Khomeini met de dag militanter Groenland midden in de problemen SI Damiate Pers De mensheid heeft nog 10 jaar 25. Vt in Ru ri: 85 NOTITIES OVER: Du en IJmuider Courant Al W i I n Arrestatie Staatsgreep Vf u Jl Dr 19 7 8 DECEMBER MAANDAG 1 8 M - Ayatollah Khomeini door Kees Klaasse Groenland door Ton Nillissen de Club van Rome door Agence France Presse Sji-iten V] sen vent dam mee 6000 den I IJ] Felii gemi Het ding Scha; een i same zijn o kenis van expos uoori jroiu dacht begel staan perm ter te direr betre nen posiu staal «F. F n gelopen drankgebruik wel wat doen. als banneling in Irak. Hij mag er de Ook de seksuele moraal is dras- Groenlandse eskimo ƒ147,50 iiiü. vis vervangen door diepvriesmaal tijden. De Groenlanders, ontstaan door vermenging van eskimo’s met kolo nisten uit vooral Noorwegen en De nemarken, vormden nog niet zo lang geleden een samenleving van ver spreid wonende en geïsoleerd leven de vissers en jagers. Maar in no&. geen veertig jaar hebben eenvoudi ge woningen en iglo’s plaatsge maakt voor flatgebouwen met cen trale verwarming en is de gedroogde Als een meerderheid van de 50.000 Groenlanders er op 17 januari mee instemt, zal Groenland meer verant woordelijkheid krijgen voor zijn in terne zaken, zonder dat Denemar ken wat de werkelijk belangrijke kwesties betreft, zijn greep op dit grootste eiland ter wereld verliest. Het misdaadcijfer op Groenland met zijn 50.000 inwoners is even hoog als in Kopenhagen (bijna an derhalf miljoen inwoners). De mees te misdaden worden gepleegd onder invloed van alcohol. En met de con sumptie neemt de eilandbewoner 18,54 liter zuivere alcohol tot zich, wat twee keer zoveel is als het ge middelde per hoofd in Denemarken. Als men daarbij bedenkt dat vol gens de CBS-cijfers 1977 dat gemid delde in ons land ligt op 2,9 liter, heeft men enig idee van de enorme hoeveelheden drank die de Groen- lander tot zich neemt. De alcohol is er voor verantwoordelijk dat het aantal misdaden de laatste tien jaar is verdubbeld en volgens politie bronnen wordt negentig procent van alle criminaliteit onder invloed Maar de bewindsman gelooft toch, dat als de Groenlander zijn identi teit beschermt en zelfs versterkt, het oude Groenland weer voor een deel kan terugkomen zoals het was: trots en sterk. gepleegd. Vorig jaar kreeg twintig procent van alle veroordeelden de opdracht zich in verband met alco- Anderzijds is de wereld omge vormd tot een gigantisch militair kamp. De aanwezige kernwapens zijn in staat de wereldbevolking 12 maal te vernietigen en de „defen sie” slokt per dag een miljard dol lar op. Het meest bedreigd worden soort en niet van nationaliteit of klasse. Gebeurt dit niet, dan ver wordt het menselijke drama tot een tragedie. Het is onverstandig, waarschijnlijk zelfs noodlottig, te rekenen op een termijn van meer dan 10 jaar om nog iets te doen”, aldus Peccei. De volgelingen in Iran van de aya tollah noemen zich Sji-iten. Zij ma ken samen zo’n 90 procent uit van de bevolking en vinden hun oorsprong in de geschiedenis van de Islam. Zij geloven dat de leiding van de Islam na het verscheiden van Mo hammed de Profeet is overgegaan op de echtgenoot van de dochter van de profeet, Ali. Sindsdien eisen zij het kalifaat op voor Ali’s nakomelin gen. Khomeini beweert dat zijn stamboom terugvoert naar Moham med. Tot de dag van vandaag gelden de „heilige mannen” als plaatsver vangers van de profeet. Mystiek en hoop op een messias (Khomeini?) nemen een centrale plaats in in de Sji-itische religie. Khomeini stamt uit een oude aya- tollah-dynastie. Zijn vader stierf als „heilige man” in 1900 in de strijd tegen de toenmalige sjah; zijn zoon, ook een ayatollah, werd in oktober van het vorig jaar onder onopgehel- Ondanks zijn onheilsvoorspel- lingen, zegt Peccei geen pessimist te zijn. „Ik geloof in de mens. Hij is agressief, kortzichtig en egoïs tisch, maar niet in zodanige mate dat hij zich van het leven berooft.” Ook op het punt van de energie voorziening zal de situatie kritiek worden, aldus Peccei. Volgens hem zal de echte energiecrisis de wereld in de jaren negentig tref fen, op een tijdstip dat de alterna tieve energiebronnen nog niet vol doende ontwikkeld zijn. „Alle