Railvervoer niet gelijk te stellen met bus F ijistc passagier in de vishcil Extra parkeervoorzieningen bij station Beverwijk aanbevolen Nieuw: haven- berichten 100 3595,- 1 Marantz professioneel rek I' Model voor plan rampenbestrijding naar gemeenten 1 44 SPOED MET AANLEG NIEUWE HALTE HAARLEM-OOST Vijftien maanden in rijbewijzenzwendel Jaar celstraf voor schieten op barportier 1 Q Marantz receiver 1515L ng 3 jaar garantie w 6 7 DINSDAG DECEMBER 1 9 19 7 8 IJMOND I .TSttï HIK iBi 2x26 watt DIN aan 8 ohm FM muting it Aparte signaal en tuning meter (dus preciese afstemming) it Tape monitor mogelijkheid voor- eindversterker (2x86 watt F.T.C.) (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het protest dat Gedeputeer de Staten van Noord-Holland willen aanteke nen tegen de voorgenomen opheffing van de spoorlijn Santpoort-IJmuiden heeft de steun van de Statencommissie voor Waterstaat en Wegen. De commissie steunt unaniem het be zwaar dat GS in een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat willen maken tegen de plannen tot stopzetting van het reizigersver- voer over deze spoorlijn. In de vergadering van de Statencommissie probeerden de Sta tenleden nog wat meer argumenten aan te dragen om het Noordhollandse protest nog wat bij te slijpen. met professionele handgre pen Kennemerlaan 76-78 - IJmuiden - Tel. 02550-15726 EIGEN SERVICEDIENST - GEEN VOORRIJKOSTEN tuner model 2100 frontloading cassettedeck 5010 B platenspeler kompleet in rek ■Ri (wij hebben vele rekken; reeds v.a. 1700,-) (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Dat er spoedig een NS-station Haarlem-Oost moet komen, is maandag onderlijnd in de statencommissie voor de Water staat en Wegen. Deze commissie besprak een tussentijdse nota over parkeervoorzieningen bij stations. In deze nota die is opgesteld door ambtenaren van de provincie Noord-Holland en de Nederlandse Spoorwegen wordt Haarlem aanbevolen als één van de dertien stations, waar extra parkeergelegenheid zou moeten komen. In de commissievergadering werd er direct op gewezen, dat extra parkeer plaatsen bij station Haarlem-Centrum extra overlast zouden beteke nen, waardoor het openbaar voor en natransport in het gedrang zou kunnen komen. Een station Haarlem-Oost, speciaal als opstapstation voor automobilisten, zou daarom beter wezen. Naar deze mogelijkheid wordt in de nota dan ook verwezen. 4 (ADVERTENTIE) Provinciaal protest tegen opheffing van spoorlijn Santpoort-IJmuiden c. expositie e. Di. 21,81 ,t. Di. 20.00 DEN HELDER kerstavond •stavond de le intred Otten ti tant vool ■neen te tl aangeno lad uitgf :aturedi) rtrek vat ;teeg 4. te „Christma ïst van Tm 'moesstrai ,De goude >e. volw. H meluxlaan: r, jeugd H eopend op 45 u. brandweer en 6. Woe. rdag geslo- HAARLEM De rechtbank in Haarlem heeft een 39-jarige Amsterdammer ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering, wegens het plegen van zware mishande ling. KW KW KW KW IJM 152 173 194 226 44 waren: ƒ24.600,-: 11 24 Uit handen van president-directeur J. W. Wegstapel van de N V. luchthaven Schip hol ontving van Goch, maandagmorgen op Schiphol, een videorecorder en een inge lijste vergroting van de allereerste Schip- holpassagiers. Verder kreeg hij geschen ken. aangeboden van de KLM en van het reisbureau. RUSTIGE DEMONSTRATIERUIMTE DESKUNDIG ADVIES gensstraat se kunste 4-17 u. ƒ36.500,-; ƒ23.100,-; 29 500,-; 10.300,-. f46.500,-; 8 en W enz. AVONDVERKOOP Resumerend