Chronische ondervoeding 200 miljoen kinderen Vc Veel aandacht voor Derde Wereld in Jaar van het Kind Besluit aankoop Orions gehandhaafd Onderzoek naar medische experimenten in tehuis ac N< w in en clan dit noq 4 si het weer) Kans op kanker stijgt door röntgenonderzoek beginsel wel kansen op gezwellen en op sterfte kan worden verwacht van massaal röntgenonderzoek van het gebit". Wetsontwerp: met 18 jaar meerderjarig Ai Deskundigen in maandblad: Kaart tegen abortus naar de koningin H li p n Bestaansrecht Zwakzinnige kinderen proefkonijnen Niet geschorst Selectief K5 Getuige AM Ml I WOENSDAG 19 7 8 DECEMBER 2 0 BINNEN- EN BUITENLAND WC X. Woonwagenbewoners UL Voedselrellen WA Het t diploi tegen; -« o o i df C Hogere functionarissen Veroordeling (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De meerderheid van de Tweede Kamer staat achter het besluit van de regering 13 Amerikaanse Orion-verkenningsvliegtui gen te kopen als opvolgers van de sterk verouderde Neptunes van de Koninklijke Marine. Tijdens het gisteren gevoerde debat over deze kwestie verklaarden de woordvoerders van CDA en WD akkoord te gaan met de keus van het kabinet, zij het niet van harte. Potvis Een kerstboom Milieubeleit Congres van de PvdA, tijdens het Kamer: ruime steun Fokker J weer de grens overtrokken. 9 9 MINISTER SCHOLTEN op diverse pupillen insuline-shocks hebben toegepast. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Hoe meer röntgenstra ling in de medische sfeer, en door het grotere gebruik van bepaalde bouwmate rialen, de mens krijgt te verwerken hoe meer de kansen op kanker stijgen. Dit zijn twee belangrijke oorzaken van het stijgen van de stralingsbelasting, waarover twee deskundigen zich zorgen maken. Het zijn professor dr. L. M. van Putten en dr. J. A. .van Best, die dit probleem behandelen in het maandblad „TNO-project”, gewijd aan „straling en gezondheid”. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z -Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis het Marine-toestel uit te stellen, kansloos. Donderdag wordt er over de moties ge stemd. WD en CDA zullen ook tegen de overi ge (door de regering ontraden) moties stemmen. De meest vergaande motie is afkomstig van CPN, PPR en PSP. Deze partijen wijzen de aankoop van de Orion zonder meer af, omdat dit toestekals moge lijke vervoerder van kernwapens de bewa peningswedloop volgens de drie fracties in de hand zal werken. De kleine linkse par tijen zijn bovendien tegen militarisering van de Nederlandse economie. De rege lt) 17 8 7 I) 0 Beide auteurs zijn werkzaam bij het Radiobiologisch Instituut TNO in Rijs wijk. Ze melden dat veel tandartsen weige ren patiënten te behandelen zonder voor afgaand röntgenonderzoek. Met deze ont wikkeling zijn de radiobiologen niet zo gelukkig Het lijkt erop dat een betere gebitsverzorging niet leidt tot behoud of verlegging van mensenlevens, terwijl er in De oppositie was van die noodzaak niet overtuigd. Volgens Van der Hek (Partij van de Arbeid) en Brinkhorst (D’66)zijn de belangen van de Nederlandse vleigtuigin- dustrie ondergeschikt gemaakt aan de mi litaire wens snel tot een besluit te komen. ringspartijen voelen nu niets voor een voorstel van de Partij van de Arbeid de Orion geen nucleaire taak te geven. Ze vinden dat die beslissing genomen moet worden in het kader van het lopende debat over de kernbewapening. Partij van de Arbeid en D’66 hebben hun afkeuring over het door het kabinet ge voerde beleid verwoord in de laatste motie die gisteravond werd ingediend. De oppo sitie is van mening dat de regering in de onderhandelingen met de Fransen niet het onderste uit de kan heeft gehaald. Oud- Defensieminister Stemerdink stelde dat er Bouwmaterialen kunnen de stralingsbe lasting verhogen. Met name geldt dit voor gipsplaten en pleisterwerk, vooral het gips dat wordt verkregen als afval van alumini- umerts, of bij de produktie van fosfaat. Van Putten en Best pleiten voor een meer geselecteerd gebruik van bouwmateriaal De regering had daarbij