Academische Raad: DEMONSTRATIE WAO’ERS OP FNV-CONGRES GEWOGEN LOTING MOET BLIJVEN Foto’s van demonstratie C E Rietkerk niet ontevreden over kabinet Voorlopige cijfers CBS: v Verwaarloosde schaapskudde moet ontsmet en dan dit nog Sterilisatie niet altijd definitief vernietigd Regering denkt over anti-discriminatie- instituut” a [Tb* 151 Demonstratie r 4 |m n r] Lm .DINSDAG BINNEN- EN BUITENLAND 1 9 DECEMBER 19 7 8 2 D - (Van onze redactie binnenland) Drooglegging Bliksemstaking Goudrool Staking Reanimatieleger Goede wijn m< de eei kh kc he Ti ee zij de he m st w< AMSTERDAM. Er zijn in ons land honderdduizenden mensen die hun werk negatief ervaren, die er van balen. Anderzijds zijn er talloze mensen die om werk zitten springen. Bekijk nou eens of er tussen deze twee groeperingen geen wellicht tijdelijke ruil mogelijk is. Die suggestie deed de voorzitter Cees Schelling van de voedingsbonden FNV vanmorgen op het FNV-congres in de RAI in Amsterdam, waar onder meer het probleem van de werkgelegen heid aan de orde kwam. Chinese humor l.’l Minderheden Anne Frank-postzegel -• üs e* I Schelling werkenden en werklozen Het schoolonderzoek moet bij het bepa- 1 Overwegend droog en lichte tot matige vorst. 1 WEERRAPPORTEN £3 -5 „Alle mooie verhalen over ontplooiings mogelijkheden, zinvol bezig zijn, zijn strij dig met wat honderdduizenden Nederlan ders dagelijks aan de lijve ervaren. Zeg maar rustig dat velen, zeer velen, met de smoor in naar hun werk gaan”, aldus Schelling. „Het is ook bekend- dat verre weg het grootste deel van de mensen die niet werken dolgraag weer aan de slag willen. Ook hier kun je zeggen dat zeer Velen met de smoor in thuis zitten”. Schelling maakte bij zijn suggestie met een de kanttekening dat veel mensen van hun werk balen, omdat dat werk door hen eigenlijk niet als zinvol wordt ervaren. Schelling begrijpt best dat werklozen niet in de rij zullen staan om dat werk over te nemen. Maar daar staat tegenover dat hetzelfde werk door andere mensen soms Volstrekt anders wordt ervaren. Schelling zei dat zijn oplossing onortho dox is en dat het in principe ook bedoeld is als een noodoplossing. Het zal denken over het begrip „vrijwillige en onvrijwillige werkloosheid” geweld aandoen. Het lijkt Schelling ecjiter de moeite van het probe ren en van het onderzoeken waard. Hij sluit overigens niet uit dat zijn noodoplos sing de eindoplossing het eerlijker ver delen van werk van de vakbeweging 'dichterbij zal brengen. „Misschien wel, omdat het ook een po ging is het werk - ook het rotwerk te verdelen. Soms is een haalbaar doel net een steuntje in de rug om weer te geloven in het grote doel: volledige en volwaardige werkgelegenheid”, aldus Schelling. 20 ie o 10 o o o' o o o o 0.4 o o o o o o DEN HAAG. De bevolking is dit jaar minder snel toegenomen dan voorgaande jaren, hoewel de netto-stijging der bevol king hoger was dan in 1976 en 1977 en het aantal levendgeborenen hoger dan vorig jaar. Het aantal overledenen per 1000 in woners is dit jaar echter hoger dan in 1977. Dat blijkt uit de voorlopige cijfers van het CBS, die ook aantonen dat de 14 miljoen inwoners aan het eind van dit jaar niet wordt gehaald. DEN HAAG. Sterilisatie hoeft niet altijd definitief te zijn, want „herstelope raties” lijken hoe langer hoe meer succes te gaan opleveren, zo meldt de Stichting Biowetenschappen en Maatschappij te Den Haag. Sterilisatie is op dit moment de meest voorkomende methode van anti conceptie in de wereld. Ongeveer 80 miljoen mensen gebruiken sterilisatie om hun vruchtbaarheid te rege len. Ter vergelijking: „de pil” wordt door (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Academische Raad heeft zich gisteren uitgesproken voor bandhaving van het systeem van gewogen godsdienst of andere culturele normen en waarden. De minister deelde verder mee, dat mo menteel de voorberedigingen worden ge troffen voor een circulaire aan de geweste lijke arbeidsbureaus. Hierin zal worden gesteld, dat deze moeten stoppen met het maken -van een aantekening bij werkge vers, die geen migranten uit