komen GS tot de conclusie, dat de spoor lijn Santpoort-IJmuiden niet moet worden opgeheven, maar dat aanpassingen moeten worden gevonden in het interlokale, parallel lopende busverkeer. De lokale bussen zouden een sterkere voedingsfunctie voor de trein moeten vervullen. De Statenleden in de commissie voor de Waterstaat en tel. 32115 hap” en hi nd o.l.v. Y e NieuWei Michiel t( osterkam en Jan Ol msterdan n. piano i sdikantei 3 nieuw ie vrijge w aan dl legen. Bi) cant is dil bewoond ie ontrui1 anstellinf Wegen voegden aan de argumenten voor handhaving van de spoorlijn nog toe, dat de lijn nog een functie zou kunnen hebben voor de nieuwe bebouwing in de Velser- broekpolder, mits aangepast uiteraard. Daarbij werd zelfs nog gedacht aan een verbinding via het recreatiege bied Spaarnwoude naar de NORON-wijken in de Haar lemmermeer. Gedeputeerde Van Dis reageerde daarop met de opmerking, dat men wel met beide benen op de grond moest blijven. Het CDA-Statenlid mr. Reus onderstreepte het belang, dat de lijn zou kunnen hebben voor strandbezoekers, wanneer deze zou worden doorgetrokken naar zee. Ook de woonwijken tegen de duinen aan, zouden dan van het spoor kunnen profiteren. Er zijn veel te weinig spoorver bindingen meer naar onze stranden. De heer Reus haalde als voorbeeld aan een besluit, waarvan men later erge spijt heeft gekregen, de opheffing van de spoorlijn Den Haag-Scheveningen. In de fouten van het verleden moest men nu toch niet weer vervallen zo meende hij. De NS zouden alleen eens moeten overwegen of niet een ander soort materieel op de lijn naar IJmuiden nuttig zou kunnen zijn. Hij wees daarbij op de overal in het omrin gende buitenland toegepaste railbus. Anderen voerden argumenten van gelijke strekking aan. Benadrukt werd nog, dat een aantal treinreizigers bij de opheffing van de lijn niet in de bus maar in de auto zal stappen. Meer auto’s op de weg betekende dat dus. De kosten van wegenonderhoud zouden toch ook maar eens moeten worden meegenomen in de kostenvergelijking. Misschien dat het verlies van zeven ton op de lijn naar IJmuiden tegen die kosten best meevalt. Alleen het VVD- Statenlid Machielse was niet tevreden met de brief van GS. Er stond naar zijn mening teveel acclamatie en te weinig argumentatie in De brief moest sterker, was zijn mening. Hij was overigens wel voor handhaving van de spoorlijn. De definitieve brief van GS gaat met spoed de deur uit; de reactie van het college op de plannen tot opheffing van de spoorlijn had eigen’ijk al op 10 decem ber bij de minister binnen moeten zijn. In de nota staat, dat rondom het station in Haarlem 480 auto's kunnen parkeren. De capaciteit van het parkeerterrein aan de Kennemerzijde is 80. Dat terreintje blijkt 's morgens helemaal vol. De par keergarage biedt plaats aan 300 auto’s, maar er stonden er bij de onderzoekstel- ling slechts 200. De parkeermogelijkheden in de omliggende straten worden volledig benut met 100 auto’s, aldus de nota. Af gaande op het aantal vertrekkende passa giers zou er echter ruimte moeten zijn voor 700 auto’s. De huidige capaciteit is totaal 480, maar daarvan is een belangrijk deel (parkeergarage) betaald parkeren. En be taald parkeren past niet in de „park-and- ride”-strategie, waarmee men het reizen per trein voor de automobilist aantrekke lijk wil maken. In eerste instantie zou moeten worden onderzocht of een combi natie van parkeer- en treinkaart kan wor den ingevoerd. Daarnaast