch afvragen, hoeveel zin al die prijzen en prijsjes langzamerhand hebben, behalve als extra gratificatie waarvoor de winnaar zich een lederen fauteuil kan aanschaffen (de Van Grunsvenprijs bedroeg 2500 gul den). In Die Zeit van een paar weken geleden heeft Dieter E. Zimmer aan de hand van het Handbuch der Kulturpreise (bijna 900 bladzijden dik) uitgerekend hoe veel verschillende cultuurprijzen er in West-Duitsland bestaan. Inbegrepen de prijzen voor film, ontwerpen en fotografie, terwijl prijzen voor wetenschap en politiek nog buiten beschouwing werden gelaten. Welnu, het blijkt dat er in West-Duitsland ruim 700 culturele prijzen zijn, die ieder jaar een kleine 7000 verschillende onder scheidingen en aanmoedigingsprijzen en dergelijke toekennen. Dat zijn dus zo’n twintig prijzen per dag! Als Die Zeit (een weekblad) al die prijzen zou willen vermel den (maar dat wil ze kennelijk niet), dan zou het blad iedere week een catalogus van ongeveer 140 prijswinnaars moeten bevat ten. ATHENE (AFP/Reuter). In de Griekse hoofdstad Athene zijn gisteravond een vijftigtal bommen ontploft. Zeven mensen raakten gewond. De extreem-rechtse groe pering Beweging voor Nationaal Herstel heeft in een telefoontje aan een socialis tisch dagblad de verantwoordelijkheid voor de explosies opgeëist. De politie van Athene heeft veel arrestaties verricht. ■s van agmid- m een den te- ijs aan rekers Bond meer lerwijs ste politieke stroming in België verloren in Vlaanderen en Wallonië, maar wonnen licht in Brussel. De Vlaamse Christen democraten (CVP), de grootste partij in België, wonnen een zetel, althans op grond van de uitslag van de helft van het aantal Belgische stembureaus. Deze uitslag maakt de vorming van een nieuwe regering op basis van de drie grootste politieke groeperingen (christen democraten, socialisten en liberalen) waarschijnlijk, zo was de meest gehoorde verwachting gisteravond in Brussel, waar de uitslagen zeer langzaam binnenkwa men. De Volksunie staat voor een zware crisis. De dagen van het leiderschap van de voorzitter Hugo Schiltz lijken geteld: de VU werd in Antwerpen, waar Schiltz de lijst aanvoerde, gehalveerd. De Brusselse taalpartij FDF, die in zetels gelijk bleef, wil in de regering blijven, zo bleek gistera vond. De verkiezingen voor een nieuwe Kamer van Afgevaardigden <212 zetels), Senaat Amerikaanse honden naar huis”, staat op één van deze muurkranten in Taipeh, de hoofdstad van Taiwan (Nationalistisch China), als reactie op de aankondiging dat de VS en communistisch China diplomatieke betrekkingen hebben aangeknoopt. Het gaat in West-Duitsland om alles bij elkaar 29 miljoen mark. Daarvan wordt 62 percent door de gemeenten, provincies en het rijk opgebracht, 17 percent komt van bedrijven, 1 percent van afzonderlijke maecenassen (rijke stinkerds) en 20 per cent van academies, organisaties, genoot- NEW YORK (Reuter). Ethiopische schappen e.d. Minder dan 100 vanjde 700 vliegtuigen hebben eind vorige week een stad in Somalië gebombardeerd, zo beeft de Somalische minister van Buitenlandse Zaken Barre in een brief aan de Verentg- -Westduitse prijswinnaars zijn Peter Hu- chel (13 maal). Wolfgang Koeppen en Heinz Piontek (12 maal) en Heinrich Böll. Goto Mann en Carl Orff (11 maal). (Van onze redactie buitenland) TAIPEH-MOSKOU-DEN HAAG. Taiwan voelt zich door Washington verra den. De regering van Nationalistisch Chi na heeft zaterdagochtend op het herstel van de volledige diplomatieke betrekkin gen tussen Washington en Peking bitter gereageerd met het afkondigen van de volledige staat van beleg en het voor „onbepaalde tijd” uitstellen van de parle mentsverkiezingen. Hoewel de toch nog onverwachte mededeling van de Ameri kaanse president Jimmy Carter in een groot deel van de wereld positief is ont vangen, moet het behalve voor Taiwan, ook voor Moskou een buitengewoon on aangename verrassing zijn geweest. (102 zetels) en de raden van de negen Belgische provincies zijn uitgelopen op een demonstratie van ontevredenheid. De partijen die tegen de hoge belastingen ageerden (de liberalen en een nieuwe mid- denstandspartij) boekten succes. De Vlaamse kiezers wezen duidelijk de moei zaam overeengekomen akkoorden voor de „federalisering” van België af, blijkens het grote verlies van de Volksunie. Een oplossing voor de problemen van het samenleven van de twee taalgemeen schappen in België, is door deze verkie zingsuitslag niet naderbij gebracht, zo con cludeerden waarnemers in Brussel. De economische problemen leverden een ze kere radicalisering op: communisten en maoïsten, alsmede de linkse Waalse fede ralisten, gingen duidelijk vooruit, ten na deel van de socialisten, die zowel in- Wallo nië als Vlaanderen licht „naar links” verlo ren. Merkwaardig