DON REVIE TIEN Bastia-speler niet in basisploeg Weinig bijval voor wielerorganisatie Anderlecht winnaar ’n Ei hoort erbij voor Supercup Terechte nederlaag voor schaduwelftal JAAR GESCHORST Bij aankoop van een halve liter slagroom een halve liter chocoladevla Uit de krakende vrieskou binnenkomen bij zo’n dampende f Unox Rookworst Ouderwets gezellig! 1 I Pronk en Niesten reden toptijden Hi i ANWB WTii fel Ondanks verlies tie tie n I ere rao 35 WOENSDAG 20 DECEMBER SPORT 19 7 8 r - 1 I- L'. n] Vraag de folder met menutips in de winkel of bij Unox Oss. REISBUREAU 5 De opstelling van Oranje: doel: Schrijvers: achter: Poortvliet, Brandts, Krol en Hovenkamp; midden: Neeskens, Jansen en Wil ly van de Kerkhof; voor: Ling, Rep en Koster. Reactie Rijsbergen zeer professioneel Wim Rijsbergen: begrip voor Zwartkruis •Cr Arie Haan: sterk op middenveld Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkten. schakeling in Argentinië bij het WK-toer- nooi, maar ze zullen ook minstens de prestaties van het B-team gisteravond tegen Oranje-B in Bochum willen evena ren, De formatie van Erich Ribbeek ver sloeg het Nederlandse schaduw team ver diend met 2-1. IHTIS hier dien was Coeck als gelegenheidsvoorstop- per (Broos was niet inzetbaar) uitstekend op dreef. Na de pauze namen de Belgen zelfs het initiatief. Haan en Vercauteren heersten op het middenveld en uitblinker Van der Eist was keer op keer met snelle uitvallen gevaarlijk. In de 73e minuut kwam Ander lecht op gelijke hoogte. Van der Eist, die al drie keer 'oog in oog had gestaan met Ogrizovic vervanger van de geblesseer de Clemence verscheen weer alleen voor de doelman en ditmaal schoot hij raak (1-1). Voor Liverpool was er op dat moment eigenlijk geen eer meer te behalen. Wel werd de druk van de Engelsen heviger, maar van een werkelijke overrompeling was geen sprake. Vijf minuten voor tijd zorgde Fairclough nog voor 2-1, maar meer zat er voor Liverpool niet in. „Bovendien speelt op de achtergrond mee, dat ik waarschijnlijk voor de eerst volgende wedstrijd van het Nederlands elftal geen vrijaf krijg van Bastia, omdat wij op diezelfde dag een competitiewed strijd moeten spelen tegen Monaco, een duel waaraan op Corsica al jarenlang bijzonder zwaar wordt getild. Dat zijn twee zaken die er op dit moment mede toe hebben bijgedragen dat de bondscoach uiteindelijk heeft gekozen voor Brandts. In een persoonlijk gesprek zijn die zaken aan de orde gekomen en ik heb de bonds coach meegedeeld begrip te hebben voor zijn standpunt en dat er van een eventueel veronderstelde teleurstelling bij mij hele maal geen sprake is”. dat het onwaarschijnlijk geacht moet wor den dat er veel organisaties zullen overlo pen naar het nieuwe Brabantse bemidde lingsbureau. Inter Sponsor heeft boven dien tegen dat Peter Post de SBB en zijn coördinator Peter Bonthuis onvoorwaar delijk steunt. Volgens de letter van de rennerscontracten bepaalt een ploegleider het wedstrijdprogramma, wat betekent dat Póst met zijn gerenommeerde groep ongetwijfeld een boycot zal opzetten voor de wedstrijdorganisatoren die niet solidair zijn met de in de SBB ondergebrachbVOB. Overigens heeft de SBB-vergadering in Maastricht wèl de deur opengehouden' voor managerswerk van Inter Sponsor. KNWU-vertegenwoordiger mr. P. Dinge- nouts: „Het nieuwe bureau mag wat óns betreft best de belangen van die zeventien of meer renners gaan behartigen, maar dan alleen via de SBB-coördinator Peter Bonthuis”. In die theorie gaan alle belan gengroeperingen