Van Aardenne: Inflatiebestrijding blijft belangrijk '5 Zuivelbedrijven Frico en Domo gaan samen Boek van de Maand: Spiraalbeweging olieprijs en dollar Suikerproduktie dit jaar ruim 950.000 ton Coöperaties pleiten voor wijziging VAD achtergrond I I „Hooguit vijf procent groei wereldhandel” I Bijna honderd veel gelezen schrijvers brengen spanning en ontspanning, humor en ontroering in hetTotale Leesboek „Je weet niet wat je leest’’ bepaald verhaal of fragment? Achterin kijkt u even wie het heeft geschreven. hUESSW 1 1 w Huisvesting toets bij stadsvernieuwing Onenigheid over stijging bierverbruik 1 s BIETEN T)T HET UITEISTE T „Je weet niet wat je leest” in speciale Boek van de Maand oplage f 18,50. Na 6 januari 1979 f32,50. De aanbieding is geldig van 7 december t/m 6 januari 1979. Echter zolang de voorraad strekt >6 27 WOENSDAG ECONOMIE 2 0 DECEMBER 19 7 8 (Van onze redactie economie) i D2N HAAG. De ondernemers zijn veront- waadigd omdat minister Van Aardenne van Ecoiomische Zaken zijn prijsbeleid voor vol gend jaar niet versoepelt maar in dezelfde strake lijn voortzet als dit jaar. Verzoeken om deteugels wat te laten vieren hebben niet gebaa; zo bleek gistermiddag tijdens het over leg tuisen regering en organisaties uit het bedrijfleven over het prijsbeleid voor 1979. n At t Het nieuwe Boek van de Maand is het eerste Totale Lees boek dat er is verschenen. Het is dan ook een lekkere, dikke pil geworden, waarvoor zelfs de langste winteravonden te kort lijken. Liefst meer dan 430 pagina's dik. Ouderwets degelijk ingebonden in fraaie linnen band. Er staan korte verhalen en afgeronde fragmenten in van bijna honderd veel gelezen auteurs. Nederlandse en in het Nederlands vertaald. Van Couperus tot Leni Saris, van Multatuli tot Olaf J. de Landell, van Visser-Roosendaal tot Robbins, van Jan de Hartog tot Jan Cremer, van Godfried Bomans tot Simon Carmiggelt. Al lezend ontdekt u wie voor- taan uw favoriete schrijvers gaan worden. U bent geboeid door een Zo leert u lezenderwijs de weg kennen in de wereld van het boek. Dat is heel wat waard. .Veel meer dan de f 18,50 die u gedurende de actieperiode voor „Je weet niet watje leest” betaalt. Dit is een Boek van de Maand voorjaren. - -4 Ondernemers kwaad over handhaving prijsbeleid (ADVERTENTIE) Een dubbelwandige theepot, inhoud 10 koppen t.w.v. 2 52,50. - 5 (Van onze redactie economie) ot. fonds (ADVERTENTIE) (Van Onze redactie economie) "1 De doelstelling is binnen drie jaar te komen tot eenzelfde bruto melkprijs en voor wat betreft exploitatie van consump- tiemelk tot een gemeenschappelijk juri disch verband. Bij de samenwerking is de werkgelegen heid voor de 1600 werknemers van Domo en de 1500 van Frico gegarandeerd. Deze kan zelfs toenemen door intensivering van research, ontwikkeling en marketing, spe ciaal in de sector kaas, aldus de directeu ren van de betrokken partijen De vakbonden en ondernemingsraden zijn geïnformeerd over de plannen en heb ben positief gereageerd. Beide bedrijven houden voorlopig de eigen identiteit bij hun produkten. De con sument zal van de samenwerking voorals nog niets merken rchnische fouten «koersen. voor dit imen euv ■uus aan. x-claim, -laten. genoteei 412,00 415 4.10e, t 37.50 138.00 1,01 136,00 39,00 6,70 80,00 18.10 46,00 103.70 31.10 1.05 1| 400.00 BREDA. De totale Nederlandse sui kerproduktie zal dit jaar de 950.000 ton overschrijden. Hiermee zal de produktie bijna zeven procent hoger komen dan die van recordjaar 1976. Aldus voorzitter K. C. van Kempen van de Suiker Unie tijdens de gisteren in Bre da gehouden jaarvergadering. „Dit vindt zijn oorzaak in de goede kwaliteit van de suikerbieten, maar ook in de verhoging van het produktierendement", aldus Van Kempen. „Het percentage van in de biet aanwezige suiker dat als gereed produkt de fabrieken kon verlaten steeg van 85,7 tot 88,7 procent nen iitensiever moeten aanboren Wat voor kmerika geldt, geldt ook voor de andere Westerse geïndustrialiseerde lan den. D? duurdere olie dwingt ons daartoe via on® meest gevoelige plek, onze por- temonlaie. Ook le wereldeconomie