genoeg boekten de Waalse liberalen geen winst, maar verlies: twee L— Alle partijen die deelnamen aan het ka- binet-Tindemans verloren of bleven onge veer gelijk. Alleen de Waalse christen democraten wonnen duidelijk. De socialis ten na de chnsten-democraten de groot- Op Taiwan werden na deze bekendma king de strijdkrachten, de politie en de veiligheidsdiensten in volledige staat van paraatheid gebracht om onregelmatighe den het hoofd te bieden. De Chinezen op Taiwan trokken dit weekeinde massaal de straat op om hun ongenoegen te uiten over het besluit van de VS. De Amerikaanse ambassade op Taiwan heeft de 5000 Ame rikaanse staatsburgers op het eiland drin gend aangeraden thuis te blijven, nadat gisteravond Amerikaanse mariniers traangas moesten gebruiken om demon stranten van het ambassadeterrein te we ren.. Woedende lieden wierpen stenen door de ramen van een officiersclub, waarbij twee Amerikaanse militairen dóór glas scherven werden gewond. De demonstran ten beschadigden bovendien verschillende auto’s bij de Amerikaanse ambassade. Sindsdien is de hele omgeving van 'de ambassade door de politie met prikkel draad af gezet. Kort nadat het nieuws bekend werd, trad de Nationalistisch Chinese minister van Buitenlandse Zaken Trjan-hwan af. Minister-president Soen Joen-hwan dien de zijn ontslag in bij president Tsjang Tsjing-kwo, maar dit werd niet aanvaard. Na een spoedzitting van zijn kabinet liet Soen weten dat hij zijn strijdkrachten zal uitbreiden. Hij deed een beroep op de bevolking om rustig en vol vertrouwen te blijven om „een moeilijk moment te boven te komen”. In een commentaar in het Russische legerdagblad Rode Ster werd gisteren be- BONN. Het einde van de staking in de Westduitse metaal is nog niet in zicht. Gisteren heeft de vakbond van metaalar beiders IG Metall een principe-akkoord afgewezen dat eerder na langdurig onder handelen onder leiding van de politieke bemiddelaar Fahrtmann, was bereikt. zetels in Wallonië gingen de christen-de- mocraten (PSC), als enige regeringspartij, vooruit, zij het ook maar zeer beperkt. De Waalse federalisten en de Brusselse taal partij FDF bleven nagenoeg gelijk. Het Vlaamse Blok twee rechtse Vlaams- nationalistische groepen leek gistera vond twee zetels te hebben veroverd. Vlaams Blok, dat voor het eerst aan de verkiezingen deelnam, zou een belangrijk deel van de Volksunie-aanhang hebben overgenomen. Morgen gaat de staking zijn vierde week Er zijn ruim 80.000 metaalarbeiders bij betrokken. Verwacht wordt, dat de sta king tot het einde van dit jaar zal voortdu ren. PARIJS (REUTER). De actie van een Poep bekende Fransen onder leiding van de filosoof Jean-Paul Sartre en de actrice Brigitte Bardot ten bate van de Vietname se vluchtelingen heeft succes. In drie we ken tijd heeft de groep bijna 400.000 gul den ingezameld. Men wil hiervoor een schip kopen om de duizenden vluchtelin gen op te pikken die nog steeds voor de Maleisische kust ronddobberen. De bevolking van Peking heeft dit week einde geestdriftig gereageerd. Via luid sprekers en muurkranten werden de Chi nezen op de hoogte gesteld, en het Volks dagblad kwam met een miljoen extra nummers uit. Partijvoorzitter Hwa Kwo- feng verklaarde op een persconferentie: „Wij hopen dat onze landgenoten van Tai wan zich zullen voegen bij alle andere Chinezen, met inbegrip van onze landge noten in Hong Kong en Macao en alle in het buitenland wonende Chinezen, om bij te dragen aan de hereniging van het land”. Voortgaande wapenleveranties van Amerika aan Taiwan noemde Hwa onver enigbaar met de geest en de tekst van het Amerikaans-Chinese communiqué. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance liet gisteren namelijk weten dat Taiwan ook na het aflopen van het defensieverdrag met Washington „kan rekenen op de levering van een beperkt aantal verdedigingswapens”. Politieke waarnemers achten overigens de kans zeer klein dat Peking Taiwan gewapender hand zou willen veroveren. Men acht het waarschijnlijker dat Taiwan dezelfde sta tus krijgt toebedacht als de Britse kroon kolonie Hong Kong. Van het economisch hoog ontwikkelde Taiwan zal China im mers veel kunnen opsteken. LONDEN. Zeker elf mensen zijn za terdagnacht en vannacht gewond geraakt bij bomaanslagen in vijf Engelse steden. Volgens de politie zijn de aanslagen, die plaats vonden in Bristol, Coventry, Liver pool, Manchester, Southampton en Lon den, het werk van het Ierse Republikeinse Leger (IRA). GEORGETOWN. De religieuze sekte People’s Temple heeft meer dan 14 mil joen gulden nagelaten aan de communis tische partij van de Sovjet-Unie. Dit blijkt uit brieven die de politie van Guya na heeft gevonden. 40 BEVOLKING PER TAALGEBIED 0 km

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3