China wenst handelsbetrekkingen Volgens kringen in Teheran: Iraanse soldaten Bemiddelaar Baskische Raad wil met de ETA-vleugels praten in Arizona e achtergrond Oplossing voor Europees budget Maleisiërs in actie tegen vluchtelingen Noodtoestand metaalstaking geeft het op steunen betogers IRA waarschuwt I Ritueel Wilhelmina Plechtig 2 3 DECEMBER BINNEN. FN BUITENLAND DINSDAG 1 9 19 7 8 door Nico Scheepmaker heden eleger ril, naar sén mil- ilp kun- i getrof- ikaanse len een >ast, de met 60 ise stad jk is om van de iek van taking taking udrooi van een :n, die er lor is. De i loop der jekingen miljoen egging groep in rwegend roortaan eer wor- icht. Al- ag geest- wijn teer een s Smit- geant- van de de PTT ;eft van inklijke lar niet Conink- tzege humor staat de nan zegt „Als ik Us-royce, n gaat ze nen naar jaguar", jd in een igeot, en emen we zwijgen, >e hij het Rus, ik mee gaat i de Brit ken wij (Van onze redactie buitenland) MADRID. De Algemene Baskische Raad, de hoogste instantie in het semi-autonome Baskenland, heeft gisteravond in Vitoria de twee afdelingen van de Baskische afscheidingsbeweging, de radicale en gewelddadige vleugel ETA-Militar en de pressiegroep ETA-Politico Militar, uitgenodigd voor een gesprek over de „pacificatie van het Baskenland”. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Een Iraanse legereenheid is gisteren door haar com mandant naar de kazerne teruggeroepen, nadat enkele soldaten had den geweigerd de orders van een meerdere te gehoorzamen. Dit heeft een hooggeplaatste Iraanse functionaris gisteren in Teheran ver klaard. TAIPEH (Reuter,UPI). Op een bijeen komst van de regeringspartij van Taiwan heeft premier Soen gisteren gezegd dat Taiwan dat met een half miljoen man een van de grootste legers van Azië heeft zijn militaire begroting gaat uitbreiden „zo dat wij voor onze defensie niet meer van het buitenland afhankelijk zijn”. Er zullen moderne wapens, waaronder lange-af- standsraketten, ontwikkeld en vervaardigd worden. trijfël Taiwan wil militair onafhankelijk worden De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken België gaat lange formatie tegemoet 1 l' schijn orden. „Dat Zweedse wittebrood was voor mij dè bevrijding, meer dan de echte bevrij- ding. Ik wist toen, dat de oorlog afgelopen was. Ik dekte de tafel met een oranje kleed en zette daar ’t Zweedse brood op, plus ’t halve pond margarine dat we tegelijker tijd gekregen hadden. Verder zette ik een portret van koningin Wilhelmina op tafel, evenals een vaasje bloemen. Ik trok m’n mooiste (weliswaar wat versleten) jurk aan, pakte een vel van m’n mooiste postpa pier, en schreef toen een brief aan de Zweedse ambassadeur, om hem te danken voor die grote gave. Ook vertelde ik hem, hoe ik daar nu in m’n eentje feestelijk van zat te genieten, ’t Fijnste gebak van nu, haalt niet bij wat dat brood toen voor mij was. ’t Stilde niet alleen de honger, de psychische uitwerking ervan was nog on eindig groter”. Ook mevrouw Mathilda Veen uit Baarn at haar Zweedse wittebrood niet tussen neus en lippen door, zoals u zult zien: Ik laat nu nog enige herinneringen aan de eetceremonie volgen: „Thuis dekten we de tafel met een kruis van crêpepapier in Zweedse kleuren en we namen sneetjes van het brood bij de Er- satz-thee, zoals in betere tijden cake”. (A. C. van Passen, Hilversum). „Ik was dertien jaar in 1945 en woonde in Haarlem. Wij maakten er thuis een officiële feestmaaltijd van. De tafel werd gezellig gedekt en mijn oudere zusje maak te menu-kaartjes, waar wij allemaal onze naam achterop zetten”, (op het bijgevoeg de menukaartje staan, onder de Neder landse driekleur, de vlaggen van het Rode Kruis en Zweden getekend, daarboven de datum 7 maart 1945, eronder „Menu Zweeds wittebrood”, dat blijkbaar be stond uit: een