binnen de SBB mee: de sponsors, de vereniging van beroepswiel renners, de KNWU en de VOB. Ze spraken zich in een gezamenlijk communiqué uit voor Pete;- Bonthuis, als de enige manager via wie de koerseontracten moeten lopen. Unaniem ook, gaan ze hun achterban, oproepen tot solidariteit met de SBB, die algemeen geprezen werdals een uitste kend functionerende organisatie. De kritiek van de uit onvrede over het SBB-werk naar Inter Sponsor overgestap te beroepswielrenners, werd door de ver gadering in Maastricht niet als een geheel onterechte opmerking verwerkt. De uit de aantijging getrokken conclusie werd door SBB-voorzitter F. Moerell overigens zeer subtiel gepresenteerd, toen hij na de be raadslaging opmerkte: „Het is niet pri mair onze taak om voor de kleinere ren ners naar een sponsor te zoeken, maar we achten het tijd dat er geconcretiseerd wordt welke organisatie zich daar wèl mee zou moeten belasten. Daarover hopen we binnenkort met de KNWU een gesprek te hebben, want er zou wellicht iets meer gedaan kunnen worden op het gebied van sponsorwervingsacties”. PETER HEERKENS qineei w#/ LIVERPOOL (ANP). Hoewel Ander lecht gisteravond in Liverpool het schim menspel verloor, keerde het toch als grote overwinnaar naar huis terug. Het verlies in het tweede duel tegen Liverpool om de Supercup bleef binnen de perken (1-2) en daardoor was de trofee voor de Belgen. Het KNWU-sportcommissielid Hans de Moor, belast met profwielerzaken, heeft de wielerbond schriftelijk laten weten zijn functie te zullen neerleggen. Hans de Moor was voorzitter van de profsectie binnen de KNWU (Van onze schaatsmedewerker) ALKMAAR. Tijdens een gewestelij ke 10 km op de Alkmaarse Kunstijsbaan De Meent hebben Jos Pronk en Jos Nies ten voor uitstekende tijden gezorgd. Bei de rijders kwamen ruim onder het baan record van Gerrit Woudenberg met tijden van 15.47.1 en 15.47.2. Hoe goed de tijden zijn blijkt uit het feit dat dit seizoen alleen de kernploegleden Piet Kleine en Hilbert v. d. Duim sneller zijn geweest; Kleine 15.35.1 en v. d. Duim 15.40.3. Pronk en Niesten dualeerden in een rechtstreeks duel, waarbij Niesten lan ge tijd op kop lag, maar Pronk toch over de snelste sprint beschikte. Pronk verbe terde met zijn 15.47.1 het baanrecord van Woudenberg (16.28.4) met ruim 40 sec., terwijl Pronk zelf bijna een minuut sneller was dan zijn beste tijd (16.44.43). Ook Niesten haalde 18 sec. van zijn record af. Naast Pronk en Niesten bleven ook Co^Giling (15.54.5), die zijn persoon- 'lijk record daterend uit zijn kernploeg- tijd in 1970 verbeterde (16.09.2), en Rolf Sybrandy (16.02.3) onder het oude baanre cord. Piet Bloedjes werd vijfde 16.28.5, terwijl Johnny Oudt beslag legde op de zesde plaats 16.32.5. Wim Rijsbergen: „Het was voor mij dan ook een prettige verrassing dat ik door de londscoach uitgenodigd werd voor de se- i ectie. Ik had er na dat debacle van Argen- (L Ijnië echt niet meer op gerekend. Temeer F mdat ik na het WK naar het buitenland )en vertrokken en derhalve min of meer lit het gezichtsveld van de Nederlandse oondscoach ben verdwenen" „Kijk, als je bij een club als Anderlecht ipeelt, zijn je prestaties vanuit Nederland zeel gemakkelijker te volgen. Bovendien is Anderlecht een Europese topclub, die ge regeld internationaal op de voorgrond kan reden. Dat is met Bastia niet het geval. Bastia schuifelt wat onopvallend door de Franse competitie heen. Het vorig seizoen was voor de Franse club een absoluut topjaar. Dit seizoen is het