Heroïnehandel moeten sluiten Afgesloten Vrijetijdsgids Naar Mekka Mobiel Nog meer winkels I Ouders, grootouders en zes kinderen op twee kamers „District 5” of „Koperen Knopenbuurt”? j omu op de en. F J Ontredderd Gesloten wijken CIMK-onderzoek in oudere buurten Amstel-brouwerij weg 15 WOENSDAG AMSTERDAM 20 DECEMBER 19 7 8 •J '--1 r. AMSTERDAM. Een grote groep Surinamers in Amster dam dreigt vermalen te worden tussen de ambtelijke molens die zorg dragen voor de toewijzing van woningen. Honderden Hin doestanen, hun preciese aantal schijnt niemand te weten, hok ken met complete gezinnen in benauwde kamertjes van pensi ons, wachtend op het huis dat niemand ze kan geven. tor liH> AMSTERDAM. Een onder zoek van het Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) heeft aan het licht gebracht, dat het droevig is gesteld met het functioneren van de winkels in oude woonbuurten als Staatslie denbuurt en Hugo de Groot/Fre- derik Hendrikbuurt. Zestig per cent van de winkels blijkt niet goed te renderen. De belangrijk ste oorzaak hiervan is de desas treuze terugloop van de bevol king. onder redactie van Theo van der Kaaij I I 85-871 I I I r Jij a Surinaamse gezinnen in pensions: vergeten groep ?r. 7 iner en een een ser De Hindoestanen vormen de minst weerbare groep onder de Surinamers. Zij kwamen ongeveer drie jaar geleden ais laatste stroom van ex-rijksgenoten naar Nederland. Welsuria, de stichting die het welzijn van de Surinamers be hartigt, trekt de laatste weken stevig aan de bel in de hoofdstad. Gemeente ambtenaren, raadsleden en functiona rissen van woningbouwcorporaties wor den uitgenodigd een middag mee op rondrit te gaan langs de pensions om de mensonwaardige toestanden hoogst per soonlijk in ogenschouw te nemen. ken. problemen met de Nederlandse taal houdt de mensen in een isolement dat tot totale vereenzaming leidt. Volgens gegevens van de gemeente telt Amsterdam totaal 1030 pensions, waar van slechts 370 vergunning hebben. Zes tig pensions zijn in zeer gevaarlijke staat. De Nieuwmarkt wordt in januari afge sloten voor doorgaand autoverkeer met uitzondering van taxi’s en bussen. Auto verkeer vanuit de Weesperstraat kan niet meer de Jodenbreestraat induiken om via Nieuwmarkt en Geldersekade snel bij het Centraal Station tekomen. Dit verkeer moet voortaan gebruik maken van de rou te Valkenburgerstraat-Prins Hendrikka de. De afsluiting van de Nieuwmarkt is een onderdeel van het verkeerscirculatieplan voor de stad. Omdat de Nieuwmarkt voor autoverkeer veel moeilijker bereikbaar is geworden, heeft het gemeentebestuur be sloten de jaarlijkse kermis te verplaatsen naar de Dam. Ook de toenemende heroïne handel op speciaal dit kermisterrein was een motief om de Dam té gebruiken, die echter in oppervlakte stukken kleiner is. Amsterdam heeft ruimschoots voldoen de plek op de begraafplaatsen om de ge storven stedelingen aan een graf te helpen. Dit komt omdat het percentage crematies met 55 percent veel hoger is dan het lande lijk gemiddelde van 32 percent. Het ver zoek van de Stichting Moskee, het Turks Islamitisch Centrum en de Nederlandse Islamitische Sociëteit om een speciaal ter rein voor het begraven van Islamieten kon daarom gemakkelijk worden Ingewilligd. Op de begraafplaats Westgaarde hebben de Islamieten een terrein gekregen van één hectare. De graven zijn zodanig opgesteld, dat de overledenen met het gezicht naar Mekka kunnen liggen. Het graf heeft in de Islam een permanent karakter, waarop slechts in zeer hoge uitzondering inbreuk mag worden gemaakt, de huur van de begraafplaats strekt zich uit over een peri ode van 20 jaar en kan desgewenst steeds met tien jaar worden verlengd. Voor het plaatsen van de graftekens is nog overleg gaande met de Islamitische organisaties. Het streven is om het terrein een volledig eigen, Islamitisch karakter te geven. Het gemeentebestuur van Amsterdam wil een mobiele tentoonstelling