Verbeterde expositieruimte in januari weer in gebruik ers volgend jaar verkeerslichten Velsertraverse V an reparatie werkplaats in veertig jaar tot modern constructiebedrijf r' i Ruimer parkeren in Velsen-Noord plein 1945 deze week Chauffeur koos hazepad Fokker-afdeling gaat naar Alphen Slippartij met veel blikschade DECEMBER ANDRE THOMSEN VERGADERT MET WIJKCOMITÉ OUD-IJMUIDEN Scheepvaartstatistiek LUSTRUM KERST-INN AUTOMATISERING IN PETRAKERK MACHINEFABRIEK IJMUIDEN HIELD rant MAN ERNSTIG GEWOND OP HOOGOVENTERREIN Duel met pistool en honkbalknuppel Documentatie „OPEN HUIS” ‘SS VELSEN DERFT Programma waard zijn. Voor de maand december De eerste kunstenaars die van de verbe terde expositieruimte gebruik mogen ma ken zijn de Haarlemmers Henk Mulders en Hannes Kuiper, die op 21 januari het Feli- son-tentoonstellingsprogramma voor 1979 openen. Het voorlopige lijstje ziet er ver der als volgt uit: in februari/maart de thema-tentoonstelling „denkbeeld” rond de relatie gedachte - voorstelling, in april/ mei-een expositie waarin de cartoon cen traal staat, in juni/juli een aan het feminis me gewijde tentoonstelling, in juli/augus- tus een dubbel-expositie (zowel op de zol der als in het park van Beeckestijn) van Cornells Rogge en Pieter Geraerdts en in september/oktober aandacht voor het werk van Pieter Geerdink en Peter Hol- I VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 MAANDAG 1 8 --f VELSEN. De gemeente Vel- sen zal voor het leveren van gege vens ten behoeve van het Amster damse havenbedrijf aan de ge meente Amsterdam inplaats van 6000 gulden volgend jaar 3000 gul den in rekening kunnen brengen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De Machinefa briek IJmuiden heeft zaterdag inet een „open huis” zijn veertig jarig bestaan gestalte gegeven. Van ’s morgens tien tot ’s middags vier uur maakte een ononderbro ken stroom bezoekers gebruik van de gelegenheid om een blik te werpen in het jubilerende bedrijf. Daar er aanvankelijk geen officië le daden in het vooruitzicht waren gesteld, was het voor de directie een des te aangenamere verras sing bij de aanvang een schitte rende wanddecoratie in ontvangst te mogen nemen. Een cadeau van het personeel. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. „Kwaliteit in diversiteit” is het motto, waarmee Felison - de Stichting ter bevordering van de beeldende kunst in de gemeente Velsen - het nieuwe jaar in gaat. nnin tin i i’ nr I I Felisonbestuur vol plannen voor nieuwe tentoonstellingsseizoen zal worden opgeheven. Directeur G. M. Snoeks (midden) geeft een toelichting bij een draaiband aan wethouder mevrouw Van Heel-Montijn. Wethouder Witte is ook één en al aandacht. V. I tend 147,50 laifin iiüa j iil iliiilït De werkzaamheden voor het verkrijgen van die gegevens, bedoeld voor de scheep vaartstatistiek, zuUen voortaan door Am sterdam zelf worden verricht. Daarbij wordt in de hoofdstad onder meer gebruik gemaakt van een computer. Ook Velsen zal gebruik kunnen maken van die compu ter voor het vervaardigen van de benodig de scheepvaartstatistiek. De gemeente heeft laten weten dat ze over de 116 woningen voor de bouw waar van de aanbesteding eerder werd uitge steld nog niets kan meedelen. Ook de nota over de verkeerssituatie (met uitzon dering van het plaatsen van lichten bij de voetgangersoversteekplaats in de Kerk straat) is nog niet klaar. IJMUIDEN. Het gesprek tussen het wijkcomité oud-IJmuiden en het gemeen tebestuur dat was vastgesteld op woens dag 20 december gaat niet door. Het wijkcomité acht het toch nuttig te vergaderen en heeft André Thomson van het Landelijk Ombudsteam Stadsver nieuwing (LOS) bereid gevonden bestek en tekeningen van de