Suriname in dienst willen nemen. Volgens haar is er van discriminatie sprake, wanneer men personen achterstelt Het nationaal inkomen nam in totaal zowel als per hoofd van de bevolking iets toe, maar naar verhouding minder dan voorgaande jaren. De beroepsbevolking nam (met 76.000 personen) meer toe dan in de voorafgaande jaren. Het percentage bruto-investeringen in vaste activa in per centen van het nationaal produkt steeg zeer gering (van 21,1 naar 21,3). De stijging van 1977 (na dalingen in 1975 en 1976) was 1,6 percent. loting als er nog studentenstops moeten zijn. Wie al eerder uigeloot werd, dient bij een volgende keer een grotere kans op inloting te krijgen. Op de Commoren, een eilandengroep in de Indische Oceaan met een overwegend islamitische bevolking, mogen voortaan geen alcoholhoudende dranken meer wor den verkocht. Alle bars moeten dicht. Al leen in de toeristenhotels wordt nog geest rijk vocht geschonken. Naar de eigenaar van de kudde wordt nog gezocht, aldus de politie. De dieren hadden allemaal zware schurft en sommi ge schapen hadden grote open wonden. Een aantal beesten is door ontstekingen blind geworden. Volgens de politie hoeven er waarschijn lijk geen schapen afgemaakt te worden. HAREN. Een verwaarloosde schaaps kudde die door de gemeentepolitie van het Groningse Haren in jammerlijke om standigheden is aangetroffen, is gister avond overgebracht naar een zogenaamde „schutstal”, waar de vijftig dieren van gemeentewege zullen worden verzorgd en ontsmet. Ongeveer 1000 leden van het hoger per soneel van de Verenigde Naties hebben een bliksemstaking gehouden uit protest tegen de naar hun mening slechte werk omstandigheden bij de VN. Na de toezeg ging van de secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim, dat de grieven zullen wor den onderzocht, hebben de personeelsle den hun actie beëindigd. Interpol zoekt naar een employé van een Antwerps bedrijf in edele metalen, die er met meer dan 100 kg goud vandoor is. De man zou samen met anderen in de loop der jaren door middel van valse boekingen goud en zilver ter waarde van 35 miljoen gulden hebben verduisterd. Honderden werknemers van de Spaanse radio en televisie hebben gisteren het werk neergelegd. Het is de eerste staking in de geschiedenis van dit staalbedrijf. De sta kers, die een conflict hebben met de rege ring over een nieuw arbeidscontract, zijn van plan hun actie.72 uur te laten duren. no nno ono ono ono o no no ono ono zzo zzo wnw z wnw ono no ono wnw w o wzw windst. ono n ono windst. nw windst. ono nnw zw no o o w zo n z no windst. nw windst. zzw .1 11 15 20 -0 4 -3 0 1 1 13 4 5 -2 7 14 13 -3 13 -5 0 15 15 0.1 0 0 0 0 0.3 1 1 0 o o o o o o 1 a o o o 0.6 0.3 o o o 20 0.4 1 De Nederlandse Hartstichting wil, naar Amerikaans voorbeeld, jaarlijks één mil joen mensen opleiden die acute hulp kun nen geven aan mensen die worden getrof fen door een hartinfarct. Uit Amerikaanse cijfers is gebleken, dat als binnen een minuut reanimatie wordt toegepast, de overlevingskansen van de patiënt met 60 percent stijgen. In de Amerikaanse stad Seattle is gebleken, dat het mogelijk is om in enkele jaren een vijfde deel van de bevolking op te leiden in de techniek van hartmassage en beademing. „Goede wijn behoeft niet iedere keer een krans”. Dat heeft staatssecretaris Smit Kroes van Verkeer en Waterstaat geant woord op de schriftelijke vraag van de WD’ers Blaauw en Keja, waarop de PTT wel een herdenkingspostzegel uitgeeft van het 150-jarig bestaan van de Koninklijke Militaire Academie in Breda, maar niet voor dezelfde verjaardag van het Konink lijk Instituut voor de Marine. Vooruitzichten voor donderdag opgesteld d»or het KNMI: 4 -8 -8 -8 -8 -6 ■8 -9 -4 -6 -3 14 4 -8 (Van onze redactie binnenland) MAASBREE. VVD-fractieleider Rietkerk is niet ontevreden over het eer ste jaar van het kabinet-Van Agt/Wiegel. Hij zei dat gisteravond op een spreek beurt voor zijn partij in Maasbree. Riet kerks uitlatingen staan lijnrecht in tegen stelling met die van de vice-voorzitter van de fractie mevrouw Kappeijne van de Coppelio, die zondagavond felle kritiek leverde op de regeringspartner CDA, die zij „onbetrouwbaar" vond. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. mist mist onbew. onbew. onbew. 1. bew. onbew. onbew. motsneeuw geh. bew. onbew. onbew. geh. bew. 1. bew. zw. bew. sneeuw, geh. bew. zw. bew. regen onbew. onbew. 1. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. geh. bew. regen 1. bew. onbew. geh. bew. zw. bew. regen h. bew. onbew. onbew onbew. i W( hii vli lai 1 aa Mi kc sc on o,Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: aantal uren zon 0 tot 3; min. temp. - omstreeks -4 gr.; max. temp, omstreeks -1 gr.; kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 percent; kans op een geheel droog etmaal 70 percent. DEN HAAG. De foto’s die de Land macht Inlichtingendienst (LAMID) op 26 augustus heeft gemaakt tijdens een anti- taptoedemonstratie in Breda, zijn niet gebruikt. Ze zijn reeds vernietigd. De LA MID meende met het fotograferen te han delen op verzoek van de politie. E cië: gis los oni voi be| gel ter gel E rei! Ge het afd Eu: pai de gei wa nie Eu I pai het dri „ei be; ft -2 -3 -2 3 -1 -1 5 20 -12 -4 -6 1 5 1 -3 -7 -2 4 6 -9 5 -6 -6 9 12 -9 -6 10 9 16 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde - Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo 'Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Tstanboel Las Palmas New York IW Aviv Tunis RIETKERK de, vierde en volgende kinderen bleven gelijk. Wat de sterfte betreft, de cijfers voor kanker en hart- en vaatziekten zijn opnieuw gestegen, na een daling over 1977. Het aantal overledenen door ongevallen, vergiftiging, geweld (waaronder verkeers ongevallen) was in 1978 lager dan in 1977. Het ziekteverzuim steeg percentagegewijs opnieuw en is nu 9,9 percent (tegen 9,5 in 1977). Het aantal huishoudens steeg van 3.735.000 tot 3.761.000, de gemiddelde grootte bleef 3,44, het aantal inwoners per 100 huizen daaldp van 304 tot 300. De woningvoorraad nam toe van 4.578.000 tot 4.661.000. De daling van het totaal aantal leerlin gen bij kleuter- en basisonderwijs zette zich voort, evenals de stijging van de totale bij het algemeen voortgezet, net lager en middelbaar beroepsonderwijs, het hoger beroepsonderwijs en het wetenschappe lijk onderwijs. Ook het algemeen totaal aan leerlingen, dat van jaar tot jaar nog steeg, is nu iets af genomen. 50 miljoen vrouwen geslikt. In Nederland is het aantal mannen en vrouwen dat zich liet steriliseren geduren de de laatste vijf jaar zeer sterk gestegen. De meesten zijn met de sterilisatie erg tevreden. Toch komen steeds meer men sen hun huisarts of specialist vertellen dat ze spijt hebben van de ingreep en deze graag ongedaan gemaakt zouden willen zien. In beginsel is iedere sterilisatie defi nitief. Enige medische onderzoekers zijn er echter in geslaagd een aantal sterilisaties zowel bij mannen als vrouwen ongedaan te maken. Het succes bij dergelijke ingre pen liep uiteen van 10 tot 75 percent. Te verwachten lijkt dat de toenemende ervaring en de grotere bekendheid met de mogelijkheden van herstel in de toekomst zullen leiden tot een sterke toename van de aanvragen tot herstel. Op de eerste dag van het driedaags con gres van de FNV hebben gisteren overi gens enkele tientallen WAO’ers, invaliden én werklozen onverwachts gedemon streerd tegen de korting op de sociale uitkeringen, die het kabinet wil doorvoe- „ren per 1 januari. Weer in binnen- en buitenland Rietkerk zei gisteravond voorts dat de oppositie de „slag om Bestek ’81” ver diend heeft verloren. „De PvdA had alleen maar alternatieve plannen aan te bieden die op drijfzand waren gebouwd. Zelfs bij de vakbeweging was het plan-Den Uyl op grote moeilijkhe den gestuit”, aldus de liberale leider. Rietkerk drong er bij het kabinet wel op aan volgend jaar alle inspanningen te rich ten op het meer begrijpelijk maken van het kabinetsbeleid voor de brede massa van de burgers. Velen zullen naar zijn mening hun weerstand overwinnen als be ter overgebracht wordt hoezeer het met dit kabinetsbeleid gaat om het zekerstellen