allemaal een stuk mjnder en internationaal voetbal zie ik voorlopig met deze club dan ook echt niet zitten". En vooral daarom toch was Rijsbergen erop gebrand om in Dusseldorf in het (Nederlands elftal te worden gekozen, om Over het werk van de SBB bestaat, bui ten de bij Inter Sponsor verzamelde groep van mopperende renners, wier aantal ver in de minderheid is. zovéél tevredenheid LONDEN. Don Revie, de oud-trai- ner van he< Engelse nationale voetba lelftal, is door de tuchtcommissie van de Engelse voetbalbond tot 1987 ge schorst. In die periode mag hij geen functie in het Engelse voetbal uitoefe nen. De straf is het gevolg van de vijf uur durende hoorzitting die de commis sie maandag in Londen hield. Van twee zaken wordt Revie beschul digd. In 1966, vlak na de WK-finale Enge- land-West-Duitsland, zou Revie Alan Ball van Blackpool zo’n 1200 gulden ge boden hebben om de overstap naar Leeds United, waar Revie destijds mana- jaar vanaf de datum van contractbreuk, 12 juli 1977. De omkoping van Alan Ball kwam aan het licht in een autobiografie, die de ex- aanvoerder van het nationale elftal schreef. De tuchtcommissie gaf hem een boete van 3000 pond (ruim 12.000 gulden) wegens het accepteren van een illegale betaling. Ball ging destijds echter niet naar Leeds, maar naar Everton en speelt nu bij Southampton. Revie was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. Hij was al weer op weg naar Dubai, waar hij nog tweeë neenhalf jaar onder contract staat. (Van onze speciale verslaggever) DÜSSELDORF. Wim Rijsbergen, die rich pas maandagavond met Bastia- ploegmakker Johnny Rep in Zeist bij bondscoach Jan Zwartkruis meldde en iaardoor niet deel kon nemen aan de eerste centrale training van de Oranje- {eselecteerden, heeft het feit dat hij gis termiddag niet werd uitverkoren om deel uit te maken van het team dat vanavond in het Düsseldorfer Rhein-stadion de prestigestrijd met de Westduitsers aan zal binden, erg professioneel verwerkt. Hoe wel de oud-Feyenoorder er als enige geen behoefte aan had de persconferentie bij te wonen waar de opstelling van het Neder landse elftal door bondscoach Zwartkruis werd prijsgegeven, liet hij elders in de catacomben van het Rhein-stadion weten in feite het Nederlands elftal al definitief te hebben afgeschreven. I De wedstrijd speelde zich volledig af in dichte mist. Na een kwartier oponthoud besloot dè Roemeense scheidsrechter Rai- nea het treffen toch maar te laten begin nen, hoewel er nauwelijks iets zichtbaar was. Bovendien was het veld erg glad. De Engelsen, die tot taak hadden een achterstand van 1-3 weg te werken, waren het eerst aan de buitennissige omstandig heden gewend geraakt. In de eerste tien minuten dook Fairclough twee keer ge vaarlijk op voor doelman Muneron. In de 'dertiende minuut nam Liverpool de lei- iding. Munaron kon een schot van McDer mott half keren en toen kreeg Hughes de kans te scoren (1-0). (Van onze speciale verslaggever) BOCHUM. Oranje wacht vanavond een moeilijke opgave in Dusseldorf tegen de Westduitsers. Niet alleen zijn de Duit sers gebrand op rehabilitatie voor de uit- belastingvrij opleverde. Revie’s contract bij de Engelse voetbalbond moest toen nog twee jaar duren. De onvrede binnen de bond over deze handelwijze was zo groot, dat in 1977 de schorsing reeds ingezet werd. De sanctie die gisteren werd bekendgemaakt duurt precies tien Het "ANWB zoals dat wilt-programma" biedt u de Verenigde Mogelijk heden. Groepsreizen, maar ook legio bestanddelen voor