moet worden gezocht naar parkeerruimte voor nog on geveer 400 auto’s. In het besef, dat die bij het station Haarlem zelf moeilijk kan wor den gevonden, verwijst de werkgroep naar een toekomstig station Haarlem-Oost. Bij het station Heemstede-Aerdenhout zou volgens de nota het aantal parkeer plaatsen met 200 moeten worden uitge breid. Er is momenteel ruimte voor 293 auto’s. In de direkte omgeving van het station Beverwijk is plaats voor 226 auto’s. Vol gens de werkgroep moeten er nog 170 parkeerplaatsen bij komen. Overigens ligt op vijfhonderd meter van dit station het Meerplein. Daar kunnen 475 auto’s staan, maar bij het onderzoek stonden er slechts 293. it 23, te d. 20.30'u „Koosjere tel. 31243 Je zaak Jai nie met „Dt tel. 31243 ig Kunste Woe. volw, 14-17.30 u eugd 14.30. brandweer IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Kerkstraat Spreekuren di. en vrij. De man vloog op 23 september van dit jaar met een lijnvlucht van de KLM naar Londen als Schiphols honderdmiljoenste passagier. Dit bleek echter pas uit door het bureau bedrijfseconomie en statistiek van de n.v. Luchthaven Schiphol gemaakte berekeningen. Daaruit concludeerde men dat dit de negende passagier op de vlucht KL 133 naar Londen van 23 september van dit jaar was die de honderdmiljoenste pas sagier was, die sinds het bestaan van Schiphol als burgerluchthaven via de nati onale luchthaven is vertrokken. Dit was Van Goch, vader van twee kinderen, werk zaam bij de Nederlandse Vereniging voor Management Nive. Zoals gemeld, achten GS de voorgenomen sluiting van de spoorlijn in strijd met de nagestreefde bevordering van het openbaar vervoeix Het college wijst er op, dat de opheffing van regionale treindiensten veel verder strek kende gevolgen heeft dan de opheffing van buslijnen Herstel van een eenmaal opgeheven spoorlijn is veel moeilijker dan het weer instellen van een busdienst. En men weet niet welke taak nog voor het spoorwegnet zal zijn weggelegd, wanneer de autowegen in de toekomst steeds erger verstopt zullen raken en de energieproble men nijpender worden. Voor de maatgschappij heeft de trein voordelen ten aanzien van de geringere mate van milieuverontreiniging, lager energieverbruik, grotere ver voerscapaciteit, grotere bedrijfszekerheid enzovoorts. Het college vindt het onjuist om bij de probleemstelling bus en trein zonder meer als gelijkwaardig en uitwissel baar te beschouwen De trein heeft op de bus voor: meer reiscomfort (vooral op de langere afstand van belang), stiptheid (de dienstregeling wordt niet in de war gebracht Prijzen in guldens. Per 1 kg.: tarbot 27,68-24,50; grote tong 19,01-18,13; groot- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben alle ge meenten in de provincie een model voor een gemeentelijk rampenplan toegestuurd. Volgens de nog aan te nemen Wet op de rampenplannen, moet elke gemeente straks een ram penplan hebben. Met het model wil het provinciaal bestuur de gemeenten hel pen een dergelijk plan op te stellen. De gemeentebesturen zijn vrij om van het model af te wijken. In de rampenplannen moet worden aangegeven hoe moet worden gehan deld in geval van rampen. De burge meester kan daarnaast een rampenbe strijdingsplan maken (een draaiboek voor een ramp, die voorzienbaar is naar plaats, aard en gevolgen). Niet elke gemeente zal naast een rampen plan ook één of meer rampenbestrij dingsplannen nodig hebben. Gedepu teerde Staten hebben de taak om te