van wat aan goede voorzieningen is opge bouwd ook bij een economisch minder sterke groei. „De toekomst lijkt minder gunstig dan wij lange jaren gewend zijn. Ook in de politiek zullen wij in verdraagzaamheid naar creatieve gemeenschappelijke oplos singen moeten blijven zoeken. Dat lijkt mij in het belang van alle burgers. Daarom vind ik dat verdraagzaamheid gevraagd mag worden van alle burgers en ook van regeringspartijen èn oppositie”, aldus Rietkerk. De stijging van het inwonertal, die de voorgaande jaren steeds 100.000 was, zal dit jaar op 90.000 komen, zodat het jaar wordt besloten met 13,99 miljoen. Het aan tal inwoners per vierkante kilometer blijft stijgen en is nu 414 (tegen 411 een jaap' geleden). De netto-stijging van het aantal inwoners was dit jaar 88 per 1000 (vorig jaar 83), waarvan 62 door geboorte-over- schot (63), 28 door migratie (23), waartoe met name de landen rond de Middellandse Zee, Suriname en de Antillen bijdroegen. Het aantal buitenechtelijke kinderen nam iets toe (van 4,4 tot 4,7 per 1000 niet- getrouwde vrouwen tussen 15 en 44 jaar). Het aantal huwelijken per 1000 inwoners daalde (van 6,7 tot 6,3), cijfers over echt scheidingen zijn nog niet bekend. De sterf te van zuigelingen is met 9,5 per 1000 levendgeborenen gelijk gebleven, de kin dersterfte daalde weer: van 12,9 per 1000 geborenen naar 12,7. Het aantal levendgeborenen per 1000 inwoners, dat jarenlang daalde, islets toe genomen, van 12,5 per 1000 inwoners naar 12,6. Er is met name een toeneming van het aantal eerste kinderen: van 5,3 tot 5,4 per 1000 inwoners; de cijfers voor tweede, dér- In het Chinese Volksdagblad staat de volgende anecdote: Een Engelsman zegt tegen een Fransman en een Rus: „Als ik zaken ga doen, neem ik de rolls-royce, wanneer mijn vrouw gaat winkelen gaat ze met de mini-cooper en als we samen naar het buitenland gaan nemen we de jaguar”. Waarop de Fransman zegt: „Ik rijd in een citroën, mijn vrouw heeft een peugeot, en als we naar het buitenland gaan nemen we de matra”. Toen de Rus bleef zwijgen, informeerden de twee anderen hoe hij het aanpakte. j,Och”, antwoordde de Rus, ik heb een moskovitsj”. „Maar waarmee gaat u naar het buitenland?”, vroegen de Brit en de Fransman. „Dan gebruiken wij tanks”, was het antwoord. Ze vindt wel dat een „anti-discriminatie- instituut” moét worden geplaatst in een totaal minderhedenbeleid en dat de poli tieke verantwoordelijkheid zal moeten lig gen bij de coördinerend minister. Minister Gardeniers schrijft in haar ant-1 woord van mening te zijn, dat de achter standspositie van Surinamers in Neder- op grond van afkomst, ras, huidskleur, land zeker niet alleen een gevolg i§ van rassendiscriminatie. Ze onderscheidt drie vormen van achter stand: achterstand die voortvloeit uit de komst vanuit een ander land met eén ande re cultuur en andere voorzieningen, achterstand door de ongelijkwaardige startpositie van de migrant op het gebied van wonen, werken, onderwijs en maat- Leraren aan politiescholen gaan voor lichtingsprogramma's maken over de woon-, leef- en werksituatie van culturele minderheden in Nederland. In samenwer king met het ministerie van CRM en de leraren hebben vertegenwoordigers van landelijke organisaties voor het welzijns beleid van culturele minderheden voor lichtingsprogramma’s ontworpen. Dit heeft minister Wiegel van Binnen landse Zaken het Tweede-kamerlid Van der Spek (PSP) geantwoord op schriftelij ke vragen. De minister vindt overigens wel dat de politie bij protestdemonstraties mag fotograferen, als gevreesd wordt dat de openbare orde ernstig wordt verstoord, evenals bij het opsporen van strafbare feiten. In die gevallen kunnen de foto’s als bewijsmateriaal dienen als zij naar het oordeel van de justitie aanwijzingen kun nen bevatten over feiten en daders. Als een dergelijke manifestatie zonder moeilijkhe den is verlopen dan moeten de foto’s zo snel mogelijk worden vernietigd. Een ambtelijke werkgroep onderzoekt op het ogenblik wat er moet gebeuren met politieregisters in verband met de bescher ming van de persoonlijke levenssfeer. Dit heeft minister De Ruiter van Justitie ge antwoord op schriftelijke vragen van het Tweed-kamerlid voor D’66, Zeevalking. Diewil, dat gegevens in politieregisters van mensen, die door de rechter worden vrijgesproken van het tenlastegelegde, on middellijk daarna worden vernietigd. 