een individuele vakantie. Bovendien de goed koopste luchtbrug Amsterdam-New York v.v. vanaf f 569,-. Bijv, te combineren met de huur van een kampeerauto al v.a. f 285,- p.w. Een mogelijkheid uit vele voor een vakantie uit duizenden. O 2- Q. cio' (Van onze sportredactie) MAASTRICHT. De dit weekeinde in Oisterwijk door een zeventiental werklo ze beroepswielrenners gesteunde nieuwe wielerorganisatie Inter Sponsor zal op een uiterst wankele basis moeten gaan opereren. Tijdens een in Maastricht ge houden vergadering van de Stichting Be vordering Beroepswielersport (SBB) ver klaarde de Vereniging Organisatoren Be- roepsrennerskoersen (VOB) alleen met SBB-coördinator Peter Bonthuis zaken te willen bijven doen. De VOB, waarbij 90 percent van het aantal wedstrijdorgani saties is aangesloten, gaat haar leden dringend adviseren de contracten niet via Inter Sponsor te laten lopen. Hetzelfde zal ook de rennersvakbond VVBW doen. ger was, te maken. Het tweede punt is de wijze waarop Revie in 1977 zijn baan als manager van het Engelse team opgaf en verwisselde voor een hoge voetbalpositie in de Verenigde Arabische Emiraten, waar hij een contract ondertekende dat hem 340.000 pond (ruim 1 360 000 gulden) Rijsbergen: „En daar heb ik inderdaad begrip voor. Kijk, Zwartkruis is op de eerste plaats een gevoelsmens. Hij 'vindt dat hij een speler die hij zo’n vijf of zes wedstrijden achtereen in het Nederlands elftal niet eenmaal echt nadrukkelijk heeft zien falen, de teleurstelling moet besparen hem zonder direct aanwijsbare oorzaken weer buiten het elftal te zetten”. «J Dat het slechts beperkt bleef tot die minimale marge, dankt Oranje-B aan de 22-jarige doelman Hans van Breukelen, die zijn uitverkiezing boven André van Gerwen duidelijk waarmaakte. De doel man van FC Utrecht redde enige malen bijzonder fraai; vooral een fraaie kopbal van Hrubesch stopte hij na rust schitte rend. Voor 12.000 toeschouwers, die een kou van acht graden onder nul trotseerden, begon Oranje veelbelovend. Al na vijf mi nuten keken de Duitsers tegen een 0-1 achterstand aan. Een afstandsschot van Huub Stevens werd door Jakobs van rich ting vernaderd, waardoor doelman Kar- gus werd gepasseerd. De voorsprong was slechts van korte duur. Honderd vijftig seconden na de tref fer van Stevens was het alweer gelijk: 1-1. Na een hoekschop van Groh kreeg Elmer alle vrijheid om vernietigend uit te halen: 1- 1. De organisatie van de Oranje-defensie was toch niet perfect. De kansen die de Westduitsers voor rust kregen, ontstonden dan ook allemaal uit defensiefouten. Van Breukelen voorkwam echter met enkele goede reacties een snelle achterstand. De Duitsers, die op het moeilijk bespeel bare veld (glad en hard) in het voordeel waren door beter schoeisel, acteerden be- weeglijker dan de Nederlanders en had den voortdurend een overwicht. De forma tie van Ron Groenewoud ontbrak het ook aan lef en zij speelde veelvuldig slechts met twee spitsen (Peters en De Graaf). Laatstgenoemde deed het voor rust niet slecht, maar was in de tweede helft, toen het Duitse overwicht nog groter was, on zichtbaar. Ondanks het numerieke overwicht op het middenveld, gingen van Vreijssen, die zich voortdurend liet terugvallen, Lubse, Thijssen en Stevens weinig impulsen uit. Vooral de oprukkende verdedigers Martin en Elmer werden niet voldoende afgestopt, mede doordat Thijssen al geblesseerd aan de strijd begon en later vervangen werd door Valke. Vreijssen bleef na de rust ook in de kleedkamer. Voor de