streekgenoten exposeren 1 1 p Diamonds Direct Betrouwbaar gids der vioolspelkunst Haagse prijzen voor auteurs uitgereikt Provincie wil Nederland rijk aan prijzen voor kunst Opera in Amsterdam houden Paul Hut bekroond voor Willink-film Frans Halsmuseum geeft met „Stofwisselingen” actuele visie f M CJ l.i E Herman (Schipper DV TipsvoorFeestdagew IN MEMORIAM JOS DE CLERCK (ft W. Voet Zn. 21 WOE NSDAG 20 DECEMBER 19 7 8 KUNST TAFELCOUVERTS enz. in zilver of verzilverd vrden. Leisburo' 20 als in trek, et war® rden wil itrek- Noor- »op de dse- :he Zee akantie zou t terecht waaruit Toulon, /rij Uit lies lezei ide vaar- n de se voeren Juweliers Anegang 13 Haarlem i f k .1 T F Herman Schipper - waar uw sieraad een belegging en uw belegging een sieraad is. HAARLEM. Tussen het vertrek van Daan Schwagermann als conservator moderne kunst van het Frans Halsmuseum en de expositie „Stofwisselingen” die het museum thans in de Vis- en Vleeshal houdt, liggen verscheidene jaren. In die periode heeft het museum zich voortdurend op de vlakte gehouden voor wat betreft een stellingname, een visie op de hedendaagse kunst. De laatste jaren was er incidenteel sprake van een kleine opleving (Zoltin Peeter, Fred Benjamins), maar het ging dan bijna altijd om kunstenaars die vanuit een geïsoleerde positie bezig waren of zijn. Soms werd er gesteld dat de taak om moderne kunst te propageren eerder was weggelegd voor de galerieën dan voor het museum (wat gezien de weinig riante expositiemogelijk heden makkelijker gezegd was dan gedaan), soms ook liet het museum doelbewust kansen liggen. i KW - o I 5 Textielkunst bevestigd in autonome rol t. CEES STkAUS (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) KELTUM KOCHBERG CHRISTOFLE (ADVERTENTIE) P. ZWAANSWIJK .1 Het is de derde buitenlandse bekroning van dit werk over de nu 78-jarige Amster damse schilder. De film werd gemaakt in opdracht van de afdeling film van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De uitreiking geschiedde door de heer G. J. van der Molen; hoofd der afdeling film van het ministerie van CRM op een jaar lijkse bijeenkomst in het Filmmuseum in Amsterdam. Daar worden de prijzen uit gereikt die door Nederlandse cineasten in het buitenland zijn verworven. Ter gelegenheid van de expositie Stofwisselingen legde Toon Leenmans op de bovenzaal van de Vleeshal dit eenmalige bloemtapijt. Toen het meta-realimsme zich aandien- de, werd er niet gereageerd zoals dat nog iltijd niet gebeurt met verschillende rich tingen binnen het realisme die toch in Haarlem, maar ook daarbuiten een hoop- tolle ontwikkeling doormaken zonder dat iiarvan door het museum ook maar enigs- litis een beeld wordt gegeven. Een overzichtstentoonstelling van de grafiek en aquarellen van Aart van Dob- benburgh uit Bentveld is tot en met zondag 14 januari in de VARA-studio aan de Heu- vellaan in Hilversum te zien. Men kan er dagelijks van 10-17 uur terecht. Tot en met zondag 7 januari exposeert Nicolette Andriessen uit Haarlem op mu ziek en muziekinstrumenten geïnspireerde tekeningen bij het Kunstgenootschap ’t Reghthuys, Reghthuysplein in Nieuw koop. De tentoonstelling, die ook porselei nen hangers van Josje Regout en Arend Hermans omvat, is dagelijks geopend van 14-16 uur, met uitzondering van de dins dag. Op zaterdag van 11-15 uur. Het Reght huys is van zondag 24 december tot en met dinsdag 2 januari gesloten. In het Stedelijk Museum in de Doelen straat in Alkmaar loopt tot en met 15 januari een expositie onder de titel Witte