sneetje met margarine, een sneetje met kaas, een sneetje met margari ne, een sneetje met chocolade-hagelslag, een sneetje met margarine, een sneetje met bietenstroop, een kop koffie). (M. G. F. Kool-Stoelman, Heemskerk). „Ik stond in de huiskamer (de keuken was daar te min voor) met de broodplank op tafel. Zo ongeveer op het tijdstip dat we, wat toen voor thee doorging, dronken. Er waren ’n vriendin van me bij en mijn vijf kleine kinderen, ’t Was letterlijk een plechtig ogenblik, toen ik het brood aan sneed. Ik voel ’t nu nog: héél voorzichtig, en ik zei maar steeds: wat is ’t wit, hè, wat is ’t wit! Iedereen kreeg, zo maar midden op de dag, één sneetje! Onvergetelijk!!” (mevr. J. van Doorn, Utrecht). „Ik was in die tijd een meisje van acht jaar dat in Amsterdam woonde en erg veel honger had geleden. Bij ons lag dat brood niet gewoon op de plaats waar het andere eten (zo het er was) lag, nee, het lag op een kastje in een ongebruikt kamertje aan het eind van een lange gang. Elke dag toog de hele familie, vader, moeder en drie kinde ren, in optocht naar dat kamertje. Vader sneed dan plechtig, als gold het een heilige ceremonie, voor ieder één sneetje brood af en pas als iedereen er een had, aten we het tegelijk héél langzaam, hapje voor hapje, op”. (T. Leguijt-Van Klinken, Kromme nie). „Op 5 mei 1945 werd ik voor acht uur in de morgen uit het kamp in Amersfoort ontslagen, als wonende in de directe omge ving van Amersfoort. Ik „wandelde” (tien minuten lopen, kwartier rusten) van 7.45 uur tot ongeveer 16.00 uur van het Kamp naar de Groenekan. Thuis gaf mijn vrouw mij een snede Zweeds wittebrood, dat door mijn zoon Adriaan (toen zeven jaar) bewaard was voor Pappa als hij thuis komt”. (K. K. van Hoffen, Groenekan). wordt dieren sommi- onden. kingen :haaps- tie van |ke om- gister- laamde en van >rgd en iger per- hebbenj protest te werk- toezeg- ndeVN, len wor- meelsle- Spaanse het werk ng in de De sta de rege- •act, zijn i duren. Maar elders wisten 400 Vietnamezen wel aan land te komen. Het verzet van de Maleisiërs komt voort uit de vrees, dat de komst van de vluchtelingen de economi sche situatie, en met name het prijspeil, ongunstig zal beïnvloeden. (Door Jan Gerritsen) België gaat een lange kabinetsformatie tegemoet. De verkiezingen van zondag hebben wel enkele duidelijke aanwijzin gen gegeven over de verlangens die on der de bijna 6,5 miljoen Belgische kiezers leven. Maar die aanwijzingen zijn tegen strijdig als men de uitslagen in Vlaande ren en Wallonië vergelijkt. Eens te meer wordt het vermogen van de Belgische politici om werkbare compromissen te sluiten, zwaar op de proef gesteld. De grootste verschuivingen deden zich voor in Vlaanderen. De Vlaams-Nationa- le Volksunie werd zwaar af gestra ft voor haar deelname aan de coalitieregering Tindemans, die begin oktober struikelde over de hervorming van de Belgische staat. De partij verloor een derde van haar aanhang. Vooral in Antwerpen, een traditioneel bastion van Vlaams nationa lisme en rond Brussel, waar de taalpoli tieke problemen zich toespitsen, waren de verliezen het grootst. Het verlies van de Volksunie kwam ten goede aan het „Vlaamse Blok” (een fron- Binnen vierentwintig uur is in een groot deel van deze staat tien tot vijfentwintig centimeter neerslag gevallen. Vele honder den mensen moesten in allerijl worden geëvacueerd. daar over eens dat die moet worden doorgezet. In het verleden ging het Chinese beleid uit van het principe geen schulden te maken bij andere landen of leningen van buitenlandse regeringen te aanvaarden. Dit Maoïstische principe schijnt nu door de nieuwe gematigde leiders verlaten te zijn. Doelend op het normaliseren van de betrekkingen tussen de VS en China zei president Tsjiangtsjing-Kwi van Taiwan gisteren, dat de VS „een wolf in hun huiskamer” hebben binnengelaten. Hij noemde het Amerikaanse besluit „onverstandig en afschuwelijk”. Tsjiang wees een aanbod van twee communistisch- Chinese functionarissen om voor besprekingen naar Taiwan te komen, scherp van de hand. Radio Peking had gezegd dat de twee hadden aangeboden naar Taiwan te gaan om een nationale verzoening te be werkstelligen. De vooraanstaande Russiche commentator Spartak Beglov heeft gisteren, sprekend over de normalisering van de Amerikaans-Chinese betrekkingen, gewaar schuwd voor het ontstaan van nieuwe obstakels op de weg naar internationale ontspanning, wat „alleen in Peking reden zal zijn tot vreugde”. veel voelt voor een nieuwe coalitie met socialisten en liberalen volgens een in het verleden veelbeproefd recept. Maar dit is niet in overeenstemming met de „ver- linksing" in Wallonië, waar zeker de soci alisten niets voelen voor een coalitie met de aldaar verliezende liberalen. Voortzet ting van het laatste kabinet-Tindemans (Vlaamse en Waalse christen-democra- ten en socialisten, Volksunie en FDF) lijkt evenmin goed mogelijk nu de Volk sunie zwaar heeft verloren. view met een van de bestuursleden van de illegale politieke partij HASI, de politieke vleugel van ETA-Militar, waarbij HASI suggereerde met het kabinet-Suarez te wil len onderhandelen over een eventuele wa penstilstand in het Baskenland. Tevens verklaarde de woordvoerder van HASI in dit interview dat ETA-Militar niet bereid was te onderhandelen met de Algemene Baskische Raad, omdat de Baskische af scheidingsbeweging deze instantie be schouwt als een lichaam zonder bevoegd heden. Uit de brieven blijkt, dat de wijze waar op het Zweedse wittebrood verdeeld werd en werd gegeten, tot de onvergefelijke her innering behoort. Dikwijls werd het witte brood niet gewoon gegeten, maar „gecele breerd”: de ceremonie van tafeldekken, bordjes klaarzetten, dunne sneetjes afsnij den, met margarine besmeren, in kleine stukjes snijden, en... proeven, met de tra nen in de ogen!”, schrijft mevrouw A. B. Siebenlist-Oldersom uit Bunnik. En me vrouw E. van Nimwegen-Seggelink uit De Bilt spreekt van een ritueel: „En zomaar, op een gekke tijd, ging mijn moeder het snijden. Een ritueel. Allemaal er om heen. Ergens vanuit een nooit vermoede plaats toverde mijn moeder een vierkant, blauw- met-wit pak suiker te voorschijn, een res tje althans, dat ze lang bewaard had. De suiker deed ze erop. En nog, telkens als ik een gebakje eet, denk ik aan die eerste snee”. PvdA gelegen- lag van ostzegel uitgege- PT heeft te tegen :en, heb- Voogd r WDI i Water- iagd, er- Frank- BRUSSEL. De ministers van Finan ciën van de negen Eg-landen hebben gisteravond in Brussel een voorlopige op lossing gevonden voor het dilemma dat is ontstaan, nadat het Europees parlement vorige week in Luxemburg de Europese begroting voor het komend jaar had goed gekeurd, die naar de mening van de minis terraad niet volgens de regels tot stand is gekomen. De (voorlopige) oplossing die werd be reikt is dé volgende: elke lidstaat van de Gemeenschap betaalt in januari gewoon het bedrag dat het anders ook zou moeten af dragen en in die tussentijd stuurt de Europese ministerraad een brief naar het parlement, waarin wordt vastgesteld dat de begroting voor volgend jaar niet vol gens de regels tot stand is gekomen, maar waarin wordt voorgesteld in januari een nieuw gesprek met het parlement over de Europese begroting te hebben. De problemen zijn ontstaan, omdat het parlement er langzamerhand gehoeg van heeft gekregen dat de Europese „top”, die drie keer per jaar bijeenkomt, steeds met „eigen machtige” besluiten de jaarlijkse begrotingsprocedure doorkruist. (Van onze redactie buitenland) KOEALA LOEMPOER. Honderden woedende Maleisiërs hebben gisteren ver hinderd