pro blemen die wij voorzien hangen met elkaar samen en moeten op mondiale schaal worden opge lost.” Khomeini mikt erop, dat de strijd krachten in Iran „tot bezinning ko men... en zich aansluiten bij het ver zet van het volk tegen het regime”. „Dat houdt geen militaire staats greep in, waarbij de ene tyrannie door de andere vervangen wordt”, aldus Khomeini. Men moet zich daarbij wel afvra- Khomeini zit bij een boom in de tuin van zijn huis, omringd door volgelingen De van c vaart sterd word gema zalgt ter v< de sc De gehechtheid van Denemarken aan Groenland is niet ontbloot van eigenbelang. Het eiland, bijna 55 keer zo groot als Nederland, waar van maar overigens een gebied van 9 keer ons land ijsvrij is, is rijk aan kostbare delfstoffen als uranium, ijzererts, koper, chroom en nikkel. Weliswaar zijn de aanvankelijke verwachtingen ten aanzien van de olievoorraad afgenomen,jnaar men kan nog altijd beschikken over ko lenvoorraden van naar schatting honderd miljoen ton. Kortom een rijk stuk Deens grondgebied en het is logisch dat Kopenhagen dat zo wil houden. Voorlopig kost het eiland alleen maar geld. Denemarken stopt er elk jaar zo’n 500 miljoen gulden in. De vooruitzichten dat die miljoe nen ooit zullen gaan opleveren, zijn echter gunstig. Zoals Hansen in dat zelfde interview ook zei: „De exploi tatie van mineralen is een zaak van de lange adem.” kritiek, werd hij zonder pardon het land uitgezet. De sjah schiep zich daarmee een doodsvijand. Vanuit Irak zette Khomeini de strijd voort, met als gevolg dat het Sji-itische verzet tegen het regime onstuitbaar en steeds sneller esca leerde. Met stoïcijnse gelijkmoedig heid verliet de Ayatollah tenslotte enige weken geleden Irak, nadat hem daar eerder dit jaar huisarrest was opgelegd. Zo belandde de on verzettelijke ayatollah in Parijs, waar hij nu zijn hoofdkwartier heeft ingericht. „Op dit moment”, aldus de 78- jarige, „confronteren we het bewind met demonstraties, protesten en sta kingen. Maar het zal duidelijk zijn dat we, als dat niet blijkt te werken en de situatie voor het volk ondraag lijk wordt, overwegen toestemming te geven voor een gewapende strijd door het volk”. Khomeini’s standpunt is onver zoenlijk; niets meer of niets minder dan het aftreden van de sjah en de instelling van een islamitische repu bliek zullen hem doen besluiten een einde te laten maken aan de bloedi ge onlusten in zijn moederland Iran, waar de rijken floreren en de armen ondanks de oliemiljarden hongeren. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr H.C. vanderMije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning VE de Wi schik voor keerv zal w Aai geme steek keers dat n bod 1 dat d Ooi deel 2 hevei tusse: i VI de o zont hoof twe< Vü op z< verz< sen-.' geho bruil van De voor Velsi hebt nade bleel den fen piste geva rend Ec raak slip hij z tent de a maa via stric maa den In een vraaggesprek zei de Deense minister voor Groenland, Jörgen Peder Hansen, dat Denemarken er niets tegen heeft als de Groenlan ders vechten voor het behoud van hun identiteit en dat zijn land dat behoud daarvan wil steunen door de Groenlanders grotere verantwoor delijkheid te geven. Maar, zo zei Hansen ook, volledige onafhanke lijkheid voor Groenland zou niet in het belang zijn van zowel het eiland zelf als voor het moederland Dene marken. „De komende 10 jaar zullen be slissend zijn voor het lot van de mensheid. Als in deze periode niets gebeurt om de mens te veran deren, zullen ook de weinige moge lijkheden die er nu nog zijn verlo ren gaan.” Dit zei Aurelio Peccei, de voorzitter van de Club van Ro me, onlangs in een vraaggesprek met het persbureau AFP. De Club van Rome is een groep geleerden en vooraanstaande zakenlieden die zich bezighoudt met de grote problemen van de wereld. „In de afgelopen decennia is de mens verdoofd door de technisch- wetenschappelijke revolutie, is hij verblind geraakt door de goedko pe en makkelijk beschikbare ener gie en de verlossende technologie. De moderne mens is een onvol tooid wezen dat onder het formaat blijft van hetgeen hij maakt. Bij andere soorten is een dergelijk achterblijven een voorbode van de onmiddellijke verdwijning van de soort”, aldus