NA OFFICIËLE OPENING EERSTE STUKJE SCHIPHOLLIJN Barry zonder toetertje Kamer-motie heeft resultaat TARIEVEN SCHIPHOLLIJN AAN STREEKVERVOER AANGEPAST kwispe door w ft 1 Optisch bedrog Mei R VELSEN zesde *^0P PROVINCIALE CJP-RANGLIJST donderdag Wijziging rooster voor ophalen van huisvuil spelef :ordei natie® 11 19 7 8 IJMOND DECEMBER 2 I t rmachiiie f149, f 39, f 39, 1 4 i De81/2% Amro Spaarbrief 78-84. Net als de Amro Spaarbiljetten is deze Spaar brief een waardepapier aan toonder. Tussen tijdse verkoop gedurende de looptijd is moge lijk via de beurs tegen de koers van dat mo ment. Het nominale bedrag van een Spaarbrief ’78-’84 is f 1.000,- en per 26 oktober1984 krijgt u er f 1.625,- voor terug. Na datum van eerste afgifte wordt het aankoopbedrag steeds iets hoger omdat de inmiddels verstreken rente er dan in verwerkt is. Bij de huidige koers is het rendement (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Minister Tuijn- man van Verkeer en Waterstaat heeft gisteren bij de opening van- het eerste stukje Schipholspoor- wg nagelaten het licht op groen te zetten voor de aanleg van de ’’■feestelijke Ringspoorlijn. Wie wat I dat betreft op groen licht had ge- rekend, kon na de officiële plech- tigheid niet anders dan enigszins teleurgesteld huiswaarts keren. Het sein vóór de doorverbinding van de Schiphollijn naar Amster- De Amro Spaarbiljetten. Spaarbiljetten zijn waardepapieren met een vaste looptijd, die in 2,3,4 of 5 jaar aangroeien totf 1.000,-of f10.000,-. Het aankoopbedrag is afhankelijk van de looptijd en het bijbehorende rentepercentage. De rentebetaling in één bedrag aan het einde van de looptijd kan fiscaal gunstig zijn. Nog een voordeel: de Spaarbiljet ten staan niet op naam. U kunt ze dus eventueel cadeau doen. De rentepercentages zijn met een looptijd van 2 jaar:7’/2%,3 jaar:73/4%,4 jaar: 8%, 5 jaar: r 2. j— Umond scoort redelijk f 30,. ^an 377,' dam CS via de westelijke ringlijn )or 297, eel 80, f /an 2411 A il F A f209,. f 69, luxe. i. f 69, >31474 blijft op geel: De minister is er vóór en iedereen weet, dat de Ringlijnverbinding er uiteindelijk ook wel zal komen, maar eerst moeten de resultaten van een stu die over dit onderwerp worden afgewacht. Die komen pas in juni. Hetzelfde geldt voor de studie naar de verlenging van het giste ren geopende „eiland-lijntje” naar een station bij de RAI. De Amro Klimspaarbiljetten. klimspaarbiljetten vertonen veel overeen komst met de Amro Spaarbiljetten. De belang rijkste kenmerken zijn: tussentijds verzilver baar en oplopende rente gedurende de loop tijd van maximaal 5 jaar. Het zijn waardepapie ren aan toonder, verkrijgbaar in coupures van f1.000,- en f 5.000,-. In 5jaar groeit een biljet van f1.000,- naar f1503,27 en een biljet van f 5.000,- naar f7516,34. Met het Amro Klimspaarbiljet zet u uw geld alleen de eerste twee jaar vast. Als u wilt kunt u er daarna aankomen. Want na 2,3 en 4 jaar looptijd kunt u het Klimspaarbiljet gedurende één maand verzilveren. De rente percentages: na 2 jaar 7’/s%, na 3 jaar 73/4%, na 4 jaar 8%, na 5 jaar <4' .-«oct - A' (Van een onzer verslaggevers) ichine. (Van een onzer verslaggevers) 8/2% 9% amro bank i VELSEN. Begin dit jaar telde de •gemeente Velsen ruim achttienhonderd (houders van een Cultureel Jongeren Pas poort. Op een totale bevolking van circa (Irieënzestigduizend zielen betekent dit een CJP-bestand van 2,9%. Geen nieuws dus eigenlijk wat dat be treft, terwijl men in deze regio dringend om juist dat nieuws verlegen zit. Want er is grotje spoed geboden met de aanleg van de verbinding van de Schiphollijn naar Am sterdam CS. Pas dan gaat de lijn echt