dat een boot met 30 Vietnamese vluchtelingen op de oostkust van Maleisië landde. kelen van de grondwet komt voor herzie ning in aanmerking, zo is afgesproken. Wijziging van de grondwet is nodig om België de gewenste federale structuur te geven en het land beter bestuurbaar te maken. Gezien de economische crisis, de slechte vooruitzichten en de zorgwekken de situatie van de overheidsfinanciën moet de grondwetsherziening krachtig worden aangepakt. Daarover zijn alle partijen het in meer of mindere mate eens. Wijziging van de grondwet vereist ech ter een tweederde meerderheid. En hier duikt direct de grootste hindernis op die bij de vorming van een nieuwe regering overwonnen moet worden. Als gevolg van de geringe winst van de christen democraten en de beperkte verliezen van de socialisten, in Vlaanderen zowel als in Wallonië, komen deze twee grote politie ke families, zoals men in België pleegt te zeggen, niet aan een tweederde meerder heid in het parlement. Er moet dus nog een partner worden gevonden. Het lijdt geen twijfel dat vooral de CVP De raad stelt zich op het standpunt dat nu het uur in Noord-Spanje is gekomen om aan een vreedzame toekomst te wer ken en dat een vrije samenleving niet kan worden opgebouwd in een klimaat van geweld. De uitnodiging van de Algemene Baski sche Raad tot een dialoog met de ETA, komt op een moment dat ETA-Militar een ernstige crisis in zijn gelederen door maakt. In het Baskische weekblad Crash” verscheen twee weken geleden een inter- China heeft vandaag te kennen gegeven dat het bereid is handelsbetrekkingen aan te gaan met Tai wan. De Chinese minister van Handel Li Chiang, deelde mee: „Zolang de voorwaarden daartoe ge schikt lijken, kunnen we overwegen om leningen van regering-tot-regering te aanvaarden.”. Links en rechts Vlaams, Waals en Brussels vormen de onderdelen van de ingewikkelde politieke knoop die pas na lang praten zo ontward zal kunnen wor den dat België met enige daadkracht kan worden bestuurd. „Wij denken in de Bel gische politiek veel te weinig na”, zei oud- premier Tindemans zondag. Maar ook Tindemans' blazoen heeft vlekjes opgelo pen: ondanks tweeduizend voorkeur stemmen meer dan anderhalf jaar gele den, is hij niet langer de grote winnaar voor de CVP, de grootste Belgische par tij- m voor- >ver de :ulturele nenwer- VI en de ;ers van -velzijns- jn voor- tje dat twee rechts-nationalistische par tijen verenigt), de liberalen, die met hun hameren op belastingverlaging de grote winnaars werden en de christen-demo- craten (CVP). De Vlaamse socialisten verloren op links aan de communisten, maar wonnen er aan de rechterzijde iets bij. Samenvattend is er dus sprake van een zekere verrechtsing in Vlaanderen, gepaard met de duidelijke afwijzing van de staatshervorming zoals die onder de vorige regering in het zogeheten Egmont- akkoord was voorzien. In Wallonië waren de verschuivingen veel kleiner. Hier was echter sprake van een zekere verlinksing. De communisten wonnen er twee zetels bij ten koste van de socialisten, die duidelijk achteruit gin gen. De Waalse christen-democraten wonnen, evenals de CVP, een zetel. Maar de Waalse liberalen, die tijdens de stem busstrijd ook met het vaandel van de belastingverlaging zwaaiden, verloren niet onbelangrijk. Federalisering van de Belgische staat speelde in Wallonië nau welijks een rol: alle partijen zijn het er De eenheid was ingezet in het noord westelijke Tabriz om de route te bewaken waarlangs een groep betogers wilde op trekken. Volgens de zegsman was het niet zo dat militairen zich bij de demonstranten had den aangesloten. Wel zouden de soldaten gezwaaid hebben naar betogers, toen deze in spreekkoren de militairen loofden. In kringen van de oppositie werd gezegd dat de militairen in Tabriz op grote schaal de