kan onder de verhoogde olieprijs gaan lijden. Dit heeft dan we»r zijn weerslag in de werkgele genheid Men kan, zoals de VS doen, zeggen dat de OPEC te ver is gegaan, maar dai schuift men wel alle verant- woordeljkheid naar de olielanden En objectiefgezien is de prijsverhoging bin nen het redelijke gebleven Door de infla tie en koersdaling van de dollar hebben •m dit probleem op te lossen zouden de^erenigde Staten zuiniger moeten zijn me energie en hun eigen energiebron- bewaken. „De inflatiebestrijding blijft zeer belangrijk, ook al is de inflatiegraad met 4,1 a 4,2 percent (op jaarbasis) nu op een peil gekomen zoals we dat jarenlang niet hebben gekend”, aldus Van Aardenne. Wat de industrie betreft, mogen loonkostenstijgingen voor één percent worden docrberekend. In dit percentage is de in dit jaar opgelopen achterstand berekend. De één percent is ontstaan door van de produktiviteitsstijging (die voor 1978 wordt berekend op 6,5 percent) de loonkos tenstijging (berekend op 5,5 percent) af te trekken. Kosten als afschrijvingen en rente mogen niet meer, zoals dit jaar, voor een half percent worden doorberekend, maar voor 0,4 percent. Ook voor de dienstensector is volgens de minister rekening gehouden met een achterstand. Hier mogen de prijzen op 1 januari en op 1 juli telkens met twee percent worden verhoogd. Voor de uurtarieven op dit gebied geldt tweemaal per dezelfde data een verhoging van 2,5 percent Voor de handel geldt dat de percentuele (geld)margerege- ling, die vorig jaar wérd ingevoerd, wordt gehandhaafd. De minister kondigde aan dat hij met zijn collega Andriessen (Financiën) zal praten met banken en verzeke ringsmaatschappijen om te bereiken dat in die sector geen verhogingen over de gehele linie zullen worden doorge voerd. Er komt geen verandering voor de sectoren die nu zijn vrijgesteld van prijsbewaking. Ontheffingen blijven mogelijk voor bedrijven die met grote problemen kam pen. Zij moeten dan met hef ministerie 1: uren praten. De prijsverhoging voor het komend jaar is dank zij de vier fasen gemiddeld 9,7 procent De verhoging van 4,8 pre vent waartoe voor 1980 is besloten, valt wellicht toch hoger uit, afhankelijk van wat de dollar de komende maanden aan kracht wint of inboet de olielanden een strop variërend van 37 tot 53 procent gehad. (De tot 1 januari geldende olieprijs van 12,70 dollar is door inflatie uitgehold tot 7,70 dollar). Ook ditmaal werd vooral uit het midden- en kleinbedrijf het verwijt aangevoerd dat de minister zich baseerde op globale cijfers van het Centraal Plan Bureau (CPB), terwijl de organisaties uitgaan van de berekeningen van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf (EIM), dat zich speciaal baseert op de ontwikkelingen in die sector. Zowel het KNOV als de christelijke zusterorganisatie NCOV vindt dat het huidige prijsbeleid zijn tijd heeft gehad. Zij blijven pleiten voor meer vrijheid, mede gezien de lage stand van de inflatie en de ontwikkelingen op prijzengebied in het buitenland. Bovendien menen zij dat de manier waarop nu prijzenoverleg wordt gevoerd, lijkt op een ..dictaat". Ook de zogenaamde meldingsbeschikking blijft van kracht. Dit betekent dat ondernemingen in sectoren die onder het prijsbeleid vallen, het ministerie moeten melden dat zij een prijs willen verhogen. Na deze melding gaat een maand wachttijd in. Als het ministerie geen bezwaar aantekent, mag de prijsverhoging ingaan. „Gezien de achterstand in doorberekening, die steeds korter wordt, is de lijn die de minister trekt wel zeer irreëel", zo wordt van de kant van het KNOV aangevoerd. Dit verbond zal op korte termijn de Tweede Kamer verzoeken het prijsbeleid kritisch te bezien en te overwe gen de minister tot versoepelingen te bewegen. DEN HAAG (ANP). De Nationale Coöperatieve Raad voor Land- en Tuinbouw heeft bij de bijzondere Kamercommissie die zich bezighoudt met de VAD-wetsontwerpen twee wijzigingen voor deze regelingen bepleit. AMSTERDAM. Heineken is het niet eens met de zienswijze van het bestuur van Skol Brouwerijen dat, gezien de re cente ontwikkelingen, het