Peccei. „Wij zijn op het moment niets anders dan culturele fossielen”, meent de voorzitter. „Het is nood zakelijk dat de mens, en in eerste instantie de leiders van de wereld, zijn beperkte denkwijze aflegt en gaat denken in termen van de Ide «tuur bezig ■vaste dekk Met het verlenen van meer auto nomie op het punt van het binnen lands bestuur, probeert Denemar ken het groeiend verzet tegen „ver- denisering” van de Groenlandse sa menleving tegen te gaan. Want mag Groenland de laatste jaren hebben geprofiteerd van een gestegen mate riële welvaart, veroorzaakt door de ontdekking en exploitatie van kost bare delfstoffen, de voorheen zo ge sloten en aan specifieke regels en tradities gebonden gemeenschap is in nauwelijks één generatie openge- |aroken door de komst van Europea nen, industrieën en bedrijven. En zo kent Groenland nu ook problemen als sterk stijgende echtscheiding- spercentages, drankzucht, misdaad en een tot voor kort onbekend feno meen op het eiland: tandbederf. Ook als Groenland na januari bin nenlands zelfbestuur krijgt zal het eiland in het parlement in Kopenha gen door twee afgevaardigden ver tegenwoordigd zijn. De enige werke lijke verandering na een „Ja” op 17 januari zal zijn, dat in april verkie zingen zullen volgen voor een Natio nale Vergadering in de hoofdstad Godthab. Deze volksvertegenwoor diging moet zeventien leden gaan tellen. De gouverneur van Denemar ken zal Hoge Commissaris gaan he ten. Weliswaar stemden de Groenlan ders in juni van dit jaar een totale drooglegging af, maar ze gingen wel akkoord met een voorstel tot rant soenering dat begin volgend jaar ingaat. Per maand mogen de eiland bewoners aanschaffen: 24 flessen bier, drie flessen wijn en een halve fles sterkedrank. Nadat Khomeini in Iran menig volksopstand had aangewakkerd, volgde in 1963 zijn arrestatie. Een fors deel van het Iraanse volk had hij toen al op zijn hand. Er volgden bloedige gewelddadigheden in zijn woonplaats Ghom. Toen hij na vrij lating volhardde in zijn ongezouten BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel adm.: 02550-15437 en 16450 - postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,70 Telt men daarbij het probleem, dat de jongeren met een betere op leiding het eiland verlaten om zich in Scandinavië of in Europa een bestaan op te bouwen en de jeugd zonder veel opleiding achterblijft, dan kan men zich voorstellen dat maatschappijdeskundigen zich in tamelijk sombere termen uitlaten over de zedelijke en morele gezond heid van de Groenlandse samenle ving. Over die kansarme jongeren zei minister Hansen: „Deze jongelui die gewoonlijk niet veel onderwijs hebben gehad, komen aan de zelf kant van het leven terecht. Zij zijn degenen in onze samehleving die aan het kortste eind trekken, die wonen in de achterbuurten en die lijden aan alcoholisme en drugs verslaving.” derde omstandigheden vermoord. De politieke oppositie in Iran be schuldigde de Iraanse geheime poli tie SAVAK van die moord. Khomeini studeerde een imposan te reeks vakken: filosofie, mystiek, politiek, economie en theologie. Hij schreef ongeveer dertig boeken over die onderwerpen. Wat hem onder scheidt van andere ayatollah’s is zijn vroege en onbekende geënga geerdheid. De hoogbejaarde leider is al tientallen jaren lang de grootste tegenstander van de sjah. Hij uitte tegen het einde van de Tweede We reldoorlog voor het eerst zijn onge noegen met het bewind in enkele veel opschudding verwekkende pamfletten. Hij werd steeds scherper in zijn kritiek, naarmate de sjah het land poogde te moderniseren. „Heilige man” Khomeini is er zo op gebrand om de sjah zijn macht te ontnemen, omdat de Pahlavi-dynastie, met ge weld aan de macht gekomen, „niet de instemming van het volk heeft”. Khomeini: „De sjah heeft dë econo mie verwoest en onze natuurlijke hulpbronnen, zoals de olie, aan in- dustrieële machten verkwanseld. Hij heeft de landbouwproduktie te ruggedrongen om een markt te creë ren voor Amerikaanse goederen. Vrijheid van spreken en pers zijn onder zijn bewind kapot gemaakt. Ook heeftzijn politie duizenden Ira- nezen afgeslacht”. De 78-jarige „ayatollah” (heilige man) Ruhollah Khomeini is on danks gedwongen buitenlands ver