'W De Tweede-Kamerfracties van PvdA CDA en WD vinden dat er ter gelegen heid van de vijftigste geboortedag van Anne Frank, op 12 juni 1979, een postzegel met haar beeltenis moet worden uitgege ven. Omdat de directeur van de PTT heeft gezegd, dat een dergelijke uitgifte tegen genoemde datum niet wordt voorzien, heb ben de Tweede-Kamerleden Voogd t (PvdA), Van Zeü (CDA) en De Beer (WD) de staatssecretaris van Verkeer en Water staat, mevrouw Smit-Kroes, gevraagd, er voor te zorgen dat er toch een Anne Frank- zegel komt. DEN HAAG (ANP). Volgens de minsiter van CRM, mevrouw Gardeniers, is de regering bereid de oprichting van een „anti-discriminatie-instituut” in ernstige over weging te nemen. Het Tweede Kamerlid C. Mertens (D’66), had om de instelling van een dergelijk instituut gevraagd tijdens een in november gehouden openbare commissie vergadering naar aanleiding van de regeringsnota „Positieve migranten uit Suriname in Nederland en het beleid op middellange termijn”. len van de cijfers en daarmee de kans voor de loting wel blijven meetellen. Dit staat in het advies, dat de Academische Raad mi nister Pais van Onderwijs en Wetenschap pen zal sturen. De cijfers van een schoolonderzoek zijn geen momentopname zoals het schriftelijk examen. Ze beoordelen aspecten van de opleiding die bij het „schriftelijk” niet aan de orde komen. Dat de cijfers van het schoolonderzoek fier school te zeer zouden verschillen werd betwijfeld. Dat moet volgens de Academi sche Raad dan ook onderzocht worden. Met deze uitspraken en beslissingen heeft de Academische Raad de voorstellen van een Werkgroep Selectie (in verband met „numeri fixi”, red.) op alle hoofdpun ten afgewezen. Daartoe hoorde, dat de werkgroep, die onder leiding stond van prof. Wiegersma, de aansluiting- en toela- tingsfunctie van het eindexamen uit el kaar trok. Volgens de raad houdt dat een principële aantasting van het toelatings- recht in, dat in de-wet is vastgelegd. Zo’n ingreep past niet in de wet om tijdelijk studentenstops te kunnen afkondigen. De raad was er ook tegen, dat leerlingen met hoge cijfers rechtstreeks worden toe gelaten. De eigen inspanning van de leer ling op de middelbare school mag wel meetellen, maar mag geen absoluut selec tiecriterium worden. Bij een groot tekort aan opleidingsplaatsen zou bij voorbaat vaststaan, dat er studenten zijh, die on danks grote inspanningen, de limiet toch niet bereiken. het \xzeer] schappelijke voorzieningen, achterstelling door de ontvangende samenleving, vaak door gemis aan kennis en begrip ten aanzien van de minderheid. Bevolking is dit jaar minder snel toegenomen ü- De heren Albeda, Kok en Spit begonnen gisteren hanSenwrijvend aan het driedaagse FNV-congres in de Amsterdamse RAI. „Solidariteit van werkenden en niet-wer- kenden” en „Wij kunnen niet staken” stond op de meegevoerde spandoeken te lezen. In een verklaring, die de demon stranten voorlazen aan de verzamelde vak- bondsbestuurders, werd gesteld dat de korting zeer nadelig is voor de mensen die voor hun levensonderhoud zijn aangewe zen op een sociale uitkeripg. Volgens de verklaring zouden deze maatregelen slechts een voorproefje zijn van veel gro vere aantastingen van de sociale verwor venheden. Namens de Algemene Nederlandse In- validenbond (ANIB), de Werklozen Belan genvereniging en het WAO-comité werd de FNV verweten dat men niet bereid is ge weest „een beroep te doen op de werkers in de bedrijven ter verdediging van deze voorzieningen”. „Ruil tussen WOENSDAG 20 DECEMBER Zon- en maanstanden Zon op 08.44 uur onder 16.30 uur Maan op 22.45 uur onder 11.49 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 02 44 uur en 15.03 uur Hoogwater 07.06 uur en 19.22 uur ■'z

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2