orders van hun meerderen hadden ge negeerd en dat gisteravond groepen mili tairen zich bij de demonstranten hadden gevoegd, met inbegrip van 12 tanks. Vrijwel heel Iran gaf gisteren gehoor aan een oproep van de oppositieleiders een dag van rouw in acht te nemen. In Teheran waren op de restaurants na, bijna alle winkels en bedrijven gesloten. Ook in an dere steden lag het openbare leven stil. Toen bij de demonstratie gisteravond in Tabriz enige honderden betogers zich bui ten de officieel toegestane marsroute wil de begeven, ópende het leger het vuur. Naar verluidt zouden hierbij enkele ge wonden zijn gevallen. In Parijs is gistermiddag uit Teheran de ayatollah („heilige man”) Montazeri aan gekomen, een van de leiders van de reli gieuze oppositie tegen de sjah. Montazeri is naar Frankrijk gekomen om besprekin gen te voeren met Khomeini, de verbannen Iraanse leider, over de islam en over de toekomst van Iran. In welingelichte kringen verluidt, dat Montazeri een mogelijke opvolger is van Khomeini als leider van de 30 miljoen Sji- itische mohammedanen in Iran. (Van onze redactie buitenland) PHOENIX. Gisteravond is in de Amerikaanse staat Arizona de noodtoe stand afgekondigd na enorme overstro mingen. Na een weekeinde van betogingen, tijdens welke twee Amerikaanse militairen licht gewond werden, tientallen ruiten sneuvelden en enkele auto’s werden beschadigd, ging Taiwan gisteren weer aan het werk. De Amerikaanse ambassade bleef dicht en drie Ame rikaanse scholen werden uit voorzorg tijdelijk geslo ten. Een woordvoerder van de ambassade zei echter dat „het anti-Amerikaanse gevoelen is afgenomen”. In Brussel, het derde Belgische gewest, waren de verschuivingen zeer beperkt. Het FDF, de partij van de Franstalige Brusselaars, hield geen kater over aan haar deelname aan de regering, zoals de Volksunie, maar won zelfs nog een zetel. De socialisten gingen iets vooruit ten koste van de christén-democraten, wier voorman tijdelijk premier Paul Vanden Boeynants als stemmentrekker aan glans lijkt te hebben ingeboet. Het nieuwgekozen Belgische parle ment heeft de bevoegdheid de huidige grondwet te wijzigen. Een zestigtal arti- DÜSSELDORF. Friedhelm Fahrt- mann, de minister van Arbeid van de Westduitse deelstaat Noordrijn-Westfa- len, heeft gisteren zijn bemiddelingspo ging in het Westduitse staalconflict opge geven. Fahrtmann wist de ondernemers ertoe te bewegen, akkoord te gaan met een loonsverhoging van vier percent en één uur minder werken voor ongeveer 100.000 metaalarbeiders, maar de vakbond IG Me- tall vond dit onvoldoende en sloeg het aanbod af. IG Metall eist een 35-urige werkweek voor alle 200.000 Westduitse staalarbeiders. De staking, die vier weken geleden uit brak, heeft tot nu toe geleid tot een pro- duktieverlies van ongeveer 360 miljoen gulden. IG Metall heeft naar schatting 64 tot 85 miljoen gulden uitgekeerd aan de 80.000 stakende en uitgesloten metaalar beiders. Vance, verklaarde zondagavond dat de VS defensie ve wapens aan Taiwan zullen blijven leveren, ook na het normaliseren van de Amerikaans-Chinese be trekkingen, maar een zegsman in Taiwan merkte gisteren op, dat de Chinese leider Hwa Kwo-Feng hiertegen heftig bezwaar had gemaakt. ji- Meer dan duizend mensen de monstreer den afgelo pen zondag bij de Ame rikaanse ambassade in Taipeh op Taiwan. ■tr Een rechercheur zoekt naar resten van de bom, die gistermorgen een auto deed exploderen in Londen, in de wijk Holbom. Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft in Dublin gisteravond een verklaring uitgegeven, waarin het laat weten verantwoordelijk te zijn voor de aanslagen die het afgelopen weekeinde in zes Engelse steden, waaronder Londen, zijn gepleegd bij wijze van „waarschuwing".

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3