omstreden 116 wo ningen te bediscussiëren. IJMUIDEN. Een 40-jarige Amster dammer is vrijdagochtend om kwart voor tien bij werkzaamheden op het Hoogoven- sterrein zodanig gewond geraakt dat hij met spoed moest worden overgebracht naar het Rode Kruisziekenhuis in Bever wijk. Na aankomst werd het noodzakelijk geacht operatief in te grijpen. De man reed als bestuurder van een vorkheftruck op het terrein Rooswijk langs een sorteermachine waar een as uit stak. Zijn lichaam kwam met dit uitsteken de obstakel in aanraking tengevolge waar van hij inwendige kneuzingen opliep. In de loop van de middag achtte men in het Rode Kruisziekenhuis direkt levensgevaar niet meer aanwezig. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,70 Aanvankelijk hadden de bewoners he' gemeentebestuur verzocht om parkeerin steekhavens aan te leggen. Politie en ver keerscommissie zijn echter van mening dat met het opheffen van het parkeerver bod het probleem wordt opgelost zondei dat de verkeersveiligheid in gevaar komt. Ook op andere punten in dit gemeente VELSEN-NOORD. De bewoners var de Wijkeroogstraat zullen binnenkort be schikken over een extra parkeerruimte voor circa 100 personenauto’s. Het par Ideeën genoeg dus bij het Felison-be- «tuur. dat de afgelopenmaanden druk bezig is geweest met het opfrissen van de waste expositieruimte. Zo werd de vloerbe- ’s Morgens om tien uur gaan de deuren van de Petrazaal aan de Spaarnestraat 8 (achter het postkan toor) open.- De Sea-Side-Gospelsin- gers zorgen voor passende muziek terwijl er voor de kleintjes ruim schoots gelegenheid is om te spelen. Toen men met de Kerst-Inn begon in 1974 kwam en er circa 250 bezoe kers. Dat aantal was verleden jaar verdrievoudigd. Er is gelegenheid om gezellig te con verseren, een stukje te lezen of een spelletje te doen. i.OO uur 30 uur bedoelt, •n twijfel “ks scho- als „wes- duidelijk dat het bedrijf door de jaren heen een speciale band met „de water kant” heeft onderhouden. Ponten, lieren en ankerspillen van het zwaarste kaliber behoren tot het vaste leveringsprogramma van de fabriek, die aan de Eerste Indu- striedwarsstraat herhaaldelijk uit zijn jas je is gegroeid. Ook op het ogenblik is er weer een nieuwe fabriekshal in aanbouw. Het bedrijf is in de loop der jaren vrijwel geruisloos overgegaan in handen van het Verolmeconcern en later naar de groep Rijn-Schelde-Verolme. Momenteel vinden in dit bloeiende mil joenenbedrijf circa vijftig personeelsleden ig in de bijna de het land, ictureer- geörien- en, zoals It. Vanavond om half zes zullen de leden van de Commissie Algemene Zaken bijeen komen. Belangrijkste onderwerpen van gesprek zijn de nota betreffende het al dan niet toetreden tot de Kennemerraad en de nota omtrent de reorganisatie van het bin nenlandse bestuur. Woensdagavond om half acht vergadert de Commissie Bedrijven. Directeur J. ten Cate van de dienst Gas, Reiniging en Wa ter zal met betrekking tot het agendapunt „stadsverwarming” verslag uitbrengen van een studiereis waaraan hij heeft deel genomen naar Denemarken. Ook de stand van zaken rond de voorbereidingen van de aanleg van kabeltelevisie zal ter kennis van de commissieleden worden gebracht. Donderdag komt de gemeenteraad voor de laatste maal dit jaar bijeen. De agenda lijkt weinig problemen te zullen opleveren. Vaststelling van begrotingswijzigingen, een aantal subsidieobjekten en soortgelij ke formele stukken zal de mogelijke kerst stemming van de raadsleden zeker niet verstoren. De vergadering begint om half acht en wordt evenals de andere vergade ringen gehouden in het Stadhuis Publiek is welkom. Wat die donateurs betreft (een overblijf sel uit de periode, dat Felison nog een vereniging