bierverbruik in Nederland flink zal stijgen. MÜNCHEN. Het Westduitse Ifo-insti- tuur voor economisch onderzoek raamt de groei van de wereldhandel in 1979 op maximaal vijf procent, tegen vijf a zes procent dit jaar. Deze raming hangt ech ter sterk af van de ontwikkeling van de Amerikaanse economie. Het is vrijwel zeker dat zich volgend jaar een recessie zal voordoen in de economie van de VS. De motor van de economische groei in de VS is al langzamer gaan draai en en het economisch beleid van president Carter is volgens het Westduitse instituut zo eenzijdig dat deze vertraging van de groei erdoor wordt versterkt. Het lijkt er op dat de Amerikaanse president het dal van de recessie wil passeren voor de presi dentsverkiezingen in 1980, want op een andere manier valt het ongerijmde beleid niet te verklaren, zegt het instituut. 46,50 62,50 26,50a 50,80 117.00b 99.00 80,50 28.30 91.00 62.40 112,10 PATERSWOLDE. De twee grote noordelijke zuivelbedrijven, Domo te Bei- len en Frico te Leeuwarden, gaan samen. De besturen van beide bedrijven hebben volledige overeenstemming bereikt over een fusie, zo werd gisteren meegedeeld op een persconferentie in Paterswolde. De NCR meent namelijk c(at coöperaties in de huidige wetsontwerpen op twee punten worden benadeeld ten opzichte van niet-coöperatieve ondernemingen. In tegenstelling tot de besloten en naamloze vennootschappen worden de coöperaties uitgesloten van de mogelijkheid een fiscale (en dus ook VAD-plichtige) eenheid te vormen. Wanneer een moedermaatschappij alle aandelen van één of meerdere dochtermaatschappijen bezit en zij dus door de fiscus als ééen geheel worden beschouwd, kunnen onder meer onderlinge verliezen en winsten met elkaar worden verrekend, aldus de NCR. Hoewel een dergelijke moeder-dochter- verhouding ook geldt voor een aantal coöperaties, staat de wet toepassing van genoemde mogelijkheid voor hen niet toe. De NCR is het er ook niet mee eens dat een risicopremie, beschouwd als tegemoetkoming vöor het risico van een kapitaalverschaffer, wel geldt voor naamloze en besloten vennootschappen maar niet voor coöperaties. De risicopre mie zou ook moeten gelden voor de ledénaanprakelijkheid omdat het risico gelijk is, zo meent de NCR DUBBELWANDIG LANGER DAN EEN UUR OP TEMPERATUUR f A0»i» BREDEMEIJER HILVERSUM LUXE METAALWAREN s 106. toe, op grond va de hoeveelheden die ze in vorige jaren hebben geteeld. Nu de produktie groter wordt dan de 880.000 ton suiker waarvoor de EEG dit jaar volledige of gedeeltelijke prijsgaran tie geeft zal de Suiker Unie ernaar streven, voor de telers die in dit „overgangsjaar' (jen rpeer dan gemiddelde hoeveelheid niet-gegarandeerde suiker leveren, de ge volgen daarvan te verzachten Volgend jaar, als de overgangsregling plaats maakt voor en definitieve regeling, moet de teler een bewuste keuze maken inzake de hoeveelheid geheel, gedeeltelijk en niet gegarandeerde suiker waarop hij met zijn areaal wil mikken De grote suikerproduktie geeft extra problemen bij de toepassing van het con tractenstelsel waarop Nederland dit jaar eerst nog met een overgangsregeling, is ivergestapt. Bij toepassing van dit stelsel (rijgen de boeren voor hun bieten niet leer alleen dezelfde „mengprijs”, als leerslag van de voor- en nadelen van de Sechts voor een bepaalde hoeveelheid sul fer geldende EEG-prijsgarantie. In plaats darvan wijst de industrie de hoeveelheid siiker die met EG-garantie kan worden gproduceerd aan de individuele telers <5 Als redenen voor de verhoging van de olieprijs, geeft de Organisatie van Olie- exporterende landen (OPEC) de sterke inflatie en koersval van de dollar, waar door de inkomsten van de olielanden sterk werden uitgehold. De verhoging, van de olieprijs, die groter is dan ver wacht, holde op haar beurt gisteren prompt de koers van de dollar verder uit. Wanneer de koersdaling van de Amerikaanse munt doorzet, moet de OPEC de olieprijs eigenlijk direct op nieuw verhogen om niet te kort te ko men. MIDDELBURG (ANP). Het mi nisterie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening gaat