volgens Brink horst kapitale fouten gemaakt door zo snel te werk te gaan en de ontwikkeling van de F 28-Super te koppelen aan de koop van de Atlantics. De tijd is volgens hem nog niet rijp om over het nieuwe toestel van Fokker te beslissen. „Het was niet onrede lijk van de Fransen om geen definitieve overeenkomst te tekenen zolang het F 28- Superproject nog niet uitgekristalliseerd is. Er bestond alleen duidelijkheid over de vleugel”, aldus Brinkhorst. Op een enkele uitzondering na zijn de Kamerleden het er over eens dat de over heid Fokker nu moet steunen om de toe komst van het bedrijf veilig te stellen. De WD suggereerde de 419 miljoen gulden die men met de aankoop van de Orions had uitgespaard (de Atlantics kosten zo veel meer) op den duur in de verdere ontwikkeling van de fabriek te steken. De CDA'er Van Zeil kwam met het voor stel de export van vliegtuigen te, stimule ren en meer exportkredieten te verlenen. Van Aardenne beloofde te zullen onder zoeken op welke manier Fokker het best gesteund kan worden. Hij zal daarover binnenkort een „evaluatienota” publice ren. Het kabinet, CDA en VVD, zien ondanks de weigering de Franse Atlantics te kopen nog wel mogelijkheden om met Parijs te praten over samenwerking. Lukt dat niet dan zouden er in Zweden, Japan of de Verenigde Staten partners te vinden zijn. Uit zou naar hun mening onder meer kun nen door het invoeren van een verplichte keuring. In de geneeskunde zou moeten worden gezocht naar methoden die evenveel infor matie voor de arts opleveren met minder stralingsbelasting van de patiënt. De oplei ding van degenen die een röntgenapparaat bedienen of ermee te maken hebben, zou moeten worden verbeterd. Vermindering van de stralingsbelasting kan ook worden nagestreefd door moderner apparatuur, die röntgenonderzoek met minder straling mogelijk maakt. Het betrokken tweetal, een huisarts en een broeder, is niet geschorst. De ouders van de 640 pupillen die thans in Huize Assisië verblijven hebben eind vorige week van de directie een brief gekregen waarin staat dat ze zich niet ongerust Die wil tijdens het onderzoek geen mede delingen doen. Een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid zei gisteren dat niet valt te zeggen hoe lang het onderzoek nog in beslag zal nemen. „Het probleem is dat niet ineens alle gegevens op tafel liggen. Er komt elke dag iets bij”, zo zei hij. Inmid dels hebben de Kamerleden Castricum (PvdA), Lansink en Faber (CDA) in vragen aan de regering op een diepgaand onder zoek aangedrongen. Zij vinden dat de re sultaten openbaar moeten worden ge maakt. De activiteiten van het duo worden on derzocht door de Brabantse inspecteur voor de volksgezondheid, dr. L. de Graaf. Partij van de Arbeid en D’66 zijn daar veel pessimistischer over. Ze willen eerst de nota van de minister afwachten, alvorens te beslissen over de steun die aan Fokker moet worden gegeven. (Van onze redactie binnenland) aan te moedigen hun (nationa le) programma's voor het wel zijn van het kind ter plaatse te herzien (lees: te verbeteren) en nieuwe programma’s op te zet ten”. In meer algemene zin is er nog de doelstelling, de men sen bewust te maken van de doorlopende zorg die het kind verdient. Het ontwerp handhaaft echter de huidi ge omvang van de onderhoudsplicht van de ouders. Zij moeten in de kosten van levensonderhoud en studie voorzien totdat de meerderjarige kinderen eenentwintig jaar zijn. Premier Van Agt had het wetsontwerp reeds eind oktober na afloop van een kabi netsberaad aangekondigd. De nieuwe re geling werd toegezegd onder het kabinet- De Jong. Tegelijkertijd is een wetsontwerp van miriister De Ruiter ingediend dat de gevol gen regelt voor het kinderstrafrecht. Een derde wetsontwerp, voor het overgangs recht en voor de rest van de wetgeving is nog in voorbereiding, aldus het ministerie van Justitie Deze is onderverdeeld in zes werkgroepen, die zich zullen bezighouden met strict Neder landse problemen, zoals, vol gens Bot, het opgroeien in een grootschalige en onpersoonlij