was) bieden de statuten de stichting de mogelijkheid, éénmaal per jaar een openbare vergadering uit te schrijven. Het huidige bestuur overweegt van deze mogelijkheid weer gebruik te gaan maken, om op die manier de dona teurs gelegenheid te bieden behalve een financieel, ook een daadwerkelijk steentje aan het tentoonstellingsbeleid bij te dra gen. panelen verwijderd, werden die panelen verlengd en is de gehele ruimte, inclusief de houten vloerdelen, opnieuw geschil derd. In de overwegend wit getinte zaal (oppervlakte: zestig vierkante meter) ko men de kunstwerken veel beter uit dan vroeger het geval was. heeft Felison een expositie rond het verza- melfenomeen op stapel staan. Particuliere kunstverzamelaars uit Velsen en omge ving zullen dan worden uitgenodigd, hun verzameling of delen van hun verzameling voor expositiedoeleinden af te staan. Tenslotte bestaan er plannen voor nog eens drie exposities in de Burgerzaal van het stadhuis: in april (in het kader van de boekenweek) een tentoonstelling van het werk van Velsense kunstenaars en in de cember waarschijnlijk een uitwisselings- expositie in samenwerking met het kunste-' naarscentrum Bergen. Uit het bovenstaand concept-program- ma blijkt wel, dat het vernieuwde Feli- IJMUIDEN. Tweede Kerstdag zal voor de vijfde achtereenvolgende keer in de zalen van de Petrakerk een Kerst-Inn worden gehouden. Deze lustrumbijeenkomst wordt vooral gesteund door de groeiende belang stelling die er in de loop der jaren voor is gebleken. zullen zijn aan de gemeente Velsen, zoals architectuur in de gemeente en beelden in de gemeente. .Op die manier wil men de circa tweehonderd donateurs en andere belangstellenden aan een kunstenaarsdo- cumentatie helpen, die door middel van nieuwe affiches telkenjare uitgebreider wordt. Maar een ontwerp van de Heiloose kun stenaar Jaap Dekker werd door het perso neel uit roestvrij staal een collage vervaar digd die een impressie is van al datgene waarbij deze IJmuidense fabriek in de achterliggende veertig jaar betrokken is geweest. Twee veertigjaar-dienstgetrou- wen, de heer K. Buijsman en W. van Tes- sel, verrichtten de overhandiging respec tievelijk onthulling. In de veertig jaar van zijn bestaan is de Machinefabriek IJmuiden van een repara- tiewerkplaats ten behoeve van de visserij- schepen uitgegroeid tot een constructiebe drijf waarvan de produkten hun weg vin den naar tal van grote industrieën in bin nen- en buitenland. Dat werd onder meer duidelijk bij de rondleidingen door de fabriek waar direc tie en personeel de bezoekers een gastvrij onthaal bezorgden. De fabriekshallen wa ren gedeeltelijk „in werking”. Waar nodig werd toelichting gegeven bij indrukwek kende machines en ultramodern gereed schap. Op tal van punten accentueerden bloemstukken en decoratief groen het feestelijke karakter van het jubileum zon der dat de sfeer van „de fabriek” daardoor werd verstoord. Uit een overzicht dat onder meer werd verkregen door het fotomateriaal dat op diverse plaatsen was opgesteld werd wel Voor degenen die niet over vervoer beschikken en voor wie de afstand een onoverkomelijk bezwaar is kan vervoer worden geregeld. Dat laatste geldt ook voor rolstoelpatiënten. Van af half tien zit er constant iemand aan de telefoon op nummer 10760. Nadere inlichtingen kunnen worden verkre gen bij mevrouw Bierling, Van Maer- lantlaan 44, Driehuis, telefoon 10898; de heer E. G. Stam, Schiplaan 294, IJmuiden, telefoon 20966 en bij de heer J. Weseman, Ruysdaelstraat 11, IJmuiden, telefoon 22225. son-bestuur er geen bepaalde stijlvoor- keur op na houdt. Wel streeft men in de exposities afwisseling en een behoorlijk niveau na. Het motto „kwaliteit in diver