keramiek. Onder de deelnemers bevindt zich behalve Berry Koek, Joanna Yaban en Jan van der Vaart de Haarlemse kun stenaar Tije Domburg. Het museum is op maandag tot en met donderdag van 10-12 uur en van 14-17 uur geopend, op vrijdag van 10-17 uur en op zon- en feestdagen van 14-17 uur. Op zaterdag is het museum gesloten. HAARLEM. Met ontroering zullen velen uit onze regio, vooral zijn oud- leerlingen, vernomen hebben, dat de vio list en vioolpaedagoog Jos de Clerck op hoge leeftijd overleden is. De laatste levensjaren van Jos de Clerck zijn in stilte voorbijgegaan. De componist Hendrik Andriessen droeg aan De Clerck als blijk van erken ning van zijn artistieke betekenis zijn Vioolsonate op. Het grootste deel van zijn levenstaak heeft Jos de Clerck echter niet als uitvoerend kunstenaar, maar als viool-paedagoog verricht. Voor zeer ve- AMSTERDAM (ANP). Aan de Am sterdamse cineast Paul Huf zijn dinsdag avond de derde prijs en het ere-diploma uitgereikt die hij met zijn film „Carel Willink, fantastische realist” in juni kreeg op het twaalfde didactische film festival in Rome. Morgen, donderdagmiddag om 17 uur, zal Hans Vogelesang, rector van een scho lengemeenschap in Hoogeveen in het Else- viergebouw (achtste etage) aan de Jan van Galenstraat in Amsterdam-W. een grote tentoonstelling openen van werk van An ton Pieck. Tot en met 25 januari zijn daar reistekeningen, het grafische werk, olie verven en originele boekillustraties van de Bloemendaalse kunstenaar. Men kan er op werkdagen van 11-15 uur gratis terecht. Op de zondagen, wanneer het gebouw van 14-16 uur geopend is, wordt een entreebe drag geheven. De expositie is op eerste kerstdag gesloten, maar op tweede kerst dag toegankelijk. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland onderschrijven het be lang van de vestiging van de Nederlandse Opera in Amsterdam als centrum voor de muziekcultuur. Maar zolang het muziek theater niet gerealiseerd is, lijkt dit vol gens G.S. onoplosbaar. Daarom zal het Noordhollandse bestuurscollege bepleiten dat het Rijk een deel van de lasten, die uit de bouw van het muziektheater voortvloei en, voor zijn rekening neemt. Dit blijkt uit antwoorden op vragen van het D’66-Sta- tenlid Van Wagensveld-Drukker. I De expositie van textiele kunst in de teide Hallen is echter een welkome aan- vulling op een terrein dat het museum in het verleden regelmatig heeft betreden (denk aan de Textieltriënnales), een gege- ven dat nu een zeer actuele „vervoeging” heeft gekregen. Het is nog te vroeg om toespelingen te maken voor wat betreft de rol die het museum landelijk zou kunnen (aan innemen in de rij van provinciale musea die zich met grote betrokkenheid met de hedendaagse kunst inlaten (Eind hoven, Franeker, Groningen, Venlo), feit blijft dat er sinds Schwagermann de Beer- idder School in Haarlem op grote schaal introduceerde, nog niet eerder zo’n duide- van een andere soort kunst te worden afgeleid. Met de expositie „Stofwisselin gen” is een derde fase aangebroken. De textielkunst kan na deze tentoonstelling volstrekt autonoom worden gefioemd om dat ze nu haar eigen, volstrekt onafhanke lijke taal spreekt zoals de beeldhouwkunst dat in relatie tot de schilderkunst al eeu wenlang doét. Daarbij doet zich trouwens het vreemde van deze hele zaak voor dat textielkunst in wezen als de „oervorm” van de kunst kan worden beschouwd. Toen in de oertijd de mensen zich door de voortdurende tempe ratuurdalingen begonnen te kleden, ont stond een behoefte die verder reikte dan het