ke maatschappij, het wonen in de vijf kinderen voor het vijfde levensjaar en worden er meer dan honderdduizend per jaar blind', aldus mr. Bot. Vandaar dat de Nationale Commissie een subcommissie Derde We reld heeft ingesteld. Het ministerie van CRM heeft de ge meenten geadviseerd, voortaan alleen nog leenbijstand voor de aankoop van woon wagens te geven aan buitenlanders die tenminste één jaar ponder onderbreking in ons land wonen. Volgens het ministerie kwam het de laatste tijd veelvuldig voor dat Belgische woonwagenbewoners vont een kort verblijf naar Nederland kwamen, Ongeveer 4000 mensen hebben in de Poolse havenstad Gdansk een plechtig heid bijgewoond ter herdenking van de voedselrellen in Gdansk en andere Poolse havensteden in 1970. Bij vechtpartijen tus sen arbeiders en politie kwamen toen ze ker 45 mensen om het leven. De voedselrel len leidden tot de val van Gomoelka; des tijds leider van de Poolse communistische partij. De commissie zal kort na de kerstvakantie een brief aan al le in Nederland wonende kin deren van 6 tot 14 jaar sturen, waarin ze wordt gevraagd hun gedachten over het „Jaar" ui teen te zetten. Aan de hand van de meest geschikte antwoor den zullen 15 kinderen worden gekozen, die samen een „Kin- dercommissie van het Jaar van het Kind" zullen vormen. Deze zal gaan samenwerken met de Nationale Commissie. de Eu de om ke st trie. Het een si voor O ono o ono no o ono ono ono 4 -6 -2 -6 4 NA in No fen, I verse Bij kneei Italia Tw nisat Italia woor geëis Bij Nape te ge gars bran -2 13 -1 0 -6 -6 -19 x -6 7 -0 -5 BRI mech; MA de o Raad autoi lende ding< een j werd geple o o o o o o/ o o o o o o o o 0/ o o o o 20 19 o o 4 40 0 0 DEN HAAG (ANP). Het werkcomité „Laat Leven”, een onderdeel van het comi té „Redt het ongeboren kind” heeft 135.000 kaarten verspreid die naar koningin Julia na moeten worden gestuurd. Op de kaart wordt de koningin gevraagd het wetsont werp abortus van het kabinet-Van Agt niet te ondertekenen. Het wetsontwerp ligt mo menteel voor advies bij de Raad van State. 5 20 0 2 0.2 1 3 -2 17 16 2 -3 9 20 0 1 -2 -2 -1 0 -1 -3 4) -3 3 19 11 -5 2 0 -8 -1 -5 12 4 -2 5 15 12 4 :agf n i -1 2 -6 3 11 -3 6 10 10 -3 7 16 In twee Joaq nauv hield levei In ETA fami hij v de S Per 1 januari treden vier verenigingen toe tot de Centrale van Hogere Ambtena ren (CHA) bij de overheid en het onder wijs. De verenigingen die toegetreden zijn de Koninklijke Nederlandse Toonkunste naarsvereniging (KNTV), de VereniginÉ van Hoger Spoorwegpersoneel (VHS), de Nederlandse Vereniging voor Logopedie en Foniatrie (NVLF) en de Vereniging van Hoger TNO-Personeel. (Van onze redactie binnenland) ÜDENHOUT. Een huisarts en een röntgenassistent worden er van verdacht met zwakzinnige kinderen in het Udenhoutse Huize Assisië medische experimenten te hebben verricht. Zij zouden honderden hersenfoto’s hebben genomen, vele lumbaal- puncties (ruggeprikken) hebben gedaan, minstens twee castraties hebben verricht en Vooruitzichten voor vrijdag, opgesteld door het KNMI: Een 21-jarige inwoner van de DDR heeft twee jaar en negen maanden gevangenis straf gekregen wegens het verspreiden van pamfletten tegen de invoering van verplichte militaire lessen op Oostduitse scholen. De andere subcommissie, be last met de activiteiten voor het kind in ons land, heeft vol gens de voorzitter evenwel minstens zoveel bestaansrecht. Nederland volgt daarmee de richtlijnen van het mondiale secretariaat van het „Jaar” in New York, maar voegt er te vens iets aan toe. Zwaartepunt in de filosofie achter het „Jaar” is-namelijk „alle landen Weer In binnen- en buitenland onbewj onbew I bew zw bew I bew geh. bew. onbew. geh bew 1. bew. zw. bew zw. bew I. bew zw bew. zw bew. zw. bew. 1. bew. geh bew geh'bew. geh. bew. sneeuw zw bew zw bew zw bew sneeuw regen h. bew zw bew onbew mist geh bew h bew zw bew mist sneeuw mist 1 bew geh bew mist h bew De maakt soonlij toon”, had or Ameri publie gendhi relatie Cart kaans< re ver bijdra visie-ii - ontwil opwer SALT De pn jev