opzetten, waarmee de hoofdstad in het buitenland voor de dag kan komen. De bedoeling is dat het een basisexpositie wordt, die tel kens naar behoefte kan worden aangevuld en bijgewerkt. De gemeenteraad wordt gevraagd een bedrag van 100.000 gulden ter beschikking te stellen voor modellen, maquettes, foto’s, teksten, verlichtings- en geluidsapparatuur. Er is al een ontwerp voor de tentoonstelling ingediend. Volgens het gemeentebestuur is door het intensie ver worden van de internationale contac ten de behoefte ontstaan aan zo’n mobiele expositie, waarmee men een beeld wil ge ven van de hoofdstad vroeger en nu. deel, dam’ an ak- )m zijn ;e tdt rer- kor. (dmv ir ait. Om de 30.000 Surinamers in Amsterdam te huisvesten heeft de gemeente gebruik gemaakt van contractpensions. De ge meente huurt zelf kamers van de eige naar om de Surinamers tijdelijk te huis vesten. In de pensions waar de gemeente niet bemiddeld krijgen dq bewoners de kosten meestal via de sociale dienst ver goed. Wethouder Wolffensperger, ver antwoordelijk voor de gang van zaken rond de pensions, heeft onlangs toegege ven dat er van het sluitingsbeleid van brandgevaarlijke pensions weinig te recht gekomen is, omdat de samenwer king tussen de gemeentelijke diensten niet zo bijster goed was. De wethouder kondigde voor het komend jaar rigou reuze maatregelen aan. „Er is beslist een verandering van gedachten nodig bij gemeente en wo ningbouwcorporaties”, zegt Gopisingh van Welsuria. „De problemen voor de Hindoestaanse gezinnen zijn veel te groot. Het gebeurt nu al dat kinderen moeten worden uitbesteed vanwege de onhoudbare situatie. De traditie kan niet worden gevolgd dat de kinderen zo lang mogelijk bij de ouders blijven. De gezinnen raken volkomen ontredderd”. pension voor de onderkomens van de Surinamers is uiterst misleidend. Er zijn zeker goede pensions in de stad, maar in de meeste gevallen betreft het oude ver vallen woonhuizen, waarvan de eigenaar de kamers met een of twee tegelijk ver huurt. Keukens en toiletten zijn er voor gezamenlijk gebruik. Het komt voor dat 20 bewoners zijn aangewezen op een toi let De Surinaamse gezinnen krijgen vrij wel nergens meer dan twee kamers toe gewezen in de pensions. Vijf tot zes kin deren zijn eerder regel dan uitzondering en vooral de Hindoestanen hebben bo vendien dë zorg voor een of beide ouders. Volgens Hindoestaans gebruik zou het achterlaten van de ouders in Suriname gelijk staan aan verstoting. De proble men waar de pensionbewoners mee te kampen hebben zijn legio. Het dag in dag uit qp eikaars lip zitten leidt tot irritaties en conflicten binnen dë familie. De ka mers zijn vaak koud en vochtig waar door de mensen vaak ziek zijn. De kinde ren komen achter op school, omdat zij geen ruimte hebben om huiswerk te ma- „Wij willen zo snel mogelijk een discus sie op gang brengen over de problema tiek van de pensionbewoners”, zegt de heer Gopisingh van Welsuria. „Deze mensen worden vergeten, terwijl hun problemen met de dag groter worden”. Ook Welsuria weet niet precies hoeveel Surinamers op dit ogenblik in onhoudba re situaties leven in pensions. De maat schappelijk werkers zijn op de hoogte van de verblijfplaats van 3600 Surina mers in honderd pensions, zowel Hin doestanen, Creolen, Javanen en Chine zen. De meeste van deze pensions zijn brandgevaarlijk en komen volgens de gemeentelijke richtlijnen in aanmerking voor onmiddellijke sluiting. De betiteling Voor de huisvesting van Surinamers zijn grote woningen nodig. De nieuw bouw is te klein en de wijken met de bestaande grote woningen zijn in het verleden voor buitenlanders „gesloten” verklaard. Het gaat onder meer om oud- Noord, Geuzenveld, de Stadionbuurt en tie Bijlmermeer. De gemeente heeft deze maatregel vorig jaar ongedaan gemaakt, maar de praktijk bewijst dat de woning bouwcorporaties zich daar weinig van aantrekken. De Surinamer's zijn voor toewijzing van een woning afhankelijk