voorzien in de primaire noden. Met het zelf maken van kleren, groeide ook de behoefte om ze te versieren, een individua- lisatieproces dat met enige goede wil tot kunst is te bestempelen. De Duitser Gott fried Stempel heeft dat in de vorige eeuw met een tentoonstelling willen aantonen, maar het heeft bijna eeneneenkwart eeuw geduurd voordat de kunstenaars werke lijk begrepen dat zijn stelling toegepast kan worden waar hij van mening was dat kunst bepaald wordt door het materiaal, de techniek en het rationele produktiepro- ces dat daarvan het resultaat is. Wie uit dat rijtje begrip techniek loskop pelt, kan dus zeggen dat textielkunst kunst is die bepaald wordt door de techniek, in casu vlechten, weven, breien, naaien en andere. Op dat moment is het gebruikte materiaal ook niet zo belangrijk meer. Door de toepassing van een van die ge noemde technieken krijgt het gemaakte kunstobject automatisch een autonome rol. Hoe sterk dat werkt bewijst onder meer Joop van Rijs die in de Vishal door kaders omvatte structuren laat zien. Hij vlecht met repen lood een soort van matje dat alleen de structuur heeft zoals we dat van stoelzittingen kennen. Het effect is echter geheel anders: het materiaal doet voorkomen alsof het beeld bolstaat. Er ontstaat bovendien een associatie met de fotografie die bijvoorbeeld textiel op de hier toegepaste wijze nooit zal kunnen krijgen. Het aardige van deze expositie is dat je actuele stromingen die zich binnen het geheel van de beeldende kunst afspelen, zo duidelijk kunt terugvinden. Wanneer je de techniek als uitgangspunt stelt (en tenslot te doe je dat met schilderen, etsen, beeld houwen, fotograferen, componeren en dansen ook) dan blijkt in textiel bijna alles mogelijk te zijn wat in al die andere kunst richtingen ook wordt gedaan. Textieltech nieken kunnen voor minimal art worden aangewend (zoals Paul Jansen dat doet met zijn wandstructuren in zwart garen), ze dienen voor environments en zelfs voor performances zoals Charley van der Rest met zijn „Capuchon” op de openingsavond bewees. In zowel de Vishal als in de Vleeshal ligt lijke visie door het Frans Halsmuseum op de avant gardekunst is gegeven. In een bijna onleesbaar geschreven en overigens ongesigneerde inleiding in de bijbehorende cataloog heeft Mabel Hogen donk, de conservatrice moderne kunst, een verantwoording afgelegd voor deze expositie die een geheel nieuw perspectief aan de textielkunst weet te geven. Nieuw, omdat ze afrekent met alles wat er tot nog toe op dit terrein is gemaakt en dat op slag traditioneel kan worden genoemd. Bij de plaatsbepaling van het gebruik van textiel in de beeldende kunst, is de functie van het materiaal tot nog toe steeds van doorslag gevend karakter geweest. Wie wandkleden weefde of borduurde, deed (c.q. doet) niets anders dan wat een schilder met verf en penseel doet: hij of zij maakt een voorstel ling. De textielkunst kreeg, toen er driedi- mensionele objecten werden gemaakt, voor het eerst een zelfstandig karakter, met andere woorden ze hoefde niet meer Archieffoto gemaakt ter gelegenheid van de uitreiking van de Jos de Klerkprijs aan de violist en vioolpedagoog Jos de Clerck. Vlnr. Jos de Clerck, Piet Vincent, oud- wethouder Daaf Geluk en André Kaart. de Italiaanse componist Ottorino Respig hi geschreven Concerto Gregoriano. --- Hij trad weinig meer op de voorgrond. In de beslotenheid van de eigen kring kon De Clerck terugdenken aan een lan ge periode van een rijke muzikale activi teit, welke voor wat Nederland en in