he Teng bezoel ontmo Brezn, den al een si Het en het sche f sche l we re] China Nov nese k speler leert, Sovjet oorlog deze 1 de hu hier met leenbijstand een nieuwe of betere te ver; woonwagen wisten te bemachtigen en dar E Ook de regeringspartijen hadden liever gezien dat de Franse Atlantic uit de bus was gekomen, omdat daaraan meer werk voor Fokker en een positieverbetering van de fabriek op Europees niveau verbonden had kunnen zijn. Die mogelijkheid werd volgens WD en CDA echter geblokkeerd door de Fransen,, die weigerden de toekomst van Fokker als fabriek die zelf vliegtuigen kan ontwikke len te verzekeren. Door deze houding van de coalitiepartners in de Kamer, gesteund door enkele rechtse splinterpartijen, zijn voorstellen van de Partij van de Arbeid en p’66. om het besluit over de opvolger van kostbaretijd voor verdere gesprekken met de Fransen gewonnen kan worden, wan neer er vier bestaande Atlantics of Orions worden gekocht. Daardoor zou pas in een later stadium definitief over de overige Marinevliegtuigen hoeven worden beslist. Alles draaide in de laatste fase van de onderhandelingen met Frankrijk en ook gisteren in het Kamerdebat over de positie van Fokker. De werkgelegenheid van de fabriek in de jaren tachtig en negentig moet worden veiliggesteld door de pro duktie van de nieuwe F 28-Super (of de F 29). Minister Van Ardenne benadrukte dat de regering er alles aan heeft gedaan Frankrijk als partner bij de ontwikkeling van dit nieuwe toestel te betrekken. Het zag er aanvankelijk ook gunstig uit omdat de F 28-Super als ontbrekende schakel ingepast zou kunnen worden in de Europe se Airbus-serie. Van Aardenne: „De Ne derlandse regering was niet tegen het in passen van de F 29 in het Airbus-consorti um. Maar Frankrijks stelde onder meer als eis dat Airbus de verkoop van het nieuwe toestel voor zijn rekening zou ne men en Fokker alleen nog zaken met be staande afnemers mocht doen. Voor ons was dat onaanvaardbaar, omdat daardoor Fokker in feite tot een assemblagefabriek zou worden teruggebracht. Het uitsteken de verkoopapparaat zou dan moeten wor den afgebyuwd”. Volgens D’66 en Partij van de Arbeid heeft de regering onnodig 1 januari als uiterste datum voor de beslissing geno men. De ministers achten dat noodzakelijk omdat de Marine niet veel langer met de Neptunes door kan vliegen. Een ex-groepsleider van Assisië heeft gezegd dat hij er zelf getuige van is ge weest dat schedelmetingen en andere me dische ingrepen werden verricht. Hij heeft verklaard dat er van alles schortte aan de onderlinge communicatie in Huize Assisië. Directeur Van Dongen, die van oor sprong arts is maar in Assisië de functie van algemeen directeur bekleedt, heeft een spreekverbod zolang het onderzoek duurt. Het is niet duidelijk of hij op de hoogte was van de ingrepen. Voor sommi ge onderzoeken zou hij overigens zijn handtekening hebben moeten zetten. DEN HAAG (ANP). Bij de Tweede Kamer is gisteren een wetsontwerp van minister De Ruiter van Justitie en staatsse cretaris mevrouw Kraaijeveld-Wouters van CRM ingediend waarbij de meerderja- righeidsgrens wordt verlaagd van 21 tot 18 jaar. windst. zo n o zo zzo o nno o windst OZO nno ono n W»ndst o wzw nnw windst zo windst nw windst zo windst windst nw o zzw debat over de opvolging van DEN HAAG. Naast het Nederlandse kind staat het kind in de Derde Wereld cen traal in de Nederlandse bena dering van het Jaar van het Kind, dat over elf dagen aan breekt. Dat blijkt uit de plan nen die de Nationale Commis sie, belast met de coördinatie van de activiteiten voor dat jaar, gistermiddag in aanwe zigheid van erevoorzitster prinses Beatrix op het Haagse Binnenhof heeft ontvouwd. omgeving die geen reke ning met kinderen houdt, ver waarlozing (sleutelkinderen en kindermishandeling, noodzakelijke integratie van kinderen van gastarbeiders et de afwijkende leefomstandij. heden van geadopteerde, weg gelopen en aan drugs verslaaf de kinderen. Volgens commissievoorzit ter, oud-minister mr. M. R. Th H. Bot, zullen velen