blijf de onbetwiste leider van de islamitische oppositie in Iran, welke het in steeds feller mate opneemt tegen het rechtse bewind van de sjah. Khomeini’s woorden worden met de dag militanter; hij dreigt de wereld met een oliestop en roept zijn völgelingen in een niet aflatende stroom berichten op het verzet tegen de sjah te verhevigen. Khomeini j dook vorige maand onverwacht in Parijs op en onderhoudt nauw con tact met zijn volgelingen via de tele foon, brieven en een constante stroom bezoekers, die hem in zijn kleine door de Franse politie be- waakte bungalow nabij Parijs op zoeken. De roep om zijn terugkeer, na 15 jaar ballingschap, tijdens demon- straties in de straten van Teheran Het belangrijkste probleem waarvoor de wereld zich gesteld ziet, is de toename van de bevol king. Op het moment zijn er al 4,4 miljard aardbewoners en elk jaar komen er nog eens 73 miljoen bij. Ruim eenderde van de wereldbe volking leeft in armoede met een jaarinkomen dat de 90 dollar niet overschrijdt: „Niettemin bestaat er geen enkel plan dat op lange termijn en op wereldschaal de nieuwe aardbewoners van een re delijke levensstandaard verzekert. Een dergelijk plan bestaat even min voor de miljard werklozen die de wereld in het jaar 2000 zal tel len. de zogenaamde „vernieuwbare” grondstoffen. Per minuut verdwij nen 28 hectare bos, wat per jaar neerkomt op een oppervlakte ge lijk aan die van Nederland, België en Denemarken samen. Als er niet snel maatregelen worden geno men, is de aarde binnen drie tot vier decennia volledig ontbost. Te gelijk hiermee worden de flora en fauna ernstig bedreigd. Van de diersoorten op aarde worden er 625 met uitsterven bedreigd en bij de planten ligt dit aantal tussen de 20.000 en 25.000.” gen of vooral de bevolking in de Iraanse steden, intussen bijna de helft van de inwoners van het land, in een middeleeuws gestructureer de, uitsluitend op de Koran geörien- teerde maatschappij wil leven, zoals Khomeini zich dat voorstelt. Over wat hij met een letterlijke interpretatie van de Koran bedoelt, heeft Khomeini immers geen twijfel laten bestaan: een hele reeks scho- komt len en universiteiten wordt als „wes- route ters” gesloten; gelijkstelling van de ovem vrouw in onderwijs en beroep is bod a uitgesloten; restaurants waar alco- binne hol wordt geschonken gaan dicht; de belastingen moeten omhoog van-I Sch wege een verplichte opdracht van de kerk; en westerse films en tv-pro-: gramma’s komen op de zwarte lijst, \ZÏ, evenals de meeste boeken van he- V 12 dendaagse schrijvers. drie maanden blijven, die zijn toeris- tenstatus hem toestaan. Tot die tijd zal het Franse dorpje Pont Char- train ten westen van Parijs, 4.0000 kilometer van Iran, het zenuwcen trum blijven van het verzet tegen sjah Mohammed Rezi Pahlevi. En blijft Khomeini met een ijzeren re gelmaat oproepen tot stakingen en demonstraties om de Pahlevidynas- tie ten val te brengen. Vanuit Parijs tisch gewijzigd. Gevolg daarvan is, j of welk ander land dan ook: „Ik geef dat er een alarmerende toename de bevolking richting aan. Dat kan valt te constateren met betrekking hier of in een andere stad net zo tot geslachtsziekten. goed als in Iran”. wordt intussen sterker en sterker. Khomeini wordt het symbool ge noemd van het verzet tegen de Sjah. „Het symbool van verzet wordt de gene die met het volk praat. Daarom beschouwt het Iraanse volk mij in derdaad als een symbool. Ik spreek hun taal, ik luister naar ze en ik voel met ze mee”, aldus de hoogbejaarde geestelijke leider. Khomeini vindt dat Iran bestuurd moet worden door een islamitische regering, die zich baseert op een letterlijke toepassing van de Koran. Khomeinie daarover: „Dat zou een regering zijn, die wordt gesteund en it} stand gehouden door de hele be volking. Het zou de persoonlijke vrijheden herstellen van mannen en vrouwen. In een land waarin 99 pro cent van de bevolking moslem is, moet elke vrij gekozen regering wel holische verslaving onder behande- I een islamitische zijn”. ling te laten stellen. Overigens wil Khomeini arriveerde op 8 okto- men aan dat volkomen uit de hand ber in Parijs, na een 15-jarig verblijf I 1-,

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4