het bijzonder de stad Haarlem en haar omge ving betrof, begon in 1914. In dit jaar verliet Jos de Clerck België, waar hij in 1893 te Antwerpen geboren was, om zich in ons land te vestigen. Nederland werd blijvend zijn tweede vaderland en Haar lem zijn woonplaats. In korte tijd werd De Clerck hier een belangrijke persoonlijkheid in het muziekleven, hoog gewaardeerd om zijn artistieke en menselijke kwaliteiten en om zijn collegiale gerichtheid. Als uitvoerend kunstenaar heeft hij vooral in de eerste jaren van zijn loop baan van zich doen spreken. Hij maakte als altist deel uit van het Hollands Strijk kwartet, dat niet alleen in ons land, maar ook daarbuiten roem behaalde, Met de pianist Martin J. Lürsen gaf hij kamer- muziekuitvoeringen en op concerten van de toenmalige Haarlemse Orkestvereni ging trad hij a(s viool-solist op. Zo intro duceerde hij te Haarlem het in 1922 door DEN HAAG (ANP). „Als toch iemand moet boffen, waarom ik dan niet”. Met deze opmerking over dichten en onder scheidingen heeft de in Amsterdam wo nende Zuidafrikaanse dichteres Elisa beth Eybers dinsdag in Den Haag de Con- stantijn Huygensprijs van 8000 gulden in ontvangst genomen. Zij zag in de toeken ning ervan ook een gebaar van grote gast vrijheid in ons land. Zij had de oeuvre-prijs van wethouder A. van Lier gekregen die ook de overige literaire prijzen van elk 4000 gulden van de gemeentelijke Jan Campertstichting over handigde: aan Cees Nooteboom de Jan Campertprijs voor de bundel „Open als een schelp, dicht als een steen”, aan F. B. Hotz de F. Bordewijkprijs voor de verha lenbundel „Ernstvuurwerk” en aan Maar ten ’t Hart de J. Greshoffprijs voor de bundel „De som van misverstanden”. De jury vond, dat wat Elisabeth Eybers schrijft tot het zuiverste hoort dat in het Afrikaans geschreven werd en tot het bes te dat het Nederlandse taalgebied als ge heel aan moderne poëzie te bieden heeft. De grootste en grote accenten die haar werk, ook hier, tot een rijk bezit maken waren aanleiding met algemene stemmen de dichteres voor de Huygensprijs voor te dragen. Van Cees Nooteboom merkte de jury op, dat deze zich in zijn poëzie altijd in sugges tieve beelden met de dood heeft bezig gehouden. Inzicht is bij hem in de plaats gekomen van zoeken, het besef, dat de dood een overweldigende kosmische grootheid is, waartegen niet te vechten is. De poëtische kracht, waarmee dit besef wordt verwoord, noemt de jury speciaal als aanleiding de bundel ter bekroning voor te dragen. Hotz, die eerder musicus was en over muziek schreef, heeft thans twee novellen bundels gepubliceerd. De jury noemde de dubbele structuur en betekenis van de verhalen. In de dubbelfacetten zag zij ook een dubbel incident in de Nederlandse prozaliteratuur van de laatste jaren: ge beurtenissen die door hun belangrijkheid de beraadslaging in de literatuurkritiek over de aard en richting van het proza even stil doen vallen. De jury aarzeldde dan ook niet de jongste bundel voor de Bordewijkprijs voor te dragen. Na de snelheid gereleveerd te hebben, waarmee Maarten ’t Hart publiceert, oor deelde de jury, dat „De som van misver standen” een bundel is die een persoonlij ke benadering van literatuur en een indrukwekkende belezenheid demon streert en die de lezer aanspoort op eigen leesavontuur uit te gaan. Deze kwaliteiten hadden de doorslag gegeven voor het be sluit ’t Hart voor de prijs in aanmerking te laten komen. De jury werd gevormd door: Gerrit Bor- gers, Pierre H. Dubois, Jaques den Haam, André Matthijsse, Harry