functioneren. Niet voor niets drong de president-direkteur van de Nederlandse Spoorwegen, mr. M. G. de Bruin aan op een voorvarende aanleg van de ontbreken de schakel („naar wij vurig hopen niet later dan 1985”). SCHIPHOL. Vanaf 2 januari 1979 zullen op Schiphol en de andere NS-stati- ons in Amsterdam en bovendien bij een aantal voorverkoopadressen enkele rei zen en twee rittenkaarten, verkrijgbaar zijn voor ritten per tram of bus en trein naar Schiphol. Een enkele reis gaat een rijksdaalder kosten en een twee-ritten- kaart vijf gulden. Met deze tarieven wil minister Tuijnman van Verkeer en Water staat tegemoet komen aan de wens van de Tweede Kamer om het tarief van de Schiphollijn in combinatie met het open baar vervoer in Amsterdam af te stem men op de tarieven van het streekvervoer. De bewindsman heeft dat gisteren meege deeld bij de opening van de Schiphollijn. De NS-direkteur vroeg zich af of hij te somber was over de kans die ongewenste ontwikkelingen krijgen. „Want een vlot verloop van de planprocedures, die nodig zijn om de verbinding Schiphol-Amster- dam Centraal werkelijkheid te maken, de overbodigheid van mijn zorgen bewijzen. Niets zou mij liever zijn”, aldus mr. De Bruin. „Maar u weet het. Enschede-Gro- nau mag niet dicht en Driebergen-Veenen- daal mag niet open. IJmuiden-Santpoort heeft niet genoeg aan een goed door de bebouwing lopende frequente busbedie- ning. Daar kan de slechts enige honderden reizigers per dag dienende, aan de buiten rand van de bebouwing lopende trein niet wórden gemist. Maar als het gaat om een Minister Tuijnman stelde nadrukkelijk, daf hier sprake is van een uitzondering, die geen precedent kan inhouden. Want eigen- De NS-direkteur wees er op, dat het Nederlandse'spoorwegnet de kostbare er fenis is van de 19e eeuw,” waarvan de 20e eeuw het volle en in hoofdzaak kosteloos profijt heeft getrokken”. In deze zeventi ger jaren is het spoorwegbouwkwartaal van onze eeuw begonnen. Hij hoopte vurig, „dat de spoorwegen in Nederland en in het bijzonder ook de nieuwe lijnen, geen ver stek zullen móeten laten gaan, wanneer de samenleving van harte of door stijgende energieprijzen en milieunood gedwongen daarop straks een extra beroep moet doen.” En het is ook een publiek geheim dat het tussen NS en Schiphol niet zo erg wilde boteren. Waar men in de wandelgangen zijn gal over spuugt, wordt echter officieel ontkend, zodra we er in het openbaar een vraag over stellen. Wat van de meningsver schillen tenslotte voor het publiek zicht baar resteert, is de onduidelijke manier waarop in de stationsruimten van de lucht haven zelf het nieuwe NS-station wordt geafficheerd. De aangekomen luchtreizi gers ontberen een duidelijke verwijzing naar de trein als mogelijkheid om van de luchthaven af te komen. In plaats van het aandacht trekkende blauwe NS-embleem wordt gebruik gemaakt van gele bordjes met zwarte lettertjes. „De huisstijlen van NS en de luchthaven waren wat moeilijk met elkaar in overeenstemming te bren gen,” heet het officieel. Kennelijk vond de luchthavendirektie de eigen „huisstijl” op eigen terrein belangrijker dan de attentie- waarde van het NS-embleem. Ook naar de vertrektijden van de treinen moet men lang zoeken op Schiphol. Tenslotte treft men in het NS-station het bord waarop de vertrektijden van de treinen naar Amster dam staan vermeld. respectievelijk enkele reis en retour in de tweede klas. Voor de eerste klas zijn de prijzen 1,50 en 2,25. Een maandabonne ment, gekocht op Schiphol, kost tot 1 fe bruari 25 respectievelijk 35. Minister Tuijnman had voor Amster dam de brief bij zich, waarin werd gesteld dat het Rijk 9,5 miljoen