beoordelen of de gemeentelijke ram penplannen voldoen aan de eisen, die in de wet worden gesteld. Ook moet het provinciaal bestuur bekijken, of men in samenhang met de rampenplannen van andere gemeenten tot een doelmatige bestrijding van rampen kan komen. Het door GS opgestelde model heeft als inleiding: Hoofdstuk 1 - Melding en alarmering (waarin aangegeven waar de burge meester bereikbaar is en wie namens hem gemachtigd is het plan in werking te stellen) Hoofdstuk 2 - Leiding en coördinatie Hoofdstuk 3 - Specifieke aspecten van de rampenbestrijding (waarin ge gevens over evacuatie, opvang en tran sport van slachtoffers, de inrichting van een registratiebureau enz.) Hoofdstuk 4 - Gemeentelijke en ande re instanties, die betrokken kunnen zijn bij de hulpverlening Hoofdstuk 5 - Bijstand en bijzondere regelingen (met een telefoonlijst van buitengemeentelijke instanties die hulp kunnen verlenen, zoals voedselvoorzie ning en geneeskundig materiaal) Hoofdstuk 6 - Overzicht van de meest waarschijnlijke rampen Hoofdstuk 7 - Trefwoordenregister. •rsplein 3; ertje en d Maandag aangekomen: Hoegh Trans porter, Yehohana; Kroestindur, IJmuiden, Sharpnesm; Venern, Lulea; Regal Sea, Pu erto Ordaz; Smit Lloyd-1, Cont. Plat, IJ muiden; Kent Shore, Cont. Plat, IJmuiden. Maandag vertrokken: Smit Lloyd 1, Vel gen, Cont. Plat; Fridel, IJmuiden, Poole; Asperity, Gunness; Andrea, GR Yar mouth; Susie, Antwerpen; Smit Lloyd 3, Velsen, Cont. Plat; Ingrid Gorthon, Brake; Export Patriot, Le Havre; Saturnus, IJ muiden. Aberdeen; Pacific Shore, IJmui den, Cont. Plat; Thekos, Antwerpen; Fol ium Supplier. Skogn; Tourmaline, Le Tre- port; Kehdingen, Algiers; Beverwijk; Jan, Algiers, Beverwijk; Peter Stuchka, Ven- spjls. Dinsdag aangekomen: Trident Amster dam, Antwerpen; Smit Lloyd-3, Cont. Plat, .Velsen; Ringnes, Mo I Rana, IJmuiden, Romark. Lowstoft. Dinsdag vertrokken: Jasenitz, Fowley; Ina. Kolobrzg. IJmuiden; Kirsten Wesch, Emden; Karl Krustein, US S R., IJmui den; Oleko Dundich, Esbjerg; Wilmington, Rotterdam Bussum. Verder wordt in de nota een marketingcampagne aanbevolen om de automobilisten te wijzen op de opstapsta- tions, waar nu de parkeerterreinen onvol doende zijn benut. Bij de op korte termijn te openen nieuwe stations moeten direkt voldoende parkeervoorzieningen worden gemaakt, zo wordt verder aanbevolen. Bij statiohs die op langere termijn zullen wor den geopend zou nu al ruimte moeten worden gereserveerd voor parkeervoor zieningen. Bij de groeikernen, vooral in Purmerend, zou de voertuigkeuze van de forensen, mat name richting Amsterdam, nauwlettend in de gaten moeten worden gehouden, zodat bij een wijziging van de voertuigkeuze snel kan worden gerea geerd. Met de aanleg van speciale opstapsta- tions voor automobilisten en de aanleg van extra parkeerplaatsen bij bestaande sta tions, streeft men er naar, de drukte op de wegen te verminderen en het gebruik van de trein aan te moedigen. De voorzienin gen zijn vooral aantrekkelijk voor reizi gers, die niet beschikken over goed open baar vervoer naar een station, dus zijn aangewezen op de auto, maar die graag de dagelijkse opstoppingen aan de rand van de stad willen mijden. In de commissiever gadering werd ook nog gepleit voor derge lijke parkeerfaciliteiten bij knooppunten van buslijnen. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de maandagmarkt werd aangevoerd: 9.090 kg. tong; 204 kis ten tarbot en griet; 2266 kisten kabeljauw; 23 kisten koolvis; 34 kisten schelvis; 393 kisten wijting; 1017 kisten schol; 142 kisten schar; 137 kisten diversen. In de week van 11 tot en met 15 december werden door 63 kot ters de volgende hoeveelheden vis aange voerd: 34.253 kg Tong, ƒ489.486,16, 21,00-8,91; 14.308 kg Tarbot, 110.238,95, 31,99-4,51; 133.245 kg Schol, 317.904,50, 2,90-2,05; 77.595 kg Kabeljauw, 170.348,35, 4,98-1,40; 3.175 kg Griet, 16.381,64, 6,03- 3,60; 9.020 kg Schar, 12.847,66, 1,74-1,15; 15,145 kg Wijting, 23.153,28, 2,01-0,86; 430 kg Bot, 316,38, 0,78-0,70; 147 kg Tong schar, 569,14, 4,98-3,40; 120 kg Schelvis, 259,50, 3,50-1,75; 90 kg Haai, 171,50, 2,43- 1,13; 70 kg. Rog, 116,50, 1,85-1,55; 40 kg Makreel, 51,00, 1,28; 45 kg Hozemond, 84,78. 2.16-1,70; 3 kg Ham. 18.00. 6,00; 1.902 kg diversen, 1 554.69 Totaal; 289 588 Kg 1 143.502,03. door verkeersopstoppingen en file-verkeer), aansluiting op het nationale en internationale spoorwegnet en een grotere veiligheid. Het feit dat een aantal mensen op het traject IJmuiden-Haarlem toch de trein kiest in plaats van de goedkopere bus (het verschil is tachtig cent op n retourtje), zegt volgens GS al genoeg Het college vindt dan ook de argumenten van het GOOV ontoereikend om opheffing van de spoorlijn te rechtvaar digen. Een aantal punten moeten toch nog maar eens goed worden bekeken. Er zou bijvoorbeeld eens moeten wor den onderzocht welke functie de bestaande bus- en trein diensten vervullen, welke mensen er gebruik van maken en met welk doel. Ook zou moeten worden nagegaan hoe het komt dat het gebruik van juist de lijn IJmuiden- Haarlem zeer sterk is verminderd, terwijl in het algemeen het treinvervoer in veel mindere mate vermindert. Voorts zou het interessant zijn te weten wat het toekomstperspec tief is van het wegverkeer per auto en bus (energietekor ten, opstoppingen, kostprijzen). GS zouden verder graag zien, dat de mogelijkheden zouden worden nagegaan om de spoorlijn „op te peppen” en dat variantmodellen werden opgesteld van het open baar vervoer in deze regio, onder mee’’ uitgaande van handhaving en versterking van de treindienst. Ook heb ben GS in de overwegingen van het GOOV een toekomst perspectief gemist voor zowel het reizigers- als goederen vervoer zowel op het lijnvak in kwestie als in heel Kenne- merland, waarbij onder meer rekéning wordt gehouden met de situatie na openstelling van de Schipholspoorlijn en de Ringspoorbaan om Amsterdam. In juli werd de man de toegang gewei gerd tot een bar in Zandvoort. Hij ging daarop naar huis en keerde bewapend met een geweer terug. Daarmee loste hij een drietal schoten. De portier van de bar werd door kogelschoten in het hoofd ge koffen en zal waarschijnlijk enige tijd blind blijven. middel tong 18,44-17,18; kleinmiddel tong 14,09-13,15; tong één 12,87-12,01; tong twee 11,72-11,48. :soen. Wot ÏO-17 u ei 495, HAARLEMMERMEER. Uit de Ring vaart ter hoogte van Buitenkaag is zater dag het stoffelijk overschot opgehaald van de 49-jarige mevrouw A. P. van der Meer- Koek uit Roelofarendsveen. De vrouw, die sinds enkele weken werd vermist, bleek met haar auto in het water te zijn gereden 19 en 21.31 loint". en 21.15 u iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin SCHIPHOL. De luchthaven Schiphol heeft maandagmorgen haar honderdmil joenste passagier in de geschiedenis als nationale burgerluchthaven letterlijk en figuurlijk in de bloemetjes gezet. Het be trof de 45-jarige drs. A. F. van