Scholten en Paul de Wispelaere. AMSTERDAM (ANP). Nederland kent ruim 150 prijzen en onderscheidin gen op kunstgebied. Zij worden uitgereikt met een frequentie, die varieert van inci denteel tot een maal per vijf jaar. Dit blijkt uit een overzicht van kunstprijzen, dat is samengesteld door de Boekman- stichting in Amsterdam. het accent vooral op de environments. In deze vorm van kunst die sterk gerelateerd wordt aan haar omgeving, komen de tex tieltechnieken als bijzonder sprekend naar voren. Een bewijs daarvan levert Toon Leenmans die een combinatie van textiel techniek en een verwijzing naar florale elementen voorstaat. Op de bovenzaal van de Vleeshal heeft hij een „bloemtapijt” gelegd, een aantal vakken op rij die elk elementen uit de natuur bevatten. Aldus is een landschap gecreëerd dat zijn weerga in schoonheid op deze expositie niet kent. Voor wie voor Leenmans taal ontvankelijk is, geeft dit environment een heftige emo tie die hij niet snel zal vergeten. Bijzonder inhakend op je emotionele ontvankelijkheid zijn ook de objecten van Johan Claassen die op deze tentoonstelling wel zeer sterk naar voren treedt. Hij toont met het inpakken van voorwerpen een zekere overeenkomst met Christo, maar waar de Bulgaar de anonimiteit van zijn gebruikte voorwerpen voorstaat, gaat Claassen juist terug naar het gebruikte object. Zijn vormen zijn door de toepas sing van het linnen en dé oppervlaktebe handeling een suggestie van het innerlijk waaraan een sterk bepaalde stemming of sfeer wordt toegevoegd. Claassen verwijst op een niet geheel te omschrijven wijze naar een Middeleeuwse tijd van gevaar en angsten, onbestemde gevoelens van drei ging en dood. Als een van de heel weinigen op deze tentoonstelling gebruikt hij bij zijn sfeerbepaling ook de geur. Dat laatste is eigenlijk heel merkwaar dig als je bedenkt hoeveel daarmee gedaan kan worden en hoe weinig het gebeurt. De canvas-objecten van Cornells Rogge bij voorbeeld suggereren in hun eenvoud heel veel, maar bij het ondergaan ervan wordt maar van een zintuig gebruik gemaakt, zoals dat ook geldt voor het werk van Harry Boom. Deze Goudse kunstenaar werkt met textiel en steenkool in een com binatie die gevoelens van trieste roman tiek oproept. Anderzijds is hij ook concep- De prijzen zijn als volgt over de verschil lende sectoren verdeeld: beeldende kunst en bouwkunst - 15; film, fotografie, pers, radio en tv - 17; muziek - 30; toneel en letteren - 50 en cultuur - 44. De Boekmanstichting is uit de contacten met de diverse kunstinstellingen gebleken, dat er nog al verschillend wordt gedacht over het toekennen van prijzen. Aan de ene kant bestaan er twijfels of het instituut Prijs als blijk van waardering nog wel past in deze tijd, aan de andere kant is er een tendens om nieuwe prijzen in te stellen. Volgens de stichting kennen van de elf provinciale besturen er zes geen prijzen (meer) toe. Dit geldt ook voor tien door de stichting aangeschreven gemeentebestu ren. Veertien van de in het overzicht be trokken gemeenten reiken wel prijzen uit ter bekroning van prestaties op het gebied van kunst en cultuur. 1) Garnalencocktail Verdeel 150 gr gepelde garnalen over 4 glazen Maak saus van 1 dl tomatenketchup, 2 eetl. tomatenpuree, 1/81. geklopte slagroom, 1/2theel selderiezout en id paprikapoeder. Voeg scheutje sherry toe Glazen garneren met schilt je citroen. 