TIEN PROCENT IN VIER JAAR 5 Vloeistof van Slechte informatie over Russische fabriek van kernreactoren gestart 111 Goedkeuring Rijnverdrag komt spoedig glitterlampen wordt verbrand Veiligheidsmiddag in Maasstad: Teveel ongelukken Meer financiële armslag... Voor die stereo-installatie, bijvoorbeeld. 8 Subsidie goede goedkope huizen op de tocht „Handel met Chili is geen steun aan Pinochet” in haven Rotterdam -SnniB- Konstant Krediet Kerststemming Meer export benzineverbruik auto’s O TE w Consumentenbond onderzocht advertenties Snel geld zodra u ’t nodig hebt. .s Wi 17 DINSDAG I 9 DECEMBER 19 7 8 ECONOMIE Of welk doel dan ook, 11 r 4 0) I i van het Europees Verbond van Vakverenigingen (EW) om in vier jaar tijd een arbeidstijdver korting van tien procent te reali- seren. Vredeling liet dit bij monde van zijn kabinetschef Nel Baren- drecht weten in een toespraak voor het nationaal congres van de Federatie Nederlandse Vakbewe ging (FNV) in Amsterdam. i ij stalen aels, 35 o ■S W !1. o5 (3 (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Europees commissaris Henk Vredeling gaat „een heel eind mee” met het idee SO werktijdverkorting EVV 4 Laatste hand aan 7 fondsen ’,00 1,00 1,00 nische iten ersen. or dit en euvel s aan. ?laim, ten. ,05 ,oo noteerd 410,0 4.3 37,50 138,1» 1,01 136,1» 39,00 6.70 80.00 18,It 46.00 103,70 31,11 46,50 62,20 26,5# 51,30 117.0# 99. 81,00 28.30 91,1» 62.40 112,11 DEN HAAG (ANP). Februari volgend jaar zal op het verbrandingsvaartuig „Vuleanus” op de Noordzee de glitterlam- pen-vloeistof worden verbrand, die zich nu nog bevindt in de tussen de tien- en twintigduizend van die lampen die bij een honderdtal politie- en brandweerkazer nes liggen opgeslagen. Na een ongeval met zo’n lamp in België, werd het Nederlandse publiek eerder dit jaar geadviseerd die lampen bij politie of brandweer in te leveren. In de eerste week van januari zullen de lampen naar 14 centrale brandweerkazer nes worden vervoerd, waar de vloeistof uit de lampen wordt gehaald en in drums wordt opgeslagen. Uit de lampen zal in totaal zeker 12 ton vloeistof komen, aldus „Het Rotterdamse havenbedrijf staat hiermee helaas aan de top”, zo constateer de de secretaris-generaal van Sociale Za ken, dr. W. A. van de Berg, somber op de veiligheidsmiddag voor de Rotterdamse havenbedrijven gisteren in de Maasstad. Niettemin zijn er volgens Van den Berg, die namens minister Albeda van Sociale Zaken sprak omdat deze was verhinderd, vele positieve ontwikkelingen die naar ver wachting hierin verbetering zullen bren gen. De veiligheidscommissie voor de ha- hoeveelheden, terwijl in die lampen ruim een liter vloeistof zit. Dat maakt het ge vaarlijk, voornamelijk milieugevaarlijk als je zo’n hoeveelheid tegelijk via de af voer zou weggooien”, aldus mr. M. A. J. Engels. Intussen zijn de lampen in België verbo den, maar in Nederland nog niet. „Wat mij betreft wordt dat spul ook hier verboden, want anders heb je de mogelijkheid dat over een paar jaar, als de hele affaire vergeten is, zich dit weer herhaalt", zegt Engels. De transporten Van de lampen naar de verzameladressen en naar het verbran- dingsschip zullen worden verricht door speciaal voor gevaarlijke stoffen ingerich te tankwagens. Het wetsontwerp voorziet onder meer in een inspraak- en samenwerkingsorgaan op regionaal niveau en een districtscomité voor veiligheid, gezondheid en welzijn. „De veiligheidscommissie in Rotterdam kan als een voorloper worden gezien”, aldus de heer Van den Berg. Het ministerie van Sociale Zaken wil vooruitlopend op de Arbeidsomstandighe denwet een voorlopige arbeidsraad instel len. Via deze raad wil het departement werknemers- en werkgeversorganisaties nauw betrekken bij de verdere uitwerking van deze wet. Vredeling kon zelf niet komen, omdat hij in Brussel moest blijven voor een vergade ring van de Europese Commissie. Als de Commissie komt met voorstellen voor arbeidsverdeling, zal de verkorting van de werkduur zeker meer gaan bedra gen dap de huidige trend. „Hoeveel dat precies is kan ik niet zeggen. Belangrijker is dat wij tot maatregelen komen die effec tief zijn en passen in de situatie van het land”, aldus Vredeling. Wel wil de Europese