siteit” willen voorzitter Siem Schaafsma en zijn mede-bestuursleden Thea van Kampen, Frans Claassen, Ronald Tim mermans, Mariska Hammerstein. Wim Handgraaf, Max Kisman, Rob de Vries, Jan Zumbrink en de part-time stichtings- medewerkster Margriet Prins ook laten gelden voor de educatieve begeleiding van de tentoonstellingen. Deze begeleiding is voornamelijk be stemd voor leerlingen van de Velser scho len voor lager- en voortgezet onderwijs, die men op die manier wil stimuleren een bezoek aan de tentoonstellingen te bren gen. Sommige scholen doen dat nu in klassikaal verband ook al, maar het aantal zou groter kunnen zijn. Behalve aan die educatieve begeleiding, wil het Felison bestuur ook meer aandacht aan het aan- kondigingsbeleid gaan besteden. Men denkt erover, een mapje uit te geven waar in de in de loop van het jaar verschijnende Felisonaffiches kunnen worden opgebor gen. Het ligt in de bedoeling, ook een aantal niet direct aan een tentoonstelling gekoppelde affiches uit te geven, die zullen gaan over zaken die ook met kunst te maken hebben en voornamelijk gebonden De bestuursleden Sien Schaafsma (mid den) en Rob de Vries samen met part-time stichtingsmedewerkster Magriet Prins bijeen in de grondig opgeknapte exposi tieruimte van Felison, waar in het verle den werk van kunstenaars als Karei Ap pel, Corneille, Kees Bierman en Marinun Fuit te zien was. Tenslotte heeft men nog het plan, om binnen enkele jaren een beeldhouwers- symposium te houden rond het thema staal. Behalve exposities en lezingen denkt men erover, ter gelegenheid van dit symposium enkele kunstenaars beelden te laten ontwerpen die dan in de gemeente Velsen geplaatst zouden moeten worden. De financiële consequenties van een der gelijke opzet moeten nog onderzocht wor den, maar het idee lijkt in elk geval aan trekkelijk genoeg om niet direct terzijde te worden geschoven. VELSEN. In de nacht van zaterdag op zondag heeft de politie van Velsen op verzoek van collega’s uit Haarlem in Vel sen-Noord een 31-jarige Haarlemmer aan- lehouden die daar doende was met ge bruik van een honkbalknuppel de ruiten van een woonhuis te vernielen. Het stichtingsbestuur heeft onder lei ding van de nieuwe voorzitter Siem Schaafsma voor het eerst sinds jaren weer een globaal tentoonstellingsprogramma samengesteld, waarin enkele exposities zijn opgenomen, die een wat ruimere bete kenis hebben dan het tonen van het werk van één enkele kunstenaar. Voorts is de expositieruimte op de zolderetage van het aoordelijk koetshuis van Beeckestijn grondig opgeknapt; wil men meer aan dacht gaan besteden aan de educatieve begeleiding van de tentoonstellingen; be staan er plannen om de affiches een wat jermanenter en meer documentair karak ter te geven; overweegt men de donateurs directer bij het tentoonstellingsbeleid te betrekken en stelt Felison zich voor, bin nen enkele jaren een beeldhouwerssym- posium te houden, geënt op het thema staal. Een 30-jarige inwoner van Castricum raakte ter plekke met zijn voertuig in een slip en belandde tegen de vangrail. Terwijl hij zich naar een praatpaal begaf om assis tentie te vragen raakte op dezelfde plaats de auto van een 31-jarige inwoner uit Alk maar van het wegdek en caramboleerde via de vangrail tegen de auto van de Ca- stricummer. De echtgenote van de Alk- maarder moest met inwendig letsel wor den opgenomen in het Zeeweg Ziekenhuis. VELSEN-NOORD. De Velsertraver se in Velsen-noord zal volgend jaar wor den uitgerust met verkeerslichten aan de westkant van het viaduct over de rijks weg Alkmaar-Haarlem. De verkeerschaotische situaties die zich hier met name tijdens de pieken op de spitsuren voordoen zijn voor het gemeen tebestuur aanleiding