2) Mosselen-sate 10 gekookte mosselen aan saté-stokje rijgen en in dampend frituurvet dompelen Opdienen met saté saus. 3) Paling snack Crackers beleggen met plakjes gefileerde paling Eventueel garneren met schijfjes augurk 4) Hartige hapjes Dun gesneden plakjes gerookte makreel of bokking op sneetje witbrood. Ansjovisrolletje op schijfje hard gekookt ei op toast. Doe meer met vis, omdat ’t zo lekker is. ^roduktschap voor Vis en Visorodukten. s-Gravenhage^^ ü- Zonder titel” is dit in lood uitgevoerde vlechtwerk van Joop van Rijs dat van 1978 dateert. tueel bezig, zoals ook Jaap Verhey Pols en Johan Claassen doen. Het onderzoek naar de werking van licht en schaduw vindt in Pols ook een verte genwoordiger die daar heel relativerend mee bezig is. Je kunt dat laatste trouwens ook zeggen van Theo Jeuken die citaten uit de beeldende kunst verwerkt op een be- wust-truttige manier waarbij hij ver vreemdende objecten in een vervreem dend materiaal verwerkt. Er is in beide hallen nog veel meer te zien, onbesproken blijft hier nog-het inte ressante werk van Marlies Appel, een in drukwekkend environment van Sonja Besselink dat al dadelijk bij de entree van de Vleeshal ontregelend werkt en de femi- nistisch-abstracte kunst van Anna Verwey - maar het valt toch té betreuren dat in deze veelheid van namen en stijlen die van Krijn Giezen ontbreekt. Giezen is een van de allereersten geweest die in ons land aan de textielkunst een autonoom karakter heeft gegeven. Juist zijn deelname aan deze expositie had een bevestiging van zijn overtuiging kunnen zijn. Het is te hopen dat nu het Frans Halsmu seum eindelijk van een visie op het moder ne kunstgebeuren getuigt, het niet bij een eenmalige groepsexpositie blijft. Het ver dient zeer zeker de aandacht om de meest interessante kunstenaars van deze ten toonstelling blijvend te volgen. Voor een soort kunst die commercieel gezien onver koopbaar is, vormt het museum de ge schikte plaats. Waar elders zou ze trou wens moeten worden ondergebracht? Daarbij rijst de vraag hoelang zo iets nog mogelijk blijft, nu alle plannen van over heidswege er op wijzen, dat juist deze kunst niet langer gesteund hoeft te wor den. (Tot 12 februari, dagelijks van 10-17 uur, op zon- en feestdagen van 13-17 uur. Op Nieuwjaarsdag zijn beide Hallen alsmede het museum gesloten). Ileiligeweg 3 Amsterdam len werd hij de betrouwbare gids op het zo moeilijk te exploreren gebied der vi oolspelkunst. Het waren eerst de leerlin gen, die hij les gaf aan de destijds zo bloeiende muziekschool van de Haarlem se afdeling van de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst, waar de voor bereiding tot het leveren van een voldoe ning gevende prestatie in hoge ere werd gehouden. Niet alleen aan vakstudenten, ook aan muziekaal-begaafde amateurs gaf De Clerck de onmisbare technische basis voor een latere rijke ontplooiing in vrijheid. In deze zin is hij ook als hoofdleraar aan het Amsterdams Conservatorium en het Maastrichts Conservatorium werk zaam mogen zijn, waarmede hij ook op dit niveau zijn bijzondere betekenis als viool-paedagoog heeft kunnen accentue ren. Tallozen leerlingen zullen in dank baarheid hun vriend en leraar Jos de Clerck blijven gedenken en met hem nog vele anderen, die het voorrecht hadden hem te mogen ontmoeten, in welke zin dit ook heeft kunnen zijn. Hoe bijzonder groot de waardering was, die men in Haarlem voor De Clerck als kunstenaar had, werd heel nadrukke lijk aangetoond met de Jos de Klerk-prijs welke hem in 1973 werd toegekend en op 21 januari van dat jaar in de Renaissan- cezaal van het Frans Halsmuseum werd uitgereikt.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21