commissaris dat het EVV zijn voorstel van tien procent con creet maakt, zodat een gerichte discussie mogelijk wordt. De Europese Gemeenschap is partij bij het verdrag tussen Nederland, Frankrijk, West-Duitsland, Luxemburg en Zwitser land, dat beoogt de lozing van schadelijke stoffen, vooral zout van de kalimijnen in de Elzas, aan banden te leggen. Vijf landen hebben het verdrag reeds parlementair bekrachtigd. Op 22 november deelde de Franse regering mee, dat zij het bekrach- tingsvoorstel had teruggenomen en eerst weer over een vijf maanden opnieuw aan het Franse parlement zal voorleggen. Zij vreesde kennelijk verwerping, omdat de afgevaardigden uit de Elzas en bloc tegen zouden stemmen. Ruim een week nadat de Franse rege ring had aangekondigd, het bekrachti- gingsvoorstel terug te trekken, omdat er in de Franse nationale vergadering wellicht geen meerderheid voor is te vinden, heeft de Commissie geantwoord het niet nodig te vinden bij de raad stappen te onderne men om de bekrachtiging te versnellen „aangezien de zesde en laatste ratificatie op zeer korte termijn is te verwachten”. Drie Nederlandse leden van het Euro pees Parlement, Baas, Berkhouwer en Geurtsen (allen liberalen) hadden de Com missie enige tijd geleden gevraagd er bij de EG-ministerraad op aan te dringen dat de overeenkomst ter bescherming van de Rijn tegen verontreiniging door chemische produkten spoedig wordt bekrachtigd. De nieuwe munt die gebruikt wordt in het EMS is de ECU (Eurodaalder). De ECU bestaat uit 0,828 DM, 0,0885 pond Ster ling, 1,15 Franse frank, 109 Italiaanse lire, 0.286 Nederlandse gulden, 3,66 Belgische Daarmee steekt de voor lichting ongunstig af te genover die in andere landen, zo schrijft het CB-blad „Consumenten gids”. MOSKOU. Bij het Russische Volgo donsk is het eerste deel van een fabriek waar complete kernreactoren worden vervaardigd in bedrijf genomen. Naar het persbureau Tass gisteren bekend maakte, is de fabriek uniek in de wereld. De fabriek is zo ontworpen dat halver wege de jaren tachtig er jaarlijks drie tot vier complete reactoren met een vermogen van een miljoen kilowatt kunnen worden gemaakt. Tot de bouw van het gigantische complex is besloten op het 25ste congres van de communistische partij van de Sov- jet-Unie, aldus Tass. Volgens de plannen zal in 1980 worden begonnen met het tweede deel van de bouw. .50 I.OOf ,50 ,01 ,00 .50 Definitief werd besloten dat alleen Italië gebruik zal maken van de mogelijkheid een muntschommelingspercentage van zes procent aan te houden. Voor de huidige slanglanden is die marge 2,25 procent. Dit is ook de marge die voor het nieuwe sy steem geldt en die Frankrijk en Ierland zullen hanteren. (ADVERTENTIE) .00 i,40f ,50 De commissie heeft over deze vorm van arbeidstijdverkorting nog geen officieel standpunt ingenomen. Vredeling consta teert echter dat, uitgaande van een gemid delde werktijdverkorting van één procent per jaar sinds 1960, voortzetting van de trend zou leiden tot een vermindering van vier procent arbeidstijd tussen 1978 en 1982. 3, (ADVERTENTIE) Hooghoudt ,50 ,00 ,50 ,50 ,50 |,60 ,00 i.OO ,00 .00 .(III ,50 ,80 :,50 ,50 (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De premieregeling voor huizen met het predikaat „goed en goed koop” staat op de tocht. Op het ministerie van Volkshuisvesting wordt bekeken of de extra subsidie van maximaal 4500 gul den per woning kan worden afgeschaft. De regeling voor goede en goedkope woningen is gemaakt om de inspraak te bevorderen die huurders of eigenaars van woningen hebben bij de bouw van het huis. De subsidie bestaat uit twee delen: eerst 500 gulden per woning voor de planvoor- bereiding en later maximaal 4000 gulden per woning voor de bouw. Een adviescom missie bekijkt of men voor de subsidie in aanmerking komt. Vast staat dat de subsidie nog niet per 1 januari aanstaande zal verdwijnen. Pro blemen van organisatorische aard maken dat onmogelijk. 49,11 32.it 30,0» 60.00 723 40.00 28.00 543.00 45.61 54,80 38.20 37,41 40.il 123.01 32,61 36.51 113,0» 50,1» 32,11 4,St 48,5» 136, 58, H 89,01 166.21 48,3 47.3 117.3 44.0» 25,3 63,3 50.3 83.41 49,0» 29,3 82.001 48.06 48,00 150.3 29.3 72,3 105.00 43.3 45.3 35,0 38.001 270.3 580.3 158.» 