geweest Rijkswater staat te verzoeken die voorziening te tref fen. Rijkswaterstaat heeft daarop welwil lend gereageerd. Omstreeks maart zal met de aanleg worden begonnen. In mei zal de installatie in werking worden gesteld. VELSEN. Waarschijnlijk als gevolg van het rijden met te hoge snelheid is zaterdagnacht omstreeks 1 uur een auto mobilist met zijn voertuig op de Stations weg tegen een lichtmast gereden. Toen de politie ter plekke verscheen was de be stuurder verdwenen. Aan de hand van het kentekennummer konden naam en adres van de eigenaar worden achterhaald. Het voertuig bleek eigendom te zijn van een 26- jarige inwoner uit Beverwijk. SCHIPHOL. De vliegtuigenfabriek Fokker heeft in Alphen aan den Rijn een afdeling gevestigd voor het omzetten van administratieve gegevens in computer taal. Er werken 23 vrouwen, veelal in deeltijdfuncties. Fokker heeft de afdeling in Alphen gevestigd, omdat op het nogal afgelegen Schiphol-Oost onvoldoende ty pistes konden worden aangetrokken. In Alphen toonden maar liefst 260 vrouwen belangstelling voor een baantje bij Fok ker. Voorts heeft Fokker van de Koninklijke Landmacht een order ontvangen voor de levering van $140 lichtmetalen voertuig- shelters. Deze zullen worden vervaardigd in Fokkers vestiging te Hoogeveen. Met de order is een bedrag van 57 miljoen gulden gemoeid. Enkele tientallen mensen zullen er een aantal jaren werk aan hebben. De politie in Haarlem had belangstelling voor de man omdat deze voor hij zich naar Velsen begaf zijn echtgenote ernstig zou hebben mishandeld. Uit het verhoor dat naderhand in Haarlem werd verricht bleek dat de Velsenaar, wiens ruiten wer den geruïneerd, tijdens het nachtelijk tref fen zou hebben staan zwaaien met een pistool. Een huiszoeking leverde in ieder geval wel een dergelijk wapen en bijbeho rende munitie op. VELSEN. Een stevig portie blikscha de ontstond er in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks 2 uur op rijksweg 6 ter hoogte van zijkanaal C tengevolge van twee slippende personenauto’s. heven. Het gedeelte van de Schulpweg tussen Beecksanghlaan en Zandstraal komt er voor in aanmerking, omdat deze route geen dienst meer doet voor Hoog g van de ovenverkeer. Tenslotte zal het parkeerver eroep is bod aan de noordzijde van de Corverslaar sar alco- binnenkort niet meer van kracht zijn, in dicht; oog van- ht van de n tv-pro-l In de herfst wil Felison een overzichts tentoonstelling samenstellen rond aller hande stedebouwkundige en architectoni sche studieplannen voor de gemeente Vel sen, zoals die de afgelopen honderd jaar zijn vervaardigd maar (nog) niet zijn gere aliseerd. In het verleden zijn er bijvoor beeld plannen ontworpen om het landgoed Beeckestijn te verkavelen tot villapark en het Plein 40-45 vol te bouwen met winkels' en dergelijke; plannen die nimmer voor uitvoering in aanmerking zijn gekomen, maar zeker nog de moeite van het bekijken ri- De wanddecoratie die het personeel de directie van Machinefabriek IJmuiden ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum aanbood. een stuk werk. Mede aan de vakbekwaam heid van dat personeel is het te danken dat de Machinefabriek IJmuiden over een goed gevulde orderportefeuille beschikt. Directeur G. M. Snoeks maakt daar geen geheim van. Vol lof is hij over zijn werkne mers, waarvan er behalve twee man vanaf het begin meelopen, er ook nog eens een vijftiental een dienstverband van 25 jaar achter de rug hebben. Voor dat personeel zal het donderdag feestvieren geblazen zijn in de Haarlemse „WINTERTUIN”. In het volste geheim is een programma sa mengesteld, een bloeiend 40-jarig bedrijf waardig. 1 n

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5