evenwel van mening zijn dat het Neder landse kind er gemiddeld uit stekend voorstaat in vergelij king met de kinderen van de Derde Wereld. „Immers, daar lijden zo’n 200 miljoen kinde- - ren aan chronische ondervoe ding. daar beschikt 85 procent van de plattelandskinderen niet over voldoende zuiver drinkwater, daar sterft een op Europese samenwerking kén men nu volgens de opposjtie wel vergeten, vooral nu ook de fusie met de Westduitse partner VFW op z’n eind loopt. Bovendien ver wacht men niet dat fokker in een samen werkingsverband met de Amerikanen wél zelfstandig zou kunnen blijven. „Fokker zal worden opgeslokt door de Amerikaan se walvis", aldus Brinkhorst. Alle partijen, inclusief de regering, wa ren het er over eens dat het aanbod van Orion-producent de 13 toestellen door Fokker in elkaar te laten zetten „dwaas” was. Voor die assemblage zou het bedrijf 300 miljoen gulden extra moéten investe ren.' In Tokio is gisteren een speciale bijeen komst begonnen van de Internationale Walviscommissie (IWC). Onderwerp van bespreking is de vraag hoeveel potvis vol gend jaar mag worden gevangen in de Stille Oceaan. Volgens onbevestigde be richten zou Japan willen, dat komend jaar niet meer dan 2.754 potvissen mogen wor den gevangen, hetzelfde maximum als af gelopen jaar. De Tweede-Kamerfractie van de SGP wil niet dat er een kerstboom geplaatsi wordt op een centrale plaats in het gebou» van de Tweede Kamer. De fractieleider van de SGP, ds. Abma, heeft hiertegen principiële bezwaren. „Het is een zinloos uiterlijk vertoon. Het gaat voorbij aan de essentie van het kerstgebeuren", aldus Ab ma. hoeven te maken over de huidige opvang en begeleiding van hun kinderen. Wat er tot nu toe over de arts en de broeder bekend is geworden, is ontleend aan verklaringen van medewerkers van Assisië. Daarin heet het dat ze specialistenoperaties hebben verricht, waartoe ze niet bevoegd zijn. Er zou ook geen toestemming voor zijn gevraagd aan de ouders. Zo zijn er in de röntgenafdeling honder den zogenaamde „lucht-hersenfoto’s" ge maakt. Daarbij moet vloeistof uit de herse nen worden verwijderd alvorens de foto kan worden gemaakt. Ex-medewerkers van Assisië hebben verklaard dat dit soort experimenten werd uitgevoerd omdat de broeder er een theorie op na houdt dat de afmeting van de schedel verband zou hou den met het menselijk gedrag in het alge meen en de oorzaken van krankzinnigheid in het bijzonder. De ministers voor milieuzaken van da EG-landen zullen volgend jaar twee keel informeel bijeenkomen om gestalte te ge1 ven aan een Europees milieubeleid, rtegen bewindslieden zullen dan vo< praten over milieu-effectrapporta; „schone” technologie, milieu-aspecten ruimtelijke ordening, afvalstöffen en financieel-economische aspecten van ha milieubeleid. „Welkom in Nederland” is de naam vatl negen een driedaags congres dat volgend jaar met e yan 27 tot en met 29 augustus, in het de mi Haagse congresgebouw wordt gehouder. voor Nederlanders die in het buitenlant wonen. Men zal er van gedachten wisselen over problemen die Nederlanders in den vreemde hebben op het gebied van söcialt wetgeving en belastingrecht. Inleiders zijn Tweede-Kamervoorzitter Vondeling, mi nister Gardeniers van CRM en oud-minis ter Van der Stoel van Buitenlandse Zaken DONDERDAG 21 DECEMBER Zon- en maanstanden Zon op 08 45 uur onder 16.30 uur Maan op 23 48 uur onder 12 13 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 03 18 uur en 15.40 uur Hoogwater 07 47 uur en 20 09 uur VVD-tweede-Kamerlid Ploeg (links) kijkt uiterst bedenkelijk naar zijn politieke opposant Ter Beek het marinevliegtuig Neptune. Sl—iu-*-—da Lichte vorst met middagtemperaturen om het vriespunt. Later mogelijk neerslag. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon 0 tot 3; Minimum temperatuur -3 graden: Maximumtemperatuur 0 graden; Kans op eenjdroge periode van minstens 12 uur 80 procent; Kans op een geheel droog etmaal 50 procent WEERRAPPORTEN CX VI CM ■-.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2