1283 309.0 gisteren directeur Engels van de Economi sche controledienst. De vloeistof bestaat volgens Engels uit voornamelijk tri- en perchloorathyleen. „Op zichzelf zijn die vloeistoffen niet zo gevaarlijk. Je vindt ze in vrijwel iedere huishouding terug, meestal om vlekken te verwijderen. Alleen zijn dat hele kleine trank, 0.14 Luxemburgse frank, 0,217 Deense Kroon en 0,00759 Iers pond. De spilköers waarop de EG-landen met nu nog zwevende munt het EMS zullen z binnenkomen, wordt op 29 december vast gesteld. Het gaat hier om de koersen van de Franse frank, het Ierse pond en de Italiaanse lire. Landen van de huidige slang komen met EMS binnen met de spilkoers die hun munten momenteel be zitten. Om Ierland te helpen ook mee de doen aan het EMS, legt Nederland een bedrag tussen vijftien en zeventien mil joen gulden op tafel. 1 wordt dan van „zuinige motor” of „laag ver bruik” of er wordt een cijfer „vanaf” genoemd, dat dan slaat op de klein ste motor in een reeks. DEN HAAG (ANP). Samenwerking van de Zaai- en Pootgoedcentrale (SPC) in Leeuwarden met de Chileense zusterorga nisatie Sociedad Nacional de Agriculture (SNA) betekent geen ondersteuning van het regime Pinochet. Dit hebben de minis ters Van der Klaauw (Buitenlandse Za ten), Andriessen (Financiën) en Van der Stee (Landbouw en Visserij) geantwoord op schriftelijke vragen van het PSP- Tweede-Kamerlid Van der Spek. Sprekend over het onlangs gehouden driepartijen overleg tussen werknemers, werkgevers en de Europese ministers van Financiën, Economische en Sociale Zaken zei Vredeling, dat de Europese Commissie doorgaat volgens de lijnen die in het docu ment van dit overleg zijn vastgelegd. De Commissie legt het accent op concrete acties voor werkverdeling met het oog op herstel van de werkgelegenheid en verbe tering van arbeidsomstandigheden. Priori teit wordt gegeven aan beperking van overwerk, het tegengaan van misbruik van uitzendkrachten en bevordering van pen sioenregelingen. Ook streeft de Commissie naar invoering van een extra ploeg bij volcontinue ploegendiensten. ROTTERDAM (ANP). Op elke honderd werknemers in de Rotterdamse haven overkomt elk jaar tien man een ongeluk met als gevolg een verzuim van meer dan een dag. In de bouwnijverheid is dat 7,3 op elke honderd bouwvakkers, in de metaalnijver heid 5,7, de metaalindustrie 4,6 en de chemische industrie 2,5. ven van Rotterdam is twee jaar geleden vernieuwd en versterkt. Deze commissie publiceerde vorig jaar een actieplan, dat onder meer inhoudt een centrale registra tie per kwartaal van ongevallen in meer dan veertig bedrijven en een beleidsver klaring van de bij de Scheepvaart Vereeni- ging Zuid aangesloten bedrijven over vei ligheid. Deze verklaring moet voor het eind van dit jaar aan het personeel worden aange boden. De commissie heeft zich ten doel gesteld, dat er binnen tien jaar geen enkel ongeval meer bij de werknemers in het havengebied voorkomt. Dr. P. A. Comelis, lector aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, stelde de vraag of het wel gewenst is naar dit doel te streven, omdat het nimmer mogelijk is voor honderd procent veilig te'werken. Hij vond het wel noodzakelijk, dat er verant woorde risico’s worden genomen en de veiligheid in een bedrijf onderwerp van werkoverleg is. Bij de Tweede Kamer ligt een nieuw ontwerp Arbeidsomstandighedenwet ter vervanging van de huidige Veiligheidswet van 1934 en de Stuwadoorswet van 1914. DEN HAAG (ANP). De Europese Commissie, het „dagelijks bestuur” van de Europese Gemeenschap, verwacht dat het verdrag dat beoogt vervuiling van de Rijn tegen te gaan spoedig van kracht zal worden. 