een stren gere selectie toepassen bij stadsver nieuwingsplannen. De door de ge meenten ingediende plannen zullen vooral worden getoetst op de belan gen van de volkshuisvesting. Dit zei minister Beelaerts van Blokland gis teren tijdens een werkbezoek aan Zeeland. In het verleden werden er nogal eens gelden beschikbaar gesteld voor stadsvernieuwingsplannen die in feite veel meer betrekking hadden op het uitvoeren van openbare werken in plaats van het realiseren of renoveren van woonwijken, aldus de minister. Het ministerie zal nu vooral aan die plannen de voorkeur geven, waarmee de volkshuisvesting is gediend. Volgens de bewindsman betekent deze keuze niet dat er minder geld voor stadsvernieuwing beschikbaar is. In Bestek ’81 is er voor dit doel zelfs een groter bedrag opgevoerd. Het ligt nu aan de gemeenten zelf of ze voor hun plannen gehoor en geld vin den bij ons ministerie. Plannen die toegespitst zijn op de woningbouw zullen als eerste aan bod komen Het Koinklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV) zl de Tweede Kamer per brief vragen de be windsman -jt andere gedachten te brengen. Het Verbond van Nederlndse Ondernemingen (VNO) overweegt een soortgelijke ooging. Minister Vm Aarienne heeft na afloop van het formele prijzenoverleg meegedeeld dat hij het gevolgde beleid zal handhaven. Daarbij baseert hij zich op de cijfers voor 1979, die in de llacro-Economische Verkenningen van het Centraal Plan iureai staan. Dit houdt in dat kostenstij gingen als nacabulate onder bepaalde voorwaarden mo gen worden dooibereiend. Men mag daarop niet vooruit lopen, want er is geen-uimte voor meer prijsstijging dan de kostenstijgingen rehtvaardigen. Mede met het oog op e ombuigingsplannen van Bestek '81, waarin de strijd tgen de inflatie een belangrijke doelstelling is, wil de ewindsman de prijzen blijven in Ji i« t 4"; ia a 91,1 i a 112.1 De olieprijs en de dollar maken een spiraalbeweging. Een beweging die al leen door de Verenigde Staten kan wor den onderbroken De voortdurende da ling van de dollarkoers is, weliswaar niet uitsluitend maar wel grotendeels, het ge volg van het feit dat Amerika voor zijn energievoorziening te veel afhankelijk is van de invoer van ruwe olie. Hierdoor ontstaat een tekort op de betalingsbalans waardoor de waarde van de dollar steeds afneemt. Binnen de OPEC-conferentie bestond ook verschil van mening over de mate van prijsstijging Het machtigste olie land. Saoedi-Arabië, wilde, terwille van de stabiliteit van de wereldeconomie, hooguit acht procent verhoging maar dan wel in fasen. Militante olielanden als Libië en Irak wilden de schade geheel inhalen en spraken van twintig tot dri eëntwintig procent prijsverhoging. Het werd gemiddeld 9,7 procent waaruit weer mag blijken, dat in tegenstelling tot wat de laatste dagen wordt gehoord, Sa oedi-Arabië de OPEC nog steeds heel behoorlijk onder controle heeft Eind vorige maand verklaarde het Skol- bestuur dat het bierverbruik in Nederland nog niet aan zijn top is en dat de Nederlan der uiteindelijk gemiddeld tot 125 liter zal gaan drinken. Thans is de consumptie per hoofd van de bevolking bijna 85 liter per jaar. „Dat is een mening die wij duidelijk niet delen”, aldus de voorzitter van de Raad van Bestuur van Heineken, de heer A. H. Heineken, op de jaarlijkse persconferen tie. Hij zei voorlopig rekening te houden met een jaarlijkse groei van niet meer dan drie tot vier procent. Duizenden bieten werdet bij de fabrieken aangevoerd. Op de foto het schoonspuiten van de bieten (Van onze redactie economie) tt I «t H 37J 543,00 5J|| 54.80 38,20 37,40 40.30 123,00 32.60 36.50 113,00 H(| 50,00 it 32.10 ij 4,50 I) I 48,50 136,00 13(1 58.00 (IJ 89,00 9|| 166.20 lit| 48.50 4!| t 45,80 117.20 Uil 44.00 I 25.50 a 63.50 ffi I 50.50 83.40 H f 49,00 29.50 a 106.00 1M 82,00a H 48.00L a 48,00 5150.00 29.50 72.50 105,00 43,20 45.50 35.50 31 38,001: 31 270,00 9 580,00 158,00 lit 128.00 UI 309.00 ffi 49.10 32,50 30.00 60,00 72,50 40.00 28,00 45,60 lil I w I 31; 38; «I ia; a 3t -5 F

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27