zal bijdragen in de kosten van de trambaan en het voor plein van het station Amsterdam-Zuid. Voor de NS had de minister de officiële concessie voor de dienst op de Schiphol- spoorlijn bij zich. Vanaf vandaag is de spoorlijn voor reizi gers opengesteld. Elke twintig minuten is er in beide richtingen een trein. De eerste rit van de dag vanaf Amsterdam-Zuid begint om 6.10 uur, de laatste om 23.30. Vanaf Schiphol zijn de vertrektijden 6.20 en 23.40 uur. De treinreis duurt zes minu ten. De tramrit tussen Amsterdam-Zuid en Centraal Station vergt ongeveer 25 minu ten De manier waarop bij het station Am- sterdam-Amstel de metro is gelegd maakt een doorverbinding van de Schiphollijir naar Amsterdam-CS, via een aantakking bij Amsterdam-Amstel (de kortste weg) onmogelijk Men kan zich afvragen of het nu echt onmogelijk was geweest om spoor- systemen en materieelkeuze varf metro en NS zodanig op elkaar af te stemmen, dat NS en metro onderling uitwisselbaar op eikaars rails konden rijden. De verschillende functionarissen en be stuurders putten zich uit in vriendelijke woorden jegens elkander. Wie op die offi ciële taal zou afgaan, zou kunnen denken dat het overleg tussen Amsterdam met zijn metro en de NS, eh tussen de NS en de Luchthaven steeds in opperste harmonie was verlopen. De werkelijkheid is anders. mermeerspoorweg). Als tegengebaar over handigde mr. De Bruin aan de burgemees ter een naslag van een spoorwegpenning uit 1839, waarvan het randschift het ge beuren van gisteren (de opening van de Schiphollijn dus) vermeldt. VELSEN. Tijdens de komende feest dagen kerstmis en nieuwjaar zullen de gemeentelijke diensten voor het publiek gesloten zijn. De vestigingen van de Openbare Bibliotheek Velsen zijn op ge noemde dagen eveneens dicht. Voor het Sociaal Adviesbureau komen op 27 en 28 december de spreekuren te vervallen die op vaste plaatsen in Velsen worden ge houden. Door de feestdagen wordt ook een wijziging van het ophaalrooster van de Velsense reinigingsdienst noodzake lijk. Sein Ringspoorbaan blijft op geel naar 200.000 inwoners groeiend Almere en een op 100.000 bewoners gepland Lelystad, dan gaan er zowaar stemmen op, om het maar bij de bus te houden. En als er dan toch een spoorlijn komt, dan mogen die plaatsen in geen geval via de kortste weg een spoorlijn krijgen. Een tracé door een aan het Naardermeer grenzende polder zou de vogelstand in gevaar brengen van het sedert mensenheugenis door een dege lijke druk bereden spoorlijn doorsneden Naardermeer. Is het een wonder, dat de quasi-onaantastbaarheid van de status quo mij soms benauwt?”, aldus een wat bitter gestemde mr. De Bruin, die in zijn betoog ook enige teleurstelling liet dóór schemeren over het niet doorgaan van de doorverbinding van de Schiphollijn naar het Museumplein. Behalve mr. De Bruin eri de minister voerden het woord burgemeester Polak van Amsterdam en burgemeester Van Stam van Haarlemmermeer en de presi dent direkteur van de luchthavén Schip hol, de heer Wegstapel. Burgemeester Van Stam bood mr. De Bruin voor het nieuwe station een wapenschild aan (herinnerend aan het plan dat zijn voorganger, burge meester Amersfoort, ruim een eeuw gele den al had ontvouwd voor een Haarlem- SCHIPHOL. In het jargon van onze weg- en waterbouwers worden viaducten, bruggen en tunnels aange duid met het woord „kunstwerk.” De reiziger, die op het ondergrondse NS- station Schiphol uit de trein stapt komt niet alleen in een „kunstwerk” terecht in de technische betekenis van het woord, maar ook in een „kunst werk" in artistieke zin. Het oog van de reiziger, die hier uitstapt, valt direkt op de kleurig geschilderde zuilen, die het dak van het tunnel-station steu- oen. Men stapt eigenlijk uit middenin 20, een schilderij van de dertig-jarige Ml Martin. J. Schwenke uit Zeist. lijk vindt hij het onjuist dat men voor de trein tussen Schiphol en Amsterdam een lager tarief betaalt dan op andere trajec ten van de NS. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de reiziger tussen Amster- dam-CS en Schiphol naast de prijs van het kaartje 2) nog de rit met de tram of bus erbij zou betalen. De tarieven van het streekvervoer tussen Amsterdam en Schiphol waren goedkoper, wat geen aan moediging was om van de nieuwe treinver binding gebruik te maken. Vanaf 1 februari komen er maandabon nementen en weekabonnementen voor respectievelijk ƒ60 en ƒ16, die eveneens toegang geven tot zowel de tram of bus als de trein naar Schiphol. De speciale' tarie ven gelden voor de tweede klasse. Een eerste klas kaartje enkele reis of retour kost alleen voor de trein respectievelijk ƒ2,75 en ƒ4,50. Een maandabonnement eerste klas kost 72 Tot 1 januari zijn er kennismakingsprijzen: fl en ƒ1,50 voor Schwenke beschilderde de driehon- eel 50, derd zuilen van het station in vlakken rood, geel en blauw, welke vlakken samen in perspectief gezien een vrolijk lijnenspel opleveren. Die vlakverdeling manifesteert zich in een soort pijlvorm, het eerste vlak klein-en een aantal zui len verder oplopend tot een groot vlak. Deze serie vlakken herhaalt zich enige malen. De reizigers op het perron wor den hier door Schwenke „optisch be drogen”; wie langs de zuilen kijkt, ziet rechte lijnen tegen de wetten van het perspectief in. axe. Terwijl'KWISPELdoor probeert Barry wat af te leiden van de „hinderlijke” riem grapt de fotograaf dat hij er best in zal slagen om van de gitzwarte Barry tegen de achtergrond van het winterse land- schap een fraai zwart-witkiek te maken Pure bluf want Barry denkt daar anders over. Die gaat in de meest onmogelijke en ondenkbare houdingen zitten, liggen en rollen in duidelijke pogingen aan het oog van de camera te ontkomen. Het kan natuurlijk gezichtsbedrog zijn, maar tij dens al dat dollen lijkt Barry knipogen van verstandhouding naar KWISPEL- door te werpen. Omdat de man met de kiekkast in de veronderstelling verkeert dat Barry een Engelse naam is (en dat is zo! KWISPEL- door) voelt hij zich ook verplicht die naam dienovereenkomstig uit te spre ken. Hij poogt de aandacht te trekken met een konstant roepen van „Berrie- Berrie”. Een toevallig passerende wan delaar die het allemaal erg amusant vindt merkt op: „Meneer, als ik u er even op attent mag maken U staat een heel erg enge tropische ziekte uit te kramen!” „Bemoei je met je eigen zaken”, rea geert de fotograaf. Op dat moment vindt Barry het duidelijk genoeg en gaat even in de houding staan. Op de weg terug moppert de fotograaf nog wat na. „Je hebt mensen die zich overal mee bemoei en”. Barry wandelt trouw terzijde. Heeft nog stevige slungelpoten. Zal zeker nog een paar decimeter groeien. Is een leuke hond die voor de Kerst nog best onder de pannen wil. KWISPELdoor schrijft over honden die in het Kerbertasiel aan de Heeren- duinweg 8 op een nieuwe eigenaar zit ten te wachten. Behalve op woensdag en zon- en feestdagen is het asiel dagelijks geopend van 9 tot 12 en van 3 tot 6 uur. Zaterdags van 9 tot 1 uur. NAAM: Barry LEEFTIJD: 6 maanden RAS: Bastaard-bouvier SOORT: Reu PRIJS: ƒ60,- INLICHTINGEN: 02550-15744 Met dit percentage neemt Velsen in de provincie Noord-Holland een goede zesde plaats in, zo blijkt uit door de Culturele Raad Noord-Holland verzameld cijferma- teriaal over de CJP-bestanden in de ver- schillende steden Heemskerk