1,00 ,20 .50 1.00 1,00 1,00 1,80 1,00 1,00 1.50 1,50 1,00 1,00 1,00 1,50 1,50 1,50 ,00 1,10 ,50a 1,00 1.50 ’,50 1.00 ,00a .00 1.00 1.00 !,50 1.80 1.50 :,50a 1.50 \50 1.50 100 - 106,01 1,00 1,00 1,00 i,00a ,50a !,50e 1,50 5,00 >,20 1,10 5,10 >,00 Met het Ennia {Constant Krediet hebt u altijd geld achter de hand dat u op elk gewenst moment kunt besteden. En wat de maandelijkse aflossing I betreft: u krijgt 2 unieke vrijstellinqskaarten om in te zetten wanneer betaling u niet gelegen komt. Vraag uw (verzekerings)adviseur over het Ennia Konstant Krediet. Hij regelt het vliegensvlug. (ADVERTENTIE) Vredeling steunt plan De consumentenorga nisatie vindt dat in de ad vertenties misleidend woordgebruik wordt ge bezigd. Van luxe en dure auto’s wordt het pittige benzineverbruik zelden vermeld, maar bij gewo nere, kleinere auto’s wor den ook zelden cijfers ge noemd. Gesproken Het gebeurt ook dat een cijfer bewust wordt genoemd, maar dan wordt het volgens de CB „echt oppassen”, want dan worden vaak alleen die cijfers gekozen die betrekking hebben op het zuinigste type auto of de zuinigste snelheid. De bond zou willen dat de adverteerders het benzi- negebruik voor elke uit voering van de drie be staande standaardmetin gen (constant 90 km, con stant 120 en stadsrit) gaat vermelden. Daar gaat het mis schien wel van komen, want de ministeries van Economische Zaken én Verkeer en Waterstaat zijn nu aan het overleg gen om tot een werk groep te komen die de mogelijkheid van bepaal de maatregelen gaat be spreken. De bond vindt Ondanks de niet al te florissante vooruitzichten in de wereldeconomie, bereidt ook dit jaar de beurs in Wall Street zich weer stemmig voor op Kerstmis. Te midden van driftig flikkerende beeldschermen, opgewonden mededelingen en nerveuze mannen glanst het engelenhaar en brengt het groen wat rust. den HAAG (ANP). De totale order- witvangst van de Nederlandse industrie heeft in november enige toename te zien gegeven, zo blijkt uit de conjunctuurtest van het CBS over die maand. Deze toename was voornamelijk het ge volg van gestegen exportorders. De bedrijvigheid van de Nederlandse bdustrie is in november vrijwel gelijk gebleven. Voor de maanden december, ja nuari en februari wordt eveneens nage noeg geen verandering verwacht. 1,« 400.3 De landbouwvertegenwoordiger aan de Nederlandse ambassade in Santiago, heeft voor de samenwerking bemiddeld, aldus de bewindslieden. Dat houdt overigens niet in, dat de Ne derlandse regering stimuleert dat Neder landse bedrijven zaken doen met Chili. Als zo’n bedrijf op eigen initiatief vraagt naar de mogelijkheden, krijgt het antwoord en wordt desgevraagd bemiddeling verleend, is het antwoord van de drie ministers. De Nederlandse regering heeft geen mo gelijkheden particuliere investeringen in omstreden landen, zoals Chili, tegen te gaan zolang de Verenigde Naties geen sancties tegen zo’n land hebben opgelegd. Dergelijke investeringen worden dan ook Met ontraden, maar evenmin aangemoe- digd. Van der Spek had dat graag gezien, temeer omdat de SNA een organisatie is „van grootgrondbezitters die zich altijd, °ok onder andere politieke verhoudingen te Chili, heeft verzet tegen landhervormin gen". <i> i "O dat een standaard meet- en informatiesysteem voor het benzineverbruik van auto’s, gezien de er varingen in het buiten land, best op korte ter mijn mogelijk is. In Frankrijk en Enge land bestaat al een derge lijk standaardmeetsys teem. Jaarlijks vermeldt de Franse regering in een brochure de testresulta ten van alle merken en typen auto’s die in Frankrijk te koop zijn. Dit jaar volgde Enge land. Maar de Engelse adverteerders zijn nog vrij in het wel of niet ver melden van benzinever bruik. De Consumentenbond is van mening dat als de Nederlandse overheid het Franse voorbeeld volgt, er ook regels voor advertenties moeten ko men. De adverteerders zouden de cijfers voor de drie standaardsnelheden met daarbij het verbruik in duidelijk leesbare let ters moeten vermelden, aldus de Consumenten bond. monetair stelsel (Van onze redactie economie) BRUSSEL. De ministers van Financiën en Economie van de negen EG-landen (de EcofinraadI hebben gisteren in Brussel de regelingen vastgesteld voor het nieuwe Europese Monetaire Stelsel (EMS) dat op 1 januari van start gaat. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De voorlichting die autofa brikanten en -verkopers in ons land plegen te ge ven over het benzinever bruik van aangeprezen wagens, deugt niet, zo vindt de Consumenten bond, die uitvoerig ad vertenties heeft onder zocht. Informatie pver het verbruik ontbreekt of wordt alleen opgege ven voor de zuinigste uitvoering of snelheid.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17