teleurstellend spelende NAC'er kwam lichtgewicht Ta- hamata, die de strijd echter ook geen wen ding ten goede kon geven. De Duitse overmacht werd steeds groter, maar pas nadat Kelsch en Hrubesch wa ren vervangen door resp. Del’Haye en Mi- lewski, kreeg de Oranje-defensie het bij zonder moeilijk. Lichtgewicht Del’Haye sloop keer op keer langs zijn opponenten en de rechterspits van Borussia Mön- chengladbach was dan ook de grondlegger van de winnende treffer. Het was elf minu ten voor tijd toen de blonde spits Martin Milewski op maat bediende. De spits van Hertha BSC, die tegen Esbjerg vier doel punten scoorde, maakte ook nu geen fout: 2- 1. Oranje probeerde in de slotfase nog een gelijkspel te forceren, maar verder dan een schot van Peters tegen doelman Kar- gus kwam de formatie van Groenewoud niet. De wedstrijd werd geleid door de Amerikaanse Henri Landauer, die in een overtreding van Tahamata geen straf schop zag. Op verzoek van de FIFA leidde de Amerikaan dit duel, maar dit experi ment dient als mislukt te woeden be schouwd. Hij volgde het gebeuren van te grote afstand, en ging ook herhaaldelijk in de fout bij de buitenspelval. Buiten Van Breukelen, diende zich bij Oranje niemand aan. Bij de Duitsers im poneerden Martin, Elmer, Groh en inval ler Del’Haye. Ribeck, de grondlegger van de huidige successen van FC Kaiserslau tern, de koploper in de Bundesliga, toon de zich na afloop dan ook tevreden. Zijn ploeg begon echter vooraf al met een voordeel: de Duitsers speelden al enige wedstrijden met deze groep, terwijl Oran je in deze samenstelling in Bochum debu teerde. In de opzet van Zwartkruis zal dat echter veranderen; Oranje-B blijft niet langer een bijwagen en wat dat betreft, was Bochum een goed begin. Liverpool leek aardig op weg de nadeli ge marge te nivelleren, maar ook Ander- techt had zich inmiddels aangepast. Voor al de steeds weer openklappende buiten spelval baarde de Engelsen zorgen. Boven- op die manier te demonstreren dat hij ten onrechte zijn,plaats aan de PSV-voorstöp- per Ernie Brandts is kwijtgeraakt tijdens de wereldkampioenschappen in Argenti nië. Jan Zwartkruis beschikte evenwel an ders. De bondscoach: „Het feit dat ik Wim Rijsbergen voor de Oranje-selectie heb gevraagd, impliceert uiteraard niet met een dat hij ook inderdaad de garantie zou krijgen dat hij tegen West-Duitsland van de partij zou zijn. Dergelijke toezeggingen doe ik nooit. Ik heb Wim Rijsbergen bij de selectie gehaald om de doodeenvoudige reden dat ik vind dat hij er wel gegelijk bijhoort en op deze manier weer aan de sfeer rond het Oranje-elftal kan wennen. Met Johnny Rep ligt dat even anders. Die heb ik in de voorste lijn tegen West-Duits- land gewóón hard nodig. En daarom maakt hij wèl deel uit van het Nederlands elftal" Zwartkruis zei het niet met evenveel woorden, maar hij doelde er duidelijk op dat hij Rijsbergen op dit moment niet dringend nodig heeft. Rijsbergen: „Toen ik werd opgeroepen voor het Nederlands elftal, had ik de stille hoop dat ik inder daad zou spelen. Ik zou dan tegen de lichamelijk kleinere Klaus Fischer ko men te staan, en dan heb je niet persé een voorstopper van de lengte van Ernie Brandts nodig. En ik dacht nu ook weer niet dat ik zoveel minder capaciteiten bezit dan Brandts”. Met de keuze van Ernie Brandts heeft Jan Zwartkruis evenwel nog eerjs duide lijk onderstreept dat hij een bepaalde con tinuïteit in het Nederlands elftal nastreeft. 'ÏS ■Q

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 35