komt met 796 CJP-houders opeen bevolking van 31.702 zielen aan een percentage van 2,51%, terwijl Beverwijk met 729 CJP-ers op 36.942 inwoners een percentage van 1,97 bereikt. De meeste Noord-Hollandse steden en dorpen scoren niet hoger dan 2% wat het aantal houders •an een Cultureel Jongeren Paspoort be treft, zodat de (vergrijzende) Umond er in dit overzicht niet slecht afkomt. Tijdelijke sluiting. De bureaus van de Stisa en de SDAB, beide ondergebracht in ket gebouw Abelenstraat 1 in IJmuiden- Oost, zullen tussen kerst en nieuwjaar lesloten zijn. Op dinsdag 2 januari worden ie werkzaamheden hervat. Kerst en nieuwjaar vallen uiteraard uit. De wijk die normaal op maandag de vuil niszakken buiten zet, kan dit nu doen op dinsdag 2 januari. Het verdient aanbeve ling dit zo vroeg mogelijk te doen omdat het tijdstip van ophalen niet nauwkeurig kan worden bepaald. Voor degenen die door het wegvallen van de ophaaldag 25 december met hun huisvuil omhoog zitten kan wegbrengen direct naar de stortplaats aan de Amsterdamse weg een oplossing bieden. Het publiek kan hiervoor elke za terdag dus ook op 23 en 30 december terecht tussen tien uur ’s ochtends en een uur ’s middags. Voor het ophalen van grof vuil op werkdagen tussen negen uur en vier uur het gebruikelijke nummer 02550- 19119 worden gebeld. „De tijd, die nodig is gebleken, om te beslissen (het initiatief terzake van de Schiphollijn dateert van 1961/62!) doet de wenkbrauwen fronsen, zeker als men hem vergelijkt met de'tijd, die ontwerpers en bouwers nodig hebben voor de verwezen lijking! De „status quo” het grondig doorpraten en niets doen gooit tegen woordig ongekend hoge ogen", betoogde mr. De Bruin. Hij wees er op, dat niets doen de weg opent voor „ongestuurde slui pende veranderingen,” die niemand wenst. (ADVERTENTIE) Hoge rente! Alles wat in het wandelpark langs de Heerenduinweg ’s zomers zo weelderig groeit en bloeit is bedekt met een laagje sneeuwpoeder als KWISPELdoor er met Barry op uittrekt. Barry de naam alleen al roept associaties op met een in deze contreien geenszins onbekende voetbalfreak die onlangs grapte met een feesttoetertje in de richting en achter de rug van zijn opponent Schande, schan de, schande vond ineens heel voetbal- minnend Nederland. Wel. KWISPEL door vond het verschrikkelijk leuk. Veel leuker dan alles wat zich aan mishande ling met voorbedachte rade wekelijks afspeelt binnen de lijnen van de voetbal- matten. Daarover in gedachten verzonken wandelt KWISPELdoor met die andere Barry. Barry de asielhond van deze week. Een verschrikkelijk vriendelijk zwartharige rakker. Een hond met een willetje. Dat blijkt bijvoorbeeld al uit het feit dat Barry er helemaal niets voor voelt om aan de lijn te gaan. Zijn misnoe gen daarover vertolkt hij door in de riem te bijten en daarbij een soort klaaglijk piepen uit te stoten. Dat gedrag schijnt er ook de oorzaak van te zijn geweest dat het huisgezin waar Barry de eerste zes maanden van zijn leven heeft vertoefd zich maar heeft ontdaan van de blaffende huisgenoot. Merkwaardige zaak. Temeer waar Barry toch echt wel blijk geeft iets te willen leren. Intelligent is. Mogelijk dat dat met zijn baas iets anders lag. Een belangrijk deel van de nieuwe lij nen, waarop mr. De Bruin in zijn boven aangehaalde hartekreet doelde, zal overi gens pas na 1990 worden aangelegd. Minis ter Tuijnman zei, dat wordt overwogen „om in de verdere toekomst en daarbij moet u denken aan de jaren na 1990 de zuidelijke tak van de ringspoorbaan te verbinden met de spoorlijnen naar Utrecht, Amersfoort en Almere". F -V -7

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11