Goch uit Den Haag Vooral de heer Verweij (D’66) vertolkte het standpunt, dat het onjuist zou zijn autoverkeer naar het Haarlemse station te zuigen. „Het station is in de eerste plaats j een concentratiepunt voor het openbaar vervoer. We moeten de binnensteden niet opzadelen met blik van mensen van bui ten. Laten we dan liever een station met parkeerplaatsen maken in Haarlem-Oost De heer Machielsen (WD) hield voor het station Hilversum een soortgelijk verhaal. De heer Schermerhorn (PvdA) wees er op, dat extra parkeerplaatsen in Alkmaar ook één van de aanbevolen stations weinig zinvol zouden zijn. Met de spits kom je immers met je auto de stad niet in, zo betoogde hij. Ook het PvdA-Statenlid was voor parkeervoorzieningen met treih- aansluiting aan de rand van de steden. In de nota wordt overigens bij Haarlem en Hilversum opgemerkt, dat uitbreiding van de parkeerplaatsen in deze twee ste den op grote ruimtelijke en planologische problemen zal stuiten. De planologische aspecten zijn in de nota buiten beschou wing gelaten. De stations, waar de aanleg van extra parkeerplaatsen wordt aanbevolgen, zijn Haarlem, Heemstede-Aerdenhout, Bever wijk, Alkmaar, Zaandam, Hoorn, Castri- cum, Schagen, Heerhugowaard, Weesp, Hilversum, Bussum-Zuid en Naarden- Per 40 kg.: tongschar 280-167; hammen met kop 270-180; tarbot 776-258; griet 310-192; kabeljauw één 192-85; kabeljauw twee 200-97; kabeljauw drie 124-100; kabel jauw vier 108-88; kabeljauw vijf 98-72; koolvis één 120; koolvis twee 131; koolvis drie 98; blanke koolvis één en twee 114. blanke koolvis drie en vier 104; schelvis vier 94-88; wijting drie 97-82; schar 56- 24; schol één 104-94; schol twee 110-96; schol drie 112-94; schol vier 92-82; krab 57- 48; kleine kreeft 182; krabbepoten 92; bot 28; haai 94-72; steenbolk 57-32. De besommingen waren: KW ƒ32.800,-; KW 22 ƒ24.600,-; KW ƒ20.200,-; KW 34 ƒ30.200,-: KW 51 ƒ42.700. KW 55 f 11.000,-; KW 88 f 38.400.-. KW 113 ƒ4.300,-; KW 117 18.400,-; KW 145 ƒ25.000,-; .ƒ50.100,-; ƒ30.200,-; ƒ45.400,-; ƒ9.900,-; ƒ26.600,- (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Het Amsterdamse Gerechtshof veroordeelde vrijdag vijf mannen uit Haarlem, Zandvoort, Heems kerk en Amsterdam tot gevangenisstraf fen variërend van vijf weken tot vijftien maanden wegens hun aandeel in een grootscheepse zwendel in blanco en ver valste rijbewijzen. De circa achthonderd rijbewijzen waren afkomstig van een in braak bij de Provinciale Griffie van Noord-Holland aan de Dreef in Haarlem. Door de politie werden in totaal 23 arres taties verricht in deze zaak. De Haarlemse rechtbank veroordeelde in augustus vijf mannen tot gevangenisstraffen van drie tot achttien maanden. In hoger beroep eiste de Procureur Generaal voor vier mannen bevestiging van het vonnis. Dit werd in de meeste gevallen door het Hof overgenomen, behalve tn aanzien van de strafmaat, allen kregen een lichtere straf. Het betrof een bijzonder gecompliceerde zaak, waarbij een sluitende bewijsvoering moeilijk was te construeren. De rijbewij zen werden in 1976 bij toeval aangetroffen door een 50-jarige Haarlemmer tijdens een inbraak in het Provinciehuis. De man ver kocht de rijbewijzen die later onder meer werden gebruikt om geld van banken in Alkmaar, Hoorn en Schagen te halen en gehuurde auto's te verkopen. Een deel van de rijbewijzen is nooit achterhaald. KW 170 KW 189 KW 221 SCH 256 IJM 115

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7