van de gemeentelijke dienst herhuisves ting. Lid worden van een woningbouw corporatie heeft geen enkele zin. Bij de toewijzing naar volgorde zouden zij pas na tien jaar aan de beurt zijn. Gropisingh: „Welsuria pleit voor ’n toe wijzing naar noodzaak en niet naar vol- Het SOSA-gebouw op de hoek van de Vijzelstraat en de Herengracht, een soci- aal-cultureel opvangcentrum voor Surina mers, gaat begin volgend jaar dicht. Het is de wil van het gemeentebestuur uit vrees dat de heroïnehandel zich naar dat ge bouw verplaatst, na de reeks politieacties in de cafés op de kop van de Zeedijk. Het SOSA-gebouw is in de praktijk een toe vluchtsoord geworden voor verslaafde Su rinamers. Een politiefunctionaris liet zich onlangs aldus uit over de situatie in het gebouw: „Een rovershol, waar onbeschrij felijke toestanden heersen”. Het gemeentebestuur heeft al eerder ge probeerd het gebouw dicht te krijgen, maar slaagde hier niet in. In de Raam straat komt een nieuw sociaal-cultureel opvangcentrum voor Surinamers in het gebouw waar nu de Sociale Dienst een vestiging heeft. De dienst krijgt een nieuw onderkomen in het „Bolscomplex” aan de Rozengracht. Het SOSA-gebouw en de ca fés aan de Zeedijk zijn de plaatsen in Amsterdam waar de meeste heroïnege bruikers met hun leveranciers samen ko men. De politie heeft als resultaat kunnen boeken van de invallen in cafés op de Zeedijk, dat het bezoek aan het SOSA- gebouw sterk is toegenomen. In de hoofd stad vraagt men zich wel af op welke nieuwe plaats de heroïnegebruikers in het vervolg hun leveranciers zullen ontmoe ten. Het college van B. en W. heeft de ge meenteraad vorige week voorgesteld de Algemene Politie Verordening zodanig te wijzigen, dat cafés gesloten kunnen wor den. In aanmerking komen die cafés waar van bekend is dat er heroïnehandel plaats vindt, gepaard met criminele activiteiten. Tot nu toe kan de gemeente slechts de vergunningen intrekken, waarna het café rustig open kan blijven. De sluiting zou voor maximaal drie maanden moeten kun nen gelden. In 1970 telde de buurt nog 32.000 inwo- lers, naar verwachting zullen er in 1980 niet meer dan 17.000 zijn. Het winkelappa- raat, dat in overgrote mate is aangewezen op klanten uit de buurt, heeft zich in het verleden te weinig aangepast aan de nieu- »e ontwikkelingen en loopt nu forse klap pen op. Om in de nabije toekomst tot een voor mkeliers en consumenten gezondere si tuatie te komen wil het gemeentebestuur ten aantal maatregelen nemen. Het CIMK, dat rapporteert in opdracht van B. en W., heeft aangetoond, dat het winkelapparaat ran totaal 27.000 m2 teruggebracht moet rorden tot 12.000 m2. Behalve de winkels al ook het oppervlak van aanverwante tedrijven (horeca en verzorgende am bachten) moeten verminderen. Di* is nodig om het winkeloppervlak weer in overeen stemming te brengen met de bevolkings omvang. Het CIMK tekent in zijn buurtonder zoek aan, dat het omzetverloop in dit stuk Amsterdam minder gunstig is dan gemid deld in Nederland. Het advies van het CIMK aan het gemeentebestuur luidt: con centreer de winkelvoorzieningen in een aantal straten. Het is onvermijdelijk dat bij deze operatie nog meer winkels dicht moeten. Het college van B. en W. moet zich nog over de adviezen beraden. Het CIMK on derzocht eerder het winkelbestand in de Oosterparkbuurt, Dapperbuurt en Indi sche Buurt. Voor de Jordaan, Spaarndam- merbuurt en De Pijp zijn onderzoeken in voorbereiding. De onderzoeken gebeuren in nauw overleg met de winkeliersorgani- saties uit de buurten en omvatten enquêtes met de winkeliers zelf en de bewoners. Het CIMK maakt van dit deelrapportgebruik om een totaalbeeld te krijgen van de win- kelstructuur in de hele stad. Eigenaar Heineken wil de Amstel-brou- werij binnen niet al te lange tijd weg hebben van het terrein aan de Mauritska- de. De firma heeft ernstige bezwaren tegen 'het vastgestelde bestemmingsplan voor de Oosterparkbuurt, omdat er „ontoelaatba re beperkingen” opgelegd worden. Een bezwaarschrift van Heineken ligt op dit moment met 17 andere bij Gedeputeerde Staten. Heineken denkt eind 1982 van de Mauritskade weg te zijn. In de Oosterpark buurt zal er tegen die tijd een nieuwe inspraakprocedure zijn gehouden om de nieuwe bestemming van het terrein vast te stellen. Volgens wethouder Van der Vlis zal het stuk grond worden opgenomen in het stadsvernieuwingsbeleid voor deze buurt, na afweging van alle betrokken belangen. Heineken is eigenaar van de grond, maar heeft meer dan genoeg ruimte op nieuwe terreinen in Bullewijk. gorde. Ook de sociaal-medische indicatie moet gehonoreerd worden. Nu krijgt bij na iedereen een dergelijk bewijs, zodat niemand geholpen kan worden. Twee woningbouwcorporaties, Het Oosten en Patrimonium, hebben buiten alle regelin gen om Surinamers aan woningen gehol pen Wij willen dat meer corporaties dat gaan doen". :Z. De WV in de hoofdstad heeft een „Vrij- etijdgids voor Amsterdam-ontdekkers” gepresenteerd. In dit Nederlandstalige werkje wordt uitgebreide informatie gege ven over de verschillende mogelijkheden voor dagbezoek aan Amsterdam. De lezer vindt alles over restaurants, markten, mu sea, theaters, sport en bezienswaardighe den. Amsterdam wordt speciaal belicht als wandel- en kinderstad. Zonder overigens het buitenlandse toerisme te verwaarlozen mikt de WV met deze gids vooral op de Nederlandse toerist De WV gelooft dat er in ons land zelf nog een belangrijke markt is voor de hoofdstad als toeristisch prdukt. Deze week is bekend geworden dat het buitenlands toerisme naar Amsterdam aan ’t teruglopen is. Met name de Ameri- nen en Canadezen houden het een beetje voor gezien, maar de Britten blijven stug komen. De' vrijetijdgids van 88 pagina’s dik wordt in een oplage van 100.000 stuks verspreid over de landelijke VW-kanto- ren en de tijdschriftenhandel. Het boekje kost 2,95. Amsterdam binnenrijden en naar de juiste plek geloodst worden via borden met opschriften als „Witzijendassen- buurt", „Koperen Knopenbuurt”, „Dui velseiland”, „Moord- en Brandbuurt" of het meer bekende „De Pijp”, zal elk wel denkend mens toch leuker en behaaglijker vinden dan de huidige koele borden met «district 4”, „wijk 43”, al of niet via de 8 100 of de N 10. Waarom dat dan niet gebeurt? Waarschijnlijk omdat alleen de ontwerpers van het nummersysteem de stad op hun duimpje kennen. De pakkende namen zijn er, in de loop van eeuwen bedacht door de Amsterdammer zelf. U vindt ze terug in een onlangs verschenen fotoboekje met uitvoerige bijschriften, sa mengesteld door de heren Kruizinga en Steussy. De eerste schreef en de tweede nam de foto’s. Beide Amsterdammers zijn zeer detaillistisch te werk gegaan bij het rapporteren over hun stad. Ze wijzen de weg naar merkwaardige huizen zoals het Huis met de Hoofden, het Huis met de Bloedvlekken, het Huis zonder Deur en het Huis met Acht Deuren, het Huis met )de Neuzen en het huis met het opschrift: Dans la punaise Exillé. Kruizinga en Steussy hebben de raarste toestanden opgeduikeld uit de hoofdstad. Zo ontdekten zij, dat er twee straten zijn die de netste van Amsterdam genoemd *orden. In de Johannes Verhulststraat en de Archimedesstraat volgt huisnummer 102 na 98. Nummer 100 werd bewust overgeslagen. Het boekje met 160 foto’s kost 16,90 en wordt uitgegeven door Buij- ten Schipperheijn in de hoofdstad. De titel luidt: „Zag u dit in Amsterdam?” De schrijvers blijven nijver speuren, want ze kondigen een deel 2 aan, getiteld: „Zag u dat in Amsterdam?" en omdat ze aan twee bundels nog niet genoeg hebben een derde getiteld: „Zag u dit en dat in Amster Een gedeelte van een Hindoestaanse „grootfamilie", bestaande uit tien personen. Hun verblijf is een tot kamertjes vertimmerde zolder, vier hoog, bereikbaar via een nauwe steile trap. 1 '4* u -i ■tV» ie ■5i

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15